ازخودتون چه خبر؟!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازخودتون چه خبر؟!

دنيا گارگاه آدم سازي است و محل گذر همراه با عبرت و تامل ، نه اينكه بياييم و برويم و ندانيم كه چرا آمديم و چرا رفتيم ؟ كوره اي است براي آب كردن آهن وجود تا آنچنان كه خدا مي خواهد بسازيمش البته اگرآهنگري بدانيم و شاگردي كرده باشيم.
نفس يعني همان وجود خدادادي كه دراين كوره بايد گداختش تا ذوب شود. راستي نفس چيست؟ و باما چه نسبتي دارد؟ چرا هركس هرغلطي مي كند به گردن نفس مي اندازد ؟ چرا يوسف با آن همه قداست و خود دار بودنش بازهم خودش را ازشرنفس درامان نمي بيند و ازشرنفس به خدا پناه مي برد. آيا نبايد اين موجود خطرناك را كه حتي انبياي پاك الهي هم ازترس آن به خدا پناه مي برند را بشناسيم تا درمقابلش بهترجبهه بگيريم ؟ چرا بايد آنقدردراين كارتنبلي و كاهلي كنيم تا كاربه قيامت بيفتد و به فرموده خداوند درآيه 44 سوره قيامت انسان تازه درآن روز عظيم به خودش بيايد و چشم بصيرتش بينا شود و نفسش را بشناسد. آن روز ديگراين شناخت به چه كارمي آيد؟ البته ازاين جهت كه مي فهميم با خودمان چه كرده ايم و گوش به فرمان چه بوده ايم خوبست ولي آه و افسوس كه ديراست.
درحديث آمده است كه مردي مشاجع نام برپيامبرواردشد و ازايشان سئوال كرد كه يا رسول الله چه كنم تا حق (خدا ) را بشناسم ايشان درجواب فرمودند معرفت النفس يعني نفس خود را بشناس بازپرسيد چه كنم تا كارهايم مطابق ميل حق باشد و برسبيل حق قدم بردار؟ فرمودند : مخافت النفس يعني با نفس خود مخالفت كن بازپرسيد چگونه رضايت الهي را بدست بياورم فرمودند: سخط النفس يعني با نفس خود دشمن باش و براو خشم بگيرو نيك مي دانيم كه حال دشمن با دشمن چگونه است مدام درگيري و كشمكش و البته براي ظفرمندي براين دشمن، تجهيز و آماده باش دائم لازم است و لحظه اي غفلت و خواب همانا و مورد شبيه خون واقع شدن همان.
ازيكي ازبزرگان نظام دريكي ازبرنامه هاي تلويزيوني شنيدم كه مي گفت روزي برامام خميني (ره) وارد شدم ديدم مشغول خوردن هندوانه هستند همينطوركه حرف مي زديم دقت كردم ديدم به من تعارف نكردند گفتم ازاين هندوانه تعارف نمي كنيد گفتند نه ! نمك زده ام تا بادلم مخالفت كرده باشم تو نمي تواني بخوري.
اين يعني تجهيزو آماده باش كامل،‌حال ممكن است كسي بگويد خوب هندوانه نمي خوردند بهتربود. مي گويم به آن نخوردن مخافت با نفس و جنگ با هوا و هوس نمي گويند بلكه فرار ازعرصه نام دارد كه نه تنها مطلوب نيست كه شكست درپي دارد.
با دشمن نفس ،‌صلح كردن ننگ است
چون درهمه حال با خرد درجنگ است
هرچند سخن زآشتي مي گويد
خصمي است كه آتش بس او نيرنگ است
البته اين دشمني با نفس ضمن جلب رضايت الهي باعث رام شدن نفس و درنهايت طهارت نفس مي شود كه به فرموده علي(ع)‌ كه فرمود جان خود را ازشهوات پليده منزه سازيد تا به مدارج عالي انساني دست پيدا كنيد،‌باعث سربلندي انسان مي شود.

ضمنا از اینکه اینهمه نظر میدین واظهارفضل می کنین متشکرررررم

mmb5359;103969 نوشت:

در مورد چی‌ نظر بدیم

به نقل ازآیه الله العظمی بهجت
سؤال : آیا ابتدءً و بدون توجه به نفس توجه به حضرت حق امکان دارد؟یا باید ازراه نفس باشد؟
جواب : مفهوم روایت « من عرف نفسه عرف ربه»( هرکس خود را بشناسد پروردگارش را شناخته است) این است که « من لم یعرف نفسه لم یعرف ربه »(هرکس خود را نشناسد پروردگارش را نشناخته است)

mmb5359;103969 نوشت:

بسم الله الرحمان الرحیم

با سلام و خیر مقدم به شما

حرف حساب کتاب نداره. وقتی که شما درست می گویید نظری نمی ماند جز این که برای شما صلوات بفرستیم :Cheshmak:

موفق باشید

موضوع قفل شده است