سادات یا غلات ؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سادات یا غلات ؟

با سلام خدمت همه ی دوستان
با گشت و گذار در خصوص سادات و فرق آنها با عامه ی مردم و نسبت آن با شعار برابری و معیار برتری تقوا به وضوح یک التقاط بزرگ می بینیم آیا اینطور نیست!؟؟؟؟؟؟؟:Sokhan:

دوست محترم!
علت این که فرموده اند به سادات احترام کنید، در حقیقت حرمتی است که ما باید به رسول خدا بگذاریم. انسان وقتی شخصی را زیاد دوست بدارد، خانواده و وابستگان او را هم دوست خواهد داشت.
اما دلیل شرعی این لزوم احترام، که موجب می شود این حرمت اطلاق هم داشته باشد، آیات و روایتی است که به بعضی از آن اشاره می کنیم.
شیخ صدوق در کتاب "اعتقادات" نوشته است: «عقیده ما شیعه در باره علویان این است که آنان فرزندان پیغمبرند، و این که دوستی نسبت به آنها واجب است، چون این مزد پیامبری رسول خدا است. خداوند فرمود: "بگو ای پیغمبر به مردم که پاداشی از شما نمی خواهم مگر دوستی با خویشاوندانم را" ـ (شوری/23) ـ ...»
شیخ صدوق در کتاب "امالی" می گوید: «دوستی ذریّه پیغمبر(ص) مادامی که بر منهاج پدران پاکشان باشند، بر عهده بندگان خدا واجب است تا روز قیامت، و همین دوستی مزد رسالت پیغمبر(ص) است که خداوند عزّ و جل فرمود: "قل لا أسئلکم علیه اجراً الا المودة فی القربی"».(الأمالی، شیخ صدوق"، ص 380)
دانشمند بزرگ اسلام علامه حلی در صفحه آخر کتاب "قواعد الأحکام" در ضمن وصایای خود به فرزند ارجمندش فخرالمحققین ـ که خود از بزرگان فقه است ـ علاوه بر استناد به آیه فوق بر لزوم حفظ حرمت سادات روایاتی را نقل کرده است که یکی را می آوریم:
قال رسول الله(ص): "إنی شافع یوم القیامة لأربعة أصنافٍ ولو جاؤوا بذنوب أهل الدنیا: رجل نصر ذریّتی، ورجل بذل ماله لذریّتی عند المضیق، ورجل أحب ذریّتی باللسان والقلب، ورجل سعی فی حوائج ذریّتی إذا طردوا أو شردوا." یعنی من در روز قیامت چهار نفر را شفاعت می کنم: شخصی که سادات را کمک کند، و شخصی که مالی هنگام نیاز به سیدی بدهد، و شخصی که سادات را به زبان و قلب خود دوست داشته باشد، و شخصی که سعی در رفع حوائج سادات کند، هنگامی که از سوی دیگران طرد شده اند.
منبع :تبیان

با سلام دلیل قرانی برای احترام به سادات
قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی (شوری ، 23)

((ان اکرمکم عند الله اتقاکم)) سوره حجرات آیه13

سلام و با تشکر از حضور شما در این موضوع

محمد;3521 نوشت:
دوست محترم!
علت این که فرموده اند به سادات احترام کنید، در حقیقت حرمتی است که ما باید به رسول خدا بگذاریم. انسان وقتی شخصی را زیاد دوست بدارد، خانواده و وابستگان او را هم دوست خواهد داشت.

سلام و با تشکر از حضور شما در این موضوع
دوست عزیز قرآن به ما یاد میدهد که زندگی خود را بر گرد تقوا بنا کنیم حرمت شخص بر مبنای تقوا می بایست باشد چرا بیهوده کارت اعتباری به دیگران بدهیم یک سید برای سید بودنش چه تلاشی کرده چه زحمتی کشیده چه دود چراغی خورده و اما حرمت به رسول خدا دوست عزیز تا چقدر ما در راستای مبارزه ی پیامبر در خصوص نژادگرایی قدم برداشتیم اصل برابری باعث جذب انسانها به این دین شد حال آنکه همین کلام شما دال بر ستایش بیش از حد یک انسان به خاطر یک پیشوند می باشد

محمد;3521 نوشت:

خداوند فرمود: "بگو ای پیغمبر به مردم که پاداشی از شما نمی خواهم مگر دوستی با خویشاوندانم را" ـ (شوری/23) ـ ...»

اما این آیه که نقل کردید
مصداق این آیه مشخصاً برای 13 معصوم می باشد ورود دیگران اساساً موضوعیت ندارد 13 معصوم که در علم وعمل اثبات شده اند به ما پس ورود و التقاط هر آنکس غیر آنها ممنوع !

محمد;3521 نوشت:

خداوند عزّ و جل فرمود: "قل لا أسئلکم علیه اجراً الا المودة فی القربی"».(الأمالی، شیخ صدوق"، ص 380)

این همان آیه قبلی بود و تکراری در کپی و الصاق مطلب از سایت خودتان حداقل یک بار مطلب را بخوانید .

محمد;3521 نوشت:

قال رسول الله(ص): "إنی شافع یوم القیامة لأربعة أصنافٍ ولو جاؤوا بذنوب أهل الدنیا: رجل نصر ذریّتی، ورجل بذل ماله لذریّتی عند المضیق، ورجل أحب ذریّتی باللسان والقلب، ورجل سعی فی حوائج ذریّتی إذا طردوا أو شردوا." یعنی من در روز قیامت چهار نفر را شفاعت می کنم: شخصی که سادات را کمک کند، و شخصی که مالی هنگام نیاز به سیدی بدهد، و شخصی که سادات را به زبان و قلب خود دوست داشته باشد، و شخصی که سعی در رفع حوائج سادات کند، هنگامی که از سوی دیگران طرد شده اند.

باز هم تافته ی جدا بافته کردن سادات

كُلُّكُمْ راعٍ وَ كُلُّكُمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ

. بحارالانوار، ج 72، ص 38؛ ارشاد القلوب، ج 1، ص 184؛ جامع الاخبار، ص 119؛ مجموعه ى ورّام، ج 1، ص 6؛ منية المريد، ص 381.
یک مسلمان نسبت به همه مسئول است بدون در نظر گرفتن سادات و غیر سادات این توهم قداست بیهوده که بشدت از دید پیامبر منفور بود و بشدت در صدر اسلام با آن مبارزه می شد تا عدم برابری انسانها را از بین برد بطوریکه بین غلام حبشی با سید قریشی فرقی نگذاشت ولی امروزه به گونه ای دیگر همین فرق گذاشته شده و قداست بیهوده به قوم قبیله ای داده شده بد نیست بازگردیم به آموزه های اسلام و بد نیست راجب ایدی که برای خود گذاشتید بیشتر تحقیق کنید

البته پدر هست فاضل از فضل پدر تو را چه حاصل

أَنتُمْ تَتْلُونَ الْكِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ (سوره بقره آیه 44 )

با سلام و تشکر از حضورتان در این موضوع

حسین;3579 نوشت:
با سلام دلیل قرانی برای احترام به سادات
قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی (شوری ، 23)

جناب قبل از شما یک کاربر این دلیل را آورده بود( 2 بار) که پاسخ را دریافت فرمودند .

با سلام به moa ابتدا لازم است سوال واضح شود تاخلط مبحث پیش نیاید
منظور از سوال اگر اینست که چرا در اسلام یا حکومت جمهوری اسلامی سادات حقوق ویژه ای دارند ؛ این سوال از اساس اشتباه است کجای احکام اسلام یا قانون اساسی امده که حقوقی برای سادات لحاظ شده و برای دیگران ان حقوق نیست و کجا دیده اید در ادگاهی سیدی بر علیه دیگری استدلال کند که من از فلان امتیاز برخوردارم یا کدام اداره و نهاد ..... لذا این سوال سالبه به انتفاع موضوع است و اساسا خدا هم نگفته که در قیامت با سادات پارتی بازی می شود البته ایه خمس به جای صدقات که بر سادات حرام است که اگر اشکالی دارید به ایه باز می گردد
اما اگر منظورتان اینست که مردم چرا به این اقا احترام بیشتری می گذارند یا به او محبت دارند منافاتی با عدالت ندارد کما اینکه اگر شما شخصی غیر سید را به هر دلیلی دوست داشته باشید و چیزی به او هدیه نمایید کسی نمی تواند به شما اشکال نماید که چرا عدالت را رعایت نمی نمایی
هر کسی اعتقاداتی دارد که دلایلی در باره ان دارد مثلا سید را دوست دارد به این دلیل که من اکثر اینها را که دیده ام انسانهای خوبی بوده اند یا اینکه من دستم به پیامبر نمی رسد لذا به فرزندانش احترام می نمایم و همانطور که اگر کسی به فرزند شما احترام کند خشنود می شوی پیامبر هم که در نهایت محبت و عاطفه است از این عمل شاد خواهد شد البته حساب بدهایشان جداست و مردم هم رفتار سادات را در عملکرد خود لحاظ می نمایند کما اینکه جعفر کذاب و علی بن اسماعیل و ... نزد مردم محبوبیتی ندارند
بنابرین ای دوستان عزیز سوال شما مغالطه است و این رفتار با عدالت و برتری انسانها به تقوا منافاتی ندارد

[="lime"]مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَارًا [/]

[="lime"]سوره جمعه آیه 5 [/]

سلام علیکم
به مدت یک هفته از طرف دوستانی که معتقد به فضای باز ,نقد کارنامه دین و شمای کلی گفتمان هستند از ورود به سایت محروم بودم
اما صحبتهای شما در این مورد.....

صدر;3732 نوشت:
با سلام به moa ابتدا لازم است سوال واضح شود تاخلط مبحث پیش نیاید
منظور از سوال اگر اینست که چرا در اسلام یا حکومت جمهوری اسلامی سادات حقوق ویژه ای دارند ؛ این سوال از اساس اشتباه است کجای احکام اسلام یا قانون اساسی امده که حقوقی برای سادات لحاظ شده و برای دیگران ان حقوق نیست و کجا دیده اید در ادگاهی سیدی بر علیه دیگری استدلال کند که من از فلان امتیاز برخوردارم یا کدام اداره و نهاد ..... لذا این سوال سالبه به انتفاع موضوع است

از حکم حکومتی حرف نمی زنیم که انقضا داشته باشد و یا با تعویض وزیر , ریس جمهور و نماینده مجلس از بین رفته و یا دوباره احیا شود از چیزی بیشتر از حکم و قانون و... میگوییم چیزی به نام اعتقاد

صدر;3732 نوشت:

و اساسا خدا هم نگفته که در قیامت با سادات پارتی بازی می شود ا

یا مانند کارشناس قبلی اطلاع ندارید یا موضوع را می خواهید به وادی دیگری ببرید که در این مورد بی اطلاعی یا حیله ی شما باعث تاسف است ولی درهر دو مورد این حرکت شما را با اغماض از کنارش می گذریم.....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
1-اگر سری به دلایل نقلی بزنید خواهید دید که چه در دنیا چه در آخرت امتیازات عجیب غریبی برای سادات در نظر گرفته شده
2- بله دوست محترم خدا ((اساساً ))نگفته ولی گفته اند که گفته برای نشان دادن ارادت به اهل بیت می بایست به سادات احترام بگذاریم ( به نام اهل بیت به کام سادات)

صدر;3732 نوشت:

اما اگر منظورتان اینست که مردم چرا به این اقا احترام بیشتری می گذارند یا به او محبت دارند منافاتی با عدالت ندارد کما اینکه اگر شما شخصی غیر سید را به هر دلیلی دوست داشته باشید و چیزی به او هدیه نمایید کسی نمی تواند به شما اشکال نماید که چرا عدالت را رعایت نمی نمایی

بی عدالتی از آنجا شروع می شود که به قوم و قبیله و عشیره ای به نام اسلام احترام بیشتری بگذارند و از همه مهم تر این احترام را نهادینه کرده به نام یک پارامتر دینی مردم را به آن مجاب کنند وقتی در عهد عتیق داستان (استر) را وارد کردند که جزء تورات هم نبود یک مسئله سخیف تاریخی را قداست دادند و تا امروز به نام دین جشنی به نام (پوریم) میگیرند

صدر;3732 نوشت:

پیامبر هم که در نهایت محبت و عاطفه است از این عمل شاد خواهد شد البته حساب بدهایشان جداست و مردم هم رفتار سادات را در عملکرد خود لحاظ می نمایند کما اینکه جعفر کذاب و علی بن اسماعیل و ... نزد مردم محبوبیتی ندارند

1- پیامبر اصلاً از عدم مساوات شاد نمی شود زیرا اسلام دین برابری است و اسوه بر حق محمد مصطفی صل الله علیه و آله خود این را به ما آموخته که تبعیض مبارزه کنیم!
2- چرا اصلاً باید امتیاز اضافه ای خلاف اصل مسلم شیعه((عدالت)) به کسی داده شود که بعداً بخواهد تایید و یا رد شود
صدر;3732 نوشت:

بنابرین ای دوستان عزیز سوال شما مغالطه است و این رفتار با عدالت و برتری انسانها به تقوا منافاتی ندارد

1- سوال بنده شاید کلی بود ولی مشخص بد نیست پست خودتان را بخوانید شاید در مورد مقوله التغاط تجدید نظر کنید !
2- منافات و تناقضی مسلم برای اهل فکر دارد (لطفاً از اول تا آخر پستهای بنده را بخوانید)
3- بنده دوستان نیستم به نظرم دوست باشم!

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و درود بر moa

[quote=moa;4738]1-ا نقل از moa = اگر سری به دلایل نقلی بزنید خواهید دید که چه در دنیا چه در آخرت امتیازات عجیب غریبی برای سادات در نظر گرفته شده [/quote]

1. گویا شما خوشبختانه ملتزم به ادله احکام اسلامی هستید که سخن گفتن با شما آسانتر است .
اگر این روایات را به عنوان دلایل نقلی قبول دارید که کلام مستتدل را باید پذیرفت.
2. باید به عقیده انسانهایی که بر اساس این دلائل بدان عمل می کنند احترام گذاشت.
3. از لحاظ عرفی هم این مساله به راحتی قابل هضم است که هر کس به دیگری عشق و علاقه واقعی دارد آثار و وابستگان به او را نیز دوست دارد ( من احب شیئا احب آثاره ) و اگر ما در بعد منفی آن را صحیح ندانیم چرا در جنبه مثبتش آنرا انکار کنیم و خداوند که بخل از ساحت او دور است چه ایرادی دارد که به خاطر صدمات و زحمات خالصانه ای رسول خدا که در طول 23 سال برای هدایت مردم متحمل شدند چنین پاداشی برای او قرار دهد . کسی که همه وجود خود را در راه خدا وقف کرد آیا تعجب دارد که خداوند همه پاداشهایش را به پای او بریزد .
4. اگر جنبه پارتی بازی در این روایات وجود داشته باشد چنانچه به دقت روایات را مطالعه کنید می بینید بیشتر به نفع کسانی است که به سادات و ذریه رسول خدا احترام می گذارند تا خود سادات مانند این روایات:
الف : عن رسول الله ص :من احبنی و احب ذریتی اتاه جبرئیل اذا خرج من قبره فلا یمر بهول الا اجازه . (بحار الانوار ج 39 ص 227)
هر کس مرا و ذریه مرا دوست داشته باشد ،زمانی که از قبر خارج می شود جبرئیل نزد او می آید و از مواضع ترسناک عبور می دهد .
ب : عن رسول الله : من زارنی او زار احدا من ذزیتی زرته یوم القیامة فانقذته من اهوالها . (بحار الانوار ج 99 ص123 )
ج : آنچه در پست قبل آمده بود قال رسول الله(ص): "إنی شافع یوم القیامة لأربعة أصنافٍ ولو جاؤوا بذنوب أهلالدنیا: رجل نصر ذریّتی، ورجل بذل ماله لذریّتی عند المضیق، ورجل أحب ذریّتیباللسان والقلب، ورجل سعی فی حوائج ذریّتی إذا طردوا أو شردوا .
" یعنی من در روزقیامت چهار نفر را شفاعت می کنم: شخصی که سادات را کمک کند، و شخصی که مالی هنگامنیاز به سیدی بدهد، و شخصی که سادات را به زبان و قلب خود دوست داشته باشد، و شخصیکه سعی در رفع حوائج سادات کند، هنگامی که از سوی دیگران طرد شده اند.
هر کس مرا یا یکی از ذریه مرا زیارت کند روز قیامت به دیدار او می آیم و او را از اهوال قیامت نجات می دهم
5. منافاتی وجود ندارد که ما یک اصل را که روایات متواتر درباره آن وجود دارد بپذیریم و در برخی فروع و جزئیات آن مناقشه کنیم . ممکن است برخی احادیث ضعیف هم در این زمینه وجود داشته باشد که قابل مناقشه باشد اما نمی توان با تمسک به آنها صحت همه را زیر سوال برد .
6. از سویی احترام به سادات در حقیقت زنده نگه داشتن یاد رسول خدا ص و آثار آن حضرت است تا پاسخی تاریخی و جاودانه باشد به کسانی که می گفتند پیامبر ابتر است ، چگونه از ثواب فراوان احترام و زیارت قبور پیامبر و معصومین ع لزوم حفظ احترام آنها تعجب نمی کنید اما توصیه به حفظ احترام سادات و ثواب آنرا بی عدالتی می دانید.
7. ملاک برتری نزد خداوند تقواست و در هیچ روایتی نداریم که سادات از همه به خدا مقرب تر هستند ، همه به بهشت می روند و یا عقاب از گناهان آنها برداشته شده است ، بلکه در روایت داریم : لمحسننا حسنتان و لمسیئنا ذنبان

یا روایت شبیه آن : أَنَّهُ قَالَ لَهُ (امام سجاد ) رَجُلٌ إِنَّكُمْ أَهْلُ بَيْتٍ مَغْفُورٌ لَكُمْ قَالَ فَغَضِبَ وَ قَالَ نَحْنُ أَحْرَى أَنْ يَجْرِيَ فِينَا مَا أَجْرَى اللَّهُ فِي أَزْوَاجِ النَّبِيِّ ص مِنْ أَنْ نَكُونَ كَمَا تَقُولُ إِنَّا نَرَى لِمُحْسِنِنَا ضِعْفَيْنِ مِنَ الْأَجْرِ وَ لِمُسِيئِنَا ضِعْفَيْنِ مِنَ الْعَذَابِ ثُمَّ قَرَأَ الْآيَتَيْن‏ (تفسیر مجمع البیان ج 8 ص 153)
مردی به امام سجاد علیه السلام گفت : شما از اهل بیتی هستید که خدا شما را مغفور قرار داده امام با خشم فرمودند : ما بدان سزاورتریم که آنچه خدا (در قران) درباره همسران پیامبر حکم کرده دراره ما اجرا شود تا آنجه تومی گویی ما عقیده داریم برای نیکوکار ما اجر دوبرابر و برای گنهکار عذاب دو برابر است سپس این دو آیه را خواندند :
احزاب : 30 « یا نساء النبی من یات منکن بفاحشة مبینة یضاعف لها العذاب ضعفین و کان ذلک علی الله یسیرا » و 31 « و من یقنت منکن لله و رسوله و تعمل صالحا نؤته اجرها مرتین و اعتدنا لها رزقا کریما »

