علت های کاهلی در نماز و راه حل های از بین بردن آن

تب‌های اولیه

40 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علت های کاهلی در نماز و راه حل های از بین بردن آن

من جوری بودم که تا اذان می گفتند اگه نمازم و نمی خوندم آروم نمی شدم
ولی حالا که ازدواج کردم و به اصطلاح دینم کامل شده نمیتونم همیشه نمازم و بخونم نمی دونم چرا ؟ چندین بار هم سعی کردم ترک نکنم و بشم مثل سابق ولی نمیشه چی کار کنم خیلی از این بابت در عذابم :Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin::please:

nznnshr;102141 نوشت:
من جوری بودم که تا اذان می گفتند اگه نمازم و نمی خوندم آروم نمی شدم ولی حالا که ازدواج کردم و به اصطلاح دینم کامل شده نمیتونم همیشه نمازم و بخونم نمی دونم چرا ؟ چندین بار هم سعی کردم ترک نکنم و بشم مثل سابق ولی نمیشه چی کار کنم خیلی از این بابت در عذابم

با سلام

اولا خوش امدید به اسک دین
ثانیا خوشحال باشید و شاکر خدای خود که تا این مرحله از معنویت پیش رفته اید و که نماز اول وقت می خواندید
ثالثا خوشحال باشید که پس از مدتی غفلت دوباره به این راه بازگشتید و متوجه عقب گرد خودتان شدید

بزرگوار
انسان اکر مواظف خود نباشد و اعمال و کردار و رفتار خود را کنترل ننماید و از نفس خود حساب نکشد و بر کارهای خوب خود نظارت نکند که بیشتر کند و بر کرده های بد خود توبه نکند و ترک نکند

معلوم نیست از کجا سر در بیاورد

این که گفتم خوشحال باشید که متوجه عقب کرد خود بودید مساله مهمی است و واقعا جای خوشحالی دارد

هستند انسانهایی که چنان غرق در شهوات و گناه و اعمال زشت هستند و به روی خود هم نمی اورند که گناه کرده اند و از فرمان خداسرپیچی نموده اند

ادامه دارد......

با سلام

بزرگوار

شما نه یک شبه نماز اول وقت خوان شدید و نه یک شبه بر ترک ان اقدام کردید

اصولا مباحث اخلاقی و مسایل معنوی ای طور اند یک شبه نه راه انحراف میروند و نه راه پیشرفت

همه اعمال انسان در مسیر تعالی بر همدیگر اثر می گذارد اگر دروغی از دهان انسان خارج شود بر تماز اول وقت تاثیر دارد
اگرغیبتی بشنود و اکر تهمتی بزند و اگر ظلمی بکند و ............

همه اعمال انسان این گونه بر یکدیکر تاثیر می گذارند اعمال بد انسان؛ انسان را از انجام اعمال نیک باز می دارد و تاثیر خود را می گذارد

و البته این چنین است اعمال خوب
انسان هر چه اعمال نیک انجام دهد به سوی تعالی حرکت کرده است و توفیق انجام اعمال خوب را پیدا می کند

شما بزرگوار
محاسبه ای از نفس خود بکنید از نفس خود حیژساب بکشید
کارهای خود را بسنجید
برنامه ای برای اعمال روزانه خود تهیه کنید و بر انجام انها اصرار ورزید
با مراکز دینی در ارتباط باشید
با افراد با تقوا نشست و برخواست کنید
از همنشینی با افرادی که شما را به کارهای غیر دینی دعوت میکنند بپرهیزید
کنترل بر صحبت ها و شنیده ها ودیده های خود داشته باشید
و.............

کتاب که در پست ۳۸ این تاپیک معرفی شده است، شاید برایتان مفید باشد:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=5382&page=4

علت اول برای کاهلی در نماز

* گناه *

عبادت و بندگی احتیاج به توفیق دارد ........ یعنی خدای بزرگ باید اجازه بدهد نامش بر زبان ما جاری شود و رکوع و سجود بر او کنیم و این توفیق به دست نمی آید مگر اینکه دل را از گناه پاک کنم.
بگذارید برایتان داستان بنده ای را بگویم که گناه میکند و هرچه خداوند مهربان سعی دارد او برگردد ..... اما او نمیخواهد ...... عاشقی نمیکند ..... خدای من چه خبر است؟ چرا بندگان تو این عشق و نور را رها میکنند؟!!!
پیامبر گرامی اسلام میفرمایند: دل مانند برگه ای سفید است و گناه مانند لکه جوهر که بر این برگه بیفتد.
دل سیاه و کثیف و کوچک دیگر سفید و پاک و بزرگی ندارد.

با خودتان کلنجار بروید و به دل بقبولانید که بیا و دیگر هرزگی نکن تا شیرینی و لذت نماز را بچشی.
ادامه دارد.....

[=Times New Roman]سلام
دوست عزیز به اسک دین خوش اومدین!
من از جناب عرفان معذرت می خوام که وسط حرفاشون اومدم.

من یک فایل صوتی یه دفعه از استاد پناهیان گوش می دادم ، در مورد نماز بود و بسیار جالب.
اینم آدرسش:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=5519
پیشنهاد می کنم حتما دانلود کنید.

[=Times New Roman]جواب سوالتون داخلشه.

دومین علت

بی نظمی در برنامه زندگی
بنده در طول سالها تجربه مشاوره،زیاد دیدم کسانی که از این مساله ناراحت بودند،در حالی که با ایجاد نظم در زندگی به راحتی حل مساله نموده اند.
اگر نگاهی اجمالی به دین اسلام داشته باشیم متوجه این مطلب میشویم که نظم در زندگی خواسته اول دین اسلام از یک مسلمان است.
به اهل بیت نگاهی داشته باشیم آنجایی که امیرالمومنین علیه السلام به فرزندش امام حسن مجتبی علیه السلام سفارش های پدرانه و خواص دارد میفرماید:
پسرم برای پیروزی در زندگی نظم داشته باش.
و این سفارش ادامه دارد که بعد از مطالعه این نکته در نهج البلاغه فکر میکنیم
اولین و آخرین راز موفقیت در زندگی نظم است.
نهج البلاغه.

علت سوم کاهلی در نماز

* نماز را نمی شناسی *

وقتی سوار یک اتوبوس واحد میشود و کنار فردی می نشینید چون از او شناختی ندارید،رفتارتان عادیست.اما با گذشت زمان که متوجه می شوید که ایشان فردی تحصیل کرده و مومن و محترمی است و کامل،رفتارتان به گونه دیگری میشود.
این دفعه متناسب شخصیت و خوبی او به معشرت با او ادامه میدهید.

حال اگر همان شخص از شما بپرسد چرا تغییر نموده اید جواب چیست؟

جواب : شناخت است.

اول نمی شناختم و این باعث میشد خیلی تمایل به نماز خواندن و معاشرت نماز نداشتم.

کوچکترین بهانه ای باعث میشد رهایش کنم.
وقتی میخواندمش احساس خواصی نداشتم و لذت نمی بردم.

نماز را چگونه میشود شناخت؟

خدایا بما توفیق حضور در نماز را بده:Gol:

علت چهارم
اطرافیانم در نماز کاهل اند
امیر المومنین علی علیه السلام میفرماید: ... تنهایی از همنشین بد،بهتر است ....
اثر اطرافیان در رفتارمان آنقدر زیاد است که اسلام در بعضی موارد دستور به ترک واجب میدهد تا از آنها اثر بد نپذیریم.
مثلا درباره ترک کننده نماز با شرائطی دستور به قطع رحم میدهد(البته مقطعی و ...) و حتی از ما خواسته جواب سلام او را هم ندهیم.
پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله میفرماید : جواب سلام چند گروه را ندهید .... و ترک کننده نماز .
و باز هم از این موارد در دستورهای دینی وجود دارد.
باید اطراف و اطرافیانم را تصفیه کنم.
اما چطور می توانم یکی از اعضای خانواده ام را که کاهل نماز است و در رفتار من تاثیر گذاشته از فیلتر رد کنم؟!
برای مطالعه بیشتر و دسترسی به منابع به حکمت های نهج البلاغه
و ینابیع الحکمه باب نماز و دوست مراجعه شود.

عرفان;104582 نوشت:
علت سوم کاهلی در نماز

* نماز را نمی شناسی *

وقتی سوار یک اتوبوس واحد میشود و کنار فردی می نشینید چون از او شناختی ندارید،رفتارتان عادیست.اما با گذشت زمان که متوجه می شوید که ایشان فردی تحصیل کرده و مومن و محترمی است و کامل،رفتارتان به گونه دیگری میشود.
این دفعه متناسب شخصیت و خوبی او به معشرت با او ادامه میدهید.

حال اگر همان شخص از شما بپرسد چرا تغییر نموده اید جواب چیست؟

جواب : شناخت است.

اول نمی شناختم و این باعث میشد خیلی تمایل به نماز خواندن و معاشرت نماز نداشتم.

کوچکترین بهانه ای باعث میشد رهایش کنم.
وقتی میخواندمش احساس خواصی نداشتم و لذت نمی بردم.

نماز را چگونه میشود شناخت؟

سلام به اسک دینی های عزیز:Mohabbat:
از استاد عرفان عذر میخوام که بین مطلبشون سوالی طرح میکنم.:ok:
من در سطح یک دانشجو که درباره نماز مطالعات خوبی داشتم و حدودا نماز رو در فهم خودم میشناسم، اما اونطوری که باید مشتاق نماز نیستم و گاهی به گاهی کاهلی و تنبلی به سراغم میآد و من هم بهش پا میدم.:Ghamgin:

دانشگاه و خوابگاه و جمع بچه ها رو هم میشناسید.:khandeh!:
چه کار کنم؟ :Narahat az:

علت پنجم
نسبت به نماز احساس نیاز نمیکنیم

با احترام به سوال یاعلی عزیز جوابتون در این قسمت است.
وقتی قیامت باوری در نظر ما کم رنگ میشود و دیگر خودمان را دوست نداریم(یعنی
هم آخرت هم دنیارا فراموش میکنیم)دیگر احساس نیازی به نماز نخواهیم داشت.
احساس نیاز؟؟؟!!!

بله همه ما میدانیم برای رشد و تعالی در دنیا و آخرت رعایت این اصل دینی و ستون محکم اسلام، لازم است.کافیست کمی درباره نتیجه و آثار نماز تحقیق کنیم و تفکر.
انسان به دلیل عقلی منفعت طلب است که فطرت هم تاکید بر آن دارد، اگر به دنبال سعادت باشیم؛ باید قیامت باوری را در دل ایجاد و پایدار کنیم که به ما میگوید نماز ستون کسب سعادت است(چه در دنیا و چه در آخرت).
اگر قیامت باوری را تقویت کنید یقینا راه محکمی رو برای اشتیاق به نماز خواندن ، طی فرمودید.
و از طرفی بررسی منافع دنیوی نماز، هم از راه گشاترین راه ها برای شورع میتواند باشد.
ادامه دارد....

با سلام،

به نظر من برای اون کسایی که نماز براشون سخته اگه بهترین موقع از وقتامون رو برای نماز قرار بدیم یعنی زمانی که نه خسته باشیم و نه کسل، به مرور می تونه توی خوندن نماز تاثیر داشته باشه.
ان شاء الله خدا مزه نماز با معرفت رو به هممون بچشونه.

برخي اوقات تاخير انداختن نماز از اول وقت، ناشي از ضعف شناخت است. يعني شخص نمازگذار هنوز به شناخت حقيقي خداوند دست نيافته و اعتقادش به نبوت و معاد به مرحلة يقين لازم نرسيده است.
به طور كلي ميزان همت و پايبندي انسان در هر كاري وابسته به شناختي است كه از اهميت آن دارد. نماز عامل مهمی در تزکیة روح و درون انسان است . اهمیت ندادن به نماز به لحاظ عدم آشنایی به حقیقت آن و احساس نیاز نکردن نسبت به آن، از عوامل ترک نماز و سستی در آن به شمار می‌آید. گاهي انسان به يك چيزي اعتقاد دارد اما باور و ايمان ندارد. مثلا مي داند انسان مرده ترسي ندارد, اما باز هم مي‏ترسد. وجود اين ترس در انسان دليل است كه آن اعتقاد، تبديل به باور دل و ايمان قلبي نشده است. چه بسا اعتقاد به اهميت نماز اول وقت باشد اما باور و ايمان به آن نباشد. براي به دست آوردن اين باور مي توان از اسباب باوربخش استفاده كرد, مثل مطالعه كردن كتابهايي كه در موضوع نماز اول وقت نگاشته شده است كه اين مطالعه بايد پياپي و پيوسته باشد, سپس به فكر كردن و تفكر بپردازد كه با نخواندن نماز اول وقت مشمول چه زيان‏ها و سرزنش‏هايي مي شود و با خواندن آن مشمول چه سودها و پاداش‏ها مي گردد.
دراهميت نماز اول وقت همين بس كه امامان معصوم ـ عليهم السّلام ـ حتي در حال جنگ با دشمن نماز را در اول وقت برگزار مي كردند و امام صادق ـ عليه السّلام ـ مي فرمايد: «كسي كه نسبت به وقت نماز بي اعتناست از او دوري كنيد، زيرا او نسبت به خدا بي اعتناست و كسي كه نسبت به خدا بي اعتنا و بي وفا باشد، يقيناً نسبت به ديگران هم چنين است.»

كاهلي در نماز
امام باقر (ع ) :لا تقم الي الصلوة متكاسلا و لا متناعسا و لامتثاقلا فانها من خلل النفاق
با حال مستي و خواب آلوده و كاهلانه نماز را به جانياور، كه اينها ازروزنه هاي نفاق است .
( ميزان الحكمه ، ج 5، ص .398 بحار الانوار، ج ,84 ص 231 )

کاهلی در خواندن نماز بیشتر در نماز صبح است.که با سر وقت خوابیدن در شب میشود از ان جلوگیری کرد.
و به قول دوستی میگقت: معاشرت و نشست و برخواست با کسانی که اهل نماز نیستند انسان را از نماز خواندن دور میکند.

یکی از علت های شایع : :Narahat az:

تنبلی و به قول علما سوف سوف کردن :Ghamgin:

راه حل آن : بلافاصله که اذان گفت بدون معطلی وضو بگیر و نماز

بخوان دوهفته تمرین کنی برایت ساده میشود :Cheshmak::Gol:

علت پنجم
من نمی خواهم
" هر طور شده می روم " و " هر طور شده میگیرم " و " هر طوری که هست میخرم " و عبارتهایی از این قبیل که ما در زندگی روزمره استفاده میکنیم نشان دهنده ی اراده و خواست و نیت ما می باشد.
اگر بخواهیم نماز بخوانیم واقعا اراده کنیم و به دنبال فراهم آوردن مقدمات و اسبابش باشیم میشود، اما به شرط اینکه من بخواهم.
باید راه را انتخاب کنیم؛ این یکی راه یا .....
آرامش روانی جسمانی معنوی یا نهایت روزمرگی و تکرار بدون آرامش واقعی و حس گم شدن؟
اخبار فرهنگی علمی صدا و سیما اعلام کرد دانشمندان یکی از معتبر ترین دانشگاه های آلمان به این نتیجه رسیدند که بیماران معتقد به خدا و در ارتباط با او ، سی درصد 30% بهتر درمان میشوند و به بهبود نزدیکتر اند.
تو خود دانی که چه گویم تا به آخر قصه ....

shahid1400;108176 نوشت:
کاهلی در خواندن نماز بیشتر در نماز صبح است.که با سر وقت خوابیدن در شب میشود از ان جلوگیری کرد.
و به قول دوستی میگقت: معاشرت و نشست و برخواست با کسانی که اهل نماز نیستند انسان را از نماز خواندن دور میکند.

چقدر خوب گفتید!

جمع بین دو نکته شما این میشه که اگر با افرادی تارک نماز نشست و برخواست کنیم ، مثلا میهمانی به منزلشان برویم نتیجه این میشود که بنا به رسم میهمانیهای امروزه تا آخر وقت مجبوریم بمانیم و هم برنامه زندگی بهم زدیم و هم با افراد کم عقیده نشست و برخاست ،نمودیم.
هر دوی این موارد جزء منهیات اسلام است.

«yassin»;107170 نوشت:
با سلام،

به نظر من برای اون کسایی که نماز براشون سخته اگه بهترین موقع از وقتامون رو برای نماز قرار بدیم یعنی زمانی که نه خسته باشیم و نه کسل، به مرور می تونه توی خوندن نماز تاثیر داشته باشه.
ان شاء الله خدا مزه نماز با معرفت رو به هممون بچشونه.

سوال خوب

یکی از اساتید با یک سوال منطقی این جور افراد رو به چالش می کشاند، می فرمود :

*اگر شما ساعت چهار صبح بلیط هواپیما داشته باشید همین طور خواب می مانید؟

یکی از عوامل مهمی که به عنوان عامل بیرونی ومحیطی میتونه باعث کاهلی وسستی ما در نماز بشه، همانطوری که دوستان اشاره کردند ،دوستی ومعاشرت با افراد بی نماز هست،اما یه نکته ویا بهتر بگم یه عامل مهمترخانواده است.
خیلی وقتها كم توجهي يا بي توجّهي خانواده ها نسبت به تربيت ديني فرزندان باعث بروز این مشکلات میشه.
نظرتون چیه؟

بسم الله الرحمن الرحیم

واقعا نشست و برخاست با افراد غافل چنان اثر منفی بر وجود انسان نه فقط بر تماز و اقامه آن بلکه بر عقاید و احوالات فرد می گذاره که وصف ناپذیره

در حقیقت بنا به نص قران کریم هرکس که از یاد خدا روی بگردانه خدای رحمان شیطانی رو قرین اون می کنه که بر غفلتش بیفزایه

بنابراین وقتی شما در ارتباط با چنین افرادی قرار میگیرین اثار منفی اونها چه بخواین و چه نخواین گریبانگیر شما میشه
مثل اینکه از یک مکانی که بوی تعفن می ده رد بشین قطعا بو به شما هم سرایت می کنه

حال با توجه به اینکه بخش بیشتر جامعه کنونی رو همین افراد تشکیل می دن و معاشرت با اونها اجتناب ناپذیره برای دفع اثرات ناشی از همنشینی با این افراد چه باید کرد؟

**عبدالله**;114568 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

واقعا نشست و برخاست با افراد غافل چنان اثر منفی بر وجود انسان نه فقط بر تماز و اقامه آن بلکه بر عقاید و احوالات فرد می گذاره که وصف ناپذیره

در حقیقت بنا به نص قران کریم هرکس که از یاد خدا روی بگردانه خدای رحمان شیطانی رو قرین اون می کنه که بر غفلتش بیفزایه

بنابراین وقتی شما در ارتباط با چنین افرادی قرار میگیرین اثار منفی اونها چه بخواین و چه نخواین گریبانگیر شما میشه
مثل اینکه از یک مکانی که بوی تعفن می ده رد بشین قطعا بو به شما هم سرایت می کنه

حال با توجه به اینکه بخش بیشتر جامعه کنونی رو همین افراد تشکیل می دن و معاشرت با اونها اجتناب ناپذیره برای دفع اثرات ناشی از همنشینی با این افراد چه باید کرد؟

«وَ یَوْمَ یَعَضُّ الظّالِمُ عَلى یَدَیْهِ یَقُولُ یا لَیْتَنِی اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبیلاً * یا وَیْلَتى لَیْتَنی لَمْ أَتَّخِذْ فُلاناً خَلیلاً لَقَدْ أَضَلَّنی عَنِ الذِّکْرِ بَعْدَ إِذْ جائَنی وَ کانَ الشَّیْطانُ لِلْإِنْسانِ خَذُولاً»؛

«و [به یاد بیاور] روزى را که [انسان] ظالم، دو دست خویش را [از شدت پشیمانى] با دندان گزیده، مى گوید: اى کاش با رسول خدا صلى الله علیه و آله راهى برگزیده بودم! اى واى بر من! کاش فلانى را به عنوان دوست خود انتخاب نکرده بودم! او مرا از یاد حق گمراه ساخت، بعد از آنکه [آگاهى] به سراغ من آمده بود و شیطان همیشه باعث سر افکندگى انسان است.»

دوستى قبل از هر چيز، داراى سه شرط اساسى است كه مقدم بر ديگر شرايط، بايد رعايت گردد. شخصى سزاوار دوستى است كه:
1. ديدار او خدا را به ياد شما آورد؛ يعنى، زيارت وى سبب ذكر خدا باشد.
2. گفتار او به دانش و معلومات شما بيفزايد و از هر كلام او، ثمره‏اى علمى فراهم آيد.
3. عمل و كردار او، آخرت را به ياد آورد؛ به گونه‏اى كه به اعمال و رفتار شما رنگ آخرتى بزند.
اگر كسى را با سه شرط فوق يافتيد، سعى كنيد با او دوست باشيد و وجود وى را غنيمت شماريد؛تا زمانى كه يك شخص را با چنين ويژگیهايى نيافتيد، به سادگى با او دوستى برقرار نكنيد. فضاى دوستى بهترين فضاى استفاده از كمالات معنوى است و بايد زمينه‏ ساز ديندارى، بندگى، رشد علمى و اخلاقى گردد. در مقابل دوستیهایی‏ كه موجب انحطاط اخلاقى و زمينه ‏ساز مفاسد دينى و دنيوى شود، دوستى نيست؛ بلكه دشمنى و عداوت است و از اين دوستی‏ها بايد سخت اجتناب كرد.

سلام علیکم و رحمت الله

**عبدالله**;114568 نوشت:

بنده جوابم رو نگرفتم جناب سینای عزیز :Gol:

**عبدالله**;114663 نوشت:
از جمله عوامل مؤثر در رفتارهاي سوء و دور كردن انسان از فضايل اخلاقي، دوست ناباب و آلوده است. اما چه بايد كرد كه از رفتار بدشان الگو نگرفت؟

امام علي (ع) به منظور مصون ماندن از آلودگي اخلاقي دوستان ناباب ، مردم را به دوري از دوستي با آن ها فراخوانده است و مي فرمايد:
"از رفاقت و مصاحبت با مردم شرور و فاسد بپرهيز كه طبيعتت به طور ناخودآگاه بدي و ناپاكي را از طبع منحرف او مي دزدد، حال آن كه تو از آن بي خبري".
انسان بايد خود را محك بزند و ببيند چگونه آدمي است. انسان نسبت به خودش بهترين قاضي است و خويش را خوب مي شناسد، پس اگر ديد در مقابل افراد گناهكار تغيير حالت مي دهد و همه چيز را حمل بر خوش باوري يا حسن نيت مي كند، اين موضوع را زنگ خطري براي خود بداند كه از آسيب چنين ارتباطي در امان نخواهد بود، پس تنها راه چاره قطع رابطه و يا به حداقل رساندن آن است. در عين حال بعضي از افراد داراي اراده قوي و صاحبان كمالات مي توانند به جاي تأثير پذيري ، تأثير گذار باشند كه البته ايمان قوي مي طلبد. كسي كه باور قلبي به خدا و قيامت دارد، در هر حال ايمان خود را حفظ مي كند و با ياد خدا خود را مصون مي نمايد.

عامل دیگری که می تواند تأثیر پذیری شما را از محیط کم کند خود کنترلی میباشد.
خود كنترلي مي‏تواند جوانان جوياي رشد و كمال و عفت را در اين فضاي آلوده حفظ كند. با كنترل چشم، گوش و ديگر حواس، مي‏توان از تأثير گذاري روابط ناسالم ديگران تا حدود زيادي جلوگيري كرد.

رسول اكرم در مورد اثر گذاري دوست در روش و منش انسان مي فرمايد:« روش آدمي بر طبق دين و سيره ءدوست و رفيقش خواهد بود.»
پس محيط ،فرهنگ و روابط اجتماعي و فردي در روح و روان انسان مؤثر هستند وهيچ انديشمندي در تأثير اين عوامل شكي ندارد, ليكن مسئلهء مهم اين است كه بايد ديد تأثير اين عوامل تا چه حداست . آيا آزادي و اختيار و قدرت انتخاب را از انسان سلب مي كنند و آدمي را همانند توپ فوتبال در هر مسيري كه بخواهند به حركت درمي آورند و يا اين كه انسان مي تواند با استفاده از آزادي ذاتي خود و در پرتو تقويت اراده خطوط زندگي را ترسيم كند ؟

اگرچه این عوامل در ساخت هويت انسان دخالت دارند, ليكن همه اين ها در حد زمينه سازي است و انسان مي تواند با استفاده از قدرت آزادي , راه ايمان راانتخاب كند كه اين تمييز دهنده آدمي از ساير موجودات است.

یکی از عواملی که ممکن است ما از اطرافیان تأثیر بد بگیریم ساده انديشي و سطحي نگري است.ما میتوانیم با دیگران ارتباط داشته باشیم منتهااز ساده لوحی وسطحی نگری بپرهیزیم .
پس در تأثیر گذلری افراد بد در جامعه شکی نیست مهم این است که ما تأثیر پذیر نباشیم وتنها عاملی که میتواند در این مسیر به ما کمک کند تقواست یعنی خود نگهداری همه جانبه آدمی از گناه.

یک صحبت چند دقیقه ای آقای بهجت بنده گوش کردم که بسیار تاثیر گذار بود

چکیده ان صحبت این بود که نماز اول وقت به خودی خود برای انسان حضور قلب خواهد اورد و راه را برای ترقی او باز خواهد کرد

الحمدلله بر این همه لطف و کرم الهی که به واسطه یک لبیک بنده هزاران لبیک عنایت می فرماید با آنکه هیچ نیازی به لبیک بنده اش ندارد

رب انی لما انزلت الی من خیر فقیر

عرفان;113825 نوشت:

اگر شما ساعت چهار صبح بلیط هواپیما داشته باشید همین طور خواب می مانید؟

سلام استاد من حرف های شمارو کاملن قبول دارم

جواب این سوال میشه بلیط هواپیما هروز نیست فوقش ماهی یبار

guest;115364 نوشت:
سلام استاد من حرف های شمارو کاملن قبول دارم

جواب این سوال میشه بلیط هواپیما هروز نیست فوقش ماهی یبار

نماز هم یک روز است
اگر شما بگویید بلیط یک روز است و نماز هر روز بنده این سوال ها را از شما میپرسم:
* مگر نماز هر روز است؟
* شما مطمئن هستید که هر روز در آینده نماز میخوانید؟
* مگر میدانید که فردا صبح حتما بیدار میشوید؟
پس نماز هم یک روز است بلکه کمتر.
امیرالمومنین علیه السلام میفرمایند:
اذا قام احدکم للصلوة فلیصل صلوة المودع ؛ هرگاه یکی از شما برخواست نماز بخواند طوری بخواند که انگار آخرین نمازش است.{غرر الحکم و درر الکلم}
ما این فرمایش مولایمان را تسری می دهیم به بیدار شدن برای نماز که :
هرگاه خوابیدید، برای نماز برخیزید، انگار که این وعده آخر است بیدار می شوید و قرار است خداحافظی کنید و مواظب باشید از دست ندهیدش.

یکی از مواردی که باعث سبک شمردن نماز میشودعجله و شتاب در نمازاست.
سریع خواندن نماز و تبدیل این عبادت به عادتی که همچون عمل ماشین نویسی بدون توجه به معانی و بدون رعایت خشوع و طمأنینه انجام گیرد از نشانه‏ های دیگر بی توجهی به نماز است.

استاد شهید آیت اللّه مطهری ـ رحمه الله علیه ـ در این باره می‏فرماید:
علمای روان‏شناسی می‏گویند: «یک کار همین قدر که برای انسان عادت شد، دو خاصیّت متضاد در آن به وجود می‏آید. هر چه که بر عادت بودنش افزوده شود و تمرین انسان زیادتر گردد، کار، سهلتر و ساده‏تر انجام می‏شود.» یک ماشین نویس که به ماشین نویسی عادت می‏کند، هر چه بیشتر عادت می‏کند، از توجهش کاسته می‏شود. یعنی از اینکه این عمل او یک عمل ارادی و از روی توجّه باشد کاسته می‏شود و به یک عمل غیر ارادی نزدیکتر می‏گردد. خاصیّت عادت این است. اینکه در اسلام به مسأله‌ی نیّت تا این اندازه توجّه شده، برای جلوگیری از این است که عبادت‏ها آنچنان عادت نشود که به واسطه‌ی عادت، به یک کار طبیعی و غیر ارادی و غیر فکری و غیر هدفی و کار بدون توّجه که هدف درک نشود و فقط به پیکر عمل توجه گردد تبدیل شود.
این‏ها چیزهایی است که ما تنها در نماز اسلامی به دست می‏آوریم و متوّجه می‏شویم که بسیاری از برنامه‏های تربیتی به وسیله این عبادت و در پیکر این عبادت پیاده می‏شود، گذشته از اینکه خود این عمل، پرورش عشق و محبّت خدا و معنویّت در انسان است، که این روح عبادت است.»

. تعلیم و تربیت در اسلام، ص۱۹۷٫

[=Microsoft Sans Serif]

[=Microsoft Sans Serif]از دوستي و رفاقت با اين دو نفر پرهيز كن

[=Microsoft Sans Serif]
[=Microsoft Sans Serif]ائمه اطهار(علیهم‌السلام) در روایات بسیاری ما را برای ارتباط داشتن و رفاقت با چه كسانی رهنمون شده‌اند كه اگر این توصیه‌ها را به عمل گیریم می‌توانیم دوستان خوبی داشته باشیم. از آن جمله روایت ذیل است:

مفضل از امام صادق(علیه‌السلام) نقل می‌كند كه فرمود:
اگر دو خصلت در كسی بود با او رفاقت و همراهی داشته باش وگرنه از وی دوری كن، دوری كن، دوری كن.

از امام پرسیده شد كه آن دو خصلت چیست؟
امام فرمود:
1- اقامه نماز در اول وقت
2- مداومت بر این امر.

در روایات برای اقامه نماز اول وقت، فواید و مزایای بسیاری نقل شده است. از جمله این كه اقامه نماز اول وقت باعث عاقبت بخیری، حل شدن مشكلات، برآورده شدن حاجات، راحت جان دادن، رفع هموم و غم‌ها و درد و اندوه، نجات از آتش جهنم و ... می‌شود.

حجة الاسلام سید عباس حسینی واعظ می‌گوید:
در مشهد خدمت حاج شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی رسیدم به ایشان عرض کردم برای عاقبت به خیری و روزی چه کاری باید انجام داد؟ فرمود: نماز اول وقت، نماز اول وقت، نماز اول وقت.

در روایات آمده كسی كه نماز را در اول وقت اقامه نمی‌كند مشمول شفاعت رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نمی‌شود و موجب خشم خداوند نسبت به خود می‌شود.

حجة الاسلام سید عباس حسینی واعظ می‌گوید:
در مشهد خدمت حاج شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی رسیدم به ایشان عرض کردم برای عاقبت به خیری و روزی چه کاری باید انجام داد؟ فرمود: نماز اول وقت، نماز اول وقت، نماز اول وقت.

متاسفانه بسیار دیده می‌شود كه نوای دلنشین اذان بلند می‌شود و عده‌ای بی تفاوت به كارشان مشغول هستند. اما اگر صدای زنگ موبایل و تلفن‌شان بلند شود چنان خیزی برای برداشتن تلفن یا موبایل برمی‌دارند كه نگو و نپرس!
حال آن كه نوای اذان از رادیو و تلویزیون و ماذنه‌ها در فضا پخش است و هیچ تاثیری بر برخی ندارد. گاهی در ادارات دیده می‌شود كه جلسات با وجود وارد شدن به وقت ملكوتی نماز همچنان ادامه دارد. و یا كلاس دانشگاه‌ها در وقت نماز برپا هستند و خیلی موارد دیگر كه اگر به اطراف خود بنگریم خواهیم دید.

حال آن كه حضرت علی(‌علیه‌السلام) توصیه می‌فرماید: نماز را در وقت مقرر آن به جاى آور، و به خاطر فارغ شدن از نماز عجله مكن و به علت انجام كارها آن را به تاخیر میفكن، و بدان كه همه اعمال تو بسته به نماز تو است.(2)

امام صادق(علیه‌السلام) فرمود: اگر دو خصلت در كسی بود با او رفاقت و همراهی داشته باش وگرنه از وی دوری كن، دوری كن، دوری كن.
از امام پرسیده شد كه آن دو خصلت چیست؟ امام فرمود:
1- اقامه نماز در اول وقت و مداومت بر این امر. 2- همدردی با دیگران .

عده‌ای هم، نماز ظهر و شب را سر وقت می‌خوانند اما نماز صبح را به تعبیری لب طلایی می‌خوانند یعنی آنقدر دیر، كه عن قریب است خورشید طلوع نماید. حال آن كه نماز اول وقت صبح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

امام زمان(علیه‌السلام) در این باره می‌فرماید:
ملعون است، ملعون است، كسى كه نماز صبحش را به تاخیر بیندازد تا زمانى كه ستارگان محو شوند.(3)

و در روایت دیگری می‌فرماید:
ملعون است، ملعون است، كسى كه نماز مغربش را به تاخیر بیندازد تا زمانى كه ستارگان پدیدار شوند. (4)

پس بر اساس روایت ناب امام صادق(علیه السلام) با كسی رفاقت داشته باشیم كه نه تنها نماز خود را اول وقت می‌خواند كه بر این امر مهم مداومت هم داشته باشد.

دومین خصلتی كه امام به ما توصیه فرموده‌اند اینست كه نسبت به اطرافیان و همنوعان خود بی تفاوت نباشیم و در مشكلات یاریشان كرده و با ایشان همدردی داشته باشیم.

اگر این صفت را هم در فردی دیدیم بدانیم كه فردی مناسب جهت رفاقت و همراهی می‌باشد.

پی‌نوشت‌ها:
1- خصال، شیخ صدوق، ص 79.
2- نهج البلاغه، نامه 27.
3- بحارالانوار، ج52، ص 16.
4- بحارالانوار، ج52، ص 15.

[=Microsoft Sans Serif]پیش از نمازباید زمینه‏ سازى کنیم تا آمادگى روحى و روانى لازم را براى خواندن نماز که با توجّه و حضور قلب و انس با خدا همراه باشد، فراهم کنیم.

ممکن است کسالت در نماز محصول سلب توفیق الهی باشد، که (نعوذبالله) در اثر انجام گناهان ، و در مرحله بعد انجام مشتبهات و در مرحله بعد انجام مکروهات به وجود آید؛ که در این مرحله نیز باید اسباب سلب توفیق را بر طرف کرد و با انجام صحیح واجبات، از خداوند در خواست ذائقه ای بنماییم که حلاوت عبادت را درک نماییم.

[=Microsoft Sans Serif]نماز برهان است ، کسی که نماز نمی‌ خواند توقع نداشته باشد در مسیر تشخیص حق و باطل راهنمایی داشته باشد.

سلام دوست عزیز چند روز پیش مطلب جالبی شنیدم
فردی سه خواسته داشت از بزرگواری کلید رسیدن به این سه خواسته خود را پرسید 1- شغل مناسب2-ازدواج مناسب 3- رفتن به حج
جواب سوال او و کلید این سه خواسته نماز اول وقت بود
او به نماز اول وقت اهمیت داد و پس از 2 ماه شغل مناسب ییدا کرد بعد از یک سال ازدواج موفقی داشت و بعد از 2 سال به حج رفت کلید خیلی از مشکلات ما نماز اول وقت است کافیه آدم فکر کنه کسی چه می دونه شاید چند دقیقه دیگه پایان زندگی مون باشه پس آخرین فرصت گفتگو با خدا رو از دست ندیم و نماز رو بهتر بشناسیم

پيامبر اکرم(ص) اسوه ي نظم و انضباط بودند. ايشان در تمامي طول شبانه روز برنامه ي مشخصي براي خود داشتند.

«و چون آن حضرت به منزل مي رفتند، اوقات خويش را به سه قسمت تقسيم مي کردند: قسمتي را براي عبادت خدا، قسمتي را براي اهل بيت خود و قسمتي را براي خود اختصاص مي دادند. سپس آن قسمتي را که به خود اختصاص داده بودند ميان خود و مردم تقسيم مي کردند و بخشي از آن را به مردم اختصاص مي دادند و عام و خاص را مي پذيرفتند و چيزي از آنان مضايقه نمي کردند» (ابن شعبه حراني، 1369، 307).

از ابوذر نقل شده است که پيامبر اکرم(ص) فرمودند:

«بر عاقل واجب است که براي خود ساعاتي را داشته باشد، ساعتي براي مناجات با پروردگار، ساعتي جهت محاسبه و رسيدگي به اعمال و کردار خود، ساعتي جهت تفکر در آنچه خداوند نسبت به او انجام داده و ساعتي جهت خلوت براي خويش و بهره گرفتن از حلال»
(مجلسي، 1403 هـ، ج71، 323).

داشتن یه برنامه ریزی درست ودقیق برای انجام کارهای روزانه ،میتونه عامل کمک کننده ای باشه برای اهمیت دادن وبرنامه ریزی کردن برای نماز اول وقت.

سینا;115787 نوشت:
سریع خواندن نماز و تبدیل این عبادت به عادتی که همچون عمل ماشین نویسی بدون توجه به معانی و بدون رعایت خشوع و طمأنینه انجام گیرد از نشانه‏ های دیگر بی توجهی به نماز است.

سلام
ممنون.
به نظرم رسید به این بخش از صحبت های شما این مطلب رو اضافه کنم:

در عباداتی که جنبه ی تکراری دارند ، مانند نماز ، تغییر شکل ظاهری آن نیز در حضور قلب بسیار موثر است.
مثلا سوره هایی را که در نماز بعد از حمد می خواند تغییر دهد.
در بعضی از رکوع ها و سجودها ذکر «سبحان الله» و بعضی ذکر «سبحان ربی الاعلی و بحمده » و «سبحان ربی العظیم و بحمده» را بخواند.
دعاهای قنوت را عوض کند. یا مثلا گاه با ترتیل ، گاه به صورت صوت بخواند.
تجربه نشان داده است این تغییر صورت کمک زیادی به تمرکز و حضور قلب می کند.

(مفاتیح نوین - آیت الله مکارم شیرازی)

مـــریم;125462 نوشت:
سلام
ممنون.
به نظرم رسید به این بخش از صحبت های شما این مطلب رو اضافه کنم:

در عباداتی که جنبه ی تکراری دارند ، مانند نماز ، تغییر شکل ظاهری آن نیز در حضور قلب بسیار موثر است.
مثلا سوره هایی را که در نماز بعد از حمد می خواند تغییر دهد.
در بعضی از رکوع ها و سجودها ذکر «سبحان الله» و بعضی ذکر «سبحان ربی الاعلی و بحمده » و «سبحان ربی العظیم و بحمده» را بخواند.
دعاهای قنوت را عوض کند. یا مثلا گاه با ترتیل ، گاه به صورت صوت بخواند.
تجربه نشان داده است این تغییر صورت کمک زیادی به تمرکز و حضور قلب می کند.

(مفاتیح نوین - آیت الله مکارم شیرازی)

ممنون از توجه شما

برای رسیدن به معنای حقیقی نماز رعایت آداب نماز لازم است . آداب نماز برخی ظاهری و برخی باطنی است . آداب ظاهری که شکل اعمال نماز را مشخص می کند و موجب زینت نماز می شود عبارتند از : «طمائینه ، صوت و لحن ، مسواک زدن ، استعمال عطر ، پوشیدن لباس سفید و پاکیزه
و ... »

آداب باطنی ، مربوط به معانی و مفاهیم و اسرار نماز است . نمازگزار باید علاوه بر رعایت آداب ظاهری به آداب باطنی نیز توجه کند که حضور قلب واقعی در اثر توجه به این آداب است . رعایت آداب ظاهری نیز مقدمه ای برای رسیدن به این مرحله است . آداب باطنی نماز عبارتند از : نشاط ، اخلاص ، گریه از خوف خدا و خشوع.

هر یک از مراحل نماز و هر یک از قوانین و آداب نماز، از رمزی برخوردار است و نکته‌ای در خود دارد .

در نماز ،باید باطن و حضور قلب نماز و ظاهر و رعایت آداب ظاهری نماز،رعایت شود تا بهترین نتیجه کسب شود.هم فراهم آوردن عوامل تمرکز حواس وهم دور کردن عوامل بر هم زننده تمرکز حواس؛یعنی هر آنچه که کمک می‌کندتا بتوانیم حواس و ذهن را بر آنچه در نماز می‌گوئیم متمرکز کنیم،باید مورد توجه قرار گیرد.

سلام به همه ی دوستان اسک دینی

بهتون پیشنهاد میکنم این چند تا پست پایانی را بخونید چون یه خلاصه ای از همه ی پستهاست.

باور کنید خوندنش خالی از لطف نیست.

واما بعد...

علتهای کاهلی در نماز وراه حل های از بین بردن آن

اصولا مباحث اخلاقی و مسایل معنوی به گونه ای هستند که یک شبه نه راه انحراف میروند و نه راه پیشرفت .بنابراین کسانی که دچار کاهلی وسستی در نماز می باشند باید به این نکته واقف باشند که به مرور زمان دچار این عارضه شده اند.

مهمترین واصلی ترین علت کاهلی در نماز افتادن در دام گناه است .عبادت و بندگی احتیاج به توفیق دارد و این توفیق به دست نمی آید مگر اینکه دل را از گناه پاک کنیم.

دومین علت ،بی نظمی در برنامه زندگی است.چرا که اولین و آخرین راز موفقیت در زندگی نظم است.داشتن یه برنامه ریزی درست ودقیق برای انجام کارهای روزانه ،میتونه عامل کمک کننده ای باشه برای اهمیت دادن وبرنامه ریزی کردن برای نماز اول وقت.

یکی دیگر از دلایل مهم این امر عدم شناخت نماز است.
يعني شخص نمازگذار هنوز به شناخت حقيقي خداوند دست نيافته و اعتقادش به نبوت و معاد به مرحلة يقين لازم نرسيده است.چه بسا اعتقاد به اهميت نماز اول وقت باشد اما باور و ايمان به آن وجود نداشته باشد.

والبته اینکه نسبت به نماز احساس نیاز نمیکنیم.وقتی دچار خودفراموشی وبه تبع آن خدافراموشی شویم ووقتی قیامت باوری در نظر ما کم رنگ شود دیگر احساس نیازی به نماز نخواهیم داشت.

تأثیر اطرافیان وارتباط با آنان نیز دلیل دیگری برای کاهلی در نماز می باشد.واقعا نشست و برخاست با افراد غافل چنان اثر منفی بر وجود انسان نه فقط بر نماز و اقامه آن بلکه بر عقاید و احوالات فرد می گذاره که وصف ناپذیره .پس اگرانسان ديد در مقابل افراد گناهكار تغيير حالت مي دهد و همه چيز را حمل بر خوش باوري يا حسن نيت مي كند، اين موضوع را زنگ خطري براي خود بداند كه از آسيب چنين ارتباطي در امان نخواهد بود، پس تنها راه چاره قطع رابطه و يا به حداقل رساندن آن است.

یکی از مواردی که باعث سبک شمردن نماز میشودعجله و شتاب در نمازاست.

پس بهترین شیوه ی مقابله با سستی در نماز این است که :

از نفس خود حساب بکشیم.

کارهای خود را بسنجیم.

برنامه ای برای اعمال روزانه خود تهیه کنیم و بر انجام آنها اصرار ورزیم .

با افراد با تقوا نشست و برخواست کنیم.

از همنشینی با افرادی که ما را به کارهای غیر دینی دعوت میکنند بپرهیزیم.

کنترل بر صحبت ها و شنیده ها ودیده های خود داشته باشیم.

کمی درباره نتیجه و آثار نماز تحقیق کنیم و البته همرا با تفکر.

اگر قیامت باوری را در خود تقویت کنیم یقینا راه محکمی رو برای اشتیاق به نماز خواندن ، طی کرده ایم.

اگه بهترین موقع از وقتامون رو برای نماز قرار بدیم یعنی زمانی که نه خسته باشیم و نه کسل، این امر به مرور می تونه توی خوندن نماز تاثیرمثبتی داشته باشه

البته مطالعه كردن كتابهايي كه در موضوع نماز اول وقت نگاشته شده به شرطی كه اين مطالعه پياپي و پيوسته باشه میتونه عامل خوبی برای تشویق به نماز ودور شدن از سستی در نماز باشه.

سلام به همه دوستان اسک دینی
این پست، پست جمع بندی تاپیک هست و جدول زیر چکیده مطالب تاپیک است که انشاالله مورد استفاده دوستان قرار بگیره.

این جمع بندی با همکاری کاربر پر تلاش گل گیسو با انجمن اخلاق جمع آوری شده.

با سلام و تشکر از مدیر محترم و کارشناسان و همکاران علمی و اجرایی و کاربران فعال انجمن اخلاق
لطفا ارسال نتیجه و جمع بندی بحث به سایت
شهر جواب فراموش نشود

موضوع قفل شده است