سئوال درباره خمس پس انداز

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سئوال درباره خمس پس انداز

به نام خدا
سلام.
در طول سال مقداري پول تدريجاً پس انداز كرده ام. دو هفته ديگر سر رسيد سال خمسي ام است. مي خواهم پس انداز خود را به سكه طلا تبديل كنم و نگهداري كنم (بديهي است اين سكه ها به مدت چندين سال نگهداري خواهند شد). در رابطه با بحث خمس در اين زمينه؛ دو حالت به نظرم رسيده است:

1- قبل از خريد سكه ؛ خمس پس انداز خود را بدهم و با پول تخميس شده سكه تهيه كنم.

2- با همين پول (يعني پولي كه هنوز تخميس نشده- چون هنور سال مالي فرا نرسيده) سكه تهيه كنم و بعد از چند سال هر وقت سكه ها را فروختم آنگاه خمس پول به دست آمده را بدهم. در اين حالت؛ تا چندين سال (تا زماني كه قصد فروش سكه ها را ندارم) سكه ها خمس دهي نخواهند شد. آيا در اين حالت اشكالي ندارد كه به مدت چند سال من داراي مالي باشم كه خمس دهي نشده است؟
مقلد مقام معظم رهبري هستم.

لطفاً كارشناسان ديني راهنمايي بفرمايند.

طوفان خورشیدی;98837 نوشت:
به نام خدا سلام. در طول سال مقداري پول تدريجاً پس انداز كرده ام. دو هفته ديگر سر رسيد سال خمسي ام است. مي خواهم پس انداز خود را به سكه طلا تبديل كنم و نگهداري كنم (بديهي است اين سكه ها به مدت چندين سال نگهداري خواهند شد). در رابطه با بحث خمس در اين زمينه؛ دو حالت به نظرم رسيده است: 1- قبل از خريد سكه ؛ خمس پس انداز خود را بدهم و با پول تخميس شده سكه تهيه كنم. 2- با همين پول (يعني پولي كه هنوز تخميس نشده- چون هنور سال مالي فرا نرسيده) سكه تهيه كنم و بعد از چند سال هر وقت سكه ها را فروختم آنگاه خمس پول به دست آمده را بدهم. در اين حالت؛ تا چندين سال (تا زماني كه قصد فروش سكه ها را ندارم) سكه ها خمس دهي نخواهند شد. آيا در اين حالت اشكالي ندارد كه به مدت چند سال من داراي مالي باشم كه خمس دهي نشده است؟ مقلد مقام معظم رهبري هستم. لطفاً كارشناسان ديني راهنمايي بفرمايند.

با سلام و تشکر از سئوال شما جناب طوفان خورشیدی

تا سر سال خمسی شما نرسیده باشد دادن خمس پول نیازی نیست و خمس محسوب نمی شود بنابراین باید صبر کنید تا سر سال خمسی برسد بعد مقدار دارایی تان (چه نقد و چه سکه ) که مشمول خمس است را محاسبه نمایید و خمس آنرا بپردازید .

به تعبیر دیگر حتی اگر سکه هم خریده باشید باز هم پرداخت خمس پس اندازی که از در آمد کسب داشته اید ، واجب است.

موفق و پیروز باشید

سلام.
با تشكر از راهنمايي جناب سجاد.

از پاسخ شما اينطور متوجه شدم كه (بهترين يا راحتترين كار اينستكه) صبر كنم تا سال مالي فرا برسد؛ آنگاه پس انداز خود را مخمس كنم و بعد با پول خمس داده شده سكه خريداري كنم.

اما آيا سكه هاي خريده شده از پول تخميس شده؛ پس از گذشت يك سال ديگر ؛ باز بايد مجددا تخميس شوند؟ در صورت پاسخ مثبت ؛ آيا بايد كل سكه (در سال دوم مالي) تخميس شود يا فقط مقدار افزايبش قيمت آن؟ و آيا اين سيكل بايد همه ساله تكرار شود؟

طوفان خورشیدی;99519 نوشت:
سلام. با تشكر از راهنمايي جناب سجاد. از پاسخ شما اينطور متوجه شدم كه (بهترين يا راحتترين كار اينستكه) صبر كنم تا سال مالي فرا برسد؛ آنگاه پس انداز خود را مخمس كنم و بعد با پول خمس داده شده سكه خريداري كنم.

با سلام و تشکر از شما

:ok:

طوفان خورشیدی;99519 نوشت:
اما آيا سكه هاي خريده شده از پول تخميس شده؛ پس از گذشت يك سال ديگر ؛ باز بايد مجددا تخميس شوند؟ در صورت پاسخ مثبت ؛ آيا بايد كل سكه (در سال دوم مالي) تخميس شود يا فقط مقدار افزايبش قيمت آن؟ و آيا اين سيكل بايد همه ساله تكرار شود؟

اگر سکه را به این قصد تهیه کرده اید که بعدا بفروشید و از سود آن بهره مند شوید.
یا از اول چنین قصدی نداشتید اما قبل از رسیدن سال خمسی به همین نیت سکه ها را نگهداری می کردید.
، خمس مقدار افزایش قیمت سکه را باید بپردازید و این مسئله در هر سال خمسی تکرار می شود .(1)

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات با استفاده از س 859و877

از راهنمايي هاي ارزنده شما بسيار متشكرم.

سوال ديگري هم دارم:
ده روز مانده به سر رسيد سال مالي ؛ از محل پس اندازم ؛ مبلغي را به فردي قرض الحسنه دادم كه تا مدت يكسال ديگر به من برگرداند. با توجه به اينكه آن پول از پس انداز سال گذشته ام بوده ( كه ده روز ديگر سر رسيد خمس آن است) اما اكنون نزد من نيست؛ حكم خمس آن چگونه خواهد بود: امسال آنرا تخميس كنم يا سال مالي آينده؟

طوفان خورشیدی;100312 نوشت:
از راهنمايي هاي ارزنده شما بسيار متشكرم. سوال ديگري هم دارم: ده روز مانده به سر رسيد سال مالي ؛ از محل پس اندازم ؛ مبلغي را به فردي قرض الحسنه دادم كه تا مدت يكسال ديگر به من برگرداند. با توجه به اينكه آن پول از پس انداز سال گذشته ام بوده ( كه ده روز ديگر سر رسيد خمس آن است) اما اكنون نزد من نيست؛ حكم خمس آن چگونه خواهد بود: امسال آنرا تخميس كنم يا سال مالي آينده؟

خواهش می کنم

فعلا پرداخت خمس پولی را که قرض داده اید ، واجب نیست اما هر وقت قرضتان وصول شد ، پرداخت خمس آن واجب می شود (1)

موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 871

سلام.

سجاد;100336 نوشت:
هر وقت قرضتان وصول شد ، پرداخت خمس آن واجب می شود (1)
در همان روزي كه قرض وصول شد(ولو اينكه در وسط سال مالي باشيم) يا در اولين سر رسيد سال مالي بعد از آن؟

سوال ديگري هم از حضورتان دارم:
پدرم حساب سال ندارد. البته وضع مالي اش بسيار ضعيف است و شايد هيچگونه پس اندازي ولو بسيار اندك نداشته
باشد. به عبارت ديگر هميشه هشتش گرو نه اش بوده است. به گونه اي كه روال خانواده پدري ام اينگونه بوده است كه در طول ماه اكثر مايحتاج خود را از مغازه هاي آشنا به صورت نسيه مي آورده اند و در پايان ماه پس از دريافت حقوق بازنشستگي؛ همه يا مقداري از بدهي هاي خود را پرداخت مي كرده اند. و چون ميزان زيادي از حقوق ماهانه آنها صرف دادن قرضهاي ماه يا ماههاي قبل مي شده ؛ لذا مقدار باقي مانده حقوق ؛ هميشه در دو سه هفته اول ماه به اتمام مي رسيده است و دستشان خالي مي شده است و دوباره مايحتاج خود را به صورت نسيه مي آورده اند.
اخيراً من با خواهرم كه نزد والدينمان زندگي مي كند صحبت كردم كه بهتر است خودش كنترل معاش و مديريت اقتصادي خانواده را در دست بگيرد. او هم پذيرفت و عليرغم فشارهاي خيلي زياد والدين كه هيچ تغييري را نمي پذيرفتند و مي خواستند روال معاش و هزينه ها مثل سابق باشد؛ هزينه ها را كنترل كرد و ماهي حدود ده الي سي هزار تومان پس انداز كنار گذاشت. البته او حدود دو سه ماه است كه مديريت معاش را به عهده گرفته است.

سئوال بنده اين است كه:
1- خواهرم (مقلد مقام معظم رهبري) چگونه بايد خمس را حساب كند؟ چه موعدي را براي سر رسيد سال مالي در نظر بگيرد؟ اصولاً اين كار به عهده اوست يا به عهده پدرم؟ (پدرم گرچه مذهبي است اما به دليل سواد كمش و سن بالا و وضع ضعيف اقتصادي خانواده؛ مرجع تقليد ندارد و اهل حساب و كتاب مالي نيست و اصرار در راهنمايي او هم بي فايده است).

2- من و خانواده ام مدت سه ماه ميهمان خانواده پدري ام بوديم. به صورت هفتگي بودجه اي - تحت عنوان هزينه معاش خودمان- به خانواده پدري ام مي دادم تا از بابت حضور ما؛ فشاري مالي به آنها نيايد. البته اين هزينه به صورت اختصاصي براي ما استفاده نمي شده است بلكه روي درآمد خودشان اضافه مي شده و يكجا هر دو خانواده مشتركاً استفاده مي كرده اند. لذا ممكن است كم يا زياد بوده باشد. حكم غذايي كه در اين مدت خورده ايم چيست؟ آيا لازم است خمس يا رد مظالم يا ... بدهم؟

طوفان خورشیدی;100795 نوشت:
سئوال بنده اين است كه: 1- خواهرم (مقلد مقام معظم رهبري) چگونه بايد خمس را حساب كند؟ چه موعدي را براي سر رسيد سال مالي در نظر بگيرد؟ اصولاً اين كار به عهده اوست يا به عهده پدرم؟ (پدرم گرچه مذهبي است اما به دليل سواد كمش و سن بالا و وضع ضعيف اقتصادي خانواده؛ مرجع تقليد ندارد و اهل حساب و كتاب مالي نيست و اصرار در راهنمايي او هم بي فايده است).

با سلام و تشکر از سئوال مجددتان

در فرض مسئله خمس بر عهده پدر شماست نه خواهرتان .

- من و خانواده ام مدت سه ماه ميهمان خانواده پدري ام بوديم. به صورت هفتگي بودجه اي - تحت عنوان هزينه معاش خودمان- به خانواده پدري ام مي دادم تا از بابت حضور ما؛ فشاري مالي به آنها نيايد. البته اين هزينه به صورت اختصاصي براي ما استفاده نمي شده است بلكه روي درآمد خودشان اضافه مي شده و يكجا هر دو خانواده مشتركاً استفاده مي كرده اند. لذا ممكن است كم يا زياد بوده باشد. حكم غذايي كه در اين مدت خورده ايم چيست؟ آيا لازم است خمس يا رد مظالم يا ... بدهم؟

سئوال شما کمی ابهام دارد اما به هر حال تا زمانی که به تعلق خمس به مواد غذایی که مصرف می کنید ، یقین ندارید پرداخت خمس آن واجب نیست . (1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سلام علیکم
با تشکر فراوان از محضر شما

لطفاً سئوال اول پست قبلی را ملاحظه بفرمائید.

در مورد مسأله آخر هم در صورت صلاحدید ابهامی را که به نظرتان رسیده است، بفرمائید.

با سلام و تشکر از سئوال شما

در همان روزي كه قرض وصول شد(ولو اينكه در وسط سال مالي باشيم) يا در اولين سر رسيد سال مالي بعد از آن؟

در همان روزی که قرض وصول شد گرچه وسط سال باشد فورا باید خمسش را بپردازد (1)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

طوفان خورشیدی;100968 نوشت:
در مورد مسأله آخر هم در صورت صلاحدید ابهامی را که به نظرتان رسیده است، بفرمائید.

چون فرمودید رد مظالم به نظرم رسید شاید نکته ای را نفرموده باشید و مظلمه ای در ذهن شریف باشد .

در پناه حضرت حق موفق و پایدار باشید

سلام علیکم

با تشکر فراوان از اساتید بخش احکام که سریعا پاسخگو هستند.:Gol:

پس از نزدیک به یک سال(11ماه) حقوق کارمندان را به اونها پرداخت کرده اند. که البته بسیار کمتر از حق اصلی شون بوده.

الان پرداخت خمس این حقوقی که پس از یک سال دریافت کردند بر اونها واجب هست؟

چون کارمندان مختلفی با مراجع مختلفی هستند نام مرجعی ذکر نشده

maryam;205624 نوشت:
سلام علیکم با تشکر فراوان از اساتید بخش احکام که سریعا پاسخگو هستند. پس از نزدیک به یک سال(11ماه) حقوق کارمندان را به اونها پرداخت کرده اند. که البته بسیار کمتر از حق اصلی شون بوده. الان پرداخت خمس این حقوقی که پس از یک سال دریافت کردند بر اونها واجب هست؟ چون کارمندان مختلفی با مراجع مختلفی هستند نام مرجعی ذکر نشده

با عرض سلام و احترام خدمت همکار بزرگوار سرکار maryam

اگر منظور این است که حقوق کاری قبل از سال خمسی را بعد از سال خمسی به کارمندان داده اند . باید عرض کنیم خمس به پولی تعلق می گیرد که به ملک صاحبش در آمده باشد و چون این پول پس از سال خمسی به آنها پرداخت شده ، خمس ندارد مگر این که سال خمسی دیگری فرا برسد و این پول در دست شان باشد.(1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات س 899
موضوع قفل شده است