جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خمیازه و شیطان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  179
  حضور
  2 ساعت نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  751

  خمیازه و شیطان
  سلام
  چرا گفته اند خمیازه از شیطان است؟
  متشکر
  مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40427  سلام

  در کتاب « اََلرِّسالَة العَلیَّه» در آنجا آمده که عطسه از رحمان است و خمیازه از شیطان زیرا ” خمیازه محصول یکنواختی انسان است “ اما عطسه زمانی اتفاق می افتد که فضا و هوا تغییر کند. خدا دوست دارد از کسالت و یکنواختی بپرهیزیم و خود را تازه کنیم.
  خمیازه از جانب شیطان است و تا جایی که برای شخص ممکن است و توان دارد باید از وقوع آن جلوگیری کند و هنگامی که شخص در حین خمیازه کردن صدای «ها» را از خود درمی‌آورد شیطان از این عمل او خشنود شده و می‌خندد.
  از این رو، مؤمن خمیازه را ناپسند می‌داند چون که پروردگارش آن را ناپسند دانسته است.
  خداوند متعال می‌فرماید:
  وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ((بقره /165)
  «کسانی که به خدا ایمان آورده‌اند قوی‌تر هستند در رابطه با عشق و محبت با خداوند (از دوستی و محبت مشرکان با معبودانشان)».
  یکی دیگر از آن عواملی که خمیازه را ناپسند قرار داده و می‌دهد این است که خمیازه از طرف شیطان است و از شیطان جز کار زشت و ناپسند چیز دیگری سر نمی‌زند و همچنین خمیازه از خوردن زیاد سرچشمه می‌گیرد و واقع شدن در خمیازه منجر به کسالت و تنبلی در عبادت می‌شود و خمیازه کشیدن همیشه و در هر حال مکروه و ناپسند است ولی کراهیت آن در نماز شدیدتر و بیشتر است؛ زیرا هدف مهم و اساسی شیطان، پرت کردن حواس نمازگزار است.
  خمیازه کشیدن در نماز از طرف شیطان است هر گاه یکی از شما خمیازه‌اش گرفت تا آنجایی که توان دارد آن را فروبرد و از انجام و وقوع آن جلوگیری کند


  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40427  سعی و تلاش و دوری از سستی و كسالت

  قال على (علیه السلام): «اِنَّ الاَْشْیاءَ لَمَّا ازْدَوَجَتِ ازْدَوَجَ الْكَسَلُ وَ الْعَجْزُ، فَنَتَجَ مِنْها الْفَقْرُ»;
  «هنگامى كه هر چیزى با دیگرى ازدواج كرد، «كسالت» با «ناتوانى» ازدواج نمود و حاصل این ازدواج فقر و نادارى شد!».
  بحار الانوار، جلد 75، صفحه 59.

  شرح و تفسیر
  تعبیرى كه در این روایت آمده بسیار زیباست. حضرت طبق این روایت مى فرماید: در آغاز خلقت، اشیاء مختلف با یكدیگر ازدواج كردند و در كنار یكدیگر قرار گرفتند، هر چیزى با كفو و چیز متناسب خویش ازدواج كرد و سنخیّت ها و تناسب ها در نظر گرفته شد، «كسالت» كفو و متناسب و هم سنخ «عجز» شناخته شد و با او ازدواج نمود و ثمره ازدواج آن ها «فقر» و «تنگدستى» و بدبختى بود. در حقیقت در این روایت دو عامل و ریشه مهمّ فقر، كه قابل اجتناب هم هستند، بیان شده است: عامل اوّل تنبلى است; تنبلى راهى است كه بدون شك به فقر و تنگدستى منتهى مى گردد.

  و عامل دوم ناتوانى است; كه این خود دو رقم است:


  الف) ناتوانى هاى طبیعى. ب) ناتوانى هاى خود خواسته كاذب، كه فراوان است. نیروى واقعى هر انسانى ده برابر نیرویى است كه به كار گرفته مى شود.
  این ادّعا به هنگام عصبانیّت قابل لمس است.
  اگر در جامعه اى عجز و ناتوانى ها از بین برود، ناتوانى هایى كه بر اثر تلقین به نفس منجر به إنزوا و سستى و خمودى مى گردد، و افراد جامعه باور كنند كه توانا هستند، بدون شك تحوّلى عجیب رخ خواهد داد، و كلّ جامعه، افرادى متحرّك و پویا خواهند شد.
  فقر و ناتوانى آثار سوء فراوانى به دنبال خواهد داشت، دین و ایمان و آبروى انسان را بر باد مى دهد، عزّت و استقلال را متزلزل مى كند و انسان را وابسته مى نماید.

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410  با سلام

  این حدیث ومثل آن در کتب شیعه وسنی آمده و کنایتا هشدار به دوری از تنبلی است :


  دراصول کافی ودر مکارم اخلاق آمده :

  ...عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن أحمد بن محمد بن أبي نصر قال: سمعت الرضا عليه السلام يقول: التثاؤب من الشيطان والعطسة من الله عزوجل.

  خمیازه از شیطان وعطسه از خداوند است .

  وعامه هم روایت کرده اند :

  از رسول اکرم(ص) که ایشان فرمودند:
  «ان الله یحب العطاس و یکره التثاوب، فاذا عطس فحمدلله، فحق علی کل مسلم سمعه ان یشمته و اما التثاوب فانما هو من الشیطان فلیرده ما استطاع فاذا قال: ها، ضحک منه الشیطان».
  «خداوند عطسه را دوست دارد و خمیازه را ناپسند و مکروه می‌داند و هنگامی که شخص عطسه می‌زند باید حمد و ستایش خداوند را بگوید (یعنی الحمدلله) بگوید و شخص مسلمانی که عطسه را می‌شنود این حق بر ذمة اوست که جواب عطسة او را بدهد اما خمیازه از جانب شیطان است و تا جایی که برای شخص ممکن است و توان دارد باید از وقوع آن جلوگیری کند و هنگامی که شخص در حین خمیازه کردن صدای «ها» را از خود درمی‌آورد شیطان از این عمل او خشنود شده و می‌خندد.

  (خ م د ت) أبو هريرة -رضي اللَّه عنه- أن رسولَ اللَّه -صلى الله عليه وسلم- قال : «إن اللَّه يحبُّ العُطاسَ ، ويكره التَّثَاؤبَ ، فإذا عَطَسَ أحدكم فحمِِد اللَّه ، فحق على كل مسلم سمعَه أن يقول [ له] : يرحمك اللَّه ، وأما التثاؤب : فإنما هو من الشيطان ، وإذا تثاءَبَ أحدُكم في الصلاةَ فلْيَكْظِمْ ما استطاع ، ولا يقل : ها ، فإنما ذلكم من الشيطان، يضحك منه».
  وفي رواية قال : قال رسول اللَّه -صلى الله عليه وسلم- : «التثاوب من الشيطان ، فإذا تثاءب أحدُكم فليردَّه ما استطاع ، فإن أحدكم إذا قال : ها ، ضحك الشيطان منه» أخرج الأولى البخاري ، والثانية مسلم.
  وفي رواية أبي داود مثل الأولى ، ولم يذكر ما يقول إذا عطس ، ولا ذَكَر الصلاة ، وقال : «ولا يقل : هاه هاه».وأخرج الترمذي الأولى ، ولم يذكر «فإنما هو من الشيطان». ولا ذكر الصلاة.
  وللترمذي في أخرى قال : «التثَّاؤب من الشيطان ، فإذا تثاءب أحدكم فليكظم ما استطاع».
  وفي أخرى للترمذي قال : «العُطاس من اللَّه والتَّثاؤب من الشيطان ، فإذا تثاءب أحدكم ، فلضع يده على فيه ، وإذا قال : آه آه ، فإن الشيطان يضحك من جوفه».

  البته بعضی چیز های دیگر هم از شیطانند :


  العطاس و النعاس و التثاؤب في الصلاة و الحيض و القيء و الرعاف
  من الشيطان .

  تخريج السيوطي

  ( ت ) عن عبدالله بن يزيد الخطمي .


  البكاء من الرحمة و الصراخ من الشيطان .  تخريج السيوطي  (صياح المولود حين يقع نزغة


  من الشيطان )
  @3847 ( صحيح )


  عبد الله بن جعفر في ( قرب الاسناد ) عن هارون بن مسلم ، عن مسعدة بن صدقة ، عن جعفر ، عن أبيه ، قال : قال رسول الله ( صلى الله عليه وآله ) : اذا تجشأ احدكم فلا يرفع جشاءه إلى السماء ، ولا اذا بزق ، والجشاء نعمة من الله ، فاذا تجشأ احدكم فليحمد الله ( عليها ) وسایل الشیعه .
  حديث من عطس أو تجشأ (آروغ یا بادگلو) أو سمع عطسة أو جشاء فقال الحمد لله على كل حال صرف الله عنه سبعين داء أهونها الجذام رواه الخطيب عن ابن عمر مرفوعا .الفوائد المجموعه شوكاني  کسیکه عطسه ویا اروغ کند یا عطسه ای را بشنود و بگوید الحمد لله بر هر حال خدای متعال 70 مرض که آسانترینش جذام است را از او دفع میکند !

  و در كتاب جعفريات به سند خود از جعفر بن محمد از آباى گرامش از على (عليه السلام ) نقل كرده كه فرمود: هر وقت دهن دره و خميازه رسول خدا (ص) را مى گرفت آن جناب آنرا با دست راست خود رد مى كرد.

  ویرایش توسط خیر البریه : ۱۳۹۰/۰۱/۲۸ در ساعت ۱۱:۲۰

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  قران و نماز
  نوشته
  145
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  472  سلام دوست عزیز
  تمامی حرفتان درست.و من قبول دارم.البته اینم نمیدونستم خمیازه واسه شیطانه.عطسرو میدونستم.که هر موقع عطسه میکنم خدا رو شکر میکنم.
  اما خمیازه میکشیم گوشمان باز میشود یعنی بهتر میشنویم.
  میخوام بدونم وقتی من گوشم میگیره خودم خمیازه میکشم تا گوشم باز بشه.مثلا در مسافرت به جایی که شیبش به پایین است و گوشه انسان میگیرد.
  خاصیت خمیازه فقط اینه که گوشو باز میکنه.عطسه کثافاته شش را بیرون میکشه.
  هردوشون خوبن.اما اینکه من فقط خکیازرو واسه باز شدن گوشم میکنم گناهه؟

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  179
  حضور
  2 ساعت نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  751  سلام
  در رابطه با خمیازه هیچ گناهی مطرح نیست.
  بحث بیشتر در مورد خود شناسی و دشمن شناسی است
  مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  علاقه
  نقاشی و نویسندگی
  نوشته
  701
  حضور
  63 روز 10 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1603  چه جالب ! ... خمیازه شیطانیه ؟

  خب خمیازه وقتی انسان می کشه که خسته باشه و این یک نوع اخطار هست که پاشو برو بخواب ! یا اینکه تازه از خواب بیدار شده و هنوز خستگی اون خواب عمیق تو وجودش مونده و می خواهد ان رو نشان بده ! وگرنه در طول روز که چنین چیزی انجام نمیشه !

  عطسه هم ناشی از خارش گرفتن درون بینی هست یا اینکه وقتی انسان سرما خورده ، می خواهد میکروب های درون شش خود را به بیرون پرت کنه و به همین خاطر با عطسه اونو پرت می کنه اما دلیل دیگرش هم عطسه بی فایده هست که بر گرفته از حساسیت هست با خارش گرفتن بینی !

  من دیگر نمی دانم چرا خمیازه شیطانی و عطسه خدایی هست ! ببینید هر دو کار زشتیه ! در صورت خودش اگر خمیازه بکشی جلوی جمع و جلوی دهنت رو نگیری بله زشته ! ....و همچنین اگر عطسه بزنی تو جمع و جلوی دهنت رو نگیری تمام تف و میکروب بدنت می پاشه رو صورت یه بنده خدا ! و اینکه می دونستین یه عطسه شدید حتی می تونه میکروبش رو تا حد ده متر پرت کنه به جلو ؟ !

  من که این دو رو نه خدایی می دانم نه شیطانی چون در نوع خودشون هم خوب هستن هم بد ! هم ناپسندند در مواقعی و هم پسندیده اند در مواقعی !


 14. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود