جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا روزی هفده رکعت نماز میخونیم ؟ ===» به پاسخ فوری نیازمندم

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مرداد 1389
  علاقه
  تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
  نوشته
  3,382
  صلوات
  31614
  حضور
  16 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  22
  گالری
  495

  پرسش چرا روزی هفده رکعت نماز میخونیم ؟ ===» به پاسخ فوری نیازمندم
  با سلام و احترام

  یک نفر از بنده این سوال رو کرده :

  چرا باید روزی 17 رکعت نماز بخونیم ؟

  چرا صبح دورکعت ، ظهر و عصر چهار رکعت ، مغرب سه رکعت و عشاء چهار رکعت ؟

  بنده خودم جواب خاصی به ذهنم نرسید به جز علت بندگی و تسلیم در اوامر الهی .

  حالا جواب دیگه ای هم غیر از این داره ؟

  اگر ممکن هست تا فردا ظهر کارشناسان و صاحب نظران پاسخ کاملی رو بفرمایند .

  با تشکرو قدردانی ؛  امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت اسفند 1389
  نوشته
  179
  صلوات
  741
  حضور
  2 ساعت نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام
  مطمئن نیستم اما ممکن است به دلیل کسالت جسمی در صیح 2 رکعت تخفیف داده شده و به همین دلیل در هنگام عصر 1 رکعت تخفیف داده شده است
  مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو
  http://toshe.ir


 4. #3

  عضویت
  جنسیت بهمن 1389
  علاقه
  عقاید، برنامه نویسی
  نوشته
  12
  صلوات
  59
  حضور
  10 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  فلسفه احکام
  حقيقت اين است که نمي توان به حکمت همه دستورات الهي دست يافت، چرا که برخي کارها پيچيده تر از آن است که عقل بتواند تمام جزئيات آن را بفهمد و حکمتش را تشخيص دهد
  يکي از اين موارد، تعداد رکعت هاي نماز است. ممکن است بنده يا هر کس ديگري ، يک وجههي براي اين حکم ذکر کند. در اين زمينه به اين صفحه مراجعه کنيد.
  در حقيقت بعد از اين که حقانيت خدا و حکمت او و صدق پيامبر را پذيرفتيد، ديگر جايي براي اين سوالات باقي نمي ماند چرا که تعبد، رکن ايمان است و هرچه ايمان قويتر باشد، تعبد و تسليم هم قويتر خواهد بود. لذا سوال از دليل آن هر چند اشکالي ندارد لکن نشانه کامل نبودن ايمان است . اين که کسي بگويد چرا خدا نماز صبح را دو رکعت قرار داده و ظهر را هشت رکعت و ... ، از اين جمله برداشت مي شود که چه حکمتي داشته و خدا به چه دليلي!! اين حکم عجيب را صادر نموده است.
  در حالي که ايمان راسخ که همراه تعبد محض است، جايي براي اين سوالات باقي نمي گذارد.
  ویرایش توسط فخرود : 1390/02/04 در ساعت 01:05


 5. #4

  عضویت
  جنسیت دی 1389
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  صلوات
  23644
  حضور
  31 روز 13 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط آذر بانو نمایش پست ها
  با سلام و احترام یک نفر از بنده این سوال رو کرده : چرا باید روزی 17 رکعت نماز بخونیم ؟ چرا صبح دورکعت ، ظهر و عصر چهار رکعت ، مغرب سه رکعت و عشاء چهار رکعت ؟ بنده خودم جواب خاصی به ذهنم نرسید به جز علت بندگی و تسلیم در اوامر الهی . حالا جواب دیگه ای هم غیر از این داره ؟ اگر ممکن هست تا فردا ظهر کارشناسان و صاحب نظران پاسخ کاملی رو بفرمایند .
  سلام
  بعضی از احکام دین تاییدی است . یعنی اینکه پیامبر ص انجام می دهد و خدای متعال آنرا برای امت نیز تایید می کند کانه پیامبر برای وصول امت به مقامی خاص با این فعل خود از خدای متعال درخواست تایید می کند و خدای منان نیز تایید می فرمایند .
  حال ربط این موضوع به قضیه رکعات :
  نماز اصالتا دو رکعتی بوده است . این را می توانید در نمازهای مستحبی ببینید که همه دو رکعتی اند .
  شاید دلیل زوج بودن ( دورکعتی بودن ) این باشد که در تمام هستی ما فقط یک وجود فرد داریم و آن خداست دیگران همه زوجی اند . حداقل در اینکه ممکنات همه مرکب از زوج وجود وماهیت هستند شکی نیست . پس نماز هم باید زوج باشد و زوج اول دو است . این فلسفه دو رکعتی بودن نمازها که اصالت دارد .
  اما نمازهایی که بیشتر از دو رکعتند مصداق همان حکم تاییدی هستند که ظاهرا خدای متعال ابتدا 5 نماز دو رکعتی در طول شبانه روز تعیین فرمود و پیامبر به بعضی نمازها دو رکعت دیگر ( ظهر و عصر و عشاء ) به یکی یک رکعت ( مغرب ) اضافه نمود سپس خدای متعال آنرا تایید فرمودند .
  و اما علت افزوده شدن رکعات به این نمازها شاید بخاطر این باشد که بنابر برنامه قرآن روز موقع کار و تلاش است ( ان لک فی النهار سبحا طویلا ) و چون این مشغولیت به امور دنیوی برای اغلبی افراد موجب غفلت از ذکر خدای متعال است پیامبر اکرم ص برای امت خویش اسباب تقویت ذکر خدای رحمن را با افزایش تعداد رکعات نماز فراهم کرده است البته به نحوی که مخل نباشد چه اینکه اصلش دو رکعت بود .
  در مورد نماز عشاء هم می توان احتمال داد مشغولیت افراد به دوستان و خانواده ( پس از کارهای روزانه ) دلیل افزایش رکعات به 4 رکعت باشد .
  والله اعلم
  موفق باشید

  ویرایش توسط حامد : 1390/02/04 در ساعت 03:49
  هردو عالم یک فروغ روی اوست

 6. #5

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  صلوات
  3633
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحیم
  اصل نماز يك ركعت است چون اصل عدد، يك مى‏باشد لذا هر گاه نماز را از يك ركعت كمتر بياورند عمل آورده شده نماز نيست بارى حقّ عزّ و جلّ مى‏دانست يك ركعتى كه كمتر از آن اصلا نماز نيست را بندگان كاملا و تماما نياورده بلكه ناقص اداء مى‏نمايند لذا يك ركعت ديگر را با آن مقرون ساخت تا با ركعت دوّم نقص ركعت اوّل جبران شود و بدين ترتيب اصل نماز دو ركعت جعل گرديد.
  سپس رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله مى‏دانستند بندگان اين دو ركعت را با تمام آنچه مورد امر است و كاملا و تماما نخواهند آورد از اين رو به هر كدام از نماز ظهر و عصر و عشاء دو ركعت ضميمه شد تا بدين وسيله نقص دو ركعت اوّل و دوّم جبران گردد و نيز حضرت مى‏دانستند كه در وقت نماز مغرب غالبا مردم از خواندن نماز منصرف و به كارهايى از قبيل افطار و تناول غذا و وضوء و آماده نمودن مقدّمات استراحت در شب هستند لذا يك ركعت بيشتر به آن اضافه نكردند تا بدين وسيله نماز مغرب بر آنها سبك و خفيف باشد و نيز وجه ديگر براى اضافه شدن يك ركعت به نماز مغرب آن است كه بدين وسيله ركعات نماز در روز و شب عدد فرد مى‏گردد و امّا نماز صبح به حال خود واگذارده شده و چيزى به آن اضافه نگرديده زيرا اشتغال در وقت اين نماز بيشتر از اوقات ديگر بوده و دنبال نيازمنديها رفتن وسيع‏تر نسبت به ازمنه ديگر مى‏باشد.و جهت ديگر آن كه قلوب و دلها در وقت نماز صبح از فكر و انديشه خالى‏تر است نسبت به اوقات ديگر زيرا در شب معاملات مردم كمتر و داد و ستد قليل و ضعيف‏تر مى‏باشد لذا انسان در وقت اقبالش به نماز بيش از اوقات ديگر است.
  علل الشرائع، ج‏1، ص: 261

  پس تا مى‏توانيد از خدا پروا بداريد و بشنويد و فرمان ببريد، و مالى براى خودتان [در راه خدا] انفاق كنيد، و كسانى كه از خسّت نفس خويش مصون مانند، آنان رستگارانند. (تغابن/16)


 7. #6

  عضویت
  جنسیت دی 1389
  علاقه
  کامپیوتر, کتاب, مستند
  نوشته
  1,141
  صلوات
  7909
  حضور
  115 روز 9 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  40
  آپلود
  0
  گالری
  120  سلام.
  اينها را هم ببينيد اگر خواستيد....

  تاييدش يا تكذيبش با اساتيد...

  لينك اولي سايت پاسخگوي خودمان است.....

  http://www.pasokhgoo.ir/node/22596
  http://porseman.org/q/show.aspx?id=134309
  http://porseman.org/q/show.aspx?id=115766
  http://porseman.org/q/show.aspx?id=93936

  نقل از همين لينك ها:

  سعيد بن مسيّب گويد: از امام سجاد (ع) پرسيدم: از چه هنگامى نمازها به اين صورتى كه امروز هست واجب شد؟ حضرت فرمود: «از هنگامى كه اسلام قدرت يافت و جهاد بر مسلمين واجب گشت، رسول خدا (ص) هفت ركعت به نمازها افزود؛ ولى نماز صبح را به حال خود باقى گذاشت؛ زيرا وقت آن تنگ بود و چون ملائكه شب در حال عروج به آسمان و ملائكه روز نيز در حال نزول بر زمين هستند، براى اين كه هر دو گروه از ملائكه در هنگام نماز حضور داشته باشند، نماز صبح را به حال اول خود باقى گذاشت
  و از روايت ديگري نيز استفاده مي شود كه نمازهاي يوميه هر كدام مناسب اوقات خاص خود تعيين شده اند بدين صورت كه : صبحگاهان وقتي كه انسان از خواب برمي خيزد, روي مصالحي از جمله اين كه انسان هنوز با مسائل دنيا و زندگي درگير نشده , نماز دو ركعتي خوانده مي شود و در وسط روز به جهت اشتغال به امور مادي و زندگي نياز بيشتري براي راز و نياز و عبادت وجود دارد; بلكه انسان از ياد خدا غافل نشود و او را فراموش نكند.
  اگر امكانش هست بعدا علل درست را بنويسيد(جمع بندي) كاربران ديگر و جستجو كنندگان مطلب هم برايشان مفيد باشد....


  تشكر.
  ویرایش توسط رحیمی : 1390/02/04 در ساعت 02:55 دلیل: اضافه


 8. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مرداد 1389
  علاقه
  تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
  نوشته
  3,382
  صلوات
  31614
  حضور
  16 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  22
  گالری
  495

  شاد
  با سلام و احترام

  از تمامی اعضای گرامی و محترم که نظرات مفیدی فرمودند ممنونم

  نظرات خیلی جالب و قابل توجهی بود .

  نقل قول نوشته اصلی توسط رحیمی نمایش پست ها
  اگر امكانش هست بعدا علل درست را بنويسيد(جمع بندي) كاربران ديگر و جستجو كنندگان مطلب هم برايشان مفيد باشد...

  انشاالله چشم ؛

  اگر دوستان هنوز هم نظری دارند بفرمایند .  امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.


 9. #8

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  طراحي
  نوشته
  687
  صلوات
  6603
  حضور
  3 روز 7 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  76
  آپلود
  1
  گالری
  249  نقل قول نوشته اصلی توسط رسا نمایش پست ها
  بسم الله الرحمن الرحیم
  اصل نماز يك ركعت است چون اصل عدد، يك مى‏باشد لذا هر گاه نماز را از يك ركعت كمتر بياورند عمل آورده شده نماز نيست بارى حقّ عزّ و جلّ مى‏دانست يك ركعتى كه كمتر از آن اصلا نماز نيست را بندگان كاملا و تماما نياورده بلكه ناقص اداء مى‏نمايند لذا يك ركعت ديگر را با آن مقرون ساخت تا با ركعت دوّم نقص ركعت اوّل جبران شود و بدين ترتيب اصل نماز دو ركعت جعل گرديد.
  سپس رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله مى‏دانستند بندگان اين دو ركعت را با تمام آنچه مورد امر است و كاملا و تماما نخواهند آورد از اين رو به هر كدام از نماز ظهر و عصر و عشاء دو ركعت ضميمه شد تا بدين وسيله نقص دو ركعت اوّل و دوّم جبران گردد و نيز حضرت مى‏دانستند كه در وقت نماز مغرب غالبا مردم از خواندن نماز منصرف و به كارهايى از قبيل افطار و تناول غذا و وضوء و آماده نمودن مقدّمات استراحت در شب هستند لذا يك ركعت بيشتر به آن اضافه نكردند تا بدين وسيله نماز مغرب بر آنها سبك و خفيف باشد و نيز وجه ديگر براى اضافه شدن يك ركعت به نماز مغرب آن است كه بدين وسيله ركعات نماز در روز و شب عدد فرد مى‏گردد و امّا نماز صبح به حال خود واگذارده شده و چيزى به آن اضافه نگرديده زيرا اشتغال در وقت اين نماز بيشتر از اوقات ديگر بوده و دنبال نيازمنديها رفتن وسيع‏تر نسبت به ازمنه ديگر مى‏باشد.و جهت ديگر آن كه قلوب و دلها در وقت نماز صبح از فكر و انديشه خالى‏تر است نسبت به اوقات ديگر زيرا در شب معاملات مردم كمتر و داد و ستد قليل و ضعيف‏تر مى‏باشد لذا انسان در وقت اقبالش به نماز بيش از اوقات ديگر است.
  علل الشرائع، ج‏1، ص: 261
  سلام بر تمامي اسك ديني هاي عزيز

  با تشكر از استاد رسا به خاطر پاسخ كارشناسانشون

  جناب رسا بنده قبلاً مطالبي رو كه فرموديد از زبان يكي از روحانيون شهرمون

  شنيده بودم و ايشون فرمودند كه در كتاب (اگه اسمشو درست يادم باشه)

  عيون الاخبار يا يه چيزي مشابه اين كه از امام رضا هست كليه ي چراهاي ما رو

  درباره نماز و فكر مي كنم وضو جواب دادن.

  مي خواستم اولاً اگه اسم دقيقشو مي دونيد بفرماييد و اگه سايتي رو هم براي

  دريافت اين كتاب سراغ داريد البته به فارسي معرفي بفرماييد.

  با تشكر فراوان

  التماس دعا
  امام صادق(ع) فرمود:
  به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.


  نام کاربری قبلی
  :
  مبین طرح


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از 1394/02/26, 20:34 : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود