زدن ریش با تیغ به دلیل گرمایی بودن؟

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زدن ریش با تیغ به دلیل گرمایی بودن؟

سلام

من به شدت گرمایی هستم و هوای اینجا هم خیلی خیلی گرمه (الان از 40 درجه میگذره و تابستان شاید از 60 درجه هم رد کنه)

در این شرایط اگه با تیغ بزنم اشکالی دارد؟

پست شماره 3 - متن جایگزین :

خانم ها نیاز نیست تو این گرما برن بیرون دنبال کارو زندگی و .....

کار کردن و بیرون رفتن برای کار و زندگی وظیفه اقایان هست نه خانم ها!!!

با سلام و احترام

اگر بنا باشه به خاطر چنین مواردی جواز زدن ریش با تیغ داده بشه.

به نظرتون خانمها که گاهی با موهای بلند باید برای حفظ حجاب روسری یا مقنعه داشته باشند و یک چادر هم روش و ... باید چیکار کنند ؟

موفق باشید

خانم ها نیاز نیست تو این گرما (که البته مطمئن هستم تو مشهد هوا عالیه) برن بیرون دنبال کارو زندگی و .....

کار کردن و بیرون رفتن برای کار و زندگی وظیفه اقایان هست نه خانم ها!!!

آذر بانو;111743 نوشت:
خاطر چنین مواردی جواز زدن ریش با تیغ داده بشه

پوست صورت من حساس است اصلاً نمی تونم ریش بذارم باید با ماشین ریش تراش بزنن.

قاعده فقهی:الاضطرار بالاختیار لا ینافی الاختیار

شما اگر از همون اول نمی تراشیدید الان پوستتون حساس نمی شدو دچار خارش نمی شد.

الان هم اگر مدتی تحمل کنید،خارشش رفع می شود.

blackhat;111740 نوشت:
زدن ریش با تیغ به دلیل گرمایی بودن ؟

با سلام و عرض ادب
تراشیدن ریش خواه با تیغ یا ماشین باشد به نظر همه مراجع یا به احتیاط واجب و یا بنابر فتوا حرام است و گرمایی بودن مانع از حرمت آن نمی شود.

اجوبه الاستفتائات،س1421و 1422 ،استفتائات آیه الله مکارم ج2،س750و 753،توضیح المسائل آیه الله بهجت،م4 متفرقه،استفتائات آیه الله تبریزی س1089

نور;111778 نوشت:
با سلام و عرض ادب
تراشیدن ریش خواه با تیغ یا ماشین باشد به نظر همه مراجع یا به احتیاط واجب و یا بنابر فتوا حرام است و گرمایی بودن مانع از حرمت آن نمی شود.

اجوبه الاستفتائات،س1421و 1422 ،استفتائات آیه الله مکارم ج2،س750و 753،توضیح المسائل آیه الله بهجت،م4 متفرقه،استفتائات آیه الله تبریزی س1089

سلام
شما اینو از کجا نقل من کردین؟

من گفتم به خاطر اینکه هوا همیشه خاکه و به شدت خارش دارم

blackhat;111782 نوشت:
من گفتم به خاطر اینکه هوا همیشه خاکه و به شدت خارش دارم

با سلام
همانطور که ستایش محترم فرمودند عنوان تاپیکتان چنین بود، ولی به هرحال مواردی که ذکر کردید مانع از حرمت نمی شود ، مگر اینکه بیماری خاصی وجود داشته باشد که عسر و حرج قابل ملاحظه ای را در پی داشته باشد.

دونکته باید بگم

اول اینکه خانم میگن چرا مسائل مربوط به خانم ها است آقایون وارد او تاپیک میشن ولی نمی دونم جدیداً ریش زدن آقایون ربط پیدا کرد به خانم ها میان نظر می دهند !

دوم پس چرا میگن نظافت در دین مهم است ! تمیز شدن آراسته شدن مهم نیست ؟

طبق فرموده اکثر مراجع معظم تقلید احتیاط واجب این استکه ریش را از ته نزنن یعنی ته ریشی هم باشه کفایت میکنه البته به نظر من اگر داشتن ریش باعث امراض پوستی بشه فکر نکنم زدنش اشکالی داشته باشه

madanchi11;111774 نوشت:
پوست صورت من حساس است اصلاً نمی تونم ریش بذارم باید با ماشین ریش تراش بزنن.

جنا ب اگه ته ریش بذارید هیچ اشکالی نداره از ته ته نزنید

error;111795 نوشت:

نمیشه ته ریش گذاشت

شرکتی که هستم همه کرواتی من ته ریش بذارم ببین چی میشه !

با سلام

madanchi11;111790 نوشت:
اول اینکه خانم میگن چرا مسائل مربوط به خانم ها است آقایون وارد او تاپیک میشن ولی نمی دونم جدیداً ریش زدن آقایون ربط پیدا کرد به خانم ها میان نظر می دهند !

چطور شما در تاپیک های مخصوص خانم ها نظر میدین؟؟؟!!!!

نور;111787 نوشت:
مگر اینکه بیماری خاصی وجود داشته باشد که عسر و حرج قابل ملاحظه ای را در پی داشته باشد.

خارش پوست هم میشه عسر و حرج داشته باشه؟

error;111795 نوشت:

با سلام و تشکر
در مورد مقدار بلندی و کوتاهی ریش استفتائی به صورت زیر آمده است:
مساله1411 اجوبه الاستفتائات:ریش از نظر بلندی و کوتاهی باید چه مقدار باشد؟
جواب: حد معینی ندارد،بلکه معیار این است که عرفا بر آن ریش صدق کند و بلند بودن آن بیش از قبضه دست کراهت دارد
.

madanchi11;111798 نوشت:
شرکتی که هستم همه کرواتی من ته ریش بذارم ببین چی میشه !

با سلام
مساله 1419اجوبه الاستفتائات:آیا تراشیدن ریش در صورتی که گذاشتن آن مانع از رسیدن به اهداف مشروع انسان(از جمله کار و فعالیت) شود جایز است؟
جواب: بر مکلفین واجب است حکم خدا را امتثال کنند مگر در مواردی که حرج یا ضرر قابل ملاحظه ای وجود داشته باشد.

مسآله 1418: اگر گذاشتن ریش مستلزم اهانت شود ،تراشیدن آن چه حکمی دارد؟
جواب:گذاشتن ریش برای مسلمانی که به دینش اهمیت می دهد باعث سرشکستگی نیست و بنا بر احتیاط تراشیدن آن جایز نیست.

باسلام.
شرمنده ميدونم قسمت آقايان است،فقط يه سوال چند وقته ذهن من رو به خودش مشغول كرده اينكه
آيا امكان داره مردي كه از همه نظر خوب وبا ايمانه وفقط ريش وسبيلش رو ميزنه ،در قيامت به خاطر همين عملش
بازخواست بشه؟

هر کسی دوست داره در قیامت پیش پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت او باشد باید بیشترین شباهت را به آنها داشته باشد.
فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ ، وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ

سلام علیکم

بنده سوالی دارم که به شدت وقتی این قضیه را فهمیدم ، احساس می کنم دچار نوعی اباحه گرایی هستیم.
اگر ریش زدن حرام است پس چرا در گریم کردن بازیگران فیلم های ایرانی یا حتی شاید مذهبی به راحتی به اسم بازیگری شخص را هر طور آرایش می کنند؟ من الان دوست دارم بازیگر باشم...، اما وقتی متوجه هستم در بازیگری برای گریم کردن شخص ممکن است ریش فرد را بزنند، در اینجا دو راه دارم، یا باید بازیگری را رها کنم، یا باید احکام شرعی را رها کنم.
از آنجا که گریم کردن طوریستکه ممکن است با فتوای تمام مراجع تقلید ناسازگار باشد، و ممکن است ریش را از ته بزنند، در این صورت شاید هیچ فیلم و گریمی در بین مردان غیر از گریم هایی که ریش دارند، نباشد.

nejatam;131737 نوشت:
در اینجا دو راه دارم، یا باید بازیگری را رها کنم، یا باید احکام شرعی را رها کنم.

راه سوم هم اینست که هر دو را در کنار هم داشته باشید ما داریم نمونه هایی که بازیگر در هیچ نقش و فیلمی ریشش را نزده و بازیگر موفقی هم بوده

بسم الله تعالی .با سلام.به جز آیت الله صانعی بقیه مراجع معظم فتوتای بر حرمت یا احتیاط در ترک تراشیدن ریش دارند.اگر داشتن ریش موجب عسر و حرج غیر قابل تحمل وضرر برای شخص باشد به نظر بتوان آنرا تراشی.الظرورات تبیح المضرورات.والله اعلم

بنام خدا.
سلام و خسته نباشید.
سوالی دارم انشالله با پاسخگویی کارشناسان به جواب برسم.
من تا بحال ریش خودمو از ته نزدم و همش کوتاه و تمیز کردم.سوالی که فکر منو مشغول کرده بعد از ازدواج و داشتن همسر هست.امکان دارد همسرم از من بخواهد ریش خود را بزنم.
آنگاه چه حکمی دارد؟خوب طبیعیه که بعضی از خانم ها شاید دوست نداشته باشند.
اما آیا زدن ریش از ته در اینجا جایز است؟
یا علی:Gol:

عــــلی;164455 نوشت:
بنام خدا. سلام و خسته نباشید. سوالی دارم انشالله با پاسخگویی کارشناسان به جواب برسم. من تا بحال ریش خودمو از ته نزدم و همش کوتاه و تمیز کردم.سوالی که فکر منو مشغول کرده بعد از ازدواج و داشتن همسر هست.امکان دارد همسرم از من بخواهد ریش خود را بزنم. آنگاه چه حکمی دارد؟خوب طبیعیه که بعضی از خانم ها شاید دوست نداشته باشند. اما آیا زدن ریش از ته در اینجا جایز است؟ یا علی

با عرض سلام خدمت کاربر محترم جناب عــــلی گرامی و تشکر از سئوال شما

رضایت و عدم رضایت همسر در انجام دستورات الهی شرط نیست . بر مكلّفين واجب است حكم خداوند را امتثال كنند مگر در مواردى كه حرج يا ضرر قابل ملاحظه‌اى وجود داشته باشد . (1)

پي نوشت:
1 . آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 1418 ؛ آیت الله مکارم ، استفتائات جدید ،ج 2 ،س 751 .

ببخشید که تاپیک حدودا قدیمی را به روز می کنم.
من ریشم کامل در نمیاد و با ماشین هم اصلا نمیشه کاریش کرد!
شنیدم که اگر صورت را تیغ زد ولی جایی که عامه مردم به آن ریش می گویند را تیغ نزنیم کار حرامی انجام نشده و مشکلی بوجود نیامده...
من در چانه ام ریش دارم و سبیلم را هم نزده ام... امکان دارد صورتم را تیغ بزنم؟

سجاد;164516 نوشت:
با عرض سلام خدمت کاربر محترم جناب عــــلی گرامی و تشکر از سئوال شما

رضایت و عدم رضایت همسر در انجام دستورات الهی شرط نیست . بر مكلّفين واجب است حكم خداوند را امتثال كنند مگر در مواردى كه حرج يا ضرر قابل ملاحظه‌اى وجود داشته باشد . (1)

پي نوشت:
1 . آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 1418 ؛ آیت الله مکارم ، استفتائات جدید ،ج 2 ،س 751 .

سلام

میشه لطف کنید بفرمایید خدا کجا دستور منع زدن ریش با تیغ رو داده؟ بعدش اگه دلیل علمی برای منع این کار هست بفرمایید.

hadisahami;177984 نوشت:
میشه لطف کنید بفرمایید خدا کجا دستور منع زدن ریش با تیغ رو داده؟ بعدش اگه دلیل علمی برای منع این کار هست بفرمایید.

سلام

لایه های شاخی پوست از بین می ره

این طور نیست؟

mkk1369;177991 نوشت:
سلام

لایه های شاخی پوست از بین می ره

این طور نیست؟

حالا ممکنه چندتا سلول هم از بین برن که جایگزین میشه. به جز کشورهای اسلامی، کشورهای غربی که اکثرشون تیغ میزنن چه مشکلی براشون پیش اومده؟ البته تیغ که میندازیم این نیست همینجوری با تیغ حمام باشه:Nishkhand: الان تیغ هایی اومدن با بهترین کیفیت انگار نه انگار چیزی روی پوست کشیده میشه و موادی که بعد از اون مصرف میشه هم از آسیب جلوگیری میکنه.
فک کنم این حکم مربوط به زمانی هست که با چاقو ریش میزدن !
راستی پس چرا از تیغ حمام استفاده میشه؟ آیا اون لایه شاخی رو نمیبره؟

[="arial black"]گذاردن ریش برای مردان مستحب است و تراشیدن ان حرام نیست زیرا هرگز دلیلی از کتاب و سنت بر حرمت ان وجود ندارد ، و چون این مساله به اصطلاح فقهی عام البلوا است بیان قطعی ان از مسایل دیگر واجب تر میباشد.[/]

رساله ایت الله صادقی تهرانی - مساله 1019

saeedtkh;177951 نوشت:
ببخشید که تاپیک حدودا قدیمی را به روز می کنم. من ریشم کامل در نمیاد و با ماشین هم اصلا نمیشه کاریش کرد! شنیدم که اگر صورت را تیغ زد ولی جایی که عامه مردم به آن ریش می گویند را تیغ نزنیم کار حرامی انجام نشده و مشکلی بوجود نیامده... من در چانه ام ریش دارم و سبیلم را هم نزده ام... امکان دارد صورتم را تیغ بزنم؟

hadisahami;177984 نوشت:
سلام میشه لطف کنید بفرمایید خدا کجا دستور منع زدن ریش با تیغ رو داده؟ بعدش اگه دلیل علمی برای منع این کار هست بفرمایید.

mohammadkhdm;178030 نوشت:
گذاردن ریش برای مردان مستحب است و تراشیدن ان حرام نیست زیرا هرگز دلیلی از کتاب و سنت بر حرمت ان وجود ندارد ، و چون این مساله به اصطلاح فقهی عام البلوا است بیان قطعی ان از مسایل دیگر واجب تر میباشد.

با عرض سلام و احترام خدمت همه بزرگواران

اکثر مراجع تراشیدن ریش را جایز نمی دانند و در این زمینه احتیاط می کنند .

تراشیدن موهاى صورت (ریش) با تیغ یا مانند آن به احتیاط واجب جایز نیست. (1) البته به فتواى برخى از مراجع ، تراشیدن بخشی از صورت و گونه ها اشکال ندارد وبه اصطلاح ریش پرفسورى گذاشتن کافى است و به آن ریش صدق می‌کند .(2)

در مورد تراشیدن ریش، علاوه بر این ادله عمومی و روایات نهی از شباهت به جنس مخالف شاملش می شود ، روایاتى نیز وارد شده و از خصوص تراشیدن ریش مذمّت کرده و آن را کار مجوسى ها و یهودى ها دانسته است.فقها و مراجع از این روایات استفاده کرده اند که ریش تراشى بنابر احتیاط واجب جائز نیست .

پیامبر(ص) فرمود: «سبیل را بتراشید (کوتاه کنید) ولى محاسن را وابگذارید و خود را شبیه مجوس نکنید».(3)

باز از حضرت (ص) نقل شده: «مجوس ریش هایشان را مى تراشیدند و سبیل هایشان را وا مى گذاشتند ولى ما مسلمانان سبیل ها را کوتاه می کنیم و ریش را وا مى‌گذاریم و این بر اساس فطرت و خلقت است».(4)

بنابراین ریش گذاشتن با روند طبیعی آفرینش مردان که آنها را متمایز از زنان می سازد، هماهنگ است.
سیره و روش عملى پیامبران و امامان و اصحاب و ائمه(ع) گذاشتن ریش بوده است.
در تاریخ سراغ نداریم پیامبر یا امامى ریشش را تراشیده باشد. بنابراین تراشیدن ریش برخلاف احتیاط است و کوتاه کردن سبیل مستحب است. البته صدق ریش کافى است و لزومى ندارد که ریش بلند باشد.

پی‌نوشت‌:
1. امام خمینی، توضیح المسائل، مسائل متفرقه، س83؛ آیت الله خامنه‌ای، استفتائات، ص315، س1414.
آیت الله بهجت، توضیح المسائل، مسائل متفرقه، س4؛ آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج1، س955.
2. آیت الله تبریزی، استفتائات ، س 1087.
3. وسائل الشیعه، ج 1، ص 423.
4. همان، ص 423.

سجاد;178076 نوشت:
روایاتى نیز وارد شده و از خصوص تراشیدن ریش مذمّت کرده و آن را کار مجوسى ها و یهودى ها دانسته است.فقها و مراجع از این روایات استفاده کرده اند که ریش تراشى بنابر احتیاط واجب جائز نیست .

پیامبر(ص) فرمود: «سبیل را بتراشید (کوتاه کنید) ولى محاسن را وابگذارید و خود را شبیه مجوس نکنید».(3)

[="arial black"]روایتی هم که گمان میشود تراشیدن ریش را حرام کرده تنها از باب تشبیه به یهود که ریش ها را میتراشیدند و سبیل ها را وا میگذاشتند ، ان را منع کرده است و اگر هم عنوان همانندی و تشبه بر جای بود ، فقط همین را حرام میکرد که اگر هر دو را بتراشی ، یا فقط سبیل را بتراشی ویا هر دو را بگذاری حلال است و تنها همانندی به یهودیان -کافران- حرام می باشد ، ولی اکنون که همگان مانند یکدیگرند تشبهی هم که ان را حرام میکند در کار نیست ، در نتیجه تراشیدن ریش به هر گونه که باشد حرام نیست[/]

موضوع قفل شده است