صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مباحث و سوالات پیرامون حجامت

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,899
  حضور
  3 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13008

  آداب حجامت از دیدگاه دین چیست؟
  حجامت در آداب دینی چه جایگاهی دارد؟
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,645
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11114  آداب حجامت
  از آنجا كه حجامت از جمله توصيه هاي ديني است ،لذا مانند بسياري ديگر از آداب مذهبي جهت دستيابي به نتيجه بهتر مستلزم رعايت آدابو اصولي مي باشد كه در زير به گوشه اي از آنها اشاره مي نماييم .
  1- حجامت رو به قبله و به صورت چهار زانو انجامشود .
  2- حجامت كننده و حجامت شونده با وضو باشند وحجامت را با نام خداوند آغاز كنند .
  3- قبل از شروع حجامت حتماً آيه الكرسي تلاوت شود .
  4-دعاي شريفي كه در خصوص حجامت از امام علي بنموسي الرضا (ع) وارد شده است . خوانده شود .
  5- ذكر صلوات به هنگام حجامت فراموش نشود .
  6- در صورت امكان حجامت در روزها و زمانهاي توصيهشده انجام شود .
  7-پزشك و بيمار هر دو به اين نكته توجه داشتهباشند كه پزشك و عمل حجامت هر دو تنها وسيله اي براي شفاي بيماري است . مسلماً شفايهر بيماري تنها به خواست و اراده خداوند متعالي انجام پذير مي باشد
  8-بعد از انجام حجامت به فرد حجامت شونده تبريكگفته شود .
  9-قبل و بعد از حجامت خوردن انار توصيه شده است . همچنين براي جبران ضعف احتمالي ، نوشيدن شربتي از عسل در پس حجامت توصيه شده است .
  10-حداقل تا 12 ساعت پس از انجام حجامت جهتجلوگيري از عفونت زخم ، استحمام ممنوع مي باشد .
  11-تا حدود 12 ساعت پس از انجام حجامت بايد ازخوردن ترشي ، نمك و لبنيات پرهيز نمود .
  12-قبل از انجام حجامت حتماً عينك از روي چشمبرداشته شود .
  13-نگاه كردن به خون اول حجامت ـ بر طبق احاديث ـمستحب و باعث روشني و جلاي چشم مي شود .
  14-حجامت خانمها در دوران قاعدگي و به خصوص دراواخر اين دوره ممنوع مي باشد .
  15-تا 12 ساعت قبل و بعد از حجامت نزديگي صورتنگيرد  سن مناسب براي انجام حجامت
  در طب سنتي ، برخي حكما ـ از قبيل بوعلي سينا وجرجاني ـ حجامت را از 2 تا 60 سالگي تجويز نموده اند . اما در طب اسلامي شروع حجامتجهت پيشگيري، از 4 ماهگي تجويز شده است . در حديثي از پيامبر اكرم ( ص ) كه در كتبگوناگون ـ از جمله استبصار جلد 1 صفحه 84 ـ وارد شده است ، ايشان به حجامت نقره دراطفال بالار چهار ماه به فاصله هر ماه يكبار توصيه نموده اندو آثار فراواني برايآن ذكر نموده اند .
  همچنين در روايات اسلامي حديثي مبني بر عدم انجامحجامت در افراد كهنسال مشاهده نسده است . به عبارت ديگر حجامت محدوديت سني ندارد .
  حضرت امام رضا ( ع ) در رساله ذهبيه حجامت را دربالغين متناسب با سن فد تجويز نموده اند . مثلاً حجامت براي فرد 40 ساله هر 40 روزيكمرتبه و براي فرد 60 ساله هر 60 روز يك بار تجويز شده است .
  تذكر 1 : اين فواصل براي پيشگيري از بيماريها توسطحجامت مي باشد و فواصل مناسب جهت حجامت فرد بيمار بايد توسط پزشك معالج تجويز شود .
  تذكر 2 : به تجربه ثابت شده است كه حجامت در اطفالو كودكان موجب افزايش رشد قد و وزن ، رفع لاغري ، بي اشتهايي ، ضعف ، تقويت سيستمايمني و دفاعي و بالاخره كاهش اختلالات رفتاري و بيقراري و پرخاشگري در ايشان ميشود .
  تذكر 3 : در كتب طب سنتي ، جهت درمان زردي ( يرقانفيزيولوژيك ) چند خراش كوچك سطحي در لبه و پشت لاله گوش نوزاد تجويز شده است .
  تذكر 4 : در گذشته حجامت نقش واكسيناسيون فعلي رابراي كودكان داشته است و مقاومت آنها در برابر بيماريها توسط حجامت زياد مي شده است .
  مثلاً رازي در كتاب (( الجدري و الحصبه )) ازحجامت جهت واكسيناسيون افراد زير 14 سال در برابر آبله نام برده است .
  عده اي نيز معتقدند حجامت در سنين بلوغ موجب كاهشپرخاشگري و ساير عوارض بلوغ مي شود .


  ايام مناسب جهت حجامت
  زمان مناسب جهت انجام حجامت را از سه بُعد بررسيمي نماييم .
  - در طي سال چه فصول و ماه هايي براي حجامت مناسبتر است ؟
  - در هر ماه چه روزهايي براي حجامت مناسب است ؟
  - در هر روز چه ساعتي جهت انجام حجامت مناسب تراست ؟
  امام رضا (ع): فصل بهار روح زمان هاست و در اينفصل خون به هيجان درمي آيد. لذا از فصد و حجامت در اين فصل استفاده كن .
  امام صادق(ع) حجامت كردن در ثلث اول فروردين ماه ( آذر ماه رومي ) باعث صحت يك سال از بيماري هاست به اذن خداوند متعال
  در احاديث ائمه معصومين عليه السلام به خصوص امامرضا ( ع) از حجامت در ماه كانون اول رومي ( دي ماه ) نهي شده است
  البته بيان اين ترتيب بدين معني نيست كه حجامتدر فصول زمستان بي فايده مي باشد . بلكه مويد تاثير بهتر حجامت در ترتيب عنوان شدهمي باشد و چه بسا با تشخيص پزشك ، حجامت حتي در دي ماه نيز در راستاي درمان بيمارلازم تشخيص داده شده و تجويز شود . در اين صورت نبايد صدقه دادن ، تلاوت آيه الكرسيو صلوات فرستادن را از خاطر بد .
  - اما حجامت در چه روزهايي بيشتر توصيه شده است ؟
  - تاثير جاذبه ماه و خورشيد بر روي جانداران ازديرباز مورد توجه دانشمندان و حكما بوده است . در برخي احاديث نيز بر حجامت در ايامپر فشار ماه كه جاذبه و خورشيد در حداكثر ميزان است تاكيد شده است.
  - جاذبه ماه و خورشيد همچنان كه بر آب دريا تاثيردارد و باعث جزر و مد آب ميشود همچنين بر تركيبات موجود در خون انسان نيز موثر ميباشد . و امروزه اين مسئله كاملاً به اثبات رسيده است .
  امام رضا (ع) خون در افزايش هلال ماه افزايش مييابد و در كاهش هلال كاهش مي يابد .
  رسول اكرم(ص) هر كس روز سه شنبه هفدهم يا نوزدهميا بيست و يكم ماه قمري حجامت كند ، شفاي بيماري يكسال او خواهد بود .
  در روايت ديگري هفتم ماه حزيران رومي ( تيرماه ) براي حجامت توصيه شده است .
  با توجه به روايات مختلف و متعدد ، حجامت درروزهاي هفتم ، چهاردهم ، هفدهم ، نوزدهم ، و بيست و يكم ماه قمري به عنوان بهترينروزها تاكيد شده است .
  با توجه به روايات مختلف و تطبيق آن با تاثيرجاذبه ماه مي توان چنين نتيجه گرفت كه دهه دوم هر ماه قمري براي حجامت بهتر از سايرايام ماه است .
  حجامت در هفته :
  احاديث و روايات فراواني پيرامون حجامت در هفتهوجود دارد و برخي روزها هفته براي حجامت توصيه بيشتري شده اند . آنچه در احايثمختلف وجود دارد استحباب حجامت در روز دوشنبه و پنجشنبه و نهي آن در روز جمعه ميباشد .
  ـ ذكر اين نكته مجدداً لازم است در صورتي كه وضعيت بيمار و ضطراري وجود داشته باشد بر طبق روايات معصومين بادادن صدقه وتلاوت آيه الكرسي و ذكر صلوات، حتي در روز جمعه نيز مي توان حجامت نمود . ساعاتمناسب جهت انجام حجامت:
  بهترين ساعات روز براي حجامت ساعت دوم و سوم پس ازطلوع خورشيد و ساعات نزديك به غروب مي باشد.
  آيا حجامت فقط براي بيماران مفيد است؟
  پاسخ اين سوال منفي مي باشد. همانطوركه ازاحاديث متواتر مشخص است وتجربه و تحقيقات نيز آنرا به اثبات رسانده است يكي ازمهمترين اثرات حجامت تاثيردرپيشگيري از بيماريهاست وتقدم پيشگيري بردرمان برهمگان مبرهن و آشكار است .
  مشاهدات پزشكان مجرب عضو (( موسسه تحقيقات حجامتايران )) مويد اين مطلب است كه سالمنداني كه به طور مرتب جهت پيشگيري از بيماريهاحجامت شده اند داراي سيستمهاي دروني سالمتري نسبت به ساير افراد مي باشند . البتهتحقيق علمي و دقيقي به صورت گذشته نگر بر روي اين افراد انجام نشده است كه با عنايتخداوند ـ انشاءا... ـ در آينده اي نزديك انجام خواهد شد .
  همانگونه كه پيشتر نيز گفتيم پيامبر اسلام ( ص ) فرمودنده اند كه حجامت در روز سه شنبه هفدهم ، نوزدهم و يا بيست يكم ماه قمري صحتبخش بيماري يك سال است .
  مشابه اين حديث ـ كه بر بعد پيشگيري حجامت تاكيددارد ـ به گونه هاي مختلف از معصومين ( ع ) به طور متواتر و فراوان در كتب معتبرروايي موجود مي باشد .
  در حديث معراج نيز آمده است (( يا محمد ! احتجم وامر امتك بالحجامه )) يعني اي محمد ( ص ) حجامت كن و امتت را به حجامت امر كن .
  با توجه به اين حديث شريف نيز در مي يابيم كهحجامت براي همه امت پيامبر توصيه شده است ، نه فقط بيماران


  چه افرادي را نبايد حجامت نمود ؟
  حجامت پيشگيرانه خطر آفرين نيست و با رعايت اصولصحيح مي توان آن را حداقل سالي دو مرتبه در فصل بهار و پاييز انجام داد . ولي حجامتبه منظور درمان ، اگر توسط افراد غير پزشك و غير مطالع انجام شود ممكن است نه تنهاموجب درمان نگردد بلكه مشكلاتي را نيز براي بيمار ايجاد كند. تجربه نشان داده استكه براي افراد ذيل نبايدحجامت انجام شود :
  1- افرادي كه طبق تعريف طب سنتي در گروه بلغميمزاجها قرار مي گيرند. در اين افراد ابتدا بايد غلبه بلغم را با برنامه غذايي وتجويز مسهل رفع نموده و سپس حجامت انجام داد .
  2- زنان باردار تا پايان ماه چهارم حاملگي ( تشكيلكامل جنين)
  3-حجامت زنان در ايام عادت ماهانه ( رگل) به خصوصدر اواخر عادت ممكن است موجب افت شديد فشار خون و مشكلات ديگر شود .
  4- افراد دچار مشكلات انعقادي مثل كمبود پلاكت وهموفيلي
  5- عده اي از پزشكان معتقدند كه در افراد دچارفشار خون خيلي بالا ابتدا بايد فشار خون را كنترل نمود و سپس اقدام به حجامت كرد.
  اما عده اي ديگر از پزشكان نيز معتقدند كه حجامتاين افراد هيچ مانع و خطري ندارد و حجامت را باعث تعديل فشار خون اين افراد مي دانند

  انواع حجامت
  در كشور هاي غربي حجامت تقريباً با 10 روش انجاممي شود . ولي در طب سنتي ايران حجامت به طور كلي به دودسته تقسيم مي شود .
  1- حجامت خشك ( بادكشي Dry cupping) :
  2- حجامت تر : Wet cupping
  حجامت خشك : نوعي حجامت است كه در آن خوني از بدن خارج نمي شود ، بلكه تنها عمل مكش ( Suction) روي پوست انجام مي شود . حجامتخشك خود بر دو قسم است :
  الف : سرد و خشك ـ ب ـ گرم و خشك
  حجامت گرم و خشك در فرهنگ عامه اصطلاحاً به كوزه يا ليوان گذاريمعروف مي باشد . حجامت خشك در نقاط مختلفي از بدن انجام مي شود و در درمان بسيارياز دردها و بيماريها نقش موثري دارد . اينگونه از حجامت موجب انبساط عروق و رفعانسداد آنها و تحريك ديواره مويرگها مي شود و در افزايش توان سيستم ايمني بدن نقشمهمي دارد .
  حجامت تر : اين نوع از حجامت با خارج نمودن مقداري از خون بيمار همراه مي باشد . مواضع توصيه شده جهت انجام حجامت تر در مكاتب مختلف طب سنتي متفاوت مي باشد . امادر طب اسلامي مواضع زير بيشتر تاكيد شده است .
  1- حجامت عام : بين دو كتف ، حدود مهره هاي سوم و چهارم سينه اي T3 و T4 انجام مي شود و در احاديث و روايات با عنوان (( حجامت منافع )) نام بردهشده است .
  2- حجامت سر : محل اين حجامت يك وجب شخص حجامت شونده از نوك بيني تا فرق سر مي باشد . اين گونه از حجامت با تكنيك خاصي انجام مي شود و در روايات با عنوان (( حجامت نجاتبخش )) نام داده شده است .
  3- حجامت كمر يا چمابند : اين حجامت در گودي كمر ، حدود مهره S1 انجام مي شود و از آن درروايات با نام (( حجامت رهاننده )) ياد شده است .
  امام صادق ( ع ) فرمودند : رسول خدا ( ص ) در سهنقطه حجامت مي فرمود : سر ، بين دو كتف و كمر
  4- حجامت ساقها : در يك وجب بالاتر از قوزك ، پشت دو ساق انجام مي شود .
  5- حجامت نقره : در گودي گردن انجام مي شود و مختص اطفال مي باشد . انجام اين گونه ازحجامت براي بزرگسالان به علت احتمال ايجاد فراموشي نهي شده است .
  6-حجامت چانه
  7- حجامت پشت گوش
  8- حجامت موضعي : بر اساس تشخيص پزشك و نوعي بيماري در موضع خاصي انجام ميشود . از جمله حجامت روي كفلها ، اطراف مقعد ، روي رانها ، حجامت كليه ، قاعده ريه، حجامت كبد . .....
  9- حجامت خورشيدي:در واقع همان حجامت عام است، با اين تفاوت كه براي آمادهنمودن بيمار وهدايت خون به موضع حجامت ، قبل از انجام حجامت تر ، اطراف موضع حجامتبا بادكش لغزان تحريك شده و سپس حجامت انجام ميشود .
  توجه : براي آماده سازي بهتر موضع حجامت ـ جهتحصول نتيجه بهتر از حجامت نوعي خشك يا تر ـ مي توان موضع حجامت را با روغن زيتون ،روغن سياهدانه و يا گل بنفشه چرب نمود .
  روش انجام حجامت
  پس از معاينه دقيق فرد توسط پزشك ، در صورتيكهانجام حجامت براي وي لازم و نافع تشخيص داده شود . فرد به حالت چهار زانو روي تختمي نشيند ( البته برخي معتقدند حجامت سر به صورت خوابيده و حجامت ساق ها به صورتايستاده بايد انجام شود)
  سپس پزشك محل انجام حجامت را با بتادين و يا الكلضد عفوني نموده و يك ليوان يك بار مصرف ـ مخصوص حجامت ـ را بر موضع حجامت قرار ميدهد . آنگاه با دستگاه مكش ، هواي درون ليوان تخليه مي شود . خلاء ايجاد شده درليوان و وجود فشار هواي محيط سبب كشيده شدن پوست بيمار به داخل ليوان مي شود وليوان در محل خود ثابت و مستحكم مي شود . (مقدار مناسب براي كشيدن شدن پوست بهدرون ظرف مكش به ميزان 1 تا 5/1 سانتي متر از بالاترين حد گنبد پوست مكيده شده تالبه ظرف مكش است).
  عمل بادكشي به مدت 3 تا 5 دقيقه بر سطحپوست ادامه مي يابد . اين عمل علاوه بر ايجاد احتقان و التهاب در موضع ، باعث تجمعمواد سبك خون مويرگي در موضع حجامت مي شود در ادامه پزشك معالج ليوان را از موضع حجامتجدانموده و با يك تيغ يكبار مصرف استريل جراحي چند خراش پوستي سطحي به عمق نيم تايك ميلي متر به صورت مايل در موضع حجامت ايجاد مي نمايد . سپس مجدداً ليوان مخصوص حجامت در موضع حجامت گذاشته مي شود و خون توسط بادكش به ليوان حجامت مكيده مي شود .
  عمل تخليه و بادكش 3 تا 5 مرتبه و هر بار به مدت3تا 5 دقيقه انجام مي پذيرد . لذا عمل حجامت به طور متوسط بين 15 تا 20 دقيقه بهطول مي انجامد .
  در مجموع مراحلِ انجام حجامت ، حداكثر 50 تا 75ميلي ليتر خون از بدن شخص خارج مي شود . ( البته در حجامت سر ، كمر و ساقها معمولاًمقدار خون خارج شده كمتر است ) لازم به ذكر است بدن انسان قادر است در مدت زمانبسيار كوناهي اين مقدار خون را بازسازي و جايگزين نمايد .
  پزشك سپس موضع حجامت را پاكسازي نموده و باگازاستريل پانسمان مي نمايد.
  در اينجا ذكر چند نكته ضروري به نظر مي رسد .
  - عمل بادكشي در حجامت موجب بي حسي نسبي موضع ميشود . لذا حجامت تقريباً بدون درد مي باشد .
  - به دليل سطحي بودن خراشها ، پس از پانسمان نمودن، موضع حجامت دچار خونريزي مجدد نمي شود . در بيش از يكصد هزار مورد حجامت انجام شدهدر شعب موسسه تحقيقات ايران حتي يك مورد خونريزي و عفونت موضع حجامت گزارش نشده است .
  - در سطح پوست بدن انسان ، خطوطي فرضي موسوم به (( خطوط لانگر)) وجود دارد كه اگر برشهاي پوستي با زاويه اي خاص و به موازات اين خطوطانجام شود ، اثر بسيار كمي از برش بر پوست باقي مي ماند . با رعايت اين اصل و ايجادخراش با زواياي خاص ، حداكثر پس از يكماه ( با توجه به وضعيت پوست بيمار) از انجامحجامت ، هيچ اثري در موضع حجامت باقي نمي ماند
  روش انجام حجامت خشک
  در روش حجامت گرم وخشک روش بادکش گذاری حتما به شيوه خلائ کرمايیانجام می گيرد (با گذاشتن پنبه در حين سوختن در ته ليوان وگذاشتن ليوان بلافاصله درموضع ).در تصوير اين روش را به وضوح می بينيد  مباني تئوريك حجامت
  درزمان حاظرامكان نداردكه بفهميم چگونه تجربه هاي نامعلوم وتصادفيانسان گسترش يافته ونتايج آنهااز نسلي به نسل ديگرمنتقل گرديده است.بهطورمسلم،اجداد پيش ازتاريخ انسان،گياهان وموادديگرراموردتجربه قرارداده وبرحسبسودوزيان حاصله آنها راتقسيم كرده اند.بيش از پيدايش تاريخ،علوم پزشكي جنبه ي نيمهتجربي ونيمه دارويي داشته وبيشترجادوگران به اين حرفه مي پرداخته اند.
  بااينكه امروز اثرات شگرف ومعجزه آساي حجامت براي بسياري ازپژوهشگران وپزشكان در داخل وخارج ازكشور محرزشده است،امامتاسفانه هنوزچگونگي تاثيرحجامت بطوركامل مشخص نشده است.در اينجا به پاره اي از تئوريهاي موجود در مورد مكانيسمتاثير حجامت اشاره مي كنيم:
  1- حجامت عام كه محل آن در بين دوكتف درمجاورت مهره هاي پشتي4تا8ميباشد .( دربسياري از مكاتب طب مكمل اين مركز به عنوان مركز ثقل بدن شناخته شده است) اين مركزبيشترين نزديكي رابا غد د لنفاوي مركزي بدن مثل گردن، زير بغل سينه وشكموهمچنين با تيموس دارد.
  حجامت باتاثيربراين مراكز وازجمله برتيموس كه ازمهمترين مراكزآموزشي سلولهاي دفاعي بدن است وپس ازايجاد التهاب توسط بادكشهاي اوليه وفراخوانسلولهاي دفاعي ضمن تحريك سيستم ايمني نقش تنظيم كننده سيستم ايمني را باخروجسلولهاي ايمني نابجا،ايفامي كند. اين مسئله باوجود لاينحل بودن بيماريهاي ايمني (چهنقص ايمني،چه بيش فعالي سيستم ايمني معروف به بيماريهاي خود ايمني) نقش به سزاييدردرمان بيماريهاي آسم،روماتيسم وبيماريهاي خودايمني ديگردارد. درضمن حجامت ترافيكلنفاوي رابا ايجادفشار منفي كنترل نموده وباعث افزايش حركت لنف دراين سيستم ميشود.اين مسئله با توجه به اين نكته كه پيش در آمد آسيب هاي سلولي التهابهاي نابجاوبيش از حد طول كشيده مي باشد قابل توجه است .چرا كه در مواردي كه التهاب طول كشيدهداريم براي بيمار درد و ورم وعوارض بعد از أن مشكل ساز است . حجامت با اين مكانيسم (تعديل سيستم ايمني ومهمتر از آن ،كاهش ترافيك لنفاوي از راهتخليه بهتر سيستملنفاوي )نقش مهمي را در اين زمينه بازي مي كند . درمان بسياري از اين حالات در طبكلاسيك داروهاي ضد التهابي استروئيدي (كورتونها )وداروهاي ضد التهابي غير استروئيدي ( انسايدها) مي باشد كه داروهاي بسيار پر عارضه و در پاره اي از موارد كم اثري ميباشد .
  2- حجامت باتصفيه ي خون،مواد زائد مضر سموم راازخون خارج مي كند.اينمسئله نيزباتوجه به تاثيرخون خروجي حجامت از لنفاتيكها ومويرگهاقابل بحثاست.درفراخوان سلولي باايجادالتهاب ناشي ازبادكش اوليه،بسياري ازسلولهاياضافي، زائدوسموم به اين منطقه فراخوانده ميشوندكه بازدن تيغ،اين سلولهاومواداضافيازبدن خارج مي شود.
  3- يكي ازمواردجالب تاثيرحجامت،اثرضددردحجامت مي باشد.امروزه دردهايمزمن به عنوان يكي از معضلات علم پزشكي شناخته ميشود.حجامت با آزادكردن يك سري موادضد درد دروني بدن (اندورفين) نقش اساسي دررفع درد دارد.ازآنجايي كه مشاهده كرده ايمبلافاصله بعد از اتمام حجامت تمامي درد ها از بدن بيرون ميرود وبعلاوه بيماراحساسنشاط وسبكي دربدن دارد،نتيجه گرفته ايم كه اين تاثيرسريع علتي جز آزاد شدن مواد ضددرد دربدن ندارد.كه درراس اين مواد مورفين هاي دروني بدن (اندورفين ها) مي باشد .بعلاوه خروج مواد ايجادكننده دردكه بيشترهمان عوامل التهابي مي باشد نيز در رابطهبا اثر ضد درد حجامت قابل بحث مي باشد .

  همان گونه كه مي دانيم درد بوسيله چند مكانيسم ايجاد مي شود:
  اول التهاب ، دوم ايسكمي ( نرسيدن خون ودرنتيجه عدم تغذيه ارگانمورد نظر) . درمورد اول توضيح داده شد كه حجامت چگونه در اين زمينه تاثير دارد.
  4- درمورددوم بايدمتذكرشد كه بسياري از ارگانها به دليل مشكلاتعروقي،غلظت خون ياسايرعلل ،خون رساني خوبي ندارندوبدن اين خون نرسيدن را به وسيله اپمالسهاي درد به فرد هشدار ميدهد. مشخص شده است حجامت با تحريك جدار مويرگ ومكشمنفي لنفاتيك ها ،گردش خون اين ارگانهاي بدن خصوصا عضلات را تقويت مي بخشد . ايناثر بدون انجام خونگيري (حجامت گرم وخشك) نيز مقدور است . بدين ترتيب كه با مكش گرمدر ليوانهاي خاص وگذاردن آن بر روي مناطق دردناك خصوصاً در قسمت عضلاني آن، خونرساني عضو بهترودر نتيجه دردهاي حاصل ازايسكمي برطرف مي شود .بعلاوه حجامت باكاهشغلظت خون كه تراكم سلولي رادرمويرگهاكاهش داده،اكسيژن رساني را بهبود بخشيدهوبارقلب وريه را نيز تعديل ميكند كه اين اثر در مورد بيماريهائي كه به علت افزايشبار قلب (افزايش اورلود )در رگها ايجاد شده مي تواند مفيد باشد .
  5- يكي ديگر ازتاثيرات شگرف حجامت برروي بيماريهاي مغز و اعصاب مي باشد.حجامت باتاثير بر روي نوروترانسميتر هاي مغز وضمن تعديل ساخت آنها بسياري از بيماريهائي كهبسبب كمبود يا بيشبود ترشح ساخت اين مواد از مغز وسيناپسها مي باشد را درمان مي كند .در اين مورد مي توان به بيماري افسردگي اشاره كرد كه به علت كاهش ترشحنوروترانسميتر هاي نوراپي نفرين و سروتونين در سيناپسها مي باشد . حجامت بر ترشحسروتونين تاثير ويژه دارد .سروتونين علاوه بر اثر ضد افسردگي در درمان ميگرنواختلالات خواب نيز تاثير بسزائي دارد .بزودي گزارش چندين بيمار درمان شده ميگرنوسندرم خستگي مزمن( بصورت اختلال خواب وپر خوابي ) در وبلاگ ارائه مي شود.
  حجامت چيست ؟
  حجامت در واقع اعمال يك استرس فوري است به سيستم ساكن دفاع عمومي بدن تاآنرابرعليه كليه عوامل دروني وبيروني هشيار وفعال نمايد.حجامت باتوجه به روش موردانجام ومحلي كه انجام مي گيرد ميتواند چون نيشترزدن؛ عوامل عفوني درد آور ومخربراازبدن خارج نمايدحجامت درزيرگردن وجايگاه معين ميان دو كتف قادر است عوامل اصليلخته شدن خون وفاكتور هاي انعقادي عامل در سكته هاي مغزي وقلبي رااز سيستم خارجنمايد زيراخون پراكسيژن خارج شده از ريه ها در اثر حالت تلمبه اي قلب وريه ها كهشبيه يك آكاردئون ايجاد فشار منفي در قفسه سينه ميكند وعمل مكش ودمش (دميدن)راسامان مي بخشد ؛ خون حاوي قطرات ريز چربي ولخته هاي مستعد كوچكي راكه ميل به همپيوستگي در آنها زياد است را به عضلات پشت(نزديكترين مسير عروقي)پمپ مينمايد وحجامت در محل مذكور آنها را به دام انداخته از بدن خارج مي نمايد زيرا عوامل تشكيللخته هاي مخاطره آميز از اين گلوگاه بسوي ساير نقاط بدن روانه ميشود و حجامت آنجارا پاك ميكند.

  حجامت با خارج كردن ذرات چربي كه در فرآيند اكسيژنه شدن خونهمچنان درمويرگهاي عضلات پشت تنه گير كرده وپشت سر هم صف كشيده اند و انتقال كندوتدريجي آنها به عروق گشادتر ومسيرهاي بازتر ميتواند به رسوب وايجاد سده(انسدادعروق مثلا CAD يا آمبولي)مخاطره آميز پايان دهد و با ايجاد تله هاي گشاد عروقي درموضع (بدليل بادكشهاي ناحيه واطراف آن) و ايجاد فشار منفي وحالت مكنده دراين تله هامدتها اين ذرات چربي رااز جريان عادي خويش باز دارد .
  -
  حجامت خارج كنندهصفراست وآرامش رابه انسان ارزاني مي دارد.

  - حجامت يك شوك عصبي موثردربيماران روحي رواني وافسرده است و آغاز چالش هاي رواني را به بيمار القاء ميكند
  حجامت كاهش دهنده فشار خون است وبمقدار زيادي از استعداد سكته هاي آنيدربيماران مي كاهد(مثل خونريزي از بيني در بيماران فشارخوني)

  - حجامتفاكتورهاي آلرژي(عوامل حساسيت زاي)دروني وبيروني كساني را كه كهير دارند يا كم كاريكبد داشته وبه حساسيت هاي متعددي گرفتارند را از مسير مخرب وآزار دهنده بيمار بهمسيري فرعي منحرف مينمايد وايمني شخص را تجهيز مي كند و فرصت سامان دهي به سيستمدفاعي مي بخشد.

  -
  حجامت درترك اعتياد موثر بوده هشدارهاي خودباوري واعتمادبه نفس را كه اولين ومهمترين فاكتور در ترك اعتياد تلقي مي شود صادر مينمايد وسمومخون را تخليه مي كند.

  - حجامت بلغم وسوداي پخته شده را كه قبلا سست وقابلانتقال شده است همچون صفرا ميمكد واز غلظت وحدت آنها مي كاهد.
  -
  حجامت بازكننده انسدادهايي است كه به آمنوره زنان انجاميده وبا باز كردن مسيرهاي عروقي؛انتقال موضعي مواد ماليدني مثل كرمها و لوسيونهاوپمادهارا ازيك سو روي پوست وانتقالخوني مواد دارويي- خوراكي راازدرون از-سوي ديگر- تسهيل ميكند.
  -
  حجامت بهسرعت تيرگي ديدرا در بيماران ديابتي و فشارخوني كاهش مي دهد وبا آثار شفابخش متعددشدر بيماران با تيرگي شعور مقدمات هشياري را فراهم مينمايد.


  -
  حجامت خارجكننده لخته هاي گرفتار در پيچ وخم عروق واريكوز ساقين وساير اندامهاست.


  -
  حجامت دنيايي است كه در پشت سرمان بوده و از اينكه گوشه چشمي بدان داشته باشيم غافلبوديم واكنون مثلا همت كرده ايم وتازه از درب آن وارد شده ايم واز اين همه را ديدهولمس كرده ايم ومثل آن به ((آب در كوزه و ما تشنه لبان ميگرديم)) مي ماندحال بهعهده محققين واستادان بزرگوار است كه به كاوش وآزمايش آن همت نمايند.


  -
  حجامت در درمان وتسكين بيماريها سرنخي است كه هرچه پيش برويم ميتواند طناب كلفتوقطوري باشد كه آويختن از آن بدون هراس است


 4. صلوات ها 10


 5. #3

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  179
  حضور
  2 ساعت نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  751

  مباحث و سوالات پیرامون حجامت
  سلام
  شخصی می خواهد خودش، خودش را حجامت کند شما چه روشی را پیشنهاد می کنید؟
  متشکر
  مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو

 6. صلوات ها 8


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
  نوشته
  3,382
  حضور
  16 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  22
  گالری
  495
  صلوات
  31122

  تعجب
  با سلام و احترام
  حجامت عام منظور هست یا حجامت های دیگه ؟


  حالا چرا خودش خودش رو حجامت کنه !!!

  مگه حجام کمه ؟
  ویرایش توسط آذر بانو : ۱۳۹۰/۰۲/۰۲ در ساعت ۰۷:۱۳  امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

 8. صلوات ها 7


 9. #5

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  علاقه
  دنیای دیجیتال ، ورزش ، اقتصاد ، تفکر
  نوشته
  262
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2130  سلام

  ببخشید حجامت با حجامت عام یعنی چی ؟ مگه دوتا چه فرقی میکنن؟

  من فقط میدونم که از تو کمر یه کم خون میکشن و........

 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  مهدی موعود(عج)
  نوشته
  503
  حضور
  10 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  9
  گالری
  23
  صلوات
  2657  نقل قول نوشته اصلی توسط blackhat نمایش پست ها
  سلام

  ببخشید حجامت با حجامت عام یعنی چی ؟ مگه دوتا چه فرقی میکنن؟

  من فقط میدونم که از تو کمر یه کم خون میکشن و........
  علیکم السلام
  فکر کنم یعنی اینکه حجامت به صورت ویژه برای درمان مشکلی خاص.مثلا یک نوع حساسیت.
  رود شو روان شو پناه بی کسان شو
  گندم کشتزاران چاره درد نان شو
  ----------------------------------------

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
  نوشته
  3,382
  حضور
  16 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  22
  گالری
  495
  صلوات
  31122

  تعجب
  نقل قول نوشته اصلی توسط hoomanb نمایش پست ها
  منظور حجامت عام است

  با سلام و احترام

  فکر نمی کنم بشه حجامت عام رو یک نفر بدون کمک هیچ فردی برای خودش انجام بده ! چون دقیقا پشت بین دو کتف هست ، و خراش ها باید دقیق بخوره و ...

  البته به یاد یکی از اساتید طب اسلامی افتادم که می گفتند : در یکی از موزه های کشور اتریش یک وسیله ای بود که معروف بود از ادیسون باقی مونده ...
  این وسیله طوری درست شده بوده که ادیسون خودش میتونسته خودش رو حجامت کنه .

  در پناه حق ؛  امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
  نوشته
  3,382
  حضور
  16 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  22
  گالری
  495
  صلوات
  31122  نقل قول نوشته اصلی توسط blackhat نمایش پست ها
  سلام

  ببخشید حجامت با حجامت عام یعنی چی ؟ مگه دوتا چه فرقی میکنن؟

  من فقط میدونم که از تو کمر یه کم خون میکشن و........
  با سلام و احترام

  اگر بخوام دقیق تر بگم :
  به طور کلی حجامت دو نوع هست :
  1- حجامت تر (همراه با خونگیری)
  2- حجامت خشک (بادکش)

  که خود این حجامتها به دسته های کوچکتری تقسیم میشه ؛

  ولی در اصطلاح رایج جامعه ، منظور از حجامت همون حجامت همراه با خونگیری هست .

  حجامت همراه با خونگیری هم روی هم رفته بیش از 50 نوع هست .

  از حجامت عام ، ساکرال(کمر) ، سر و ... گرفته تا حجامت های موضعی که برای بیماری های خاص توسط پزشک تجویز میشه .

  سلامت باشید ؛
  امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

 16. صلوات ها 5


 17. #9

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  مهدی موعود(عج)
  نوشته
  503
  حضور
  10 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  9
  گالری
  23
  صلوات
  2657  نقل قول نوشته اصلی توسط madanchi11 نمایش پست ها
  بهداشت سلامت برای انسان
  بعد این بهداشت سلامت برای انسان از طرف چه کسانی تعیین شده است که در آن حجامت غیر بهداشتی است؟
  رود شو روان شو پناه بی کسان شو
  گندم کشتزاران چاره درد نان شو
  ----------------------------------------

 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  179
  حضور
  2 ساعت نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  751  سلام
  برای اطلاع عرض می کنم ، اگر دقت کرده باشید آب که در یک محیط بسته ای قرار می گیرد می گندد مثلا اگر باطلاق ها یا دریاچه های کوچک را دیده باشید بوی بدی از آنها استشمام می شود
  خون هم در بدن چنین حالتی دارد و برای باز کردن این محیط بسته حجامت می کنند
  دلیل دیگر اینکه بعضی مواد هستند که در داخا خون تشکیل می شوند اما قابلیت خارج شدن ندارند مثلا موادی که در رگها رسوب می کنند که با این کار این مواد به مرور خارج می شوند
  موارد دیگری هم هست که می توانید تحقیق کنید
  مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو

 20. صلوات ها 6


صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود