صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حاضر جوابی های لطیف و دندان شکن در مناظرات کوتاه

علاقه
    iran qom
    نوشته
    331
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    1452

دعوت حاضر جوابی های لطیف و دندان شکن در مناظرات کوتاه

حاضر جوابی های لطیف و دندان شکن در مناظرات کوتاه

وچند نکته برای اهلش

تاجر بغدادی همسایه خود را که عالم شیعی بود برای ناهار دعوت کرد وبرای اینکه او تنها نباشد وهم زبانی داشته باشد دوست دیگرش را که اتفاقا عالمی از اهل سنت بود نیز دعوت کرد.

این دو عالم درخانه میزبان ناگهان با یکدیگر مواجه شدند وتعجب کردند که چرا تاجر اینگونه مهمان دعوت کرده است.

بالاخره چاره ای نبود.

عالم سنی به عالم شیعه گفت بیا امروزبا هم مناظره نکنیم واو قبول کرد.

بعد از ناهار بالاخره عالم سنی طاقت نیاورد و گفت :

نظر شما در مورد ابو بکر چیست؟

عالم شیعه:او مقامش از پیامبرص بالاتر بود.

عالم سنی شگفت زده گفت چطور؟ شما که اصلا او را قبول نداشتید .

عالم شیعه: بله بالاتر بود.

عالم سنی :چطور؟

عالم شیعه:چون ابو بکر عقلش رسید وبرای خودش جانشین انتخاب کردو مردم را به دست مشکلات وحوادث نسپرد ولی پیامبرص این کار را نکرد وبسیاری ازمردم پس از او گمراه شدند.(قاعده الزام)

ماخذ:صدر الواعظین!!!

-----------------------------------------------------------------------------

نکته برای اهلش

1)-شیعه معتقد است پیامبرص از روزاول ابلاغ رسالت خود امیر المومنین ع را برای خلافت معرفی کردند (1) وتا روز آخر در موارد بسیاری تکرارکردند .ولی اهل سنت میگویند حضرت این امر را بر عهده مردم گذارده اند واین در حالی است که پیامبر برای یک روز هم در زمان حیات خود در زمان مسافرت هایشان مدینه را بی سرپرست رها نکردند.این کار را حتی یک معلم کلاس اول نمی کند.

2)-در چاپ اول کتاب "حیات محمدص "نوشته نویسنده بزرگ مصری محمد حسنین هیکل وچاپ اول تفسیر طبری 121/19 عبارت این است:

: ای فرزندان عبد المطلب ! خدای تعالی مرا مبعوث فرمود بر عموم مردمان و به خصوص بر شما و من شما را دعوت می کنم به دو کلمه ای که بر زبان سبک و آسان است و در ترازوی اعمال سنگین و گران و شما به گفتن این دو کلمه بر عرب و عجم مالک شوید و ایشان شما را منقاد گردند و جمع امم در تحت انقیاد شما در ایند و به این دو کلمه به بهشت روید و از دوزخ نجات یابید و ان دو کلمه گواهی دادن به وحدانیت خدا و رسالت من است.
    پس هر کس مرا اجابت کند در این کار و معاونت نماید مرا، او برادر و وزیر و وارث و خلیفه من خواهد بود بعد از من.
    و این جمله اخر را سه مرتبه تکرار نمود و در هر سه مرتبه کسی جواب نداد الا حیدر کرار، علی مرتضی(علیه السلام).
    علی (علیه السلام) جواب داد : انا انصرک و وزیرک یا نبی الله: من شما را کمک و یاری می نمایم ای پیامبر خدا...
    سپس حضرت فرمود: ان هذا اخی و وصیی و خلیفتی فیکم: این علی برادر و وصی و خلیفه من است در میان شما.
    ولی در چاپ های بعدی"وصی و خلیفه من است" حذف شده است.این یعنی کتمان وموارد مثل آن فراوان است.

«كسانى كه آنچه را خداوند از كتاب نازل كرده پنهان مى‏دارند و بدان بهاى ناچيزى به دست مى‏آورند آنان جز آتش در شكمهاى خويش فرو نبرند و خدا روز قيامت با ايشان سخن نخواهد گفت و پاكشان نخواهد كرد و عذابى دردناك خواهند داشت» (بقره۱۷۴)
    (1)کنز العمال115/10

و شرح نهج ابن ابی الحدید 244و210/13

و تاریخ طبری 321و319/2 ,و.....

ویرایش توسط یوسف : ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ در ساعت ۰۰:۱۶

2. صلوات ها 26

3.  

علاقه
    iran qom
    نوشته
    331
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    1452

دعوت هر کس من مولای اویم علی مولای اوست

هر کس من مولای اویم علی مولای اوست(1)

یکی از اصحاب امام رضا علیه السلام ع بنام حمران ابن اعین از یحیی ابن اکثم پرسید:

وقتی پیامبر ص دست علی ع را گرفت ودر مقابل مردم بلند کرد و فرمود: هر کس من مولای اویم علی مولای اوست آیا به امر خدا این کار را کرد ویا به رای خودش ؟

یحیی جوابی نداد ورفت.

به او گفتند چرا چیزی نگفتی ؟

گفت اگر بگویم به رای خودش علی را نصب کرد با این قول خدا مخالفت کرده ام.که فرمود«و از سر هوس سخن نمى‏گويد» (۳نجم)

واگر بگویم به امر خدا بوده می گویند پس چرابا او مخالفت کردید ومولای دیگر برگزیدید.
    مواقف الشیعه ایة الله احمد میانجی بنقل از روضة المتقین مناقب ال ابی طالب
    1)-صحيح الترمذي: 5/297 ح3797،

.......
    ویرایش توسط یوسف : ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ در ساعت ۰۹:۱۹

5. صلوات ها 17

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

یک حاضر جوابی عملی از جنس عوامانه آن
    سلام
    در منطقه ما شیعه و سنی از قدیم با هم زندگی کرده اند لذا مناظرات آنها هم دوستانه بوده است
    می گویند یک وقت یک سنی به یک شیعه گفت : ما علی کرم الله وجهه را خلیفه چهارم بعد از پیامبر می دانیم شما چطور ؟
    شیعه دستش را به او نشان می دهد و با اشاره به انگشت بزرگ به او می گوید بشمار : اول پیامبر ص بعد ابوبکر بعد عمر بعد عثمان بعد علی ع درسته ؟ سنی میگه بله ما هم همینو می گیم . شیعه دستش رو می ذاره رو زمین و زمین رو وجب می کنه و میگه حالا ببین وقتی انگشت بزرگ رو از روی زمین بر می داری انگشت کوچیک جاش میشینه . پس بعد از پیامبرص علی ع جانشینه نه اونای دیگه .
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

7. صلوات ها 13

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

یک حاضر جوابی دیگه اما تا اندازه زیادی عالمانه
    سلام
    یکی از دوستان می گفت به عالم اهل سنت روستایمان گفته ام بعد از نام ابوبکر و عمر و عثمان چه می گویید ؟ گفت : رضی الله عنه . گفتم معنایش چیست ؟ گفت : یعنی خدا از ایشان راضی شود . گفتم خوب بعد نام علی ع چه می گویید ؟ گفت : کرم الله وجهه . گفتم یعنی چه ؟ گفت یعنی خدا اورا گرامی بدارد . گفتم خوب پس چه می گویید که ابوبکر و عمر و عثمان از علی ع برترند در حالی که برای آن سه دعای رضایت می کنید یعنی خدا انشاء الله از آنها راضی شود اما در مورد علی مساله رضایت نیست و او از این مرحله گذشته لذا برای او درخواست کرامت می کنید. او هم ساکت شد و چیزی نگفت .
    موفق باشید

9. صلوات ها 9

علاقه
    iran qom
    نوشته
    331
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    1452

دندانشکن ترین جواب"با سنگ آسمانی"

سلام
    پس از آنکه رسول خدا صلي الله عليه و آله در غير خم تبليغ فرمود آنچه را که مامور بدان بود و اين امر در بلاد شايع و منتشر شد، جابر بن نضر بن حارث بن کلده عبدري آمد و خطاب به پيغمبر صلي الله عليه و آله نموده گفت:

بما از طرف خداوند امر کردي که گواهي به يگانگي خداوند و رسالت تو بدهيم و نماز و روزه و حج و زکاه را امتثال کنيم همه را از تو پذيرفتيم و قبول کرديم، و تو باينها اکتفا ننمودي تا اينکه بازوي پسر عمت را گرفتي و بلند نمودي و او را بر ما برتري دادي و گفتي: من کنت مولاه فعلي مولاه، "هر کس من سر پرست اویم این علی سر پرست اوست"

آيا اين امر از طرف تو است يا از جانب خداوند؟ رسول خدا صلي الله عليه و آلهفرمود:

قسم بخداوندي که معبودي جز او نيست، اين امر از جانب خداوند است نامبرده پس از شنيدن اين سخن رو بطرف شتر خود روان شد در حاليکه ميگفت: بار خدايا، اگر آنچه محمد ميگويد راست و حق است بر ما سنگي از آسمان ببار، و يا عذابي دردناک بما برسان،

هنوز به شتر خود نرسيده بود که سنگي از فراز بر سر او آمد و از دبر او خارج شد و او را کشت و خداي تعالي اين آيه را نازل فرمود: سال سائل بعذاب واقع... تا آخر

ترجمه الغدیر 128/2 بنقل از :حافظ، ابو عبيد هروي (متوفی 4/223 در مکه)، "تفسیر غريب القرآن "
    ویرایش توسط یوسف : ۱۳۹۰/۰۱/۲۳ در ساعت ۲۳:۳۸

11. صلوات ها 10

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

حاضر جوابی عمر بن عبدالعزیز در مقابل عالم سنی
    سلام
    نمی دانیم در مورد بعضیها چه بگوییم مثلا عمر بن عبدالعزیز . هرچند به طور قطع حکومت او حکومتی غاصبانه از جنس اموی بوده اما بعضی اقدامات خوبی هم انجام داد از جمله : منع سب امیرالمومنین علی ع و بازگرداندن فدک به فرزندان فاطمه سلام الله علیها . خوب اینها کارهای خوبی بوده و نمی توان کار خوب را بد انگاشت . اما حاضر جوابی او :
    نقل است که عالمی از عمر بن عبدالعزیز پرسید : بزرگان صحابه چه کسانی هستند ؟ او هم نام عده ای از قبیل ابوبکر و عمر و عثمان را نام برد اما از علی ع نامی نبرد . عالم سنی که ظاهرا از گرایش ابن عبدالعزیز اطلاعی داشت با تعجب پرسید : یا امیر المومنین چرا نام علی کرم الله وجهه را نبردی ؟ ابن عبدالعزیز جواب داد : چون تو از بزرگان صحابه پرسیدی در حالیکه بر اساس آیه مباهله علی ع نه صحابی پیامبر بلکه جان اوست .
    موفق باشید

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ در ساعت ۰۰:۳۳

13. صلوات ها 10

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

یک حاضر جوابی قرآنی
    سلام
    یکی از دوستان دانشمند ما می گفت : یکی از اهل سنت آمد پیش من و گفت : چرا وقتی شما به قبور ائمه خود می روید می گویید یا علی یا حسین از خدا بخواه چنین و چنان کند . خوب وقتی آنجا می روید نگویید یا علی یا حسین بگویید : خدایا چنین و چنان کن . گفتم کار ما به دلیل قرآن است . گفت : کجای قرآن گفته چنین کنید . گفتم در سوره یوسف وقتی پسران یعقوب ع پشیمان شدند چه کردند ؟ رفتند نزد پدر و گفتند : یا ابانا استفغر لنا یعنی ای پدر برای ما استغفار کن . مگر نمی توانستند بگویند : خدایا به حرمت این پدر ما را ببخشای اما اینطور نکردند . او هم ساکت شد و دیگر چیزی نگفت
    موفق باشید

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ در ساعت ۰۰:۳۹

15. صلوات ها 11

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

یک گیر بجای کارساز
    سلام
    شاید رفته باشید مکه و مدینه و با برخورد خشن آدم آهنی های وهابی سعودی در ممانعت از بوسیدن ضریح پیامبر ص و سایر موارد مواجه شده باشید .
    نقل است که در زمان یکی از پادشاهان سعودی که همین اقدام بی خردانه بطور سخت گیرانه ای انجام می شد یکی از علمای شیعه در مجلسش حاضر شد و به مناسبتی یک جلد کلام الله بدست او داد . ملک هم وقتی آن را گرفت بوسید و باز کرد . عالم شیعی بلافاصله از این صحنه استفاده کرد و گفت : جناب ملک چرا جلد قرآن را بوسیدی ؟ او هم که کم هوشتر از این بود که نتیجه جوابش را بسنجد گفت : بخاطر قرآن بوسیدم نه بخاطر جلد . عالم شیعی پاسخ داد : پس چرا زوار را از بوسیدن پرده کعبه و ضریح پیامبر منع می کنید آنها که بخاطر پرده و ضریح آنها را نمی بوسند بلکه بخاطر خدا و پیغمبر می بوسند . ملک کمی تامل کرد و دید جوابی ندارد لذا دستور داد آن سال مردم را از بوسیدن منع نکنند .
    موفق باشید

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ در ساعت ۰۰:۳۱

17. صلوات ها 11

علاقه
    iran qom
    نوشته
    331
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    1452

ممنوع شدن سب امیر المومنین ع

سلام
    از عمر ابن عبد العزیز حرفی به میان آوردند
    او کسی بود که لعن کردن ودشنام دادن به امیر المومنین ع را که در سراسر جهان اسلام متداول بود ممنوع کرد البته برای ممنوع کردن رسم نود ساله ای که از زمان معاویه لعنة الله علیه شروع شده بود کار راحتی نبود.
    برای این کاربا یک فردمسیحی صحبت کرد و نقش ای ریخت وقرار شد با هم عملی کنند

طبق نقشه

یک روز عید که همه بزرگان قوم ودانشمندان ونخبگان در نزد عمر ابن عبد العزیز جمع بودند مسیحی امد وگفت امیر اجازه میدهند سخنی بگویم؟
    بگو
    -من می خواهم با اجازه شما دخترتان را از شما خواستگاری کنم.
    -ما دختر به کافر نمی دهیم .
    -اگر اینطور است پس چرا پیامبر شما دختر خود را به کافر داد ؟
    -منظورت چیست؟
    -منظورم این است که پیامبر دخترش را به علی داد واو کافر است .
    -این چه حرفی است چه کسی گفته او کافر است؟
    -همه حضار به او اعتراض کردند وهرکس چیزی از فضائل امیر المومنین بیان کرد وعمر ابن عبد العزیز گفت علی طبق آیه مباهله جان پیامبر است.

-پس اگر کافر نیست چرا در همه نماز های جمعه بالای منبر وپس از همه نماز ها به او دشنام ولعن می گویید؟

-مثل اینکه برق همه را گرفت وسرها را از خجالت به زیر انداختند.
    عمر به آنان گفت چه می گویید؟

-اینجا عمر ابن عبد العزیز بخش نامه به همه بلاد اسلامی فرستاد واین عمل زشت را که از معاویه مانده بود ممنوع کرد.

ویرایش توسط یوسف : ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ در ساعت ۰۸:۲۰

19. صلوات ها 10

علاقه
    iran qom
    نوشته
    331
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    1452

دعوت

اعمش مفسر بزرگ قرآن و محدث معروف قرن دوم هجري قمري در حالِ مرگ بود. قاضي القضاة کوفه و ابوحنيفه به عيادتش رفتند. ابوحنيفه احوال او را پرسيد، اعمش گفت: دستم از عمل خير کوتاه است.

يک مرتبه اعمش گريه‏اش گرفت ابوحنيفه گفت: گويا فهميده اي که روز آخر عمرت است و گناهان زيادي کرده اي. امّا بزرگترين گناه تو اين است که در شاءن حضرت علي (ع) و اهل بيت او حرف‏هاي زيادي زده اي و از آنان تعريف بسياري نموده‏اي.

حالا بيا و از حرفهايي که در مورد آنها گفتي توبه کن تا خداوند ترا بيامرزد. اعمش گفت: مگر من درباره آن حضرت چه گفته‏ام؟

ابوحنيفه گفت: تو گفته‏اي حضرت علي (ع) بهشت و جهنم را بين مردم تقسيم مي‏کند اعمش از خانواده‏اش خواست که او را بلند کنند. او را بلند کردند و نشست رو به ابوحنيفه کرد و گفت:

• اي يهودي! آيا به من ايراد مي‏گيري؟ قسم بخداي عالم، به چند واسطه از رسول خدا(ص) شنيدم که فرمود: يا علي، تو کنار آتش جهنم مي‏نشيني و آتش در اختيار توست. مردم از کنار تو رد مي‏شوند، هر که را که تو دستور دهي آتش به او کاري ندارد وگرنه آتش جهنم او را خواهد گرفت و او را در دوزخ خواهد انداخت.الغدیر
        • ------------------------------------------------------------

• ابو حنبفه امام یکی از مذاهب چهار گانه اهل سنت است نظر احمد ابن حنبل در باره او
          واز قول اوزعی نقل میکند که مولودی مضر تر از ابو حنیفه در اسلام زاده نشده
          از مالک ابن انس نقل میکندکه از کسی پرسید آیا از ابوحنیفه در شهر شما ذکری هست؟ گفتم بله گفت سزاوار نیست در ان شهر بمانید
          أحمد بن حنبل- العللدرالجزء : ( 2 ) - رقم الصفحة ( 545

ومحمد ناصرالألبانيدر إرواء الغليل - الجزء : ( 2 ) - رقم الصفحة : ( 278 / 279سخنانی در مورد او دارد :
          فقط دلرقطنی اورا تضعیف نکرده وبسیاری از بزرگان علمائ که خدشه ای در مورد مقام علمی وانصاف آنها نیست در مورد اورا تضعیف کرده اند
          بله سزای آنها یی که اهل بیت ع را رها کنند این است که مبتلا به افرادی مثل ابو حنیفه شوند

ویرایش توسط یوسف : ۱۳۹۰/۰۱/۲۴ در ساعت ۰۸:۵۸

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری