صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسی تاریخی معجزات پیامبر

نوشته
    25
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    73

بررسی تاریخی معجزات پیامبر

با درود.

بنده تقاضا دارم که به دو سوال در مورد معجزات پیامبر پاسخ بفرمایید:

1 - لطفا لیستی از کلیه معجزاتی که پیامبر اسلام داشته اند را مرقوم فرمایید.
    2 - لطفا بفرمایید که هر کدام از این معجزات اولین بار در تاریخ در چه کتابی و در چه سالی نقل شده و سلسله ی نقل هر یک چگونه است.

با تشکر.
    خردبین سبز اندیش.

الـمـلـک یـبـقـی مـع الـکـفـر و لا یـبـقـی مـع الـظـلـم

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تاریخ و شعر
    نوشته
    3,140
    حضور
    45 روز 20 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10545

سلام

با توجه به گستردگی، دقتو مفصل بودن سوال دو منبع را به شما معرفی می کنم :
    دلائل النبوه تالیف بیهقی

مدینه المعاجز تالیف بحرانی

5. صلوات ها 10

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,135
    حضور
    59 روز 23 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

راهنما در بارۀ دیگر معجزات پیامبر اکرم (ص)

با سلام و تشکر

در پاسخ به سؤال اول شما باید عرض کنم که قرآن بزرگترین معجزه پیامبر اکرم (ص) است که از ابعاد مختلف مانند: آهنگ کلمات، نظم معانی، پیشگوئیها، مطالب علمی و... دارای اعجاز است.

اما قرآن تنها معجزه پیامبر اکرم (ص) نیست و پیامبر اکرم (ص) معجزات زیاد دیگری نیز داشته اند که در این مجال، اقسام آن معجزات را به صورت فهرست وار ذکر می کنیم:

1.معجزات آن حضرت در انشقاق (شکافتن) ماه، برگشت خورشید و سایه افکندن ابرها و ظاهر شدن شهاب ها و نزول مائده های آسمانی و معراج آسمانی.

2.معجزات آن حضرت در اطاعت زمینی ها(جمادات، نباتات) از ایشان و تکلم آن حضرت باآنها.

3.معجزات آن حضرت در انواع حیوانات و خبر دادن حیوانات به،برحق بودن پیامبر اکرم (ص) و کلام گوسفند مسموم.

4.معجزات آن حضرت در استجابت دعای ایشان، در زنده شدن مردگان و تکلم با آن ها و شفا دادن مریض ها.

5.معجزات آن حضرت در برکت اعضاء شریف آن حضرت و زیاد شدن طعام و نوشیدنی ها.

6.معجزات آن حضرت در برطرف کردن شر دشمنان.

7.معجزات آن حضرت در استیلاء بر جن و شیاطین و ایمان بعضی از اجنه.

8.معجزات آن حضرت در هواتف جن به نبوت آن حضرت.

9.معجزات آن حضرت در خبر دادن از غیب.

برای آگاهی دقیقتر از معجزات پیامبر اکرم (ص) ر.ک:

- به بحار الانوار جلد 17، از صفحه 159 تا آخر کتاب و جلد 18 از اول کتاب تا صفحه 146.

-کتابی «الف معجزة من معجزات الرسول(ص)» (هزار معجزه از معجزهای حضرت رسول) اثر آقای مصطفی مراد.

-کتابهای «موسوعة التاریخ الاسلامی» نوشته محمدهادی یوسفی غروی.

-کتاب «الصحیح من سیرة الرسول» نوشته جعفر مرتضی عاملی.

در خصوص سؤال دوم شما در این مجال، به همین اندازه بسنده می کنم، که برخی از مصادیق معجزاتی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، نظیر: شق القمر، معراج رسول، مباهله با اهل کتاب،کمک فرشتگان در جنگ بدر و اخبار غیبی آن حضرت در باره فتح مکه و پیروزی رومی‌ها بر فارس و .... اولین بار در خود قرآن، ذکر شده است. و حال چه سندی محکم تر و استوارتر از خود کلام الله مجید بر تأیید این حقیقت؟.

وانگهی در برابر شناخت حقیقت وجود پیامبر، خاتمیت، جامعیت و جهانی بودن شریعت او و دیگر مباحث نبوت خاصه و اینکه معجزه در جهت اثبات ادعا ضروری بوده و چه دلایل نقلی و عقلی می توان بر آن استوار کرد. بحث از این مطلب که معجزات نبی، اولین بار در چه کتابی ذکر شده است چه اهمیتی دارد؟ در حالیکه برخی از معجزات نبی خاتم (ص) به تأیید قرآن کریم، نیز رسیده است.
    البته دلایل دیگری بر اثبات وجود معجزات دیگری برای پیامبر موجود است که بدلیل پرهیز از اطالۀ کلام، ذکر آنها را به وقت دیگری موکول می کنم.

موفق باشید ...

پی نوشت___________________________________

منبع: برگرفته از دانشنامۀ پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع)، حوزه نت، با کمی تغییر و حذف و اضافات.
    ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۸/۰۸/۳۰ در ساعت ۱۴:۲۱ دلیل: کمی تغییر

7. صلوات ها 11

نوشته
    25
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    73

با تشکر از پاسخگویی دوستان بزرگوار.

من قسمتی از پاسخ سوال اول خودم را دریافت کردم. و لیست خودم را با معجزات زیر می آغازم (البته چون اعجاز قرآن جنبه روایی و نقلی ندارد، آنرا در لیست قرار نمیدهم):

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها

1.معجزات آن حضرت در انشقاق (شکافتن) ماه، برگشت خورشید و سایه افکندن ابرها و ظاهر شدن شهاب ها و نزول مائده های آسمانی و معراج آسمانی.

2.معجزات آن حضرت در اطاعت زمینی ها(جمادات، نباتات) از ایشان و تکلم آن حضرت باآنها.

3.معجزات آن حضرت در انواع حیوانات و خبر دادن حیوانات به،برحق بودن پیامبر اکرم (ص) و کلام گوسفند مسموم.

4.معجزات آن حضرت در استجابت دعای ایشان، در زنده شدن مردگان و تکلم با آن ها و شفا دادن مریض ها.

5.معجزات آن حضرت در برکت اعضاء شریف آن حضرت و زیاد شدن طعام و نوشیدنی ها.

6.معجزات آن حضرت در برطرف کردن شر دشمنان.

7.معجزات آن حضرت در استیلاء بر جن و شیاطین و ایمان بعضی از اجنه.

8.معجزات آن حضرت در هواتف جن به نبوت آن حضرت.

9.معجزات آن حضرت در خبر دادن از غیب.

تقاضا دارم اگر پیامبر معجزات دیگری هم داشته اند لطف کرده و به لیست بیافزایید. من میخواهم تا حد امکان لیستم کامل باشد.

در خصوص سوال دوم نیز تقاضا دارم که مرا به کتابها حواله ندهید. چرا که بنده نمیتوانم صحت و سقم روایات کتب را شخصا تشخیص بدهم و نیز به همه کتب مربوطه هم دسترسی ندارم. لذا تقاضا دارم برای آنگونه از معجزات که در قرآن به آنها اشاره شده، آیات مربوطه را ذکر کرده و نیز بفرمایید که آیا علاوه بر شهادت قرآن بر آنها، در تواریخ و روایات نیز ثبت شده اند یا خیر. در مورد معجزاتی نیز که در قرآن بدانها اشاره نشده، تقاضا دارم که سلسله ی نقل آنها را مرقوم فرمایید.

با تشکر.
    خردبین سبز اندیش.

9. صلوات ها 6

نوشته
    1,146
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5482

سلام همه اینها را که قبلا سوال شده و جواب آنرا هم دادیم . دوباره پرسی برای چیست ؟

11. صلوات ها 4

نوشته
    590
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2890

بسمه تعالی
    بزرگواران پاسخهای مناسبی دادند که اگر واقعا در پی حقیقت باشید آن را یافتید .ولی برای من سوال است مثلا حال دانستید مثلا به جای 40 معجزه مثلا45 معجزه بود ثم ماذا؟دانستن یک معجزه برای رسیدن به حقیقت کافی است.تهیه لیست؟؟؟
    ویرایش توسط زمزم : ۱۳۸۸/۰۹/۰۱ در ساعت ۰۰:۲۸
    این بقیةالله التّی لا تخلوا من العترة الهادیة!!

13. صلوات ها 5

نوشته
    25
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    73

نقل قول نوشته اصلی توسط رسول نمایش پست ها
    سلام همه اینها را که قبلا سوال شده و جواب آنرا هم دادیم . دوباره پرسی برای چیست ؟
    این سوالات در کجا جواب داده شده است؟ من جوابم را نیافتم.

نقل قول نوشته اصلی توسط زمزم نمایش پست ها
    بزرگواران پاسخهای مناسبی دادند که اگر واقعا در پی حقیقت باشید آن را یافتید
    من پاسخ کاملی ندیدم. البته به سوال اول پاسخی داده شد و یک لیست اولیه هم ارائه گردید. اما منبع تاریخی و سلسله ی روایی آنها ذکر نشد. بنابراین هنوز جواب کامل به دو سوال من داده نشده است.

نقل قول نوشته اصلی توسط زمزم نمایش پست ها
    ولی برای من سوال است مثلا حال دانستید مثلا به جای 40 معجزه مثلا45 معجزه بود ثم ماذا؟دانستن یک معجزه برای رسیدن به حقیقت کافی است.تهیه لیست؟؟؟
    من دو سوال علمی کردم تا معلوماتم را افزایش بدهم و بتوانم بر این اساس دیدگاه جامعی در مورد جنبه ی تاریخی معجزات پیامبر داشته باشم. اما اینکه شما این تقاضا را احیانا بی فایده میدانید و علم به یکی از معجزات را کافی میدانید، نظر شخصی شماست و سوالات مرا منحل نکرده و جوابی به سوالات نیست.
    همچنین هدف این جستار تحقیق پیرامون حقانیت نبوت و ... نیست، بلکه موضوع آن تنها این است که سلسله ی نقل و شواهد تاریخی کلیه معجزات پیامبر بررسی بشوند؛ و لاغیر. لطفا سوالات مرا به هیچ چیز دیگر ربط ندهید.

با تشکر.
    خردبین سبز اندیش.

15. صلوات ها 3

نوشته
    66
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    285

با سلام به خرد بين گرامي
    من سوالات كارشناس گرامي را ديدم و طرح اين گونه سوالات براي پاسخگويان و اساتيد اين سايت يك حق طبيعي و به عنوان مقدمه و فقه السئوال مناسب است .
    پيشنهاد ميكنم به سوالات جواب بديد تا مراحل بعدي بحث را دنبال كنيم .

آرام باش ،توكل كن،تفكر كن،آستين ها را بالا بزن آنگاه دستان خداوند را ميبيني كه زودتر از تو دست به كار شده اند.

17. صلوات ها 3

نوشته
    1,146
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5482

سلام جناب خرد بین ،در بخش معجزات(حوادث ) هنگام تولد پیامبر ،که آنهم بخشی از معجزات رسول الله محسوب می شود به این پرسش پاسخ داده شده است . البته سوال شما شمول بیشتری از معجزات را مد نظر دارد . لطفا سوالات خود را بفرمایید با کمال میل در خدمت حضرتعالی هستیم .

19. صلوات ها 4

نوشته
    25
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    73

نقل قول نوشته اصلی توسط hakim نمایش پست ها
    من سوالات كارشناس گرامي را ديدم و طرح اين گونه سوالات براي پاسخگويان و اساتيد اين سايت يك حق طبيعي و به عنوان مقدمه و فقه السئوال مناسب است .
    پيشنهاد ميكنم به سوالات جواب بديد تا مراحل بعدي بحث را دنبال كنيم .
    من نفهمیدم. به کدام سوالات جواب بدهم؟ به سوالات جناب رسول و زمزم جواب دادم.
    اگر سوالی باقی مانده که قبل از جوابگویی شما باید جواب بدهم، ذرک کنید.

نقل قول نوشته اصلی توسط رسول نمایش پست ها
    سلام جناب خرد بین ،در بخش معجزات(حوادث ) هنگام تولد پیامبر ،که آنهم بخشی از معجزات رسول الله محسوب می شود به این پرسش پاسخ داده شده است . البته سوال شما شمول بیشتری از معجزات را مد نظر دارد . لطفا سوالات خود را بفرمایید با کمال میل در خدمت حضرتعالی هستیم .
    اگر بتوانید لطف کرده و معجزات مورد نظرتان را در همین تاپیک لیست کرده و سلسله ی نقل تاریخی و روایی هر یک را مرقوم فرمایید بسیار سپاسگذار میشوم.

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری