جمع بندی من کدوم را باور کنم؛ برتری مردان یا زنان؟

تب‌های اولیه

68 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
من کدوم را باور کنم؛ برتری مردان یا زنان؟

سلام به همه دوستان :Gol:

تاپیکی زده شد با عنوان (کی برتره ؟ ونوسی ها یا مریخی ها ) البته فعلا گویا قفل شده :ok:

[="Indigo"]علت برتر بودن مرد بر زن بحث بود و جوابایی از سوی کارشناسان داده شد. [/]

[="Purple"]بیشترین چیزی که توجهو به خودش جلب میکرد و خانومارو ناراحت این حدیث بود :[/]

[="Indigo"]بمن خبر ده مردان را بر زنان چه برتريست؟
فرمود چون برترى آسمان بر زمين و آب بر زمين زنده است و بمردان زنان زنده‏اند. اگر مردها نبودند زنها خلق نميشدند براى گفته خداى عز و جل (نساء 34) مردها سرپرست زنها باشند براى آنكه خدا برخى را بر ديگرى برترى داده يهودى گفت اين براى چه؟ فرمود خدا آدم را از گل آفريد و از فزونى و مانده آن حواء خلق شد اول كس كه پيروى زن شد آدم بود و خدايش از بهشت بيرون كرد، برترى مردها بر زنها در دنيا روشن است نبينى كه چطور زنها حيض شوند و براى پليدى از عبادت باز مانند و مردها حيض ندارند.

مصادر روایت: الاختصاص شیخ مفید،الامالی شیخ صدوق و علل الشرائع.[/]

گویا از نظر کارشناسان سایت این حدیث معتبره البته از برخی کارشناسان بیرون از سایتم پرسیدم گفتن معتبره .

[="Indigo"]اول كس كه پيروى زن شد آدم بود و خدايش از بهشت بيرون كرد. [/](جالبه این جمله به نظر من برتر بودن مردو بر زن ثابت نمیکنه بلکه نشون میده که مردان خیلی زود فریب میخورن پس برتر نیستن و ....!!)

[="Indigo"]سوال : این سوال مطرحه چطور این حدیث معتبره در حالیکه در قرآن این مطلب بیان شده : [/]

[="DarkOrchid"]«شيطان آن دو را وسوسه كرد.» (اعراف /20) [/]

[="Purple"]«شيطان آن دو را به فريب راهنمايي كرد (فريب داد).» (اعراف /22)[/]

[="Purple"]و کارشناس محترم فرمودند : [/]

سعید;91067 نوشت:
خدای متعال در قرآن می فرماید:فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطانُ لِيُبْدِيَ لَهُما ما وُورِيَ عَنْهُما مِنْ سَوْآتِهِم( اعراف،20) یعنی "شیطان به وسوسه كردن آنان مشغول شد، تا لباسهاى اطاعت و بندگى خدا را از تن آنان بيرون كند، و عورت آنها كه پنهان بود آشكار سازد". همچنین هنگامی که حرف از گمراه کردن شیطان به میان می آید کار شیطان را به هر دو نسبت می دهد فَدَلَّاهُما بِغُرُور . بنابر این آیات فهمیده می شود که حضرت آدم و حواء هر دو فریب شیطان را خوردند. اما در جای دیگر خدا می فرماید این حضرت آدم بود که فریب شیطان را خورد فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطانُ قالَ يا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلى‏ شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَ مُلْكٍ لا يَبْلی( سوره طه،120)
"[="Indigo"]شیطان شروع به وسوسه آدم كرد و گفت اى آدم! آيا درخت عمر جاويدان را به تو نشان بدهم كه هر كس از ميوه آن بخورد هميشه زنده خواهد بود، آيا راه رسيدن به حكومت و سلطنت هميشگى را مى‏خواهى بدانى"عاقبت آدم پروردگارش را عصيان كرد و از پاداش او محروم ماند "وَ عَصى‏ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوی"
بنابراین اینکه گفته شده
[/][="DarkRed"]حوا حضرت آدم را فریب داده بر خلاف آموزه های قرآن [/]است. و این مطالب نادرست در کتاب مقدس و اسراییلات به چشم می خورد.
موفق باشید

[="Indigo"]خواهش میکنم از اساتید بزرگوار که بفرمایند چطور میشه حدیثی که در ابتدای تاپیک بیان کردم معتبر باشه در حالیکه[/] [="DarkRed"]ضد نص قران است [/]

نازنين مريم;103349 نوشت:
«شيطان آن دو را وسوسه كرد.» (اعراف /20)

سلام

بحث شیطان فرق دارد

یکی شیطان مثل ابلیس یکی نفس اماره و دیگری ادم های شیطان و...

که می تواند منظور جمع بستن نفس اماره باشد چون هردو وسوسه شدند
یا اینکه ابلیس حوا را گول زد و وبعد حوا ادم را (فکر کنم منظورم مشخص باشد)
و...
(نظرمو گفتم:Gig::Gol:)

با سلام

بدلیل آتش باران شدید از ناحیه ی جبهه ی خانم های سایت آدم جرات نمی کنه همه ی واقعیت ها رو بگه:Cheshmak:، می دونم الان حملات و محکومیت ها شروع میشه و شاید بعد از این بعضی از خانم های سایت که این مطلب رو می خونن سایه ی من رو با تیر بزنن:Cheshmak:...

ولی به نظرم باید بعضی واقعیت ها رو قبول کرد، من اگه یه زن هم بودم باز سعی می کردم چنین باشم، یه تفسیر از اسلام همین تسلیم بودن در برابر حقیقت و هماهنگ شدن با اونه...

البته من بطور معمول ترجیح می دم به همسرم همچین حرفی رو نزنم، بالاخره گاهی اوقات تقیه واجبه:Cheshmak:...

seyedziya;103361 نوشت:
بدلیل آتش باران شدید از ناحیه ی جبهه ی خانم های سایت آدم جرات نمی کنه همه ی واقعیت ها رو بگه، می دونم الان حملات و محکومیت ها شروع میشه و شاید بعد از این بعضی از خانم های سایت که این مطلب رو می خونن سایه ی من رو با تیر بزنن... ولی به نظرم باید بعضی واقعیت ها رو قبول کرد، من اگه یه زن هم بودم باز سعی می کردم چنین باشم، یه تفسیر از اسلام همین تسلیم بودن در برابر حقیقت و هماهنگ شدن با اونه... البته من هیچ وقت به همسرم همچین حرفی رو نمی زنم، بالاخره گاهی اوقات تقیه واجبه...

جناب سید ضیاء سلام بر شما!
خیالتون راحت خانم هایس سایت همگی آتش بس دادن و به دنبال حقیقت هستن!
جناب سید ضیاء واقعیت چیست؟؟؟

آیا این آیه ی قرآن را قبول دارید؟

اما در جای دیگر خدا می فرماید این حضرت آدم بود که فریب شیطان را خورد فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطانُ قالَ يا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلى‏ شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَ مُلْكٍ لا يَبْلی( سوره طه،120)
"شیطان شروع به وسوسه آدم كرد و گفت اى آدم! آيا درخت عمر جاويدان را به تو نشان بدهم كه هر كس از ميوه آن بخورد هميشه زنده خواهد بود، آيا راه رسيدن به حكومت و سلطنت هميشگى را مى‏خواهى بدانى"عاقبت آدم پروردگارش را عصيان كرد و از پاداش او محروم ماند "وَ عَصى‏ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوی"

مسلما بله!
پس این روایت چگونه توجیه میشه؟

اول كس كه پيروى زن شد آدم بود و خدايش از بهشت بيرون كرد

آیا پرسیدن این سوال به معنای نپذیرفتنه واقعیته؟؟!!!!

seyedziya;103361 نوشت:

یه تفسیر از اسلام همین تسلیم بودن در برابر حقیقت و هماهنگ شدن با اونه...

بله کاملا حق با شماست ولی شما اسلام ناب را به ما نشون بده ما هم تسلیم صد در صد هستیم!

hedi;103365 نوشت:

جناب سید ضیاء سلام بر شما!
خیالتون راحت خانم هایس سایت همگی آتش بس دادن و به دنبال حقیقت هستن!
جناب سید ضیاء واقعیت چیست؟؟؟

آیا این آیه ی قرآن را قبول دارید؟

اما در جای دیگر خدا می فرماید این حضرت آدم بود که فریب شیطان را خورد فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطانُ قالَ يا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلى‏ شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَ مُلْكٍ لا يَبْلی( سوره طه،120)
"شیطان شروع به وسوسه آدم كرد و گفت اى آدم! آيا درخت عمر جاويدان را به تو نشان بدهم كه هر كس از ميوه آن بخورد هميشه زنده خواهد بود، آيا راه رسيدن به حكومت و سلطنت هميشگى را مى‏خواهى بدانى"عاقبت آدم پروردگارش را عصيان كرد و از پاداش او محروم ماند "وَ عَصى‏ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوی"

مسلما بله!
پس این روایت چگونه توجیه میشه؟

اول كس كه پيروى زن شد آدم بود و خدايش از بهشت بيرون كرد

آیا پرسیدن این سوال به معنای نپذیرفتنه واقعیته؟؟!!!!

سلام علیکم:Gol:

این تصویر رو در نظر بگیرین:

شیطان در حضور آدم و حوا این حرف رو زده و خطابش در وهله ی اول با آدم بوده، حوا ابتدائا قانع میشه و با آدم حرفایی می زنه، بعد آدم قانع میشه، و بدین ترتیب هر دو فریب می خورن...

این لزوما تلقی حقیر نیست اما یه پیشنهاده که با ظاهر آیات هم سازگاره و اون احادیث و این آیات رو هم با هم جمع می کنه...

اما بحث حقیر راجع به چیز دیگه ایه، راجع به برتری کلی مردان بر زنان در جهاتی اساسی مثل معنویت و عقلانیت(تعبیر «کلی» رو در نظر داشته باشین، یعنی بطور کلی)، خدا عاقبت من رو بخیر کنه:Cheshmak:...

tobeh;103367 نوشت:
بله کاملا حق با شماست ولی شما اسلام ناب را به ما نشون بده ما هم تسلیم صد در صد هستیم!

با سلام
برای رسیدن به اسلام ناب باید از همین طریق تاملات
عقلی و نقلی تلاش کرد و این باب تامل رو هم همواره باز گذاشت و تسلیم آن چیزی بود که در اون لحظه با لحاظ مجموع شواهد و قرائن مقبول تر به نظر می رسه...

seyedziya;103373 نوشت:
سلام علیکم:gol:

شیطان در حضور آدم و حوا این حرف رو زده و خطابش در وهله ی اول با آدم بوده، بعد حوا با آدم حرفایی می زنه، بعدش آدم قانع میشه، و بدین ترتیب حق تعالی رو نافرمانی می کنه...

اما بحث حقیر راجع به چیز دیگه ایه، راجع به برتری کلی مردان بر زنان در جهاتی اساسی مثل معنویت و عقلانیت(تعبیر «کلی» رو در نظر داشته باشین، یعنی بطور کلی)، خدا عاقبت من رو بخیر کنه:cheshmak:...

سلام علیکم ، مثل اینکه به شما هم دیگه نمی شه اعتماد کرد!

من معذرت می خوام طبق ادعای شما که آقایون در معنویت و عقلانیت برتر هستند ، پس چرا از پس یک زن که از نظر معنویت و عقلانیت فروتر هست بر نمی آید ؟ ظاهرا آقایون در معنویت و عقلانیت دچار خلل هستند.

دیگر اینکه از کجای آیات استنباط کردید که حوا یه چیزهایی به آدم گفته؟

دیدین گفتم!
این حدیثا رو الان توجیه میکنن

اینا همش جعلیه؟؟؟؟؟
با قرآن هم یکی نیست

چی باعث شده تا این حدیثا جعل بشن؟
یهودیا؟ یعنی مثل اسرائیلیات مطالب تورات رو که تو کلیات شبیه اسلام بود وارد دین کردن؟

این همه حدیث جعلی از کجا میان؟

چرا همیشه خدا ، مردم زنا رو پلید و کم عقل میدونستن؟ لابد کسی که عقلش کمه ایمانش هم ضعیفه دیگه ،پلید هم میشه
خدایا!
من هرچی گناه میکنم برمیگرده به تو! چون تو من رو ناقص و پلید آفریدی
حوای بیچاره هم به خاطر عمل کردن به طبیعتش سرزنش شد،چیزی که تقصیر خودش نبود
نیش عقرب! نه از ره کین است
اقتضای طبیعتش اینست

عقرب همونی که تو حدیث امام علی گفته شده(زن مانند کژدم ..)

seyedziya;103375 نوشت:
از همین طریق تاملات نقلی

موارد نقلی اشکال بسیاری دارند مثلا آقای مجلسی هر چی که به دستشون رسیده جمع آوری کردند بدون اینکه در صحیح بودن اون تحقیق کنند.

سلام
مرد و زن دو کلمه کاملا کلی است در صورتی که شما در حال مقایسه خودتان با دیگران هستید
این دو باهم فرق می کند. بسیاری از مردان هستند که بر دیگران از جمله زنان برتری دارند و بسیاری از زنان بر دیگران از جمله مردان برتری دارند.
پس نمی توان به طور قطع گفت که یکی بر دیگری برتری دارد مگر اینکه صحبت در مورد صفتی خاص باشد
که ظاهرا در این حدیث صحبت از توجه به حق است .

tobeh;103376 نوشت:
سلام علیکم ، مثل اینکه به شما هم دیگه نمی شه اعتماد کرد!

من معذرت می خوام طبق ادعای شما که آقایون در معنویت و عقلانیت برتر هستند ، پس چرا از پس یک زن که از نظر معنویت و عقلانیت فروتر هست بر نمی آید ؟ ظاهرا آقایون در معنویت و عقلانیت دچار خلل هستند.

دیگر اینکه از کجای آیات استنباط کردید که حوا یه چیزهایی به آدم گفته؟

سلام علیکم

همونطور که گفتم اون پیشنهاد لزوما تلقی حقیر نیست، بلکه یه پیشنهاده که هم با ظاهر آیات سازگاره و هم میون اون احادیث و این آیات جمع می کنه، حقیر نگفتم تمام این پیشنهاد از ظاهر این آیات بر می یاد گفتم سازگاره...

در پاسخ به اشکال شما، که چرا با وجود ادعای شما مبنی بر برتری کلی مرد بر زن در جهاتی مثل معنویت و عقلانیت، در این تصویر پیشنهادی حوا در قانع کردن آدم دخیل بود باید توجه کنین که حقیر در ادعای خودم گفتم مردان بطور کلی در جهاتی اساسی مثل معنویت و عقلانیت برتر از زنان هستند، به تعبیر بطور کلی دقت بفرمایید، از طرف دیگه برتر بودن در جهاتی مثل معنویت و عقلانیت لزوما به معنای کامل بودن در این جهات نیست...

seyedziya;103361 نوشت:
ولی به نظرم باید بعضی واقعیت ها رو قبول کرد،[="red"] من اگه یه زن هم بودم باز سعی می کردم چنین باشم، یه تفسیر از اسلام همین تسلیم بودن در برابر حقیقت و هماهنگ شدن با اونه...[/]

واقعا؟؟!!!

seyedziya;103373 نوشت:
اما بحث حقیر راجع به چیز دیگه ایه، راجع به برتری کلی مردان بر زنان در جهاتی اساسی مثل معنویت و عقلانیت(تعبیر «کلی» رو در نظر داشته باشین، یعنی بطور کلی)،

چرا کسی در مورد اینکه اولین قاتل روی زمین (قابیل) مرد بوده، صحبت نمیکنه؟ و این را نقصی برای مردان نمیدونه؟
حال اگر این قاتل زن بود معلوم نبود چه چیزهایی که در مورد زنان نمی گفتند!! خدا به زنان رحم کرد!!!
به هر حال نظرات آیت الله جوادی آملی با شما تفاوت دارد و به طور کلی را قبول ندارند.

seyedziya;103373 نوشت:
خدا عاقبت من رو بخیر کنه...

امیدوارم. ولی با اینهمه خانم باسواد و فرهیخته قول نمیدم.

tobeh;103378 نوشت:
[/right]

موارد نقلی اشکال بسیاری دارند مثلا آقای مجلسی هر چی که به دستشون رسیده جمع آوری کردند بدون اینکه در صحیح بودن اون تحقیق کنند.

بله ولی بخشی از این پروسه ی تاملات عقلی و نقلی ارزیابی اعتبار و اتقان این احادیثه...

سلام به همه دوستان :Gol:

:Gig::Gig::Gig:

[="Indigo"]من تا پست دوستمونو تو صفحه اول ببینم جواب بدم صفحه سوم شد :Gig:[/]

mkk1369;103359 نوشت:
یکی شیطان مثل ابلیس یکی نفس اماره و دیگری ادم های شیطان و...

که می تواند منظور جمع بستن نفس اماره باشد چون هردو وسوسه شدند
یا اینکه ابلیس حوا را گول زد و وبعد حوا ادم را (فکر کنم منظورم مشخص باشد)

دوست گرامی

در حدیث ابتدایی وقتی گفته شده چرا مرد بر زن برتره در ادامه دلیل ذکر شده :

نازنين مريم;103349 نوشت:
اول كس كه پيروى زن شد آدم بود و خدايش از بهشت بيرون كرد،

یعنی زن عامل مهمی بوده برای بیرون آوردن مرد از بهشت و عامل فریب مرد .

اگر ما قبول کنیم شیطان آدم و حوا را فریب داد :

نازنين مريم;103349 نوشت:

«شيطان آن دو را به فريب راهنمايي كرد (فريب داد).» (اعراف /22)

دیگه چطور میشه این مطلبو پذیرفت که :

نازنين مريم;103349 نوشت:
اول كس كه پيروى زن شد آدم بود و خدايش از بهشت بيرون كرد،

مطلب خیلی واضح و روشنه مثل روشن بودن اون مطلب برای شما :ok:

وقتی شیطان عامل اصلی باشد چطور میشه پذیرفت زن مرد را از بهشت بیرون کرد برای ادم که کسر شانه زشته :khaneh:

[="Indigo"]از این واضح تر که آیه گفته : شیطان هر دو را فریب داد . [/]

[="Indigo"]یعنی خدا گفته شیطان ولی نقش زن عامل بیرون اومدن آدم از بهشت بوده !!!!
این میشه تفسیر به رای و دل بخواهی !![/]

حتی در آیه ای خدا گفته :

نازنين مريم;103349 نوشت:
شیطان شروع به وسوسه آدم كرد و گفت اى آدم! آيا درخت عمر جاويدان را به تو نشان بدهم كه هر كس از ميوه آن بخورد هميشه زنده خواهد بود، آيا راه رسيدن به حكومت و سلطنت هميشگى را مى‏خواهى بدانى"عاقبت آدم پروردگارش را عصيان كرد و از پاداش او محروم ماند "وَ عَصى‏ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوی"

نمیدونم واقعا چطور با وجود این آیه های واضح و روشن میشه در این حد تفسیر کرد که گفته بشه ادم با گوش دادن حرف حوا از بهشت بیرون شد .

[="Indigo"]من کلام کارشناس بزرگوارو هم گذاشتم :[/]

نازنين مريم;103349 نوشت:
[="Indigo"]اینکه گفته شده حوا حضرت آدم را فریب داده بر خلاف آموزه های قرآن است. و این مطالب نادرست در کتاب مقدس و اسراییلات به چشم می خورد.[/]

seyedziya;103361 نوشت:
بدلیل آتش باران شدید از ناحیه ی جبهه ی خانم های سایت آدم جرات نمی کنه همه ی واقعیت ها رو بگه،

مظلوم نمایی تعطیل :khaneh:آقایون جراتشون بیشتر از اینه دیگه خانوما حق حرف زدن و سوال پرسیدن که دارن :Gig:

seyedziya;103361 نوشت:
ولی به نظرم باید بعضی واقعیت ها رو قبول کرد،

[="Indigo"]واقعیت چیه ؟! آیا همیشه اون چیزی که من میگم واقعیته و حق ؟! [/]

خدا شاهده میخوام به جواب سوالم برسم و قصدی ندارم ولی نمیتونم همینجوری قبول کنم نص صریح قرآنو کنار بذارم و به احادیث گوش کنم که با آیه قران در تضادن .

[="Indigo"]واقعیت باید اثبات بشه با دلیل و مدرک نه حدسیات و تفسیر به رای اون وقته پذیرفتنش بر همه واجبه [/].

وقتی خدا واضح گفته شیطان عامل انحراف ادم و حوا بوده و حتی در آیه ای آدم را تنها ذکر میکنه بیایم یه جوری زورکی حوارو توش دخیل کنیم نا جوانمردانست :ok:

seyedziya;103373 نوشت:
شیطان در حضور آدم و حوا این حرف رو زده و خطابش در وهله ی اول با آدم بوده، بعد حوا با آدم حرفایی می زنه، بعدش آدم قانع میشه، و بدین ترتیب حق تعالی رو نافرمانی می کنه...

:Gig::Gig:داستان تخیلیه قشنگی میشه . ببخشیدا در مورد همه ایه های قرآن میشه اصلو رها کرد رفت سراغ تخیل یا چون اینجا قراره یه مردی تبرئه بشه مجازه :khandeh!:!!!

seyedziya;103373 نوشت:
بحث حقیر راجع به چیز دیگه ایه، راجع به برتری کلی مردان بر زنان در جهاتی اساسی مثل معنویت و عقلانیت(تعبیر «کلی» رو در نظر داشته باشین، یعنی بطور کلی)، خدا عاقبت من رو بخیر کنه...

بزرگوار این بحث تو تاپیک کی برتره دنبال میشه تو رو خدا کاری نکنید اینم بسته بشه :Ghamgin: صفحرو که رفرش کردم دیدم آذر بانوی عزیز وعده باز کردنشو دادن :ok:

زیتون;103384 نوشت:
چرا کسی در مورد اینکه اولین قاتل روی زمین (قابیل) مرد بوده، صحبت نمیکنه؟ و این را نقصی برای مردان نمیدونه؟

دوستان رحم کنید مساله جنایی بشه دیگه من هیچ وقت به جواب نمیرسم :geristan:

نازنين مريم;103394 نوشت:
سلام به همه دوستان :gol:

:gig::gig::gig:

من تا پست دوستمونو تو صفحه اول ببینم جواب بدم صفحه سوم شد :gig:

دوست گرامی

در حدیث ابتدایی وقتی گفته شده چرا مرد بر زن برتره در ادامه دلیل ذکر شده :

یعنی زن عامل مهمی بوده برای بیرون آوردن مرد از بهشت و عامل فریب مرد .

اگر ما قبول کنیم شیطان آدم و حوا را فریب داد :

دیگه چطور میشه این مطلبو پذیرفت که :

مطلب خیلی واضح و روشنه مثل روشن بودن اون مطلب برای شما :ok:

وقتی شیطان عامل اصلی باشد چطور میشه پذیرفت زن مرد را از بهشت بیرون کرد برای ادم که کسر شانه زشته :khaneh:

از این واضح تر که آیه گفته : شیطان هر دو را فریب داد .

یعنی خدا گفته شیطان ولی نقش زن عامل بیرون اومدن آدم از بهشت بوده !!!!
این میشه تفسیر به رای و دل بخواهی !!

حتی در آیه ای خدا گفته :

نمیدونم واقعا چطور با وجود این آیه های واضح و روشن میشه در این حد تفسیر کرد که گفته بشه ادم با گوش دادن حرف حوا از بهشت بیرون شد .

من کلام کارشناس بزرگوارو هم گذاشتم :

مظلوم نمایی تعطیل :khaneh:آقایون جراتشون بیشتر از اینه دیگه خانوما حق حرف زدن و سوال پرسیدن که دارن :gig:

واقعیت چیه ؟! آیا همیشه اون چیزی که من میگم واقعیته و حق ؟!

خدا شاهده میخوام به جواب سوالم برسم و قصدی ندارم ولی نمیتونم همینجوری قبول کنم نص صریح قرآنو کنار بذارم و به احادیث گوش کنم که با آیه قران در تضادن .

واقعیت باید اثبات بشه با دلیل و مدرک نه حدسیات و تفسیر به رای اون وقته پذیرفتنش بر همه واجبه .

وقتی خدا واضح گفته شیطان عامل انحراف ادم و حوا بوده و حتی در آیه ای آدم را تنها ذکر میکنه بیایم یه جوری زورکی حوارو توش دخیل کنیم نا جوانمردانست :ok:

:gig::gig:داستان تخیلیه قشنگی میشه . ببخشیدا در مورد همه ایه های قرآن میشه اصلو رها کرد رفت سراغ تخیل یا چون اینجا قراره یه مردی تبرئه بشه مجازه :khandeh!:!!!

بزرگوار این بحث تو تاپیک کی برتره دنبال میشه تو رو خدا کاری نکنید اینم بسته بشه :ghamgin: صفحرو که رفرش کردم دیدم آذر بانوی عزیز وعده باز کردنشو دادن :ok:

دوستان رحم کنید مساله جنایی بشه دیگه من هیچ وقت به جواب نمیرسم :geristan:

سلام علیکم

شما از یه طرف آیاتی رو می بینین که گفته میشه هر دو فریب خوردن و از طرف دیگه آیاتی که می گه شیطان با آدم مخاطبه کرد(و از ظاهر آیات هم بر می یاد که این مخاطبه بی واسطه است) و آدم هم در نهایت فریب خورد...

بحث از شقوق مختلفی که اینجا مطرح میشه و بررسی اعتبار اونها با صرف لحاظ آیات بحث مفصلیه اما آنچه حقیر پیش از این گفتم به عنوان یه شق پیشنهادی جای تامل و بررسی داره (

اینکه شیطان در حضور آدم و حوا این حرف رو زده و خطابش در وهله ی اول با آدم بوده، حوا ابتدائا قانع میشه و با آدم حرفایی می زنه، بعد آدم قانع میشه، و بدین ترتیب هر دو فریب می خورن...)...

اما نکته ی مهم اینجاست که در بررسی مقبولیت این

شقوق قابل طرح حتما باید به احادیث معتبر هم نظر داشت، این احادیث رو هم که علی الظاهر دوستان اهل فضل جانب اعتبارش رو گرفتن نباید به صرف اینکه به مذاق ما خوش نمی یاد رد کنیم...

یه نکته دیگه هم که باید در نظر داشت اینکه اگه هم معتقد باشیم شیطان اول حوا رو قانع کرده بعد اون در قانع شدن آدم دخیل بوده، باز چون خود حوا فریب خورده بوده نمیشه گفت که اون هم مثل شیطان آدم رو فریب داده بلکه حداکثر باید گفت که ناخواسته و ندانسته در فریب آدم دخیل بوده...

رضا;103368 نوشت:
‎« لفضلت النسا ء ولا ثرت النسا ء على الرجال » ( يعنى زنان را بر مردان ترجيح مى دهم . )

:bale:

قرآن :آدم بود که فریب خورد
http://www.askdin.com/showthread.php?t=8738&page=2

اکثر احادیث مردسالارانه جعلی و ضعیفن

آقایون مردسالار!
شما با حب نفس و غریزه برتری جویی بر زنان درباره مسائل اعتقادی نظر ندین
اینجوری به دین ضربه میزنین

فقط یاد گرفتین که یکی باشه بزنین تو سرش! کارهاتون رو انجام بده همیشه هم تو خونه وقتی میرسین خونه باشه!
دوست من از شوهرش طلاق گرفت،اگه بدونین چه بلاهایی سر این دختر نیاورده بود
تو خیابون گل سر پشت سر دوستم رو که زیر روسریش بود میگرفت و میکشید و میگفت :این چیه؟؟؟میخوای خودنمایی کنی موهات رو اینجوری بستی!!
بیچاره موهاش بلند بود خب:kalafeh:، مدام توقع داشت بشنوه: چشم!
هی جلو دوستاش ضایش میکرد،هی میگفت برو خونه!
بعد میگفت باید اطاعت کنی! دوست داشت جلوی پسرای دیگه به زنش دستور بده!
اصلا عقده داشت یکی زیر دستش باشه
دوست من رو بدبخت کرد:Narahat:

با تمایلات نفسانی و غریزه حیوانی برتری جوییتون مبارزه کنید تا دختر مردم رو عذاب ندین

اگه میل به خودنمایی و مورد تحسین و محبت واقع شدن طبیعت زنه،برتری جویی هم طبیعت مرده،چطور ما باید اینا رو تو خودمون بکشیم اما برای اطاعت و ارضای برتریی جویی شوهرامون با چشم گفتن،صواب هم نصیبمون میشه!!!؟

دوستان به این نظرات کارشناسان هم توجه کنن .

عمار;91279 نوشت:
علامه طباطبایی در تفسير الميزان مي‌فرمايد: به نظر مي‌رسد كه اين اخبار(اخباری که میگوید حوا آدم رو فریب داده است)، از اخبار مجعوله باشند و گويا اين مطلب عيناً برگرفته از تورات است كه خلاصة آن به شرح زير مي‌باشد: در فصل دوم از سفر اول (يعني سفر تكوين و خلقت‌) مي‌گويد: «خداوند آدم را از خاك زمين صورت داد و نسيم حيات را بر دماغش دميد و بعد او را در باغ عدن گذاشت و خداوند در اين زمين درخت خوش‌نما و به خوردن نيكو و هم درخت حيات در وسط باغ و درخت دانستن نيك و بد در وسط باغ قرار داد... و خداوند آدم را امر كرد كه از تمامي درختان باغ مختاري كه بخوري‌، امّا از درخت دانستن نيك و بد مخور... و خداوند خدا گفت‌: بودن آدم تنها خوب نيست به جهت او ياري را بسازم كه با او باشد و... خداوند از پهلوي آدم يكي از استخوانهاي او را برداشت و زني ساخت‌...»

سپس در فصل سوّم مي‌گويد: «و مار از جانوران صحرا حيله‌سازتر بود كه خدا آفريده بود كه زن را فريفت و گفت‌: خوردن از اين درخت نيك و بد شما را نمي‌ميراند بلكه چشمانتان گشوده مي‌شود و چون اين سخن در نظر زن نيكو بود از درخت ميوه‌اي گرفت و خورد و به شوهرش نيز داد كه بخورد...»(1).

با مطالعه سرگذشت آدم و حوا در قرآن و تورات و مقايسة بين رواياتي كه در اين زمينه از شيعه و سني نقل شده است‌، روشن مي‌شود كه روايات مربوط به مار جعلي است و از تورات گرفته شده است‌.(2) امّا آنچه از آيات قرآن در مورد فريب دادن حضرت آدم فهميده مي‌شود اين است كه حضرت آدم‌(ع) و حوا(س) شيطان را مشاهده مي‌كردند و شيطان براي آنها مرئي بود مانند آيه «فقُلْنا يا آدم‌ُ اِن‌َّ هَذَا عَدُوُّ لَك‌َ لِزَوْجِك‌; اي آدم اين دشمن تو و همسرت است‌»(3)

و همچنين در قرآن آمده كه شيطان به حضرت آدم گفت‌: «يا آدَم‌ُ هَل‌ْ ادُلُّك‌َ علي شجرة الخُلْدِ; اي آدم آيا تو را به اين درخت (هميشه زنده ماندن‌) و جادواني هدايت بكنم‌»(4).
آية فوق ظهور در اين دارد كه حضرت آدم‌(ع) شيطان را مشاهده نموده است‌. چون جمله به صورت خطاب بوده و خطاب در جايي مي‌آيد كه گوينده مشخص و معلوم باشد. همچنين در سورة اعراف از شيطان نقل مي‌شود كه براي ايشان قسم خورد و قسم نيز در جايي است كه گوينده در ميان باشد «وقَاسَمَهُمَا اِنّي لَكُمَا لَمِن‌َ النّاصحين‌; (شيطان‌) براي آنها قسم خورد كه من خيرخواه شما هستم‌»(5).

از آيات فوق درمي‌يابيم كه فريب دادن حضرت آدم‌(ع) مستقيم بوده و حضرت حوا(س) نقشي در آن نداشته است‌.

نازنين مريم;103349 نوشت:
سلام به همه دوستان

تاپیکی زده شد با عنوان (کی برتره ؟ ونوسی ها یا مریخی ها ) البته فعلا گویا قفل شده

علت برتر بودن مرد بر زن بحث بود و جوابایی از سوی کارشناسان داده شد.

بیشترین چیزی که توجهو به خودش جلب میکرد و خانومارو ناراحت این حدیث بود :

بمن خبر ده مردان را بر زنان چه برتريست؟
فرمود چون برترى آسمان بر زمين و آب بر زمين زنده است و بمردان زنان زنده‏اند. اگر مردها نبودند زنها خلق نميشدند براى گفته خداى عز و جل (نساء 34) مردها سرپرست زنها باشند براى آنكه خدا برخى را بر ديگرى برترى داده يهودى گفت اين براى چه؟ فرمود خدا آدم را از گل آفريد و از فزونى و مانده آن حواء خلق شد اول كس كه پيروى زن شد آدم بود و خدايش از بهشت بيرون كرد، برترى مردها بر زنها در دنيا روشن است نبينى كه چطور زنها حيض شوند و براى پليدى از عبادت باز مانند و مردها حيض ندارند.

مصادر روایت: الاختصاص شیخ مفید،الامالی شیخ صدوق و علل الشرائع.

گویا از نظر کارشناسان سایت این حدیث معتبره البته از برخی کارشناسان بیرون از سایتم پرسیدم گفتن معتبره .

اول كس كه پيروى زن شد آدم بود و خدايش از بهشت بيرون كرد.

سوال : این سوال مطرحه چطور این حدیث معتبره در حالیکه در قرآن این مطلب بیان شده :

و کارشناس محترم فرمودند :

نقل
  نوشته اصلی توسط : سعید

خدای متعال در قرآن می فرماید:فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطانُ لِيُبْدِيَ لَهُما ما وُورِيَ عَنْهُما مِنْ سَوْآتِهِم( اعراف،20) یعنی "شیطان به وسوسه كردن آنان مشغول شد، تا لباسهاى اطاعت و بندگى خدا را از تن آنان بيرون كند، و عورت آنها كه پنهان بود آشكار سازد". همچنین هنگامی که حرف از گمراه کردن شیطان به میان می آید کار شیطان را به هر دو نسبت می دهد فَدَلَّاهُما بِغُرُور . بنابر این آیات فهمیده می شود که حضرت آدم و حواء هر دو فریب شیطان را خوردند. اما در جای دیگر خدا می فرماید این حضرت آدم بود که فریب شیطان را خورد فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطانُ قالَ يا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلى‏ شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَ مُلْكٍ لا يَبْلی( سوره طه،120)
بنابراین اینکه گفته شده حوا حضرت آدم را فریب داده بر خلاف آموزه های قرآن است. و این مطالب نادرست در کتاب مقدس و اسراییلات به چشم می خورد.
موفق باشید

خواهش میکنم از اساتید بزرگوار که بفرمایند چطور میشه حدیثی که در ابتدای تاپیک بیان کردم معتبر باشه در حالیکه ضد نص قران است

بسم الله الرحمان الرحیم

در قرآن یکی از پر بحث ترین آیات ، آیه 34 سوره نساء است که خداوند در این آیات در مورد مسائل خانوادگی و زناشویی صحبت می کند ، در این آیه آمده الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلیَ النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلیَ‏ بَعْضٍ وَ بِمَا اَنفَقُواْ مِنْ اَمْوَلِهِم یعنی: مردان بر زنان قیمومیت و سرپرستی دارند، به خاطر اینکه خدا بعضی را بر بعضی برتری داده، و به خاطر این که مردان از مال خود نفقه زنان و مهریه آنان را می‏دهند‏ (ترجمه المیزان)

حال سوال پیش می آید که این آیه چه چیزی می گوید؟ آیا اینکه خداوند گفته ما بعضی را نسبت به بعض دیگر برتری دادیم بمعنی اینست که زن و مرد در انسانیت متفاوتند و مرد بالاتر از زن است ؟! اگر این باشد که می شود بی عدالتی و ظلم و خداوند هم که عادل است و ظالم نیست چون ظالم ، ظلم می کند برای اینکه به هدفش بزور برسد حال آنکه خداوند احتیاج به چنین چیزی ندارد پس جریان این آیه چیست؟

قدر مسلم اینست که در زنان صفاتی هست که در مردان نیست و در مردان صفاتی ست که در زنان نیست . بعضی از صفات زنان آنها را در بعضی کارها بالاتر از مردان قرار می دهد و همین صفات ،زنان را در بعضی کارها پایین تر . در مردان هم صفاتی هست که در بعضی کارها آنان را بالاتر و سرپرست و در بعضی کارها آنان را پایین تر و مطیع قرار می دهد. برای مثال اکثر مردان از قدرت بدنی بیشتری نسبت به زنان برخوردارند این قدرت بدنی باعث می شود مرد در جامعه هم از امنیت بیشتری برخوردار باشد و هم اینکه در مقابل سختی ها و فشارهای جسمی پایدار تر است. در نتیجه این باعث برتری مرد نسبت به زن شد! حال آنکه اگر همین صفت (قدرت بدنی) را بیاوریم و در مورد تربیت فرزندان یا معلمی و آموزش قرار دهیم هیچ ارزشی ندارد! یا مثلا در زنان صفت عاطفه و محبت و احساس بیشتر از مردان است . این صفت باعث می شود زن در تربیت فرزند و یا معلمی و یا در ایجاد علاقه در دیگران نسبت به مرد یا پسر برتری داشته باشد ولی این احساس و یا این عواطف در کارهایی مثل قضاوت و یا بعضی از محیطهای جامعه ممکن است اثر سوء داشته باشد!
در نتیجه زنان را بر مردان برتری ست در بعضی موارد و مردان را بر زنان برتری ست در بعضی چیزها.
اما یک سوال جدید چرا خداوند در آیه این را نگفته؟ و به برتری مردان بر زنان اکتفا کرده؟
جواب این سوال بسیار ساده است. زیرا خداوند در این آیه در مورد خانواده و سرپرستی خانواده صحبت می کند و می خواهد نظرش را در مورد سرپرست خانواده بگوید بخاطر همین مسئله برتری مردان به زنان را مطرح کرده و مسئله برتری زنان به مردان را در بعض امور مطرح نکرده چون اصلا موضوعیتی هم نداشت. اما در جای دیگر که موضوع بحث برتری انسانها ست صریحا بیان می کند: إِنَّ اَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ اَتْقاکُمْ یعنی همانا برترین و والاترین شما انسانها نزد خدا با تقوی ترین شماست و نگفته برترین شما انسانها مردترین شماست! و نگفته برترین انسانها زن ترین شماست بلکه معیار را تقوی قرار داده بنابراین معیار برتری در اسلام فقط تقوی ست .نه آخوند بودن و نه مرد بودن و نه زن بودن!
و معیار برتری در جامعه برای مرد و زن صفات آنهاست و صفات آنها هم متفاوت است و تفاوتی که باعث تبعیض نشود ظلم نیست. و این صفات است که باعث می شود مرد در بعضی امور مثل مدیریت خانواده در بیرون از خانه قیم باشد و زن در چیزهایی مثل مدیریت خانه برتر ، و یا مرد در کارگری برتر باشد و زن در دبیری و معلمی و آموزش ، اینها تبعیض و ظلم نیست بلکه تفاوت است.

قرآن به طور مکرر مردان و زنان را مورد خطاب قرار می دهد: «المسلمین و المسلمات»، «المؤمنین و المؤمنات»، (مردان مسلمان و زنان مسلمان، مردان مومن و زنان مومن)، و فرائض دینی را بر هر دو آنان واجب دانسته است.

إن المسلمين و المسلمات و المؤمنين و المؤمنات و القانتين و القانتات و الصادقين و الصادقات و الصابرين و الصابرات و الخاشعين و الخاشعات و المتصدقين و المتصدقات و الصائمين و الصائمات و الحافظين فروجهم و الحافظات و الذاكرين الله كثيرا و الذاكرات أعدّ الله لهم مغفرة و أجرا عظيما.

«همانا مردان مسلمان و زنان مسلمان، و مردان مؤمن و زنان مؤمن، و مردان فروتن و زنان فروتن، و مردان راستگو و زنان راستگو، مردان شکیبا و زنان شکیبا، و مردان نرم­دل و زنان نرم­دل، و مردان بخشنده و زنان بخشنده، و مردان روزه­دار و زنان روزه­دار، و مردانی که فرجهای خود را نگه دارند و زنان نگه دارنده، و مردانی که یاد خدا بسیار کنند و زنان یاد کننده، آماده کرده است خدا برای ایشان آمرزشی و پاداشی بزرگ.»

سوره احزاب آیه 35

قرآن کریم در آیات بسیار و به طور خیلی شفاف فرموده است که جنسیت و مذکّر و مؤنّث بودن آن، به جهات روحانی و معنوی و

درجه روحانیت شخص ربطی ندارد بلکه درجه روحانیت شخص بستگی تام به چگونگی کرد و ایمان او دارد.

من عمل صالحا من ذكر أو أنثى و هو مؤمن فلنحيينّه حياة طيبة و لنجزينهم أجرهم بأحسن ما كانوا يعملون.

ترجمه: از مرد و زن هر کس که مؤمن باشد و عمل صالحی به جا آورد، پس هر آينه، پس با زندگی پاكيزه به او حیات بخشیم و هر آينه جزا دهيم ايشانرا با مزدی بیشتر (بهتر) از آن چه به آن عمل کردند. سوره نحل آیه 97

از همه دوستان خواهش میکنم فقط به موضوع سوال بپردازن تو رو خدا :Ghamgin:

نازنين مريم;103349 نوشت:
سلام به همه دوستان

تاپیکی زده شد با عنوان (کی برتره ؟ ونوسی ها یا مریخی ها ) البته فعلا گویا قفل شده

علت برتر بودن مرد بر زن بحث بود و جوابایی از سوی کارشناسان داده شد.

بیشترین چیزی که توجهو به خودش جلب میکرد و خانومارو ناراحت این حدیث بود :

بمن خبر ده مردان را بر زنان چه برتريست؟

مصادر روایت: الاختصاص شیخ مفید،الامالی شیخ صدوق و علل الشرائع.

اول كس كه پيروى زن شد آدم بود و خدايش از بهشت بيرون كرد. (جالبه این جمله به نظر من برتر بودن مردو بر زن ثابت نمیکنه بلکه نشون میده که مردان خیلی زود فریب میخورن پس برتر نیستن و ....!!)

سوال : این سوال مطرحه چطور این حدیث معتبره در حالیکه در قرآن این مطلب بیان شده :

و کارشناس محترم فرمودند :

نقل
  نوشته اصلی توسط : [="Indigo"]سعید [/]

[="Indigo"]خدای متعال در قرآن می فرماید:فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطانُ لِيُبْدِيَ لَهُما ما وُورِيَ عَنْهُما مِنْ سَوْآتِهِم( اعراف،20) یعنی "شیطان به وسوسه كردن آنان مشغول شد، تا لباسهاى اطاعت و بندگى خدا را از تن آنان بيرون كند، و عورت آنها كه پنهان بود آشكار سازد". همچنین هنگامی که حرف از گمراه کردن شیطان به میان می آید کار شیطان را به هر دو نسبت می دهد فَدَلَّاهُما بِغُرُور . بنابر این آیات فهمیده می شود که حضرت آدم و حواء هر دو فریب شیطان را خوردند. اما در جای دیگر خدا می فرماید این حضرت آدم بود که فریب شیطان را خورد فَوَسْوَسَ إِلَيْهِ الشَّيْطانُ قالَ يا آدَمُ هَلْ أَدُلُّكَ عَلى‏ شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَ مُلْكٍ لا يَبْلی( سوره طه،120)
بنابراین اینکه گفته شده حوا حضرت آدم را فریب داده بر خلاف آموزه های قرآن است. و این مطالب نادرست در کتاب مقدس و اسراییلات به چشم می خورد.
موفق باشید
[/]

خواهش میکنم از اساتید بزرگوار که بفرمایند چطور میشه حدیثی که در ابتدای تاپیک بیان کردم معتبر باشه در حالیکه ضد نص قران است

فکر کنم برای به نتیجه رسیدن بحث خوندن مطالبی که کارشناس بزرگوار در تاپیکی که در مورد فریب ادم و حوا بودمطرح کردند خیلی مفید باشه و به نتیجه کمک کنه .

عمار;91279 نوشت:
[="indigo"]علامه طباطبایی در تفسير الميزان مي‌فرمايد: به نظر مي‌رسد كه اين اخبار(اخباری که میگوید حوا آدم رو فریب داده است)، از اخبار مجعوله باشند و گويا اين مطلب عيناً برگرفته از تورات است كه خلاصة آن به شرح زير مي‌باشد: در فصل دوم از سفر اول (يعني سفر تكوين و خلقت‌) مي‌گويد: «خداوند آدم را از خاك زمين صورت داد و نسيم حيات را بر دماغش دميد و بعد او را در باغ عدن گذاشت و خداوند در اين زمين درخت خوش‌نما و به خوردن نيكو و هم درخت حيات در وسط باغ و درخت دانستن نيك و بد در وسط باغ قرار داد... و خداوند آدم را امر كرد كه از تمامي درختان باغ مختاري كه بخوري‌، امّا از درخت دانستن نيك و بد مخور... و خداوند خدا گفت‌: بودن آدم تنها خوب نيست به جهت او ياري را بسازم كه با او باشد و... خداوند از پهلوي آدم يكي از استخوانهاي او را برداشت و زني ساخت‌...»

سپس در فصل سوّم مي‌گويد: «و مار از جانوران صحرا حيله‌سازتر بود كه خدا آفريده بود كه زن را فريفت و گفت‌: خوردن از اين درخت نيك و بد شما را نمي‌ميراند بلكه چشمانتان گشوده مي‌شود و چون اين سخن در نظر زن نيكو بود از درخت ميوه‌اي گرفت و خورد و به شوهرش نيز داد كه بخورد...»(1).

با مطالعه سرگذشت آدم و حوا در قرآن و تورات و مقايسة بين رواياتي كه در اين زمينه از شيعه و سني نقل شده است‌، روشن مي‌شود كه روايات مربوط به مار جعلي است و از تورات گرفته شده است‌.(2) امّا آنچه از آيات قرآن در مورد فريب دادن حضرت آدم فهميده مي‌شود اين است كه حضرت آدم‌(ع) و حوا(س) شيطان را مشاهده مي‌كردند و شيطان براي آنها مرئي بود مانند آيه «فقُلْنا يا آدم‌ُ اِن‌َّ هَذَا عَدُوُّ لَك‌َ لِزَوْجِك‌; اي آدم اين دشمن تو و همسرت است‌»(3)

و همچنين در قرآن آمده كه شيطان به حضرت آدم گفت‌: «يا آدَم‌ُ هَل‌ْ ادُلُّك‌َ علي شجرة الخُلْدِ; اي آدم آيا تو را به اين درخت (هميشه زنده ماندن‌) و جادواني هدايت بكنم‌»(4).
آية فوق ظهور در اين دارد كه حضرت آدم‌(ع) شيطان را مشاهده نموده است‌. چون جمله به صورت خطاب بوده و خطاب در جايي مي‌آيد كه گوينده مشخص و معلوم باشد. همچنين در سورة اعراف از شيطان نقل مي‌شود كه براي ايشان قسم خورد و قسم نيز در جايي است كه گوينده در ميان باشد «وقَاسَمَهُمَا اِنّي لَكُمَا لَمِن‌َ النّاصحين‌; (شيطان‌) براي آنها قسم خورد كه من خيرخواه شما هستم‌»(5).

از آيات فوق درمي‌يابيم كه فريب دادن حضرت آدم‌(ع) مستقيم بوده و حضرت حوا(س) نقشي در آن نداشته است‌.
و از سويي ديگر آياتي داريم كه مي‌رساند شيطان هر دوي آنها را فريب داده است مانند آيات زير: «فَأزلَّهُمَا الشيطان‌ُ...(6); شيطان هر دوي آنها را به لغزش انداخت‌» «فَدلّيَهما بغرور(7); شيطان اينها را تدليه كرد» تدليه يعني آويزان كردن‌، زير پا را خالي كردن به نحوي كه انسان بلغزد.

همانطور كه مي‌بينيد در اين آيات ضمير مثني آورده شده است كه نشان مي‌دهد شيطان هر دو آنها را فريب داد و در هر دو مستقيماً نفوذ كرد. نه اينكه از راه زن‌، مرد را فريب دهد.(8) براي كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به تفسير الميزان و تفسير نمونه‌، سوره‌هاي اعراف (آيات 19 تا 16)، طه‌(آيات 115 تا 116) و بقره (آية 36) مراجعه نماييد.

[/]

چرا تا حالا مراجع و علما به این حدیثها توجه نکردن ؟چرا مردم رو اگاه نکردن که جعلیه؟

نازنين مريم;103453 نوشت:

سلام
اتفاقا روایت بر نصوص قرآنی منطبق است یعنی برتری وجودی جنس مرد و خلقت زن از مرد را بیان می فرماید و این در نص قرآن کریم است .
موفق باشید

بسم الله الرحمان الرحیم

نظرتون در باره ی نوشته ی من چی است؟

باران رحمت;103446 نوشت:
در قرآن یکی از پر بحث ترین آیات ، آیه 34 سوره نساء است که خداوند در این آیات در مورد مسائل خانوادگی و زناشویی صحبت می کند ، در این آیه آمده الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلیَ النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلیَ‏ بَعْضٍ وَ بِمَا اَنفَقُواْ مِنْ اَمْوَلِهِم یعنی: مردان بر زنان قیمومیت و سرپرستی دارند، به خاطر اینکه خدا بعضی را بر بعضی برتری داده، و به خاطر این که مردان از مال خود نفقه زنان و مهریه آنان را می‏دهند‏ (ترجمه المیزان)

سلام
متاسفانه آیه را با پیش فرضهای قطعی بررسی کرده اید و دچار اشتباه شده اید .
اینکه آیه در صدد بیان چیست باید از خودآیه فهمیده شود نه اینکه فرض بگیرید که در مورد مسائل زناشویی است و آنوقت تفاوت زن و مرد در انسانیت را در آیه نشانه بی عدالتی بگیرید .
این نوع بررسی آیات اصلا منطقی نیست .
حال بدون هیچ تصور قبلی آیه را بررسی کنید ببینیم به چه نتیجه ای میرسید
موفق باشید

منتقد;103464 نوشت:
چرا تا حالا مراجع و علما به این حدیثها توجه نکردن ؟چرا مردم رو اگاه نکردن که جعلیه؟

این حدیث که جعلی نیست
ما علمش رو نداریم دلیل بر جعلی بودن آن نمیشود!!!!

نازنين مريم;103349 نوشت:
فرمود خدا آدم را از گل آفريد و از فزونى و مانده آن حواء خلق شد

من از کارشناس حوزه این قسمت از سوال را پرسیدم و ایشون جوابم را اینگونه داد:

گفتند فرض کنید 4 تا دستمال کاغذی و دو جعبه داریم -در هر کدام از جعبه ها دو دستمال کاغذی جا میشود- حالا دو دستمال کاغذیه رویی را درون جعبه ی اول قرار میدهیم و دستمال کاغذی های باقی مانده و اضافی را (همان دو دستمال کاغذیه باقی مانده) درون جعبه ی دوم قرار میدهیم...

اگه شما بخواین توضیح بدین هم میگین دو دستمال کاغذیه باقی مانده را درون جعبه قرار دادین!!!

پیامبر اکرم (ص) هم خیلی زیبا فرمودن از خاکه باقی مانده و اضافی (یعنی هیچ بی احترامی ای نشده) و اگر بنا به پست شمردن شخصیت زنان بود مثلا میفرمودن که خداوند کمی از خاک آدم برداشت و حوا را درست کرد! (یعنی نه تنها حضرت آدم ناقص میشدن بلکه زنان هم ناقص تر میشدن!!!)
اما خاک باقی مانده را بعضی به تعبیره غلط فکر میکنند که یعنی خاکه کم و در نتیجه وجود ناقص و یا ...

در حالی که خداوند میفرمایند:
«همة شما را از يك انسان آفريد و همسر او را (نيز) از جنس خود او قرار داد»

«خداوند از جنس خود شما, براي شما همسر آفريد»

پس این تعابیر برمیگرده به ذهنه محدوده ما نه به نقصه سخنه پیامبر!

دوستان عزیزم اگر با این قسمت موافق هستین و قانع شدین بفرمایید تا این قسمت را توضیح بدم که جوابشان دندان شکن بود! :

نازنين مريم;103349 نوشت:
رمود چون برترى آسمان بر زمين و آب بر زمين زنده است و بمردان زنان زنده‏اند. اگر مردها نبودند زنها خلق نميشدند

منتقد;103377 نوشت:
دیدین گفتم!
این حدیثا رو الان توجیه میکنن

اینا همش جعلیه؟؟؟؟؟
با قرآن هم یکی نیست

چی باعث شده تا این حدیثا جعل بشن؟
یهودیا؟ یعنی مثل اسرائیلیات مطالب تورات رو که تو کلیات شبیه اسلام بود وارد دین کردن؟

این همه حدیث جعلی از کجا میان؟

چرا همیشه خدا ، مردم زنا رو پلید و کم عقل میدونستن؟ لابد کسی که عقلش کمه ایمانش هم ضعیفه دیگه ،پلید هم میشه
خدایا!
من هرچی گناه میکنم برمیگرده به تو! چون تو من رو ناقص و پلید آفریدی
حوای بیچاره هم به خاطر عمل کردن به طبیعتش سرزنش شد،چیزی که تقصیر خودش نبود
نیش عقرب! نه از ره کین است
اقتضای طبیعتش اینست

عقرب همونی که تو حدیث امام علی گفته شده(زن مانند کژدم ..)

منتقد;103464 نوشت:

با سلام

دوست نداشتم این پست رو بزنم ولی ظاهرا لازمه، بزرگوار بد نیست کمی عقلانی تر و محققانه تر این مباحث رو دنبال کنین، این چه روشیه که به صرف اینکه چیزی به مذاقتون خوش نیومد ردش می کنین؟

به عنوان یه مطلب استطرادی، این کلام حضرت چه ربطی به بحث حاضر داره؟:

المراه عقرب حلوه اللسبه
«نيش زن شيرين است»
(ترجمه ی مرحوم دشتی، حکمت 58)

نقل قول:
اتفاقا روایت بر نصوص قرآنی منطبق است یعنی برتری وجودی جنس مرد و خلقت زن از مرد را بیان می فرماید و این در نص قرآن کریم است .
:moteajeb:
حالا اگه یه نفر برای شما یه احادیثی و روایاتی بیاره که با نص قرآن مطابقت داره و نشون میده که مثلا پیامبر سر دعوا با عایشه آیه آورده! ،شما قبول میکنی؟
پس شما نمیتونی به اون کسی که میخواد به پیامبر تهمت بزنه ایراد بگیری چون به نظر اون و به برداشت اون کاملا مطابقه!(واقعا هم خیلی ماهرانه جعل شدن ،خیلی با معنای ایه شبیهن)
اسرائیلیات هم به خاطر شبیه بودن به اسلام راحت توش وارد شده.
سناریوسازی کار خیلی راحتیه

مگه توی یه حدیث امام صادق اعتراض نکرد که خدا آدم رو از دنده چپ نیافریده؟
بارها گفتم اینجوری با هوای نفس و حس برتری جویی حیوانی و غریزیتون به دین ضربه میزنی
تفسیر به رای میکنی

نقل قول:
شمام با پیش فرض قطعی آیه رو بررسی کردین

نقل قول:
به عنوان یه مطلب استطرادی، این کلام حضرت چه ربطی به بحث حاضر داره؟:

المراه عقرب حلوه اللسبه
«نيش زن شيرين است»
(ترجمه ی مرحوم دشتی، حکمت 58)
به هم ربط داره ،زن عقربه،نیش زدنش شیرینه دست خودش هم نیست بیچاره،اقتضای طبیعتشه چون طبیعتش نقصان عقل و پلیدیه
حوا هم طبق طبیعتش رفتار کرد و گمراه کرد
خوب سناریو نوشتم براتون؟
قابل توجه آقا حامد

منتقد;103555 نوشت:
به هم ربط داره ،زن عقربه،نیش زدنش شیرینه دست خودش هم نیست بیچاره،اقتضای طبیعتشه چون طبیعتش نقصان عقل و پلیدیه

خوب سناریو نوشتم براتون؟
قابل توجه آقا حامد

شما بجای وجه مقرب و نزدیک کننده ی تشبیه وجه مبعد و دورکننده ی اون رو گرفتین، بیراه نیست اگه بگیم این تعبیر حضرت بیشتر از اینکه ذم باشه مدحه، این بحث حاشیه ایه و بهتره ادامه داده نشه...

اما در باب رویه ی کلی تون در برخورد با این مباحث حقیر مطلب پست قبلی رو دوباره تکرار می کنم، فک کنم بحث بیشتر در این باره مجادله ی کم فایده است و تاپیک رو منحرف می کنه:

نقل قول:
با سلام

دوست نداشتم این پست رو بزنم ولی ظاهرا لازمه، بزرگوار بد نیست کمی عقلانی تر و محققانه تر این مباحث رو دنبال کنین، این چه روشیه که به صرف اینکه چیزی به مذاقتون خوش نیومد ردش می کنین؟

در ادامه ی مطلب قبلی، همونطور که بارها گفتم، با تصویری مثل تصویری که گذشت، این احادیث و آیات قابل جمع اند، پس برخی خانم های محترم سایت لطفا دیگه حرف از تعارض صریح این احادیث با نص قرآن نزنن، من تعجب می کنم که چطور با اینکه چند بار این مطلب رو تکرار کردم باز این ادعا تکرار میشه، به نظرم در اینجا دوستان باید عقلانی تر و محققانه تر عمل کنن...

اون تصویر بطور اجمال این بود که

، شیطان در حضور آدم و حوا این حرف رو زده و خطابش در وهله ی اول با آدم بوده، حوا ابتدائا قانع میشه و با آدم حرفایی می زنه، بعد آدم قانع میشه، و بدین ترتیب هر دو فریب می خورن...

این تصویر مزیتی که داره بین این آیات و این احادیثی که دوستان اهل فضل جانب اعتبارشون رو گرفتن جمع می کنه...

اما کلامی هم با دوستانی مثل سرکار زینب سادات گرامی که به دنبال پاسخ «قطعی» از دوستان بزرگوار «پاسخگو» هستن، این مباحث علمی اختلافیه و این خود شمایید که بعد از تتبع آرا مختلف در این باره در حد توان، باید شواهد و قرائن طرف های بحث رو سبک سنگین کنین و ببینین کدوم مقبول تره، البته حتی الامکان بدور از هر نوع عاطفه و احساسی که روی این تاملات پارازیت بندازه:Labkhand:...

مطلب دیگه اینکه به نظر می یاد بعضی از عزیزان پاسخگو تحت تاثیر جو سنگین و شبه فمنیستی ای هستن که خانم ها ایجاد کردن:Labkhand:...

نقل قول:
بزرگوار بد نیست کمی عقلانی تر و محققانه تر این مباحث رو دنبال کنین، این چه روشیه که به صرف اینکه چیزی به مذاقتون خوش نیومد ردش می کنین؟
من عقلم کمه ،در حد خودم مباحث رو دنبال میکنم
اینام به عقل ناقص و مذاق (نیش) زهرآلودم خوش نیومده(من باب مزاح بود گیر ندین)
نقل قول:
در ادامه ی مطلب قبلی، همونطور که بارها گفتم، با تصویری مثل تصویری که گذشت، این احادیث و آیات قابل جمع اند
قبلا گفتم خیلی چیزای دیگه هم قابل جمعن،خیلی عقلانی تر و نزدیکتر به معنی آیه هستند،ولی باعث زیرسوال رفتن اسلام میشن(بگم عایشه رو؟! بگم؟)
این جمع کردن شما هم باعث توهین به نیمی از جامعه است،این برداشت غلطه،لاقل نباید با این قاطعیت گفته بشه
اینجا دیگه باید عقل رو بکار گرفت
اصلا تا به حال سناریوهایی که ضد پیامبر نوشته میشه رو خوندین؟
خیلی شبیه نتیجه گیریای شمان

تازه این دوست شما (حامد) ، میگه به خاطر برتری وجودی مرد بر زن!!
یعنی کلا از زن برتره
یه حرف حساب نشده چقدر راحت میتونه ضربه به ایمان آدم بزنه:Box:
برای اینکه لجش رو تخلیه کنه،برای اینکه با نفسانیات خودش راه بیاد ،چون خواسته تسلیمیش در برابر خدا نیست
دوست داره،اصرار داره اینجوری برداشت کنه،دوست داره زنش نوکرش باشه،مثل یک برده یا زیردست
شما بگین احساسات و مسائل شخصیش رو اینجا نیاره
:jangjoo:

منتقد;103553 نوشت:
حالا اگه یه نفر برای شما یه احادیثی و روایاتی بیاره که با نص قرآن مطابقت داره و نشون میده که مثلا پیامبر سر دعوا با عایشه آیه آورده! ،شما قبول میکنی؟ پس شما نمیتونی به اون کسی که میخواد به پیامبر تهمت بزنه ایراد بگیری چون به نظر اون و به برداشت اون کاملا مطابقه!(واقعا هم خیلی ماهرانه جعل شدن ،خیلی با معنای ایه شبیهن) اسرائیلیات هم به خاطر شبیه بودن به اسلام راحت توش وارد شده. مگه توی یه حدیث امام صادق اعتراض نکرد که خدا آدم رو از دنده چپ نیافریده؟ بارها گفتم اینجوری با هوای نفس و حس برتری جویی حیوانی و غریزیتون به دین ضربه میزنی تفسیر به رای میکنی

سلام
اگر قرار شد من بر مطلب شما نقد ننویسم شما هم باید این کار را می کردید لذا چون نکردید جواب را هم بشنوید .
بحث تطبیق تطبیق لفظی نیست بلکه تطبیق معنایی است یعنی هردو ( هم آیات و هم روایت ) یک معنا رو می رسونن لذا در اینجا کسی نمی تونه بگه روایت درست نیست چون موجب رد آیات هم می شود لذا برای رد حدیث باید دلیل نقلی یا برهان عقلی بیاره

منتقد;103553 نوشت:
شمام با پیش فرض قطعی آیه رو بررسی کردین

اول اینکه من بررسی آیه رو ننوشتم که شما بگویید با پیش فرض بوده یا نبوده دوم اینکه باران رحمت قبل از بررسی آیه گفته آیه در مورد مسائل زناشویی است و این یک پیش فرض است . و بر همین منوال هم پیش رفته و اصلا به متن آیه و دلالتهای لفظی آن توجه نکرده است
موفق در نقد

نقل قول:
بحث تطبیق تطبیق لفظی نیست بلکه تطبیق معنایی است یعنی هردو ( هم آیات و هم روایت ) یک معنا رو می رسونن لذا در اینجا کسی نمی تونه بگه روایت درست نیست چون موجب رد آیات هم می شود لذا برای رد حدیث باید دلیل نقلی یا برهان عقلی بیاره
یه پاسخگوی متعهد اینجا نیست؟ که به جای ایشون جواب بدن؟
چرا نمیگیری آقا حامد!
مگه من چیزی از تطبیق لفظی گفتم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آیه درباره فریب حوا نیست،بحث جمع کردن بین روایات و آیاته! شما میخواین یه جوری اون احادیث رو به آیه چسبونین و بگین میشه اینطوری باشه میشه فلان باشه میشه بهمان باشه بالاخره یه جوری حوا فریب داده !!هم زمان بودن ولی خدا درباره حوا چیزی نگفته فقط گفته شیطان آدمو وسوسه کرد!

نقل قول:
اول اینکه من بررسی آیه رو ننوشتم که شما بگویید با پیش فرض بوده یا نبوده
پیش فرضی که مدنظر مابود، درنظر گرفتن روایات ضعیف و .. بود.مثل کسی که با روایات و شان نزولهایی که نقل شده، بین نزول آیه و روایت جمع میکنه،بعد یه تهمتی به پیامبر میزنه! (خود اون روایات اصلا توهینه نیازی به سناریو نداره ولم کن اصلا)
برات مثال دیگه ای میزنم تا روشن شی:
روایاتی از پیامبر هست که میگه چهارهمسری تو ایه قرآن فقط خطاب به اوناییه که یتیم زیردستشونه،من میتونم بین این دوتا (آیه و روایت) جمع کنم،آیه قرآن معنیش به این روایت نزدیکتر هم هست ولی مراجع این روایت رو بیخیال میشن میگن نادرسته!(منم میدونم نادرسته)
دیدی چقد روایت غلط انداز زیاده؟که به معنی آیه هم میاد(بیشتر از برداشتای دیگه)؟؟؟

اصلا بحث با تو بیفایدست،یادت رفته بحث سر چی راه انداختم، خیلی کم هوشی!

با سلام

واقعا متاسفم كه در سايتي كه شعارش « بياييد پرسشگري را تجربه كنيم » هست برخي افراد سودجو شعار « بياييد پرخاشگري را تجربه كنيم » را سر داده اند.

فاين تذهبون...:Gig:

جاي بسي گله هم از برخي اهالي خوب اسك دين و آي ديهاي محترم هست كه گول جو سازي و حاشيه سازي برخي افراد رو خورده و بر آتش بحث دامن مي زنند.:Ghamgin:

عزيزان محترم

كجاي دين گفته با ترجمه تحت اللفظي آيات كريمه قرآن شروع به قضاوت و استدلال كنيد
همين افراد كور باطن نسبت به مفاهيم بطني قرآن كريم ، در چنين ايامي به استناد برداشت واهي خود از قرآن كريم ، علي(ع) را خانه نشين كرده و پهلوي همسرش را شكستند.

چرا تاريخ درس عبرتي براي ما نيست؟

مرد برتر است يا زن...
برتري از چه منظر؟
اگر از بسياري از منظرها بررسي كنيم بسياري از حيوانات از همه انسانها برترند.

اگر هم بحث عقل و احساس است چه كسي را با چه كسي مقايسه مي كنيد؟
كدام مرد در جهان مي تواند مدعي شود كه از زهرا(س) بالاتر است؟؟؟
كدام مرد در كوفه و شام، توانا تر از زينب(س) لب به مردانگي گشود؟؟؟
كدام مرد است كه به پاي گرد خاك پاي حضرت معصومه(س) برسد كه شفاعت كل جن و انس در يد قدرت اوست؟؟؟

مردان در جهاتي برتر و زنان در جهاتي برترند و دليل اكمال مرد و زن با ازدواج در همين سر نهفته است.
اي ن چه بحثي است و چه نتيجه اي مفيدي در بر دارد؟؟؟

مگر نه اين است كه در نهايت : «ان اكرمكم عندالله اتقاكم» همانا گرامي ترين شما نزد خدا، با تقوا ترين شماست.

گاهي اوقات حسرت مي خورم كه جوانها از اين اوقات مغتنم زندگي خود چرا به درستي استفاده نمي كنند.
اين تاپيك چند ساعتي از ايجادش نمي گذرد ولي با 60 پاسخ مشاجره گونه فقط همراه بوده است.

دوستان خوب من
به جاي اين بحثها وقتي بگذاريد براي مطالعه و غور در ژرفاي باطن اين آياتي كه مطرح فرموديد.
چقدر تفسير اين آيات را خوانديد و چه قدر تفسير مفسران را در اين آيات با هم مقايسه كرديد.

منتقد;103555 نوشت:
بیچاره،اقتضای طبیعتشه چون طبیعتش نقصان عقل و پلیدیه

جناب / سركار منتقد گرامي
شما هم اگر قصد نقد واقعي داريد
لطفاً از هر گونه بي احترامي بپرهيزيد كه كساني كه دنبال حاشيه پراكني و بي احترامي باشند
و وقت كاربران خوب انجمن را به هدر بدهند چاره اي جز سر سپردن به مسدودي ندارند

يا علي:Gol:

از تمامی مدیران ، کارشناسان و همکاران گرامی و زحمت کش سایت هم درخواست می کنم با این نوع شبهات و سوالات برخورد تند نداشته باشند .

بسیاری از این شبهات و حتی بدتر از اینا رو بنده هم داشتم ، و بحمدالله برطرف شده .

با توجه به تبلیغات سوء و منفی دشمنان نسبت به "دیدگاه اسلام به زن" و با توجه جدی تر به روحیه ی حساس و لطیف زنان توقعی بیش از این نمی رود .

فقط باید در این مسیر کارشناسان همت کنند و پاسخ های منطقی و مستدل ارائه نمایند .

و همچنین کاربران محترم با تامل و تفکر بیشتری موضوعات رو ادامه بدن و صبر و حوصله داشته باشند ، و روحیه شون رو هم تقویت کنند تا از حرف های گاهی تند اعضا زود ناراحت نشن . (بنده هم قبول دارم حرف های بعضی از اعضا خیلی تند و تیز هست . :ok: )

موفق باشید در مسیر حق ؛ :Gol:

بسم الله الرحمان الرحیم

با سلام خدمت جناب حامد

شما به من گفتید:

(سلام
اینکه آیه در صدد بیان چیست باید از خودآیه فهمیده شود نه اینکه فرض بگیرید که در مورد مسائل زناشویی است و آنوقت تفاوت زن و مرد در انسانیت را در آیه نشانه بی عدالتی بگیرید .
این نوع بررسی آیات اصلا منطقی نیست .
حال بدون هیچ تصور قبلی آیه را بررسی کنید ببینیم به چه نتیجه ای میرسید
موفق باشید)

شاید منظورم را به درستی نرسانده باشم فقط می خواستم بگویم که برتری انسان ها به مرد و زن بودن نیست نمی توان گفت که مرد برتر است یا زن ملاک برتر بودن انسان ها تقوای آن هاست همان طور که در آیه ی13 سوره حجرات آمده :

اى مردم! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره‏ها و قبيله‏ها قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد (اينها ملاك امتياز نيست،) گرامی‏ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست خداوند دانا و آگاه است!

واین را هم در نظر داشته باشید که زن و مرد مکمل هم هستند و مرد ها از نیروی بدنی بالاتر برخودارند و منطقی تر هستند حال آنکه زن ها مهربان تر و عاطفی تراند و هر کدام از این ها باعث برتری یکی بر دیگری نمی شود و ملاک برتری دوباره تاکید می کنم تقواست.

با تشکر

باران رحمت;103719 نوشت:
شاید منظورم را به درستی نرسانده باشم فقط می خواستم بگویم که برتری انسان ها به مرد و زن بودن نیست نمی توان گفت که مرد برتر است یا زن ملاک برتر بودن انسان ها تقوای آن هاست همان طور که در آیه ی13 سوره حجرات آمده : اى مردم! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره‏ها و قبيله‏ها قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد (اينها ملاك امتياز نيست،) گرامی‏ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست خداوند دانا و آگاه است! واین را هم در نظر داشته باشید که زن و مرد مکمل هم هستند و مرد ها از نیروی بدنی بالاتر برخودارند و منطقی تر هستند حال آنکه زن ها مهربان تر و عاطفی تراند و هر کدام از این ها باعث برتری یکی بر دیگری نمی شود و ملاک برتری دوباره تاکید می کنم تقواست.

سلام
توجه بفرمایید که منظور از برتری ، برتری جنس است نه افراد . بله همانطور که شما با استناد به آیه قرآنی فرمودید ملاک برتری بین افراد انسان از زن و مرد تقوی است . اما این منظور ما نیست . ما از برتری تکوینی سخن می گوییم .
همانطور که می دانیم یکی از معیارهای دینی عدم فراموشی برتری هاست : ولا تنسوا الفضل بینکم . اطلاع از این برتریها نتایجی را ببار خواهد آورد که تنظیم کنننده روابط صحیح جامعه انسانی است . مثلا خداوند متعال برای والدین برتری قائل شده است که موجب فرمان : بالوالدین احسانا می باشد .
فکر می کنم اگر این موضوع ( برتری تکوینی مرد و زن ) روشن شود درک و هضم بعضی احکام اسلامی راحت تر خواهد بود .
موفق باشید

[="Indigo"]سلام به همه دوستان :Gol:[/]

ایندفعه واقعا نا امید شدم واقعا ناامید شدم :Ghamgin:

[="Indigo"]من واقعا تاسف میخورم که آقایونی بدون توجه به اصل سوال مطرح شده و نقل سخنان کارشناس سایت در ابتدای تاپیک حرف خودشونو میزنن و به دنبال این هستن که بگن حرف ما حقه واقعا متاسفم بدون بیان هیچ مدرک و دلیلی , و باعث این وضع در تاپیک میشن متاسفم :Ghamgin:[/]

[="Purple"]دوستان گرامی مطالب بیان شده در ابتدای تاپیک کاملا نادیده گرفته میشه با دید مثبت نگاه کنم شما وقت نکردید بخونید و با دید منفی میخواید با کنار گذاشتن اون بر حرف خودتون پافشاری کنید و اثبات حرفی که نص قرآن و نظرات بزرگان و .. نفی میکنه . [/]

[="Indigo"]متاسفم که میشنوم برخی آقایون میگن چون مطلبی به مذاق ما (خانوما )خوش نیومد اونو رد میکنیم من در ابتدای تاپیک برای رد این ادعا که زن مرد را فریب داد و ..[/] [="Indigo"]از کارشناسان نقل قول کردم [/],[="Indigo"] آیا به نظر شما نظر کارشناسان , نظر علامه طباطبایی و نظر آقای جوادی املی و بسیاری از علمای حاضر در رد این قضیه بدون سند و تنها به این دلیل است که به مذاقشون خوش نیومده یا از خانومشون میترسیدن ؟!!! تعارف نکنید اگه بی توجهی شما به حرفای این بزرگان به این دلیله بگید بدونیم شاید فکر میکنید اونها هم بدون سند و دلیل حرف میزنن . [/]

گل ليلا;103640 نوشت:
همين افراد كور باطن نسبت به مفاهيم بطني قرآن كريم ، در چنين ايامي به استناد برداشت واهي خود از قرآن كريم ، علي(ع) را خانه نشين كرده و پهلوي همسرش را شكستند.

سلام بر شما بزرگوار:Gol:

[="Purple"] امیدوارم شما نظر کارشناسان و علامه طباطباییو در مورد این آیات خونده باشید یعنی استنادات ایشون هم به ظاهر آیه به دلیل نگاه سطحی به آیست چون این افراد هم با توجه به متن آیه این مسالرو رد کردن و اشاره کردنب ه ضمیر مثنی و ...؟! دوستان گویی اصلا توجه به مطالب بیان شده ندارن که جای تاسفه .[/]

گل ليلا;103640 نوشت:
مردان در جهاتي برتر و زنان در جهاتي برترند و دليل اكمال مرد و زن با ازدواج در همين سر نهفته است.

[="Indigo"]حرف شما درست کسی این را نفی نکرد[/]

[="Indigo"]ولی [/]

[="Indigo"]بحث این تاپیک مثلا در مورد این بود که حدیثی که در مورد برتری مرد بیان شده و ادعا میشه معتبره چرا قسمتی مهم از اون که استناد به بیرون شدن آدم از بهشت توسط حواست به عنوان یه وجه برتری بیان شده در حالیکه اصل موضوع بیرون شدن ادم از بهشت توسط حوا توسط علما رد شده و نص قرآن هم اونو رد میکنه ؟!!!!!!!!!!!!!!!![/]

[="DarkOrchid"]برخی افراد نا خواسته یا خواسته کاری میکنند که اقتدار و شکوه اسلام در دید جوانان کمرنگ بشه با بیان احادیثی که به مسائل بی اهمیت بها داده شده .[/]

[="Purple"]نظر بیشتر علمای حاضرو دنبال کنن دوستان ببینن عالمانی که فریب حوا را توسط آدم رد کردند روی هوای نفس و دل به خواهی حرف زدند ؟!!
شاید برخی دوستان فکر میکنند تخصصشون از این عالمان بیشتره؟!!
[/]

[="DarkOrchid"]مساله فریب آدم توسط حوا برای این مطرح شد که حدیثی که در علت برتری مرد این مورد بیان شده بررسی بشه ولی دوستان بدون توجه به نظرات بزرگان با تفسیر های خودشون بدون سند و دلیل و مدرک صحبت میکنن واقعا متاسفم حتما اینه برتری مردان این اصرار بدون دلیل و مدرک این اصرار همراه با متهم کردن دیگران و ...[/]

[="DarkRed"]من همینجا قسم میخورم که دیگه تو این تاپیک شرکت نکنم برای این قسم میخورم که نتونم زیر حرفم بزنم حتی اگه پشیمون بشم اگه بنا باشه سوالی مطرح بشه یه کارشناسان مربوط به بحث بحثو کنترل نکنن و آقایون بدون توجه به سوالات اصلی مطرح شده بدون توجه به نظرات عالمان دین که در تاپیک بیان شده و .... بخوان بحثو منحرف و باعث دلزده شدن زنان از برخی مردان مذهبی و محیط های مذهبی بشن بهتره مشارکتی نشه و بهتره بحث از ابتدا شکل نگیره .[/]

[="Purple"]حدیثی که با ظاهر قرآن متعارضه , حدیثی که محتواش با حرف علمای بزرگ متعارضه , حدیثی که علت برتری مرد بر زنو پیدایش و گل ادم و حوا معرفی میکنه یعنی بی ارزش ترین چیز و .....قبول کنیم و دلمونو خوش کنیم حق پذیریم .[/]

[="Indigo"]برخی بانوان شاید دوست داشته باشن این حرفارو در مورد خودشون قبول کنن فکر میکنن این یعنی تسلیم در برابر اسلام!!!![/]

[="DarkOrchid"]ولی وقتی علمایی چون علامه با استناد به جا به آیات قرآن و ضمایر و ... و با درک عمیق روح اسلام هیچ وقت فریب احادیث جعلیو نمیخورن من ترجیح میدم پیرو اونها باشم نه به این دلیل که زنم بلکه به این دلیل که وقتی عالمی این حرف را زده بیهوده و از روی هوای نفس نگفته و وقتی اینهمه حدیث جعلی بعد از پیامبر وارد احادیث شده عقل هم باید نقش خودشو ایفا کنه عقل در کنار آیات قرآن درکنار نظرات برخی علما . [/]

گل ليلا;103640 نوشت:
به جاي اين بحثها وقتي بگذاريد براي مطالعه و غور در ژرفاي باطن اين آياتي كه مطرح فرموديد.

[="Indigo"]دوست گرامی حق با شماست تقصیر ماست که رو پاسخگویی سایت حساب کردیم پس اینجا محل سوال در مورد ابهامات نیست هر کسی جواب میخواد باید مطالعه کنه چون وقتی بحثی چالشی و مهم باشه با انحراف تاپیک و متهم کردن خانوما هیچ وقت به سرانجام نمیرسه و این یه نقص بزرگه برای سایت مذهبی .[/]

[="Purple"] چرا باید اینهمه کاربر پست بزارن ولی یه کارشناس که تاپیکو خونه حداقل یه نقش جزئی در منحرف نشدن تاپیک ایفا کنه این یه نقص نیست ؟![/]

[="Indigo"]چرا اهمیت برخی کاربران به این مسائل تا جایی نادیده گرفته میشه که باید شاهد باشیم 8 صفحه کاربرا مطلب بنویسن ولی کارشناسی سر به تاپیک نزنه یعنی متوجه نشدن ؟![/]

[="Purple"]چرا سوال تو تاپیکای دیگه مطرح میشه باید به جای جواب و گذاشتن اولویت در جواب دادن به اون مسائل به ما اتهام عجول بودن زده بشه و تاپیک قفل ؟![/]

[="Indigo"]چرا وقتی شرایط دیده میشه نباید کارشناسان برای حل این مسائل اولویتو رو این سوالات قرار بدن یا حداقل مثل تاپیکای دیگه به مطالب سری بزنن ؟![/]

[="Indigo"]چرا و .....[/]

[="DarkGreen"]من هم ترجیح میدم به کارم تو سایت پایان بدم یه بار سایتو ترک کردم ولی گفتم ایندفعه میتونم به جواب سوالام برسم ولی حیف که با وجود علاقم دیگه ناامید شدم ...[/]

[="Indigo"]موقع زدن تاپیک گفتم بحث به این واضحیه چند ساعته به جواب میرسه ولی غافل شدم از اینکه نتیجه تاپکایی با این مضامین چی بوده و بی سرانجام ....[/]

[="Purple"]از همه دوستان التماس دعا دارم [/]

نازنين مريم;103758 نوشت:
سلام به همه دوستان

ایندفعه واقعا نا امید شدم واقعا ناامید شدم

من واقعا تاسف میخورم که آقایونی بدون توجه به اصل سوال مطرح شده و نقل سخنان کارشناس سایت در ابتدای تاپیک حرف خودشونو میزنن و به دنبال این هستن که بگن حرف ما حقه واقعا متاسفم بدون بیان هیچ مدرک و دلیلی , و باعث این وضع در تاپیک میشن متاسفم

دوستان گرامی مطالب بیان شده در ابتدای تاپیک کاملا نادیده گرفته میشه با دید مثبت نگاه کنم شما وقت نکردید بخونید و با دید منفی میخواید با کنار گذاشتن اون بر حرف خودتون پافشاری کنید و اثبات حرفی که نص قرآن و نظرات بزرگان و .. نفی میکنه .

متاسفم که میشنوم برخی آقایون میگن چون مطلبی به مذاق ما (خانوما )خوش نیومد اونو رد میکنیم من در ابتدای تاپیک برای رد این ادعا که زن مرد را فریب داد و .. از کارشناسان نقل قول کردم , آیا به نظر شما نظر کارشناسان , نظر علامه طباطبایی و نظر آقای جوادی املی و بسیاری از علمای حاضر در رد این قضیه بدون سند و تنها به این دلیل است که به مذاقشون خوش نیومده یا از خانومشون میترسیدن ؟!!! تعارف نکنید اگه بی توجهی شما به حرفای این بزرگان به این دلیله بگید بدونیم شاید فکر میکنید اونها هم بدون سند و دلیل حرف میزنن .

سلام بر شما بزرگوار

امیدوارم شما نظر کارشناسان و علامه طباطباییو در مورد این آیات خونده باشید یعنی استنادات ایشون هم به ظاهر آیه به دلیل نگاه سطحی به آیست چون این افراد هم با توجه به متن آیه این مسالرو رد کردن و اشاره کردنب ه ضمیر مثنی و ...؟! دوستان گویی اصلا توجه به مطالب بیان شده ندارن که جای تاسفه .

حرف شما درست کسی این را نفی نکرد

ولی

بحث این تاپیک مثلا در مورد این بود که حدیثی که در مورد برتری مرد بیان شده و ادعا میشه معتبره چرا قسمتی مهم از اون که استناد به بیرون شدن آدم از بهشت توسط حواست به عنوان یه وجه برتری بیان شده در حالیکه اصل موضوع بیرون شدن ادم از بهشت توسط حوا توسط علما رد شده و نص قرآن هم اونو رد میکنه ؟!!!!!!!!!!!!!!!!

برخی افراد نا خواسته یا خواسته کاری میکنند که اقتدار و شکوه اسلام در دید جوانان کمرنگ بشه با بیان احادیثی که به مسائل بی اهمیت بها داده شده .

نظر بیشتر علمای حاضرو دنبال کنن دوستان ببینن عالمانی که فریب حوا را توسط آدم رد کردند روی هوای نفس و دل به خواهی حرف زدند ؟!!
شاید برخی دوستان فکر میکنند تخصصشون از این عالمان بیشتره؟!!

مساله فریب آدم توسط حوا برای این مطرح شد که حدیثی که در علت برتری مرد این مورد بیان شده بررسی بشه ولی دوستان بدون توجه به نظرات بزرگان با تفسیر های خودشون بدون سند و دلیل و مدرک صحبت میکنن واقعا متاسفم حتما اینه برتری مردان این اصرار بدون دلیل و مدرک این اصرار همراه با متهم کردن دیگران و ...

من همینجا قسم میخورم که دیگه تو این تاپیک شرکت نکنم برای این قسم میخورم که نتونم زیر حرفم بزنم حتی اگه پشیمون بشم اگه بنا باشه سوالی مطرح بشه یه کارشناسان مربوط به بحث بحثو کنترل نکنن و آقایون بدون توجه به سوالات اصلی مطرح شده بدون توجه به نظرات عالمان دین که در تاپیک بیان شده و .... بخوان بحثو منحرف و باعث دلزده شدن زنان از برخی مردان مذهبی و محیط های مذهبی بشن بهتره مشارکتی نشه و بهتره بحث از ابتدا شکل نگیره .

حدیثی که با ظاهر قرآن متعارضه , حدیثی که محتواش با حرف علمای بزرگ متعارضه , حدیثی که علت برتری مرد بر زنو پیدایش و گل ادم و حوا معرفی میکنه یعنی بی ارزش ترین چیز و .....قبول کنیم و دلمونو خوش کنیم حق پذیریم .

برخی بانوان شاید دوست داشته باشن این حرفارو در مورد خودشون قبول کنن فکر میکنن این یعنی تسلیم در برابر اسلام!!!!

ولی وقتی علمایی چون علامه با استناد به جا به آیات قرآن و ضمایر و ... و با درک عمیق روح اسلام هیچ وقت فریب احادیث جعلیو نمیخورن من ترجیح میدم پیرو اونها باشم نه به این دلیل که زنم بلکه به این دلیل که وقتی عالمی این حرف را زده بیهوده و از روی هوای نفس نگفته و وقتی اینهمه حدیث جعلی بعد از پیامبر وارد احادیث شده عقل هم باید نقش خودشو ایفا کنه عقل در کنار آیات قرآن درکنار نظرات برخی علما .

دوست گرامی حق با شماست تقصیر ماست که رو پاسخگویی سایت حساب کردیم پس اینجا محل سوال در مورد ابهامات نیست هر کسی جواب میخواد باید مطالعه کنه چون وقتی بحثی چالشی و مهم باشه با انحراف تاپیک و متهم کردن خانوما هیچ وقت به سرانجام نمیرسه و این یه نقص بزرگه برای سایت مذهبی .

چرا باید اینهمه کاربر پست بزارن ولی یه کارشناس که تاپیکو خونه حداقل یه نقش جزئی در منحرف نشدن تاپیک ایفا کنه این یه نقص نیست ؟!

چرا اهمیت برخی کاربران به این مسائل تا جایی نادیده گرفته میشه که باید شاهد باشیم 8 صفحه کاربرا مطلب بنویسن ولی کارشناسی سر به تاپیک نزنه یعنی متوجه نشدن ؟!

چرا سوال تو تاپیکای دیگه مطرح میشه باید به جای جواب و گذاشتن اولویت در جواب دادن به اون مسائل به ما اتهام عجول بودن زده بشه و تاپیک قفل ؟!

چرا وقتی شرایط دیده میشه نباید کارشناسان برای حل این مسائل اولویتو رو این سوالات قرار بدن یا حداقل مثل تاپیکای دیگه به مطالب سری بزنن ؟!

چرا و .....

من هم ترجیح میدم به کارم تو سایت پایان بدم یه بار سایتو ترک کردم ولی گفتم ایندفعه میتونم به جواب سوالام برسم ولی حیف که با وجود علاقم دیگه ناامید شدم ...

موقع زدن تاپیک گفتم بحث به این واضحیه چند ساعته به جواب میرسه ولی غافل شدم از اینکه نتیجه تاپکایی با این مضامین چی بوده و بی سرانجام ....

از همه دوستان التماس دعا دارم

:ok::ok::ok::ok:

نازنين مريم;103758 نوشت:
امیدوارم شما نظر کارشناسان و علامه طباطباییو در مورد این آیات خونده باشید یعنی استنادات ایشون هم به ظاهر آیه به دلیل نگاه سطحی به آیست چون این افراد هم با توجه به متن آیه این مسالرو رد کردن و اشاره کردنب ه ضمیر مثنی و ...؟! دوستان گویی اصلا توجه به مطالب بیان شده ندارن که جای تاسفه .

سركار محترم

عرض بنده با كاربراني است كه به جاي بحث منطقي و مطالعه شده، تاپيك رو به انحراف مي كشونن و به اصلاح كل كل مي كنن.
نه بزرگواراني كه عمرشان در تفسير قرآن سپري شده است.

نازنين مريم;103758 نوشت:
دوست گرامی حق با شماست تقصیر ماست که رو پاسخگویی سایت حساب کردیم پس اینجا محل سوال در مورد ابهامات نیست هر کسی جواب میخواد باید مطالعه کنه چون وقتی بحثی چالشی و مهم باشه با انحراف تاپیک و متهم کردن خانوما هیچ وقت به سرانجام نمیرسه و این یه نقص بزرگه برای سایت مذهبی .

باز هم عرض بنده ، با همين كاربراني هست كه بدون مطالعه ، ذكر منبع مي كنند و به آن استناد مي نمايند.
كساني كه مي خواهند استناد به مطلبي كنند بايد كمي مطالعه در مورد آن داشته باشند.

نازنين مريم;103758 نوشت:
چرا باید اینهمه کاربر پست بزارن ولی یه کارشناس که تاپیکو خونه حداقل یه نقش جزئی در منحرف نشدن تاپیک ایفا کنه این یه نقص نیست ؟! چرا اهمیت برخی کاربران به این مسائل تا جایی نادیده گرفته میشه که باید شاهد باشیم 8 صفحه کاربرا مطلب بنویسن ولی کارشناسی سر به تاپیک نزنه یعنی متوجه نشدن ؟! چرا سوال تو تاپیکای دیگه مطرح میشه باید به جای جواب و گذاشتن اولویت در جواب دادن به اون مسائل به ما اتهام عجول بودن زده بشه و تاپیک قفل ؟! چرا وقتی شرایط دیده میشه نباید کارشناسان برای حل این مسائل اولویتو رو این سوالات قرار بدن یا حداقل مثل تاپیکای دیگه به مطالب سری بزنن ؟!

دوستان خوب من

معمولا تاپيكهايي كه به پنج شنبه و جمعه بخوره، به دليل حضور اساتيد محترم سايت در دنياي حقيقي و شركت در مراسمات مذهبي و ... كمي نياز به صبر براي پاسخگويي دارد.

بنده چون ديدم كمي داره بحثها به سمت بي احترامي به سمت بانوان محترم سايت پيش ميره ، مطلب زدم و دوستان رو به آرامش و تفكر دعوت كردم تا قبل از حضور پاسخگويان محترم كار به جاهاي باريك نكشه.

لذا اگر احياناً كسي از صحبتهاي بنده رنجيده شده پوزش مي طلبم.

يا علي:Gol:

حامد;103737 نوشت:
سلام توجه بفرمایید که منظور از برتری ، برتری جنس است نه افراد . بله همانطور که شما با استناد به آیه قرآنی فرمودید ملاک برتری بین افراد انسان از زن و مرد تقوی است . اما این منظور ما نیست . ما از برتری تکوینی سخن می گوییم . همانطور که می دانیم یکی از معیارهای دینی عدم فراموشی برتری هاست : ولا تنسوا الفضل بینکم . اطلاع از این برتریها نتایجی را ببار خواهد آورد که تنظیم کنننده روابط صحیح جامعه انسانی است . مثلا خداوند متعال برای والدین برتری قائل شده است که موجب فرمان : بالوالدین احسانا می باشد . فکر می کنم اگر این موضوع ( برتری تکوینی مرد و زن ) روشن شود درک و هضم بعضی احکام اسلامی راحت تر خواهد بود .

سلام
میشه لطفا بیشتر توضیح بدین؟

حامد;103465 نوشت:
سلام اتفاقا روایت بر نصوص قرآنی منطبق است یعنی برتری وجودی جنس مرد و خلقت زن از مرد را بیان می فرماید و این در نص قرآن کریم است . موفق باشید

حامد;103737 نوشت:
سلام توجه بفرمایید که منظور از برتری ، برتری جنس است نه افراد . بله همانطور که شما با استناد به آیه قرآنی فرمودید ملاک برتری بین افراد انسان از زن و مرد تقوی است . اما این منظور ما نیست . ما از برتری تکوینی سخن می گوییم . همانطور که می دانیم یکی از معیارهای دینی عدم فراموشی برتری هاست : ولا تنسوا الفضل بینکم . اطلاع از این برتریها نتایجی را ببار خواهد آورد که تنظیم کنننده روابط صحیح جامعه انسانی است . مثلا خداوند متعال برای والدین برتری قائل شده است که موجب فرمان : بالوالدین احسانا می باشد . فکر می کنم اگر این موضوع ( برتری تکوینی مرد و زن ) روشن شود درک و هضم بعضی احکام اسلامی راحت تر خواهد بود . موفق باشید

با سلام خدمت جناب حامد بزرگوار و دیگر دوستان سایت

برتری جنس مرد بر جنس زن و یا به تعبیری برتری تکوینی مرد بر زن به این سادگی قابل اثبات نیست لطفا ادله خود را در اینجا یا در تاپیک جداگانه ای بیان بفرمایید .

موفق و پیروز باشید

سجاد;103772 نوشت:
برتری جنس مرد بر جنس زن و یا به تعبیری برتری تکوینی مرد بر زن به این سادگی قابل اثبات نیست لطفا ادله خود را در اینجا یا در تاپیک جداگانه ای بیان بفرمایید .

سلام
ببخشید یعنی شما منظورتون اینه که اثبات شدنیه اما به سختی؟
یا اینکه اثبات نمیشه؟

مـــریم;103774 نوشت:
سلام ببخشید یعنی شما منظورتون اینه که اثبات شدنیه اما به سختی؟ یا اینکه اثبات نمیشه؟

با سلام خدمت سرکار مریم

منظور این است که ادله متقنی در اثبات چنین ادعایی ندیدم و از جناب حامد خواستم که دلیل این ادعا را بفرمایند تا مورد بررسی قرار گیرد .

در پناه حق باشید

با سلام

ظاهرا حقیر باید بعضی مطالب رو بارها و بارها تکرار کنم، به عنوان نمونه:

نمی دونم چرا بعضی خانم های بزرگوار اصرار دارن در دهان ما بذارن که از نظر ما حوا آدم رو «فریب» داده، به این تعبیر حقیر پیش از این دقت بفرمایید:

نقل قول:

شما از یه طرف آیاتی رو می بینین که گفته میشه هر دو فریب خوردن و از طرف دیگه آیاتی که می گه شیطان با آدم مخاطبه کرد(و از ظاهر آیات هم بر می یاد که این مخاطبه بی واسطه است) و آدم هم در نهایت فریب خورد...

بحث از شقوق مختلفی که اینجا مطرح میشه و بررسی اعتبار اونها با صرف لحاظ آیات بحث مفصلیه اما آنچه حقیر پیش از این گفتم به عنوان یه شق پیشنهادی جای تامل و بررسی داره (

اینکه شیطان در حضور آدم و حوا این حرف رو زده و خطابش در وهله ی اول با آدم بوده، حوا ابتدائا قانع میشه و با آدم حرفایی می زنه، بعد آدم قانع میشه، و بدین ترتیب هر دو فریب می خورن...)...

اما نکته ی مهم اینجاست که در بررسی مقبولیت این

شقوق قابل طرح حتما باید به احادیث معتبر هم نظر داشت، این احادیث رو هم که علی الظاهر دوستان اهل فضل جانب اعتبارش رو گرفتن نباید به صرف اینکه به مذاق ما خوش نمی یاد رد کنیم...

یه نکته دیگه هم که باید در نظر داشت اینکه اگه هم معتقد باشیم شیطان اول حوا رو قانع کرده بعد اون در قانع شدن آدم دخیل بوده، باز چون خود حوا فریب خورده بوده نمیشه گفت که اون هم مثل شیطان آدم رو فریب داده بلکه حداکثر باید گفت که ناخواسته و ندانسته در فریب آدم دخیل بوده...

اما راجع به ادعای تناقض صریح این احادیثی که دوستان اهل فضل جانب اعتبارشون رو گرفتن با نص قرآن هم بارها گفته شد که:

نقل قول:
در ادامه ی مطلب قبلی، همونطور که بارها گفتم، با تصویری مثل تصویری که گذشت، این احادیث و آیات قابل جمع اند، پس برخی خانم های محترم سایت لطفا دیگه حرف از تعارض صریح این احادیث با نص قرآن نزنن، من تعجب می کنم که چطور با اینکه چند بار این مطلب رو تکرار کردم باز این ادعا تکرار میشه، به نظرم در اینجا دوستان باید عقلانی تر و محققانه تر عمل کنن...

اون تصویر بطور اجمال این بود که

، شیطان در حضور آدم و حوا این حرف رو زده و خطابش در وهله ی اول با آدم بوده، حوا ابتدائا قانع میشه و با آدم حرفایی می زنه، بعد آدم قانع میشه، و بدین ترتیب هر دو فریب می خورن...

این تصویر مزیتی که داره بین این آیات و این احادیثی که دوستان اهل فضل جانب اعتبارشون رو گرفتن جمع می کنه...

اما کلامی هم با دوستانی مثل سرکار زینب سادات گرامی که به دنبال پاسخ «قطعی» از دوستان بزرگوار «پاسخگو» هستن، این مباحث علمی اختلافیه و این خود شمایید که بعد از تتبع آرا مختلف در این باره در حد توان، باید شواهد و قرائن طرف های بحث رو سبک سنگین کنین و ببینین کدوم مقبول تره، البته حتی الامکان بدور از هر نوع عاطفه و احساسی که روی این تاملات پارازیت بندازه:labkhand:...

مطلب دیگه اینکه به نظر می یاد بعضی از عزیزان پاسخگو تحت تاثیر جو سنگین و شبه فمنیستی ای هستن که خانم ها ایجاد کردن:labkhand:...
از بعضی خانم های سایت استدعا دارم مطالب رو با عقلانیت و آرامش بیشتری بخونن وگرنه با این کارشون تلویحا ادعای حقیر رو تایید می کنن...

نقل قول:
اما کلامی هم با دوستانی مثل سرکار زینب سادات گرامی که به دنبال پاسخ «قطعی» از دوستان بزرگوار «پاسخگو» هستن، این مباحث علمی اختلافیه و این خود شمایید که بعد از تتبع آرا مختلف در این باره در حد توان، باید شواهد و قرائن طرف های بحث رو سبک سنگین کنین و ببینین کدوم مقبول تره، البته حتی الامکان بدور از هر نوع عاطفه و احساسی که روی این تاملات پارازیت بندازه
ما دیدیم با عقل و عدالت خدا و انصاف و منطق جور در نمیاد،نظر من بعد از تتبع آرا اینه
وقتی خدا در قرآن اشاره به این موضع نمیکنه یعنی تقصیر ادم بیشتر بوده و از این مسئله میخواد درس بگیریم
نقل قول:
مطلب دیگه اینکه به نظر می یاد بعضی از عزیزان پاسخگو تحت تاثیر جو سنگین و شبه فمنیستی ای هستن که خانم ها ایجاد کردن
کرامت انسانی قائل شدن برای زن فمینیستیه؟؟؟ مطابق نظرات شما اینا نمادگونه است و واقعا درختی وجود نداشته پس حوا تو این داستان نماد زنه

حقیقت: عقل (نه احساسات) اکتسابیه،زن پلید نیست چون عدالت خدا نقض میشه

چرا هرچی مربوط به حقوق زنه به فمینیست ربط میدین؟ یعنی تو دین برای زن ارزشی نیست که باید به فمینیست مراجعه کنه؟
اون حدیثه غیرمنطقیه و با عقل مسلم متضاده چون میگه مرد بر زن برتری داره چون اولین بار زن فریب خورد!مثل گناه اولیه که میگن تو مسیحیته،دیگه چرا به اونا گیر میدین تو حدیثای شما هم پره از این چیزا
مثل همون جمله ای که تو انجیله
اونام میگن ما دلیلش رو نمیفهمیم! مثل شما!

اگه اصل ماجرا این بود و مثل این حدیث تکیه و تاکید رو فریب آدم بود،تو قرآن میومد ولی تو قرآن درباره گول خوردن آدم صحبت شده
حوای بیچاره باید طبق حکم نشوز از شوهرش تبعیت میکرد و به خاطر آدم فریب خورد:Nishkhand:
الانم خیلیا به خاطر شوهرشون بیدین میشن
زن تابع شوهرشه که نمیتونه با مرد غیرمسلمون ازدواج کنه ولی مرد مسلمون میتونه با غیرمسلمون ازدواج کنه (باطل نیست)
:Nishkhand:

با سلام

ادعای حقیر در ابتدای تاپیک این بود که جنس مرد بطور کلی در جهاتی اساسی مثل معنویت و عقلانیت از زن برتره، دوست داشتم این مطلب خیلی بهتر و جامع تر تقریر می شد، چرا که نگاه دین مبین هم جامع است، و این خیلی مهمه...

خداوند حکیم شئونات مختلف مردانه و زنانه رو گزافه نیافریده و ما هم نباید چنین فک کنیم، و باید نگاه جامع داشته باشیم، هر کدوم از این شئونات باید به نوبه ی خودشون در یه بستر الهی پرورش داده بشن، و این چیزیه که مرضی رضای حق تعالی است، بر همین اساس متناسب با برخی تفاوت های بین دو جنس یه سری تفاوت ها در فضائل و رذائل اخلاقی این دو جنس رو هم باید در نظر گرفت، یعنی مرد خوب صرف نظر از برخی خصوصیات اخلاقی مشترک باید فلان خصوصیات اخلاقی رو داشته باشه و زن خوب هم صرف نظر از برخی خصوصیات اخلاقی مشترک باید بهمان خصوصیات اخلاقی رو داشته باشه...

وقتی حقیر حرف از برتری کلی مرد بر زن در جهاتی مثل معنویت و عقلانیت زدم تا حد زیادی ترازهای اول این جهات رو در نظر داشتم، یعنی انبیا و امامان، عرفای تراز اول، اندیشمندان و متفکران تراز اول، مدیران کلان جامعه و...

اما صرف نظر از ترازهای اول معنویت، برتری معنوی باید تفصیل بیشتری داده بشه، مثلا همونطور که در جای دیگه هم گفتم زن بخصوص از حیث حس مادری معدن عاطفه است، این عاطفه اگه مدیریت عقلانی بشه یه فاکتور معنوی مهمه و از این نظر زن بطور کلی بر مرد برتره...

آنچه در وهله ی اول از بحث برتری مد نظر حقیر بود مبانی واقع گرایانه ی برخی گزاره های اخلاقی، فقهی، حقوقی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... دین مبین در این باره بود، مثلا برخی شئون مدیریتی خاصی که اسلام برای مرد قائله، به نظر می یاد این قبیل گزاره ها چندان نیازی به برتری کلی از حیث معنوی به معنای خاص کلمه نداره، اما به نظر می رسه بدون قبول برتری کلی مرد از حیث عقلانیت(معنایی از عقلانیت که ملازم مدیریت و امثال اونه...) این قبیل گزاره ها اونطور که باید و شاید قابل تبیین نیست...

دوستانی که تاپیک «فقه و چالش های معاصر» رو مطالعه کردن با نگاه حقیر در باب لزوم عقلانی تر شدن فقه(به معنای خاصی از عقلانیت، عقلانیت دینی) و لزوم بازاندیشی در برخی احکام فقهی متناسب با تغییر شرایط دخیل در اونا آشنا هستن، در اینجا وارد این بحث نمی شم چون بحث رو پیچیده تر می کنه، به نظر می یاد لزوم این بازاندیشی در برخی مباحث زنان هم مطرحه، در این باره دوستان می تونن به همون تاپیک «فقه و چالش های معاصر» مراجعه کنن...

مـــریم;103769 نوشت:
سلام میشه لطفا بیشتر توضیح بدین؟
سجاد;103772 نوشت:
با سلام خدمت جناب حامد بزرگوار و دیگر دوستان سایت برتری جنس مرد بر جنس زن و یا به تعبیری برتری تکوینی مرد بر زن به این سادگی قابل اثبات نیست لطفا ادله خود را در اینجا یا در تاپیک جداگانه ای بیان بفرمایید .

سلام
دوستان ما را معاف بفرمایند
مصلحت نمی بینم
علت اینه که :
مباحث ما آنجا کاملا علمی و برهانی خواهد بود و جای هیچگونه عاطفه ورزی و اخلاقی شدن نیست
اما با حضور خانومهای محترم کار به جاهای باریک می کشه
اگر تعهدی به بیان برهانی و منطقی ، بدون افترا زدن هست چشم
ما ادله خودمون رو می آوریم
موفق باشید
موضوع قفل شده است