صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا جبرئیل هنگام آغاز پیامبری رسول الله سینه او را فشرد؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر 1389
  علاقه
  نقاشی
  نوشته
  110
  صلوات
  533
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آیا جبرئیل هنگام آغاز پیامبری رسول الله سینه او را فشرد؟
  شنیده ام که می گویند جبرئیل علیه سلام هنگامی که پیامبر به پیامبری رسید و از او خواست تا سوره علق را بخواند پیامبر بلد نبود و جبرئیل پیامبر را چند بار فشار داد تا پیامبر توانست بخواند سند این مطلب کجاست؟ درسته یا نه ؟
  با تشکر


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  مطالعه بازی و دین و بحث
  نوشته
  5,727
  صلوات
  26050
  حضور
  33 روز 4 ساعت 50 دقیقه
  وبلاگ
  2
  دریافت
  95
  آپلود
  0
  گالری
  33
  اسلام درخشانترین راه است
  غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

  موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
  عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
  (همان ح-10811)
 4. #3

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  مطالعه بازی و دین و بحث
  نوشته
  5,727
  صلوات
  26050
  حضور
  33 روز 4 ساعت 50 دقیقه
  وبلاگ
  2
  دریافت
  95
  آپلود
  0
  گالری
  33  سلام

  من شنیدم که چند بار گفت بخوان اما این که فشارش بدهد نه
  حتما جواب این موضوع را بدهید
  ممنون

  اسلام درخشانترین راه است
  غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

  موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
  عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
  (همان ح-10811)
 5. #4

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  10,840
  صلوات
  40321
  حضور
  79 روز 11 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18  نقل قول نوشته اصلی توسط گلبرگ نمایش پست ها
  شنیده ام که می گویند جبرئیل علیه سلام هنگامی که پیامبر به پیامبری رسید و از او خواست تا سوره علق را بخواند پیامبر بلد نبود و جبرئیل پیامبر را چند بار فشار داد تا پیامبر توانست بخواند سند این مطلب کجاست؟ درسته یا نه ؟
  با تشکر

  با سلام
  نقد روايات اهل سنت پيرامون بعثت
  عروة بن زبير شايد پيش خود فكر كرده كسى كه در هرعلمى داناترين مردم روى زمين باشد در امثال اينگونه امور نيزميتواند اظهار نظر كند،و امثال بخارى و مسلم نيز اين اظهار نظرشخصى را بعنوان يكحديث صحيح در كتاب خود آورده و بدان‏احتجاج كرده‏اند.
  داستان كيفيت‏بعثت آن حضرت را بزرگان اهل سنت‏مانند بخارى و مسلم و ابن هشام در سيره طبق روايتى كه ازعايشه نقل كرده‏اند و آنرا صحيحترين روايت در باب وحى‏دانسته و روى جملات آن بحث كرده و بلكه طبق پاره‏اى ازمضامين آن فتوى داده‏اند اينگونه است:

  «قال البخارى:حدثنا يحيى بن بكير،حدثنا الليث،عن عقيل،عن ابن شهاب،عن عروة بن الزبير،عن عائشة رضى الله عنها انهاقالت:

  اول ما بدى‏ء به رسول الله صلى الله عليه و سلم من الوحى الرؤياالصالحة فى النوم،و كان لا يرى رؤيا الا جاءت مثل فلق الصبح.

  ثم حبب اليه الخلاء،و كان يخلو بغار حراء فيتحنث فيه-و هوالتعبد-الليالى ذوات العدد قبل ان ينزع الى اهله و يتزود لذلك،ثم‏يرجع الى خديجة فيتزود لمثلها.

  حتى جاءه الحق و هو فى غار حراء.

  فجاءه الملك فقال:اقرا.فقال:ما انا بقارى‏ء.قال:فاخذنى‏فغطنى حتى بلغ منى الجهد ثم ارسلنى.فقال:اقرا فقلت:ما انابقارى‏ء. فاخذنى فغطنى الثانية حتى بلغ منى الجهد ثم ارسلنى.

  فقال:اقرا.فقلت:ما انا بقارى‏ء،فاخذنى فغطنى الثالثة حتى بلغ‏منى الجهد.ثم ارسلنى فقال:اقرا باسم ربك الذى خلق. خلق‏الانسان من علق،اقرا و ربك الاكرم.الذى علم بالقلم.علم‏الانسان ما لم يعلم.

  فرجع بها رسول الله صلى الله عليه و سلم يرجف فؤاده،فدخل‏على خديجة بنت‏خويلد،فقال،زملونى زملونى.فزملوه حتى ذهب‏عنه الروع.

  فقال لخديجة-و اخبرها الخبر-:لقد خشيت على نفسى.

  فقالت‏خديجة:كلا،و الله لا يخزيك الله ابدا.انك لتصل‏الرحم و تقرى الضيف،و تحمل الكل،و تكسب المعدوم،و تعين على‏نوائب الحق.

  فانطلقت‏به خديجة حتى اتت ورقة بن نوفل بن اسد بن‏عبد العزى ابن عم خديجة.و كان امراءا قد تنصر فى الجاهلية،و كان‏يكتب الكتاب العبرانى،فيكتب من الانجيل بالعبرانية ما شاء الله ان‏يكتب.و كان شيخا كبيرا قد عمى.

  فقالت له خديجة:يابن عم!اسمع من ابن اخيك.فقال له ورقة:

  يابن اخى ماذا ترى؟فاخبره رسول الله صلى الله عليه و سلم خبر ماراى.فقال له ورقة:هذا الناموس الذى كان ينزل على موسى،ياليتنى فيها جذعا،ليتنى اكون حيا،اذ يخرجك قومك.فقال‏رسول الله صلى الله عليه و سلم:«او مخرجى هم؟! »فقال:نعم،لم يات احد بمثل ما جئت‏به الا عودى،و ان يدركنى يومك انصرك‏نصرا مؤزرا.

  ثم لم ينشب ورقة ان توفى و فتر الوحى‏»تا اينجا روايتى است كه بخارى در نخستين باب صحيح‏خود نقل كرده و اين روايت دنباله‏اى هم دارد كه بخارى آنرا دركتاب التعبير با همين سند و متن روايت كرده و دنباله آن چنين‏است:

  «...و فتر الوحى فترة.حتى حزن رسول الله صلى الله عليه‏و سلم-فيما بلغنا-حزنا غدا منه مرارا كى يتردى من رؤوس شواهق‏الجبال.فكلما اوفى بذروة جبل لكى يلقى نفسه تبدى له جبريل‏فقال:يا محمد،انك رسول الله حقا.فيسكن لذلك جاشه،و تقرنفسه،فيرجع.فاذا طالت عليه فترة الوحى غدا لمثل ذلك.قال:

  فاذا اوفى بذورة جبل تبدى له جبريل فقال له:مثل ذلك‏»
  ترجمه:

  بخارى به سند خود از عايشه روايت كرده كه گويد:نخستين بارى‏كه وحى بر رسول خدا«ص‏»آمد خوابهاى راست‏بود كه خوابى نمى‏ديد جز آنكه مانند صبح روشن مى‏آمد،سپس به حالت ‏خلوت علاقه‏مند شد ودر غار حرا خلوت گزيده و شبهاى معدودى را به عبادت مى‏گذراند پيش‏از آنكه به نزد خانواده بيايد و براى آن توشه گيرد،سپس به نزد خديجه‏بازگشته و براى آن توشه برمى‏گرفت.

  تا وقتى كه حق به نزد او آمد و آن حضرت در غار حرا بود.

  پس فرشته نزد آنحضرت آمده و گفت:بخوان:فرمود:من خواندن‏ندانم!گويد:پس آن فرشته مرا گرفت و بسختى فشارم داد بدان حد كه‏طاقتم تمام شد سپس رهايم كرد و گفت:بخوان!من گفتم:خواندن‏ندانم،دوباره مرا گرفت و براى بار دوم مرا بسختى فشار داد بحدى كه‏طاقتم تمام شد آنگاه رهايم كرد و گفت:بخوان!گفتم:خواندن ندانم،كه براى سومين بار مرا گرفت و بسختى فشارم داد بحدى كه طاقتم تمام‏شد و سپس مرا رها كرده و گفت:

  بخوان بنام پروردگارت كه آفريد...(تا بآخر آيات)

  پس رسول خدا«ص‏»بازگشت در حالى كه دلش ميلرزيد و بهمان‏حال بنزد خديجه آمد و گفت:مرا بپوشانيد،مرا بپوشانيد! پس آنحضرت راپوشاندند تا اضطراب و ترس از او دور شد.

  رسول خدا شرح حال خود را براى خديجه بيان داشته و فرمود:من برخويشتن بيمناكم!

  خديجه گفت:هرگز!بخدا سوگند كه خداوند تو را خوار نخواهد كرد،زيرا تو صله رحم ميكنى و مهمان‏نوازى و سختيها را تحمل مى‏كنى و ناداران را دارا مى‏كنى و بر پيش‏آمدهاى حق كمك مى‏كنى!

  سپس خديجه آنحضرت را برداشته و بنزد ورقة بن نوفل بن اسد بن‏عبد العزى كه پسر عموى خديجه بود آورد،و او مردى بود كه در زمان‏جاهليت‏بدين نصرانيت درآمده بود و كتابهاى عبرانى و انجيل را بمقدارزيادى نوشته و پيرمردى بود كه كور شده بود.

  خديجه بدو گفت:عموزاده از برادرزاده‏ات بشنو!ورقه گفت:

  عموزاده چه مى‏بينى؟رسول خدا«ص‏»آنچه را ديده بود بدو خبر داد،ورقه گفت:اين همان ناموسى است كه بر موسى نازل ميشد و اى كاش‏من امروز جوانى بودم اى كاش من در آنروز كه قوم تو تو را بيرون ميكنندزنده بودم،رسول خدا«ص‏»فرمود:مگر مرا بيرون مى‏كنند؟گفت:

  آرى،هر كس گفتارى مانند تو براى مردم بياورد مورد دشمنى قرارميگيرد و اگر آنروز تو را من درك كنم پيوسته تو را يارى خواهم كرد.

  و پس از اين جريان بمدت كمى ورقه از دنيا رفت،و وحى قطع ‏شد...

  ...چنانچه رسول خدا بسختى غمگين گرديد تا بدانجا كه بارهاخواست‏خود را از بالاى نوكهاى كوهها پرت كند و هر بار كه ببالاى كوهى‏ميرفت تا خود را پرت كند جبرئيل در برابر او ظاهر ميشد و مى‏گفت:اى‏محمد تو بحق رسول خدا هستى،و همان سبب ميشد كه دلش آرام گيرد،و جانش استقرار يابد،و چون فترت وحى طول مى‏كشيد دوباره بهمان‏فكر ميافتاد و چون به بالاى كوه ميرفت جبرئيل در برابر او ظاهر ميشد و همان سخنان را به او مى‏گفت...!

  و اينك تحقيقى درباره سند و متن اين حديث‏اما از نظر سند:همانگونه كه شنيديد اين حديث از زهرى از عروة بن زبير ازعايشه نقل شده...و زهرى همان كسى است كه در تثبيت‏ حكومت مروانيان و ستمگران نقش داشته و نويسنده هشام بن‏عبد الملك و معلم فرزندان او بوده...اگر چه گفته‏اند كه در آخرعمر توبه كرده و جزء اصحاب امام چهارم عليه السلام درآمده،اما آيا اين حديث را قبل از توبه نقل كرده با بعد از آن؟

  نميدانيم!...

  و گذشته از اين،سماع او از عروة بن زبير نيز به اثبات‏نرسيده چنانچه ابن حجر در تهذيب التهذيب گفته... و عروة بن زبير-برادر عبد الله بن زبير و خواهر زاده عايشه-نيزهمان كسى است كه براى تثبيت همان حكومت غاصبانه موقت‏برادرش عبد الله بن زبير در مكه و مدينه از انتساب هر دروغ ‏و تهمتى نسبت‏به بنى هاشم باك نداشت تا آنجا كه ابن‏ابى الحديد از استادش اسكافى نقل مى‏كند كه عروة بن زبير از كسانى بود كه از معاويه پول مى‏گرفت و در مذمت على‏عليه السلام حديث جعل ميكرد،و سپس از اين نمونه حديثهاى‏جعلى،كه بوسيله كيسه‏هاى پول معاويه شرف صدور و اجلال ‏نزول فرموده بود!

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )


 6. #5

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,641
  صلوات
  10128
  حضور
  30 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و تشکر از برادرم رضا
  علامۀ طباطبایی«رحمه الله» در تفسیر سورۀ علق در بحث روایی آن می فرمایند[1]:
  در الدر المنثور است كه عبد الرزاق، احمد، عبد ابن حميد، بخارى، مسلم، ابن جرير، ابن انبارى- در كتاب مصاحف- ابن مردويه و بيهقى، از طريق ابن شهاب از عروة بن زبير از عايشه روايت كرده‏اند كه گفت: اولين روزنه‏اى كه از وحى به روى رسول خدا (صلی الله علیه وآله) باز شد، اين بود كه در عالم رؤيا در خواب چيزهايى مى‏ديد كه چون صبح روشن در خارج واقع مى‏شد.
  سپس علاقه و محبت به خلوت و تنهايى در دلش انداخته شد، و (غالبا) تك و تنها در غار حرا- 18 كيلومترى مكه- بسر مى‏برد، و در هر سال براى اينكه مدتى در آنجا به تهجد و عبادت بپردازد، خود را آماده مى‏ساخت و آب و طعام تهيه مى‏كرد، و آن مدت را يكسره به عبادت مى‏پرداخت و به خانه نمى‏رفت، سال بعد نيز چنين مى‏كرد، و باز براى آن مدت توقف در حرا خود را آماده مى‏ساخت، تا آنكه شبى كه در غار حرا بود، فرشته خدا حق را بر او نازل كرد، و بدو گفت:" اقرا" رسول خدا (صلی الله علیه وآله) پاسخ داد: من خواندن بلد نيستم.
  رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود: آن فرشته مرا گرفت و فشارى بر من وارد آورد، به طورى كه تاب و توانم از دست رفت آن گاه رهايم كرد، و دوباره گفت:" اقرا" گفتم من خواندن بلد نيستم، باز مرا گرفت و فشار داد، به طورى كه طاقتم از دست رفت، اين بار هم مرا رها كرد و گفت:" اقرأ" گفتم خواندن نمى‏دانم، بار سوم مرا گرفت، و همان فشار را وارد آورد، به طورى كه توانم از دست رفت، اين بار نيز مرا رها كرد و گفت:" اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ خَلَقَ الْإِنْسانَ مِنْ عَلَقٍ اقْرَأْ وَ رَبُّكَ الْأَكْرَمُ الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ ...".
  پس رسول خدا (صلی الله علیه وآله) اين سوره را گرفت، و به طرف مكه برگشت، در حالى كه قلبش به شدت مى‏تپيد، تا به خانه خديجه دختر خويلد رسيد، گفت:مرا بپيچيد، مرا بپيچيد، اهل خانه او را در روپوشى پيچيدند، تا آن حالت ترس و اضطرابش آرام گرفت، آن گاه به خديجه رو كرد و داستان را براى او باز گفت، و در آخر گفت بر جان خود مى‏ترسم. خديجه گفت: ابدا چيزى نيست، خدا هرگز تو را خوار نمى‏كند، براى اينكه تو شخصى نيكوكارى، و صله رحم مى‏كنى و زحمت ديگران را تحمل مى‏نمايى و برهنگان را مى‏پوشانى، تو ميهمان‏نواز و ياور مبتلايانى.
  آن گاه خديجه آن جناب را نزد پسر عمش ورقة بن نوفل بن اسد بن عبد العزى كه در جاهليت از بت‏پرستى به كيش نصرانيت درآمده بود آورد، و ابن ورقه زبان عبرانى را مى‏دانست و انجيل را به طور كامل به عبرانى مى‏نوشت، مردى سالخورده و نابينا بود خديجه گفت: اى پسر عم كمى به سخنان پسر برادرت گوش كن.

  [1]. ترجمه الميزان، ج‏20، ص: 557
  ویرایش توسط صدرا : 1390/01/17 در ساعت 01:37
  آیا جبرئیل هنگام آغاز پیامبری رسول الله سینه او را فشرد؟
  (فَلِلَّهِ الْحَمْدُ رَبِّ السَّماواتِ وَ رَبِّ الْأَرْضِ رَبِّ الْعالَمِينَ وَ لَهُ الْكِبْرِياءُ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ)

  (الجاثیة:37)


 7. #6

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,641
  صلوات
  10128
  حضور
  30 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ورقه گفت: اى برادرزاده چه مى‏بينى؟ رسول خدا (صلی الله علیه وآله) آنچه ديده بود به او خبر داد، ورقه گفت: اين همان ناموسى است كه خدا بر موسايش نازل مى‏كرد، و اى كاش من در آن درخت شاخه‏اى بودم، و اى كاش زنده مى‏ماندم تا آن روزى كه قوم تو از مكه بيرونت مى‏كنند. رسول خدا (صلی الله علیه وآله) پرسيد بيرون كنندگان من قوم من خواهند بود؟ گفت بله، هيچ پيامبرى نياورده مثل آنچه تو آورده‏اى، مگر آنكه مورد حمله و دشمنى قومش قرار گرفته، و من اگر آن روز تو را دريابم ياريت خواهم كرد، يارى صميمانه، ليكن چيزى نگذشت كه ورقه از دنيا رفت و مدتى وحى تعطيل شد[1] .
  ابن شهاب مى‏گويد: ابو سلمة بن عبد الرحمن برايم حديث كرد كه جابر بن عبد اللَّه انصارى روزى از مساله وحى سخن مى‏گفت، در ضمن سخن، گفت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود در حينى كه داشتم قدم مى‏زدم ناگهان صوتى از طرف آسمان شنيدم، سربلند كردم ناگهان همان كسى را ديدم كه در غار حرا او را ديده بودم، ديدم كه بين آسمان و زمين بر كرسى نشسته من از ديدنش دچار رعب شده به خانه برگشتم، و گفتم مرا بپيچيد مرا بپيچيد، در همين حال اين آيه نازل شد كه:" يا أَيُّهَا الْمُدَّثِّرُ قُمْ فَأَنْذِرْ وَ رَبَّكَ فَكَبِّرْ وَ ثِيابَكَ فَطَهِّرْ وَ الرُّجْزَ فَاهْجُرْ" از آن به بعد وحى خدا پى در پى رسيد[2] .
  و نيز در همان كتاب است كه ابن ابى شيبه و ابن جرير و ابو نعيم (در كتاب دلائل)، از عبد اللَّه بن شداد روايت كرده‏اند كه گفت: جبرئيل بر محمد (صلی الله علیه وآله) نازل شد و گفت: اى محمد بخوان. پاسخ داد من خواندن نمى‏دانم، او را در آغوش خود كشيد، سپس گفت: اى محمد بخوان، پاسخ داد سواد ندارم. گفت:" اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ ... ما لَمْ يَعْلَمْ".
  پس رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نزد خديجه آمد و گفت: اى خديجه به گمانم چيزى به من شده. خديجه گفت حاشا، به شما چيزى نشده، به خدا قسم پروردگار تو به تو آسيبى نمى‏رساند، چون تا كنون حتى يك عمل زشت نكرده‏اى، خديجه اين را گفت و برخاسته نزد ورقه رفت و جريان را به او گفت. ورقه گفت اگر مطلب همين طور باشد كه او گفته (به تو مژده مى‏دهم كه) شوهرت پيغمبرى از پيامبران است، و به زودى از امتش صدمه‏هاى بسيار خواهد ديد، و اگر من نبوتش را درك كنم حتما به او ايمان مى‏آورم.
  راوى مى‏گويد: بعد از اين جريان مدتى جبرئيل نازل نشد خديجه گفت: به نظرم پروردگارت بر تو خشم كرده آن گاه خداى تعالى اين سوره را نازل كرد:" وَ الضُّحى‏ وَ اللَّيْلِ إِذا سَجى‏ ما وَدَّعَكَ رَبُّكَ وَ ما قَلى‏".[3]

  [1]. الدر المنثور، ج 6، ص 368.

  [2].همان.

  [3].همان.
  آیا جبرئیل هنگام آغاز پیامبری رسول الله سینه او را فشرد؟
  (فَلِلَّهِ الْحَمْدُ رَبِّ السَّماواتِ وَ رَبِّ الْأَرْضِ رَبِّ الْعالَمِينَ وَ لَهُ الْكِبْرِياءُ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ)

  (الجاثیة:37)


 8. #7

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,641
  صلوات
  10128
  حضور
  30 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  مؤلف: در اين باب روايتى آمده كه سوره‏اى كه جبرئيل بر آن جناب نازل كرد سوره حمد بود. [1]
  ولى اين داستان كه در روايات آمده خالى از اشكال و بلكه اشكالها نيست، براى اينكه اولا به رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نسبت شك در نبوت خود داده و گفته كه:
  آن جناب احتمال داده آن صدا و آن شخصى كه بين زمين و آسمان ديده و آن سوره‏اى كه به او نازل شده همه از القائات شيطانى باشد، و ثانيا به وى نسبت داده كه اضطراب درونيش زايل نشد، تا وقتى كه يك مرد نصرانى- ورقة بن نوفل- كه خود را به رهبانيت زده بود به نبوتش شهادت داد، آن وقت اضطرابش زايل شد.
  در حالی که خداى تعالى در باره آن جناب فرموده:" قُلْ إِنِّي عَلى‏ بَيِّنَةٍ مِنْ رَبِّي"[2]، و چگونه ممكن است چنين كسى از سخنان يك نصرانى تحت تاثير قرار گيرد، و براى آرامش خاطرش محتاج به آن باشد، مگر در آن سخنان چه حجت روشنى بوده؟ و مگر خداى تعالى در باره آن جناب نفرموده:" قُلْ هذِهِ سَبِيلِي أَدْعُوا إِلَى اللَّهِ عَلى‏ بَصِيرَةٍ أَنَا وَ مَنِ اتَّبَعَنِي"[3] و آيا اعتماد كردن به قول ورقه بصيرت است، و بصيرت پيروانش هم همين است كه ايمان آورده‏اند به كسى كه به گفتارى بى دليل ايمان آورده و اعتماد كرده؟ و آيا وضع ساير انبياء هم بدين منوال بوده، و آنجا كه خداى تعالى مى‏فرمايد:
  " إِنَّا أَوْحَيْنا إِلَيْكَ كَما أَوْحَيْنا إِلى‏ نُوحٍ وَ النَّبِيِّينَ مِنْ بَعْدِهِ" [4]، امت اين انبيا هم اعتمادشان به نبوت پيغمبرشان براى اين بوده كه مثلا پير مردى همانند ورقه گفته است كه نوح پيغمبر است، و يا هود و صالح پيغمبرند؟ قطعا پايه تشخيص نبوت يك پيغمبر اينقدر سست نيست.
  بلكه حق اين است كه: نبوت و رسالت ملازم با يقين و ايمان صد در صد شخص پيغمبر و رسول است، او قبل از هر كس ديگر يقين به نبوت خود از جانب خداى تعالى دارد، و بايد هم چنين باشد، روايات وارده از ائمه اهل بيت (عليهم السلام) هم همين را مى‏گويد.  [1]. مجمع البيان، ج 10، ص 514.

  [2]. بگو من از ناحيه پروردگارم در كارم هوشيارم. سوره انعام، آيه 57.

  [3]. بگو اين است راه من، من بر بصيرتى خدا دادى به سوى خدا دعوت مى‏كنم، هم خودم و هم هر كس كه مرا پيروى كند، كه او نيز داراى اين بصيرت مى‏شود. سوره يوسف، آيه 108.

  [4]. ما به تو وحى كرديم همانطور كه به نوح و انبياى بعد از او وحى كرديم. سوره نساء، آيه 163.

  آیا جبرئیل هنگام آغاز پیامبری رسول الله سینه او را فشرد؟
  (فَلِلَّهِ الْحَمْدُ رَبِّ السَّماواتِ وَ رَبِّ الْأَرْضِ رَبِّ الْعالَمِينَ وَ لَهُ الْكِبْرِياءُ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ)

  (الجاثیة:37)


 9. #8

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  2,690
  صلوات
  9637
  حضور
  32 روز 5 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  «فجاء‌ه الملك فقال اقراء. قال: ما انا بقاري فاخذني فخطني حتي بلغ مني الجهد. ثم ارسلني فقال: اقرأ، قلت ما نا بقاري. فاخذني فخطنيالثانيه حتي بلغ مني الجهد. ثم ارسلني فقال: اقرأ. فقلت ما انا بقاري فاخذني فخطني الثاثه ثم ارسلني فقال: اقرأ باسم ربك ... فرجح رسول الله»
  حضرت آيت الله سبحاني ترجمه‌اي فارسي متن بالا را اين گونه مي‌آورد:
  « ... تا اين كه در روز مخصوص فرشته‌اي با لوح فرود آمد و آن را در برابر او گرفت و به او گفت: اقرء يعني: بخوان او از آنجا كه امي و درس نخوانده بود، پاسخ داد كه من توانائي خواندن ندارم، فرشته وحي او را سخت فشرد. سپس درخواست خواندن كرد و همان جواب را شنيد، فرشته بار ديگر او را سخت فشار داد. اين عمل سه بار تكرار شد و پس از فشار سوم ناگهان در خود احساس كرد مي‌تواند لوح كه در دست فرشته است بخواند در اين موقع آيات را كه در حقيقت ديباچه كتاب سعادت بشر به شمار مي‌رود خواند».
  از سوي ديگر جريان آغاز وحي را ابن هشام با جملات و تعبيرات ديگري نقل مي‌كند و مي‌گويد:
  « قال رسول الله(ص) فجاءني جبرئيل و انا ناثم بنمط من ديباج فيه كتاب فقال: اقرء قال: قبت ما اقرء؟ قال: فغتني به حتي ظننت انه الموت، ثم ارسلني قال: اقرء قال: قلت ماذا اقرء باسم ربك ... قال: فقراتها ثم انتهي فانصرف عني و هيبت من نومي»
  يعني
  « پيامبر(ص) مي‌گويد: خوابيده بودم كه جبرئيل همراه با كتاب و يا لوحي نزد من آمد و گفت: بخوان، گفتم: ما اقرأ؟
  چه بخوانم؟(نمي‌توانم خواندن) جبرئيل سخت مرا فشار داد در حدي كه گمان كردم حالت مرگ فرا رسيده است دوباره به من گفت بخوان. گفتم: چه بخوانم؟ باز همان حالت اوليه تكرار شد. بار سوم به من گفت: بخوان، گفتم: چه چيزي را بخوانم؟ گفت: بخوان به نام پروردگارت ... و من خواندم ...»
 10. #9

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  مطالعه بازی و دین و بحث
  نوشته
  5,727
  صلوات
  26050
  حضور
  33 روز 4 ساعت 50 دقیقه
  وبلاگ
  2
  دریافت
  95
  آپلود
  0
  گالری
  33  سلام

  بالاخره
  این که پیامبر را فشار داد صحت داره یا نه ؟

  اسلام درخشانترین راه است
  غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

  موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
  عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
  (همان ح-10811) 11. صلوات ها 2


 12. #10

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,641
  صلوات
  10128
  حضور
  30 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  داستان فوق در منابع اهل سنت است که خدشه های سندی و دلالی دارد و قابل قبول نمی باشد.
  آیا جبرئیل هنگام آغاز پیامبری رسول الله سینه او را فشرد؟
  (فَلِلَّهِ الْحَمْدُ رَبِّ السَّماواتِ وَ رَبِّ الْأَرْضِ رَبِّ الْعالَمِينَ وَ لَهُ الْكِبْرِياءُ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ)

  (الجاثیة:37)


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود