آيا واقعا خدا خوب است!

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا واقعا خدا خوب است!

سلام.

اون لینک به این صفحه هست. جریانش چیه؟
"آيا واقعا خدا خوب است!" سواله؟

اگه انسان به غیب ایمان داشته باشه و بدونه که زندگی دیگه ای بعد از این زندگی هست و بتونه کل سرنوشت انسان رو تو دنیا و آخرت ببینه و
به این اعتقاد داشته باشه که خدا ظالم نیست و هر اتفاقی در این دنیا هر چند به ظاهر بد باشه باید منتظر ثمره اش تو آخرت بود و هیچ تصرفی از جانب خدا نیست مگر اینکه خیری درآن باشد
میرسه به اینجا که باید صبر کنه!

مسئله دوم
در مورد خطوات شیطان: توکل و توکل و توکل
خود انسان در عالم ماده از شیطان ضعیف تر هست ولی اگه با خدا باشه شیطان راهی برای نفوذ نداره.

بسم الله الرحمن الرحیم
وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلآئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إَلاَّ إِبْلِيسَ قَالَ أَأَسْجُدُ لِمَنْ خَلَقْتَ طِينًا
قَالَ أَرَأَيْتَكَ هَذَا الَّذِي كَرَّمْتَ عَلَيَّ لَئِنْ أَخَّرْتَنِ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ لأَحْتَنِكَنَّ ذُرِّيَّتَهُ إَلاَّ قَلِيلًا
قَالَ اذْهَبْ فَمَن تَبِعَكَ مِنْهُمْ فَإِنَّ جَهَنَّمَ جَزَآؤُكُمْ جَزَاء مَّوْفُورًا
وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِم بِخَيْلِكَ وَرَجِلِكَ وَشَارِكْهُمْ فِي الأَمْوَالِ وَالأَوْلادِ وَعِدْهُمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلاَّ غُرُورًا
إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ وَكَفَى بِرَبِّكَ وَكِيلًا
سوره اسرا (61 تا 65)

ترجمه:
و هنگامى را كه به فرشتگان گفتيم براى آدم سجده كنيد پس [همه] جز ابليس سجده كردند گفت آيا براى كسى كه از گل آفريدى سجده كنم
[سپس] گفت به من بگو اين كسى را كه بر من برترى دادى [براى چه بود] اگر تا روز قيامت مهلتم دهى قطعا فرزندانش را جز اندكى [از آنها] ريشه‏كن خواهم كرد
فرمود برو كه هر كس از آنان تو را پيروى كند مسلما جهنم سزايتان خواهد بود كه كيفرى تمام است
و از ايشان هر كه را توانستى با آواى خود تحريك كن و با سواران و پيادگانت بر آنها بتاز و با آنان در اموال و اولاد شركت كن و به ايشان وعده بده و شيطان جز فريب به آنها وعده نمى‏دهد
در حقيقت تو را بر بندگان من تسلطى نيست و حمايتگرى [چون] پروردگارت بس است

این آیات به حد کافی روشن هست و چندین نکته رو کاملا به ما می فهمونه:
1. توکل به خدا وسیله ما برای رهایی از شیطان است
2. تمام وعده های شیطان فریب است
3. شیطان وقتی بر ما مسلط میشود که ما به سوی او برویم
و ...

حلس;109364 نوشت:
اگه انسان به غیب ایمان داشته باشه و بدونه که زندگی دیگه ای بعد از این زندگی هست و بتونه کل سرنوشت انسان رو تو دنیا و آخرت ببینه و
به این اعتقاد داشته باشه که خدا ظالم نیست و هر اتفاقی در این دنیا هر چند به ظاهر بد باشه باید منتظر ثمره اش تو آخرت بود و هیچ تصرفی از جانب خدا نیست مگر اینکه خیری درآن باشد
میرسه به اینجا که باید صبر کنه!

مسئله دوم
خود انسان در عالم ماده از شیطان ضعیف تر هست ولی اگه با خدا باشه شیطان راهی برای نفوذ نداره.

بسم الله الرحمن الرحیم
وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلآئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إَلاَّ إِبْلِيسَ قَالَ أَأَسْجُدُ لِمَنْ خَلَقْتَ طِينًا
قَالَ أَرَأَيْتَكَ هَذَا الَّذِي كَرَّمْتَ عَلَيَّ لَئِنْ أَخَّرْتَنِ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ لأَحْتَنِكَنَّ ذُرِّيَّتَهُ إَلاَّ قَلِيلًا
قَالَ اذْهَبْ فَمَن تَبِعَكَ مِنْهُمْ فَإِنَّ جَهَنَّمَ جَزَآؤُكُمْ جَزَاء مَّوْفُورًا
وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِم بِخَيْلِكَ وَرَجِلِكَ وَشَارِكْهُمْ فِي الأَمْوَالِ وَالأَوْلادِ وَعِدْهُمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلاَّ غُرُورًا
سوره اسرا (61 تا 65)

ترجمه:
و هنگامى را كه به فرشتگان گفتيم براى آدم سجده كنيد پس [همه] جز ابليس سجده كردند گفت آيا براى كسى كه از گل آفريدى سجده كنم
[سپس] گفت به من بگو اين كسى را كه بر من برترى دادى [براى چه بود] اگر تا روز قيامت مهلتم دهى قطعا فرزندانش را جز اندكى [از آنها] ريشه‏كن خواهم كرد
فرمود برو كه هر كس از آنان تو را پيروى كند مسلما جهنم سزايتان خواهد بود كه كيفرى تمام است
و از ايشان هر كه را توانستى با آواى خود تحريك كن و با سواران و پيادگانت بر آنها بتاز و با آنان در اموال و اولاد شركت كن و به ايشان وعده بده و شيطان جز فريب به آنها وعده نمى‏دهد
در حقيقت تو را بر بندگان من تسلطى نيست و حمايتگرى [چون] پروردگارت بس است

این آیات به حد کافی روشن هست و چندین نکته رو کاملا به ما می فهمونه:
1. توکل به خدا وسیله ما برای رهایی از شیطان است
2. تمام وعده های شیطان فریب است
3. شیطان وقتی بر ما مسلط میشود که ما به سوی او برویم
و ...

جناب حلس ضمن عرض سلام :
چه کسی گفت که انسان از شیطان در عالم ماده ضعیف تره اگر ملاحظه بفرمائید اصل رشد و نمو تمام نباتات از خاک هست و اصلا هم اینطور نیست همین تفکر بود که خود شیطان رو از سریر قدرت بر حضیض ذلت تنزل داد صریح آیه شریفه قران هست که میفرماید لیس له سلطان علی الذین امنوا کسانیکه ایمان داشته باشند اصلا راه تسلطی برای شیطان بر آنان نیست

سلام

حلس;109364 نوشت:

به نكته اساسي و خوبي اشاره كرديد!
ممنون مي شم بيشتر توضيح دهيد.
توكل بهترين و شايد تنها ترين حربه و استراتژي مناسب براي مقابله با شيطان است.

error;109505 نوشت:
جناب حلس ضمن عرض سلام :
چه کسی گفت که انسان از شیطان در عالم ماده ضعیف تره اگر ملاحظه بفرمائید اصل رشد و نمو تمام نباتات از خاک هست و اصلا هم اینطور نیست همین تفکر بود که خود شیطان رو از سریر قدرت بر حضیض ذلت تنزل داد صریح آیه شریفه قران هست که میفرماید لیس له سلطان علی الذین امنوا کسانیکه ایمان داشته باشند اصلا راه تسلطی برای شیطان بر آنان نیست

با سلام.
البته منظورم انسان بدون خداست.
انسان دو بعد مادی و روحانی داره.
بعد مادی سراسر محدودیت هست برای بعد روحانی.
بعد مادی تنها یه جسم 70، 80 کیلویی هست، البته بعد روحانی هم اگه در مسیر خدا نباشه به هیچ دردی نمی خوره، مرتاض های هندی با ریاضت به جایی رسیدند که می تونند در ماده تصرف کنند ولی شیطان نیازی به فریب اونها نداره چون خوشون در مسیر غیر صحیح حرکت می کنند.
تنها جاییکه نیازه شیطان کسی رو فریب بده زمانی هست که انسان در مسیر خدا حرکت می کنه.
البته این که انسان (بدون خدا) از شیطان ضعیف ترهست، نظر خودمه.
چون شیطان فریب میده. دروغ میگه. وعده و وعید میده. بهتره اینجوری تصحیح کنم.
شیطان از انسان بدون خدا، زرنگ تر هست. و می تونه براحتی فریبش بده.

ولی می تونه حق باشما هم باشه:
قسمت اول آیه اشاره به این داره که شیطان بر انسان تسلطی نداره.
مگر درحالتی که:
انسان خودش به شیطان اجازه نفوذ بده.

ashkan62;109512 نوشت:
سلام

به نكته اساسي و خوبي اشاره كرديد!
ممنون مي شم بيشتر توضيح دهيد.
توكل بهترين و شايد تنها ترين حربه و استراتژي مناسب براي مقابله با شيطان است.

با سلام.
یه معنی از توکل تو ذهن همه مون هست.
اینکه انسان خدا رو قادر ببینه.
دست خدا رو تو همه کارهای عالم ببینه.
تو مشکلات از خدا کمک بخاد.

توکل یه تجربه است.
باید انسان تجربه کنه تا بدون منظور شاعر تو بیت
تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافریست راهرو گر 100 هنر دارد توکل بایدش
چیه

واقعا مخصوصا در زمینه دور کردن شیطان جواب میده.

من خودم این آیه رو دوس دارم بخونم برای دور کردن شیطان:

موضوع قفل شده است