سوالاتی درباره تحصیلات حوزوی خواهران

تب‌های اولیه

234 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی درباره تحصیلات حوزوی خواهران

با نام و یاد دوست

لینک سوالات به همراه پاسخ آنها در این پست قرار داده می شود

:1: سوال اول

پاسخ سوال اول

:2: سوال دوم

پاسخ سوال دوم

:3: سوال سوم

پاسخ سوال سوم

با سلام به شما :Gol:
برای آگاهی بیشتر درباره تحصیل در حوزه علمیه خواهران در قم و سایر شهرستان ها به این سایتها مراجعه فرمایید:

مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران: http://whc.ir

جامعةالزهراء (سلام الله علیها): http://new.jz.ac.ir

خیلی ممنون از راهنماییتون

السلام علیک یا سید الشهداء
سلام علیکم

می خواستم ببینم کلا سیستم حوزه های علمیه چه جوریه؟
چند سال درس می خونند؟
و چه دروسی؟
و اینکه من شنیدم بعد از اینکه چهار سال درس بخونیم می تونیم در رشته ی به نام تبلیغ توی حوزه درس بخونیم. حالا اسمش رو کامل مطمئن نیستم.
می خواستم ببینم این رشته چه جوریه و در مورد چیه.
با تشکر

یه سوالی دیگه هم داشتم.
اگه میشه در مورد قسمت زیر بیشتر توضیح بدید:

نقل قول:
تلاشگران: خواهراني كه داراي استعداد درخشان مي باشند، در برنامه تلاشگران، دورة عمومي را
مي گذرانند و در آن علاوه بر اينكه درسها به صورت عميقتر به آنان آموزش داده مي شود برخي مواد مناسب ديگر نيز در برنامة درسي آنان گنجانده شده است. طول دورة عمومي نيز براي تلاشگران مي تواند كمتر از معمول باشد.

با تشکر
یا علی

[=Times New Roman]:Gol:
بسمه تعالی
برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن:2112000روابط عمومی جامع الزهراء ویاشماره 2110105مدرسه معصومیه حوزه علمیه خواهران تماس حاصل فرمایید

سلام
در مورد حوزه خواهران برای ورود امتحان و مصاحبه داره و مدت تحصیل در حوزه 5 سال( دوره عمومی یا سطح دو) و 3.5 سال ( دوره تخصصی یا سطح سه) و جامعه الزهراء (4 سال دوره عمومی) و تخصصی (همان مقدار یا 4 سال) و مدرک دوره عمومی کارشناسی و مدرک دوره تخصصی کارشناسی ارشد.

narenj;1908 نوشت:
سلام
در مورد حوزه خواهران برای ورود امتحان و مصاحبه داره و مدت تحصیل در حوزه 5 سال( دوره عمومی یا سطح دو) و 3.5 سال ( دوره تخصصی یا سطح سه) و جامعه الزهراء (4 سال دوره عمومی) و تخصصی (همان مقدار یا 4 سال) و مدرک دوره عمومی کارشناسی و مدرک دوره تخصصی کارشناسی ارشد.

سلام علیکم
سرکار نارنج عزیز توضیحتان درمورد جامعة الزهرا کمی ناقص بود.
فکرمیکنم توضیح کامل درسایت جامعة الزهرا موجودهست.

جامعه دوره های مختلفی دارد ازجمله:
تمام وقت(4ساله) برای خواهران قمی و شهرستانی باشرط سنی(خوابگاه برای شهرستانیها دارد)
نیمه وقت(5/5-6ساله) مخصوص ساکنین قم
پاره وقت
غیرحضوری و سایر دوره ها که درموردآنها بایداطلاعات را ازسایت خود جامعه دنبال کرد.

فقط چندنکته ی هرچندناقص اما مفید که درسایت جامعه نیست:

کلاسهای نیمه وقت شنبه تا چهارشنبه فقط صبحها12-8
کلاسهای تمام وقت شنبه تا پنج شنبه صبحها 11-7 (+ دو روز احتمالا بعدازظهر هم کلاس دارد)
کلاسهای پاره وقت هم عصرهست که مخصوص ورودیهای ساکن قم بامدرک سیکل هست اما روز و ساعتش را اطلاع دقیق ندارم فکرمیکنم 3ساعت درروز

یک حسن بسیارمهم دیگری که جامعة الزهرا نسبت به دانشگاهها دارد اینکه اگر در امتحانات پایانی به دلایل موجه موفق به حضور نشدید میتوانید درامتحان مجدد همان درس بعد از یکماه در ترم پاییز و بعداز2ماه در ترم بهار شرکت کنید.

ومدرک نهایی از نظر وزارت علوم به نوعی هم سطح2 محسوب میشود و هم کارشناسی معارف اسلامی و البته جامعه امکان ادامه تحصیل در سطوح بالاتر راهم دارد.
درمورد تلاشگران هم به دوست عزیزم صافات ، خصوصی توضیحهایی را دادم هرخواهرعزیز دیگری که مایل بود اطلاعات مربوط به تلاشگران را هم بداند پیام خصوصی بدهد چون دراینجا قابل توضیح نیست.
ان شاءا... موفق و موید آقا امام زمان (عج) روحی فداه باشید.:Gol:

در این رابطه لطفا کمک کنید
در ضمن به نمونه سوالهای آزمون این دانشگاه هم نیاز دارم اگر کمک کنید ممنون میشم

پیام قاصدک;99290 نوشت:
در این رابطه لطفا کمک کنید

سلام علیکم
ممنون از شما پیام قاصدک گرامی برای سوالتون
1.جامعه الزهرا دانشگاه نیست.حوزه علمیه است
2.من بعید میدونم مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران تابحال سوالات ازمون هاش رو بیرون داده باشند چه برای فروش چه رایگان
باز من براتون میپرسم و خبر میدم
این رشته حقوق رو هم که پرسیدید من احتمال میدم منظورتون سطح3حوزه است.چون تا پایان سطح2 خواهران در حوزه های علمیه دورس عمومی رو میخونند.یعنی مقداری از هر درسی که در دین کاربرد داره.ار فقه و فلسفه و کلام و تاریخ و اخلاق و...
بعد از پایان 5سال که تحصیلاتشون در سطح2 تموم شد و مدرک این دوره که معادل لیسانس هست رو
گرفتن میتونن برای سطح3 یا همون فوق لیسانس رشته ای رو انتخاب کنن و رشته های تقریبا محدودی هست.مثل نفسیر،کلام،فلسفه،فقه،... و این رشته حقوق در حالاتی دیگر در سطح4 هست

باز اگر سوالی هست در خدمتم

با سلام
برنامه های جنبی در جامعه الزهرا در چه حد هستند؟
برنامه های پژوهشی در چه موضوعاتی دنبال می شوند؟

مـــریم;102509 نوشت:
برنامه های جنبی در جامعه الزهرا در چه حد هستند؟ برنامه های پژوهشی در چه حوزه هایی دنبال می شوند؟

با سلام

سرکار مریم می توانند اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار دوستان قرار دهند

تا ایشان بیایند این سایت جامعة الزهرا است: http://jz.ac.ir

مـــریم;102509 نوشت:
با سلام

سلام علیکم مریم گرامی
تا منظورتون در مورد کارهای جانبی چی باشه؟اگر صرفا کارهای فرهنگی است که باید بگم بسیار پیشتازند در این امر
در باقی مسایل مثل برگزار کردن جلسات اخلاق و سیاسی و همایش ها در حد قابل قبولی هستند
برنامه های پژوهشی هم باید خدمتتون عرض کنم که کلا برای اکثر دروس در حوزه باید یک پژوهش کلاسی ارایه کرد و در پایان هم پایان نامه که باید بسیار تخصصی و عمیق بررسی کنید به همراه دفاع
این کمترین و معمولی ترین کاره.ارایه مقالات در جمع های مختلف باعث بالا رفتن رتبه علمی شما برای تحصیلات سطح3و4خواهد بود
امیدوارم تا همین جا تونسته باشم پاسختون رو بدم
باز اگر سوالی بود در خدمتم

سلام مريم جان

ممنون از مطالبي كه نوشتيد

حوزه يعني چي ؟

:Gig:

چه جور جايي هست !!!!!!

:Moteajeb!:

ديدگاه اوني كه از بيرون داره به حوزه نگاه مي كنه خيلي متفاوته با كسي كه چندين سال توي چنين محيطي تحصيل مي كرده و تجربه داره .

هر چه مي خواهد دل تنگت بگو . يعني از چگونگي دروس و نحوه بهتر فهميدن و چگونه موفق تر بودن و برخي معايب احتمالي طلبه ها و انتظارات و اهداف و چه جور فعاليت هايي ميشه داشت و ...

توي اين سايت طلبه هاي بزرگوار و اساتيد محترم كم نيستند .

تجربه طلبه ها و انتظارات اساتيد چيست ؟

دانشگاه رو همه آگاهي دارن اما حوزه رو خيلي ها نمي دونن چه جور جايي هست ؟

سلام روشنای گرامی
سوالی کلی تر از این نداشتم
چشم پاسخ میدم و واقعیت رو میگم تا جایی که نیرو و اطلاعات داشته باشم
غیر من خانم طلبه توی این سایت زیاده ولی ما همیشه صفحه دارت بودیم این یه بار هم روش
مزاح بود.به تک تک سوالاتتون پاسخ خواهم داد

maryam;102967 نوشت:
سوالی کلی تر از این نداشتم

باور بفرماييد من سعي كردم ريزش كنم .

:Nishkhand:

maryam;102967 نوشت:
چشم پاسخ میدم و واقعیت رو میگم تا جایی که نیرو و اطلاعات داشته باشم غیر من خانم طلبه توی این سایت زیاده ولی ما همیشه صفحه دارت بودیم این یه بار هم روش

سركار مريم عزيز ، ما كه تا شما رو داريم غم نداريم .ممنون از لطف شما .

متاسفانه من طلبه هاي سايت رو نمي شناسم اما دوستان اگر نظراتشون رو بفرمايند خيلي ها مطمئنا استفاده مي برن .

اين حوزه غريب واقع شده . خيلي ها اصلا نمي دونن يعني چي و چه مي كنند و چه مي خونن

.

تازه من فقط در اين حد فهميدم كه از سطح دو شروع مي كنند بهش ميگن كارشناسي بعد كارشناسي ارشد كه ميشه سطح سه . ديگه بقيه اش رو نمي دونم بهش چي ميگن .

اين دوره خارج بعد از كارشناسي ارشد هست ؟ البته براي خانم ها كه نيست ؟

ديگه از بس از حوزه نمي دونم آبروم كه رفته اينم روش . خانم ها كه اسم خاصي ندارن . ولي براي آقايون كه ميگن حجه الاسلام و ايت الله و ...

به چه ترتيبي هست .

ببخشيد زياد شد .

روشنا;102979 نوشت:
ديگه بقيه اش رو نمي دونم بهش چي ميگن .
بعذ از آن سطح 4 است که مقطع دکتراست وبا لاتر هم هست که به نظرم فوق تخصص باشد ویا همان درجه اجتهاد .
روشنا;102979 نوشت:
اين دوره خارج بعد از كارشناسي ارشد هست ؟ البته براي خانم ها كه نيست ؟

بله بعد از کارشناسی ارشد خارج است وبرای بانوان نیز هست وحتی در این دوره اساتید خانم هم دارند .

مـــریم;102509 نوشت:

برنامه های جنبی در مقاطع تخصصی کمتر است مثل سطح 3ویا 4
مـــریم;102509 نوشت:

برنامه های پژوهشی در موضوعات مربوط به کلیه رشته های حوزوی آزاد است .بد نیست بدانید که یک پژوهشگاه هم هست ودر رشته ها ی متفاوت فقهی ،زنان ،تفسیر ،تاریخ ،و... کار پژوهشی دارند .
موفق باشید.

سلام علیکم
ممنون از عترت گرامی مرحمت فرمودید
اگر جسارت نباشه من کمی توضیحات شما رو تکمیل کنم

سلام علیکم
من تا جایی که اطلاعات داشته باشم به سوالات روشنای گرامی تک تک پاسخ میدم

روشنا;102893 نوشت:
حوزه يعني چي ؟

1.حوزه علمیه مانند دانشگاه محل تحصیله.دانشگاه ها زیر نظر آموزش عالی هستند و حوزه ها زیر نظر مرکز مدیریت حوزه های علمیه

2.سنوات تحصیلی در حوزه بسیار طولانی تر از دانشگاه ست.
(این قسمت مخصوص حوزه های علمیه خواهران هست).وقتی کسی با مدرک دیپلم وارد حوزه می شود برای گرفتن مدرک سطح2(لیسانس)باید حدودا 180 واحد بگذراند(حالا با 10واحد بالا و پایین به تناسب سال ورودی و حوزه علمیه مورد نظر و..)در 5سال
.بعد از اتمام تحصیل در این سطح و نوشتن پایان نامه و دادن آزمون ورودی و مصاحبه وارد دوره سطح3 (فوق لیسانس)میشوند که بین 6تا 8ترم فعلا در حال تغییره

حسنی که این فوق لیسانس داره اینه که چون در طول اون 5سال سطح2 شما از انواع و اقسام دروس مطالعه میکنید رشته ای که برای فوق لیسانستون انتخاب میکنید واقعا رشته مورد علاقتون خواهد بود.یعنی در دوره سطح2 شما هیچ درسی رو به صورت کاملا تخصصی نخواهید خواند و خواندن دروس تخصصی و در حقیقت انتخاب تخصص برای سطح3 خواهد بود

روشنا;102893 نوشت:
از چگونگي دروس

اینکه چه درسهایی در حوزه تدریس میشه
خوب همانطور که در دانشکده پزشکی دوروس پزشکی،در دانشکده مهندسی دورس مهندسی،در دانشکده هنر دورس هنر تدریس میشه در حوزه ها هم چون برای ترویج دین پایه ریزی شده اند دوروسی که به این امر کمک کنند تدریس میشه
گروه های درسی در این دسته ها هستند
1.ادبیات عرب
2.تاریخ
3.فقه
4.اصول فقه
5.عقاید و کلام
6.اخلاق
7.ادبیات فارسی
8.ادبیات انگلیسی
9.مهارتها
10.حدیث
11.منطق و فلسفه
12.قرآن کریم
....
این نقطه هایی که گذاشتم دلیل داره که در پست بعد توضیح خواهم داد

maryam;103160 نوشت:
. 11.منطق و فلسفه 12.قرآن کریم .... این نقطه هایی که گذاشتم دلیل داره که در پست بعد توضیح خواهم داد

سلام علیکم
ادامه بحث

قبل از اینکه این چند نقطه رو توضیح بدم باید توضیحانی درباره انواع حوزه های علمیه بدم
همون طور که دانشگاه هایی به نام های مختلف با مدیریت های مختلف داریم حوزه علمیه های مختلفی در شهرهای مختلف با نام های مختلف داریم که زیر نظر مرکز مدیریت فعالیت می کنند

اینجا باید توضیحی درباره جامعه الزاهرا بدم
جامعه الزهرا بزرگترین حوزه علمیه خواهران در ایران(حداقل) هست.برعکس باقی مدارس علمیه که از شهرهای غیر خودشون هم طلبه نمیپذیرند مگر بومی ولی جامعه الزهرا حتی از کشورهای مختلف پذیرش دارد
با این گستردگی که در جامعه الزهرا هست یه شورای داخلی دارد که تصمیم گیرنده خیلی از مسایل هستند که از مرکز مدیریت حوزه های علمیه بهشون ابلاغ میشه و کلا دارای قدرت تصمیم گیری قوی هستند.دارای امکانات آموزشی،تحقیقاتی،پژوهشی و رفاهی بسیار خوبی است .میزان پذیرششون بسیار بالاتر از سایر مدارس علمیه است

در این میان مدرسه های علمیه هستند که خصوصی فعالیت میکنند و کتابهایی که در اونها تدریس میشه انتخاب مدیریت اون حوزه است .این چند نقطه برای همین بود.مثلا مدارسی هستند که خواندن فلسفه رو حرام میدانند و یا مدارسی که اصلا درسی غیر از فقه در اونها تدریس نمیشه حتی اصول فقه که راه استنباط احکام شرعی است
من به هیچ عنوان در جایگاهی نیستم که بخوام مثبت یا منفی بودن این تفکرات رو بررسی کنم و اصلا هم قصدشو ندارم و این تاپیک هم هدفش چیز دیگری است.صرفا جهت اطلاع رسانی بود

پیام قاصدک;99290 نوشت:

maryam;99484 نوشت:
من بعید میدونم مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران تابحال سوالات ازمون هاش رو بیرون داده باشند چه برای فروش چه رایگان

پیام قاصدک گرامی من پرسیدم گفتند برای فروش که بسیار بعیده اگر هم پیدا بشه دیگه مربوط به مدیریت حوزه علمیه اون شهره ولی عده ای از طلاب گفتند که چند سال قبل از ورود اونها به عده ای نمونه سوال رو دادند

maryam;103643 نوشت:
جامعه الزهرا بزرگترین حوزه علمیه خواهران در ایران(حداقل) هست.برعکس باقی مدارس علمیه که از شهرهای غیر خودشون هم طلبه نمیپذیرند مگر بومی ولی جامعه الزهرا حتی از کشورهای مختلف پذیرش دارد

یعنی به خانم های غیر بومی خوابگاه می دهد؟
الان حوزه برادران قم فقط بومی پذیرش می کند و هر فردی باید به شهر خودش مراجعه کند. در مورد خواهران فرق دارد؟
آیا اجازه تحصیل برای خواهران در دانشگاه و حوزه به صورت همزمان وجود دارد؟

سلام علیکم

زیتون;103745 نوشت:
یعنی به خانم های غیر بومی خوابگاه می دهد؟

بله.جامعه الزهرا برای خانم های غیربومی خوابگاه دارند که داخل خود مرکز می باشد.

زیتون;103745 نوشت:
الان حوزه برادران قم فقط بومی پذیرش می کند و هر فردی باید به شهر خودش مراجعه کند. در مورد خواهران فرق دارد؟

من درباره پذیرش آقایان اطلاعی ندارم واگر اجازه بدید این تاپیک صرفا به تحصیلات حوزوی خواهران اختصاص پیدا کند.برای حوزه رفتن آقایون در همین زیرمجموعه تاپیک داریم
و اما پاسخ شما
ببینید من توضیحات قبلی رو دادم برای اینکه تفاوت جامعه الزهرا رو با سایر مدارس علمیه بدونید
جامعه الزهرا آزمون ورودی مخصوص خودش رو داره.
توضیح اینکه در یک تاریخ معیین تمام مدارس علیمه کشور که زیرنظر مرکز مدیریت هستند به استثنای جامعه الزهرا آزمونی با سوالات یکسان برگزار میکنند(عین کنکور دانشگاه سراسری)
اما جامعه الزهرا در تاریخی خاص برای خودش آزمونی برگزار میکند که لینکی که شما دادید فقط و فقط برای جامعه الزهراست.یعنی اگر شما بخواهید در قم درس حوزه بخونید فقط میتونید در جامعه الزهرا تحصیل کنید و مسلما هم باید برای آزمون تشریف بیارید قم
تفاوت این آزمون جامعه الزهرا با آزمون مدارس علمیه دیگر عین تفاوت کنکور دانشگاه سراری و دانشگاه ازاد هست
بخوام بیشتر توضیح بدم این رو باید بگم که اگر شما بخواهید در شهر خودتان تحصیلات حوزوی داشته باشید(البته اگر حوزه علمیه برای خواهران داشته باشند) در بهمن ماه میرید از خود مدرسه(که امسال این کار رو به اداره پست سپرده بودند)دفترچه ثبت نام رو دریافت میکنید و بعد از تکمیل براشون پست میکنید.و در اردیبهشت ماه (مثلا برای امسال 16 اردیبهشت هست)آزمونی در شهر خودتون میدید و انشالله بعد از قبول شدن باهاتون مصاحبه میکنند و جواب رو بهتون میگند

