مداح یعنی مشرک (مدح غیر خدا)

تب‌های اولیه

210 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مداح یعنی مشرک (مدح غیر خدا)

خداوند دراوّلین صفحه نامه اش به مسلمانان یادآورمی شود که:‏
همه ستایش ها ، مداحی ها و حمد ها ازآنِ مالک جهانیان است . ‏
‏«اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمِين»‏
مداح چنانکه از نامش پیداست می گوید شغل من مدح و ستایش و تمجید است ‏‏(حمدمصدراست) درلغت بمعنی ستایش وستودنی است که به اعمال نیک اختیاری که ‏ازاو سرمی زند تعلق می گیرد ، گاهی هم به صفات عالیه ی که دراو قرار دارد گفته ‏می شود و به ذات و صفات و افعال هم تعلق می گیرد ، و البته به معنی شکرهم می آید ‏‏.‏
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أَنزَلَ عَلَى‏ عَبْدِهِ الْكِتَابَ وَلَمْ يَجْعَل لَّهُ عِوَجا (کهف/1) ‏
ستایش(ومدح مخصوص) خداوندی است که بربنده اش کتاب(آسمانی) فرو فرستاد و ‏درآن کجی ننهاد(که موجب هدایت مردم شده ، اینجا تقریباً به معنی شکر آمده)‏
وَقُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي لَمْ يَتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ يَكُن لَّهُ شَرِيكٌ فِي الْمُلْكِ وَلَمْ يَكُن لَهُ وَلِيٌّ مِنَ ‏الذُّلِّ وَكَبِّرْهُ تَكْبِيرَاً (اسراء/111)‏
وبگو: ستایش و حمد مخصوص خداوندی است که فرزندی برنگرفته و درفرمانروایی او ‏را هیچ شریکی نیست ، و از ناتوانی کارسازی نداردوچنانکه سزاوار است اورا به ‏بزرگی یاد کن .(گاهی به صفات کمال تعلق می گیرد) ‏
در قرآن کریم معمولاً«الحمد» آمده که گاهی جمله اسمیه است مثل«اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ ‏الْعالَمِين»وگاهی با جمله فعلیه شروع می شود، مثل خَلَقَ اللَّهُ السَّماوَاتِ وَالْأَرْضَ بِالْحَقِّ (عنکبوت/44).‏
‏«زمخشری»در کتاب«کشاف»می گوید«اَلْحَمْد» الف ولام ، الف ولام جنس است یعنی ‏حالت استغراقی دارد یعنی اصولاً جنس حمد اختصاص به خدا دارد و هرکسی هم که ‏کارنیکی کرده باشد و شایسته حمد باشد ستایش او هم مال خداست چون نعمت و ‏توفیق آن را خدا به او داده لذا درآیه اوّل سوره تغابن جارومجرور مقدم واقع شده و ‏فرموده :‏
لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ عَلَى‏ كُلِّ شَي‏ءٍ قَدِير.‏
سیبوی در«الکتاب» می گوید : الف ولام ، الف ولام اکمال است ، یعنی کامل ترین ‏حمد از آن خداست .‏
خدا گاهی انسان را هم شایسته حمد دانسته ، چنانکه به پیامبرش می فرماید: ‏
وَمِنَ الَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّكَ عَسَى‏ أَن يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَاماً مَّحمُوداً (اسراء/79) ‏
یعنی:وپاسی ازشب راباآن بیدارباش که برای توافزون(بر دیگران)است.نزدیک ‏است که پروردگارت تورا به مقامی پسندیده بگمارد .(یعنی مقامی قابل ستایش)‏
بنابراین این 2 قول را می توان جمع کرد که کامل ترین حمدازآن خداست و ‏جنس حمد مال خداست . و اصولاً حمد ومدح به خدا اختصاص دارد.‏
ازنظرعقلی کسی که خداراحمد می کند یک تحسین عقلی داردکه می گوید:ای ‏خداعقل من تورا«حمد»می کنم حتی اگرتعریف کننده ای نداشته باشی،ذاتاً کمالات تو ‏قابل ستایش است،از این رو درسوره ابراهیم آیه 8 می فرماید: ‏
إِن تَكْفُرُوا أَنتُمْ وَمَن فِي الْأَرْضِ جَمِيعاً فَإِنَّ اللَّهَ لَغَنِيٌّ حَمِيد(ابراهیم/8) ‏
یعنی:اگرشماوهرکس که درزمین است کافرشوید(بدانید که)خداوندبی نیاز ‏ستوده است.‏
انسان با مدح و حمد خداوند وارد عالمی می شود که با خوش بینی همه کارهای خدارا ‏قابل ستایش می بیند ، یعنی مؤمن با حمد خدای تعالی می گوید من هیچ ‏اعتراضی بتو ندارم ،همه کارهای تو ستوده و بدون خطاست . مدح خداوند به انسان ‏امید می دهد که هرچه در این عالم می بیند از حمید سرزده . ‏
حمدخداانسان راوارد عالم امید می کند ، رسول خدا(صلی الله علیه وسلم) در همه حال حمد می ‏کردند ، هرگاه به آینه نگاه می کرد می فرمود : حمد وستایش مخصوص پروردگاری ‏است که چهره من را نیکو آفرید و خُلق نیکو به من عطا فرمود.‏
یعنی:حمدتنهایک لفظ نیست،بلکه عالمی است برای رشد بشر.‏
خداونددر قرآن کریم با مطرح واختصاصی کردن حمدو مداحی و ستایش برای ذات ‏اقدس خود،درحقــیـقـت می گوید:موحـد مسلمان باید چنین عقیده ای داشته ‏باشد.‏
ولی مداح مذهب به مقابله می آیدکه:من متدیّنین 1400پیش رامدح می کنم و ‏ازآنجاکه به سراغ وحــی نمی رود تصوّرمیکندتابعین دین اصل دین هستند وخیــال ‏می کندتشویق وهورا کشیدن برای کسانی که به تکالیفشان به نحو احسن عمل کرده اند در ‏دستگاه آفرینش پاداش دارد !‏

مداحی حضرت علی (علیه السلام)
یکی ازمتدیّنین پس ازرسول خدا(صلی الله علیه وسلم) حضرت علی(علیه السلام) است که درخطبه اوّل نهج ‏البلاغه می فرماید : ‏
الحَمدٌ لِلّهِ الَّذِی لاَ یَبلٌغٌ مِدحَتَهٌ القَائِلٌونَ ، وَلاَ یٌحصِی نَعمَاءَهٌ العَادٌّونَ ، وَلاَیؤدِّی حَقَّهٌ ‏المٌجتَهِدٌونَ ، ألَّذِی لاَیٌدرِکٌهٌ بٌعدٌ الهِمَم ، وَلاَیَنَالٌهٌ غَوصٌ الفِطَنِ ، ألَّذِی لَیس لِصِفَتِهِ حَدِّ ‏مَحدٌودٌ ، وَلاَ نَعتٌ مَوجٌودٌ ، وَلاَ وَقتٌ مَعدٌودٌ وَلاَ أجَلٌ مَمدٌودٌ ، فَطَرَالخَلاَئِقَ بِقٌدرَتِهِ ، ‏وَنَشَرَالرِّیَاحَ بِرَحمَتِهِ ، وَ وَتَّدَ بِالصٌّخٌورِ مَیَدَانَ أرضِهِ..............‏
مدح و ستایش شایسته پروردگاری است که جمیع گویندگان توانائی مدح و ‏ثنایش را ندارند، و شمارشگران عـاجزازشمارش نعمت ها و بخششهای اویند ‏وکوشندگان ازتوانائی ادای حقّ نعمت او بی بهره اند .آفریدگاری که نهایتی برای ‏صفتش نیست و مقید به ثابت نمی گردد. وبرایش زمانی ثابت شده نیست . ازلی و ‏ابدی است و مدّت ندارد. مخلوقات رابه نیروی خودخلق کرده و ازروی رحمت نسیم ‏و بادها را پراکنده نموده و زمین را به کوهها استوارساخت.‏
یعنی حضرت علی(علیه السلام) مداحی خدایتعالی را می کند به صفات ذات و اعمالش.‏
ولی شیعه اش هم می گوید: من مداح اهل بیت هستم یعنی ای علی:اگرتو فقط ‏خالق راشایسته مـدح وستایش می دانی من تووخانواده ات را هم شایسته مدح می ‏دانم ، من بجای مداحی خدا ،که تو انجام می دادی مداحی تو را می کنم،باآنکه می دانم ‏صفات خدائی نداری ، درحالیکه خداوند می گوید نوع بشر شایستگی ستایش را ‏ندارند .‏
وَقُلِ الْحَمْدُِللهِ الَّذِي لَمْ يَتَّخِذْوَلَدا(اسراء/111) ‏
یعنی:وبگو، ستایش (مخصوص) خداوندی است که فرزندی برنگرفته«یعنی ازنوع ‏وجنس بشرشایسته مداحی و حمد درحد تقدس نیست»‏
حضرت علی«ع»می فرماید: نه من و نه هیچ مرده ای نه مداحی می فهمند و نه گریه ‏، در( خطبه 230 نهج البلاغه)‏
كسي بر سر گورشان بيايد نمي شناسند ـ ‏
و به كسي كه برايشان گريه كند توجّه ندارند ـ
و هر كس ايشان را صدا بزند جواب ندهند . ‏
و در( خطبه 110 نهج البلاغه)می فرماید :‏
مردگان همسايگاني هستندكه هرگاه آنان را صدا كنند جواب ندهند ـ ‏
و ظلم و ستمي را جلوگيري نكنند ـ
و به نوحه سرايي و مداحي توجه نكنند ـ
اگر در حقّ ايشان نيكي شود شاد نگردند ـ
و اگر قحطي شود يأس ندارند ـ
اطراف يكديگرند ولي تنها هستند ـ
همسايه اند در حاليكه از هم دورند ـ
با آنكه نزديكند به ديدار هم نروند .‏
یعنی این دکان های تشریفات کنار قبوررا باید درهم کوبید و قرآن خوانها ‏ومداحان را فراری داد .‏

پیامبر و توبیخ مداحان ..........‏
رسول خدا (صلی الله علیه وسلم) در اشکال گوناگون مداحان را مورد سرزنش قرار می دادند‌:‏
‏(سرزنش زنان مداح )خدالعنت كند زني را كه چهره اش را در مصيبت خراش دهد و ‏گريبانش را بدرد و فرياد و فغان بر دارد .{مداحی کند} (مسكن الفواد ،‌ صفحه 108) ‏
‏(سرزنش مداحان عزادار)پيامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) می فرمود: به هنگام مصيبت صداي خود را ‏بلند نكنید و گريبان ندرید و فغان برنیاورید.«مداحی نکنید»(مسند زيدبن علي بن ‏الحسين ( ع ) صفحه 175)‏
پيامبرخدا (صلی الله علیه وسلم ) مي فرمود :نوحه خواني و مداحی از دوران جاهليت است. (كتاب من ‏لايحضره الفقيه ،‌ اثر شيخ صدوق ،‌ از علماي شيعه ،‌ جزء‌ 4 ،صفحه376 )‏
بنابراین از یک سو رسول خدا (صلی الله علیه وسلم) می فرماید : نوحه خوانی از دوران جاهلیت ‏است وازطرف دیگر می فرماید : کسی که مداحی کرد برچهره اش خاک بپاشید.
احثوا التراب في وجوه المداحين(وسائل الشيعه/ ج12 )‏
يعني :‌ برچهره مداحان خاك بپاشيد
اکنون این سؤال پیش می آید ما در کدام دوران قرار گرفتیم ، آیا در کنار ‏اعراب جاهلیت نیستیم ؟ ‏
مداح و روضه خوان می خوانند ! در حقیقت می گویند خــــدا وپیامبر خـدا می ‏خواهند دکان ما را تخته کنند .‏
می گوید من مداح اهل بیت هستم!سیّدم وفرزند فاطمه ام واعظ اهل بیتم، آیه ‏الله ، ثقه الاسلام ، حجه الاسلام، فخرالاسلام، قطب و شیخ ............غیره بقول مرحوم ‏علامه برقعی همه شامل این آیه شریفه اند : ‏
إِنْ هِيَ إِلَّا أَسْماءٌ سَمَّيْتُمُوهَا أَنتُمْ وَآبَاؤُكُم مَا أَنزَلَ اللَّهُ بِهَا مِن سُلْطَانٍ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَمَا ‏تَهْوَى الْأَنفُسُ وَلَقَدْ جَاءَهُم مِن رَبِّهِمُ الْهُدَى‏ (النجم/23)‏
یعنی :آنها جزنامهائی کـه شما ونیاکانتان نامیده اید نیستند ، خداوند دلیلی ‏برآنان نـازل نکرده ،آنان(مشرکان)جــز از گمان و خواهش نفسشان پیروی نمی کنند. ‏
نتیجه ایــــن بخش:خداوندمی گویدحمداختصاص به من دارد ، پیام آور خـــدا ‏هم اعتراف می کند، فقط خداوند شایسته حمداست ، علی(علیه السلام) هم می فرماید: حمد ‏مخصوص خالق هستی است،ولی مداح می گوید:من مداح اهل بیت هستم و حمدرا ‏مخصوص اهل بیت اعلام می کنم!

Ye Mosalman;100461 نوشت:
حمد ‏مخصوص خالق هستی است،ولی مداح می گوید:من مداح اهل بیت هستم و حمدرا ‏مخصوص اهل بیت اعلام می کنم!

سلام

اگر مخصوص خدا است

پس چرا به فرشته ها دستور داد تا به ادم سجده کنند؟:Gig:

Ye Mosalman;100461 نوشت:
نابراین از یک سو رسول خدا (صلی الله علیه وسلم) می فرماید : نوحه خوانی از دوران جاهلیت ‏است وازطرف دیگر می فرماید : کسی که مداحی کرد برچهره اش خاک بپاشید.‏

سلام

برادر

تا جایی که من می دونم بعضی از ایات نسخ کننده ایات دیگر اند
و خدا جایی به مدتی حکمی را محدود کرده و بعد تغییر داده
به این موضوع توجه کرده اید؟

و وقتی که کلام خدا اینطور باشد

چرا حدیث اینگونه نباشد؟(البته اگر ناسخ و منسوخ را قبول داشته باشید):Gol:

mkk1369;100463 نوشت:

سلام

اگر مخصوص خدا است

پس چرا به فرشته ها دستور داد تا به ادم سجده کنند؟:gig:

خب عزیز من اونو خدا دستور داده که به آدم سجده کنند. چون خدا دستور داده باید اجابت کرد.

ولی مدح غیر خدا رو کی دستور داده.:no::no:

mkk1369;100465 نوشت:
سلام

برادر

تا جایی که من می دونم بعضی از ایات نسخ کننده ایات دیگر اند
و خدا جایی به مدتی حکمی را محدود کرده و بعد تغییر داده
به این موضوع توجه کرده اید؟

و وقتی که کلام خدا اینطور باشد

چرا حدیث اینگونه نباشد؟(البته اگر ناسخ و منسوخ را قبول داشته باشید):Gol:

خب پس به فرموده شما آیه دوم سوره حمد منسوخ شده و دیگر لازم نیست اونو تو نماز بخونیم:

حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است.

:Esteghfar::Esteghfar::Esteghfar:

Ye Mosalman;100481 نوشت:
خب پس به فرموده شما آیه دوم سوره حمد منسوخ شده و دیگر لازم نیست اونو تو نماز بخونیم: حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است.

نه من نگفتم این ایه منسوخ شده در صورتی که خودم ام قبول دارم که مدح مخصوص خدا است

ولی چه نوع مدحی:Gol:

Ye Mosalman;100476 نوشت:
خب عزیز من اونو خدا دستور داده که به آدم سجده کنند. چون خدا دستور داده باید اجابت کرد.

سلام

یعنی می خواهید بگویید مقام اهل بیت پیامبر از حضرت ادم پایین تر است؟

:Gig:

همون اقایی که تمام عمرش داره گلوی خودش رو جر میده و مدح کسایی رو میکنه که خودشون یه عمر مدح خدا رو میکردن، میتونه تمام عمرش مدح خدا رو بکنه که حداقل اجرش رو از خدا بگیره نه احیانا شاید از بنده خدا.

Ye Mosalman;100493 نوشت:
میتونه تمام عمرش مدح خدا رو بکنه که حداقل اجرش رو از خدا بگیره نه احیانا شاید از بنده خدا.

سلام

بله حمد و ستایش (پرستیدن و عبادت کردن) مخصوص خدا است

و اگر مداحی مقام پیامبر و اهل بیت را انقدر بالا ببرد در بندگی انها غلو کرده و ...:Sham:

mkk1369;100499 نوشت:

سلام

بله حمد و ستایش (پرستیدن و عبادت کردن) مخصوص خدا است

پس اگه جرئت داری همین جا پیش خداوند قسم بخور که تمام نوحه خوانی ها و سینه زنی ها و دعاهای توسل و دعای فرج و زیارت عاشورا و بقیه کارهایی که در طول زندگیت انجام دادی. عبادت نبوده و از حضرت حق توقع هیچ پاداشی هم نداری. و فقط عبادت هات به در گاه الهی عبادت بوده و قابل محاسبه و پاداش دادنه.

mkk1369;100499 نوشت:

و اگر مداحی مقام پیامبر و اهل بیت را انقدر بالا ببرد در بندگی انها غلو کرده و ...:sham:

اصل مداحی شرکه برادر

Ye Mosalman;100476 نوشت:

پس دوست من

پس دوست من ایا خدا فراموش کار است که یه جا بگه مدح منو بکنید بد یه جا بگه مدح ادمو بکنید؟:Gig:

شما هم قصم بخور که خدا مدح را حرام کرده

شما چون گفتید مدح یعنی پرستش و من گفتم مدحی که پرستیدن است را جز برای خدا نمی خواهم و مدح عزیز کرده های خدا را عزیز می شمارم

شما قصم بخور که شرک است
:Gol:

نقل قول:

نتیجه ایــــن بخش:خداوندمی گویدحمداختصاص به من دارد ، پیام آور خـــدا ‏هم اعتراف می کند، فقط خداوند شایسته حمداست ، علی(علیه السلام) هم می فرماید: حمد ‏مخصوص خالق هستی است،ولی مداح می گوید:من مداح اهل بیت هستم و حمدرا ‏مخصوص اهل بیت اعلام می کنم!

با سلام

نکته اول :
من فکر مي کنم گرچه دو واژه حمد و مدح معناي نزديکي باهم دارند اما شما دوست عزيز اين دو را با هم اشتباه گرفته ايد.
در همه ترجمه ها مي خوانيم حمد و ستايش مخصوص خداست و نه مدح و ستايش!!!

نکته دوم :
مدح و تمجيد در فرهنگ اهل بيت(ع) که بايد الگوي ما باشند فراوان است.مثلاً مدحهايي که در مورد خود اهل بيت(ع) از لسان معصوم(ع) نقل شده مطالعه بفرماييد.

نمونه اش :

3ـ قالَتْ فاطِمَةُ الزَّهْراء - سلام الله عليها - : وَهُوَ الإمامُ الرَبّاني، وَالْهَيْكَلُ النُّوراني، قُطْبُ الأقْطابِ، وَسُلالَةُ الاْطْيابِ، النّاطِقُ بِالصَّوابِ، نُقْطَةُ دائِرَةِ الإمامَةِ.
«رياحين الشّريعة، ج 1، ص 93»
حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) در تعريف امام علي - عليه السلام - فرمود: او پيشوائي الهي و ربّاني است، تجسّم نور و روشنائي است، مركز توجّه تمامي موجودات و عارفان است، فرزندي پاك از خانواده پاكان مي باشد، گوينده اي حقّ گو و هدايتگر است، او مركز و محور امامت و رهبريّت است.
منبع

نکته سوم :

در مورد عزاداري هم اولين مجلس عزا و روضه رسمي تا جايي که مي دونم ،مربوط به حمزه سيد الشهدا(ع) عموي گرامي پيامبر(ص) و به دستور پيامبر اکرم(ص) برگزار شده .
همين طور احاديث بسياري که از لسان اهل بيت(ع) مبني بر سفارش بر اقامه عزا بر امام حسين(ع) نقل شده است خود گوياي مجوز عزاداري و ذکر روضه و مصيبت در عزاي ابي عبدالله(ع) هستند.

يا علي:Gol:

Ye Mosalman;100507 نوشت:
اصل مداحی شرکه برادر

واقعا شرکه؟
:Sham:

mkk1369;100516 نوشت:
شما هم قصم بخور که خدا مدح را حرام کرده

شما چون گفتید مدح یعنی پرستش و من گفتم مدحی که پرستیدن است را جز برای خدا نمی خواهم و مدح عزیز کرده های خدا را عزیز می شمارم

شما قصم بخور که شرک است
:gol:

حالا اول شما قسم بخور که کارهایی که تا حالا کردی عبادت نبوده بعد میرسیم به قسم من.

Ye Mosalman;100535 نوشت:
حالا اول شما قسم بخور که کارهایی که تا حالا کردی عبادت نبوده بعد میرسیم به قسم من.

من بلد نیستم قسم بخورم

شما اگه راست می گویی قسم بخور تا یاد بگیرم:Gig:

گل ليلا;100525 نوشت:
با سلام

نکته اول :
من فکر مي کنم گرچه دو واژه حمد و مدح معناي نزديکي باهم دارند اما شما دوست عزيز اين دو را با هم اشتباه گرفته ايد.
در همه ترجمه ها مي خوانيم حمد و ستايش مخصوص خداست و نه مدح و ستايش!!!

با کمال احترام مثل اینکه شما حالشو نداشتی کل مطلب ارسال شماره یک را بخوانید. اونجا در مورد این کاملا توضیح داده
گل ليلا;100525 نوشت:

نکته دوم :
مدح و تمجيد در فرهنگ اهل بيت(ع) که بايد الگوي ما باشند فراوان است.مثلاً مدحهايي که در مورد خود اهل بيت(ع) از لسان معصوم(ع) نقل شده مطالعه بفرماييد.

نمونه اش :

3ـ قالَتْ فاطِمَةُ الزَّهْراء - سلام الله عليها - : وَهُوَ الإمامُ الرَبّاني، وَالْهَيْكَلُ النُّوراني، قُطْبُ الأقْطابِ، وَسُلالَةُ الاْطْيابِ، النّاطِقُ بِالصَّوابِ، نُقْطَةُ دائِرَةِ الإمامَةِ.
«رياحين الشّريعة، ج 1، ص 93»
حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) در تعريف امام علي - عليه السلام - فرمود: او پيشوائي الهي و ربّاني است، تجسّم نور و روشنائي است، مركز توجّه تمامي موجودات و عارفان است، فرزندي پاك از خانواده پاكان مي باشد، گوينده اي حقّ گو و هدايتگر است، او مركز و محور امامت و رهبريّت است.
منبع

در مورد این فرموده جنابعالی هم باید عرض کنم اینکه آدم یکبار یا چند بار در طول زندگی از شخصی تعریف و تمجید کند هیچ اشکالی ندارد. همینطور که ما در طول روز چند بار از این و ان تعریف و تمجید میکنیم. ولی اینکه ما عبادت خدا را فراموش کرده و عبادت بنده خدا را جایگزین ان نماییم، و تازه از خدا هم توقع ثواب و پاداش داشته باشیم دیگر باید عرض کنم پر رویی است. حالا حضرت فاطمه یکبار از همسر محترمشان تعریف کردند. دلیل نمیشود که شما این کار را عبادت بدانید.
گل ليلا;100525 نوشت:

نکته سوم :

در مورد عزاداري هم اولين مجلس عزا و روضه رسمي تا جايي که مي دونم ،مربوط به حمزه سيد الشهدا(ع) عموي گرامي پيامبر(ص) و به دستور پيامبر اکرم(ص) برگزار شده .
همين طور احاديث بسياري که از لسان اهل بيت(ع) مبني بر سفارش بر اقامه عزا بر امام حسين(ع) نقل شده است خود گوياي مجوز عزاداري و ذکر روضه و مصيبت در عزاي ابي عبدالله(ع) هستند.

يا علي:gol:

در مورد این هم باید عرض کنم که همانطور که گفته شد پیامبر و شخص حضرت عی این کار را نفی کرده اند و فقط پیامبر طبق احادیث صحیح بر مردگان نماز میخواندند.

امیدوارم نهج البلاغه را دیگر قبول داشته باشید.

حضرت علی«ع»می فرماید: نه من و نه هیچ مرده ای نه مداحی می فهمند و نه گریه ‏، در( خطبه 230 نهج البلاغه)‏
و در( خطبه 110 نهج البلاغه)می فرماید :‏

mkk1369;100538 نوشت:
من بلد نیستم قسم بخورم

شما اگه راست می گویی قسم بخور تا یاد بگیرم

:gig:

حالا فرق نمیکنه شما چه قسم بخوری چه نخوری اینو بدون که تمام کارهایی رو که در طول زندگیت بعنوان عبادت انجام دادی حبط و نابود شده و فقط خودت رو خسته کردی.

سوره یوسف

وَمَا يُؤْمِنُ أَکْثَرُهُم بِاللَّهِ إِلّا وَهُم مُشْرِکُونَ (106)
و بیشتر آنها که مدعی ایمان به خدا هستند، مشرکند.

سوره کهف

قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُم بِالْأَخْسَرِينَ أَعْمَالا (103)
بگو: « آیا به شما خبر دهیم که زیانکارترین (مردم) در کارها، چه کسانی هستند؟

الَّذِينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَهُمْ يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعا (104)

آنها که تلاش هایشان در زندگی دنیا گم (و نابود) شده، با این حال، می پندارند کار نیک انجام می دهند.

Ye Mosalman;100551 نوشت:
و بیشتر آنها که مدعی ایمان به خدا هستند، مشرکند.

بله

ثابت کن

با قسمت ثابت کن که من مشرکم

و من خواهم پذیرفت:Gol:

mkk1369;100554 نوشت:

بله

ثابت کن

با قسمت ثابت کن که من مشرکم

و من خواهم پذیرفت

:Gol:

متاسفانه شما انسجام فکری نداری. موضوع بحث از دستت در رفته.

بهتره تو بحث های مهم شما فقط مستمع باشی تا صاحب نظر تا بحثها جنبه علمی تری پیدا کنه و بقیه که میخونند به بحثها نخندند.

همین جا با شما بحثو تموم میکنم.:Gol::Gol::Gol:

خداحافظ شما.

[=&quot]فضايل اهل بیت علیهم السلام در اشعار شافعی

یا آل بیت رسول الله حبکم

فرض من الله فی القرآن انزله

یکفیکم من عظیم الفخر انکم

من لم یصل علیکم لا صلاة له

«ای خاندان رسول خدا، محبت و دوستی شما از طرف خداوند واجب شده و این فریضه ای است که در قرآن نازل فرموده است.همین افتخار بزرگ برای شما بس که هر کس بر شما صلوات نفرستد نمازش، باطل است .»

به این تاپیک سری بزنید بد نیست
فضایل اهل بیت(علیهم) در اشعار اهل سنت

مدیر فرهنگی;100571 نوشت:
[=tahoma][=&quot]فضايل اهل بیت علیهم السلام در اشعار شافعی
[/]
[/]
یا آل بیت رسول الله حبکم

فرض من الله فی القرآن انزله

یکفیکم من عظیم الفخر انکم

من لم یصل علیکم لا صلاة له

«ای خاندان رسول خدا، محبت و دوستی شما از طرف خداوند واجب شده و این فریضه ای است که در قرآن نازل فرموده است.همین افتخار بزرگ برای شما بس که هر کس بر شما صلوات نفرستد نمازش، باطل است .»

به این تاپیک سری بزنید بد نیست

فضایل اهل بیت(علیهم) در اشعار اهل سنت

در باب فرموده جنابعالی من یک تکه از نماز واقعی تمام مسلمانان جهان را برایتان نقل میکنم که بدانید تمام مسلمانان جهان بر محمد و آل او در سلام نمازشان درود و سلام میفرستند.

الهم صل علی محمد و علی آل محمد کما صلیت علی ابراهیم و علی آل ابراهیم انک حمید و مجید
الهم بارک علی محمد و علی آل محمد کما بارکت علی ابراهیم و علی آل ابراهیم انک حمید و مجید

این در سلام نماز گفته میشود.

پس تا اینجاش حل که تمام مسلمانان جهان محبت و دوستی اهل بیت پیامبر را در دل دارند

ولی هیچ کس از آنها بابت تولد شخص مرده خوشحال و برای مرگش در 1400 سال پیش عزاداری نمیکند و بابت محبت او عبادت خدا را فراموش نکرده و عبادت ایشان را در سرلوحه زندگی خودشان قرار نداده اند.

Ye Mosalman;100576 نوشت:

ولی هیچ کس از آنها بابت تولد شخص مرده خوشحال و برای مرگش در 1400 سال پیش عزاداری نمیکند و بابت محبت او عبادت خدا را فراموش نکرده و عبادت ایشان را در سرلوحه زندگی خودشان قرار نداده اند.

کارشناس ما در سایت چنین پاسخ داده:
نقل قول:
سلام .به نظر می آید در این جا بین مردگان و شهدا خلط شده است . آنانی که اغلب شیعیان و بعضی از اهل سنت بدیشان ارادت دارند ،شهدا هستند نه اموات . به اعتقاد ما اینان که می خوانیمشان شهیدند . نه مرده به آن اصطلاحی که شما معتقدید . و شهدا در قرآن تکلیفشان مشخص شده است و نیاز به توضیح نیست .
ادامه از این تاپیک
آیا مردگان صدای ما را می شنوند؟
http://www.askdin.com/showthread.php?t=2265

مدیر فرهنگی;100579 نوشت:
کارشناس ما در سایت چنین پاسخ داده:
ادامه از این تاپیک
آیا مردگان صدای ما را می شنوند؟
http://www.askdin.com/showthread.php?t=2265

اولا عرض کنم مرده با مرده فرق نمیکند این رتبه و درجه آنها در نزد خداست که فرق میکند.

خداوند در سوره ال عمران میفرمایند:

وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتاً بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ (169)
(ای پیامبر)! هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند.

فَرِحِينَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُوا بِهِم مِن خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ (170)

آنها بخاطر نعمت های فراوانی که خداوند از فضل خود به ایشان بخشیده است، خوشحالند، و بخاطر کسانی که هنوز به آنها ملحق نشده اند (مجاهدان و شهیدان آینده)، خوشوقتند، (زیرا مقامات برجسته آنها را درآن جهان می بینند، و می دانند) که نه ترسی بر آنهاست، و نه غمی خواهند داشت.

پس همانطور که خداوند فرموده نزد پروردگارشان روزی میگیرند. نزد پروردگار هم اینجا نیست اون بالاست.

بل رَفَعَهُ اللّهُ إِلَيهِ وَکَانَ اللّهُ عَزِيزاً حَکِيما (158)
بلکه خدا او را به سوی خود، بالا برد. و خداوند، توانا و حکیم است.

درضمن
و در( خطبه 110 نهج البلاغه)می فرماید :

خير اصل مداحي شرك نيست.اصلاً من يك سئوال دارم. شرك يعني چه؟ اول اين را براي من روشن كنيد بعد بحث را پيگيري ميكنيم. با تشكر

jomhoori;100604 نوشت:
خير اصل مداحي شرك نيست.اصلاً من يك سئوال دارم. شرك يعني چه؟ اول اين را براي من روشن كنيد بعد بحث را پيگيري ميكنيم. با تشكر

اول شما بفرمایید رفتن به مجالس مداحی را عبادت میدانید یا نه؟

سلام علیکم جمیعا

الحمد لله رب العالمین.

حمد با مدح یکی است ؟ این فتاوی را چه کسی داده ؟

شما اگر کسی را ستایش کنید با عنوانهائی که خدا را ستایش باید کرد شرک است

اما اگر محامد و نیکی های اشخاص بیان گردد چه ارتباطیبا صفات خدا دارد ؟

جناب یک مسلمان فرقه شما فرقه تکفیری وهابیت است و به هیچ عنوان مسلمان نیستید.

یاحق

Ye Mosalman;100551 نوشت:
حالا فرق نمیکنه شما چه قسم بخوری چه نخوری اینو بدون که تمام کارهایی رو که در طول زندگیت بعنوان عبادت انجام دادی حبط و نابود شده و فقط خودت رو خسته کردی. سوره یوسف وَمَا يُؤْمِنُ أَکْثَرُهُم بِاللَّهِ إِلّا وَهُم مُشْرِکُونَ (106) و بیشتر آنها که مدعی ایمان به خدا هستند، مشرکند. سوره کهف قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُم بِالْأَخْسَرِينَ أَعْمَالا (103) بگو: « آیا به شما خبر دهیم که زیانکارترین (مردم) در کارها، چه کسانی هستند؟ الَّذِينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَهُمْ يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعا (104) آنها که تلاش هایشان در زندگی دنیا گم (و نابود) شده، با این حال، می پندارند کار نیک انجام می دهند.

در جواب شما همین بس

و کسي است که اين کتاب (آسماني) را بر تو نازل کرد، که قسمتي از آن، آيات «محکم» [= صريح و روشن‌] است؛ که اساس اين کتاب مي‌باشد؛ (و هر گونه پيچيدگي در آيات ديگر، با مراجعه به اينها، برطرف مي‌گردد.) و قسمتي از آن، «متشابه» است [= آياتي که به خاطر بالا بودن سطح مطلب و جهات ديگر، در نگاه اول، احتمالات مختلفي در آن مي‌رود؛ ولي با توجه به آيات محکم، تفسير آنها آشکار مي‌گردد.] اما آنها که در قلوبشان انحراف است، به دنبال متشابهاتند، تا فتنه‌انگيزي کنند (و مردم را گمراه سازند)؛ و تفسير (نادرستي) براي آن مي‌طلبند؛ در حالي که تفسير آنها را، جز خدا و راسخان در علم، نمي‌دانند. (آنها که به دنبال فهم و درک اسرار همه آيات قرآن در پرتو علم و دانش الهي) مي‌گويند: «ما به همه آن ايمان آورديم؛ همه از طرف پروردگار ماست.» و جز صاحبان عقل، متذکر نمي‌شوند (و اين حقيقت را درک نمي‌کنند).(ال عمران -7)

هر وقت یاد گرفتی توی بحث
ان چیزی را که برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسندی
و در استناد هایت از مستحکمات استفاده کنی من با تو مباحثه می کنم

در ضمن شما نتوانستی ثابت کنی که شرک است:Sham:

ye mosalman;100461 نوشت:

سلام
مغالطه جالبی فرموده اید .
حمد و مدح با هم تفاوت دارد ( اگر بدانید ) . نهایت ادعای شما اختصاص حمد به خداست اما ازآن اختصاص مدح برداشت نمی شود .
خود قرآن کریم پر از مدح بندگان و مخلوقات است . مدح پیامبران و بندگان صالح در قرآن پر است . قرآن نمی خوانید یا بدان باور ندارید ؟
پس بفرمایید قرآن به ما شرک آموخت نه ؟
شرک یعنی چه ؟ شرک یعنی تعطیلی عاطفه و عقل و عالم و اسباب و آیات الهی ووووو
خدا کیست ؟ ارتباطش با خلق چگونه است ؟
اینها را جواب بدهید تا معلوم شود دیدگاه و علمتان از شرک و توحید در چه پایه است .
موفق در اندیشه

حامد;100701 نوشت:
سلام مغالطه جالبی فرموده اید . حمد و مدح با هم تفاوت دارد ( اگر بدانید ) . نهایت ادعای شما اختصاص حمد به خداست اما ازآن اختصاص مدح برداشت نمی شود .

حامد جان ایشان

ایات متشابه را برای من اوردند تا از قسم خوردن به اینکه مدح و خدا حرام کرده تفره بروند

رهایش کنید تا با ایات محکم بیاید وبحث کند:Gol:

Ye Mosalman;100544 نوشت:
با کمال احترام مثل اینکه شما حالشو نداشتی کل مطلب ارسال شماره یک را بخوانید. اونجا در مورد این کاملا توضیح داده

ممنون از تذکر شما!!!
شما که حالش رو داريد يکبار ديگه پستتون رو بخونيد
کجاي پست 1 شما اثبات کرديد که حمد با مدح يکي است!!!
فقط به زور سعي کرده ايد کلمه مدح را در کنار کلمه حمد قرار دهيد؟آيا روش اثبات روش زورکي است!!!
تفاورت حمد و مدح را ببينيد:

تفاوت حمد و مدح :
(حمد)) در لغت عرب به معنى ستايش كردن در برابر كار يا صفت نيك اختيارى است ، يعنى هنگامى كه كسى آگاهانه كار خوبى انجام دهد، و يا صفتى را براى خود برگزيند كه سرچشمه اعمال نيك اختيارى است ، ما او را حمد و ستايش مى گوئيم . ولى ((مدح )) به معنى هر گونه ستايش است ، خواه در برابر يك امر اختيارى باشد يا غير اختيارى ، فى المثل تعريفى را كه از يك گوهر گرانبها مى كنيم ، عرب آن را مدح مى نامد، و به تعبير ديگر مفهوم مدح ، عام است در حالى كه مفهوم حمد خاص مى باشد.

براي مطالعه بيشتر تفسير آيه الحمدلله رب العالمين را در اينجا مطالعه بفرماييد:
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=18395&AyeID=2&ltr2=5

يا علي:Gol:

سلام

مدح يا حمد اگه معنيشون فرق ميكنه مهم نيست مهم اينه كه همه بريد اين مداحي رو گوش كنيد اگه شرك نبود هرچي خواستيد بار من كنيد
http://www.youtube.com/watch?v=5ujpeeMrkFc

اين آدم يا نميدونم چي بهش بگم ميگه عنده ام الكتاب آقام ابوالفضله
ميگه صاحب عز و جلال آقام ابوالفضله
ميگه كاشف كل كروب آقام ابوالفضله
ميگه انيس كل قلوب آقام ابوالفضله
ميگه مفتح الابواب آقام ..........
ميگه مسبب الاسباب آقام .....
ميگه محول الحوال آقام ابوالفضله
ميگه معني امن يجيب آقام .....
ميگه ساتر كل عيوب آقام ابوالفضله
و و و هزارتا ي ديگه

برادراي شيعه برادرايي كه ميگيد برحقيد اينا شرك نيست؟
پس اگه نيست چيه؟
وجدان كجاست؟

يه جا ميگه مالك كل زمين آقام ابوالفضله

آيا لعنت بفرستيم ؟ چه كنيم ؟ با اين شرك اكبر ما چي كار كنيم؟

به خداي سبحان پناه ميبريم

در گل بمانده عقلتان بر باد رفت ايمانتان
آز آتش مداحتان اي واي بر اسلامتان

با عرض سلام و تشکر خدمت دوستان و کارشناسان محترم بابت موضوع پیش رو.

ا[="red"]ولا[/] برادران شاکی دین و شاخه ی مذهب خودشونو ذکر کنند.

[="red"]دوما[/] احساساتی نشوند و احترام دیگر برادران دینی رو حفظ کنند اگر قصد هدایت دارند.

در رابطه با مدح امام علی (ع) فرمودند: به ما اهل بیت خدا نگویید ولی غیر از آن هرچه میخواهید از فضایل ما بگویید.و این همون مدحه.مدح مثل علی خداوند.مدح کسانی که مظهر خداوند روی زمین بودند و هیچ موجودی از نظر شباهت به خداوند به پای اون ها نمی رسه.
اینکه بعضی از برادران مداح بی سلیقه میان جملاتی نعوذ بالله مثل لا اله الا علی و یا لا اله الا زینب و جملات مشابه دیگه رو به کار می برند [="red"]نباید[/] بذارید به حساب شیعه.

دوما خداوند مسئولیت برخی از کارهارو به اذن و اراده ی خودش به ائمه (ع) سپرده مثل [="teal"]خزانه داری علم خداوند[/] و یا [="teal"]دادن حاجات مردم[/].ولی چیزی که مهم هست اینه که ما برای ائمه (ع) مستقل از خداوند قدرت و توانی قایل نیستیم.همونطور که برای یک دارو یا قرص هم مستقل از خداوند شفابخشی و اثری قایل نیستیم.
حالا این کجاش شرکه؟[="red"]شرک موقعی هست که ما مستقل از خدا برای اون ها قدرت و توانی قایل باشیم.[/]

در رابطه با آیاتی که مم باب اینکه مردگان نمی شنوند و پند نمی گیرند فرمودید باید عرض شود که این آیات به افراد مرده دل اشاره دارند نه افرادی که جسما مرده هستند.
وهمونطور که می دونید افراد مرده دل کسانی هستند که با کشتن فطرت در وجود خود تا مرتبه ی حیوان و بلکه پست تر نزول کرده و حرف خدا و پیغمبر (ص) بر دل آنان اثری ندارد.

الهدي;265405 نوشت:
برادراي شيعه برادرايي كه ميگيد برحقيد اينا شرك نيست؟ پس اگه نيست چيه؟ وجدان كجاست؟

گیرم که این کار اشتباه (البته در این باره حرف بسیار است )ولی انچه یک شیعه در یک جایی گفته را بنام شیعه نزنید بلکه انچه قاطبه علمای شیعه قبول دارند حرف شیعه است
ایا درست است که هر چه یک سنی در یک جایی از دنیا انجام می دهد به نام اهل سنت زده شود
شراب حلال است یا حرام ؟ چون پادشاه عربسان می نوشد ؟ و یک سنی است درست است که ما بگوییم اهل سنت می گوید شراب حلال است ؟
حرفهای شما از این قبیل است

الهدي;265411 نوشت:
يه جا ميگه مالك كل زمين آقام ابوالفضله آيا لعنت بفرستيم ؟ چه كنيم ؟ با اين شرك اكبر ما چي كار كنيم؟ به خداي سبحان پناه ميبريم

نه لعنت نفرست
این بنده خدا یک حرفی زده اشتباه کرده باید دعایش کرد که هدایت شود شما الهدی هستی
چرا لعنت ، مگر به خانه دختر رسول خدا حمله کرده که لعنت بفرستی ؟ مگر در به پهلوی سیده النساءالعامین زده که لعنت بفرستی ؟ مگر کلام خدا ورسول خدا در روز عید غدیر را پشت پا زده که لعنت بفرستی ؟ مگر علیه امیرالمونین شیعه وسنی جنگ جمل را راه انداخته که لعنت بفرستی ؟
مگر معاویه را بر مسلمانان مسلط کرده که لعنت بفرستی؟ مگر تبعید شده رسول خدا را داماد خود کرده که لعنت بفرستی ؟ مگر تبعید شده رسول خدا را صدر اعظم خود کرده که لعنت بفرستی ؟ مگر ......
آری برادر : لعنت را هدر نده این بنده خدا یک اشتباهی کرده لعنت را برای دیگران که دانسته بزرگترین اشتباهات را کردند بفرست که لااقل لعنت فرستادنت هدر نرود

الهدي;265414 نوشت:
در گل بمانده عقلتان بر باد رفت ايمانتان آز آتش مداحتان اي واي بر اسلامتان

ای وای بر اسلام ما ؟؟!!!
ما حق زهرا خورده ایم ؟
آتش به بیتش برده ایم ؟
ما قلب او افسرده ایم ؟
ما محسنش پژمرده ایم؟
ای وای بر اسلام ما ؟؟؟ !!!
ای وای بر اسلام تو
صد داد از اَعلام تو

حالا واقعا این چیزایی که مداح گفته شرکه ؟
اون مداح که اینا رو گفته منظورش این نبوده که حضرت عباس (ع) نعوذبالله خداست ... منظورش این بوده که ایشان از طرف خداوند صاحب کرامات و عنایات ویژه ای هستند...
دوستان چرا تا یکی یه حرفی می زنه سریع تاییدش می کنید. مگر ما به حضرت عباس (ع) نمی گیم باب الحوائج؟ مگر شب تاسوعا از ایشون التماس نمی کنیم که از خدا بخواد حاجاتمون رو برآورده کنه؟ مگر عقیده نداریم که ایشان و ائمه اطهار علیهم السلام جلوه ای از ذات مقدس الهی هستند. حالا می گید مداح اشتباه گفته. ایشون منظور مداح رو نمی فهمه شما که می فهمید چرا ؟؟؟

[="Teal"]

ye mosalman;100584 نوشت:

اولا عرض کنم مرده با مرده فرق نمیکند این رتبه و درجه آنها در نزد خداست که فرق میکند.

خداوند در سوره ال عمران میفرمایند:

وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتاً بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ (169)
(ای پیامبر)! هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند.

فَرِحِينَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُوا بِهِم مِن خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ (170)

آنها بخاطر نعمت های فراوانی که خداوند از فضل خود به ایشان بخشیده است، خوشحالند، و بخاطر کسانی که هنوز به آنها ملحق نشده اند (مجاهدان و شهیدان آینده)، خوشوقتند، (زیرا مقامات برجسته آنها را درآن جهان می بینند، و می دانند) که نه ترسی بر آنهاست، و نه غمی خواهند داشت.

پس همانطور که خداوند فرموده نزد پروردگارشان روزی میگیرند. نزد پروردگار هم اینجا نیست اون بالاست.

بل رَفَعَهُ اللّهُ إِلَيهِ وَکَانَ اللّهُ عَزِيزاً حَکِيما (158)
بلکه خدا او را به سوی خود، بالا برد. و خداوند، توانا و حکیم است.

درضمن
و در( خطبه 110 نهج البلاغه)می فرماید :

از آیاتی که گواهی میدهد که ارتباط بشر با گذشتگان باقی و برقرار است آیه مربوط به مذاکره صالح با هلاک شدگان ازقوم خود میباشد: سوره اعراف آیات 77تا79: ((شتررا که معجزه صالح بود پی کردند و از دستور پروردگار خود سرپیچیدند و گفتند: ای صالح اگر پیامبر هستی عذابی که به ما وعده میدهی بیاور. پس زلزله ای بر اثر صیحه آسمانی انان را فرا گرفت و در خانه های خویش ((بی جان)) افتادند. آنگاه از آنان دوری نمود وگفت ای قوم من پیامهای خداوند را به شما رسانیدم و شما را اندرز دادم ولی شما ناصحان را دوست نمیدارید. ))

در مفاد آیات سه گانه دقت کنید: آیه نخست حاکی از آن است که قوم صالح از او عذاب الهی درخواست کردند! آیه دوم بیان میکند که عذاب الهی فرا رسید و همه ی آنان را نابود کرد ! و سرانجام آیه سوم حاکی است که حضرت صالح پس از مرگ و نابودی قومش ! آنان را با جمله ی ((یا قوم)) مورد خطاب قرار داد و گفت: من پیام های الهی را رسانیدم ولی شما نصیحت گویان را دوست نمیدارید! گواه روشن بر اینکه حضرت صالح پس از نابودی با آنان سخن گفت سه چیز است: 1-چینش و ترتیب آیات به شکلی که گفته شد! 2-حرف ((فا)) در لفظ ((فتولی)) که دال بر ترتیب است یعنی پس از نابودی آنان از آنها روی برتافت و به آنان سخن گفت! 3- جمله ((ولکن لا تحبون الناصحین)) میرساند که آنان چنان در عناد و شقاوت فرو رفته بودند که پس از مرگ نیز افراد پند ده و اندرزز گو را دوست نمیداشتند!

ظاهر آیه این است که او با ارواح امت خود به طور جدی سخن میگوید و آنان را مورد خطاب قرار میدهد و از عناد مستمر آنان که پس از مرگ نیز با آنان همراه بود خبر میدهد و میگوید ((هم اکنون)) نیز ناصحان را دوست نمیدارید##

و اما آیه دوم که ارتباط مردگان با زندگان را اثبات میکند: اعراف 91: شعیب با ارواح قوم خود سخن میگوید. و دقیقا همانند این 3آیه استدلال میشود پس به دلیل کمبود فضا فقط سخن شعیب با مردگان را مینویسم استدلال هایش دقیقا مثل مورد قبل است: ((از آنان روی برتافت و گفت: ای قوم من من پیام های خداوند را به شما رسانیدم وشما را نصیحت کردم چگونه بر گروهی که کافرند اندوه بخورم؟ )) ##

و اما دلیل و آیه سوم که اثبات میکند مردگان را این دنیا ارتباط دارند از سوره زخرف آیه 45 است زمانی که پیامبر با ارواح انبیا سخن میگوید..
زخرف 45: ((از پیامبران پیشین بپرس آیا غیر از خدای رحمان خدایی قرار دادیم که مورد پرستش قرار گیرد؟ )) ظاهر آیه این است که پیامبر میتواند با پیامبران گذشته که در جهان دیگر به سر میبرند تماس گرفته و از آنان موضوع وارد در این ایه را بپرسد! از طرفی تا زمانی که دلیل عقلی بر امتناع سوال از آنان گواهی ندهد ما حق نداریم دست از این ظاهر برداریم! تا اینجا محور استدلال آیات قرانی بوده است اکنون وقت آن رسیده است که از دریچه روایات به این موضوع بنگریم جایی که در یک روایت متواتر پیامبر با کشته شدگان بدر سخن میگوید...

جنگ بدر به پایان رسید و کفار قریش با دادن هفتاد کشته و هفتاد اسیر پا به فرار نهادند پیامبر گرامی اسلام دستور داد کشته های مشرکان را در چاهی بریزند و وقتی اجساد آنان در میان چاه ریخته شد پیامبر آنان را یک ب یک صدا زد و گفت: ای عتبه/ ای شیبه/ ای امیه/ ای ابوجهل . ..آیا آنچه را که پروردگار به شما وعده داده بود حق و پابرجا یافتید؟ ...در این موقع گروهی از مسلمانان به پیامبر گفتند: آیا کسانی را که مرده اند صدا میزنید؟ پیامبر فرمود: شما از آنان شنواتر نیستید لکن آنان قدرت جواب ندارند!...##
هیچ جمله ای نمیتواند صریح تر از این باشد که پیامبر فرمود شما از آنان شنواتر نیستید منتها آنان قدرت پاسخ ندارند! هیچ بیانی نمتواند گویاتر از این باشد که پیامبر آنان را یک به یک صدا زند و با آنان به سان دوران حیاتشان سخن گوید

سخن گفتن با سران شرک که اجساد آنان در چاهی ریخته شده بود از مسلمات تاریخ و حدیث است و کسی نمیتواند بر جعلی یا ضعیف یا تحریف شدن آن خدشه وارد کند. از میان محدثان گروهی آن را نقل کرده اند که به برخی از معتبرترین آن اشاره میکنیم: صحیح بخاری ج5 در سرگذشت جنگ بدر ص97و98و110## صحیح مسلم ج4 کتاب جنت ص77## سنن نسائی ج4ص89و90## مسند احمد ج2ص131## سیره ابن هشام ج1 ص639## مغازی واقدی ج1 غزوه بدر## بحارالانوار ج19 ص346[/]

الهدي;265411 نوشت:
يه جا ميگه مالك كل زمين آقام ابوالفضله آيا لعنت بفرستيم ؟ چه كنيم ؟ با اين شرك اكبر ما چي كار كنيم؟ به خداي سبحان پناه ميبريم

سلام عليكم

شما خلفاء و وارثين رو در كتاب خدا سرچ كنيد كمي هم تحقيق كنيد همه چيز براي تان واضح ميشود.

خداوند در زمين خلفائي قرار داده كه آنها وارث اند چه بخواهيم چه نخواهيم.

در دين خدا هم اگر شبهه اي داريم بپرسيم و فكر نكنيم از دين خدا سر در مي آوريم و مادر زاد پيامبريم
اعلم العلمائيم . نياز به خواندن و تدبر در قرآن نداريم.

الهدي گرامي به جد عرض ميكنم بيشتر شبهاتي كه هم اكنون در ذهن داريد
با ذكر نكردن
بخشي از مفاهيم كتاب خدا در ذهنتان ايجاد كرده اند.

ياحق

[="Times New Roman"]مداح یعنی مشرک (مدح غیر خدا)

اين جمله هم گوينده را واجب التوبه كرده.

بله مداحين بي سواد ما داريم كه غلو ميكنند يا حتي هجو در اشعارشان هست ( كه البته از گوينده اين جمله باسوادترند )
ولي مدح بزرگان شرك نيست .
باز براي روشن شدن موضوع كتاب خدا را با دقت بيشتري بخوانيد.
خداوند بندگان صالحش را مدح كرده ( صفات نيكويشان را ذكر كرده )

ياحق

الهدي;265399 نوشت:
مدح يا حمد اگه معنيشون فرق ميكنه مهم نيست مهم اينه كه همه بريد اين مداحي رو گوش كنيد اگه شرك نبود هرچي خواستيد بار من كنيد

ببینم یه مسلمون دروغ میگه تقصیر اسلامه؟!
یه شیعه یه جا کار نادرستی انجام داد یعنی تشیع غلطه و شیعیان مشرک؟!
خب یکی یه جا یه حرف ناحسابی زد شما باید بذاری به حساب همه ی شیعه ها!؟
میدونی داری به چند ملیون نفر تهمت میزنی و نسبت شرک میدی؟!

این همه ادم تو تاریخ نبودن که مدح پیامبر رو کردن؟!
از علما و شعرای خودتون نبودن؟
همه مشرکند نه؟!
شما نه تنها به شیعیان که دارین به بزرگان خودتونم تهمت میزنین!

اصلا مگه در روز غدیر(در کتب خودتونم هست!)شاعری شروع به مدح امیر المونین نکرد و مورد تشویق پیامبر قرار گرفت!؟
مدح به معنی بیان فضایل است!
بیان فضایل شرک است؟؟!(حمد به معنی ستایش است یا تخصصی تر میگن : ثنا بر جمیل!کرنشی که در حمد هست در شکر یا مدح نیست!چون خدا تو قران خودش رو نسبت به خیلی از بندگان شاکر معرفی کرده!البته شکر خدا به معنی دادن پاداش است!اما هرگز حمد کسی رو نکرده!)

من الان اینجا شروع کنم از زهد پیامبر حرف بزنم و از ایمانشون و بندگیشون تعریف کنم مشرک شدم؟؟!
لابد این جمله هم شرک است:اشهد ان محمد عبده و رسوله!
چون فضیلت پیامبر(عبودیتشون رو که نتیجه اش شد رسالت) بیان میکنه!

سلام عليكم جميعا

پيشنهاد ميدهم كه دوستاني كه اين و آن را تكفير ميكنند تاپيكي با عنوان خدا شناسي ايجاد كنند و بگوينداز خداوند چه ميدانند

چه مشخصات و صفاتي را از خدا بر اساس دين مرسل ميشناسند كه ديگران رعات نميكنند و آنها رعايت ميكنند.

اگر هدايتي بخواهد صورت بگيرد بايد اينچنين باشد .
والا ما هم ميتوانيم به سادگي بدون ذكر هيچ ميزاني بگوئيم شما هم مشركيد چون مثل منافقين يومنون به بعض آياتو يكفرون به بعض آياتيد.

ياحق

به نام خدا
باسلام دوستان عزیز منطقی بحث کنند بهتره
به نظرم می آید منشا بحث باز جمود و یک بعدی نگاه کردن به الفاظ باشد

جواب نقضی

چنین ادعایی با این عمومیت بسیاری از مقوله های عادی و روزمره را زیر سوال میبرد از جمله نمیتوانیم بگوییم جناب آقای دکتر حضرت مستطاب .... یا نمیتوانیم بگوییم حضرت عمر (رضی الله عنه ) چون علاوه بر دعا مشتمل نوعی مدح برای این فرد میباشد چرا نمیگوییم پدر من (رضی الله عنه)
از طرف دیگر حمد در بعضی موارد به معنای تشکر است و بنا بر این هیچ فردی از دیگری نباید تشکر کند چون حمد غیر خدا کرده؟!

یک جواب حلی مد نظر دارم ولی با تحقیق بیشتر خدمتتان ارائه می کنم انشاالله

[=&quot]به نام خدا با سلام[/]
[=&quot]و اما جواب حلی اینکه ما شیعه ها معتقد هستیم که هیچ موجودی در این عالم نیست که چیزی داشته باشد و آن چیز مستقلا از طرف خودش صادر شده باشد بلکه به قول استاد جوادی آملی همین که یک چیز ممکن الوجود باشد (غیر از خدا باشد) تمام ذات آن فقر به خداوند است برای تفصیل بحث مراجعه کنید به مباحث استاد جوادی آملی ذیل آیه یا ایها الناس انتم الفقرا الی الله[/]

[=&quot][/]
[=&quot]
[/]

[=&quot]با این مقدمه باید عرض کنم که اگر ما کسی را در مورد داشتن فضیلتی مدح کنیم مثلا عمر را بر داشتن فضایلی همچون خدماتش به اسلام یا صحابه بودن مدح کنیم (علمای اهل تسنن کتابهایی در مدح صحابه دارند که بعضی را خودم مطالعه کرده ام ) یا ما حضرت علی را به خاطر داشتن علم و قدرتش مدح میکنیم از این جهت نیست که علی فضایلی دارد و خدا هم فضایلی و ما خدا را رها کرده علی را مدح میکنیم ![/]
[=&quot]توضیح آنکه ما ظاهر این قدرت را در بازوی علی میبینیم یا ظاهر آن علم را بر زبان ایشان میشنویم ولی وقتی عینک توحید به چشم میزنیم میبینیم علی اینها را خودش مستقلا ندارد بلکه اینها موهبتهایی است از طرف خدا [/]
[=&quot]لذا وقتی علی را ستایش میکنیم در مرحله ظاهر و اول خود علی را ستایش میکنیم چون این علم و قدرت را از علی میبینیم ولی در مرحله بعد که این را اهل معرفت و دقت دارند داریم خدا را مدح میکنیم چون اینها موهبتهای خداوندی است و امانت در دست علی است [/]
[=&quot]برای همین چون (( ما اصابکم من حسنه فمن الله )) پس تمامی مدحها به خدا برمیگردد چون هرچه فضیلت در عالم هست سر منشا آن ذات خداوندی است پس حمد واقعی و حقیقی و تمامی مدح های ما در مورد صحابه و افراد بزرگ در واقع به خداوند بر میگردد و در ظاهر امر به اشخاص و این امر موجب نمیشود ما از مدح اشخاص دست برداریم چون به هر حال این فضیلت به فلان شخص داده شده به خاطر لیاقتی که دارد البته این لیاقت را هم از خدا دارد ولی با اختیار وتلاش خود به دست آورده و دیگران به دست نیاورده اند برای تفصیل این بحث به مباحث استاد علامه جوادی آملی ذیل آیه دوم سوره حمد مراجعه بفرمایید[/]
[=&quot] [/]
[=&quot]خلاصه بحث آنکه اصل مشکل در این بحث هم خلط بین عالم تشریع و تکوین است که اگر عزیزان اهل تسنن ادله عقلی و نقلی علمای شیعه را در این باره خوب توجه کنند اینقدر زود دست به تکفیر نمیزنند و برادران مسلمان خود را کافر نمیپندارند[/]

[=arial]البته یکی از آسیبهای شیعه بحث غلو است که به شدت از طرف ایمه و علما نهی شده است علی علیه السلام میفرماید [=&quot]وَ قَالَ ع‏[/][=&quot] [/][=&quot]هَلَكَ‏[/][=&quot] فِيَّ رَجُلَانِ [/][=&quot]مُحِبٌ‏[/][=&quot] [/][=&quot]غَالٍ‏[/][=&quot] وَ [/][=&quot]مُبْغِضٌ‏[/][=&quot] قَال‏[/][=&quot][/][/]

[=arial][=&quot]در باره من دو مرد هلاك و تباه مى‏گردد (يكى) دوستى كه (در دوستيش) زياده روى كند، و (ديگر) بهتان زننده‏اى كه (بمن) دروغ بندد[/][/]

[=&quot]و در طول تاریخ افراد جاهل و بی معرفت نسبت به مسایل مهم و علمی شیعه در مورد ائمه چیزهای اشتباهی می گفتند و میگویند ولی این صحیح نیست که شیعه را فقط آنها بدانیم نظریه را باید از نظریه پرداز گرفت نه از چند مداح کوچه بازاری البته منظورم شعرهایی نیست که مطرح شده و جای بحث دارد ولی این یک جانبه گرایی منصفانه نیست[/]

[="Times New Roman"]

یاوران منجی;265804 نوشت:
علمای اهل تسنن کتابهایی در مدح صحابه دارند که بعضی را خودم مطالعه کرده ام

سلام عليكم
متاسفانه اين نظريه علماي اهل سنت نيست.

علماي اهل سنت با مساله مدح مشكلي ندارند و همانطوريكه ذكر كرديد جزو عقايدشان است.

عقايد وهابيت مبناي سنت اهل سنت رادر اين باره و موارد بسيار ديگر زير پا ميگذارد وحتي به راحتي ائمه ايشان را تكفير ميكنند.
لذا نياز است بحث هاي با ايشان صرفا از كتاب خدا باشد چراكه ايشان از دايره اسلام خارج شده اند و مبدل به اهل كتاب گرديده اند

ياحق

hoorshid;265514 نوشت:

ببینم یه مسلمون دروغ میگه تقصیر اسلامه؟!
یه شیعه یه جا کار نادرستی انجام داد یعنی تشیع غلطه و شیعیان مشرک؟!
خب یکی یه جا یه حرف ناحسابی زد شما باید بذاری به حساب همه ی شیعه ها!؟
میدونی داری به چند ملیون نفر تهمت میزنی و نسبت شرک میدی؟!

این همه ادم تو تاریخ نبودن که مدح پیامبر رو کردن؟!
از علما و شعرای خودتون نبودن؟
همه مشرکند نه؟!
شما نه تنها به شیعیان که دارین به بزرگان خودتونم تهمت میزنین!

اصلا مگه در روز غدیر(در کتب خودتونم هست!)شاعری شروع به مدح امیر المونین نکرد و مورد تشویق پیامبر قرار گرفت!؟
مدح به معنی بیان فضایل است!
بیان فضایل شرک است؟؟!(حمد به معنی ستایش است یا تخصصی تر میگن : ثنا بر جمیل!کرنشی که در حمد هست در شکر یا مدح نیست!چون خدا تو قران خودش رو نسبت به خیلی از بندگان شاکر معرفی کرده!البته شکر خدا به معنی دادن پاداش است!اما هرگز حمد کسی رو نکرده!)

من الان اینجا شروع کنم از زهد پیامبر حرف بزنم و از ایمانشون و بندگیشون تعریف کنم مشرک شدم؟؟!
لابد این جمله هم شرک است:اشهد ان محمد عبده و رسوله!
چون فضیلت پیامبر(عبودیتشون رو که نتیجه اش شد رسالت) بیان میکنه!

خيلي خب

ما هم ميگيم
ابوبكر و عمر و عثمان بر فرض محال اشتباه كردن
ما تاوان پس بديم؟

هر انساني اشتباه ميكنه
لكن اونها حداقل از ما بهتر بودن چون مصاحب رسول بودن و اين كم توفيقي نيست
كما اينكه هم به رسول دختر داده بودن و هم دختر گرفته بودن
اما شما احترام حتي به خويشاوندي رسول هم نميذاريد
شما خودت ميدوني داريد به چند ميليارد مسلمان يعني به جهان اسلام تهمت كفر ميزنيد و ميگيد كه اهل سنت كافرند؟چون علي رو قبول ندارن؟
ببينم از كي تاحالا عباس رض شده مالك كل زمين و از كي تاحالا اين صفت شده از فضايل عباس رض كه تو چنين ادعايي ميكني؟

آقايان خانوم ها جنگ جمل و نميدونم شكسته شدن پهلوي زهرا نميدونم هزارتا عمل ديگه شما وكيل وصي بچه هاي رسول نيستيد خودشون بلدن از خودشون دفاع كنن اگه شما انسانيد بريد شرك خودتونو برطرف كنيد بياييد زمان حال خودتونو دريابيد

شما اعتراف كرديدكه اين مداح اشتباه كرده و البته نه يك اشتباه هزاربار از اين اشتباها كرده و شما هم همراهش با شرك ورزي هاش شريك شديد و عزاداري كرديد

خب شما كه دائما گوش فلكو كر كرديد كه بريد صحيح بخاري و ... رو درست كنيد چون ايراد داره

من ميگم كل اگر طبيب بودي سر خود دوا نمودي

بسم الله عرضه داريد بياييد اين مداحا رو كه شرك ميگن جم و جورشون كنيد بياييد حداقل انصاف داشته باشيد و به جاي محكوم كردن مسلموناي بي گناه جهان اسلام اول از خودتون اصلاح رو شروع كنيد

بعدشم من يه سوال دارم
اين مداحي به چه دردي ميخوره

چه ثوابي داره

آيا حضرت علي در قيامت بابت مدحي كه براش كردين ازتون تشكر ميكنه؟
آياخدا اين عمل رو جز اعمال صالح قرار داده؟
آيا با عزاداري كردن و مويه كردن كه بارها پيامبر و ائمه ما رو نهي كردن به درجات افضل ميرسيد؟
آيا مداحي هم شد شغل شريف؟
مگه علي رض نبود كه زير آفتاب چاه حفر ميكرد تا پول دربياره؟
آيا اين جور مداحي ها كه پر از الفاظه شركه در اسلام و سنت نبوي جايزه؟
آيا اگه رسول الان اينجا بودن دستور مبارزه بااينجور كارا رو نميدادن؟

موضوع قفل شده است