صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کدام بهتر است؟ گدایی یا دزدی؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    723
    حضور
    6 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    2877

کدام بهتر است؟ گدایی یا دزدی؟

سلام.

معلومه که هر دوتاش بده. اما ما منظورمان شرایط عادی نیست!

ما می خواهیم یک شرایط منحصر به فرد را در ذهن خود تصور کنیم:

فرض کنید که فردی در شرایط واقعاً اضطراری قرار گرفته است... نهایت اضطرار.

و باز فرض کنید که هیچ راه دیگری غیر از دو راه بالا برایش باقی نمانده است.

حال با این مفروضات، به نظر شما کدام راه مناسبتر است؟ چرا؟

2. صلوات ها 14

3.  

علاقه
    نقد
    نوشته
    811
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3330

کدام بهتر است؟ گدایی یا دزدی؟
    کدام بدتر است؟گدایی یا دزدی؟

ما می خواهیم یک شرایط منحصر به فرد را در ذهن خود تصور کنیم
    سوالت کنکوری شد

دزدی بدتره،میدونی چرا؟ چون حق الناسه
    گدا پولو با رضایت خود مردم میگیره ولی دزدی نه
    تجاوز به حقوق دیگرانه و ممکنه شخص مال باخته اون موقع کار مهم و واجبی با پولش داشته

حافظا می خور و رندی کن و خوش باش ولی / دام تزوير مکن چون دگران قرآن را
    وقتی عنان و افسار عقل آزاد شود و عقل، محبوس در سه زنجیز نباشد : هوای نفس،عادت دینی و اعمال دینی- تعصب بر تفکر و يا سنت گذشتگان یا این شرط ، این عقل آزاد صاحبش را به منزل نجات می رساند
    (
    شرح نهج البلاغه(ابن ابی الحدید)ج 20 ص 343، روایت شماره ی 950)

5. صلوات ها 10

علاقه
    کامپیوتر
    نوشته
    1,839
    حضور
    26 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    60
    صلوات
    12347

نقل قول نوشته اصلی توسط یاقوت احمر نمایش پست ها
    سلام.

فرض کنید که فردی در شرایط واقعاً اضطراری قرار گرفته است... نهایت اضطرار.

[چرا؟[/b]

نمی‌شه چون خدا همه‌جا همیشه در هر شرایطی هست پس راه سومی‌ همیشه هست اونم خداست
    این روزها میگذرد... اما من از این روز ها نمیگذرم
    ♥مدیون من خواهید بود اگر در جایی از حرف و نظر من،ناراحت و دلخور شده باشید اما بخودم نگویید که ازشما عذرخواهی نموده و مرا ببخشید

7. صلوات ها 12

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

حال با این مفروضات، به نظر شما کدام راه مناسبتر است؟ چرا؟
    سلام
    جوابش واضحه . دزدی حرام و گناه است اما گدایی در این شرایط هیچ منع شرعی ندارد حتی کراهت
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

9. صلوات ها 12

نوشته
    963
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6043

فرض کنید که فردی در شرایط واقعاً اضطراری قرار گرفته است... نهایت اضطرار. و باز فرض کنید که هیچ راه دیگری غیر از دو راه بالا برایش باقی نمانده است. حال با این مفروضات، به نظر شما کدام راه مناسبتر است؟ چرا؟

دوست گرامی فارق از جواب فقهی مسئله که جناب حامد عرضه داشتند ،این مفروض با عقیده یک مؤمن معتقد و با تقوا ناسازگار است . به آیات زیر توجه بفرمایید :

قال الله تعالی :
    « و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لایحتسب » .
    1

هر کس تقوا و پرهیزگاری پیشه می کند ( مراعات واجب و حرام الهی در حد علم و در حد قدرت ) خداوند برای او گشایش ایجاد می کند و رزق او را از جایی که گمان نمی کند میدهد .

در این خصوص برای یقین بیشتر می توانید به صورت میدانی از مؤمنین و تجارب آنان تحقیق نمایید .

و دیگر این که به قول دوستمان بعید است راه سومی در کار نباشد و مهمترین و نزدیک ترین راه هم خدای متعال است اگر از سویدای دل با حال اضطرار و انقطاع از غیر ، خدا را بخوانیم خداوند گشایش ایجاد می کند . چنان که قرآن می فرماید :
    « امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السّوء ..» . 2

کیست که درمانه را زمانی که او را بخواند ، اجابت کند و گرفتاری را بر طرف سازد .

« و اذا سألک عبادی فانّی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان .. »
    . 3
    و زمانی که بندگانم سراغ مرا از تو می گیرند پس [ بگو که ] من نزدیک هستم و جواب می دهم دعای دعا کننده را آن زمان که بخواند .

پس نه راه دوم و نه سوم ، راه اول دعا و اتصال به رازق کل شیء ، خدای متعال است . اوست که مسبب الاسباب و سبب ساز حقیقی است .

رابطه ی اضطرار و احابت دعا
    از آیه ی محل بحث می توان دریافت که برای اجابت دعا، تحقق دو شرط لازم است:
    ۱- انسان به حد اضطرار و درماندگی برسد« امن یجیب المضطر»
    ۲- انسان از تمام اسباب مادی ناامید بشود و با تمام وجود، فقط خدا را بخواند« اذا دعاه»
    در این حالت، انسان ارتباط قوی و محکمی با خدا پیدا کرده و خداوند نیز دعای او را مستجاب و گرفتاری او را برطرف می کند.« و یکشف السوء»
    اگر مریض است، عافیت خود را به دست می آورد. اگر گرفتارست، رهایی می یابد.اگر فقیر است، بی نیاز می شود.اگر از گناهش پشیمان است، توبه اش پذیرفته می شود.اگر هراسناک است، امنیت به دست می آورد.

پی نوشت :
    1 - سوره ی نمل آیه ی 62 .
    2 - سوره ی طلاق آیه ی 2 و 3 .
    3 - سوره ی بقره آیه ی 186 .

ویرایش توسط سلیم : ۱۳۹۰/۰۲/۲۵ در ساعت ۰۰:۲۸

11. صلوات ها 9

علاقه
    تدریس - تألیف - تحصیل
    نوشته
    1,916
    حضور
    34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12300

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

برای طرح این سؤال یک مصداق دارم .

اگر شما به دکتر مراجعه کنید و دکتر به شما بگوید یک غده در جمجمه ی شما وجود دارد وباید آن را عمل کنیم وخارج نماییم.
    ومن دو راه را پیشنهاد می کنم یا شما را بیهوش کنم وغده را خارج کنم که خطرناک است واحتمال فوت می رود .
    یا شما را همینطوری روی تخت بخوابانم وبا اره برقی جمجمه ی شما را بشکافم وغده را خارج کنم. اولین واکنش شما چیست؟

معمولا" باید با انگیزه ای قوی از دکتر راه سومی را مطالبه کنید .
    که هم خطر وهم درد آن کمتر باشد

اگر هم بگویند فعلا" چنین راهی امکان ندارد .شما فورا" به ذهنتان خطور میکند که پس این همه استعداد چرا فعالیت نمی کند .

خوب همین مطلب را در غالب این سؤال قرار دهید ونتیجه بگیرید .

.................................................. ......................... حق یارتان .................................................. ....................................
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۰/۰۲/۲۵ در ساعت ۰۷:۵۵

13. صلوات ها 10

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

سلام. معلومه که هر دوتاش بده. اما ما منظورمان شرایط عادی نیست! ما می خواهیم یک شرایط منحصر به فرد را در ذهن خود تصور کنیم: فرض کنید که فردی در شرایط واقعاً اضطراری قرار گرفته است... نهایت اضطرار. و باز فرض کنید که هیچ راه دیگری غیر از دو راه بالا برایش باقی نمانده است. حال با این مفروضات، به نظر شما کدام راه مناسبتر است؟ چرا؟
    با سلام خدمت جناب یاقوت احمر گرانقدر

در فرض سئوال باید عرض کنم که اگر شخصی واقعا در نهایت اضطرار باشد مثلا از تشنگی در حال مرگ است و جز دزدی راه دیگری برای بدست آوردن آب ندارد ، سرقت آب از دیگری به حد رفع ضرورت ، شرعا مجاز است اما اگر راه دیگری مانند گدایی دارد طبیعی است که گدایی مقدم بر دزدی است که عملی حرام و گناه است .

موفق و مؤید باشید
    ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ در ساعت ۰۷:۱۰

15. صلوات ها 10

نوشته
    240
    حضور
    4 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    762

اگه واقعا مضطر شده، بره پیش یکی از مومن ها مشکلش رو باز کنه.
    دزدی که کاملا حرام هست.
    گدایی هم چون آبروی مومن رو می بره اگه حرام نباشه هم به هیچ وجه مومن نباید فکرش رو بکنه.

راه سوم که به نظر من معقول تر هست، بره تو یکی از مسجدها شرایطش رو به بزرگ مسجد بگه، اونا هم بین دو نماز پول جمع کنند بدن. سه چهار تا مسجد اینجوری بره مشکلش رو می تونه حل کنه. البته ما با شرط اضطرار گفتیم.

خدا نزدیک تر از اون چیزی هست که فکر می کنیم. فقط دقت کنیم که خدا مشکلات رو با اسباب حل می کنه.
    السلام علیک یا بقیه الله

یا رب برسان آن روز را که بادها وزان باشد و هوا آکنده از بوی باران.

17. صلوات ها 5

علاقه
    قرآن- اهل بيت-حقيقت
    نوشته
    29
    حضور
    5 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    137

از اون جايي كه دين اسلام به شرف وعزت وآبروي مسلمانها خيلي توجه داره گدايي كار درستي نيس چون عزت مومن زير سوال ميره تا جايي كه ما ميدونيم روش اهل بيت در مورد سائلي كه به آنها مراجعه ميكردن چي بوده اين نشان دهنده شان بالاي مومن است قضيه دزدي هم كه معلومه حرام....
    ولي درشرايط اضطرار درخواست از يك فرد مورد اطمينان. اسمش رو هم گدايي نميذارن...
    خدایا هرگز نگویم دستم بگیر

عمریست گرفته ای رهایم مکن....

19. صلوات ها 4

شروع کننده موضوع

نوشته
    723
    حضور
    6 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    2877

سلام به همگی.

فعلاً دوستان دیگه هم نظراتشون رو بدهند. از راهنمایی کارشناسان محترم هم کاملاً استفاده می کنیم.

بنده کمی فرضهای مسأله را روشنتر کنم:
    نقل قول نوشته اصلی توسط akiani22 نمایش پست ها
    بره پیش یکی از مومن ها مشکلش رو باز کنه.
    اگر «امکان عملی» رفتن نزد چنین شخص مومنی وجود داشته باشد، که دیگر منطقاً اضطرار به نهایت حد خود نمی رسد و راهها منحصر در دو مسیر « دزدی / گدایی » نمی شود. ما حالتی را فرض کرده ایم که اضطرار به نهایت حد خود رسیده و غیر از دو راه مذکور، هیچ راه سومی به نظر نمی رسد.

در فرض سئوال ما، منظور از دزدی یا گدایی، دزدی یا گدایی در حد تأمین نیاز است. چون شخص فرضی ما، در « اضطرار » قرار گرفته و مقدار هر کدام از دو عمل (دزدی - گدایی) برای او به قدر ی که از حالت اضطرار خارج شود، کفایت میکند. تازه به دلیل مسایل دینی، در فرض دزدی، بعداً هر گاه بتواند، مال آن شخص را (بدون اعلام به او) تأمین و جبران می نماید. (بدیهی است که در فرض گدایی، جبران مال اخذ شده، موضوعیت ندارد).

نقل قول نوشته اصلی توسط سلیم نمایش پست ها
    دوست گرامی فارق از جواب فقهی مسئله که جناب حامد عرضه داشتند ،این مفروض با عقیده یک مؤمن معتقد و با تقوا ناسازگار است . به آیات زیر توجه بفرمایید :

قال الله تعالی :
    « و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لایحتسب » . 1

هر کس تقوا و پرهیزگاری پیشه می کند ( مراعات واجب و حرام الهی در حد علم و در حد قدرت ) خداوند برای او گشایش ایجاد می کند و رزق او را از جایی که گمان نمی کند میدهد .
    در این خصوص برای یقین بیشتر می توانید به صورت میدانی از مؤمنین و تجارب آنان تحقیق نمایید .

و دیگر این که به قول دوستمان بعید است راه سومی در کار نباشد و مهمترین و نزدیک ترین راه هم خدای متعال است اگر از سویدای دل با حال اضطرار و انقطاع از غیر ، خدا را بخوانیم خداوند گشایش ایجاد می کند . چنان که قرآن می فرماید :
    « امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السّوء ..» . 2
    کیست که درمانه را زمانی که او را بخواند ، اجابت کند و گرفتاری را بر طرف سازد .

« و اذا سألک عبادی فانّی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان .. » . 3
    و زمانی که بندگانم سراغ مرا از تو می گیرند پس [ بگو که ] من نزدیک هستم و جواب می دهم دعای دعا کننده را آن زمان که بخواند .

پس نه راه دوم و نه سوم ، راه اول دعا و اتصال به رازق کل شیء ، خدای متعال است . اوست که مسبب الاسباب و سبب ساز حقیقی است .

رابطه ی اضطرار و احابت دعا
    از آیه ی محل بحث می توان دریافت که برای اجابت دعا، تحقق دو شرط لازم است:
    ۱- انسان به حد اضطرار و درماندگی برسد« امن یجیب المضطر»
    ۲- انسان از تمام اسباب مادی ناامید بشود و با تمام وجود، فقط خدا را بخواند« اذا دعاه»
    در این حالت، انسان ارتباط قوی و محکمی با خدا پیدا کرده و خداوند نیز دعای او را مستجاب و گرفتاری او را برطرف می کند.« و یکشف السوء»
    اگر مریض است، عافیت خود را به دست می آورد. اگر گرفتارست، رهایی می یابد.اگر فقیر است، بی نیاز می شود.اگر از گناهش پشیمان است، توبه اش پذیرفته می شود.اگر هراسناک است، امنیت به دست می آورد.

پی نوشت :
    1 - سوره ی نمل آیه ی 62 .
    2 - سوره ی طلاق آیه ی 2 و 3 .
    3 - سوره ی بقره آیه ی 186 .

تصور بفرمائید که ما فرض محال کرده ایم. فرض محال، محال نیست. قرآن هم فرض محال کرده است: لو کان فیهما آلهة الا الله لفسدتا...

دوستانی که هر دوی این عمل ها را حرام می دانند:
    بله. در حالت عادی، هر دو عمل فوق حرام است. اما در حالت نهایت اضطرار،.... این دو عمل بر خیلی از اعمال دیگر که * خلاف اخلاق * هستند یا شغلهای حرامی هستند، الویت بی قید و شرط دارد. پس این دو عمل بد ، در صدر عملهای بد قرار نمی گیرند و بر خیلی از « عملهای بد » شرافت دارند.
    ویرایش توسط یاقوت احمر : ۱۳۹۰/۰۲/۲۵ در ساعت ۱۴:۲۶

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)