جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وابستگی به دنیا

نوشته
    824
    حضور
    15 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    5631

پرسش وابستگی به دنیا

با سلام خدمت کاربران و کارشناسان محترم

یک سوال
    فکر کنم همه دیدن یا خوندن احادیثی که در نکوهش وابستگی به دنیا اومده
    سوال من اینجاست که اصلا وابستگی به دنیا یعنی چی؟
    چقدر چیزی رو دوست داشته باشیم وابسته ی اون هستیم؟
    چطور میتونیم بفهمیم که وابسته ی دنیا هستیم یا نه؟

شهید محمود آقا شیری

امروز من می روم ، فردا تو

ولی ببین چه با خود آوردی ، خیر یا شر .

وصیت های پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به ابوذر غفاری

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط سایه خورشید نمایش پست ها
    فکر کنم همه دیدن یا خوندن احادیثی که در نکوهش وابستگی به دنیا اومده سوال من اینجاست که اصلا وابستگی به دنیا یعنی چی؟ چقدر چیزی رو دوست داشته باشیم وابسته ی اون هستیم؟ چطور میتونیم بفهمیم که وابسته ی دنیا هستیم یا نه؟
    سلام
    1- دنیا طبیعت نیست بلکه نوع نگاه به طبیعت است اگر این نگاه در جهت ارضای صرف غرایز باشه دنیاست چون غرایز مراتب دانیه وجود انسانند اما اگر این نگاه در جهت تکامل و ترقی به مرتبه عقل و جان باشه آخرته چون عقل و قلب مراتب عالیه وجود انسانه
    2- بر اساس تعریف بالا نوع دوست داشتن مهمه نه مقدارش
    3- اگر در مسیر تکامل و ترقی انسانی هستیم و نگاه و استفاده ما از عالم در این مسیره ما دنیایی نیستیم و اگر غیر این باشد دنیایی هستیم
    موفق باشید

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۱/۲۱ در ساعت ۲۲:۴۸
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

5. صلوات ها 10

نوشته
    781
    حضور
    1 روز 9 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2698

با سلام و عرض ادب

چطور میتونیم بفهمیم که وابسته ی دنیا هستیم یا نه؟

فرض کنید (خدایی ناکرده) قرار باشد یک ساعت دیگر عمر شما تمام شود. آیا دوری از چیزهایی که دارید شما را غمگین می کند؟

هر چه قدر که بیشتر از این مطلب ناراحت شوید بیشتر وابستۀ دنیا هستید.

با تشکر فراوان
    یا حق
    امام صادق (ع) می فرمایند:

قَوْمٌ یَزْعَمونَ أنّی إمامُهُمْ، وَاللّهِ ما أنَا لَهُمْ بِإمامٍ لَعَنَهُم اللّهُ کُلّ ما سَتَرْتُ سِتْرا هَتَکوهُ، أقولُ: کذا وکذا، فَیَقولون: اِنّما یَعْنی کذا وکذا. اِنَّما أَنَا إمامُ مَنْ أطاعَنی.
    گروهی خیال می کنند که من امام آنها هستم، به خدا قسم من امام آنها نیستم، نفرین خدا بر آنها باد. [زیرا] هر گاه رازی را پنهان می کنم آنها آشکار می کنند، من می گویم: چنین و چنین است و آنها می گویند چنین و چنان اراده کرده است. همانا من امام کسی هستم که از من پیروی کند.

7. صلوات ها 10

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    1,261
    حضور
    31 روز 4 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    85
    صلوات
    3149

سلام وعرض ادب خدمت دوستان گرامی
    به نظر من عدم وابستگی به دنیا به تنهایی امتیاز محسوب نمیشود
    ولی با پیش فرض جناب بینام عزیز
    نقل قول نوشته اصلی توسط بینام نمایش پست ها
    فرض کنید (خدایی ناکرده) قرار باشد یک ساعت دیگر عمر شما تمام شود.
    شما چقدر از عملکرد خود به عنوان یک انسان شاد و مسرور میشوید که مفید فایده برای خود ،خانواده و جامعه و دنیای اطرافتان بودید
    متشکرم
    ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی
    تا راهرو نباشی کی صاحب خبر شوی

9. صلوات ها 9

نوشته
    781
    حضور
    1 روز 9 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2698

با سلام و عرض ادب

شما چقدر از عملکرد خود به عنوان یک انسان شاد و مسرور میشوید که مفید فایده برای خود ،خانواده و جامعه و دنیای اطرافتان بودید

طبیعی است که هر کسی از عملکرد مثبت خودش شاد و مسرور شود. ولی بر اساس آموزه های دینی باید مراقب بود که عملکرد مثبت موجبات تکبرمان را فراهم نکند.

برای یک عارف و عالِم حقیقی جایی برای خوشنودی از عمل خودش وجود ندارد، بلکه او می داند اگر کار مثبتی از او سر زده و توفیقی داشته، این لطف خداوند بوده و دلیلی برای رضایت از خود نیست.

در روایات هم اشاره شده است که حتی اگر کسی همه عمرش را صرف عبادت خداوند بکند باز هم حق عبادت او را به جا نیاورده است و ما نباید به عمل خودمان تکیه کنیم، بلکه باید به فضل و رحمت خداوند امیدوار باشیم.

با تشکر فراوان
    یا حق
    امام صادق (ع) می فرمایند:

قَوْمٌ یَزْعَمونَ أنّی إمامُهُمْ، وَاللّهِ ما أنَا لَهُمْ بِإمامٍ لَعَنَهُم اللّهُ کُلّ ما سَتَرْتُ سِتْرا هَتَکوهُ، أقولُ: کذا وکذا، فَیَقولون: اِنّما یَعْنی کذا وکذا. اِنَّما أَنَا إمامُ مَنْ أطاعَنی.
    گروهی خیال می کنند که من امام آنها هستم، به خدا قسم من امام آنها نیستم، نفرین خدا بر آنها باد. [زیرا] هر گاه رازی را پنهان می کنم آنها آشکار می کنند، من می گویم: چنین و چنین است و آنها می گویند چنین و چنان اراده کرده است. همانا من امام کسی هستم که از من پیروی کند.

11. صلوات ها 9

نوشته
    963
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6043

مطلب ملاک وابستگی یا وارستگی به دنیا

یکی از علائمی که معیار این وابستگی یا وارستگی از دنیا است این است که آیا دنیا را هدف برای خود قرار داده ایم یا وسیله ای برای تقرب به حضرت حق جلّ و علا ، هر کس با توجه به عملکرد خود ، به وجدان خویش رجوع کند می تواند میزان وابستگی یا وارستگی خود را دریابد .

در دعای امام سجاد سلام الله علیه آمده است .
    « اللهم ... واجعل ما خوّلتنی من حطامها ، و عجّلت لی من متاعها بلغة الی جوارک » . 1
    خداوندا ... و آن چه از اموال [زایل شدنی] دنیا به من ارزانی داشته ای ، و هم اکنون به دستم رسانده ای ، وسیله ای برای رسیدن به جوار خود قرار ده .

پی نوشت :
    1 - صحیفه ی کامله ی سجادیه 30/6 .

ویرایش توسط سلیم : ۱۳۹۰/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۵:۰۹

13. صلوات ها 7

علاقه
    قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,921
    حضور
    15 روز 23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    115
    صلوات
    9229

معیار وابستگی و دلبستگی به دنیا در این است که اولا به انچرا که در دستهایمان هست به دید امانتی از طرف پروردگار متعال بدونیم ثانیا هر زمان که این امانت رو از ماطلب کردند به صاحبش پس بدیم ثالثا تعلقاتی که در دنیا برای خودمون بوجود میآوریم مثل تار عنکبوت دست و پاهایمان را به هم ندوزند و ما را از عبودیت پروردگار محروم نکنند هر چیزی که مانع شناخت خدا و نعمتهای او باشد مردود هست و مهمترین چیزی که باعث این مطلب میشود دلبستگی به دنیاست عدم دل بستگی دنیا در آیه ایی از قران بیان شده که میفرماید لکی لا تفرحوا بما آتاکم آنجه را که به شما داده میشود مغرورتان نکند که این غرور میشود وابستگی

15. صلوات ها 6

*تسنیم* آنلاین نیست. همکار سابق افتخاری انجمن اخلاق و عرفان

علاقه
    خداوند.آسمان.امام حسین(علیه السلام).کتاب.
    نوشته
    268
    حضور
    4 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2442

به هیچی نباید دل بست...دوستشون داشته باشیم اما دلنبدیم...

17. صلوات ها 5

علاقه
    شعر؛و خیلی چیزای دیگه
    نوشته
    31
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    189

حتما شنيده ايد كه كسي كه دراوج ثروت به سرمي برد ناگهان ورشكسته مي شود و دارو ندارش يك شبه به باد مي رود. يكي ازناكجا آباد مي آيد و هرچه دارد با خود مي برد و اثري ازخود به جاي نمي گذارد.
    حال آن آدم مال باخته شايد كه نه غريب به اتفاق حال آناني است كه درآيات 12تا 14 سوره مدثربيان شده است كه ازسرطمع ورزي و آزمندي و دشمني با خداوند دنبال زياد كردن روزافزون ثروت هستند و خداوند به پيامبرمي فرمايد كه آنها را مجبورمي كنم ازقله هاي زندگي بالا بروند و سپس به زير مي افكنم.
    اين عاقبت طمع دردنيا و درنتيجه دشمني با خداوند است چرا كه طمع نتيجه اي جزفراموشي پروردگارو آخرت ندارد و آنكه ايندو را ازياد برد براي بدست آوردن دنيا هركاري مي كند حتي اگررضاي الهي را زير پا بگذارد يا خلاف جهت اوامراو عمل كند و اين يعني دشمني با خدا.
    اكنون براي روشني هرچه بهترمطلب به احاديث گرانقدرمعصومين مراجعه مي كنيم.
    پيامبرگرامي اسلام مي فرمايند:‌ به خداوند پناه مي برم ازطمعي كه به آلودگي اخلاق منتهي شود ويا به چيزموهوم و دست نيافتني.
    بازدرحديث ديگرمي فرمايند:‌ طمع حكمت را ازقلوب علما ميبرد.
    حضرت علي(ع)‌ مي فرمايند چه بسا طمع كمي كه ورع زياد را فاسد مي كند يعني آنكه عابد است وزاهد و دركارورع به اندك طمعي هرچه رشته را پنبه مي كند.
    ديگربارمي فرمايند : كسي كه بنده مطامع شد بنده اي است كه ديگرروي آزادي را نخواهد ديد و يا مي فرمايند: طمع و گمراهي با هم آميخته شده اند.
    اين طمعي كه اينطورباعث گرفتاري انسان مي شود راه درمان هم دارد كه دركلام معصومين مي جوييم آنجا كه اما م باقر(ع) مي فرمايند:‌پايداري عزت را با ميراندن طمع بجوي و به عبارتي چشمت را ببند تا دلت آزاد گردد.
    زدست ديده و دل هردو فرياد
    كه هرچه ديده بيند دل كند ياد
    بسازم خنجري نيشش زفولا د
    زنم برديده تا دل گرددآزاد
    هم چشم را بايد بست و هم گوش را كه به نجواي درون كه همان نفس اماره است گوش نكند و البته اين كارسختي است كه توفيق الهي را هم مي طلبد و انسان بايد كه شب و روزدعا كند كه مبادا به اين دام بيفتد كه خلاصي ازآن دشواراست.
    حضرت علي (ع)‌مي فرمايند فرمان خداي سبحان را برپاي ندارد جزآنكسي كه درحق مدارا نكند و خود را خوارنسازد و درپي طمع نرود.
    طمع آتش حرص را درآدمي روشن مي كند آتشي خانمان سوز كه اگربالابگيرد فقط خاك گوراست كه خاموشش مي كند همچنان كه سعدي فرمود
    آن شنيدستم كه دراقصاي غور
    بارسالاري بيفتاد ازستور
    گفت چشم تنگ دنيا دوست را
    يا قناعت پركند يا خاك گور
    حرص عطش نيازرا درآدم چنان زنده نگه مي دارد كه اگر تمام ثروتهاي عالم را به او بدهند بازهم سيراب نمي شود.
    چگونه سرزخجالت برآورم بردوست
    که خدمتی بسزا برنیامد ازدستم

19. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری