مگر انسان نمی تواند مرجع تقلید خود باشد؟ مرجع شما کیست؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مگر انسان نمی تواند مرجع تقلید خود باشد؟ مرجع شما کیست؟

مرجع تقلید من عقلم است؟
مرجع شما کیست
/

برچسب: 

چرا تقلید ؟ در زمانی که این همه کتاب و منابع برای یافتن حق و حقیقت وجود دارد و انسان می تواند
با مراجعه به منابع مختلف و عقلانیت به پاسخ مسائل و مشکلات خود برسد چرا تقلید کند .؟
کجای قران و اسلام امده است که تقلید کنید ؟

babak_bb21;110061 نوشت:
مرجع تقلید من عقلم است؟
مرجع شما کیست
/

چندتا سوال:
اگه شما رفتید فضا حکم نماز و روزه هاتون چیه؟
آیا عقل همه چیز رو درک می کنه؟
آیا شما می دانید چرا باید صبح 2 رکعت نماز بخونی و ظهر 8 رکعت؟
عقلتون چه جوابی بهتون میده؟
مرسل;110133 نوشت:
چرا تقلید ؟ در زمانی که این همه کتاب و منابع برای یافتن حق و حقیقت وجود دارد و انسان می تواند
با مراجعه به منابع مختلف و عقلانیت به پاسخ مسائل و مشکلات خود برسد چرا تقلید کند .؟
کجای قران و اسلام امده است که تقلید کنید ؟

یه سوال هم از شما دارم
برخی کتاب ها نوشته در زمان غیبت امام زمان نماز جمعه حرام است و استدلال هم به آن کرده
برخی کتاب ها نوشته در زمان غیبت نماز جمعه واجب است
...
یا ذکر شده که اگر مسلمان بمیرد تکفین و تدفینش واجب کفایی است
و اگر کافر بمیرد تکفین و تدفینش حرام است
حکم منافق که ملاکهای اون تو قرآن اومده و بدتر از کافره چیه؟
آیا تدفینش واجبه چون معتقد به اسلامه
یا تدفینش حرامه چون از کافر بدتره؟
.
.
.
.
.
نتیجه: مجتهد 40 - 50 سال درس خونده و درس داده تا به جایی رسیده می تونه احکام رو از روایات و قرآن استخراج کنه
بنظر شما این حرفهایی که شما می زنید بچه گانه نیست؟
واقعا در مسایل شرعی چقدر میشه از عقل استفاده کرد؟

babak_bb21;110061 نوشت:
مرجع تقلید من عقلم است؟
مرجع شما کیست
/

ببخشید جناب عقل شما نمیتونه تمام مصالح رو درک کنه بنا بر این نمیتونی با عقل خودت مسائل رو استخراج کنی در ضمن پای عقل بدون علم ببخشید مثل خر لنگ می مونه در خیلی از جاها عقل نمیتونه بدون چراع علم قدم برداره خیلی از عابدان روزگار بخاطر تکیه بدعقلوشون بدون چراع علم در ورطه هلاکت سقوط کردند مثل برصیصای عابد و بعلمم باعورا

babak_bb21;110061 نوشت:
مرجع تقلید من عقلم است؟ مرجع شما کیست

سلام
و عاقل آنستکه که عقل دیگران را به عقل خود بیفزاید چون کمتر عقلی است که کامل باشد .
کسی می تواند عقلش را در تمامی امور مرجع خود قرار دهد که عقلش تام باشد یعنی به روشنی و وضوح و بدون اندک خطایی جواب سوالهای خود را بداند و عینا اثر مثبت این دانایی و عمل بدان را در خود به نحو تکامل روزبروز بیابد
موفق در اندیشه

:Sham:باسلام وتشکر :تقلید یعنی رجوع به کارشناس یا کسی که نمی داندبه کسی که می داند رجوع می کندوتمام کارهای بشر تقلیدی است مثال وقتی که انسان مریض می شود به پزشک مراجعه می کند وپزشک هر دستوری که دهد ما طبق آن عمل می کنیم وهمچنین وقتی که ما بنایی وبرق کشی و...مکنیم در مسایل دینی هم باید به کارشناس اش رجوع کرد وعقل هم کافی نیست چون احکام الهی یامطابق عقل است یا مافوق عقل وعقل انسان نیز ناقص است چون دانشمندان نظریات قبلی خود ودیگران را ردمیکند وانسان امروز میگه فلان کس رادوست دارم ولی فردااز اومتنفر مشود پس به عددپشیمانی بشر عقل اونیز ناقص است]

:Gol:با سلام به دوستان عزیز:Gol:
بحث تقلید با بررسی ابعاد آن در این لینک آمده است

صدرا;121023 نوشت:
بحث تقلید با بررسی ابعاد آن در این لینک آمده است http://www.askdin.com/showthread.php?t=11443&page=19

البته در اینجا گفته شده با تمام ابعادش امده است! ولی در حقیقت هیچ بعدی از آن در ان مطرح نشد! هیچکسی در ان پاسخ نداد که اصلا چگونه مرجعیت وارد دین اسلام شده است؟ و هیچ کس نگفت فرق تقلید انسان از مرجع تقلید با تقلید یک انسان از یک خواننده رپر! با تقلید یک طوطی و یا میمون از گفتار و حرکات انسان چیست؟ و هیچ کس نگفت اگر یک مرجع تقلید اشتباه بکند و ما بدانیم اشتباه می کند!!! باید به کدام راه برویم؟! با توجه که گفته شده عقل ما چیزی درک نمی کند! آیا اشتباه ان مرجع تقلید را انجام دهیم و براه خودمان برویم! و کسی جواب نداد : وقتی در تمام مراجع اختلاف نظر وجود دارد و هر کدام مقلدانی دارند! آیا می تواند هر دو راه به بهشت منتهی شود؟! و وپولیست اسلامی وجود دارد! یا یکی اشتباه می کند! و اگر اشتباه می کند جرم مقلد بدبخت چیست که به وی گفته اند عقلت به هیچ نمی رسد! پس تقلید باید بکنی! و حال تقلید کرده است و به اشتباه افتاده است؟ ولی بدتر از ان اینکه چرا نگذاشتند سوال بپرسیم : چرا وقتی از شما سوالی می پرسند و جوابی ندارید به سفسطه تخطئه گوینده روی می اورید و می نویسید :
نقل قول:
يکي از مسائلي که اين روزها مورد انتقاد برخی افراد با انگیزه های خاص قرار گرفته

و چرا حرفهای تکراری که بیش از ده ها بار به شما پاسخ داده شده است که تقلید پیروی جاهل از عالم نیست. به دلایل عقلی و دینی بازهم حرفهای تکراری خود را طوطی وار به اسم جمع بندی نهایی می نویسید و بگونه ای صحبت می رانید که گویی هیچ نقدی بر حرف شما وارد نشده است! و یا جواب همه نقدها را داده اید!!

و بدتر از ان اینکه یک طرفه به قاضی می روید و خود هم در مقام مدعی العمومید و هم وکیل مدافع و هم دادستان کل کشور و هم قاضی و هم جلاد و هم زندانبان و ....
و در این سیاست تحریف و سانسور و تفسیر به رای! شادمانه از ان سخن به میان می اورید که توانسته اید تمام ابعاد یک مطلب را بپردازید و پاسخ بدهید؟!!
العجب!!

babak_bb21;110061 نوشت:
مرجع شما کیست

جواب دوستان اینه :
شما عقلت نمی رسه! عقل انسان عاجز استو ناتوان است. به اشتباه می افتد. درک ندارد! نمی تواند هر حکمی را از قرآن و روایات و حدیث و غیره در یابد!
شما باید تقلید بکنید.

تا این قسمتش خیلی خوب است. و منطقی
اما یهو یه تناقضی برمی خوریم که مغعمولا دوستان زیر سبیلی ردش می کنند!!
سوال : حال که انسان نمی تواند خود چیزی را دریابد پس از چه نوع موجودی باید تقلید بکنیم؟
جواب : ............؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟
( یواش در گوش ات می گم! مرجع تقلید هم یک انسان است اما اینها قبول ندارند که این انسان است. می گویند این فراتر از یک انسان است و اصلا اشتباه نمی کند. عقلش هم کامل است. یا حتی اگر اشتباه هم بکند بازهم تکرار اشتباه وی برای تو ثواب است. خدا اجرت هم می ده!!)

نقل قول:
جایگزین تقلید چیست؟
یکی از سوالاتی که از جناب فریاد شد این بود : برفرض تقلید هیچ ریشۀ عقلی و نقلی ندارد ، شما چه گزینه ای را معرفی می نمائید که اشکالات شما بدان وارد نباشد.
ایشان در پاسخ مرقوم نمودندمرجع تقليد يك كتاب بنويسد به نام دايره المعارف مسائل ديني ( مثل كتاب لغتنامه ) نظر خودش را درباره مسائل بدهد. مردم آن را مي خوانند دوست داشتند مي پذيرند و دوست نداشتند نمي پذيرند!».
صرف نظر از بطلان چنین پیشنهادی، بعد از حکم عقل به وجود تکالیف الهی و عدم وجود تخییر در عمل و عدم اجتهاد در مسائل دینی، آیا چنین دوست داشتنی حکمی جز حکم شیطان خواهد بود؟ و اساسا آیا احکام شرعی بر میزان دوست داشتن و عدم دوست داشتن انسان جعل شده است؟!
من کل مباحث عنوان شده را که در بحث تقلید بیان کرده بودید و یک طرفه به قاضی رفتید و از دید خود حرفهای تکراری و اشتباه خود را زده بودید به کنار می گذارم. این یک قسمت را فقط می پردازم.
دوست عزیز آقای صدرا شما از من راهی خواستید برای جایگزینی تقلید...
من گفتم راه دین و حقیقت میانبر ندارد! هر کسی باید خودش به نتیجه برسد. حتی اگر اشتباه نکنم این مثال را هم زدم و گفتم : جهان مادی برای انسان یک امتحان است که خداوند انسان را در آن می ازماید. توسط انبیاء به وی می اموزد و وی یاد می گیرد و انجام می دهد. و در اخرت از اندوخته هایش سوال می پرسند. و تقلید از دیگری مانند تقلب در امتحان است. تقلب در امتحان چه شخصی که از رویش تقلب می کنیم درست نوشته باشد و چه اشتباه نوشته باشد نتیجه ای جز صفر در ورقه ندارد!! خداوند تقلید را از انسان نمی پذیرد! چه انکه اگر فلسفه وجودی انسان تقلید بود فرشتگان بر آن ارجح تر بودند! و اشرف تر مخلوقات نسبت به انسان! چه آنکه مقلد تر و تابع تر از فرشتگان موجودی نیست!!
شما بهانه تراشی کردید و گفتید : پس تبعیت از عالم چگونه باید باشد؟ پس یعنی همه مردم کار و زندگی را ول بکنند و بروند درس بخوانند ؟ و ...
( مانند دانش اموز تنبلی که قبل از امتحان بهانه می اورد و می گوید آقا معلم کل کتاب را من باید بخوانم؟ فردا چطوری امتحان بدهم و ... من مشکل دارم و نتونستم درس بخونم و ... )
جوابش یک کلمه است. خر کسی به اندازه ای که آموخته نمره می گیرد. من اگر گفتم دایره المعارف بنویسد. نگفتم دایره المعارف مرجع تقلید حکم خداست؟!! که شما می گویید اگر شخصی نپذیرد براه شیطان است!
دایره المعارف احکام دینی نظر شخصی یک فرد عالم است. مانند هر کتاب دیگری! ممکن است درست باشد ممکن است درست نباشد! نه تقدسی بر آن قائل هستم و نه حکم واجب الوجوبی!!
من خواننده ، هم مانند هر کتاب دیگری از هر عالم دیگری که آن را خواندم یا نظرات ان فرد و استدلالهایش را می پذیرم. یا نمی پذیرم! اگر پذیرفتم عمل می کنم و اگر نپذیرفتم عمل نمی کنم!!
اجباری نیست وقتی من حکمی از مرجع تقلیدی بدست می اورم که به نظر من اشتباه است را بدون فهم و درک خودم انجام بدهم! و بگویم حکم دین است؟ کجای دین گفته است عقل نباید باشد؟ کجای دین گفته است كلّ ما حكم به العقل لا حكم به الشّرع، و كلّ ما حكم به الشّرع لا حكم به العقل‏ ( هرچه را عقل حکم کرد شرع حکم نمی کند! و هرچه را شرع حکم کند عقل کم نمی کند؟!)

اگر شیطان می گوید باید از عقلت تبعیت بکنی و راهی که فکر می کنی اشتباه است را نروی! باری من به همان راه شیطانی می روم! و اگر خدای شما می گوید که براه عقلت نرو! و تابع بی چون و چرای دیگری باش که مانند تو انسان است و دارای اشتباه! به آن خدای من کافرم!

سلام
خسته نباشید
بحث تقلید در اینجا مورد بررسی قرار گرفته و از دوستان میخواهم که بحث های تکراری ایجاد نکنند

با تشکر

موضوع قفل شده است