آیات قران پاداش مضاعف برای همسران نیکوکار رسول خدا ص قرار داده است و ما این را پارتی بازی نمی دانیم همانطور که عذاب مضاعف برای همسران ناصالح آنحضرت قرار داده و اینها به خاطر تاکیدبر حفظ حرمت بیشتر آنحضرت از جانب وابستگان آن حضرت می باشد .
روایات در باب فضائل و احترام سادات از این نمونه است و مساله آنچنان که شما یا برخی دیگر تصور می کنند پیچیده نیست.

و السلام

دوست گرامی سلام علیکم
به نظر می رسد مشکل اصلی در شبهه شمااینست که در کبرای برهان شما (احترام به سادات با عدالت منافات دارد )مغالطه معنوی صورت گرفته و شما عدالت را به معنای مساوات گرفه اید در حالی که عدالت به معنای قرار دادن هر چیز در جای خود است و اینکه به کسی که به شما خوبی نموده باشد احترام بگذاری و حتی به وابستگان او نیز به واسطه این نیکی احترام بگزاری عین عدالت است ایا احترام به فرزندان پیامبری که به ما نیکی نموده و ما را از گمراهی نجات داده قرار دادن محبت در غیر جایگاهش می باشد؟ پس چرا همین قرانی که شما به ان استدلال می نمایی می فرماید :
ذلِكَ الَّذي يُبَشِّرُ اللَّهُ عِبادَهُ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى‏ وَ مَنْ يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَزِدْ لَهُ فيها حُسْناً إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكُورٌ (23 شوری)
لطفا بفرمایید قربی و موده در این ایه به چه معناست
در ضمن اینکه می فرمایید ان اکرمکم عند الله اتقاکم می باشد ما هم قبول داریم که در نزد خدا هر کس با تقوا تر باشد گرامی تر است و کسی ادعا ننموده احترام ما به سادات به خاطر برتری انان نزد خداست
برای روشن شدن مطلب برای شما مثالی می زنم در اسلام وارد شده که به پدر و مادر خود نهایت احترام را بگذارید اگر چه پدر و مادر تان کافر باشند حال سوال اینست که ایا پدر ی که کافر است نزد خدا اکرم و گرامی تر از فرزند مسلمان است ؟ خیر این چنین نیست پس چرا خدا به این فرزند مومن که نزد خدا گرامی تر است می گوید به ان پدر کافر احترام بگذار؟
بنابر این احترام به سادات به دلیل پاسخ گویی به محبت پیامبری است که خود فرموده :لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى

این گونه هاحترام در همه ادیان و نزد همه عقلا عالم مقبول است لذا شما به ورقه ای که روی ان ایه قران نوشته شده نسبت به ورق دیگر احترام مینمایی و این نه به معنای برتری این کاغذ است بلکه به معنای برتری کلامی است که این کاغذ به نوعی به ان مرتبط شده در همه دنیا به خانواده اندیشمندان و هنر مندان در حالی که برتری خاصی ندارند احترام می گذارند و در همه جا به به عمو و خاله احترام بیشتری نسبت به یک غریبه می نمایند و شما اگر در یک کشور خارجی یک ایرانی را ببینی به طور خاص به او محبت می نمایی و هیچ عاقلی نمی گوید خلاف عدالت رفتار نمودی
دوست من خلاف عدل ظلم است و ظلم در جایی است که احترام شما به یک نفر باعث بی احترامی به دیگری شود و صرف احترام بیشتر به شخصی بنا به دلایلی منطقی ظلم محسوب نمی شود
در پایان از نوع گفتار شما که سراسر ان اکنده از ادب و متانت بود تشکر می نمایم والسلام علی من اتبع الهدی

موضوع قفل شده است