اما اگر بخواهید در جامعه الزهرا تحصیل بفرمایید همون طور که عرض کردم باید با خود جامعه الزهرا در ارتباط باشید که بهترین منبع خبری سایت خود این مرکز هست و با تکمیل دفترچه و باخبر شدن از زمان آزمون تشریف بیارید قم برای ازمون دادن

مدرسه علیمه اصلی خواهران در قم مدرسه علیمه معصومیه هست که صرفا خانم های مقیم قم که همسر یا پدر طلبه دارند رو پذیرش میکنند

زیتون;103745 نوشت:
آیا اجازه تحصیل برای خواهران در دانشگاه و حوزه به صورت همزمان وجود دارد؟

حداقل در سالهای اول تا سوم رو میدونم که این اجازه رو نمیدند.چون نمیخوان زجری که من بهشون دادم کس دیگری بهشون بده:Nishkhand:
ولی سال سوم به بعد مشکلی نیست معمولا مگر اینکه قانون عوض بشه

سلام
مریم میشه در مورد جو حوزه علمیه ، هم از نظر علمی و هم اخلاقی و... هم توضیح بدی؟
تفاوت حوزه در این مورد با دانشگاه چیه؟
ممنون!

مـــریم;103767 نوشت:
سلام
مریم میشه در مورد جو حوزه علمیه ، هم از نظر علمی و هم اخلاقی و... هم توضیح بدی؟
تفاوت حوزه در این مورد با دانشگاه چیه؟
ممنون!

سلام بر مریم گرامی و دوست عزیزم
درباره فضای علمی کمی توضیح دادم اینکه برای اکثر دروس نمره نحقیقات هست و شما حق کپی کردن از باقی دوستانتون رو ندارید.شاید بشه کپی کرد ولی همه اساتید میگند که نمره ای که میگیرید از اون تحقیق اصلا درست نیست و به نسبت هم اگر بعدا از اون درآمدی کسب کنید که میکنید حلال نخواهد بود.یعنی شما رو با وجدانتون تنها میذارن
و برنامه پایان نامه نویسی هم از سال سوم میشه کابوس هر شبت.چون هر استادی تا موضوعت روشن نباشه قبول نمیکنه ازت کار رو و خیلی درد سرهای دیگر

هر استادی برای درسش شده به اندازه یک خط برای هرچند جلسه یک تحقیق میدند که برید ببینید فلان عالم در فلان کتابش نظرش درباره این موضوع چیه و به نظرتون چرا همیچین نظری داره؟

رسیدیم به سخترین قسمت سوال
فضای اخلاقی
نمیدونم چطور این قسمت رو براتون توضیح بدم که حق از کسی ضایع نشه و بتونم حق مطلب رو ادا کنم

اینکه صرفا یک جایی از آن حوزه است دلیل بر پاک بودن مطلقش نیست
این تک تک کسانی که در یک مرکز هستند باعث ساخته شدن جو یک جایی هستند
بذارید یک قضیه ای رو براتون تعریف کنم
من وقتی وارد حوزه علمیه امون شدم یه مدرسه قدیمی در انتهای یک کوچه بن بست بود.نه ظاهر دل نشینی داشت نه باطن جذابی(منظورم ظاهر یک و باطن ساختمانه)
اما در همون ساختمان قدیمی من بهترین انسانها و دوستان رو پیدا کردم
من در اون ساختمان قدیمی یکی از بهترین روسای دنیای اطرافمو دیدم
الان اون ساختمان رو دادیم به یه مرکز بزرگ و در ساختمان بهتری تحصیل میکنیم ولی همچنان خداروشکر جو بسیار خوبی پابرجاست
من در طول تحصیلم هم دوستان خوبی پیدا کردم در حوزه که واقعا برای آدم جانفشانی میکردن هم کارمندانی که تا پاسی از شب جانفاشنه تلاش میکنن و روسایی که اگر داخل اتاقهاشون نبینیدیشون متوجه نمیشید که اینها رییس مرکز هستند
ولی در مقابل خبرش بهم رسیده که در حوزه علمیه یکی از شهرستانها مدیران مدرسه یک سری جاسوس سرهرکلاسی دارند و مطالب گوشی های طلبه ها رو چک میکنند
این خبر منو شوکه کرد
واقعا نمیشه یک نسخه کامل و بی اشکال برای همه جا پیچید چون هر حوزه علمیه بنابر مدیریتش پیش میره عین دانشگاه
مثلا رییس سابق دانشگاه ما اصلا براش روابط دختر و پسر مهم نبود و آزادی جالبی در محیط دانشگاه حکم فرما بود ولی رییس جدید خیلی دلش میخواست دیوار میکشید همه جای دانشگاه
هرکس یک جور تفکری داره

ما که خیلی دوست داشتیم بیایم اما نشد.....

*تسنیم*;104035 نوشت:
ما که خیلی دوست داشتیم بیایم اما نشد.....

سلام
عجب
چرا؟به ازمون نرسیدید؟خبر نداشتید یا پذیرفته نشدید؟

سلام علیکم
آزمون سطح3 حوزه های علمیه در جمعه ای که گذشت برگزار شد
اینجا تصاویری از این ازمون آن هم در مدرسه علمیه معصومیه قم هست

گزارش تصويري/ آزمون ورودي سطح سه خواهران طلبه

سلام
مباحثه چیه؟
البته فکر کنم این منحصر به خانوم های حوزوی نیست و کلا طلبه ها می دونند چیه.
میشه توضیح بدین مباحثه چیه و برای چی این کار رو می کنید؟

maryam;104445 نوشت:
سلام
عجب
چرا؟به ازمون نرسیدید؟خبر نداشتید یا پذیرفته نشدید؟

سلام
نه هم خبر داشتم هم ثبت نام كردم هم به آزمون ميشد برسم هم احتمالش بود قبول شم...
اما متآسفانه با اين كه خانوداه ي مذهبي دارم (خداوند نگهشون داره برام) اما نا راضي بودند و آخرش هم اجازه ندادند ...

مـــریم;124883 نوشت:
سلام
مباحثه چیه؟
البته فکر کنم این منحصر به خانوم های حوزوی نیست و کلا طلبه ها می دونند چیه.
میشه توضیح بدین مباحثه چیه و برای چی این کار رو می کنید؟

سلام بر سرکار مریم و تمام کاربران محترم انجمن اسک دین
مباحثه یعنی بحث کردن بر سر یک موضوع
در حوزه از قدیم مرسوم بوده در حوزه که طلبه ها درسها رو با همدیگر میخونند و در مورد مباحث درسی نظرشون رو بیان میکردند
به این عکس نگاه کنید:

اگر حوالی ساعت9تا11 تشریف بیارید شبستان امام خمینی حرم مطهر حضرت معصومه بیشتر این مطلب رو درک میکنید
اما نکته اصلی فایده این کار هست که در پست بعد خدمتتون عرض میکنم

بسم الله
خوب ادامه بحث
فایده ی مباحثه
در مباحثه شما و دوستانتون میزان درکتون از اون مبحث درسی رو با هم به تعامل میگذارید و احتمالا مانند من و دوستانم نظرات صاحب کتاب رو که سالها دود چراغ خورده رو قبول ندارید:ok:
این بیان میزان درک باعث عمیق شدن مباحث در ذهن میشه
آقایان معمولا ساعات آزاد بیشتری برای مباحثه دارند ولی خانم ها به علت مشغله زندگی نمی تونند خارج از ساعات درسی در خارج از منزل مباحثه کنند مگر خیلی عزمشون جزم باشه و فشار زیادی به خودشون برای مرتب کردن کارهاشون وارد کنند
برای همین مزکز مدیریت حوزه علمیه مدتی است که ساعات مباحثه در بین ساعات درسی براشون در نظر گرفته تا در میان ساعات کلاسیشون به این مسله حتما برسند
نکته جالب اینه که توی این جلسه های مباحثه میبینید دو دوست نظرات همو به شدت رد میکنند و به قول کسانی که از مباحثه چیزی نمیدونند ظاهرا با هم دعوا میکنند.
استاد گرانقدرم سرکار خانم رنجبر میگفتند بچه که بودم همراه پدرم به حرم می رفتم و جلسات مباحثه اشو میدیدم.گاهی پدرم و دوستانش چنان فریاد میکشیدند و همش به هم دیگه می توپیدند.من از اون صحنه میترسیدم و فکر میکردم الانه که با بابام دعوا کنند.بعد از مدتی میدیدم که کتابهاشون رو بستند و برای روز بعد قرار گذاشتند.میفهمیدم که این قضیه همچنان ادامه داره و خالا میفهمم که داشتن سر مباحث درسشیون بحث میکردند
خداییش صحنه های جالب و شیرینیه
مثلا من و دوستم سرکار TAHOOR همش نظرات فقهیمون با صاحب کتاب هامون متفاوته.البته با یک فرق که ایشون سرجلسه امتحان تسلیم میشه و نظر همون صاحب کتاب رو مینویسه ولی من همچنان نظرات فقهی خودم رو وارد میکنم:Narahat az:

*تسنیم*;124940 نوشت:
سلام
نه هم خبر داشتم هم ثبت نام كردم هم به آزمون ميشد برسم هم احتمالش بود قبول شم...
اما متآسفانه با اين كه خانوداه ي مذهبي دارم (خداوند نگهشون داره برام) اما نا راضي بودند و آخرش هم اجازه ندادند ...

اللهم صل علی محمد و آل محمد
عیبی نداره حتما صلاحی نبوده
به نظر خانواده بمانید که بهترین کار هست
کاش من هم بچه خوبی بشم و حرف گوش کنم و کمی درس بخونم
بذارید زمان بگذره و فقط از خدا صلاح بخوایید
من از خدا به زور دانشگاهمو گرفتم ولی بعد از سالها فهمیدم روزی من توی حوزه بوده
از خدا روزیت رو بخواه نه خواسته اتتو

maryam;125014 نوشت:
من همچنان نظرات فقهی خودم رو وارد میکنم

[=Times New Roman]کار درست همینه! :ok: :Cheshmak:
[=Times New Roman]
ممنون از توضیحاتتون.

باسلام خدمت دوستان
با اجازه سرکارmaryam بزرگوار باید بگم که این ساعات شیرین مباحثه زمانی مفید واقع میشن که افراد از قبل از اومدن به جلسه درس اون روز یک پیش مطالعه روی مباحث اون روز داشته باشن و سر کلاس هم به درس استاد توجه داشته باشن.
وقتی اینطور باشه درواقع میشه سه بار تکرار درس واین باعث میشه که مباحث بیشتر توی حافظه افراد بمونه.اشتباه هم نشه که فقط مربوط به دروس حوزویه ، بلکه توی همه دروس نتیجه میده چون مبحثی رو که خود فرد دانش پژوه روی اون با دوستان بحث کنه مسلما بهتر خواهد فهمید. اما متاسفانه همونطور که دوست عزیزم گفتن توی حوزه های علمیه خواهران خیلی بهش توجه نمیشه و یا کلا فراموش شده و یا در ساعاتی لحاظ میشه که بار علمی نداره و این مساله معمولا باعث
خواهرانی میشه که به خاطر مشغله های زیاد خارج از حوزه توان انجام مباحثه رو ندارن.

lدوست عزیز من مدرکم لیسانس هستش. اگه بخوام وارد حوزه بشم سطح 3 رو باید امتحان بدم؟

سلام دوست عزیز:Gol:
اگه مدرک لیسانس دارید احتیاجی به آزمون دادن نداره وفقط ازتون مصاحبه میگیرن اما نه برای سطح 3 بلکه برای سطح 2.
درپناه حق موفق باشید.

mohadethe;139638 نوشت:
آیا امکان تحصیل همزمان درمقطع تحصیلات تکمیلی به طوری که هر دورشته هم پوشانی داشته باشه وجود داره؟
موقعی که میخواستم برای جامعه الزهرا شرکت کنم گفتند مساله ای نیست اگر خودتون از پسش بربیاد اما حالا برای ثبت نام میترسم اگر که متوجه بشن دچار مشکل بشم. لطفا راهنمایی کنن دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارن.

سلام دوست عزيز اگه درخودتون اين توانايي روميبينيد صد درصد موفق ميشيد پس اقدام كنيد فوقش نتونستيد ميتونيد يكي را كه بيشتر باروحيه تان سازگاري دارد انتخاب كنيد و ديگري رو كنار بذاري اينطوري حسنش اينكه بعدا در حسرتش نميسوزيد و خودتون رو سرزنش نميكنيد پس اقدام كنيد موفق باشيد در پناه حق

سلام دوستان عزیز
من تو آزمون ورودی جامعه الزهرا قبول شدم. البته دوره غیر حضوری
ساکن تهران و شاغل هستم
میخوام ببینم آیا دوره غیر حضوری از نظر کیفی خیلی با حضوری فرق داره؟ (خودم فکر می کنم این طوری باشه چون حضور تو کلاس یه چیز دیگه است)
خلاصه اگه از دوره غیر حضوری هر گونه اطلاعاتی دارین ممنون میشم کمکم کنین :Mohabbat:

منیب;140382 نوشت:

سلام دوست عزیز
من دوره حضوری مشغول به تحصیلم البته نه در جامعه الزهرا ، اما فکر میکنم ناگفته پیداست که دوره حضوری با دوره حضوری چقدر تفاوت اساسی داره.
آدم با یک مسافرت چند روزه و از دست دادن چند کلاس کلی اطلاعاتی رو که میتونسته از استادش کسب کنه از دست میده چه رسد به اینکه مجبور باشه کل کتاب رو به تنهایی و بدون استاد بگذرونه.
البته این دوره ها برای شما که فرمودین شاغل و ساکن شهر دیگری هستین و احتمالا علاقمند به تحصیل فکر میکنم موقعیت خوبی باشه. چون با برنامه ریزی و زمان بندی مطالعاتتون رو ادامه میدید .
موفق باشید
درپناه حق:Gol:

منیب;140382 نوشت:
سلام دوستان عزیز
ساکن تهران و شاغل هستم
میخوام ببینم آیا دوره غیر حضوری از نظر کیفی خیلی با حضوری فرق داره؟ (خودم فکر می کنم این طوری باشه چون حضور تو کلاس یه چیز دیگه است)
خلاصه اگه از دوره غیر حضوری هر گونه اطلاعاتی دارین ممنون میشم کمکم کنین :mohabbat:

سلام علیکم
دوست گرامیمون سرکار طهور پاسخ خوبی دادند
بله واقعا حضور در کلاس لطف دیگری داره ولی خوب این طرز تحصیل بیشتر در جامعه الزهرا مرسوم هست و تا جایی که من اطلاع دارم از نوارها و حالا که علم پیشرفت کرده از سی دی استفاده میکنند.و در وقت امتحانات حضور پیدا میکنند
اگر اطلاعات بیشتری میخوایید بفرمایید تا بنده با دوستان جامعه الزهرایی صحبت کنم و ازشون اطلاعات بگیرم

mohadethe;141140 نوشت:
این همه استرس الکی داشتم! اصلا اصل مدرک نیازی نبود، یعنی فقط میخواستند که برابر بودن کپی با اصل رو چک بکنن وخود اصل مدرک رو ازمون نمیگرفتن Smile
ولی حالا یه مشکل دیگه دارم. من ترم بهمن شیفت صبح قبول شدم بدون این که هیچ مبنایی برای این تقسیم بندی معین کنن یعنی اینطوری نبوده که هرکس رتبش بهتر بوده نیمه اول بندازنش حالا من دیروز موقع ثبت نام که گفتم میخوام بیام ترم مهر گفتن باید درخواست کتبی بدم و گفتن احتمال موافقت با شیفت عصر بیشتره منم تو درخواستم تقاضای ترم مهر- شیفت عصر رو دادم. اما امروز متوجه شدم که گویا شیفت عصر با شیفت صبح یکسری تفاوتهایی داره و در کل شیفت صبح لول بالاتری داره آیا واقعا همینطوره؟ کسی که به من اینطوری گفت سطح 2 میخونه. آیا تفاوت های شیفت صبح و عصر در سطح 2 برای تحصیلات تکمیلی هم صادقه؟ خواهشا کامل راهنماییم کنید.شدیدا به یک نفر طلبه سطح 3 حضوری نیاز دارم تا باش مشورت کنم. کسی هست؟

سلام علیکم
اجازه بدید من از محصلین جامعه الزهرا سوال کنم و خدمتتون خبر میدم

سلام.
توی قم بجز جامعه الزهرا جای دیگه ای هست که بشه غیر حضوری درس خوند؟سطح 2 برای کسایی که مدرک کارشناسی دارن؟

سرکار طهور عزیز و سرکار مریم گرامی
ممنونم از پاسخهاتون
دلم خیلی میسوزه از اینکه نمی تونم حضوری شرکت کنم ... امیدوارم خدا روزی لیاقتش رو بهم بده
می خوام ببینم فقط برای امتحانای آخر ترم باید بیام قم یا بین ترم هم باید بیام
و اینکه برای امتحانا چند روز باید بیام
و اینکه کیفیت دوره غیر حضوری چطوره؟
ممنونم از لطفتون :Gol:

منتظرم دوستان:Sham:

منیب;140382 نوشت:
سلام دوستان عزیز
ساکن تهران و شاغل هستم
خلاصه اگه از دوره غیر حضوری هر گونه اطلاعاتی دارین ممنون میشم کمکم کنین :mohabbat:

سلام عليكم دوست عزيز
دوره غير حضوري به دو صورته يا مكاتبه اي كه براتون سي دي ارسال ميكنن و شما خودتون بايد بخونيد و فقط موقع امتحانات شركت كنيد برا دادن امتحانات.
يا مجازي كه از طريق اينترنت بايد درس بخونيد به اين صورت كه از طرف اون مركزي كه ميخواهيد درس بخونيد براتون رمزي ميفرستند كه شما ميتونيد واردسامانه مجازي بشيد و از ساعت چهار بعدازظهر به بعد بصورت انلاين در كلاس درس شركت كنيد و از حضور اساتيد استفاده كنيد و دقيقا مثل حضور در كلاس واقعي ميمونه اينطوري هم به كارتون وهم به درستون ميتونيد برسيد موفق باشيد
موضوع قفل شده است