صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسی "یک دلیل عقلی" در ""برتری تکوینی مردان""

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

بررسی "یک دلیل عقلی" در ""برتری تکوینی مردان""

سلام
    یک آقایی رو دیدم که می گفت : مرد از لحاظ تکوینی بر زن برتری داره . گفتم : آقا این حرفها چیه ؟ این حرفها رو نزن خانومها حساس هستند ناراحت میشن .
    گفت : من احساس ندارم من فقط عقل دارم لذا حرف شما رو متوجه نمی شم .
    گفتم :خوب آقای عقل دلیلت چیه ؟
    گفت: دلیل دارم :
    گفتم: خوب بگو ببینم .
    گفت :به یک شرط .
    گفتم :به چه شرطی ؟
    گفت : به این شرط که در بررسی اون خودت رو از غیر عقل خالی کنی .
    گفتم : مگه میشه ؟
    گفت : اگه نمی شه من هم نمی گم .
    دیدم داره ازدستم میره .
    گفتم : شرطت قبول .
    گفت پس بشنو:

موجود کاملتر سعه وجودی بیشتری دارد
    هر موجودی که سعه وجودی بیشتری دارد اثر برتر و بیشتری دارد
    مردان نسبت به زنان اثر برتر و بیشتری داشته و دارند
    پس مردان از زنان کاملترند

کمی فکر کردم . دیدم میشه به حرفش اشکال وارد کرد .
    گفتم : آقای بی احساس ببخشید آقای عقل دلیل شما اشکال داره
    گفت بگو :
    گفتم : خورشید چقدر اثر داره ؟
    گفت خیلی زیاد ؟
    گفتم : ازمردها کمتر یا بیشتر ؟
    گفت : بیشتر
    گفتم : پس خورشید از مردها کاملتره
    گفت : خیر
    گفتم : چرا ؟
    گفت : چون اثر خورشید برتر نیست فقط بیشتره
    گفتم : اثر برتر چیه :
    گفت : اثر برتر یعنی تاثیر در مرتبه والاتر وجود
    گفتم : یعنی چه ؟
    گفت : یعنی اینکه خورشید یک کتاب ننوشته و یک جمله به کسی یاد نداده یک اثر معنوی یا علمی نداره .
    گفتم : خوب اگر اثر برتر نداره اثر بیشتر که داره
    گفت : اثر برتر موجود رو در مرتبه بالاتر وجودی قرار میده لذا هرچند موجود دیگر اثر بیشتری در مرتبه پایینتر داشته باشه ، کاملتر نیست چون حائز مرتبه والاتر نشده وگرنه چنان اثر والاتری هم داشت
    گفتم : یک اشکال دیگه
    گفت : بگو
    گفتم : از کجا معلوم که اثر مرد بیشتر بوده و هست
    گفت : به شهادت تاریخ و زمان حال
    گفتم : کدوم شهادت
    گفت : همه پیامبران و اوصیاء اونها مرد بوده اند . اکثر دانشمندان و فلاسفه و عرفا مرد بوده اند . اکثر مخترعین مرد بوده اند . اکثر مکتشفین مرد بوده اند . اکثر افراد تحول ساز اجتماعی مرد بوده اند . اکثر فرمانروایان و سیاستمداران مرد بوده اند . اکثر علمای دینی مرد بوده اند ووووو
    گفتم : خوب زنها هم دانشمند و فیلسوف و عارف ووو بوده اند
    گفت : گفتم اکثرشان مرد بوده اند آنهم اکثر قابل توجه . لذا اثر بیشتر نشان از کمال بیشتره
    گفتم : اگر زن نباشه مرد بوجود نمی آید و پرورش پیدا نمی کنه
    گفت : خیلی چیزها در حیات و پرورش انسان موثر هستن . اگر هوا نباشه دو دقیقه بعد می میریم . اگر معلم و مربی نباشه ما علم یاد نمی گیریم همانطور که اگر مادر نباشه ما از لحاظ جسمی و عاطفی رشدنمی کنیم . لذا دخالت مادر در این امور مهم اما انحصاری نیست پدر هم مهمه .
    گفتم : والله ما چند تا دوست داریم می ریم این حرفهای شما رو بهشون میگیم ببینیم اونا چی میگن شاید چیزهایی به فکر اونا برسه که به فکر من نمی رسه .
    لبخندی زد .
    گفتم : ا دیدی خندیدی ؟ تو احساس داری
    گفت : لبخند عقله
    گفتم : به چی ؟
    گفت : میری این حرفها رو مطرح می کنی و بعضی ها به من بد و بی راه میگن .
    گفتم : این خنده داره
    گفت : آره
    گفتم : چطور
    گفت : میگن ثواب میدن به این بد و بیراه شنیدنها
    گفتم : که چی ؟
    گفت : خوشحالم از ثوابش
    گفتم : تو دیگه کی هستی خداحافظ
    گفت : موفق باشی
    -----------
    دوستان عزیز میخوام طوری جوابشو بدین که بره هیچوقت پیداش نشه ها
    البته عجله نکنید
    یکی یکی و خیلی محکم و منطقی
    راستی اصلا احساسی حرف نزنید اونی که من دیدم مثل آدم آهنی بود عاطفه سرش نمی شد
    موفق باشید

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۲/۰۳ در ساعت ۰۰:۱۹
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

2. صلوات ها 11

3.  

نوشته
    1,578
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    31
    گالری
    0
    صلوات
    9349

با سلام

مرحبا به ناصرنا، خوشحالم یکی دیگه از آقایون سایت علی رغم جو سنگین و شبه فمنیستی ای که خانم ها ایجاد کردن جرات کرد وارد این حوزه بشه، بذارین من هم یه مطلب از خودم از تاپیک «من کدومو باور کنم ؟!! لطفا کارشناسا راهنماییم کنن .» نقل قول کنم...

ادعا اینه: برتری کلی مرد بر زن در سطوح تراز اول جهاتی مثل معنویت و عقلانیت، دوستان تعابیر «بطور کلی» و «سطوح تراز اول» رو در نظر داشته باشین، اما برخی از شواهد عینی:

جهات معنوی و عقلانی نبوت و امامت روشنه، اما همه ی انبیا و امامان مرد بودن، آیا این فقط به این دلیل بوده که گاهی اوقات نبوت و امامت نیاز به توانایی های جسمی خاصی داره که با جسم مردانه سازگارتره؟ بحث راجع به قابلیت بطور کلی بیشتر برای دریافت وحی و الهام رو مسکوت بذاریم، اگر چه اون هم در جای خودش محل تامله، اما آیا این به این معنا نیست که جنس مرد برای ابلاغ وحی، تصمیم گیری های حکیمانه، صبر در برابر سختی های نبوت و امامت و... بطور کلی مناسبتره؟...

از لحاظ معنوی، در طول تاریخ و در فرهنگ های مختلف در برابر این همه عارف تراز اول مرد چند تا عارف تراز اول زن داشتیم؟ خیلی انگشت شمار...

از لحاظ عقلانی، در طول تاریخ در برابر اینهمه اندیشمند و متفکر تراز اول مرد چند تا اندیشمند و متفکر تراز اول زن داشتیم؟ اگه بگم تقریبا هیچی خیلی بیراه نگفتم!...

چقدر از مدیریت های کلان دست خانم هاست؟...

این رو هم در نظر بگیرین که در خیلی از انگشت شمار مواردی که خانم ها در اموری مثل مدیریت های کلان وارد شدن و موفق بودن یه جورایی از این نظر دیگه زن نبودن! و نوعی روحیه ی مردانه داشتن...

لطفا نگین به خانم ها فرصت داده نشده، من قبول دارم این بی تاثیر نبوده اما ریشه های اصلی این به برتری کلی مرد بر زن در این جهات در سطوح تراز اول بر می گرده، برای روشن تر شدن این مطلب صرف نظر از تامل در طبیعت این دو جنس مردانه و زنانه، الان که فرصت داده شده مثلا چند تا اندیشمند و متفکر تراز اول زن داریم؟ بگذریم که گاهی هم در باب محرومیت زنان در گذشته مبالغه میشه...

اصلا همین جا رو در نظر بگیرین، خانم ها در نسبت با آقایون چقدر در مباحث معرفتی سنگین شرکت می کنن؟، پاسخ آقایون در این تاپیک ها بطور کلی عقلانی تر و پخته تره یا خانم ها؟، اصلا چند تا از پاسخگوهای سایت خانمن؟...

ویرایش توسط seyedziya : ۱۳۹۰/۰۲/۰۳ در ساعت ۰۰:۲۸

هُوَ الأَوَّلُ وَ الآخِرُ وَ الظَّاهِرُ وَ الْبَاطِن...(الحدید، 3.)

وبلاگ من

5. صلوات ها 3

علاقه
    تدریس - تألیف - تحصیل
    نوشته
    1,916
    حضور
    34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12300

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

به به بر دوستان بزرگوار وگرامی

بنده فعلا"به نیابت از بقیه ی زحمتکشان ومدیران وهمکاران خانم در خدمتم گر چه کسالت دارم تا بعد خود این بزرگواران جهت پاسخگویی مفصل خدمت برسند

لطفا" سری به این آدرس بزنید پاسخ تا قسمتی کفایت میکند بزرگواران بسم الله .. این گوی واین میدان

آیا عقل زنان ناقص است؟

.................................................. .......................... حق یارتان .................................................. ................................
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۰/۰۲/۰۳ در ساعت ۰۱:۱۰

7. صلوات ها 9

نوشته
    1,578
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    31
    گالری
    0
    صلوات
    9349

خانم های بزرگوار این رو برای اطلاع بیشتر خودتون فقط و فقط نقل قول می کنم
    :

صدرالمتالهین در اسفار اربعه می گه:

«و منها تولد الحیوانات المختلفه… بعضها للاکل… و بعضها للرکوب و الزینه… و بعضها للحمل… و بعضها للتجمل و الراحه… و بعضها للنکاح… و بعضها للملابس و البیت و الاثاث…»

(اسفار اربعه، جلد7، فصل13، ص136، مکتبه مصطفوی.)

«و از عنایات الهی در خلقت زمین، تولد حیوانات مختلف است… که بعضی برای خوردن اند… و بعضی برای سوار شدن و زینت… و بعضی برای بار کشیدن… و بعضی برای تجمل و آسایش… و بعضی برای نکاح و آمیزش… و بعضی برای تهیه ی پوشاک و خانه و اثاث…»

ملاهادی سبزواری در تعلیقه بر این عبارت صدرالمتالهین می گه:

«فی ادراجها فی سلک الحیوانات ایماء لطیف الی ان النساء لضعف عقولهن و جمودهن علی ادراک الجزئیات و رغبتهن الی زخارف الدنیا، کدن ان یلتحقن بالحیوانات الصامته حقا و صدقاً، اغلبهن سیرتهن الدواب و لکن کساهن صوره الانسان لئلایشمئز عن صحبتهن و یرغب فی نکاحن و من هنا غلب فی شرعنا المطهر جانب الرجال و سلطهم علیهن فی کثیر من الاحکام کالطلاق و النشوز و ادخال الضرر علی الضرر»

(همانجا، حاشیه ملاهادی سبزواری.)

«اینکه صدرالمتالهین زنان را در عداد حیوانات در آورده است اشاره ی لطیفی دارد به اینکه زنان به دلیل ضعف عقل و جمود بر ادراک جزئیات و میل و رغبت به زیورها و زینت های دنیا، حقا و عدلا نزدیک است که به حیوانات زبان بسته ملحق شوند، اغلبشان سیرت چهارپایان دارند ولی به آنان صورت انسان داده اند تا مردان از مصاحبت با آنها اکراه نداشته باشند و به نکاح با آنان راغب باشند و از همین جاست که شرع مطهر مردان را در کثیری از احکام، مثل طلاق و نشوز و ادخال ضرر بر ضرر، بر زنان غلبه و چیرگی داده است.»

اگه ترجمه ام اشکالی داشت دوستان اصلاح بفرمان...

ویرایش توسط seyedziya : ۱۳۹۰/۰۲/۰۳ در ساعت ۱۷:۱۹

وبلاگ من

9. صلوات ها 2

علاقه
    تدریس - تألیف - تحصیل
    نوشته
    1,916
    حضور
    34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12300

نقل قول نوشته اصلی توسط seyedziya نمایش پست ها

خانم های بزرگوار این رو برای اطلاع بیشتر خودتون فقط و فقط نقل قول می کنم:

صدرالمتالهین در اسفار اربعه می گه:

«و منها تولد الحیوانات المختلفه… بعضها للاکل… و بعضها للرکوب و الزینه… و بعضها للحمل… و بعضها للتجمل و الراحه… و بعضها للنکاح… و بعضها للملابس و البیت و الاثاث…»

(اسفار اربعه، جلد7، فصل13، ص136، مکتبه مصطفوی.)

«و از عنایات الهی در خلقت زمین، تولد حیوانات مختلف است… که بعضی برای خوردن اند… و بعضی برای سوار شدن و زینت… و بعضی برای بار کشیدن… و بعضی برای تجمل و آسایش… و بعضی برای نکاح و آمیزش… و بعضی برای تهیه پوشاک و خانه و اثاث…»

ملاهادی سبزواری در تعلیقه بر این عبارت صدرالمتالهین می گه:

«فی ادراجها فی سلک الحیوانات ایماء لطیف الی ان النساء لضعف عقولهن و جمودهن علی ادراک الجزئیات و رغبتهن الی زخارف الدنیا، کدن ان یلتحقن بالحیوانات الصامته حقا و صدقاً، اغلبهن سیرتهن الدواب و لکن کساهن صوره الانسان لئلایشمئز عن صحبتهن و یرغب فی نکاحن و من هنا غلب فی شرعنا المطهر جانب الرجال و سلطهم علیهن فی کثیر من الاحکام کالطلاق و النشوز و ادخال الضرر علی الضرر»

(همانجا، حاشیه ملاهادی سبزواری.)

«اینکه صدرالمتالهین زنان را در عداد حیوانات در آورده است اشاره ی لطیفی دارد به اینکه زنان به دلیل ضعف عقل و جمود بر ادراک جزئیات و میل و رغبت به زیورها و زینت های دنیا، حقا و عدلا نزدیک است که در زمره ی حیوانات زبان بسته قرار گیرند، اغلبشان سیرت چهارپایان دارند ولی به آنان صورت انسان داده اند تا مردان از مصاحبت با آنها اکراه نداشته باشن و به نکاح با آنان راغب باشند و از همین جاست که در شرع مطهر ما مردان را در کثیری از احکام، مثل طلاق و نشوز و ادخال ضرر بر ضرر، بر زنان غلبه و چیرگی داده…»

اگه ترجمه ام اشکالی داشت دوستان اصلاح بفرمان...

خیر جناب سید ضیاء ترجمه علی الظاهر اشکالی ندارد .

اما دونکته ی مهم وقابل توجه

اولا" شما که خودتان فیلسوف هستید واحتمالا" منظور جناب صدرالمتالهین را بهتر میفهمید (احتمال قریب به یقین ایشان زنان را به نمایندگی از آقایان حیوان ناطق معرفی فرموده اند ) چون تصورشان براین بوده که ظرفیت تحمل ایشان بیشتر است یا اینکه خواسته عقده ی حقارت(رانده شدن از بهشت) نسل آدم را جبران کند (راستی جناب سید به تاپیکی که که معرفی کردم سر زدید؟ )

ثانیا" جناب صدر المتالهین در نظریاتشان اشتباه هم کم نداشته اند و بسیاری از نظرات ایشان مخالف که دارد هیچ رد هم شده این هم یکی از آنها (مگر ایشان معصوم بوده که حرفش حجت باشد ؟)

جناب ملا هادی سبزواری هم که شاید خواسته از ایشان به دلیل معروفیت عقب نماند حالا شما چطور به صحت و سندیت آن مطالب اعتبار کردید ؟

.................................................. .......................... حق یارتان .................................................. ..........................................
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۰/۰۲/۰۳ در ساعت ۰۱:۴۶

11. صلوات ها 9

نوشته
    1,578
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    31
    گالری
    0
    صلوات
    9349

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست ها

خیر جناب سید ضیاء ترجمه علی الظاهر اشکالی ندارد .

اما دونکته ی مهم وقابل توجه

اولا" شما که خودتان فیلسوف هستید واحتمالا" منظور جناب صدرالمتالهین را بهتر میفهمید (احتمال قریب به یقین ایشان زنان را به نمایندگی از آقایان حیوان ناطق معرفی فرموده اند ) چون تصورشان براین بوده که ظرفیت تحمل ایشان بیشتر است یا اینکه خواسته عقده ی حقارت(رانده شدن از بهشت) نسل آدم را جبران کند (راستی جناب سید به تاپیکی که که معرفی کردم سر زدید؟ )

ثانیا" جناب صدر المتالهین در نظریاتشان اشتباه هم کم نداشته اند و بسیاری از نظرات ایشان مخالف که دارد هیچ رد هم شده این هم یکی از آنها (مگر ایشان معصوم بوده که حرفش حجت باشد ؟)

جناب ملا هادی سبزواری هم که شاید خواسته از ایشان به دلیل معروفیت عقب نماند حالا شما چطور به صحت و سندیت آن مطالب اعتبار کردید ؟

.................................................. .......................... حق یارتان .................................................. ..........................................
    سلام علیکم

سرکار استاد گرامی حقیر که با تاکید غلیظ گفتم:
    خانم های بزرگوار این رو برای اطلاع بیشتر خودتون فقط و فقط نقل قول می کنم:
    این بخشی از پست یکی مونده به آخر حقیر در تاپیک قبلیه(تاپیک «من کدومو باور کنم ؟!! لطفا کارشناسا راهنماییم کنن .») که از دست شما خانم های بزرگوار ازش متواری شدم:
    چرا بعضی از شما خانم ها گزارش های کج و کوله از مطالب حقیر می دین، خدا رو شکر من خودم هستم مطالبم هم موجوده

وبلاگ من

13. صلوات

علاقه
    نقد
    نوشته
    811
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3330

ملا هادی سبزواری
    اصلا تا قرن 21 هرکیو بگی از زن بدگفته
    همه دانشمندا و فیلسوفا
    همشون مرد بودن ،موقعی که درس میخوندن خواهراشون تو مطبخ داشتن ظرفا رو میشستن

شرایط و امکانات برابر نبوده که عدالت برقرار بشه
    دخترای محدث قمی دوتاییشون محدث بودن
    خیلیای دیگه که امکان برابر داشتن از مردا جلو زدن
    زمان امام علی هم زنا دانش جنگ نداشتن برا همین نمیتونستن نظر بدن،نظر میدادن بیشتر جنگجوا رو گیج میکردن
    مامان من اگه وقتی کامپیوترم خراب بشه نظر میده،چون چیزی سر در نمیاره اعصابم خورد میشه اگه به حرفش گوش کنم بدتر همه چی خراب میشه
    موقع کنکور هم خیلی اذیت شدم،چون جای من نبود ،هربار به حرفش گوش کردم ،به بن بست خوردم

حسنیه کنیز یکی از اماما بود، از تمام مردا هم دانشمندتر بود

ویرایش توسط منتقد : ۱۳۹۰/۰۲/۰۳ در ساعت ۰۲:۱۵
    حافظا می خور و رندی کن و خوش باش ولی / دام تزوير مکن چون دگران قرآن را
    وقتی عنان و افسار عقل آزاد شود و عقل، محبوس در سه زنجیز نباشد : هوای نفس،عادت دینی و اعمال دینی- تعصب بر تفکر و يا سنت گذشتگان یا این شرط ، این عقل آزاد صاحبش را به منزل نجات می رساند
    (
    شرح نهج البلاغه(ابن ابی الحدید)ج 20 ص 343، روایت شماره ی 950)

15. صلوات ها 6

علاقه
    تدریس - تألیف - تحصیل
    نوشته
    1,916
    حضور
    34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12300

نقل قول نوشته اصلی توسط seyedziya نمایش پست ها
    سلام علیکم

سرکار استاد گرامی حقیر که با تاکید غلیظ گفتم:این بخشی از پست یکی مونده به آخر حقیر در تاپیک قبلیه(تاپیک «من کدومو باور کنم ؟!! لطفا کارشناسا راهنماییم کنن .») که از دست شما خانم های بزرگوار ازش متواری شدم:

خوب بنده هم برای اطلاع بیشتر خانمها والبته (آقایان ) محترم سایت مطلب را گشاده عرض کردم خدمت دوستان

جناب سید ضیاء بزرگوار ما اهالی سایت گفتگوی دینی معمولا" از شما انتظار توضیح وتفسیر داریم نه نقل قول .... حالا مطمئن باشیم خودتان هستید؟ یا شاید رمزتان را پیدا کرده اند وبه جای سید بزرگوارمان مطلب می نویسند؟ معمولا" منطق شما در سایت زبانزد بود والبته هست .

................................................... ......................... حق یارتان .................................................. ...........................................
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۰/۰۲/۰۳ در ساعت ۰۲:۱۷

17. صلوات ها 6

نوشته
    377
    حضور
    56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2068

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    گفت : چون اثر خورشید برتر نیست فقط بیشتره
    سلام ، چقدر جالبه که این آدم آهنی هم به فکر برتری جویی هست ، نکنه زاییده فکر خود شماست

این پست را هر طور دوست دارید تفسیر کنید عقلانی یا احساسی ، مهم نیست.
    أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ ﴿۱﴾

امام علی (ع): و لاتكن عبد غيرك و قد جعلك الله‏حرا
    و بنده ديگران نباش كه خداوند تو را آزاد آفريده‏است.
    پ

19. صلوات ها 4

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    ضمن تشکر از حضور دوستان در این تاپیک
    اما خواهشمندم از تکرار مجادلات قبلی در این تاپیک و طرح مباحث غیر مربوط پرهیز فرمایید
    اینجا ادعا شده که یک برهان عقلی وجود داره
    لطفا به نقد و بررسی همین برهان بپردازید
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)