اگه بخواهم امر به معروف کنم استرس منو میگیره...

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگه بخواهم امر به معروف کنم استرس منو میگیره...

سلام اگه خانم توی شرایط باشی که باید امر به معروف بکنه به یه آقا(مثلآ تو تاکسی باشه و راننده موسیقی بذاره) بخواهد امر به معروف بکنه جایزه؟
یه سوال دیگه ام اینه که اگه بخواهم امر به معروف کنم مضطرب میشم،چه جوری به این استرس غلبه کنم؟اصلآ مگه میشه توی یه شهر بزرگی مثل تهران امر به معروف کرد؟این جوری همش باید امر به معروف کنی (تو متر،تو اتوبوس، سر کلاس...)دیگه بیرون رفتن برامون خیلی سخت میشه.
لطفآ راهنمایی کنید

سلام

منم این مشکلو دارم

اما این اواخر وقتی نرم افزار شبهات قتل حضرت زهرا را خواندم و توش نوشته بود که امام علی در مقابل حقش و دین سکوت کرد و قبول کرد که خا رتوی چشمش و..

به این نتیجه رسیدم منم همچین سکوتی کنم تا جاش برسه
و هر جا که بتونم نهی کنم
اما واقعا سخته
می شه بگویید می شود سکوت کرد یا نه ؟
اصلا وضعیت تهران را می دانید چه خبره؟

کمک کنید:Gol::Ghamgin:

بعضی‌ وقتا همین کارای اشتبا باعث تخریب دین می‌شه

guest;104811 نوشت:
بعضی‌ وقتا همین کارای اشتبا باعث تخریب دین می‌شه

کدوم کارا؟

با سلام و احترام

امر به معروف و نهی از منکر شرایطی داره که باید لحاظ بشه

از جمله اینکه احتمال اثر بدیم .

در غیر این صورت نیازی نیست که با محرم و نامحرم حرف بزنیم و امر به معروف و نهی از منکر کنیم .

موفق باشید ؛

*تسنیم*;104780 نوشت:
سلام اگه خانم توی شرایط باشی که باید امر به معروف بکنه به یه آقا(مثلآ تو تاکسی باشه و راننده موسیقی بذاره) بخواهد امر به معروف بکنه جایزه؟
یه سوال دیگه ام اینه که اگه بخواهم امر به معروف کنم مضطرب میشم،چه جوری به این استرس غلبه کنم؟اصلآ مگه میشه توی یه شهر بزرگی مثل تهران امر به معروف کرد؟این جوری همش باید امر به معروف کنی (تو متر،تو اتوبوس، سر کلاس...)دیگه بیرون رفتن برامون خیلی سخت میشه.
لطفآ راهنمایی کنید

با سلام عرض ادب
همانطور که سرکار آذربانوی بزرگوار فرمودند، امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد که عبارتند از:
1.آمر و ناهی باید معروف و منکر را بشناسد.
2.احتمال دهد امر و نهی او تاثیر دارد.
3.امر و نهی مفسده ای از ضرر جانی، مالی مهم و آبرویی نداشته باشد.
4.تارک معروف و عامل منکر، بر ادامه شیوه خود اصرار داشته باشند.
رجوع شود به:تحریرالوسیله امام،ج1،م8.

در امر و نهی به نامحرم در صورتی که شرایط باشد و مستلزم گناه و مفسده دیگری نشود، امر و نهی جایز می شود. در چنین جایی نیز اگر آقای دیگری هست که امر و نهی بکند،کافی است ،مگر اینکه در تکرار تذکر احتمال اثر دهد، و شرایط دیگر هم رعایت شود.

یه سوال دیگه ام اینه که اگه بخواهم امر به معروف کنم مضطرب میشم،چه جوری به این استرس غلبه کنم؟
تکلیف به وظیفه ترس ندارد، در جایی که وظیفه شرعی ایجاب می کند، اگر با توکل به خدا و استعانت از پروردگار به تکلیفمان عمل کنیم،قطعا از جانب خداوند متعال یاری خواهیم شد. البته اطلاع از نحوه گفتن و با چه عباراتی بیان کردن و دانستن چگونگی برخورد در شرایط مختلف نیز در کاهش استرس موثر است.

اصلآ مگه میشه توی یه شهر بزرگی مثل تهران امر به معروف کرد؟این جوری همش باید امر به معروف کنی (تو متر،تو اتوبوس، سر کلاس...)دیگه بیرون رفتن برامون خیلی سخت میشه.
وظیفه هر فردی امر به معروف و نهی از منکر است؛ ولی باید به شرایط و مراتب آن توجه داشته باشد، و امر و نهی تا جایی که منجر به ضرر مالی قابل توجه یا سختی و اختلال در زندگی نشود، واجب است.

رجوع شود به:توضیح المسائل مراجع،م 2791

یادآوری می کنم که به نقل از مقام معظم رهبری که فرمودند: بگو و برو ،در باب تذکر به بدحجابی در همین حد هم تاثیر دارد البته اگر همه، به همین حد هم اقدام به امر و نهی نمایند.

*تسنیم*;104780 نوشت:
سلام اگه خانم توی شرایط باشی که باید امر به معروف بکنه به یه آقا(مثلآ تو تاکسی باشه و راننده موسیقی بذاره) بخواهد امر به معروف بکنه جایزه؟ یه سوال دیگه ام اینه که اگه بخواهم امر به معروف کنم مضطرب میشم،چه جوری به این استرس غلبه کنم؟اصلآ مگه میشه توی یه شهر بزرگی مثل تهران امر به معروف کرد؟این جوری همش باید امر به معروف کنی (تو متر،تو اتوبوس، سر کلاس...)دیگه بیرون رفتن برامون خیلی سخت میشه. لطفآ راهنمایی کنید

با سلام

بزرگوار تو اين تايك ها مطالب ارزنده اي در مورد امربه معروف و نهي از منكر شده است كه مفيدتان خواهد بود

http://www.askdin.com/showthread.php?t=7177

http://www.askdin.com/showthread.php?t=10719

نور;105040 نوشت:
یادآوری می کنم که به نقل از مقام معظم رهبری که فرمودند: بگو و برو ،در باب تذکر به بدحجابی در همین حد هم تاثیر دارد البته اگر همه، به همین حد هم اقدام به امر و نهی نمایند.

سلام

اگر پیرزن باشد که لازم نیست بگوییم درسته؟

بعد یک سوال دیگه اینکه می شه امر و نهی را به جای دیگه کشاند ؟
مثلا دوستان یا اشنایان را درست کنیم بعد به بیرون برسیم:Gol:

مثل روشی که خدا برای دعوت اسلام به پیامبر دستور داد(3 سال دعوت پنهانی)

با سلام و احترام

اگر پیرزن باشد که لازم نیست بگوییم درسته؟
چنانچه هر نوع پوششی، محرک باشد، با رعایت شرایط امر و نهی،تذکر لازم است.

بعد یک سوال دیگه اینکه می شه امر و نهی را به جای دیگه کشاند ؟
مثلا دوستان یا اشنایان را درست کنیم بعد به بیرون برسیم

مسلم است که تذکر به نزدیکان ضرورت بیشتری دارد ولی این، منافاتی با تذکر و امر و نهی دیگران ندارد.

*تسنیم*;104780 نوشت:
لطفآ راهنمایی کنید

همانطور که دوستان مطالب مفیدی را ذکر کردند منم یه نکته ای رو بگم و اون اینه که باید علت اینکه وقتی میخواهی امر به معروف یا نهی از منکر کنی ، استرس سراغت میاد رو پیدا کنی و بعد از ریشه یابی مشکل بتونی خودت به تنهایی یا با مشورت دیگران مشکلو حل کنی.

مثلا ممکنه آدم وقتی میخواد امر به معروف کنه بترسه طرف اونو مسخره میکنه و آبروشو میبره
خوب برای حل این مشکل ممکنه یکی به این نتیجه برسه که کاری که برای خدا انجام میشه ارزشش اونقدر بالا هست که مسخره کردن دیگران در مقابل آن مانعی محسوب نمیشه
در ضمن حتما سعی کن با اخلاق نیک و پسندیده شخص مقابل رو امر به معروف کنی و گرنه اثر عکسی در طرف مقابل میزاره
به مواردی که پیامبر(ص) و ائمه (ع) و یا علما و اولیاء دین مردم رو امر به معروف یا نهی از منکر کردن رجوع کنید تا با شیوه صحیح آن آشنا شوید

سلام خيلي ممنون از راهنماي هاتون.
اما متاسفانه همون طور كه همه مون مي دونيم امر به معروف در حال حاضر مخصوصآ تو بعضي از مناطق و شهرها چيز كاملآ غير قابل اجرايي هست. من به شخصه توانايي اين امر مهم رو تو بعضي از جاها تو وجود خودم نمي بينم، و ترجيح ميدم اين امر به اين بزرگي و در رابطه با نزديكان و دوستانم انجام بدم.
درستس و غلطيشو نمي دونم

سلام
امر به معروف و نهی از منکر را از امور کوچک آغاز کنید.
مسائلی که خیلی نیازی به درگیر شدن با طرف مقابل ندارد یا طرف مقابل آشنا و دوست شماست.
بعد کم کم دایره ی امر به معروف را و افرادی که آنها رو امر به معروف یا نهی از منکر می کنید وسیع تر کنید.

و تمرین کنید.
با تمرین کردن درست میشود.
و بعد از امر به معروفتان ، بگذرید و از محل دور شوید.
بگویید و بروید.
که پاسخی نشنوید.
و البته به خدا توکل کنید و نیت تان را از امر به معروف خوشحال کردن امام زمان قرار بدهید.
در این صورت هر چند هم بقیه خوششان نیاید از تذکر شما ، امام زمانتان را خوشحال کرده ایدو در این راه محکم تر قدم خواهید برداشت.

كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتابِ لَكانَ خَيْراً لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَ أَكْثَرُهُمُ الْفاسِقُون‏(110آل عمران)
شما بهترين امتى هستيد كه [براى اصلاح جوامع انسانى‏] پديدار شده‏ايد، به كار شايسته و پسنديده فرمان مى‏دهيد و از كار ناپسند و زشت بازمى‏داريد، و [از روى تحقيق، معرفت، صدق و اخلاص‏] به خدا ايمان مى‏آوريد. و اگر اهل كتاب ايمان مى‏آوردند قطعاً براى آنان بهتر بود برخى از آنان مؤمن [به قرآن و پيامبرند] و بيشترشان فاسقند

موضوع قفل شده است