یک پرسش از زرتشتیان گرامی

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک پرسش از زرتشتیان گرامی

بی شک زرتشتیان، خالق شرور را غیر از خالق خوبیها می دانند. پرسشی را در این زمینه از انجمن موبدان و نیز چند تن از برجستگان زرتشتی پرسیدم اما هنوز پاسخ نداده اند. به ناچار در اینجا مطرح می کنم و از زرتشتیان گرامی می خواهم که پاسخ دهند:

زرتشتییان امروز، چه چیزهایی را از شرور می دانند و خالق آنها را اهریمن؟
همانگونه که تصریح کردم، منظورم اعتقاد زرتشتیان امروز است نه زرتشتیان گذشته. لطفا کلی گویی نشود که: هرچیز بد شر است بلکه به روشنی نمونه ها ذکر شود مثلا آیا همه ی حیوانات از شرور هستند؟ اگر بعضی از حیوانات شر هستند، کدام دسته؟ و همینطور شرهای دیگر.

یک پرسش
چندی پیش پرسشی را با انجمن زرتشتیان تهران، دکتر کورش نیکنام و دکتر اسفندیار اختیاری از طریق ایمیل در میان گذاشتم: «زرتشتییان امروز، چه چیزهایی را از شرور می دانند و خالق آنها را اهریمن؟» و از آنها خواستم تا نمونه هایی از شرور در این جهان را نام ببرند.
جواب نیامد. ناچار شدم بعنوان یک پست در وبلاگ بگذارم و از زرتشتیان کمک بخواهم. اما تاکنون جوابی که بتوان روی آن حساب کرد نرسید.
این پرسش، پیچیده و تخصصی نیست تا در پاسخ بمانند یا نیاز به تحقیق و پژوهش داشته باشد.

چرا؟
چرا باید از پاسخ پرسشی به این سادگی درمانده باشند؟
هرکسی ممکن است چیزی به ذهنش خطور کند و بگوید اینها از شرور هستند اما این کافی نیست. من به دنبال دیدگاه دین زرتشتی هستم. درست است که نظریات ممکن است گوناگون باشد اما نظر دادن به معنای این نیست که هرکه از هرچه خوشش آمد بگوید. اگر علمای اسلام اظهار نظرهای متفاوت می کنند، این اظهار نظرها براساس برداشتهایشان از متون کهن اسلامی است.

تفاوت اسلام و زرتشتی
در اسلام یک حکم بسیار ارزشمند وجود دارد که در دین زرتشتی نیست و همین سبب شده که امروزه زرتشتیان نمی دانند دستورهای حقیقی این دین چیست و برای همین است که عموم زرتشتیان ـ دست کم زرتشتیان ایران ـ به آداب دینی خود پایبند نیستند و تنها اسمی از زرتشتی گری را دارند.
عامل مهمی که سبب شده تا حد زیاد آموزه های دینی اسلام محفوظ بماند «حرام بودن بدعت» است. بدعت به معنای افزودن چیزی به دین است غیر از آنچه چهارده معصوم(ع) گفته اند. هیچ مسلمانی حتی برترین عالم دینی حق ندارد کوچک ترین چیز ـ حتی یک مستحب ـ را به اسلام بیفزاید. اسلام به این حرمت بقدری اهمیت می دهد که ممکن است به اعدام بدعت‌گذار نیز بینجامد.
اما در دین زرتشتی چیزی بنام حرمت بدعت وجود ندارد و در نتیجه در طول تاریخ هرکه هرچه خواست در این دین وارد کرد و هرکدام را خواست تغییر داد و ... جالب آنکه هنوز هم به خود اجازه می دهند که این کار را ادامه دهند.
به قول دکتر کتایون مزداپور فقه زرتشتی (احکام شرعی این دین) ربطی به زرتشت ندارد.

احادیث اسلامی
برای اینکه معلوم شود اسلام چقدر به بدعت اهمیت می دهد به ذکر تعدادی روایت بسنده می کنیم:
ــ پیامبر خدا(ص): هرگاه بدعتها در میان امّتم پدیدار شوند بر عالِم است که علم خود را آشکار سازد. هر کس چنین نکند، لعنت خدا بر او باد. (کافی: 1/ 54/ 2)
ــ پیامبر خدا(ص): بدعت گذاران، بدترین مردم و موجودات هستند. (کنز العمّال: 1095، 1126)
ــ‌ پیامبر خدا(ص): مبادا سنّتى را بدعت گذارى؛ زیرا اگر بنده سنّت بدى را به وجود آورد گناه آن و گناه کسى که به آن عمل کند به گردن اوست. (بحار الأنوار: 77/ 104/ 1)
ــ امام على(ع): چیزى مانند بدعتها دین را ویران نکرده است. (بحار الأنوار: 78/ 92/ 98)
ــ پیامبر خدا(ص): هر کس به روى بدعت گذار لبخند بزند، به نابود کردن دین خود کمک کرده است. (بحار الأنوار: 47/ 217/ 4)
ــ امام على(ع): از بدعتها بپرهیزید و راه روشن را در پیش گیرید، بهترین کارها [در دین‏] آن است که خدا از تو به جدّ خواسته و بدترین آنها آن است که نو پدید و بى سابقه باشد. (نهج البلاغة: الخطبة 145)
ــ امام على(ع): بدعت گذاران کسانى هستند که با فرمان خدا و کتاب او و پیامبرش مخالفت مى‏ورزند و بر اساس رأى و گرایشهاى خود عمل مى‏کنند. (کنز العمّال: 1125)
ــ پیامبر خدا(ص): هر که از سر بغض و دشمنى با بدعت گذار، از او روى گرداند، خداوند دل او را از یقین و خشنودى آکنده مى‏سازد. (تنبیه الخواطر: 2/ 116)

منبع وبلاگ زرتشتي مسلمان
http://zartoshtimosalman.parsiblog.com

موضوع قفل شده است