مداخله در وقایع اجتماعی منفی

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مداخله در وقایع اجتماعی منفی

آذر بانو;107608 نوشت:

با سلام و احترام
و با تشكر از پاسخ گويي جناب رضا

رضا;107663 نوشت:

امروزه بخشي از زنان به آسايش بيشتري رسيده اند ، ولي دستان حمايت گر مرداني را كه مي توانستند در کنار آنها باشند و هر دو در كنار يكديگر به آرامش برسند ، از دست داده اند .

با خوندن اين بخش پست شما به ياد اين متن افتادم :

نقل قول:

سوزان فیلد در واشنگتن تایمز نوشت:
روز شنبه من در دفترم مشغول کار بودم، مرد جوانی از کارکنان فوکوس به دفترم آمد... او در رشته جامعه شناسی که در دانشگاه محلی در حال گذراندن آن بود دچار مشکل شده است.

او گفت که استاد از 200 دانشجوی کلاس نظرخواهی کرده و فقط 5 نفر گفتند که چنانچه ببینند زن جوانی مورد تجاوز واقع شده، در قضیه مداخله خواهند کرد.

گرچه این موضوع خوف انگیز است، اما شما باید دیدگاه ذهنی مردان جوانی را در نظر بگیرید که در سن رشد خود این پیام را توسط فمنیست ها آموخته اند: زنان با مردان برابرند، آنها می توانند از خود مراقبت کنند» ( پاسنو، 1384 : 118 )

سلام ، سرکار آذر بانو با توجه به ارسال این مطلب در تاپیک از چالشها اروپا! می خواستم بدونم قضیه سعادت آباد را چگونه تفسیر می کنید؟

این سوال من در اون تاپیک حذف شد.

با سلام و احترام

دقيقا متوجه منظورتون نشدم ؟!

ماجراي سعادت آباد با اين نوشته چه ارتباطي داره ؟

اگر ميشه بيشتر توضيح بفرماييد .

با تشكر

آذر بانو;107957 نوشت:
با سلام و احترام

دقيقا متوجه منظورتون نشدم ؟!

اگر ميشه بيشتر توضيح بفرماييد .

با تشكر

سلام و عرض ادب ، خب نکته کلیدی همین جاست ، که امروزه مردم بنابه دلایلی ترجیح می دهند در امور اجتماعی منفی مداخله نداشته باشند ، و ربطی هم به جنسیت فرد ندارد. مثل قضیه سعادت آباد

آذر بانو;107957 نوشت:

کاملا مرتبطه:ok:

نقل قول:
خود این پیام را توسط فمنیست ها آموخته اند: زنان با مردان برابرند، آنها می توانند از خود مراقبت کنند»

این تنها افکار و شعار فمینیست ها نیست بلکه افکار همه ست که همه میتونند از خودشون دفاع کنند!!!

سلام بر دوستان:Gol:

tobeh;107955 نوشت:
گرچه این موضوع خوف انگیز است، اما شما باید دیدگاه ذهنی مردان جوانی را در نظر بگیرید که در سن رشد خود این پیام را توسط فمنیست ها آموخته اند: زنان با مردان برابرند، آنها می توانند از خود مراقبت کنند»

فقط یاد گرفتیم اخبار روز دنیا را دنبال کنیم و همه را محکوم کنیم جز خودمان را ...
پس کی قراره واقعیت های ایران را ببینیم؟؟!!!

واقعاً چگونه می شود این واقعیت را هضم کرد که دهها و صدها انسان ، در حالی که می توانستند به کمک همدیگر ، یک انسان را از خطر مرگ نجات دهند ، دست روی دست گذاشتند و "نچ نچ" کنان ، شاهد خونریزی تدریجی یک جوان و نهایتاً مرگ او شدند؟!

جوانی 45 دقیقه جلوی چشم صد ها نفر داره جون میده و دو تا مامور بی کفایت هم آنجا هستند و هیچ کس جلو نمیرود و نهایتا تنها همدردیه چند نفر هست که از دور به آن جوان بگویند: تکان نخور برایت خوب نیست!!!!!!!!!

اگر این اتفاق در یک کشور غربی رخ می داد ، همین صدا و سیمای ما ، بارها فیلم آن را پخش می کرد که ایها الناس ببینید که غرب ، چقدر از اساسات و عواطف انسانی خالی شده است اما الان که این اتفاق در اینجا رخ داده چه؟؟!!!

با سلام و احترام

به نظرم مطلبي كه بنده زدم با ماجراي سعادت آباد ارتباطي نداشت .

از چند جهت تفاوت هاي زيادي داره :

اولا : ماجراي سعادت آباد بين دو مرد اتفاق افتاده بود به همراه سلاح سرد، ولي اينجا بين يك زن و يك مرد هست ، قدرت زن در برابر قدرت مرد نزديك به صفر هست و نياز بيشتري به حمايت و كمك مردان ديگه داره .

ثانيا : در ماجراي سعادت آباد هم مساله بر سر ناموس بود كه چنين اتفاقي افتاد ؛

ثالثا : تجاوز يك مرد به زن در ملاعام زمين تا آسمون فرق داره با يك قتل !

رابعا : در بعضي خبرها مشاهده شد كه اون دو تا مامور بازداشت شدند و دستور تنبيه شون صادر شده .

خامسا : شما يك لحظه فكر كنيد : واقعا امكان اين هست كه كسي جرات كنه در ايران در ملاعام به زني تجاوز كنه ؟
اگر كسي چنين اقدامي بخواد بكنه قبل از كمك خواستن زن چندتا مرد به جهت حمايت و دفاع از ناموس مردم حتي مداخله مي كنند ؟

...

سلام بر دوستان عزیزم:Gol:

آذر بانو;108010 نوشت:
اولا : ماجراي سعادت آباد بين دو مرد اتفاق افتاده بود به همراه سلاح سرد، ولي اينجا بين يك زن و يك مرد هست ، قدرت زن در برابر قدرت مرد نزديك به صفر هست و نياز بيشتري به حمايت و كمك مردان ديگه داره .

تا حالا روزنامه ی تپش را خوانده اید؟
نشنیدین زنی را به زور و در ملا عام سوار ماشین کنند؟؟!
فقط خدا رو شکر تا حالا جرات نکردند...!

آذر بانو;108010 نوشت:
ثانيا : در ماجراي سعادت آباد هم مساله بر سر ناموس بود كه چنين اتفاقي افتاد ؛

از این اتفاقات که بر سر ناموس هست در ایران زیاد اتفاق می افته که اکثرش مربوط به ناموس خود است نه ناموس دیگران!!!

آذر بانو;108010 نوشت:
ثالثا : تجاوز يك مرد به زن در ملاعام زمين تا آسمون فرق داره با يك قتل !

اولا جرم جرمه...
نه تنها قتل ضرب و شتم هم در ملا عام صورت میگیره و حتی اگر بی صلاح هم باشند معمولا کسی دخالت نمیکنه
جایتان خالی حدودا 4 ساله پیش مشهد بودینم وقتی از حرم بیرون امدیم کمی اونطرف تر مردی داشت خانمش رو در جمع به طور فجیهی میزد (یادم نیست سره چی بود!)
همه ی جمعیت هم دوره آنها متمرکز شده بودند و هیچ یک جرات دخالت نداشت...
فقط آخرش چند نفر لفافه به مرد گفتند روسری زنت جلوی حرم افتاده و خوبیت نداره!!!
آخه از قدیم گفتن زن و شوهر دعوا کنند ابلهان باور کنند!!!
از این مسایل زیاده
فقط اگر تا حالا جرات نکردند در ملا عام تجاوز کنند دلایلی داشته که با عرف جامعه مطابقت نداره!

آذر بانو;108010 نوشت:
رابعا : در بعضي خبرها مشاهده شد كه اون دو تا مامور بازداشت شدند و دستور تنبيه شون صادر شده .

بله...

آذر بانو;108010 نوشت:
خامسا : شما يك لحظه فكر كنيد : واقعا امكان اين هست كه كسي جرات كنه در ايران در ملاعام به زني تجاوز كنه ؟ اگر كسي چنين اقدامي بخواد بكنه قبل از كمك خواستن زن چندتا مرد به جهت حمايت و دفاع از ناموس مردم حتي مداخله مي كنند ؟

نه امکانش نیست چون خودش میدونه که ضررش متوجه خودش میشه و نا کام میمونه اما تا دلتون بخواد به زور جلوی مردم دختر سواره ماشین کردند, یا مورد ضرب و شتم قرار دادن...

اما سوال من این نبود که چرا در ماجرای سعادت آباد این اتفاق را مشاهده کردیم!
سوال من این بود که فرض کنید این اتفاق در کشوری غربی میافتاد
آیا باز هم به این خونسردی میگفتیم با 2 مامور برخورد کردند و تمام؟؟!!
مطمئن باشید واکنشمون متفاوت بود...

با سلام و احترام

بايد عرض كنم اتفاقي رو كه خانم سوزان فیلد نقل مي كنند در غرب شايع تر هست و در ايران هم داره چنين اتفاقاتي مي افته متاسفانه ، و ذره ذره قبح اين مسائل ريخته ميشه

اكثريت (نه همه) اين اتفاقاتي كه در روزنامه ها هست اگر ريشه يابي بشه مقصر اصلي خود خانم هست .

فايل صوتي كه استاد حامي در تاپيك زير گذاشتند رو حتما گوش كنيد .

هشدار برای کبری؛ دختران و زنان

ضمنا قبول دارم كه ظلم و جور روز به روز داره بيشتر ميشه و قابل اصلاح جدي هم نيست ؛

تا نيايد گر از كار بشر وا نشود ...

در پناه يوسف زهرا باشيد ؛:Gol:

با سلام...:Gol:

کسی به سوال من جواب نمیده؟؟!!!

hedi;108041 نوشت:
سوال من این بود که فرض کنید این اتفاق در کشوری غربی میافتاد آیا باز هم به این خونسردی میگفتیم با 2 مامور برخورد کردند و تمام؟؟!!

------------------------------------

آذر بانو;108329 نوشت:
بايد عرض كنم اتفاقي رو كه خانم سوزان فیلد نقل مي كنند در غرب شايع تر هست و در ايران هم داره چنين اتفاقاتي مي افته متاسفانه ، و ذره ذره قبح اين مسائل ريخته ميشه

آذر بانوی عزیزم قبول دارم که در غرب بعضی از اتفاق ها شایع تر است اما حداقل غربی ها ادعای مسلمانی را یدک نمیکشند...!!!

hedi;108041 نوشت:
سوال من این بود که فرض کنید این اتفاق در کشوری غربی میافتاد
آیا باز هم به این خونسردی میگفتیم با 2 مامور برخورد کردند و تمام؟؟!!

با سلام و احترام

بنده در اين زمينه اطلاع خاصي ندارم و نمي تونم نظري بدم .

موفق باشيد

hedi;108377 نوشت:
آذر بانوی عزیزم قبول دارم که در غرب بعضی از اتفاق ها شایع تر است اما حداقل غربی ها ادعای مسلمانی را یدک نمیکشند...!!!

سلام.

بیشتر فکر می کنم در غرب بسیاری از اتفاقات این چنینی فجیع تر هست.

ولی یدک کشی را قبول دارم.:Gol:

قبلتر برخی از این موارد را به حمدالله آورده بودم در این پست.

تشکر.

سلام علیکم جمیعا

هدی عزیز فکر کنم شما و توبه کمی انتظارتان از نظام ایران زیاد است.

وقتی سخنرانی دکتر عباسی را در دانشگاه اصفهان گوش میدادم دیدم ایشان برای توصیفی چاره گرانه از آنچه که طی این 32 سال جمهوری اسلامی در ایران گذشته دکترین تحلیلی ای ارائه دادند که آدم شاخ در می آورد به این نتیجه رسیدم که آنچه که از جامعه اسلامی ما انتظار داریم هنوز وافع نشده و به این زودی ها نیز اجرا نخواهد شد.

البته این نظر دکتر هم بود. ایشان برای توصیف - 10 دوره ریاست جمهوری را 10 جمهوری نام نهادند.
یعنی ما جمهوری اسلامی 10 گانه یا ده مرحله ای و ...داشتیم !!

فرض کنید یکمربی فوتبال برای اینکه بین 11 نفر هماهنگی ایجاد کند در زمین بازی چقدر وقت باید بگذارد ؟
بازیکنان چقدر باید وقت بگذارند ؟

آنوقت 10 جمهوری را گذراندیم بدون آمادگی بازیکنان و سر مربی آنهم با عقایدی رنگارنگ و اکثرا خود بر حق بینانه.

به همین دلیل میگویم انتظار شما کمی زیاد است.

یاحق

با عرض سلام:Gol:

bina88;108476 نوشت:

جناب بینا منظور من را به خوبی متوجه نشدید!
اصلا مشکل من در این تاپیک مشکلات نظام ایران نیست!
چون به نظرم ایران با تمام تلخی ها و شیرینی هایش از سر بنده هم زیادی است!
مشکل من برخی از ما ایرانی ها هست!

من میگم چه عاملی باعث شده که بیشتر ما (به عنوان یک فرد عادی در جامعه) تمام اخبار های مربوط به غرب را پیگیری کنیم و حتی به پیش پا افتاده ترین اتفاق واکنش نشان بدهیم در صورتی که اگر این اتفاق در ایران می افتاد سر سری ازش میگذشتیم!

من میدونم در همه جامعه ای همه جور آدمی هست و حساب اقلیت ها را نمیشه با اکثریت ها یکی دانست...
میدونم اگر اتفاق های اجتماعی منفی در ایران میافته نمیشه به پای همه ی ایرانی های خون گرم و عزیز بگذاریم...

اما سوالم اینه که چرا درباره ی وقایع غرب انقدر حساس شدیم در حالی که ممکنه همون اتفاق در ایران بیافته و عینه خیالمون نباشه!
من میگم شاید در کشوری که دین نباشه تمدن نباشه , گناه و فساد هم زیاده و اگر نباشه جای تعجب داره!!!

اما ما چی بگیم که هم دین داریم و هم تمدن...
من نمیگم چند نفر سارق و قاتل و متجاوز یعنی جمعیت کل ایران!
خیر...
این تعداد افراد اقلیت هستند...
اما میگم باید حساسیتمان نسبت به این مسایلی که در ایران اتفاق می افته بیشتر باشه...

آذر بانو;108010 نوشت:

با سلام و احترام

به نظرم مطلبي كه بنده زدم با ماجراي سعادت آباد ارتباطي نداشت .

...

سلام ، ای بابا ، خیلی ربط داره ، ربطش اینه که در این دوره و زمانه افراد جامعه سعی می کنند ، در امور اجتماعی منفی که در ملاء عام اتفاق می افته ، دخالت نکنند ، تجاوز جنسی هم ، یکی از امور اجتماعی منفی هست ،و ربطی به تفکرات فمنیستی ندارد، من نمی دانم آن جامعه شناس سوادش در چه حدی بوده که نتونسته موضوع را تشخیص بده، سعادت آباد را هم مثال زدم برای تفهیم موضوع !!!!!!!! و هدفم بررسی این ماجرا نبود ، انشاء الله عواملی که باعث عدم دخالت در امور اجتماعی منفی می شود را ارسال خواهم کرد و متوجه خواهید شد که عدم حمایت ربطی به جنسیت و تفکرات فمنیستی ندارد.

bina88;108476 نوشت:
سلام علیکم جمیعا

سلام جناب بینا ، ممنون از توجهتون ولی هدف بنده بررسی این جمله بود که توسط یک جامعه شناس گفته شده :

سوزان فیلد در واشنگتن تایمز نوشت:
روز شنبه من در دفترم مشغول کار بودم، مرد جوانی از کارکنان فوکوس به دفترم آمد... او در رشته جامعه شناسی که در دانشگاه محلی در حال گذراندن آن بود دچار مشکل شده است.

او گفت که استاد از 200 دانشجوی کلاس نظرخواهی کرده و فقط 5 نفر گفتند که چنانچه ببینند زن جوانی مورد تجاوز واقع شده، در قضیه مداخله خواهند کرد.

گرچه این موضوع خوف انگیز است، اما شما باید دیدگاه ذهنی مردان جوانی را در نظر بگیرید که در سن رشد خود این پیام را توسط فمنیست ها آموخته اند: زنان با مردان برابرند، آنها می توانند از خود مراقبت کنند» ( پاسنو، 1384 : 118 )

tobeh;108814 نوشت:
سلام ، ای بابا ، خیلی ربط داره ،

با سلام و احترام

بنده در تاپيك از چالشها تا حقایق اروپا !سوال کنید؟! در پست 16 در رابطه با پست جناب رضا اينطور نوشتم كه با خوندن متن تون به ياد اين نوشته افتادم .

حالا نميدونم اين نوشته ي من چه مشكلي داره كه اين همه پيگيري مي كنيد و الان دوباره اين سوال رو در همون تاپيك مطرح كردين ، با وجود اينكه دفعه ي قبل جناب رضا پست تون رو حذف كرده بودند .

tobeh;108814 نوشت:

در این دوره و زمانه افراد جامعه سعی می کنند ، در امور اجتماعی منفی که در ملاء عام اتفاق می افته ، دخالت نکنند

بله متاسفانه در آخرالزمان همه ي اين اتفاقات و حتي بدتر از اينها هم مي افته ؛ و غيرت در جامعه ي ما هم بسيار كمرنگ شده .

الان ما بايد از اين حد بي غيرتي و بي محلي افراد جامعه و مردان بناليم

ولي اميرالمومنين عليه السلام اينچنين بر مردم عراق اعتراض مي كنند :

يَا أَهْلَ الْعِرَاقِ نُبِّئْتُ أَنَّ نِسَاءَكُمْ يُدَافِعْنَ الرِّجَالَ فِي الطَّرِيقِ أَ مَا تَسْتَحْيُونَ ؟ وَ قال لَعَنَ اللهُ مَن لا يُغار

اى مردم عراق! به من خبر رسيده است كه زنان شما در بين راه با مردان برخورد كرده و آنان را كنار مى‏زنند، آيا شرم نمى‏كنيد؟! و فرمود: خدا لعنت كند كسى را كه غيرت ندارد.
مشكاة الانوارص237- الوسائل ج14ص 174- المحاسن ج1ص 115- الحكم الزاهره با ترجمه انصارى ص529

(أَ مَا تَسْتَحْيُونَ وَ لَا تَغَارُونَ نِسَاءَكُمْ يَخْرُجْنَ إِلَى الْأَسْوَاقِ وَ يُزَاحِمْنَ الْعُلُوجَ)

آيا شرم نمي كنيد و بر زنان تان غيرت نمي ورزيد كه به سوي بازارها روانه مي شوند و با مردان درشت هيكل شانه به شانه مي شوند .
وسايل الشيعه / 20 / 235 - الكافي ج 5 ص 537-

موفق باشيد ؛

tobeh;108814 نوشت:
عواملی که باعث عدم دخالت در امور اجتماعی منفی (مثلا تجاوز جنسی) می شود را ارسال خواهم کرد

سلام ، طبق قولی که داده بودم عوامل مور نظر را براتون ارسال می کنم:

روانشاسان اجتماعی در پیگیری و ریشه یابی این مسئله ، جنبه های گوناگون آن را مورد بررسی و تحقیق قرار داده اند. این جنبه ها عبارت بودند از : ماهیت موقعیت اظطراری ، وضعیت فرد ناظر در آن موقعیت ، وضعیت و حالت فرد نیازمند به کمک و بالاخره مقایسه جوامع ساده با جوامع پیچیده در این زمینه.

ویژگیهای موقعیت اضطراری که مانع دخالت ناظرین می شود عبارتند از
1- موقعیت اضطراری ممکن است متضمن آسیب یا تهدیدی برای دخالت کننده و شامل گرفتاریهای گوناگون برای وی باشد.
2- موقعیتهای اظطراری موقعیتهایی غیرعادی و کمیابند و ممکن است ناظران تجربه ای در مورد انجام اقدامات لازم در چنین موقعیتهایی نداشته باشند.
3- این موقعیت ها با یکدیگر متفاوتند و هر موقعیت مسئله ای متفاوت را مطرح می کند و راه حل متفاوتی را می طلبد که ممکن است ناظران از این راه حلها اطلاعی نداشته باشند.
4- موقعیتهای اضطراری عمل فوری و تصمیم گیری فوری را می طلبد
5- موقعیتهای اضطراری بدون پیش بینی و ناگهانی روی می دهند و این ناگهانی بودن می تواند قدرت عمل ناظران را از آنان سلب کند

وضعیت فرد ناظر و درک او از موقعیت اضطراری : در این مورد نیز عدم دخالت ناظران ناشی از دو فرایند مشخص است که آنها را غفلت جمعی و پخش مسئولیت نامیده اند . غفلت جمعی ناظر بر این نکته هست که تماشاچی یا تماشاچیان یک صحنه آن را تا چه حد به عنوان یک موقعیت اضطراری درک کنند مثلا اگر زن و مردی در خیابان مشغول نزاع اند و مرد زن را کتک می زند آیا تماشاچی مرد را قاتلی می داند که قصد کشتن زن را دارد یا اینکه آن را یک نزاع بین زن و شوهر می پندارد در مورد اول تماشاچی احتمال دخالت بیشتری دارد تا در مورد دوم و ، در توضیح پخش مسئولیت نیز وقتی فردی به تنهایی ناظر یک صحنه اضطراری است همه بار مسئولیت کمک رسانی و دخالت در آن بر دوش او است اما اگر بیش از یک ناظر در موقعیت اضطراری باشند میزان دخالت شدیدا افت می کند و علت آن پخش و انتشار مسئولیت هست به این صورت که چرا من ؟ و چرا دیگران نه؟ یا اینکه حتما موقعیت اضطراری نیست وگرنه دیگران دخالت می کردند.

وضعیت فرد نیازمند به کمک که در آن عواملی مانند جنس ، سن ، نژاد و حالت فرد نیازمند از نظر اینکه ناظران وی را مستحق و شایسته دریافت کمک بدانند یا نه تاکید ورزیده اند در یک آزمایش محققان موقعیتهای اضطراری عرضه کرند که زن شانس دریافت کمک بسیار بیشتری دارد تا مرد ، کودکان و پیران بیشتر شانس دریافت کمک دارند تا جوانان و ...........

مقایسه جوامع ساده و پیچیده : شهرهای بزرگ با شهرهای کوچک و شهرهای کوچک با روستاها مقایسه شده اند ، حاصل این بررسیهای مقایسه ای نشانگر این واقعیت است که با افزایش جمعیت و پیچیده تر شدن روابط اجتماعی ، علقه های انسانی، تمایل کمک به دیگران و اهمیت دادن به گرفتاریهای دیگران سر نزولی پیدا می کند و به نظر می رسد مرد در شهرهای بزرگ بیشتر به فکر خودشان هستند تا به فکر دیگران و مفهوم اضافه بار یعنی تراکم اطلاعات ورودی به سیستم ادارکی مطرح می گردد. که باعث سردی و بی عاطفگی ظاهری آنها می شود .

عوامل فرهنگی : در مقایسه فرهنگها از لحاظ نوعدوستی در فرهنگهایی که خوبی کردن را باعث خوبی دیدن می دانتد و در فرهنگهایی که به کودکان در خانواده مسئولینهایی واگذار می شوند از نظر انجام اعمال نوعدوستانه فرهنگهای که رقابت جویی را ترویج می کنند پیشی می گیرند.

و بر اساس این عوامل تمام جوامع چه جوامعی که افکار فمنیستی دارند و چه جوامعی که افکار فمنیستی ندارند درگیر عدم دخالت در وقایع اجتماعی منفی (موقعیت اضطراری )هستند ، مثل اتفاق سعادت آباد

در فروعات دین بحث امر به معروف و نهی از منکر بسیار پر واضح و روشن است.

امر به معروف و نهی از منکر در سه مرحله است :

_ در دل خویش نسبت به منکر احساس انزجار داشته باشی و نسبت
به معروف احساس نیکی و شادی داشته باشی.

_ در مرحله زبانی؛ با زبان ،شخص انجام دهنده منکر را بازداری وبه
معروف دعوت کنی.
_ مرحله برخورد فیزیکی با منکرات.که در حکومت اسلامی این مرحله به
عهده حکومت است.

حال چنانچه مسلمانی بخواهد واقعا مقید به انجام احکام الهی باشد باید امر به معروف و نهی از منکر داشته باشد. حکمی که اساس اسلام بر ان بنا نهاده شده است و فلسفه عاشورا و قیام حسینی را تشکیل میدهد._ارید ان امر بالمعروف و النهی عن المنکر _

حال دشمنان اسلام برای کم رنگ کردن این اصل و انجام آن در جامعه اسلامی، به تبیلغ بی تفاوتی نسبت به آن میپردازند . تا جایی که اگر در ملأ عام ظلمی به شخصی روا داشته شود بی تفاوت از کنارش میگذرند. و به حساب فضولی نکردن میگذارند.
بی تفاوتی اگر در جامعه ای رواج پیدا کند بدترین مردمان بر آنها حاکم خواهند شد که هر چه فریاد بر آورند فریاد رسی نخواهند داشت. اصلا جامعه کوفه که حسین علیه السلام را کشتند به دلیل بی تفاوتی مردمان در برابر وقایع بود.

مسلمان مومن و انقلابی هیچ گاه نمیتواند در برابر منکرات بی تفاوت رد شود که اگر نبود امر به معروف و نهی از منکر انقلاب اسلامی پا نمیگرفت و ادامه ان نیز بر همین اصل استوار است .
بنابر این در برابر وقایع منفی جامعه چه برای زنان و چه مردان نباید بی تفاوت باشیم که خدای ناکرده شاید همان واقعه بر سر خودمان آید.

موضوع قفل شده است