خواهش میکنم به سوالهای من پاسخ دهید (سوالات شرعی)

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواهش میکنم به سوالهای من پاسخ دهید (سوالات شرعی)

سلام و عرض خسته نباشید به اعضای محترم سایت و مدیران و کارشناسان بزرگوار
من کاری که انجام دادم این بود که نشستم و تمام سوالهایی که در حال حاضر در ذهنم بی پاسخ مونده بود رو نوشتم تا شما جوابگوی من باشید و کمکم کنید و من خیلی از شما ممنون میشم اگر با دقت و موشکافانه جواب بدهید
به دلیل کمی وقتی که دارم تمام سوالهامو با موضوعات مختلف در یک تاپیک مینویسم تا برای شما عزیزان هم مقدور باشد
و اما سوالات من:

1-به فرزندانی که هنوز مستقل نیستند و وابسته به پدر و مادرند خمس تعلق میگیرد؟

2-مرجع تقلیدی که از نظر فتوای احکام سختگیر باشد به من معرفی کنید؟(شبیه احکام مرحوم آیت الله بهجت)

3-آیا معلوم بودن برجستگی بستن مو زیر روسری و چادر طوری که نامحرم تشخیص دهد موهای دختر بلند است اشکال دارد؟

4-قبل از خواب فکر کردن به نامحرم(مثلا شخصی را در نظر داشته باشیم برای زندگی با او) گناه است؟

5-برای انجام شدن کاری نذر کردیم اگر اون کار انجام نشد ولی اون نذر رو انجام دادیم اشکال دارد؟

6-در نذر 40 روز خواندن دعای عهد را قرار دادیم اگر 40 روز پشت سر هم نباشد اشکال دارد؟

با تشکر از همه پاسخ گویان:Gol:

پیام قاصدک;112343 نوشت:
1-به فرزندانی که هنوز مستقل نیستند و وابسته به پدر و مادرند خمس تعلق میگیرد؟

با سلام و عرض ادب
اگر فرزندان درآمد مستقلی دارند، باید سال خمسی جداگانه داشته باشند.

برداشت از توضیح المسائل مراجع،م1757.
پیام قاصدک;112343 نوشت:
2-مرجع تقلیدی که از نظر فتوای احکام سختگیر باشد به من معرفی کنید؟(شبیه احکام مرحوم آیت الله بهجت)

در انتخاب مرجع تقلید باید اعلم را انتخاب کردکه در این زمینه تعدادی از مراجع از سوی جامعه مدرسین معرفی شده اند و شما می توانید با تحقیق در اعلمیت آنها یکی را انتخاب نمایید.
برداشت از توضیح المسائل مراجع،م3و4

پیام قاصدک;112343 نوشت:
3-آیا معلوم بودن برجستگی بستن مو زیر روسری و چادر طوری که نامحرم تشخیص دهد موهای دختر بلند است اشکال دارد؟

مشخص شدن حجم موی زن از زیر چادر اگر باعث تهییج شهوت دیگران نشود اشکال ندارد.
العروه الوثقی،ج1،الستر(الثانی)

پیام قاصدک;112343 نوشت:
4-قبل از خواب فکر کردن به نامحرم(مثلا شخصی را در نظر داشته باشیم برای زندگی با او) گناه است؟

اگر باعث تحریک شهوت شود،جایز نیست.
برداشت از العروه الوثقی،ج2،م31و39
پیام قاصدک;112343 نوشت:
5-برای انجام شدن کاری نذر کردیم اگر اون کار انجام نشد ولی اون نذر رو انجام دادیم اشکال دارد؟

اشکال ندارد.
استفتای شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری
پیام قاصدک;112343 نوشت:
6-در نذر 40 روز خواندن دعای عهد را قرار دادیم اگر 40 روز پشت سر هم نباشد اشکال دارد؟

باید به هر صورتی که نذر کرده اید بجا آورید،پس اگر نذر کرده اید 40 روز پشت سر هم بخوانم باید به همین صورت ادا شود، ولی اگر نذر کرده اید 40 بار دعای عهد را بخوانم و در نذرتان پشت سرهم بودن ملاک نبوده است، می توانید با فاصله بخوانید.
برداشت از توضیح المسائل مراجع،م2651

نور;112408 نوشت:

مشخص شدن حجم موی زن از زیر چادر اگر باعث تهییج شهوت دیگران نشود اشکال ندارد.
العروه الوثقی،ج1،الستر(الثانی).

با سلام و احترام

اگر خانمی مردد باشه یا اصلا ندونه این مقدار برجستگی مو از زیر چادر مهیج یا جلب توجه کننده هست یا نه وظیفه چیه و حکم شرعی در این زمینه چیست؟

با تشکر

آذر بانو;112413 نوشت:
با سلام و احترام اگر خانمی مردد باشه یا اصلا ندونه این مقدار برجستگی مو از زیر چادر مهیج یا جلب توجه کننده هست یا نه وظیفه چیه و حکم شرعی در این زمینه چیست؟ با تشکر

سلام
در صورتي كه نمي داند اشكالي ندارد.
العروه الوثقی،ج1،الستر(الثانی)

آذر بانو;112413 نوشت:
با سلام و احترام

اگر خانمی مردد باشه یا اصلا ندونه این مقدار برجستگی مو از زیر چادر مهیج یا جلب توجه کننده هست یا نه وظیفه چیه و حکم شرعی در این زمینه چیست؟

با تشکر

با سلام وتشکر
علاوه بر پاسخ استاد اسرا ،ایشان می توانند از افرادی که متدین وآگاه به مسائل شرعی هستند هم بپرسند ونظر آنانرا جویا شوند.

نور;112408 نوشت:
باید به هر صورتی که نذر کرده اید بجا آورید،پس اگر نذر کرده اید 40 روز پشت سر هم بخوانم باید به همین صورت ادا شود، ولی اگر نذر کرده اید 40 بار دعای عهد را بخوانم و در نذرتان پشت سرهم بودن ملاک نبوده است، می توانید با فاصله بخوانید.

سلام

اگر کسی توی این طرح های سایت شک کنه درست انجام داده یا خیر چه طور؟

mkk1369;112532 نوشت:
اگر کسی توی این طرح های سایت شک کنه درست انجام داده یا خیر چه طور؟

با سلام و عرض ادب
به طور کلی اگر کسی بعد از انجام عمل در صحت و درستی شک کرد، نباید اعتنا کند .در مورد نذر هم اگر شک کرد که اصلا به چه صورت نذر کرده است، و نمی داند به کدام یک از دو صورت نذر کرده است، باید احتیاط کند و به هر دو صورت عمل نماید.
اجوبه الاستفتائات،س1109

با سلام و احترام

ببخشید بنده در یکی از نذرهای چهل روزه اعضای سایت شرکت کردم ولی فقط روز اول یادم بود و خوندم و از اون به بعد یادم می رفت و نتونستم ادامه بدم, وظیفم چیه ؟ آیا گناهی کردم ؟

با تشکر از پاسخ گویی شما؛

آذر بانو;113403 نوشت:
ببخشید بنده در یکی از نذرهای چهل روزه اعضای سایت شرکت کردم ولی فقط روز اول یادم بود و خوندم و از اون به بعد یادم می رفت و نتونستم ادامه بدم, وظیفم چیه ؟ آیا گناهی کردم ؟

با سلام و احترام
اگر خودتان طبق صیغه شرعی نذر ،یکی از نذرهای سایت را نیت کرده اید، باید انجام دهید و در صورتی که عمدا ترک کنید کفاره دارد، در غیر این صورت گناهی انجام نداده اید.
برداشت از توضیح المسائل مراجع،م2651و 2654.

mkk1369;112532 نوشت:
سلام اگر کسی توی این طرح های سایت شک کنه درست انجام داده یا خیر چه طور؟

با تشکر از استاد نور
اگر نذر نباشد مشکلی ندارد واعتنا ننمایید.

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان گرامی و کارشناسان محترم:Gol:

عاشق حضرت فاطمه س;125943 نوشت:
دندانهایی که کشیده میشه رو چیکارشون کنیم بندازیم سطل زباله یا خاکشون کنیم؟

شاد باشید:Gol:

التماس دعا
:Gol:

سوال;126291 نوشت:
سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان گرامی و کارشناسان محترم نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : عاشق حضرت فاطمه س دندانهایی که کشیده میشه رو چیکارشون کنیم بندازیم سطل زباله یا خاکشون کنیم؟ شاد باشید التماس دعا

با سلام خدمت سرکار سوال محترم و جناب عاشق حضرت فاطمه س گرامی و تشکر از سئوال شما :

دفن کردن ناخن گرفته شده و دندان کشیده شده ، مستحب است (1)

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، توضیح المسائل م 612

موضوع قفل شده است