سه مشکل در خواستگاری برام ایجاد شد چه کنم؟

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سه مشکل در خواستگاری برام ایجاد شد چه کنم؟

مجبور شدم پست جدید بزنم چون پست قبلی منحرف شد از مسیر سوال
من بالاخره خواستگاری رفتم ولی سه تا مشکل دارم
1 احساس میکنم در خوانواده شان (مادر و خود دختر خانوم ) صمیمیت کم هست البته فکر بد نکنید در جلسه اول طبیعی مخصوصا برای افراد مذهبی ولی آیا این در زندگی هم ادامه داره؟؟؟؟؟؟
2موقع صحبت کردن ایشون به من گفت که در کتب دینی نوشته که وظیفه زن نیست که در خانه کار کند از این صحبت هم خوشم نیامد البته نگفت که کار نمیکنم ولی صرفا جهت اطلاع گفت
حالا جلسه دوم هفته آیندس چه کنم این مشکلات حل بشه

ممنون

یا زهرا(س)

ببخشید مشکل سوم هم اینه که نه ایشون نه من رومون نمیشه تو صورت هم نگاه کنیم بخاطر همین من خوب نندیدمش
میدونم خیلی خنده داره ولی واقعیت داره من خیلی خجالتیم اینو چه کنم
بازم ممنون

نقل قول:
احساس میکنم در خوانواده شان (مادر و خود دختر خانوم ) صمیمیت کم هست البته فکر بد نکنید در جلسه اول طبیعی مخصوصا برای افراد مذهبی ولی آیا این در زندگی هم ادامه داره؟؟؟؟؟؟

سلام
اشتباه میکنین،شاید میخوان شمار رو غافل گیر کنن، بعضی خواستگارا درباره من هم همین فکرو میکنن،چون باهاشون صمیمی نمیشم فکر میکنن خشکم!! ولی اصلا اینطوری نیستم،اگه یه روز خونه نباشم خونه سوت و کور میشه رفتار سردی باهاشون دارم چون میخوام کسی فکر نکنه ذوق زده شدم! یا فکر کنن میخوام خودمو بهشون بچسبونم، ، روزای اول هیمنطوره
مطمئن باشین اینطور نمیمونه
بستگی به شما هم داره، میتونین تو دوران نامزدی با رفتارتون ،نامزدوتونو تشویق به تغییر رفتار کنین البته غیر مستقیم
نقل قول:
موقع صحبت کردن ایشون به من گفت که در کتب دینی نوشته که وظیفه زن نیست که در خانه کار کند از این صحبت هم خوشم نیامد البته نگفت که کار نمیکنم ولی صرفا جهت اطلاع گفت

دیدین گفتم! فیلمشه،میخواد با جدیت شرطو و شروطاشو بذاره ،گربه رو دم حجله بکشه ،ساده نباشین
اینا رو گفت تا شما رو آزمایش کنه، میخواد کاری کنه تو زندگی اگه مشکلی پیش اومد، بگه خودت گفته بودی و ..
الان میخواد به اندازه کافی اتو دستش بیاد:yes:
شما هم میتونین جواب بدین که تو زندگی هردو طرف از بعضی حق و حقوق دینیشون میگذرن،زندگی با همدلی شروع میشه،هردوبا هم کار میکنن،اگه بگین شما هم اگه وقت داشته باشین کمک میکنین،راضی میشه،فقط میخواد مزه دهن شما رو بفهمه،ببینه چقد سختگیرین،زن از نظرتون چه ارزشی داره؟ یه کلفت یا شریک خونه؟
اینا رو بگین،قبول میکنه بعدن کار خونه هم انجام میده
نقل قول:
ببخشید مشکل سوم هم اینه که نه ایشون نه من رومون نمیشه تو صورت هم نگاه کنیم بخاطر همین من خوب نندیدمش
میدونم خیلی خنده داره ولی واقعیت داره من خیلی خجالتیم اینو چه کنم

خجالتو بذارین کنار، بعدا ممکنه پشیمون بشینا ،الان جلسه دومه،معمولا تو جلسه دوم روا باز میشه

سلام.
مشکل دوم: راست میگه. شما هم بگین "اتفاقا منم تو کتب دینی خوندم زن بدون اجازه شوهر نمی تونه حتی به خونه پدر مادرش بره، حتی زنگ هم بزنه. خلاصه زن بدون اجازه مرد نباید آب هم بخوره"
مشکل سوم: تو خواستگاری، چون سرانجامش انشاالله قرار هست به ازدواج ختم بشه، میتونید به صورت طرف مقابل نگاه کنید. البته هر طور که راحت هستید رفتار کنید و اگر نگاه کردید مرتکب معصیت نشدید.

منتقد;111931 نوشت:

دیدین گفتم! فیلمشه،میخواد با جدیت شرطو و شروطاشو بذاره ،گربه رو دم حجله بکشه ،ساده نباشین

بابا اونم آدم می‌خواد ببین طرفش چی‌ جواب میده بنظر من حق داره:hamdel:

بنظر من شما راحت میتونین بپرسین که یعنی‌ کارهای خونرو انجام نمیدین ؟ همونجا توافقی برین جلو جنگ که نیست ای بابا,,,

نمیتونی‌ به صورتش نگا کنیییییییییییی:ghash:
یه راه حل میگم مثلا یهو اسمشو بگو بد نگاش کن مثلا اگه اسمش مینا ست بگو مینا بعد نگاش کن

یا بگو ببینین بعد نگاش کن:fekr:

:khandeh!:

در مورد مساله سومت باید بگم که

دخترا از پسرای جسور خوششون میاد اگه بعدا اینو بهش بگی ناراحت میشه پس کاملا راحت و بی پروا بهش نگاه کن از چی می ترسی؟
میگی که اونم به تو نگاه نمی کنه پس کاملا دستت بازه هر چی می خوای نگاش کن

آگاه باشید که زندگی شانس نیست، انتخاب است.

همیشه میگن در هرکاری از حاشیه وفرعیات فاصله بگیرید وفقط به اصل کار توجه داشته باشید تا به موفقیت برسید، من میگم در خواستگاری ومرحله انتخاب همسر بیشتر از اصل موضوع(خصوصیات فردی وظاهری طرف) به حاشیه وفرعیات بپردازید.
فقط ظواهر وصحبتهای او ملاک انتخاب شما نباشند، در خواستگاری همش میخِ او نباشید آدمایی که دنبالش را بیشتر چک کنید(رفتار، گفتار، پوشش و...) سطح زندگی وفرهنگ اونایی که بناست در آینده باهاشون فامیل بشین ورفت واومد کنید را بدقت مطالعه کنید که زندگیتون جهنم نشه.

دختر وپسر در زمان ازدواج، عقد وحتی اویل زندگی مشترک خواسته یا ناخواسته نمیتوانند خودِ واقعی اشان را به نمایش بگذارند وبیشتر شبیه بازیگری در پوستِ خودِ رویایی اشون هستند.

در مسئله اولی که مطرح کردی تحقیق کن پرس و جو کن ببین این مادر عروس خانم بر خوردهای اجتماعی اش چه جوریه تو جمع های زنانه بر خوردش به جه نحوی است خودت دقت کن ببین با شوهرش به چه نحو صحبت می کند

تو تحقیقاتت سعی کن یه جوری بفهمی رابطه اش با خانواده شوهرش چه جوری بوده

منم یه سوال دارم
شما چند سالتونه؟

و یک توصیه
اینکه سعی کنی تعداد جلسات اشنایی و صحبت را بیشتر کنی و زود به مرحله تعین مهریه و تعیین روز عقد نرسی

سلام عرض میکنم خدمت همه اسک دینی های بزرگوار:Gol:

BlackHat;111936 نوشت:
وقتی تصمیم به ازدواج داری طبق گفته مراجع تقلید از کسی که خواستگاری میکنی اجازه داری در مجالس مختلف و برای چندین بار به تمام بدن او نگاه کنی !

نــــــــــــــــــه دوست گرامی
این نگاه کردن وقت مخصوص خودشو داره ، نه اینکه هر وقتی خواستی میتونی نگاه کنی:Moteajeb!:

انشاالله کارشناسان محترم راهنمایی میفرمایند :ok:

شاد باشید و موفق:Gol:

التماس دعا دارم:Gol:

BlackHat;111936 نوشت:

وقتی تصمیم به ازدواج داری طبق گفته مراجع تقلید از کسی که خواستگاری میکنی اجازه داری در مجالس مختلف و برای چندین بار به تمام بدن او نگاه کنی :!:

با سلام و احترام

در مورد شرایط و میزان نگاه کردن مرد به زن و بالعکس در خواستگاری به تاپیک زیر رجوع نمایید.

فکر می کنم به صورت کامل و مفید به این مساله پرداخته شده است .

==»احکام خواستگاری «==

موفق باشید

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
شما حتی خجالت کشیدین بهش نگاه کنین چطور انتظار دارین اون کمی خودمونی تر بشه
راستی این بچه ها کمی شورش کردن
نری بگی زن بدون اجازه شوهرش نمی تونه حتی خونه پدرش بره
مگه جنگه
اون یه چیزی گفته عریضه خالی نباشه
شایدم
مثلا داره درس می خونه
یا مثلا می خواد بره سر کار
این رو میگه که اگه خدای ناکرده از وظیفه خونه داریش کم گذاشت یا
یه وقتی غذا شور شد یا بی نمک شد یا اونقدر با تلفن حرف زد که لباسی رو که دوست دارین سوخت باهاش دعوا نکنین
در ضمن برادر خوبم
من اصلا نمی دونم این حدو حدود نگاه کردن تا کجاست
فقط بدون
تو حق داری عیب ها رو ببینی
حتی به زبون بیاری
اما وقتی رفتی سر خونه و زندگیت باید
اون چشم های عیب جو رو ببندی اون
با یه امیدی گفته بله
و همین جا اعلام میکنم
حق دل شکستن نداری
پس چشم هات رو باز کن
و خوب و بد رو ببین

razsaeed;111917 نوشت:
کنم

با سلام و احترام

در مورد دخترخانم که بهشون حق میدم که روشون نشه نگاه کنند, ولی تا حالا ندیده بودم که آقا پسری روش نشه نگاه کنه!!!

در هر صورت توصیه می کنم، الان به چهره و اندام و ظاهرشون نگاه کنید بهتر از این هست که بعداً از چهره و اندامشون ایراد بگیرین و ...

در زمینه جواز و میزان نگاه کردن به دختر قبل از ازدواج روایات بسیاری هست, ولی چون مربوط به انجمن احکام هست نمی نویسم. (به لینکی که در پست 10 گذاشتم رجوع کنید. )

ولی به دو تا روایت که توصیه شده به نگاه کردن قبل از ازدواج بسنده می کنم :

محمد ابن مسلم می گوید از امام باقر علیه السلام در مورد اینکه مردی می خواهد ازدواج کند, آیا می تواند به زن بنگرد یا نه پرسیدم, حضرت فرمودند: آری, همانا او را با بهایی سنگین می خرد. (در مقابل او بهایی گزاف و سنگین از مال و آبروی خود می دهد.)

امام صادق علیه السلام به مغیره بن شعبه که زنی را خواستگاری کرده بود فرمودند: اگر قبل از خواستگاری به او نگاه کنی برای افزایش الفت بین شما بهتر خواهد بود.

موفق باشید؛

RAZSAEED;111915 نوشت:

1 احساس میکنم در خوانواده شان (مادر و خود دختر خانوم ) صمیمیت کم هست البته فکر بد نکنید در جلسه اول طبیعی مخصوصا برای افراد مذهبی ولی آیا این در زندگی هم ادامه داره؟؟؟؟؟؟
2موقع صحبت کردن ایشون به من گفت که در کتب دینی نوشته که وظیفه زن نیست که در خانه کار کند از این صحبت هم خوشم نیامد البته نگفت که کار نمیکنم ولی صرفا جهت اطلاع گفت
حالا جلسه دوم هفته آیندس چه کنم این مشکلات حل بشه

توصیه می کنم جهت بالا بردن سطح اطلاعات و شناخت بیشتر و بهتر، فایل های صوتی که جناب Mahdi60 در تاپیک زیر در پست 3 ، 5 و 6 گذاشتند رو گوش کنید، خیلی مفید و جالب هست و نکات ظریفی و خوبی داره.

خواستگاری - چگونه شناخت واقعی از همسر آینده خود داشته باشیم

موفق باشید؛

سلام بالاخره ما ب اتفاق خانواده رفتیم گفتم که بزرگترین مشکل من در حال حاضر نبود امکانات مالیه
ولی من مهندس متالورژی ام
کارم هست مطمئنم
ولی الان دستم و هم پدرم خالیه
خوانواده شان اینها را خواستند
1000000 تومان نقدی 5 تکه جنس
ولی مقصود من 3 تیکه بود و 1ملیون هم نمیخواهم بدهم چه کنم

در مورد اینکه روشون نمیشه نگاه کنن بنده حق می دم به ایشون.این بخاطر حیاشون هست.

خود بنده مهمون میاد خونمون از حجاب مهمونامون خجالت میکشم((منظورم اینه که چون محجبه هستن)) روم نمیشه حتی چند ثانیه بهشون نگاه کنم چه برسه به اینکه جلسه خواستگاری باشه.

razsaeed;132262 نوشت:

ولی مقصود من 3 تیکه بود و 1ملیون هم نمیخواهم بدهم چه کنم

به نام خدا
با سلام
دلیل خاصی داره که نمیخواید 1 میلیون رو بدید یا فقط مشکل مالیشه؟

در مورد نگاه و عیوب ظاهری یه نکته ای بنظرم رسید بهتون پیشنهاد بدم
اینکه عیب هایی از این دست رو با صداقت به هم بگید (البته لازمه با هم توافق کنید این حرفا رو به کس غیره ای نزنید لازم نیست بقیه آگاه بشن)

شما ظاهرش رو میبینید اما مثلا نمیدونید که چشماش ضعیفه یا عیب هایی زیر پوشش لباس که نمیبینید
خود من چشمام ضعیفه گوشام سنگینه بو حس نمیکنم و حس چشاییمم ضعیفه حالا کی اینارو میبینه؟ :Nishkhand:

سلام
کتاب مطلع مهر دکتر بانکی رو خوندید؟
چقدر در زمینه ی خواستگاری مطالعه کردین؟

RAZSAEED;132262 نوشت:
سلام بالاخره ما ب اتفاق خانواده رفتیم گفتم که بزرگترین مشکل من در حال حاضر نبود امکانات مالیه ولی من مهندس متالورژی ام کارم هست مطمئنم ولی الان دستم و هم پدرم خالیه خوانواده شان اینها را خواستند 1000000 تومان نقدی 5 تکه جنس ولی مقصود من 3 تیکه بود و 1ملیون هم نمیخواهم بدهم چه کنم

سلام
شما جلسه اول رفتین خوب ندیدنیشون حرف انچنانی نزدین جلسه دوم رفتین شیربها تعیین کردین؟؟؟؟:Moteajeb!:
شما باهم چندین جلسه صحبت کنین ببینین اصلا به توافق میرسین یا نه بعد این مراحل
در مورد صمیمیت با مادرشون بگم که شاید اختلاف سنی مادرو دختر زیاده و برای همین باهم راحت نیستن.
سوال دوم شما هم بهشون بگین که مرد میتونه تا چهارتا زن رو به ازدواج دائم در بیاره و هر چند تا تونست صیغه هم میتونه بکنه:khandeh!:ببینین چی میگن البته شوخی میکنم یه وقت مقابله به مثل نکنین که جنگ جهانی شروع میشه
یه استادی داشتیم خدا هر جا هستن حفظشون کنه میگفتن احکام رو خوبه یاد بگیرین ولی تو زندگییتون احکامی زندگی نکنین اخلاقی زندگی کنین
در مورد سوال سومتون بگم که میتونین یه عکس ازشون بخوایین و تا اونجایی که میتونین نگاشون کنین
ولی زود تصمیم نگیرین شاید ادم لجوجی باشن بهتره چند جلسه دیگه قرار بزارین و راحت و بدون هیچ خجالتی حرفاتون رو بزنین یه عمر زندگیه

کهیعص;111934 نوشت:
شما هم بگین "اتفاقا منم تو کتب دینی خوندم زن بدون اجازه شوهر نمی تونه حتی به خونه پدر مادرش بره، حتی زنگ هم بزنه. خلاصه زن بدون اجازه مرد نباید آب هم بخوره"

اتفاقا قضیه اینطورها هم نیست....این قضیه حدود حدود داره....دقیق نمیدونم ولی فک میکنم آقای قرائتی بودن با یه بزرگوار دیگه(فک کنم جناب دهنوی)این مساله رو باز کردن و دقیقا گفتن که منظوراین نیست که اگه زن خواست به دیدن پدرش هم بره اجازه ش دست مرد باشه

یه جمله یاد گرفتین فک نمیکنین طرفتون هزار تا دیگه بلده......وجهه خودتون خراب میشه!!!!
یه وقت نگینا....

سلام
من چند تا نکته میخواستم عرض کنم

ابتدا اینکه ما دو نوع حیا داریم که حضرت محمد عرض کردند حیای عاقلانه و حیای احمقانه
حیای عاقلانه نگاه نکردن به نامحرم توی خیابون هست و امثال این وحیای احمقانه همین نگاه نکردن به کسیست که میخواهی انتخاب کنی به عنوان همسر آیندت
خوده من هم اولین باری که رفتم خواستگاری اصلا چهرش رو ندیدم در صورتی که طرف کاره درستی میکرد همش من رو نظاره میکرد تا ببینه میپسنده یا نه

یک بار دیگه رفتیم بدون اینکه دختره بدونه اول ببینیم که چهره ی دختر به دلم میشینه که ادامه بدیم و خواستگاری کنیم ولی نمیدونم بهش گفته بودند یا نه ولی مونده بودم این دختر توی مهمونیا میومده همیشه ولی چرا من ندیدمش بعد حتی چاییش رو نخورد تا من چهرش رو نبینم:moteajeb::jangjoo::Shekastan Del: آخه جرم که نکردم رفتم خواستگاری منتها اینطوری اگر به دلم نمیشست احساس الکی ایجاد نمیشد

دوم اینکه این قوانینی که گفته شده زن چه وظایفی داره و مرد چه وظایفی داره وظایف واجب مخصوصا برای اینه که دین بن بست نداشته باشه و اگر زندگی واقعا بهترین راه کنار هم بودن بدون احساس بود این کارها انجام بشه وگرنه زندگی که مورد نظر اسلام هست بدون این توقعات هست و بدون منت برای هم همه کاری انجام میدهند
همانطوری که زن وظایف مستحبی نسبت به شوهر داره مرد هم نسبت به زن وظایف مستحبی داره
مثلا همینطوری که به زن گفته شده به حرف شوهرت گوش کن به مرد هم توصیه شده به زنش محبت کنه

حالا به نظره شما چرا قوانین اسلام در بسیاری از جاهای دنیا و مخصوصا مسلمانان رعایت نمیشه؟

elaheh;274990 نوشت:
اتفاقا قضیه اینطورها هم نیست....این قضیه حدود حدود داره....دقیق نمیدونم ولی فک میکنم آقای قرائتی بودن با یه بزرگوار دیگه(فک کنم جناب دهنوی)این مساله رو باز کردن و دقیقا گفتن که منظوراین نیست که اگه زن خواست به دیدن پدرش هم بره اجازه ش دست مرد باشه یه جمله یاد گرفتین فک نمیکنین طرفتون هزار تا دیگه بلده......وجهه خودتون خراب میشه!!!! یه وقت نگینا....

سلام
از من بپرس دهنوی باز کرده من همش رو گوش دادم
هر کسی خواست لینکای دانلود سخنرانی چند استاد بزرگ رو در پروفایلم گذاشتم

مگه خواستگاریم احکام داشت!!!
ای دل غافل
میگما شوما مگه باقصد لذت میرین پیش و نیگا می کنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نه یعنی پیش نمیرین، بابا تو قضیه پیش میرین و آخر نیگاش می کنین
وای چقدر سوتی...

[="DarkOrchid"] با عرض سلام
براي ازدواج چشماتونو خوب باز كنيد.
مواردي كه خجالت موجب ازدواج هاي ناموفق شده خيلي زياده .
حتي من ديدم دختر بهايي بجاي مسلمان ازدواج كرده بعدا متوجه شدند!!!!!يا دختر سن بالاتر را به جاي ديگري عروس كردند.
پس اصلا خجالت نكشيد جان و مال و ابروي شما با ازدواج شما ارتباط داره ايا خجالت در اين باره معنا داره؟!
با اعتماد به نفس كامل بريد جلو با بررسي دقيق....

يك عمر زندگي است حداقل 6 ماه بررسي ميخواد.:Gol:[/]

razsaeed;111915 نوشت:

منم از این حرف خوشم نیومد
بنظر بنده هم برای این بوده که از اول کاری به شما گفته باشند
و در مشکلات زندگی، بتوانند بگویند من گفتم وظیفه ی من فقط همین مقدار است.

موفق باشید

هوالعالم

عجب استقبالی میشه ازینجور مباحث !

اقا بحث یه عمر زندگیه !
بحث بقای آدمی و نسله سالمه
گذشت اون زمان که صورت صفحه ی سیرت ادما بود ...
از صاحب تاپیک معذرت میخوام و در جواب به خودم و دوستان مثل خودم
کلی میگم که دوستان دم بخت ! اگر شناختی از شخص ندارید روی مراسم خواستگاری و دو بار رفت وامد به منزل هم حساب باز نکنید و اجازه ندید که توی همین فاصله کوتاه منگنه بشید !!!! قبل ازینکه رسما شریک کسی بشید یا کسی رو شریک کنید !! تحقیق کنید

تحقیق کامل ! بیرون و درون شخص رو زیر و رو کنید ...
اکثر خونه های این زمونه الوده اس به هوای ریا و دروغ و اشتباه
احتیاط شرطه عقله !

امتحانش کنید
گردش برید !
زیارت برید !
در جو و محیط های مختلف صحبت کنید و همدیگرو بسنجید !

دو نفره بیرون رفتن ترسناکه ؟ دسته جمعی با خانواده با دوستان برید

شک نکنید که با ارزش ترین ها و بی ارزش ترین ها رو زمانی میتونید ببینید که شخص سر از لاک بیرون بیاره یا این نقاب زشت یا زیبا رو کنار بزنه ...

چقدر زیادن ادمایی که با خیال گناهکار بودن طرف , از قسمت و بخت سفید دور شدن
چه بسیارند عزیزانی که به دام ریا و بلا گرفتار شدن

چون با خدا و اهل خدا مشورت نکردند و بدنبال تحقیق و امتحان نرفتند .

بسم الله الرحمن الرحیم

اینکه گفتن کار خونه وظیفه خانم خونه نیست رو جدی بگیرید من دیدم و شنیدم خانمهایی که به اسم اسلام برای مهمونهای همسرشون غذا درست نمیکنن و یا درمقابل تقاضای همسرشون برای شستن یک لباس میگن وظیفه من نیست در صورتی که الگوی تمام بانوان حضرت صدیقه طاهره حتی با کنیزشون کار خونه رو نصف میکردن مسئله فقط کار منزل نیست این طرز تفکر بعدا مشکل ایجاد میکنه.
یه مسئله رو هم حتما درنظر بگیرید از مرجع تقلیدشون سوال کنید که مقلد چه عالمی هستند،این مسئله خیلی مهمه،مثلا برای هیمن شیر بها که گفتین آیت الله سیستانی اعتقاد دارند چیری به اسم شیربها وجود نداره و اگر شما ناراضی باشین حرامه.

[="Tahoma"][="Green"]بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

razsaeed;111915 نوشت:

این حرف رو توی کلاس به استاد گفتم ایشون تایید کردند.و گفتند که وظیفه زن فقط بر آورده کردن نیاز جنسی مرده!!!
منم جواب دادم اگر دینی که دارم براش درس میخونم اینه که چرا برم با آدم ازدواج کنم؟میرم با یه مرغ ازدواج میکنم!!!!
نه خرج داره و نه مهریه میخواد و نه ...
وقتی اسلامت به عنوان ارزش بیاد این حرفو بزنه مجبوری ردش کنی. مطمعن باش این اسلام نیست.بازیچه دست افراده.
یا علی.[/]

[="black"]

عــــلی;323205 نوشت:

این حرف رو توی کلاس به استاد گفتم ایشون تایید کردند.و گفتند که وظیفه زن فقط بر آورده کردن نیاز جنسی مرده!!!
منم جواب دادم اگر دینی که دارم براش درس میخونم اینه که چرا برم با آدم ازدواج کنم؟میرم با یه مرغ ازدواج میکنم!!!!
وقتی اسلامت به عنوان ارزش بیاد این حرفو بزنه مجبوری ردش کنی. مطمعن باش این اسلام نیست.بازیچه دست افراده.
من واقعا برای ادمایی که ارزش زن رو فقط این میدونن که کارای خونه رو بکنه و حالا با حذف اون زن رو یه موجود بی ارزش میدونن موتاسفم!این ادم ها انقدر کوته نظر اند که درک نمیکنند اسلام قوانینش رو برای ایجاد جامعه ی سالم قرار داده و جامعه ای سالم با تربیت نسلی سالم به وجود میاد و البته سالم هم باقی میمونه!اینکه اسلام وظیفه ی کار منزل و کار بیرون رو از عهده ی زن برداشته دلیلش اینه!اما درک چنین مسئله ی مهمی برای بعضی ها خیلی مشکله!یا اینکه فکر میکنن تربیت درست یک انسان صالح کار راحتی است!یا فکر میکنن کارای فرزندم به من ربطی نداره!در حالی که اهمیت داشتن ذریه ی صالح در قران به خوبی واضح است!به خصوص از دعاهای ابراهیم علیه السلام!

من جدا موتاسفم که کسی که دارد علوم دینی میخونه با چنین لحنی صحبت میکنه!و...از توهین لذت میبرید؟!!!....تکلیفتونو مشخص کنید!با اسلام مشکل دارید یا میگید مراجع در تشخیص احکام اسلام اشتباه کردن؟!دقیقا یعنی چی بازیچست؟اسلام؟چیو باید رد کرد؟احکام اسلام رو؟خودشو؟
هر کام از احکام اسلام که باب میل نباشه باید اینطوری دربرابرش موضع گرفت؟!...انقدر راحت ردش کرد؟!

محض یاداوری عرض میکنم!خانواده فقط از یک زن و یک مرد تشکیل نشده!خانواده یک عضو بسیار مهم دیگه هم دارد که فرزند است!بله وظیفه ی زن در برابر شوهر فقط تامین نیاز جنسی است اما این به معنی این نیست که تنها وظیفه ی زن در خانواده اینه!

زنهای جامعه به خاطر نقش تاثیر گذاری که رو نسل بعد دارند سرنوشت جامعه رو تعیین میکنن!این جمله ی معروف رو قبلا هم گفتم:
زنها به لحاظ اماری نیمی از جمعیت و به لحاظ اثاری تمام جمعیتند!....

حتی در توصیه های دینی هم به زنان توصیه ی زیادی شده که تسکین همسرشون باشن و برای انها پشتونه ی محکم عاطفی و روحی باشن!و به خاطر اینکه بخش زیادی از این تسکین به خاطر ویژگی های ذاتی جنس مذکر از طریق جنسی ایجاد میشه این طور توصیه ها هست در مورد نیاز جنسی!....همین!
این مسئله ای که الان با عنوان تسکین عرض کردم رو فکر کنم افراد متاهل (اقایان بخصوص!مخصوصا اقایانی که از ان محرومند!) خیلی بهتر بفهمند!مطمئنم مردی که از این مسئله محروم است حاضر است همه ی کارهای خونه رو خودش بکنه ولی.....!!

کلا کار زن در جامعه همین تاثیرگذاری بر روح و روان افراد است.زنها از این طریق(نه از طریق ور بازو...) بر جامعه اثر میگذارند(بر همه ی افراد جامعه!!!)[/]

[="black"]

razsaeed;111915 نوشت:
موقع صحبت کردن ایشون به من گفت که در کتب دینی نوشته که وظیفه زن نیست که در خانه کار کند از این صحبت هم خوشم نیامد البته نگفت که کار نمیکنم ولی صرفا جهت اطلاع گفت

من نمیدونم چرا اون خانوم اینطوری تو جلسه ی خواستگاری حرف زده.به نظر من به خاطر نداشتن بلوغ اجتماعیش بود.و اینکه درک نکره که طرف مقابل با شنیدن چنین چیزی در جلسه ی خواستگاری چه برداشتی میکنه و این مشکلی که پیش اومده ایجاد میشه.ولی از طرف دیگه ناراحتی اقایون هم به نر من در این مورد یه کم....!

نمیدونم!چرا وقتی اسلام میگه مرد حق دارد چهار تا زن بگیره بینهایت تا صیغه کنه به زنش اجازه خروج از منزل نده و.... این باعث ناراحتی و نگرانی اقایون نمیشه حالا تو این یه مورد؟!؟.....

ببینید حرف اون خانوم نادرست بود به همان دلیلی که یه اقا بیاد تو جلسه خواستگاری بگه اسلام به من اجازه اده چهارتا زن بگیرم ولی نمیگیرما!!!!خب زن چه برداشتی میکنه؟!من فک کنم این حرف اون خانوم بیشتر به خاطر اینه که یه سری اموزشهارو ندیده در مورد روش های حرف زدن در جلسه ی خواستگاری!والا فکر نکنم خیلی مشکل ساز بشه!البته به نظرم اگه این برای شما خیلی مسئله ی مهمیه قطعا باید بیشتر تحقیق کنید.مثلا ببینید خونه ی پدرش اهل کار خانه بوده!؟اگه اونجا این طور بوده مطمئن باشین تو خونه ی خودش هم نمیتونه پاشو بندازه رو پاشو بشینه!!اما اگر دست به سیاه و سفید نمیزده و لای پر قو بزرگ شده اسلام این حق رو بهش میده که خونه ی شوهرش هم همون طور زندگی کنه!!.....
بله اسلام این قوانین حقوقی رو گذاشته اما ما باید با توجه به عرف جامعه مون و البته شرایط خودمون این جور چیزا رو تنظیم کنیم!....[/]

[="navy"]سلام دوستان

از زماني كه اين پست زده شده حدوداً يك سال و چندماهي ميگذره فكر كنم تا حالا اين برادر ازدواج كرده باشه و نيازي به جواب دادن براي اين برادر نباشه ولي براي اطلاع جوانان عزيز خوبه.....

در مورد سئوال 1- زندگي بعد از ازدواج با زندگي با خانواده فرق ميكنه صميميتهاي خانواده رو نميشه با صميمتهاي زن و شوهر مقايسه كرد البته فكر مي كنم صميميت در زندگي جديد با ايجاد اعتماد گاهي بيشتر از زندگي قبل ميشه البته عكس هم اتفاق مي افته پس بايد كمي بيشتر دقت كرد و با صحبت هاي دوباره علت را جويا شد.

سئوال 2- از اين حرفها قبل از ازدواج زياد زده ميشه ولي بعد از ازدواج همش برعكس ميشه چون زندگي اونقدر شيرين ميشه كه طرفين دلشون نمي خواد به هيچكدوم فشار بيش از توان وارد بشه. يه مثال مي زنم يكي از بستگان ما روز خواستگاري كه رفت خانومش بهش گفت من فرش نمي شورم و كار خونه نمي كنم ولي الان مي بينيم بالاخره كارهاي خونه خودش را انجام مي ده حالا هر كس به اندازه توانش يكي مثل خانواده خودم خودشونو مي كشن و مردها را پرو مي كنن تا دست به سياه و سفيد نمي زنه و يكي هم اونجوري.....
ولي من خودم هرشب تا قبل از خواب تمام كارهاي خونمو انجام مي دم تا وقتي صبح سركار يام هيچ كار انجام نشده اي در خونه نباشه البته شوهرم هم بيشتر زمانهايي كه مهمونداريم كمك زيادي مي كنه ولي بقيه موارد چون كار بيرونش زياده فقط شعار ميده كه كمك ميكنه.

سئوال 3- شبيه خواستگاري خودمون بود من به او نگاه كردم ولي او مي گفت نمي تونستم نگات كنم (البته بعد از ازدواج اعتراف كرد). البته نگاه كردن يكي از حقوق طرفين در خواستگاري است.[/]

[="Tahoma"][="Green"]بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

اول بخودم افتخار میکنم که هیچوقت توی زندگیم سیاست نداشتم و منتظر زدن حرفی نبودم که کسی جز خدا بهم احسنت بگه و تاسف خوردن دیگران برای بنده نه تنها ها مهم نیست و هیچ اهمیتی نداره بلکه حرفام همیشه دلسوزی برای دینم بوده نه سرکوبی، دوم اینکه همیشه برای اثبات کلامم از قرآن استفاده میکنم و همین مرا کافیست.
سوم اینکه سوء ظن افراد همیشه به بنده زیاد بوده برای همین بهشون توصیه میکنم که همیشه روی حرف های بنده فکر کنند و سپس نظر بدند و اگر اشکالی دیدند خصوصی سوال کنند چون اینطوری به نفع خودشون هست تا انشاء الله بهتر متوجه شوند!

hoorshid;323213 نوشت:
من واقعا برای ادمایی که ارزش زن رو فقط این میدونن که کارای خونه رو بکنه

شرمنده وسط کلامتون....
لطفاً شخصی رو بیارید از ارزش زن حرف بزنه که اولاً خودش عامل باشه.شما با مجادله با یک نامحرم نه تنها ارزش زن بلکه ارزش اسلام و دین رو پایین آوردید.چرا که اینجا سایت گفتگوی دینی هست و پر از کارشناس دینی فکر میکنم اگر واگذار میکردید به ایشان برای شما بهتر بود!!! البته بنده تمام زیر بنای ریشه این مسائل را میدانم الحمدالله.

hoorshid;323213 نوشت:
حالا با حذف اون زن رو یه موجود بی ارزش میدونن

ارزش زن رو مذهبی که ازش پیروی میکنید پایین آورده.چون انسانی که بی ارزشه از کارش مشخصه.وقتی وظیفه زن فقط برآورده کردن نیاز جنسی باشه اول اینکه این حرف مخالف صریح آیه قرانه دوم اینکه اینرو یه حیوان هم میتونه انجام بده.غیر اینه؟پس زن توی این تفکر فرقی با حیوان نمیکنه.
اما قران در مورد زن چی میگه؟و ارزشش رو چگونه بیان میکنه؟
أَلرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَى النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللهُ بَعْضَهُمْ عَلى بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ فَالصّالِحاتُ قانِتاتٌ حافِظاتٌ لِلْغَيْبِ بِماحَفِظَ اللهُ وَ اللّاتي تَخافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَ اهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضاجِعِ وَ اضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلا تَبْغُوا عَلَيْهِنَّ سَبيلاً إِنَّ اللهَ كانَ عَلِيّاً كَبيراً (نساء - 34)
مردان ، سرپرست زنانند ، به دلیل آنکه خدا برخی از ایشان را بر برخی برتری داده و [ نیز ] به دلیل آنکه از اموالشان خرج می کنند. پس ، زنانِ درستکار ، فرمانبردارند [ و ] به پاس آنچه خدا [ برای آنان ] حفظ کرده ، اسرار [ شوهرانِ خود ] را حفظ می کنند. و زنانی را که از نافرمانی آنان بیم دارید [ نخست ] پندشان دهید و [ بعد ] در خوابگاه ها از ایشان دوری کنید و [ اگر تاثیر نکرد ] آنان را بزنید پس اگر شما را اطاعت کردند [ دیگر ] بر آنها هیچ راهی [ برای سرزنش ] مجویید ، که خدا والای بزرگ است.

شما ابتدا برای خودتون باید پاسخ این سوال رو روشن کنید که سرپرست به چه کسی میگن.مثلاً پدر و مادر سرپرست فرزندان هستند.پس ولی و فرزند باید از سرپرست خود طبعیت و اطاعت کند.
همین کلام الله کافیست برای اینکه فاتحه این دین بازی هایی که برای زن در جامعه بوجود آوردند رو بخونید.
اما ارزش زن در قرآن که شما دم از این میزنید که دیگران زن رو بی ارزش میدونند!!!

حُورٌ مَقْصُوراتٌ فِى الْخِيامِ (055 | رحمن - 72)حوريانى كه در خيمه هاى بهشتى مستورند.

فَبِأَىِّ آلاءِ رَبِّكُما تُكَذِّبانِ (055 | رحمن - 73)پس كدامين نعمتهاى پروردگارتان را انكار مى كنيد؟!

لَمْ يَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لا جَانٌّ (055 | رحمن - 74)هيچ انس و جنّى پيش از ايشان با آنها تماس نداشته است

وَ حُورٌ عِينٌ (056 | واقعه - 22)و همسرانى از حورالعين دارند،

كَأَمْثالِ اللُّؤْلُؤِ الْمَكْنُونِ (056 | واقعه - 23)همچون مرواريد (در صدف) پنهان.

وَ عِنْدَهُمْ قاصِراتُ الطَّرْفِ عِينٌ (037 | صافات - 48)و نزد آنها همسرانى زيبا چشم است كه جز به شوهران خود عشق نمىورزند.

زن در نظر مرد این است و قرآن به مردان وعده همچین همسرانی داده که مانند مروارید هستند که نه تنها دیده نشده اند بلکه فقط برای همسران خود هستند و هیچ جن و انسی به آن دست نزده و البته فقط به همسران خود عشق میورزند...

اگر غیر از این باشند ارزش خود را از آنچه هستند پایین آورده اند...
زنانی هستند در جامعه که همچین صفاتی دارند و ارزش خود را حفظ کرده و خود را نمایان نامحرم نکرده اند و جز به همسرشان عشق نورزیدند...

hoorshid;323213 نوشت:
هر کام از احکام اسلام که باب میل نباشه باید اینطوری دربرابرش موضع گرفت؟!.

فقط یه نکته بنده باب میل خودم رفتار نمیکنم.به آنچه عمل میکنم که کلام خداوند متعال امر فرموده...غیر از آن باشد نیازی به رد کردن نیست.خودبخود رد است.

یا علی.[/]

[="black"]

عــــلی;323277 نوشت:
[="tahoma"][="green"]بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

اول بخودم افتخار میکنم که هیچوقت توی زندگیم سیاست نداشتم و منتظر زدن حرفی نبودم که کسی جز خدا بهم احسنت بگه و تاسف خوردن دیگران برای بنده نه تنها ها مهم نیست و هیچ اهمیتی نداره بلکه حرفام همیشه دلسوزی برای دینم بوده نه سرکوبی، دوم اینکه همیشه برای اثبات کلامم از قرآن استفاده میکنم و همین مرا کافیست.
سوم اینکه سوء ظن افراد همیشه به بنده زیاد بوده برای همین بهشون توصیه میکنم که همیشه روی حرف های بنده فکر کنند و سپس نظر بدند و اگر اشکالی دیدند خصوصی سوال کنند چون اینطوری به نفع خودشون هست تا انشاء الله بهتر متوجه شوند!

شرمنده وسط کلامتون....
لطفاً شخصی رو بیارید از ارزش زن حرف بزنه که اولاً خودش عامل باشه.شما با مجادله با یک نامحرم نه تنها ارزش زن بلکه ارزش اسلام و دین رو پایین آوردید.چرا که اینجا سایت گفتگوی دینی هست و پر از کارشناس دینی فکر میکنم اگر واگذار میکردید به ایشان برای شما بهتر بود!!! البته بنده تمام زیر بنای ریشه این مسائل را میدانم الحمدالله.

ارزش زن رو مذهبی که ازش پیروی میکنید پایین آورده.چون انسانی که بی ارزشه از کارش مشخصه.وقتی وظیفه زن فقط برآورده کردن نیاز جنسی باشه اول اینکه این حرف مخالف صریح آیه قرانه دوم اینکه اینرو یه حیوان هم میتونه انجام بده.غیر اینه؟پس زن توی این تفکر فرقی با حیوان نمیکنه.
اما قران در مورد زن چی میگه؟و ارزشش رو چگونه بیان میکنه؟
أَلرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَى النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللهُ بَعْضَهُمْ عَلى بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ فَالصّالِحاتُ قانِتاتٌ حافِظاتٌ لِلْغَيْبِ بِماحَفِظَ اللهُ وَ اللّاتي تَخافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَ اهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضاجِعِ وَ اضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلا تَبْغُوا عَلَيْهِنَّ سَبيلاً إِنَّ اللهَ كانَ عَلِيّاً كَبيراً (نساء - 34)
مردان ، سرپرست زنانند ، به دلیل آنکه خدا برخی از ایشان را بر برخی برتری داده و [ نیز ] به دلیل آنکه از اموالشان خرج می کنند. پس ، زنانِ درستکار ، فرمانبردارند [ و ] به پاس آنچه خدا [ برای آنان ] حفظ کرده ، اسرار [ شوهرانِ خود ] را حفظ می کنند. و زنانی را که از نافرمانی آنان بیم دارید [ نخست ] پندشان دهید و [ بعد ] در خوابگاه ها از ایشان دوری کنید و [ اگر تاثیر نکرد ] آنان را بزنید پس اگر شما را اطاعت کردند [ دیگر ] بر آنها هیچ راهی [ برای سرزنش ] مجویید ، که خدا والای بزرگ است.

شما ابتدا برای خودتون باید پاسخ این سوال رو روشن کنید که سرپرست به چه کسی میگن.مثلاً پدر و مادر سرپرست فرزندان هستند.پس ولی و فرزند باید از سرپرست خود طبعیت و اطاعت کند.
همین کلام الله کافیست برای اینکه فاتحه این دین بازی هایی که برای زن در جامعه بوجود آوردند رو بخونید.
اما ارزش زن در قرآن که شما دم از این میزنید که دیگران زن رو بی ارزش میدونند!!!

حُورٌ مَقْصُوراتٌ فِى الْخِيامِ (055 | رحمن - 72)حوريانى كه در خيمه هاى بهشتى مستورند.

فَبِأَىِّ آلاءِ رَبِّكُما تُكَذِّبانِ (055 | رحمن - 73)پس كدامين نعمتهاى پروردگارتان را انكار مى كنيد؟!

لَمْ يَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لا جَانٌّ (055 | رحمن - 74)هيچ انس و جنّى پيش از ايشان با آنها تماس نداشته است

وَ حُورٌ عِينٌ (056 | واقعه - 22)و همسرانى از حورالعين دارند،

كَأَمْثالِ اللُّؤْلُؤِ الْمَكْنُونِ (056 | واقعه - 23)همچون مرواريد (در صدف) پنهان.

وَ عِنْدَهُمْ قاصِراتُ الطَّرْفِ عِينٌ (037 | صافات - 48)و نزد آنها همسرانى زيبا چشم است كه جز به شوهران خود عشق نمىورزند.

زن در نظر مرد این است و قرآن به مردان وعده همچین همسرانی داده که مانند مروارید هستند که نه تنها دیده نشده اند بلکه فقط برای همسران خود هستند و هیچ جن و انسی به آن دست نزده و البته فقط به همسران خود عشق میورزند...

اگر غیر از این باشند ارزش خود را از آنچه هستند پایین آورده اند...
زنانی هستند در جامعه که همچین صفاتی دارند و ارزش خود را حفظ کرده و خود را نمایان نامحرم نکرده اند و جز به همسرشان عشق نورزیدند...

فقط یه نکته بنده باب میل خودم رفتار نمیکنم.به آنچه عمل میکنم که کلام خداوند متعال امر فرموده...غیر از آن باشد نیازی به رد کردن نیست.خودبخود رد است.

یا علی.

[/][/]

سلام
من نمیدونستم شما مفسر قران هم هستی!!؟مثل ایت الله جوادی،ایت الله مکارم،ایت الله طباطبایی و...پس سرپرست همه جا یعنی کسی که باید ازش پیروی کرد؟!؟!و تابعش بود؟!؟!(محض اطلاع عرض میکنم.حداقل در مورد پدر و مدر که مثال زدی اولا موارد استثنا یاد داره،منظورم فقط در مورد دستوراتشون در مخالفت با دستورات دین نیست!در موارد دیگه هم هست استثنا ها!این اول!دوم:پدر و مادر تبعیت دارن برای جلوگیری از ازرده خاطر شدنشون!یعنی جایی که باعث ازارشون نیست اصلا نه نیازی به اجازه هست نه تبعیت!در واقع اصل ازار ندادن است نه اطاعت!این رو برای جلوگیری از خلط مبحث عرض کردم!)
جالبه لابد مراجعی که این احکام فقهی رو دادن ایه ای رو که شما بهش اشاره کردی رو ندیدن .شما دیدی؟!؟!یا دیدن و به معنی واقعی اون که شما کشفش کردی نرسیدن!!!؟؟
بعیده از کسی که داره علوم دینی میخونه اینطور ستدلال کردن!!!که قرانو باز کنه جلوش و به این راحتی در مورد حکم فقهیی که در رساله هست نظر بده و انقدر راحت اون رو رد کنه!!!پس مراجع این همه سال برای پیدا کردن احکم زحمت میکشن و با کلی احتیاط احکم رو استخراج میکنن دارن بیخودی وقت صرف میکنن!!!بله؟!
دوم
اگر از نظر جناب عالی بحث علمی کردن(اون هم در فضای مجازی!و فقط با نوشتن و خواندن!!) عفت رو از بین میبره جناب عالی هم باید رعایتش کنی!پس تو این سایت که این همه زن نامحرم هست دیگه نیا!!!!(امان از این زیاده رویها!!)
سوم!
جوابهاتون هیچ ربطی به پاسخ های من نداشت![/]

[="Tahoma"][="Green"]اعوذ بالله من الشيطان الرجيم
بسم الله الرحمن الرحیم

فقط یه سوال دارم و دیگه بحث نمیکنم چون یبار با شما بحث کردم کافی بود.
چرا برای رد استدلال های من تکیه کردید به این حرفا؟:

hoorshid;323643 نوشت:
من نمیدونستم شما مفسر قران هم هستی!!؟مثل ایت الله جوادی،ایت الله مکارم،ایت الله طباطبایی و...پس سرپرست همه جا یعنی کسی که باید ازش پیروی کرد؟!؟!و تابعش بود؟!؟!

hoorshid;323643 نوشت:
جالبه لابد مراجعی که این احکام فقهی رو دادن ایه ای رو که شما بهش اشاره کردی رو ندیدن .شما دیدی؟!؟!یا دیدن و به معنی واقعی اون که شما کشفش کردی نرسیدن!!!؟؟

hoorshid;323643 نوشت:
بعیده از کسی که داره علوم دینی میخونه اینطور ستدلال کردن!!!که قرانو باز کنه جلوش و به این راحتی در مورد حکم فقهیی که در رساله هست نظر بده و انقدر راحت اون رو رد کنه!!!پس مراجع این همه سال برای پیدا کردن احکم زحمت میکشن و با کلی احتیاط احکم رو استخراج میکنن دارن بیخودی وقت صرف میکنن!!!بله؟!

؟؟؟؟؟؟
اگر رد کردن هر استدلالی به همین سادگی بود اصلاً علم منطق و فلسفه بوجود نمیود بجاش علم خاله ریزه بازی بود!!!!
بهتون یه توصیه ای میکنم که اگر میخواهید با کسی بحث کنید عقل خود را وسط بگذارید و در بحث های خویش دنبال رسیدن به حق باشید و نه مغلوب کردن طرف مقابل و اگر حق را یافتید آنرا بپذیرید و ابایی از پذیرش حق نداشته باشید.
زیرا که این روش انسان های بزرگ است.
یا علی.[/]

[="Black"]

عــــلی;323653 نوشت:
اگر رد کردن هر استدلالی به همین سادگی بود اصلاً علم منطق و فلسفه بوجود نمیود بجاش علم خاله ریزه بازی بود!!!!
بهتون یه توصیه ای میکنم که اگر میخواهید با کسی بحث کنید عقل خود را وسط بگذارید و در بحث های خویش دنبال رسیدن به حق باشید و نه مغلوب کردن طرف مقابل و اگر حق را یافتید آنرا بپذیرید و ابایی از پذیرش حق نداشته باشید.

شما که باز هم طفره رفتی!نگفتی چنین نکته ی رو چه طور جنابعالی کشف کردی ولی مراجع تا به حال این ایه رو ندیدن که خلاف حکم قران حکم صادر کردن؟!شما موتاسفانه هنوز یاد نگرفتی که فروع دین تقلیدی اند!!تقلید محض!بدون چون و چرا!!!من خواستم بهتون یاداوری کنم که کار هرکسی نیست احکام دین رو استخراج کردن!!که یه این راحتی برای خودتون یه حکم فقهی بدین!!!و نظر مراجعی رو که چندین سال عمرشون رو صرف این کار کردن رو به این راحتی رد کنین!مواری مثل این کم نیست که برای امثال من و شما اینطور به نظر میاد که حکم فقهی است و لازم الاجرا ولی با مطالعه ی تفسیر همه ی یات،شان نزول،احادیث و... معلوم میشه اینطور نیست.

در مورد تفسیر اون ایه هم فکر کردم دسترسی خوتون به کتب تفسیری کم نیست.چیزی نگفتم که شما بری سراغش!!
گرچه شما جواب هیچ کدوم از استدلال های منو ندادی ولی تفسیر ایه رو براتون میزارم!!(البته در مورد استدلال عجیب غرب شما هم توضیح دادم تو پست قبل!!که هر جا میگه سرپرست منظورش کسی که باید ازش تبعیت کامل کرد نیست با همون مثال خودتم توضیح دادم.یعنی پدر و مادر!گرچه معنی لغوی قوامون هم اصلا سرپرست نیست !!!)

تفسیر ایه از نظر مفسران مختلف:(مفسرانی که همه ی عمرشان صرف فهم این مفاهیم شده!!!)

رهبری:(مقام معظم رهبری در جلسه ای که با جوانانی که تازه ازدواج کرده بودند در مورخ 28/6/1379 داشت در مورد تفسیر خود از آیه «الرجال قوامون علی النساء» تفسیر زیبایی را بیان می کنند)
قرآن می فرماید آیه «الرجال قوامون علی النساء». این آیه بدین معناست که سرپرستی امور خانه به دوش مرد است. مرد باید برود کار کند.معیشت خانواده به عهده اوست. زن هر چه ثروت دارد مال خودش است اما معیشت خانواده به دوش او نیست.

این طور هم نیست که بگوییم همه جا باید خانم از آقا تبعیت کند،نخیر. چنین چیزی نه در اسلام داریم و نه در شرع. آیه «الرجال قوامون علی النساء» معنایش این نیست که زن باید در تمام امور تابع شوهر باشد.نه! یا مثل برخی از این اروپا ندیده های بدتر از اروپا و مقلد اروپا ،بگوییم که زن بایستی همه کاره باشدو مرد باید تابع باشد. نه این هم غلط است.

بالاخره دو تا شریک و دو تا رفیق هستند. یک جا مرد کوتاه بیاید و یک جا زن کوتاه بیاید. یکی اینجا از سلیقه و خواست خود بگذرد و دیگری در جای دیگر، تا بتوانید با هم زندگی کنید.

اما خداوند متعال تفاوت طبیعی را در زن و مرد قرار داده است. خدای متعال طبیعت زن را ظریف قرار داده است. بعضی از انگشتها خیلی درشت و گنده هستند و برای کندن یک سنگ از زمین خیلی مناسب است، اما اگر بخواهند یک جواهر خیلی ریز را لمس کنند معلوم نیست بتوانند بردارند.

اما بعضی از انگشتها ظریف و باریکند. آن سنگ را نمی توانند بردارند اما آن خرده جواهر و خرده طلا را می توانند از روی زمین جمع کنند. زن و مرد این طورند. هر کدام یک مسئولیتی دارند. نمی شود هم گفت که مسئولیت کدامیک سنگین تر است. مسئولیت هر دو سنگین است. هر دو لازم است. خدا اینها را اینطور کنار هم قرار داده است.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
درباره آيه شريفه «الرجال قوامون على النساء» بايد معناى آن را به درستى فهم نمود. در اين رابطه بايد ابتدا درك درستى از «قوام» بودن مرد و دايره شمول آن داشت، تا بتوان به دليل و فلسفه آن راه يافت. بنابراين در اينجا سه نكته بايد روشن شود: معنا، گستره و حكمت.
الف) در رابطه با معناى كلمه «قوام» آمده است: «القوام من القيام و هو اداره المعاش»؛ يعنى، «قوّام» مشتق شده از «قيام» و آن به معناى اداره امور زندگى است، (تفسير الميزان، ج 4، ص 215).
ب ) گستره اين حكم محدود به روابط خانوادگى است. به عبارت ديگر اين آيه، بيانگر برترى مطلق مرد نسبت به زن نيست و تنها مسؤوليت مرد در سرپرستى كانون خانواده را بيان نموده و به دنبال آن، به برخى از توابع اين مسؤوليت (مانند لزوم تأمين نيازهاى اقتصادى خانواده) اشاره مى‏كند.
ج ) فلسفه اين حكم آن است كه به طور طبيعى مرد، توانايى بهترى براى اداره خانواده و تأمين نيازمندى‏هاى آن دارد. از طرف ديگر زن نيازمند محيطى امن همراه با آسايش كافى است تا در پرتو آن، بتواند به انجام وظايف ديگرى كه در نظام آفرينش بر عهده او قرار داده شده است (مانند حمل، رشد و تربيت فرزند و...) بپردازد. بنابراين رياست و مسؤوليت مرد و در راستاى آن تلاش براى اداره و تأمين نيازهاى خانواده، نه تنها امرى شرعى؛ بلكه حقيقتى تكوينى و متناسب با نظام خلقت زن و مرد است.
د ) در همين آيه دو فلسفه براى مديريت و سرپرستى مرد نسبت به زن بيان شده است:

هـ ) تجربه نشان داده است كه زن با صورت فطرى، جورى آفريده شده كه نيازمند تكيه نمودن بر مرد و اتكاء به مديريت اوست. امروزه حتى زنان غربى از جابجايى مسؤوليت‏هاى زن و مرد و پذيرش اداره زندگى و شكستن حقوق مرد در روابط خانوادگى و بى‏اعتنايى به مسؤوليت مرد در سرپرستى و اداره كانون خانواده، به ستوه آمده‏اند.
اسلام با سپردن مديريت و سپردن خانواده به مردان، تمامى مناسبات ميان مرد و زن و تفاوت در روحيات و آفرينش آنان را رعايت كرده است. 1- « بما فضل الله بعضهم على بعض» به دليل امتيازهايى كه خداوند براى برخى از بندگانش قرار داده است. 2- «و بما انفقوا» به جهت اين كه مخارج زندگى زن و نفقه او به عهده مرد است.منبع:http://www.askdin.com/thread386.html[/]

عــــلی;323205 نوشت:
[="tahoma"][="green"]بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

یا علی.

[/][/]

[="navy"][="navy"]سلام علیکم
اقا ببین چه اشوبی بپا کردی با یک پست ناقص !

به نظر من دوستان کاملا متوجه منظور شما نشدند .
و حق دارند چون شما واضح بیان نکردید .

ضمنا عزیزان
استادها کلی حرف میزنند و خطاب به جمعی که به چشم میبینند و میشناسند سخن میگند!
دلیلی نداره که شما دقیقا عینه جمله رو برای کسانی که با سطح درک و نظر اونها اشنا نیستید کپی کنید ...[/]
[/]

نقل قول:

[="teal"][="darkgreen"]اقا جان
این بنده خدا مثل هزاران دختر دم بخت و به قول خودشون آزاده ! تکیه کلامی که هزاران هزار خانم بکار میبرند رو بکار برده و
میخوان غیر مستقیم به منو شما بگن که ما غلام حلقه به گوش شما نیستیم و از افکار و رفتار قدیمی پیروی نمیکنیم .

در این مواقع منه علاقه مند باید طرف خودم رو توجیه اش کنم که به اصطلاح

اگر برای من کلفت خوبی باشه من نوکره خوبی براش خواهم بود !

من برای تو و تو برای من
نه اینکه من برای تو و تو برای خودت یا ...

یعنی ما شدن ! نه اینکه تو بشی ما و من بشم تنها

یعنی من و طرف مورد علاقه ام هر دو باید ذوب بشیم !
اگر هدف متعالی باشه باید برای هم به پای هم له بشیم ! اب و خاکی بشیم برای ساختن خشت هایی که خانه ی باور و ارزوهای ما رو بسازه ...

همه ما باید درک کنیم
که جسم و وجود مادی ما سرپناه میخواد
روح ما ذهنی پاک از گناه و ذهن ما ارامش میخواد !
درک کنید که بعد از خدا هیچ تکیه گاهی بهتر و کاملتر از یه همسر خوب برای زن به بلوغ رسیده نیست .

بحث زبانی و تلاش برای توجیه برتری مرد نسبت به زن زیاد کارساز نیست
چون زبانی هست و شخص مردانگی رو درک نکرده

در هر حال عاقبت درک می کنند که
ممکنه پدر و برادر عزیز تر از شوهر باشند اما نزدیکتر نیستند

سعی کنید خیلی زود با این مساله کنار بیایید که خدای ناکرده درگیر دام غرور و منیت و نزدیکانی از جنس توهم گرفتار نشید [/]. [/]

موضوع قفل شده است