جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: 2اردیبهشت سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  موضوعات دینی
  نوشته
  1,428
  حضور
  1 روز 1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  8
  گالری
  407
  صلوات
  9247

  2اردیبهشت سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي
  در نخستين روزهاي پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357 بنا به فرمان حضرت امام خميني(ره) به جوانان غيور و انقلابي ايران اسلامي، عده اي از دلسوختگان راستين و پيروان صديق ولايت فقيه گرد هم جمع آمدند، و نهاد مقدس سپاه را پي ريزي كردند.
  شايد در آن روزهاي نخست كه هدف سپاه را پاسداري از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن مطرح مي كردند، تصور نمي رفت كه چه مسئوليت سنگين و رسالت خطيري به عهده ي اين تشكيلات تازه تأسيس خواهد بود؛ اما از آن جا كه محرك حضور در اين نهاد، خدمت بي شائبه به انقلاب اسلامي و اطاعت محض و عاشقانه از مقام والي ولايت فقيه بود سپاه به عنوان بازوي توانمند ولايت فقيه، خويشتن را براي هر نوع مأموريت محوله آماده كرده بودند. امام(ره) در دوم ارديبهشت سال 1358 طي فرماني به شوراي انقلاب رسماً تأسيس اين نهاد مقدس را اعلام كردند و شوراي انقلاب با تأسيس شوراي فرماندهي سپاه گام اساسي را در جهت سازماندهي اين نهاد برداشت. سپاه در دوران تشكيل، صرفاً نيروي شهري به حساب مي آمد كه با توجه به شرايط خاص در جامعه و پراكندگي قواي انتظامي، مأموريت حفظ نظم و امنيت عمومي را عهده دار شده بود. در آن روزها، عده ي پيوستگان به سپاه اندك بود و اكثر علاقه مندان به انقلاب جذب تشكيلات و نهادهاي ديگر شده بودند عمدتاً در كميته هاي انقلاب اسلامي به پاسداري از انقلاب برخاسته و سعي در صيانت آن داشتند. تعداد كم اين عده سپاهيان پرانگيزه نقطه ضعف محسوب نمي شد و عموم برادران سپاهي گوش به فرمان حضرت امام(ره) و آماده اجراي فرامين ولي فقيه بودند.
  اگر چه سپاه هويتي نظامي دارد ولي، نظامي گري در واقع يك بعد از ابعاد هويت مقدس اين نهاد مكتبي و مردمي است. سپاه نهادي در جهت پياده كردن اهداف و آرمان هاي والاي انقلاب اسلامي است و نام گذاري سال روز ولادت سالار شهيدان به نام روز پاسدار از اين جهت است كه سپاه آرماني بزرگ و مقدس دارد كه حفاظت و نگهباني از نظام و حكومتي است كه بر اساس اسلام ناب محمدي(ص) برپا شده است و داعيه ي تحقق نسبي آن را در جهان امروزي دارد و دامنه ي اين آرمان تا زمان حكومت عدل جهاني امام مهدي«عج» نيز گسترده است و بدين لحاظ داراي آرمان هاي مكتبي، انساني و جهان شمول است كه بايد هميشه حركت خود را بدان سوي جهت دهد. از طرف ديگر ايثار و فداكاري براي حفظ نظام اسلامي و دستاوردها و اصول آن، آرماني است كه سپاه با درس آموزي از حماسه ي حسيني، آن را خط مشي اصلي خود قرار داده است.

  2اردیبهشت سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  از اين نگاه، سپاه، حسيني و عاشورايي است و همواره آماده است براي حفظ نظام و حكومت اسلام ناب محمدي(ص) فداكاري كند و با تمام هستي خود در نگهباني از آن، بكوشد. سپاه هم چون حضرت اباالفضل العباس(ع) كه مطيع محض رهبر و امام خويش بود و به منزله ي بازوي امام حسين(ع) محسوب مي شد، بازوي مقام عظماي ولايت مي باشد. تحقق اين هويت مكتبي و آرمان الهي، بدون ارتباط با مقام ولايت، امري ناشدني است. سپاه با اين پشتوانه ي عظيم الهي و مكتبي، به اضافه ي نيروي انساني مخلص، فداكار، آگاه، معتقد و متعهد به مباني اسلامي، مكتب و ولايت با بهره گيري از سال ها تجربه، تخصص و بينش فني، امروز به صورت مجموعه اي چون«بنيان مرصوص» است كه انقلاب و نظام اسلامي را مانند دژي نفوذ ناپذير در بر گرفته و از هر خطر و توطئه اي مصونيت مي بخشد. و اكنون سپاه با سه بعد بسيار قوي معنوي، نظامي و علمي، تحقق بخش امر خداي تعالي در قرآن است كه فرموده: وَ أَعِدُّوا لَهُمْ ما اسْتَطعْتُمْ مِنْ قوّةٍ و مِنْ رُباطِ الْخَيلِ تُرْهَبونَ به عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّكُمْ...»(2) «هر چه مي توانيد براي مقابله با دشمن آماده كنيد و تجهيز شويد تا بدين وسيله دشمنان خدا و دشمنان خود را بترسانيد و ...» سپاه با چنين بنيه ي معنوي و مادي، چشم اندازي بس روشن پيش رو دارد كه عبارت از حفظ نظام مقدس و كشور و نيز تلاش و زمينه سازي براي حكومت بزرگ و منجي بشريت حضرت (عج) مي باشد.

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  موضوعات دینی
  نوشته
  1,428
  حضور
  1 روز 1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  8
  گالری
  407
  صلوات
  9247  وظايف سپاه در بدو تشكيل
  شوراي فرماندهي در اطلاعيه ي 16 ارديبهشت 1358 وظايف كلي سپاه را به شرح زير اعلام كرد:
  1- كمك به اجراي امور انتظامي، امنيتي و كنترل، تعقيب و دستگيري عناصر ضد انقلاب.
  2- مبارزه ي مسلحانه عليه جريان هاي مسلحانه ي ضد انقلاب.
  3- دفاع در برابر حملات و اشغالگري هاي عوامل يا قواي بيگانه در داخل كشور.
  4- همكاري و هماهنگي مؤثر با نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مطابق آيين نامه هاي مربوطه.
  5- تربيت و آموزش اخلاقي، ايدئولوژيكي – سياسي و نظامي كادرهاي سپاه.
  6- كمك در اجراي دستورات انقلاب اسلامي و دادگستري دولت جمهوي اسلامي.
  7- حمايت از نهضت هاي رهايي بخش و حق طلبانه ي مستضعفين جهاني تحت نظارت رهبري انقلاب.
  8- مشورت و استفاده از نيروهاي انساني و تخصصي سپاه به هنگام بروز بلايا و حوادث غير مترقبه و كمك به پيشبرد طرح هاي عمراني دولت جمهوري اسلامي ايران به منظور استفاده ي هر چه بيشتر از نيروي پاسداران.


 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  موضوعات دینی
  نوشته
  1,428
  حضور
  1 روز 1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  8
  گالری
  407
  صلوات
  9247  فعاليت هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي
  سپاه از بدو تشكيل با وجود مشكلات فراوان، در فعاليت هاي بزرگ و مهمي شركت داشته است كه اهم اين فعاليت ها عبارتند از:
  1- سپاه در كردستان: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و اوج گيري دسيسه هاي دشمنان و گروهك هاي محارب و ضد انقلاب در نقاطي چون خوزستان، گنبد و كردستان، سپاه ضرورت حضور خود را در اين نقاط به خوبي تشخيص داد و در جهت رفع فتنه، بسيج شد و هنگامي كه شورش هاي مسلحانه در نقاط كوهستاني و صعب العبور نواحي كردنشين متمركز شد، پاسداران نيز براي حضور درازمدت در آن نقاط آماده شدند و به صورت جدي مقابل اشرار و ضد انقلاب و ايادي بيگانگان صف آرايي كردند و امروز جاي جاي آن خطه از ميهن اسلامي كردنشين، نشان از رشادت ها، جانبازي هاي مظلومانه و غريبانه ي عزيزاني دارد كه براي پاسداري از كيان اسلام، ميهن اسلامي و حفظ تماميت ارضي كشور، از خون خود مايه گذاشتند تا جمهوري اسلامي سرافراز و پرشكوه بماند.
  2- سپاه و جنگ تحميلي: تحميل جنگ از سوي رژيم بعثي عراق به جمهوري اسلامي، صحنه ي جديدي از امتحان الهي را براي سپاهيان پاسدار ايجاد كرد و مسئوليت خطير و سنگين آن ها را مضاعف ساخت. برادران غيور سپاهي در ابتدا، بي آن كه از رزم كلاسيك بهره اي داشته باشند، بي اطلاع از نحوه ي به كارگيري سلاح هاي سنگين و تجهيزات و ادوات نظامي متداول در جنگ هاي كلاسيك، با اتكال به خداوند و با سرهاي پرشور و دل هاي پرسوز، به آوردگاه شتافتند و در برابر متجاوزان بعثي به دفاع پرداختند. جايگاه ارزشمند سپاه در طول 8 سال دفاع مقدس، بي نياز از توصيف است؛ حق كلام در اين زمينه همان جمله ي امام راحل(ره) است كه فرمود: «اگر سپاه نبود، كشور هم نبود.»
  3- سپاه و حفاظت: ترور شخصيت هاي مؤثر نظام، كه از سوي دشمنان شيطان صفت به ويژه استكبار جهاني در دستور كار قرار گرفته بود و شهادت فرهيختگاني چون شهيد مطهري، شهيد سپهبد قرني، شهيد مفتح، شهيد بهشتي، شهيد باهنر و شهيد رجائي، سپاه را بر آن داشت تا در جهت توقف اين ترورهاي وحشيانه و ناجوانمردانه، به مقابله برخيزد و توطئه شوم ضد انقلاب را از بين ببرد.
  4- سپاه و امنيت پرواز: استكبار جهاني از راهزني هوايي نيز دريغ نورزيد و با هدايت عمال داخلي خود، جبهه اي ديگر از توطئه هاي ضد بشري را در پيش روي انقلاب، باز كرد. انجام چند فقره هواپيما ربايي كه با نيت ضربه زدن به حيثيت نظام و زير سؤال بردن امنيت ايران، در انظار جهانيان صورت پذيرفت، امام امت با بصيرت و دورانديشي خاص خود وبا اعتماد و اطمينان كه نسبت به سپاه داشت اين نهاد را مسئول تأمين امنيت پرواز معرفي كرد.
  5- سپاه و گروهك ها: با وجود مسئوليت هاي سنگيني كه سپاه بر عهده داشت هم زمان با توطئه هاي خائنانه گروهك ها و اعلام جنگ مسلحانه عليه جمهوري اسلامي، سپاه به مقابله با آن ها پرداخت و با كشف و خنثي كردن خانه هاي تيمي منافقين، توطئه ي شوم دشمنان را نقش بر آب نمود. يكي از مؤثرترين اقدامات سپاه كشف توطئه هاي حزب سرسپرده ي توده بود كه منجر به متلاشي شدن قطعي اين حزب منفور شد. تجليل شگفت انگيز امام(ره) از اين اقدام بزرگ، گوشه اي از عظمت و اهميت آن را براي همه آشكار ساخت و مراتبي از توان الهي و استعداد عظيم سپاه را به نمايش گذارد.
  6- سپاه و سازندگي: فعاليت ها و مأموريت هاي رزمي، دفاعي و آموزشي، سپاه را از حضور فعال در عرصه ي سازندگي كشور دور نداشته است و در اين زمان كه جبهه ي مقابله با استكبار در سنگرهاي اقتصادي و توسعه گشوده شده است، آن ها نيز در اين ميدان مقدس حضور فعال و بسيار چشمگيري دارند. امروز گستره ي وسيعي از فعاليت هاي سازندگي از قبيل سد سازي، ساخت اتوبان و فرودگاه، بازسازي تأسيسات و اسكله هاي بنادر كشور، راه سازي، سازمان دريايي، پروژه هاي كشاورزي و دامداري، طرح هاي آبرساني و گازرساني، احداث واحدهاي مسكوني، خودروسازي، توليد قطعات صنعتي، درختكاري و احياء جنگل ها و بازسازي مناطق جنگ زده را در بر مي گيرد. به منظور هماهنگي و نظارت بر اين حجم وسيع از فعاليت هاي اقتصادي قرارگاه فرماندهي بازسازي خاتم الانبيا«ص» تشكيل شده است.

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  موضوعات دینی
  نوشته
  1,428
  حضور
  1 روز 1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  8
  گالری
  407
  صلوات
  9247  فرمان حضرت امام (ره) مبني بر تشكيل نيروهاي سه گانه در سپاه:
  امام خميني(ره) در 26 شهريور 1364 طي فرماني تشكيل نيروهاي سه گانه ي سپاه شامل زميني، هوايي و دريايي را به فرماندهي كل سپاه ابلاغ فرمودند و مسئولان سپاه در جهت اجراي فرمان امام(ره) به سرعت دست به كار سازماندهي شدند و نيروي زميني سپاه را در قالب گروهان، گردان، تيپ و لشكر آرايش تشكيلاتي دادند و در جبهه هاي جنگ تحميلي با سازمان و آرايش جديد خود اجراي مأموريت هاي محوله را استحكام و توان بيشتري بخشيدند. نيروهاي هوايي و دريايي نيز با همين سرعت بر اساس تشكيلات جديدي پايه ريزي و در جهت انجام مأموريت هاي محوله آماده شدند. در حال حاضر تشكيلاتي منسجم و مقتدر از برادران سپاهي در زمين، هوا و دريا در كران تا كران ميهن اسلامي حضوري فعال و پر ثمر دارند و در نهايت اقتدار و توان رزمي بسيار بالا، با تجاربي ذي قيمت و ارزشمند كه حاصل سال هاي پربركت دفاع مقدس است، آماده اند تا در صورت بروز هر گونه خطر و تجاوز احتمالي، واكنش مناسب و مؤثري از خود نشان دهند. از سوي ديگر مراكز علمي سپاه به منظور ارتقاء سطح علمي پرسنل خويش مي كوشند تا با برگزاري كلاس هاي آموزشي ضروري، عناصر سپاهي را از جهات مختلف، انسان هايي كارآمد و پر توان سازند. دانشگاه امام حسين(ع)، دانشكده فرماندهي و ستاد، دانشگاه علوم پزشكي بقية الله(عج) تعليم و تربيت و افزايش سطح آگاهي و دانش سپاهيان را به عهده دارند و از مراكز آموزش عالي فعال در سطح كشور محسوب مي شوند.

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  موضوعات دینی
  نوشته
  1,428
  حضور
  1 روز 1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  8
  گالری
  407
  صلوات
  9247  نقش زنان در سپاه
  در جامعه ي اسلامي، زنان نقش عظيمي را بر عهده دارند و در نهضت اسلامي نيز بنا به فرمايش امام راحل(ره) نه تنها زنان عقب تر از مردان نبودند، بلكه در كنار آن ها و در بسياري از جبهه ها، شايد پيشتاز، در عرصه هاي مختلف سياسي، اجتماعي هم بودند و با حضور جدي خود به تكليف الهي خويش عمل كردند. سپاه از همان لحظه هاي آغازين تكوين و تكامل خويش، حضور خواهران و برادران را توأم با حفظ ارزش هاي انقلابي و اسلامي شاهد بوده است. حضور خواهران در سپاه از دو بعد قابل بررسي و تأمل است بعد نظامي و بعد غير نظامي. در بعد نظامي خواهران با حضور خود در مناطق نظامي در دوران دفاع مقدس و امداد رساني به جبهه ها و پشتيباني رزمندگان اسلام نقش عظيمي را بر عهده داشتند و در بعد غير نظامي نيز با حضور در پايگاه هاي بسيج و جمع آوري كمك هاي مردمي و ارسال آن ها به جبهه ها بار سنگين مسئوليت تدارك جبهه ها را بر دوش كشيدند. از سوي ديگر خواهران براي حفظ امنيت كشور، در مكان هاي حساس، حضوري هوشيارانه و فعال دارند. افزون بر موارد ياد شده از ديگر مسئوليت هايي كه بر عهده ي آنان گذاشته شده است، حرفه مقدس پزشكي و پيراپزشكي است. ضمناً نمي توان سهم خواهران سپاهي را در ساير فعاليت هاي ارزنده و پرتلاش ناديده گرفت.

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  موضوعات دینی
  نوشته
  1,428
  حضور
  1 روز 1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  8
  گالری
  407
  صلوات
  9247  سخنان مقام معظم رهبري درباره سپاه
  سپاه پاسداران در سايه ي روحيه ي انقلابي و معنويتي كه از سرچشمه ي جوشان دل منور و روح مصفاي آن امام عارفان و قدوه ي صالحان پيوسته مي جوشيد و بيش از همه، جوانان رزمنده و خالص سپاه و بسيج را سيراب مي كرد توانست نقش تعيين كننده اي را در دفع حمله ايادي استكبار به جمهوري اسلامي ايفا كند و در كنار ارتش و با به كارگيري بسيج مردمي، درس تلخي به دشمنان اسلام بدهد و حفظ و استمرار نظام جمهوري اسلامي را تضمين كند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كه مولود مبارك انقلاب اسلامي است، در همه ي جهان پس از صدر اسلام پديده ي بي سابقه اي است. اين پديده در حقيقت مظهر عيني و مجسمي است براي شعارهاي انقلاب اسلامي، شعار ايستادگي در مقابل همه ي قدرت هاي بزرگ با سلاح اتكال به خدا، شعار غلبه خون بر شمشير و شعار حركت براي نجات مستضعفان و از همين روست كه سلطه هاي بزرگ در سراسر جهان با چشم انزجار و نفرت، بدين پديده ي الهي مي نگرند چنان كه به انقلاب اسلامي. سپاه پاسداران نور چشم و عضو اصلي انقلاب است، چرا كه از بطن انقلاب روييده، رشد كرده و رو به كمال است. برجستگي سپاه، در همراهي«سلحشوري نظامي» با«خلوص معنوي» بوده و همه ي موفقيت ها از هماهنگي اين دو ناشي شده است و اين عنصر اصلي كه صفت مجاهدان جليل القدر صدر اسلام و پايه گذاران افتخارات تاريخي اسلام است، همواره بايد در سپاه پاسداران حفظ شود.(مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا). سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كه در نخستين روزهاي پيروزي اين انقلاب تشكيل شد، براي ادامه ي نقش خود در نگهباني از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن پا برجا مي ماند. حدود وظايف و قلمرو مسئوليت اين سپاه در رابطه با وظايف و قلمرو مسئوليت نيروهاي مسلح ديگر با تأكيد بر همكاري و هماهنگي برادرانه ميان آن ها به وسيله قانون تعيين مي شود.

 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  موضوعات دینی
  نوشته
  1,428
  حضور
  1 روز 1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  8
  گالری
  407
  صلوات
  9247  سخنان امام درباره سپاه
  سپاه پاسداران كه ركني بزرگ در پيروزي انقلاب اسلامي است، با اقتدا به مولاي خود سيد مظلومان، عليه الصلوة و السلام، نجات بخش ملت ايران و اسلام عزيز از شب هاي تاريك و ظلماني ستم شاهي بوده و در پاسداراي از انقلاب و هدف هاي آن عاملي مؤثر و ركني ركين بوده و هست. نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، به حق از بزرگ ترين سنگرهاي دفاع از ارزش هاي الهي نظام ما بوده و خواهد بود. من سپاه پاسداران را بسيار عزيز و گرامي مي دارم؛ چشم من به شماست، شما هيچ سابقه اي جز سابقه اسلامي نداريد. من به طور جداً و اكيد مي گويم كه انقلاب و جمهوري اسلامي و نهاد مقدس سپاه پاسداران اسلامي كه به حق از بزرگ ترين سنگرهاي دفاع از ارزش هاي الهي نظام ما بوده و خواهد بود، به وجود يكايك شما (پاسداران) نيازمند است.(حضرت امام خميني(ره)
  2اردیبهشت سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی


 14. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود