جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قیومیت و ریاست مرد

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  11
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  52

  قیومیت و ریاست مرد

  مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتری هایى كه خداوند (از نظر نظام اجتماع) براى بعضى نسبت به بعضى دیگر قرار داده است، و بخاطر انفاقهایى كه از اموالشان (در مورد زنان) مى‏كنند. و زنان صالح، زنانى هستند كه متواضعند، و در غیاب (همسر خود،) اسرار و حقوق او را، در مقابل حقوقى كه خدا براى آنان قرار داده، حفظ مى‏كنند .(سوره نساء – آیه 34)

  واژه قیومیت از ریشه( قام ،یقوم )مشتق شده است و به معنای ایستادن است .

  لغت شناسان آن را به «انتصب »( ایستاد )معنا کرده وضد «مجلس وقعد »(نشست )دانسته اند .آنان هم چنین می گویند :«قام الامر »به این معنا ست که کار راست گردید ودرست شد .آن چه بیان شد، معنای این واژه در استعمال لازم است ،امّادر کار برد متعدد (قوّم ،قام علی ...)،این واژه به سرپرستی وبر عهده گرفتن امور دیگری معنا می شود .بر همین اساس ،وقتی گفته می شود: « قام الامیر علی الرّعیته » یعنی امیر سرپرستی امور رعیت را بر عهده گرفت ؛یا امیر به شئون رعیت قیام کرد (حکمت نیا وهمکاران ،ص ،54).

  الرِّجَالُ قَوَّمُونَ عَلىَ النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلىَ‏ بَعْضٍ وَ بِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَلِهِمْ

  مردان سرپرست زنانند،به دلیل آنکه خدا برخی از ایشان را بر برخی برتری داده و نیز به دلیل آنکه از اموالشان خرج می کنند (نساء،آیه 34).

  در تفسیر آیه فوق دو نوع تفسیر بیان داشته اند ، **بعضی قیم را به صاحب اختیار ،مسلط ، ومسخّر معنا کرده اند ،همانند سلطه حاکمان به رعایا و زمانداران بر ملت فرمانبر(حکمت نیا وهمکاران ،ص 57). **و در تفسیر خسروی می خوانیم «قوّامون ،قائم بر امر زنان ودر کارهای آنان قیام وایستادگی دارند ودر محافظت آنها رعایت و مراقبت دارند ».

  آیت الّله جوادی آملی در کتاب زن در آینه جلال وجمال قیومیت مرد رااین گونه بیان می دارند :

  «باید دانست آنجا که زن و مرد به عنوان دو صنف مطرح می شود ،هرگز مرد قوّام وقیم زن و نیز زن تحت قیمویت نیست ، بلکه قیمویت در مورد رابطه زن وشوهر است .وانگهی ،این قوام بودن نیز نشانه کمال وتقرب به خدا نیست ؛ چنان که در وزارتخانه ها،مجامع و....افرادی بنام مدیر ،مسؤل وکارگزار ،قوام دیگرانند ،امّااین مدیریت ،فخر معنوی نیست ، بلکه مسؤلیتی اجرائی و تقسیم کار است و ممکن است مرئوس خالصانه تر از قیم کار کند و ارزش کار او بیشتر و نزد خدا مقرب تر باشد .
  قوام بودن مربوط به مدیریت اجرائی است ؛ توان مرد در مسائل اجتماعی وشمّ اقتصادی و تلاش او برای تحصیل مال و تأمین نیازهای منزل واداره زندگی بیشتر است و چون مرد مسئول تأمین هزینه زندگی است ،سرپرستی منزل هم با اوست و این سرپرستی مزیتی وفضیلتی برای مرد نیست ؛بلکه کاری اجرائی و وظیفه است ؛یعنی روح قیّوم وقوّام بودن،وظیفه مندی است ؛ پس قرآن نمی گوید که زن در فرمان مرد است ؛بلکه می فرماید :مرد وظیفه سرپرستی زن ومنزل را به عهده دارد (ص 325،326).

  بنابراین قیمومت مرد در منزل ،به این معنا می باشد که :خدای متعال به خاطر قدرت تعقلی که به مرد داده شده است ،مسئولیت وسرپرستی اعضای خانواده را به او سپرده است و در حسن اجرای آن مورد بازخواست الهی خواهد شد.

  خانم مارابل مورگان در کتاب «زن کامل » لزوم وضرورت این قیومیت مرد در زندگی زناشوئی این گونه بیان می کند :

  مرد و زن ،هر چند از لحاظ وضیعت یکسان هستند امّا از حیث وظیفه وکارکرد با یکدیگر تفاوت دارند .خداوند مقرر داشت که مرد رئیس خانواده وزنش معاون ونایب او باشد .هر سازمانی یک رئیس دارد ،واحد خانواده نیز از مستثنی نیست .هیچ راهی وجود ندارد که شما این ترتیب را تغییر دهید .بعضی مواقع خانواده ها تلاش کرده اندکه این ترتیب رامعکوس کنند وی ک زن به عنوان رئیس خانواده انتخاب کرده اند .زمانی که این نظام جدید پا می گیرد وقوام می یابد ،نظام خانواده ،وارونه می شود (ص 75)

  امام صادق (ع) فرمودند : از سعادت مرد آن است که سرپرست وقیم خانواده اش باشد (نظارت برخانواده داشته باشد ) ( الكافی ج 4 ص 13).

  حال که مرد قیوم و مدیر خانواده است ،برای آنکه در این امر خطیر موفق باشد باید نکات زیر را مد نظر داشته باشد :

  ** احساس مسئولیت ،بدین معنا که بداند در پیشگاه خداوند نسبت اعضای خانواده اش مسؤل می باشد ؛ودر مقابل هرگونه کوتاهی در انجام وظایف خود مورد بازخواست خواهد شد .

  ** مشورت کردن ،یک مدیر خوب همیشه با افراد زیر مجموعه خود مشورت می کند، درخانه هم باید با اعضای خانه مشورت کرد ،البته پس شنیدن نظرات آنها آنچه صلاح آنها است با توکل به خدا انجام دهد .

  **روابط انسانی ،در مدیریت روابط انسانی نقش مهمی دارد تا جائیکه بعضی از کارشناسان مدیریت ،آن را مساوی با روابط انسانی دانسته اند .درفرهنگ خانواده روابط انسانی همان حسن معاشرت است که بعد بیان خواهد شد

  شوهر مسؤل نه حاکم !!

  نکته مهم که در مورد قیومیت مورد در خانه باید در نظر داشت ، قیومیت نباید وسیله ای برای زور گویی مرد در خانه شود ؛ بلکه مسؤلیت سنگینی در قبال همسر می باشد .

  قالَ رسولُ اللهِ إِنَّ اللهَ سائَلٌ کُلَّ راعٍ عَمّا استَرعاهُ اَ حفِظ ذالکَ اَم ضَیَّعَهُ حَتی یَسالُ الرَّجُلَ عَن اَهلِ بَیتِهِ

  پیامبر (ص) فرمودند: به درستی که خدا ار تمام مسؤلین نسبت به آن چه مسؤلیت دارد سؤال می کند که آیا حقوق آنها را رعایت کرده است یا آن را ضایع کرده است ، حتی از مرد راجع به خانواده اش از او می پرسد (نهج الفصاحه ،ص141ح702)

  علاوه بر آن که یک مدیر موفق برای کارآمدی بیشتر زیر دستان باید روابط انسانی خوبی داشته باشد ؛ در روایات ما نسبت حسن معاشرت با زن سفارش فراوانی شده است که در این جا به نمونه ای از آن اشاره ی نماییم:

  قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَخْبَرَنِی أَخِی جَبْرَئِیلُ وَ لَمْ یَزَلْ یُوصِینِی بِالنِّسَاءِ حَتَّى ظَنَنْتُ أَنْ لَا یَحِلَّ لِزَوْجِهَا أَنْ یَقُولَ لَهَا أُفٍّ یَا مُحَمَّدُ اتَّقُوا اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ فِی النِّسَاءِ

  پیامبر (ص) فرمودند : برادرم جبرائیل دائم مرا به نیکی کردن نسبت به زنان سفارش می نمود تا این که من گمان می کردم جایز نیست برای شوهر که به زنش «اف » بگوید وی گفت : یا محمد تقوای خدا را در مورد زنان مراعات کن ؛برای آن که آنها کمکی برای توست( مستدرك‏الوسائل ج : 14 ص : 253).  أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ كَفَى بِالْمَرْءِ إِثْماً أَنْ یُضَیِّعَ مَنْ یَعُولُهُ

  امام صادق (ع) فرمودند : گناه برای مرد همین بس است که حقوق زیردستانش را ضایع نماید! (الكافی ج 4 ص 12).

  قَالَ ص عِیَالُ الرَّجُلِ أُسَرَاؤُهُ وَ أَحَبُّ الْعِبَادِ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَحْسَنُهُمْ صُنْعاً إِلَى أُسَرَائِهِ

  پیامبر (ص) فرمودند: خانواده مرد، تحت حمایت او هستند، دوست داشتنی ترین بندگان خدا کسی است که نسبت به کسانی که در حمایتش هستند رفتار خوبی داشته باشد( وسائل‏الشیعة ج : 20 ص : 171)

  قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص خَیْرُكُمْ خَیْرُكُمْ لِأَهْلِهِ وَ أَنَا خَیْرُكُمْ لِأَهْلِی

  پیامبر (ص) فرمودند: بهترین شما کسی است که نسبت به خانواده اش خوب باشد ومن از همه شما بهتر به خانواده ام هستم (وسائل‏الشیعة ج : 20 ص : 171)

  أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع : َا غِنَى بِالزَّوْجِ عَنْ ثَلَاثَةِ أَشْیَاءَ فِیمَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ زَوْجَتِهِ وَ هِیَ الْمُوَافِقَةُ لِیَجْتَلِبَ بِهَا مُوَافَقَتَهَا وَ مَحَبَّتَهَا وَ هَوَاهَا وَ حُسْنُ خُلُقِهِ مَعَهَا وَ اسْتِعْمَالُهُ اسْتِمَالَةَ قَلْبِهَا بِالْهَیْئَةِ الْحَسَنَةِ فِی عَیْنِهَا وَ تَوْسِعَتُهُ عَلَیْهَا

  امام صادق (ع) فرمودند : وَشوهر در روابط خود با همسرش از سه چیز بى‏نیاز نیست: سازگارى با او تا در اثر آن، سازگارى و محبّت و رغبت او را به خود جلب نماید؛ خوشخویى با او و دل ربودن از او به وسیله آراستن و زیبا جلوه دادن خود براى وى؛ فراهم آوردن یك زندگى راحت براى او( بحارالأنوار ج75 ،ص 237 )


  منبع: تبیان
  ویرایش توسط حاج علی : ۱۳۹۱/۱۰/۰۵ در ساعت ۲۲:۴۶ دلیل: اصلاح فاصله بین خطوط
  هر گاه خواستی بدانی چقدر نزد خدا ارزش داری ببین در هنگام گناه چقدر خدا برایت ارزش دارد .

  « امام علی علیه السلام» 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  11
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  52

  قیومیت مرد در خانه چگونه باشد ؟


  صلابت توأم با مهربانی  اقتدار وصلابت ، از ویژگی های یک مدیر موفق است ، البته اقتدار به معنی خشونت وتحکم نیست ؛ اقتدار یعنی آن که زیردستان برای مدیر احترام قائل باشند واز او اطاعت کنند. این اقتدار از راه های گوناگون به دست می آید ، اسلام این اقتدار را همواره از راه تسخیر قلوب می خواهد ، مانند پیامبر (ص) که حاکم بر قلوب مسلمین بودند .
  أَبِی عَبْدِ اللَّهِ( ع) قَالَ فِی رِسَالَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (ع) إِلَى الْحَسَنِ (ع) ..... وَ اسْتَبْقِ مِنْ نَفْسِكَ بَقِیَّةً فَإِنَّ إِمْسَاكَكَ نَفْسَكَ عَنْهُنَّ وَ هُنَّ یَرَیْنَ أَنَّكَ ذُو اقْتِدَارٍ خَیْرٌ مِنْ أَنْ یَرَیْنَ مِنْكَ حَالًا عَلَى انْكِسَار

  علی (ع) در نامه ای که به امام حسن (ع) در مورد همسر چنین سفارش می نماید :

  نزد خود چیزهایی را نگه دار و به روی اونیاور، به درستی که پنهان کردن وحفظ کردن بعضی امور از زن ها درحالی که تورا صاحب اقتدار ببیندبهتر است از این که آن را برملا کنی و آنان تو را با حالی شکست خورده ببینند. (کافی ج 5ص509).

  گاهی اوقات مدیرمؤسسه ای در تصمیم گیری لازم می داند که با نظرات زیر دست خود مخالفت نماید . این کار باید با ملایمت وصلابت انجام پذیرد تا زیردستان با او همکاری نمایند؛ در اجتماع خانواده هم گاهی اوقات مرد لازم می داند که با بعضی از نظرات وخواسته های همسرش مخالفت کند.

  اولا این مخالفت با خواستهای زن ،مخالفت به طور مطلق با زن نیست ،یعنی آن که ، هر چه زن گفت ما مخالفت کنیم بلکه در مواردی که خواسته او از نظرشرعی و عقلی درست نیست ، قبول نمی کنیم .

  ثانیاً باید حسن معاشرت ومدارا نسبت به زن رادر همه احوال مراعات نمود . اگر خواسته زن را صلاح خودش واعضای خانواده نمی دانیم،اورا درآغوش می گیریم، وبا محبت ولی محکم مخالفت خودمان را با نظر او اعلام می نماییم. در برابر رفتار های غیر عادی او ، با آرامش و محبت دو باره مخالفت خود را اعلام می نماییم.از هر گونه رفتار خشن وتحکمی ،خوداری می کنیم .

  حدیث ذیل مسؤلیت مرد را در برابر ملاطفت به زن به خوبی بیان می نماید :

  قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَخْبَرَنِی أَخِی جَبْرَئِیلُ وَ لَمْ یَزَلْ یُوصِینِی بِالنِّسَاءِ حَتَّى ظَنَنْتُ أَنْ لَا یَحِلَّ لِزَوْجِهَا أَنْ یَقُولَ لَهَا أُفٍّ یَا مُحَمَّدُ اتَّقُوا اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ فِی النِّسَاءِ

  پیامبر (ص) فرمودند : برادرم جبرئل همواره من را راجع به زنان شفارش می کرد ، به گونه ای من گمان می کردم که جایز نیست به زن کلمه «اف» را نمی توان گفت وبه من می گفت : یا محمد (ص) خدارا درباره زنان مراعات کن ( مستدرك‏الوسائل ج : 14 ص : 253).

  وَ قَالَ الصَّادِقُ ع رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْسَنَ فِیمَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ زَوْجَتِهِ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ قَدْ مَلَّكَهُ نَاصِیَتَهَا وَ جَعَلَهُ الْقَیِّمَ عَلَیْهَا

  امام صادق (ع) فرمودند : خدا رحمت کند بنده ای که وظایف خودش را نسبت به همسرش به نحو احسن انجام دهد ؛ پس بدرستی که خدای عزوجل البته اختیارش وقیمویتش را به توداده است ( وسائل‏الشیعة ج 20 ص 170).

  وَ قَالَ ع مَنِ احْتَمَلَ مِنِ امْرَأَتِهِ وَ لَوْ كَلِمَةً وَاحِدَةً أَعْتَقَ اللَّهُ رَقَبَتَهُ مِنَ النَّارِ وَ أَوْجَبَ لَهُ الْجَنَّةَ وَ كَتَبَ لَهُ مِائَتَیْ أَلْفِ حَسَنَةٍ وَ مَحَا عَنْهُ مِائَتَیْ أَلْفِ سَیِّئَةٍ وَ رَفَعَ لَهُ مِائَتَیْ أَلْفِ دَرَجَةٍ وَ كَتَبَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ بِكُلِّ شَعْرَةٍ عَلَى بَدَنِهِ عِبَادَةَ سَنَةٍ

  و فرمود: هر كس حتى بر یك سخن ناگوار زن شكیبایى كند؛ خداوند او را از دوزخ رهایى بخشد و بهشت را برایش حتمى سازد، و 200 هزار حسنه برایش بنویسد، و دویست هزار گناه از او محو نماید، و دویست هزار درجه بالایش برد، و به هر موى تنش عبادت سالى برایش بنویسد (الكافی ج : 5 ص : 513).  خوش رفتاری باخانواده


  وَ عَاشرُِوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِن كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسىَ أَن تَكْرَهُواْ شَیًْا وَ یجَْعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیرًْا كَثِیرًا
  و با آنان، بطور شایسته رفتار كنید! و اگر از آنها، (بجهتى) كراهت داشتید، چه بسا چیزى خوشایند شما نباشد، و خداوند خیر فراوانى در آن قرار مى‏دهد! (نساء،19).

  اسلام ، از مرد خواسته است که در منزل با اخلاق خوش با خانواد? خود برخورد کند ؛این رفتار خوب را جزء وظابف مرد می داند ، ودائم در خوش رفتاری با همسر به او سفارش شده است .چنانچه در این امر کوتاهی کند به شدت مؤاخذه خواهد شد .


  قَالَ رسول الله (ص ) أ َلَا خَیْرُكُمْ خَیْرُكُمْ لِنِسَائِهِ وَ أَنَا خَیْرُكُمْ لِنِسَائِی

  پیامبر (ص) فرمودند: بهترین شما آن کسی است که با زنانش خوب رفتار کند ومن از همه شما بهتر با زنانم خوب رفتار ی کنم ( وسائل‏الشیعة ج 20 ص 171).

  قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص : ....فَأَشْفِقُوا عَلَیْهِنَّ وَ طَیِّبُوا قُلُوبَهُنَّ حَتَّى یَقِفْنَ مَعَكُمْ وَ لَا تَكْرَهُوا النِّسَاءَ وَ لَا تَسْخَطُوا بِهِنَّ وَ لَا تَأْخُذُوا مِمَّا آتَیْتُمُوهُنَّ شَیْئاً إِلَّا بِرِضَاهُنَّ وَ إِذْنِهِنَّ الْخَبَرَ

  با زنان با مهربانی وشفقت رفتار کنید قلوب آنها را (از نگرانی) پاک نمایید به گونه که (قلوب ) آنها با شما باشند وآنها را ناراحت نکنید وآنها را به خشم نیاورید ، اگر چیزی به او بخشده اید از ایشان باز مگیرید (مستدرك ‏الوسائل ج 14، ص 253).

  منبع:تبیان
  ویرایش توسط حاج علی : ۱۳۹۱/۱۰/۰۵ در ساعت ۲۲:۴۷ دلیل: اصلاح فاصله بین خطوط
  هر گاه خواستی بدانی چقدر نزد خدا ارزش داری ببین در هنگام گناه چقدر خدا برایت ارزش دارد .

  « امام علی علیه السلام» 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  سلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط hossein_nour نمایش پست ها
  مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتری هایى كه خداوند (از نظر نظام اجتماع) براى بعضى نسبت به بعضى دیگر قرار داده است،
  با توجه به اینکه عنوان داخل پرانتز در متن قرآن لفظ معادل ندارد باید برای اثبات برداشت این معنا از تعبیر ( بما فضل الله بعضهم علی بعض ) ادله کافی بیاورید . یعنی اثبات بفرمایید این تفضیل به لحاظ نظام اجتماعی است نه چیز دیگری .
  نقل قول نوشته اصلی توسط hossein_nour نمایش پست ها
  شوهر مسؤل نه حاکم !!
  معنا کردن حاکم به زورگو صحیح نیست حاکم یعنی کسی که حکومت دارد و این تلازمی با زورگویی ندارد . مانند امام عادل که حاکم است و هرجا که لازم باشد مطابق عقل و شرع حکم و تحکم دارد و در عین حال مسوول هم می باشد .
  پس بهتر است عنوان " مسوول نه حاکم " را با تعبیر "حاکم مسوول " عوض فرمایید .
  موفق باشید

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 6. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود