آداب شرکت در مباحث (تعیین نقش کاربران مختلف در مباحث مطروحه )

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آداب شرکت در مباحث (تعیین نقش کاربران مختلف در مباحث مطروحه )

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

دوستان برگوار قصدم از ایجاد این موضوع دریافت نظرات دوستان بزرگوار اعم از مدیریت محترم ؛ اساتید محترم ومدیران و کارشناسان و همکاران علمی وکاربران محترم وگرامی در مورد نیکو ترین و شایسته ترین رفتار و انتظارات دوستان از مشارکت در مباحث میباشد .جایگاه افراد در این مباحث وادامه ی این مباحث از نظر شما چگونه است وچگونه باید باشد؟

منتظر نظرات گرانقدر همه ی دوستان بزرگوار هستیم .

اخلاق اسلامی حکم میکند که در سایت عمومی دینی تمام تلاش وکوششمان را در جهت تعالی به کار ببریم .

................................................................................... حق یارتان :roz:......................................................................................

با توجه به اهمیت موضوع از مدیر محترم دعوت میکنیم تا در صورت
امکان برای استارت بحث مطلب ونظرات خود را در این مورد بیان بفرمایند .

............................................................... حق یارتان :roz:...................................................................................

سلام بر بقیةالله العظم ومنتظرانش

روش مباحثه در مجالس امام صادق (ع)

از جمله تکنیک های مقبول در سیستم آموزشی اسلام، مشارکت افراد و دانشجویان در مباحث است که آثار و برکات زیادی به دنبال دارد و سبب تربیت اخلاقی و اجتماعی و شکوفایی عقل و ادراکات اجتماعی می شود چرا که در گروه، هر فرد اقدام به پیروی از اخلاق و صفات نیکو و پسندیده دیگران و تمرین عادت های نیک می کند و نیز آداب معاشرت و ارتباط با دیگران را می آموزد. به علاوه با بیان حوادث و واقعیت ها برای یکدیگر حس تعجب و به خاطر سپردن برانگیخته می شود. وهمچنین دانسته های خود را به طریق به اشتراک میگذارند و بر دانایی ودانسته های افراد افزوده میشود. این روش می تواند به طرق مختلفی انجام شود: مباحثه: یعنی گفتگوی علمی و به اشتراک گذاشتن دانسته ها با سایرین. از جمله نکات ظریف در مورد مباحثه، چگونگی نشستن در آن است که باید به صورت دایره وار و حلقه ای باشد. زیرا با نگاه چهره به چهره میان افراد، صمیمیّت ایجاد می شود و مطالب بهتر تفهیم می گردد. نمونه این مطلب را در دانشگاه جعفری مشاهده می کنیم. دانشگاه جعفری مرکز علم و دانشی بود که امام جعفر صادق (ع) در آن به تربیت و تعلیم طالبان علم و دانش می پرداختند. آنگونه که نقل شده است پس از اتمام نماز در مسجد، امام صادق علیه السلام رو به مردم می‌کردند و حلقه‌ درسی تشکیل می‌شد که صدر و ذیل نداشت و امام براساس احتیاجات روز مردم، مسایل را تعلیم می دادند. اگر شاگردی هم سؤال می‌کرد امام پاسخ می‌فرمودند و دیگران استفاده می‌کردند و در نهایت هر کس ذوق و سلیقه‌اش در رشته‌ایی بیشتر و قوی‌تر بود درباره آن علم مسایل و نکات بیشتری می‌پرسید و روی آن مسایل بحث می‌کرد

...................................................................... حق یارتان :roz:.....................................................................................

سلام بر بقیةالله الاعظم

فواید مباحثه

درمباحثه انسان بخوبی در مى يابد كه تا چه ميزان برمطالب تسلط يافته و آيا بفهم و درك كامل موضوعات رسيده است يانه ؟.از جمله خصوصيات جالب مباحثه آنست كه هر كس خود راامتحان مى كند ميزان فهم خود را ارزيابى مى كند كه اين سنجش و آزمايش وسيله اى براى تلاش بيشتر و در نتيجه رشد سريعتر مى باشد

در مباحثه مطالب آموخته شده تكرار و[ ملكه نفس] مى شود ابهامات و اشكالات روشن واندازه فهم مشخص مى شود.
مباحثه راه تحقيق را براى محقق و دانشجو هموار و برخورد آراء وانديشه ها را براى او تجربه مى كند بلند نظرى و تحمل عقايد ديگران را به او مى آموزد.

1 فراگيرى و مطالعه
ميزان و كيفيت مطالعه در مباحثه بسيار موثراست .اولين مرحله براى مباحثه پيش مطالعه است . پيش مطالعه دست كم در مدت نيم ساعت كمك بسيار موثرى در فهم نقاط مشكل و مبهم بحث كرده و آنرا بصورت سئوالات در ذهن مطرح مى كند.
دومين مرحله مطالعه مربوط به مباحثه همان موضوع مى باشد. دراين مرحله حداقل بايد يادداشت هاى موضوع و حواشى آن مرور شود و همچنين با برنامه ريزى و تقسيم كار به كمك مطالعات خارجى بر معلومات افراد مباحثه كننده و حجم مطالب علمى افزوده شود تاافراد با دست پر حاضر شوند.اين امر يكى از عوامل مهم مباحثه صحيح است كه بايستى مورد توجه قرار گيرد.
2انتخاب هم مباحثه
درانتخاب هم مباحثه بايد دقت بسيار به عمل آورده و تنها جنبه بحث بسته ومحصور آن آن مورد توجه نباشد بلكه تقوى اخلاق تعهد و شخصيت طرف مقابل را بايد كاملا بررسى كرد و با بصيرت و آگاهى فردى را برگزيد كه موجب رشد و كمال انسان در همه ابعاد گردد. در آداب المتعلمين چنين آمده است : بر دانش پژوه است كه از مناظره باانساهاى كژانديش بپرهيزد چه اخلاق و روحيات و تماس با چنين افرادى در روحيات انسان موثراست .
3 رعايت مراحل مباحثه
در مطالعه سعى شود كه مراحل زير بدقت مورد توجه قرار گيرد:
الف :ابتداء متن با رعايت دقيق ادبى واعراب گذارى بگونه اى قرائت گردد كه شنونده خلاصه مطالب واصول كلى آن را بخوبى دريابد.
مطالب ازخارج گفته شود:
توضيح مطالب بايد بشكلى باشد كه مطالب بصورت محور بندى و دسته بندى شده در قالب سئوال و جواب بين افراد طرح شود. شيوه ورود و خروج در بحث بطوريكه از محل مناسبى شروع شده باشد و همه زواياى آن را در بر بگيرد كمك موثرى در فهم دقيق مطالب مى نمايد.افزون بر آن تكرار فرازهاى مهم بوسيله جمع مباحثه كننده در يادگيرى مطالب ما را يارى مى كند.
ج : سومين مرحله مباحثه تطبيق متن با آنچه از خارج متن گفته شده مى باشد و در صورتى كه متن به عربى نوشته شده ترجمه واژه به واژه آن (تحت اللفظى ) با رعايت تمام نكات مورد توجه مولف لازم است .
4 حاضر شدن بموقع در مباحثه
عدم رعايت اين امر مهم موجب مسائلى مى شود كه در مجموع كيفيت مباحثه را كاهش مى دهد.
بى توجهى باصول و ضوابط مباحثه بى نظمى و سستى در تشكيل منظم مباحثه موجب كاهش تدريجى روحيه تلاش و شوق وانگيزه مى شود چنانكه امام على[ ع] مى فرمايد:اوصيكما... بتقوى الله و نظم امر كم و بر عكس حاضر شدن به موقع و تشويق كردن يكديگر بنظم و مطالعه قبلى در روحيه افراد وارتقاء كيفيت مباحثه بسيار موثراست

...................................................................... حق یارتان :roz:...........................................................................................

بزرگواران ودوستان گرامی تا اینجا بنده آداب عمومی بحث وشرکت در مباحثه را تا حدودی توضیح دادم .اکنون با توجه به اینکه اینترنت
یک فضای مجازی برای مباحثات میباشد به نظر شما مطالب عنوان شده تا چه حدی میتواند در این فضا مفید ومؤثر واقع شود .

از طرفی ویژگی های این مباحثات مجازی چیست و آداب شرکت در مباحثات مجازی چگونه تعریف میشود ؟

منتظر نظرات سازنده ی همه ی دوستان هستیم:Gol:

.............................................................................. حق یارتان :roz:.......................................................................................

••ostad••;98372 نوشت:
درانتخاب هم مباحثه بايد دقت بسيار به عمل آورده و تنها جنبه بحث بسته ومحصور آن آن مورد توجه نباشد بلكه تقوى اخلاق تعهد و شخصيت طرف مقابل را بايد كاملا بررسى كرد و با بصيرت و آگاهى فردى را برگزيد كه موجب رشد و كمال انسان در همه ابعاد گردد. در آداب المتعلمين

:Gig:
سلام
فکر کنم این مورد توی مباحث مجازی نشه درست تشخیص داد

••ostad••;98372 نوشت:
عدم رعايت اين امر مهم موجب مسائلى مى شود كه در مجموع كيفيت مباحثه را كاهش مى دهد.

این هم همین طور چون زمان هر موقعی می تونیم بیایم درست رعایت نمی شود
مگر کنترل شده باشد:Gol:

mkk1369;98415 نوشت:

:Gig:
سلام
فکر کنم این مورد توی مباحث مجازی نشه درست تشخیص داد:Gol:

بزرگوار باتشکر از اظهار نظرتان:Gol:

انتخاب هم مباحثه ای در سایت نیز امکان پذیر است .همانطور که عینا" ملاحظه میکنید اتفاق آراء میان افراد یکی از علل دوست شدن افرا د در جامعه ی مجازی وگاها" در جامعه ی حقیقی هم میباشد .

معمولا" شرکت در مباحثات مجازی به این شکل است که در مورد مطلبی نظراتی اعلام می شود واین نظرات با توجه به عقاید مختلف دسته بندی می شوند . مثلا" گروهی موافق وگروهی مخالف را میتوان به خوبی در این مباحث تشخیص داد والبته گاها" گروهی هم میانجی و مصلح وارد می شوند .

انتخاب هم مباحثه ای مناسب در این بحثها چندین مزیت دارد

اول از همه این که موضع مان در برابر موضوع مشخص میشود .
ثانیا" افکارمان برای تحلیل موضوع جهت گیری مناسب پیدا میکند
ثالثا" در مباحثه با آرامش واطمینان بیشتری بحث را دنبال میکنیم .

البته انتخاب هم مباحثه ای باید حول اهداف ما از بحث باشد.

مثلا" اگر هدفمان تبادل نظرات است باید هم مباحثه ای در سطح معلومات خودمان را انتخاب کنیم
اگر قصدمان تعلیم است باید هم مباحثه ای که معلوماتش از ما کمتر است را انتخاب کنیم
اگر قصدمان فرا گیری مطلب است باید از فردی که دانا تر از خودمان است در بحث بهره ببریم

همچنین هم مباحثه ای باید که در موضوع مشترک بحث دارای معلومات مفید حداقل باشد وگرنه کسی که مثلا" از ریاضی و هندسه هیچ نمیداند مناسب بحث در مورد هندسه ی اقلیدسی نیست
در هر حال تقریب عقاید و تذهیب نفس وتقوای هم مباحثه ای در نتیجه ی بحث ودریافت ادراکی ما از بحث بسیار مؤثر میباشد .

اگر دوستان نظر ی مفید تر دارند منتظر نظراتشان هستیم .

....................................................................................... حق یارتان :roz:......................................................................................

با عرض سلام و تشكر از تاپيك خوب سركار استاد

يكي از رفتارهاي خيلي مهمي كه بحث كنندگان در مباحث بايد داشته باشند .
روحيه حقيقت پذيري هست نه هر چيزي خودم نوشتم پذيري

متاسفانه گاهي اين مسئله رعايت نميشه و يه جورايي باعث جنگ و دعوا يا دلخوري توي مباحث ميشه . و بحث از مسيرش منحرف ميشه .

بالاخره همه ما اعتقادات مشترك زيادي داريم و تابع دستورات دينمون هم هستيم . نبايد چنين مشكلي توي مباحث پيش بياد .بالاخره هر انساني ممكنه برخي افكارش اشتباه باشه . داشتن روحيه حقيقت پذيري براي شركت در مباحث خيلي مهمه .

يه مورد ديگه هم اينكه بر اساس منطق و دليل و منبع بحث انجام بشه .

و همچنين در مواردي كه در بحث شخصي از مذاهب ديگه اي يا شخص مخالفي حضور دارند به جاي بي احترامي بايد با دليل و منطق و در صورت لزوم جديت بحث رو جلو برد .

اگر مشاركت اساتيد هم به ميزان كافي وجود داشته باشه كه ديگه فوق العاده عالي ميشه .

به اميد داشتن مباحث هر چه خوبتر

:Gol:

روشنا;100025 نوشت:
اگر مشاركت اساتيد هم به ميزان كافي وجود داشته باشه كه ديگه فوق العاده عالي ميشه .
روشنا;100025 نوشت:
داشتن روحيه حقيقت پذيري براي شركت در مباحث خيلي مهمه .

:Kaf:

یکی از روش های خوب و معتبر آموزشی در هر حوزه ای از علوم ، روش مشارکت در بحث است بدین صورت که افتتاح کننده بحث که می تواند یکی از کارشناسان باشد با مطرح کردن موضوعی خاص آن هم به صورت سئوالی ذهن مخاطبان از هر درجه ی علمی را به خود معطوف نموده برای افراد خالی الذهن نیز استارت خوبی می شود که ذهن خود را فعال نمایند همان روشی که حقیر در تاپیک ها پیاده می کنم بر این اساس است مانند این که :
حسن خلق چیست؟ حدود و اقسام و برکات آن چیست؟(مباحث حسن خلق) ( 1 2)

صبر چیست ؟ و اقسام آن کدام است ؟ ( مباحث صبر شناسی ) ( 1 2)

رزق چیست ؟ و اقسام آن کدامست ؟ و فرمول جلب آن چیست ؟

زیارت چیست ؟ اقسام و فوائد زیارت کدامست ؟ ( مباحث زیارت ) ( 1 2)

این روش بحث موجب ایجاد انگیزه در مشارکت و رقابت و تحرک کاربران می شود
و هر کس به اندازه فهم و علم خود در مباحث وارد می گردد.

و من الله التوفیق

روشنا;100025 نوشت:

يكي از رفتارهاي خيلي مهمي كه بحث كنندگان در مباحث بايد داشته باشند .روحيه حقيقت پذيري هست نه هر چيزي خودم نوشتم پذيري

متاسفانه گاهي اين مسئله رعايت نميشه و يه جورايي باعث جنگ و دعوا يا دلخوري توي مباحث ميشه . و بحث از مسيرش منحرف ميشه .
به اميد داشتن مباحث هر چه خوبتر:Gol:

با تشکر از روشنا گرامی:Gol:

به نکته ی فراگیر وقابل ملاحظه ای اشاره کرده اید .

یکی از آداب شرکت در مباحثات روحیه ی حقیقت پذیری وانتقاد پذیری است .

شرکت در مباحثات فقط برای به کرسی نشاندن حرف خودمان نیست.
بلکه بخصوص مباحثات عمومی راهی است برای تبادل نظرات ودانسته ها و تجربیات .

حضور در مباحث را از نظر موضوع می توان به دو گروه عمده وبزرگ تقسیم نمود
1- موضوعات عمومی 2 - موضوعات تخصصی
موضوعات عمومی معمولا" از طرف کاربران محترم به صورت عام وپیش پا افتاده معمولا" تحت تأثیر تجربیات و باورهای شخصی افراد آنهم با استقبال زیاد پاسخ داده میشوند .
از ویژگیهای این نوع از موضوعات :
1- تکرار مکرر یک باور (صحیح یا غلط) عرفی از طرف کاربران با ادبیات مختلف است . که گاها" سبب بی محتوایی و تراکم مطالب نه چندان مفید میشود .

در این میان چون فرهنگها وسطح علمی و تجربیات و باورها و نوع اعتقادات میان شرکت کنندگان بسیار متفاوت است غالبا" موجبات دلخوری و گاها" درگیری های لفظی هم میشود .

که این گونه رفتارها از جمله خصوصیات مباحثات مجازی میباشد.راستی شما فکر میکنید چرا؟؟؟

تا اینجای بحث اگر دوستان نظری دارند مشتاق شنیدن نظرات هستیم .

............................................................................. حق یارتان :roz:................................................................................

با تشکر از دوستان فعال در مباحثات مختلف سایت اما بی نظر مان :Gol:

راستی در مورد آداب ورفتارهای خودتان ودوستان مجازی تان در مباحثات هیچ نظری ندارید ؟ آیا اصلا" در این مورد فکر کرده اید ؟
با توجه به بازدید بیش از 70 نفر از شب گذشته تا به حال از این موضوع بزودی دلیل این بی میلی شما دوستان عزیز را برای شرکت در این بحث و پیگیری حاشیه ای این بحث را مطرح خواهم کرد !!!!:ok:

راستی خودتان در این باره چه فکری میکنید ؟

............................................................................... حق یارتان :roz:......................................................................................

یکی از آداب مهم مباحثه احترام به آراء وعقاید شرکت کنندگان در بحث واز جمله هم مباحثه ای میباشد .

در این مورد ذکر چند مطلب برای تلنگر بر اندیشه خالی از فایده نیست .

اولا" باید توجه داشته باشیم که (من) به طور اخص صاحب رأی مطلق در مباحثه نیستم و امکان خطا در رأی و نظر (من) نوعی هم وجود دارد . پس مراقب باشیم که هر گونه اظهار نظر از طرف افراد مشارکت کننده در بحث وبه طور اخص هم مباحثه ای مان ممکن است از نظر ما مستند تر و صحیح تر باشد .
در این مورد وظیفه ی ما تحقیق وبر رسی مطلب ارایه شده از طرف مقابلمان میباشد .زیرا گرچه ما به صحت دانسته های خود اطمینان داریم ، اما ممکن است مطلب جدید نظریه ویا تحقیق جدید تر و به روز تر باشد . ویا فهم طرف مقابل از مطلب به شیوه ی دیگر وشاید هم بهتر اجام گرفته باشد .
در این صورت با کمی تامل و برسی نه تنها به جنگ اعتقادی و اعتباری کلام شریک بحثمان نرفته ایم بلکه بر اطلاعات ما نیز افزوده میشود .
اما در صورت رفع تردید از اینکه مطلب ارایه شده دارای نقص است باید با دلایل و اسناد معتبر (ونه از روی سلیقه واظهار نظر شخصی )پاسخ ایشان را بدهیم .

ثانیا" در صورت درک این مطلب که (من) نوعی در گوشه ای از مطالبم ویا کل مطلبم اشکال وجود دارد باید که به احترام شعور مشارکان در بحث وهمچنین احترام بر شعور خودم به این اشکال اعتراف( هر چندضمنی) نموده ودر صدد رفع اشکال برآییم

ثالثا" در مباحث افراد با اعتقادات و عقاید و باور های گوناگون شرکت دارند . در این مورد وبخصوص برخورد با این افراد دوستان را به ارایه یراه کار های مؤثر دعوت مینمایم .

به نظرشما اگر با کسی که مباحثه می کنیم اختلاف اعتقادی یا عقیدتی و یانظری و یا ارزشی داشته باشیم چه باید بکنیم ؟

......................................................................... حق یارتان :roz:................................................................................

سلام وقتی‌ یه پستی میدن که اصلا ربطی‌ به موضوع نداره خوب منم که تو بحث هستم مجبورم جواب بدم

اگه اینجوریه اسکدین هر تایپیکش بیشتر از ۵ تا پست نباید باشه چه کاری هرکی‌ حرفشو میزنه میره خوب

پس چطور هر تایپیک تعداد صفحاتش به ۵۰ تا هم مریسه در صورتی‌ که اکثرا تکرار مکرات و خیلی‌ هاشونم بحث و جدل
دیگه ماشالا همتون استادین میدونین من چی‌ میگم

پس بذارین یه چیزی براتون روشن کنم ۹۹% بحثاتون اندازه‌ فندقم مغز ندران چرا چون همش یکی‌ می‌زنه تو سره یکی‌ دیگه و تکراریو موضوعات شخصی

guest;109260 نوشت:
اگه اینجوریه اسکدین هر تایپیکش بیشتر از ۵ تا پست نباید باشه چه کاری هرکی‌ حرفشو میزنه میره خوب

سلام بر بقیة الله الاعظم ومنتظرانش

بزرگوار اگر قرار باشه هرکس حرف خودش رابزند و برود این میشود (جدل ) نه مباحثه وجدل هم به نوعی جنگ لفظی اطلاق میشود که هر کی میخواهد در آن به نوعی وگاها" از هر طریقی حرف خود را حتی ناحق به کرسی بنشاند .البته آنچه گفتم معنای عرفی جدل است . مباحثه یعنی بحث از روی علم و مستند و کلاسیک !

ومنظور بنده هم کشاندن مشارکت در موضوعات در این سایت از مجادله به مباحثه است .
که البته اگر در آن دقت شود به دهها صفحه هم میرسد که پر محتوا است ونه بی محتوا وگاها" کم محتوا !

............................................................................ حق یارتان :roz:.......................................................................

••ostad••;109274 نوشت:

بزرگوار اگر قرار باشه هرکس حرف خودش رابزند و برود این میشود (جدل ) نه مباحثه وجدل هم به نوعی جنگ لفظی اطلاق میشود که هر کی میخواهد در آن به نوعی وگاها" از هر طریقی حرف خود را حتی ناحق به کرسی بنشاند .البته آنچه گفتم معنای عرفی جدل است . مباحثه یعنی بحث از روی علم و مستند و کلاسیک !

سلام
بله استاد منم دقیقا منظورم همین بود

یکم ادبیاتم با ادبیات شما فرق می‌کنه

شما درست میگین دقیقا منظور من حرف شماست

موفق و سلامت باشید:goleroz:

••ostad••;109256 نوشت:
به نظرشما اگر با کسی که مباحثه می کنیم اختلاف اعتقادی یا عقیدتی و یانظری و یا ارزشی داشته باشیم چه باید بکنیم ؟

........................................................................ حق یارتان :roz:...............................................................................

طه;109546 نوشت:
طه;109546 نوشت:
طه;109546 نوشت:

سلام
بنظر من با شرایط ذکر شده تنها راه عملی برای کشیده نشدن مباحثه به مجادله عوض کردن هم مباحثه ای (در صورت امکان)و در غیراینصورت پایان دادن به بحث است.البته در فضای مجازی بنظر می رسد پاسخ ندادن به دوستانی که مشخص است برای بحث مطرح شده احترامی قائل نیستند (که این امر غالبا"مربوط به همان اختلاف عقیده و ارزش ها و...است)و اظهار نظرهایشان همراه با تمسخرو برای عوض کردن فضا است و از باب سرگرمی علاقمند به جدل هستند, انگیزه را از این دسته عزیزان گرفته و خود به خود از بحث خارج می شوند(مصداق عوض کردن هم مباحثه ای).امیدوارم اگر اشتباه می کنم با کمک دوستان متوجه اشتباهاتم بشوم .

روشنا;100025 نوشت:

يكي از رفتارهاي خيلي مهمي كه بحث كنندگان در مباحث بايد داشته باشند .
روحيه حقيقت پذيري هست نه هر چيزي خودم نوشتم پذيري

بالاخره همه ما اعتقادات مشترك زيادي داريم و تابع دستورات دينمون هم هستيم . نبايد چنين مشكلي توي مباحث پيش بياد .بالاخره هر انساني ممكنه برخي افكارش اشتباه باشه . داشتن روحيه حقيقت پذيري براي شركت در مباحث خيلي مهمه .

يه مورد ديگه هم اينكه بر اساس منطق و دليل و منبع بحث انجام بشه .

و همچنين در مواردي كه در بحث شخصي از مذاهب ديگه اي يا شخص مخالفي حضور دارند به جاي بي احترامي بايد با دليل و منطق و در صورت لزوم جديت بحث رو جلو برد .

به اميد داشتن مباحث هر چه خوبتر

:gol:

با سلام و احترام به دوست گرامی
بنده با تمام سخنان شما موافق هستم و اینکه باید روحیه انتقاد پذیری و حقیقت پذیری داشته باشیم قبول است ولی خیلی وقت ها درسته طرفه مقابل حقیقتی رو بیان کرده ولی وقتی ما در جواب حقیقتی رو بیان میکنیم او نمی پذیره و هرچه بگوییم میره سراغ همون حرف اولش چون هیچ پاسخ حقی جز حرف اولش نداره و در ادامه ی مباحث سعی بر مخالفت و پافشاری بر حرف اولش داره و اگر هم پاسخ های حقیقی دیگر بیاوریم میخواهد بگوید از بحث خارج شدی...

نظر حقیر این است در مباحثه باید بین مباحثه کننده ها حداقل حداقل یک نکته مشترک باشد تا بتوانند با هم بحث کنند و نتیجه بدهد وگرنه هر دو طرف سعی بر توجیه دیگر و در مواردی تخریب یکدیگر می کنند...

ashr;193073 نوشت:
ولی خیلی وقت ها درسته طرفه مقابل حقیقتی رو بیان کرده ولی وقتی ما در جواب حقیقتی رو بیان میکنیم او نمی پذیره و هرچه بگوییم میره سراغ همون حرف اولش چون هیچ پاسخ حقی جز حرف اولش نداره و در ادامه ی مباحث سعی بر مخالفت و پافشاری بر حرف اولش داره و اگر هم پاسخ های حقیقی دیگر بیاوریم میخواهد بگوید از بحث خارج شدی

باسلام خدمت دوستان عزیز.من فکر می کنم بیشتر اوقات(البته نه همیشه)
علت عدم پذیرش حرف حق ومنطقی(غرور جوانی) است.خود من با کسی بحث می کردم که واقعا دیگر به جایی رسید که هیچ جوابی نداشت اما فکر می کرد اگر قبول کند یعنی کم آورده!
این درست نیست.بقول دوستمان ما همه مشترکاتی داریم.وقتی حق را تشخیص دادیم یا نتوانستیم استدلال منطقی بکنیم دیگر بحث نیست.جدل است.درآن مورد هم من تا دیدم قصد طرف فقط مغالطه وجدل است کناره گرفتم.متاسفانه مباحثه داور می خواهد که شخص مغلطه کننده نتواند ذهن خوانندگان مباحث را منحرف کند که در این سایت ما چنین داوری ای نداریم.لذا مباحث اکثرا به جای خاصی منتهی نمی شود!
موضوع قفل شده است