صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برنامه ریزی برای نزدیک شدن به خدا و ائمه/چطور؟

علاقه
    همه چیز جز امور منفی
    نوشته
    86
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    715

پرسش برنامه ریزی برای نزدیک شدن به خدا و ائمه/چطور؟

سلام
    خسته نباشید
    کارشناسان محترم من دچار مشکل شدم
    من با عنوان برنامه جانبی مربوط به انجام کارهای معنوی و عباداتم برنامه ای برای خودم تنظیم کردم
    با استفاده از مفاتیح
    مثلا هر روز خواندن بخشی از قرآن با توجه به معانی و خواندن زیارت مخصوص هر امام رو برای خودم در نظر گرفتم روزهای پنج شنبه رو خواندن زیارت عاشورا و جمعه ها رو نماز امام زمان و زیارت آل یاسین قرار دادم به علاوه ازکار و دعاهایی بعد از نماز
    مشکلی که برای من ابهام شده این است که آیا برای نزدیک شدن به خدا و ائمه و بنده خوب و مخلص خدا شدن همین مقدار عبادت کافیه یا نه؟
    یا اصلا باید همه دعاها و زیاراتی که در مفاتیح وجود دارد رو مطالعه کرد تا به خدا نزدیک شد یا حدی دارد؟
    من با خودم دارم تمرین میکنم که برای تقویت اراده ام برای عمل به برنامه ام گناهی مرتکب نشم اما هر چقدر سعی میکنم نمیتونم
    لطفا کمکم کنید
    با تشکر

شايد آن روز كه سهراب نوشت: تا شقايق هست زندگي بايد كرد.

خبري از دل پر درد گل ياس نداشت.
    بايد اين طور نوشت: چه شقايق باشد، چه گل پيچك و ياس،‌ جاي يك گل خاليست،
    تا نيايد مهدي، زندگي دشوار است.....

2. صلوات ها 17

3.  

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام قاصدک نمایش پست ها
    مشکلی که برای من ابهام شده این است که آیا برای نزدیک شدن به خدا و ائمه و بنده خوب و مخلص خدا شدن همین مقدار عبادت کافیه یا نه؟ یا اصلا باید همه دعاها و زیاراتی که در مفاتیح وجود دارد رو مطالعه کرد تا به خدا نزدیک شد یا حدی دارد؟
    سلام
    برای تقرب به خدا بندگی باید کرد . در هر زمان و مکانی جلوه ای از بندگی است و منحصر در دعا و زیارت نیست . اما بهترین طریق تقرب پاکی و کسب معرفت است
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

5. صلوات ها 13

نوشته
    66
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    659

سلام- کاش میشد این بحث رو ادامه داد. مطمئنا به جاهای خوبی می رسیدیم
    حتی میشد یه برنامه معنوی گروهی داشت.
    راستش چون تازه واردم نمی دونم چنین برنامه هایی اینجا هست یا نه

خب بود اگر ادامه پیدا می کرد.
    یا علی

7. صلوات ها 13

نوشته
    55
    حضور
    18 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    398

سلام به همه دوستان

نقل قول نوشته اصلی توسط او خواهد آمد... نمایش پست ها
    تا كارشناسان محترم حضور پيدا كنن من نظرمو ميگم

مشکلی که برای من ابهام شده این است که آیا برای نزدیک شدن به خدا و ائمه و بنده خوب و مخلص خدا شدن همین مقدار عبادت کافیه یا نه؟
    یا اصلا باید همه دعاها و زیاراتی که در مفاتیح وجود دارد رو مطالعه کرد تا به خدا نزدیک شد یا حدی دارد؟
    مهمترين راه نزديك شدن به خدا انجام واجبات و ترك محرماته و اينكه همه اعمالو به خاطر رضاي خدا انجام بدي كه كار راحتي هم نيست .

در كنار انجام واجبات عمل به مستحبات هم در حد توان خيلي خوبه مخصوصا بيدار شدن براي نماز شب حتي اگه نتونيم نماز شبم بخونيم فقط بيدار باشيم همين بيدار بودن خيلي به پيشرفت معنوي ادم كمك ميكنه .

دعاهايي هم كه تو مفاتيح و صحيفه سجاديه و ... نوشته شده خيلي خوبه خونده بشه در حد توان ولي بايد مراقب بود فقط به ظاهر توجه نكرد .

به نظر من اگه تو مستحباتم خيلي زياده روي بشه و آدم بخواد همه دعاهارو بخونه كيفيت كارش مياد پايين .
    فكر و ذهن ادم نبايد مقدار دعا و تعداد و .. باشه يه دعاي كوتاه با حضور قلب خيلي آدمو پيش ميبره كه ممكنه اگه كل مفاتيحو بدون حضور قلب بخونيم به اندازه اون يه دعا باعث پيشرفت نشه

من با خودم دارم تمرین میکنم که برای تقویت اراده ام برای عمل به برنامه ام گناهی مرتکب نشم اما هر چقدر سعی میکنم نمیتونم
    نا اميد شيطونه ما كه معصوم نيستيم اين برنامه ها زمان بره منم خيلي تلاش كردم و شكست خوردم ولي نميخوام هيچ وقت تسليم بشم و ميدونم خدا كمكم ميكنه

تو روايات اومده هر يه قدمي كه ما برداريم در راه خير خدا ده قدم بر ميداره

به راهي كه انتخاب كرديد ادامه بديد حتما خدا هم در اين راه به بندگانش كمك ميكنه

التماس دعا
    ویرایش توسط شقايق : ۱۳۹۰/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۲:۲۲
    تا به كي ناله و فرياد كه آن يار كجـاســت
    همه آفاق پر از يار شد اغيــار كجـاســت

هر كه بيدار بود , دولت ديدار برد
    دوست در جلوه ولي عاشق بيدار كجاست

9. صلوات ها 11

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,135
    حضور
    59 روز 23 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

راهنما حقیقت عبودیت و بندگی و چگونگی تقرب به خدا

سلام
    خسته نباشید
    من با عنوان برنامه جانبی مربوط به انجام کارهای معنوی و عباداتم برنامه ای برای خودم تنظیم کردم
    با استفاده از مفاتیح
    مثلا هر روز خواندن بخشی از قرآن با توجه به معانی و خواندن زیارت مخصوص هر امام رو برای خودم در نظر گرفتم روزهای پنج شنبه رو خواندن زیارت عاشورا و جمعه ها رو نماز امام زمان و زیارت آل یاسین قرار دادم به علاوه ازکار و دعاهایی بعد از نماز
    لطفا کمکم کنید
    با تشکر

با سلام و ادب

در پاسخ به این سؤال که آیا عبادت و بندگی صرفاً روزه گرفتن و نماز خواندن و ذکر و دعا و استغفار است؟ باید گفت به استناد روایتی شریفه که می فرماید «لیست العباده بکثره الصلوه و الصیام» عبادت به زیاد نماز خواندن و روزه گرفتن نیست.

روشن می شود که: با اینکه نماز عبادت خداست، روزه عبادت خداست. دعا و ذکر و استغفار، عبادت خداست، اما ما نماز و روزه را بجا می آوریم برای تقرب به حضرت حق جل جلاله چرا که اگر نماز و روزه و اعمال دیگری که انسان بجا می آورد قربة الی الله نباشد این اعمال مخدوش و باطل است.

در عبادت خداوند متعال یکی از مهمترین ارکان عبادت نیّت است و آن هم نیّت قربه الی الله و این نیّت باید دائماً با ما همراه باشد یعنی اینکه از ابتدا تا پایان آن، باید این نیت در شخص عابد حاضر باشد.

پس اگر نیت تقرب به درگاه الهی در جزء جزء هر عبادتی اعم از نماز، روزه، خمس، زکات، حج، جهاد و غیره مدنظر باشد این عبادت معنای واقعی عبادت را دارد و اگر حتی یک جزء این عبادت از نیت قربه الی الله خالی باشد این عبادت باطل است.

بعلاوه اولیاء خدا و علماء راستین همواره چون عبدی ذلیل در برابر خالق خویش بوده و لحظه‎ای از عبادت و راز و نیاز و مناجات با معشوق غافل نبوده‎اند. روح عبادت و بندگی بر تمام اعمال آنها حاكم بوده به طوری كه آنها را تابع محض اوامر پروردگار گردانیده و هوای دوست را بر خواسته‎های خویش ترجیح داده‎اند. زیرا لازمه‎ی بندگی خدا، خالص كردن خود از قید بتها و معبود‎های ظاهری و باطنی است و هر چه انسان خود را از قید هواها و بتهای نفسانی برهاند به همان میزان توفیق بندگی خدا را می یابد. (و این یعنی عبودیت و بندگی واقعی که امری فراتر از عبادت است).

عبادت و بندگی در توصیه ها و مرام بزرگان نیز نمود زیبایی داشته و برای سالکان راهگشاست:

حضرت امام خمینی (ره): سالك الی الله را ضروری است كه به مقام ذل خود پی برد و نصب العین او ذلت عبودیت و عزت ربوبیت باشد. و هر چه این نظر قوت گیرد عبادت روحانی تر شود و روح عبادت قویتر شود...»(1) ...سالك جدیت كند كه عبادت را از روی نشاط و محبت قلب و فرح و انبساط خاطر بجا آورد و از كسالت و ادبار نفس در وقت عبادت احتراز شدید كند... زیرا كه اگر نفس را در اوقات كسالت و خستگی وادار به عبادت كند ممكن است آثار بدی به آن مرتب شود كه از جمله آنها آن است كه انسان از عبادت منضجر شود»(2)

آیت الله قاضی (ره): اما نماز شب پس هیچ چاره ‎ای و گریزی برای مؤمنین از آن نیست، و تعجب از كسی كه می خواهد به كمال دست یابد و در حالی كه برای نماز شب قیام نمی كند و ما نشنیده‎ایم كه احدی بتواند به آن مقامات دست یابد مگر به وسیله‎ی نماز شب. برشما باد به قرائت قرآن كریم در شب باصدای زیبا و غم انگیز پس آن نوشیدنی و شراب مؤمنان است.»(3)

حضرت امام خمینی (ره): نماز شب حضرت امام (ره) از اوائل جوانی تا زمان رحلت ایشان اصلاً ترك نشد. ایشان در هرحال، در صحت در زندان، در خلاصی، در تبعید، حتی بر روی تخت بیمارستان قلب هم نماز شب می خواند.(4) حضرت امام (ره) همواره برنامه‎ی منظمی در امر زیارت، عبادات، اعمال مستحب و تلاوت قرآن داشتند هیچ گاه از اذكار و نوافل و مستحبات غافل نمی ماند و حتی در حال قدم زدن تسبیح در دست ذكر و زیارت می خواندند. ...».(5)

موفق باشید ...

پاورقی______________________________________ ____________
    1. آداب الصلوه ـ ص 9- امام خمینی (ره) مؤسسه نشر وتنظیم آثار امام خمینی (ره) چاپ سوم / 1370 )
    2. همان ص 23
    3. اسوه عارفان (گفته ها و ناگفته ها درباره‎ی عارف كامل علامه سید علی آقا قاضی تبریزی )ـ ص137 و 138 ، صادق حسن زاده ـ محمود طیار مراغی ، (انتشارات مؤمنین ـاول/ 78)
    4. سرگذشتهای ویژه از زندگی حضرت امام خمینی(ره) ـ ج2ـ ص51- مصطفی وجدانی ـ ( چاپ چهاردهم/ 74ـ انتشارات پیام آزادی)
    5. سیمای فرزانگان/ ص159، بنقل از پایگاه اینترنتی اندیشه قم با کمی تغییر و تصرف.

برنامه ریزی برای نزدیک شدن به خدا و ائمه/چطور؟

11. صلوات ها 8

نوشته
    4
    حضور
    1 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19

شناخت اهل بیت و نزدیک شدن به خدا

سلام. یه مدته احساس میکنم از خدا دور شدم و هرکاری میکنم نمیتونم مثل قبل بهش نزدیک بشم قبلاً خیلی حس خوبی داشتم وقتی بهش نزدیک میشدم اما الان هرکاری میکنم نمیدونم چرا بازم احساس میکنم ازش فاصله دارم. گناه رو هم ترک کردم و الحمدالله کم پیش میاد گناه کنم. یه جا نوشته بود که برای نزدیک شدن به خدا شناخت اهل بیت و توسل به اونا لازمه. من متوجه شدم که من به عنوان یک شیعه شناخت زیادی از اهل بیت ندارم. واسه ماه محرم هم تا حالا گریه نکردم. نمیدونم چرا اما اصلاً دلم نمیسوزه. مثل اهل سنت شدم و شناختی از اهل بیت ندارم چیکار باید بکنم؟
    ممنون

13. صلوات ها 8

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali0 نمایش پست ها
    مثل اهل سنت شدم و شناختی از اهل بیت ندارم چیکار باید بکنم؟ ممنون
    سلام

به اهل بیت متوسل شو

دعای توسلو بخون

بعد اخرش از خدا بخواه که تورو به خواستت برسونه

اگر دیدی باز جواب نداد

به خود اهل بیت بگو

شکایت کن!!!!

بگو مگه من گنه کارم

چرا به خدا نزدیک نمی شم

خلاصه ان شاء الله با توسل مشکلتان حل می شه

ببین به کدام یک از معصومین ارادت داری

با اون حرف بزن

و بهش مشکلتو بگو

بعد که حسی در قلبت نمایان شد

با خود خدا صحبت کن و ازش بخواه

البته یک نکنته فراموش نشه

یاد خدا را زیاد بکنید

و به دانید همه چیز به اذن خدا است

و ائمه وقت وسیله اند

و هرگز از خدا و یاد خدا نا امید نشوید

و همه در زیر حکم خدا و زیر اراده اوییم و هرچه بخواهد همان شود ان شاء الله

ویرایش توسط زینب سادات : ۱۳۹۰/۰۶/۱۵ در ساعت ۲۲:۵۷ دلیل: ترکیب دو پست
    اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

15. صلوات ها 8

نوشته
    36
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    203

نقل قول نوشته اصلی توسط mkk1369 نمایش پست ها

اگر دیدی باز جواب نداد

به خود اهل بیت بگو

شکایت کن!!!!

بگو مگه من گنه کارم

چرا به خدا نزدیک نمی شم

سلام خدمت دوست عزیز
    توسل امر فوق العاده موثریه که انسان رو در رسیدن به خدا جلو میندازه که شکی در این نیست اما اگه گاهی اوقات جوابی از خدا یا عزیزان خدا به ما نمی رسه یا یمشکل از خود ماست که جوابشون رو نمی تونیم بشنویم یا تو زندگیمون ببینیم حالا به دلایل مختلف که یکیش می تونه گناه باشه همه ی ما خواسته و ناخواسته دست به کار هایی می زنیم که دل عزیزان خدا رو با اون کارمون می رنجونیم
    یا اینکه صلاح و خیر ما در چیزی که می خوایم نیست و به همین دلیل این دعا و توسل ما ممکنه به نفع ما در جایی دیگر در واقع در جایی خارج از ذهنمون عمل کنه که نتیجه ی همون توسله
    پس شکایت از ایمه و منت گذاشتن به این عزیزان به خاطر کار واجبی که وظیفه ی ماست گناه نکردن }کاری پسندیده و مقبول نیست چرا که این عزیزان بسیییییار داناتر هستن...
    با تشکر
    ویرایش توسط مهدی فاطمه : ۱۳۹۰/۰۶/۱۶ در ساعت ۰۱:۱۲

17. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی فاطمه نمایش پست ها
    کاری پسندیده و مقبول نیست چرا که این عزیزان بسیییییار داناتر هستن...
    سلام

فکر کنم سوء برداشت شده

منظور جوری سخن گفتنه که انگار درمانده ایی

نمی دانی گناه کردی نکردی!!

منت نیست یکجور بیان است
    اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

19. صلوات ها 6

نوشته
    824
    حضور
    15 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    5631

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها

روشن می شود که: با اینکه نماز عبادت خداست، روزه عبادت خداست. دعا و ذکر و استغفار، عبادت خداست، اما ما نماز و روزه را بجا می آوریم برای تقرب به حضرت حق جل جلاله چرا که اگر نماز و روزه و اعمال دیگری که انسان بجا می آورد قربة الی الله نباشد این اعمال مخدوش و باطل است.

در عبادت خداوند متعال یکی از مهمترین ارکان عبادت نیّت است و آن هم نیّت قربه الی الله و این نیّت باید دائماً با ما همراه باشد یعنی اینکه از ابتدا تا پایان آن، باید این نیت در شخص عابد حاضر باشد.

پس اگر نیت تقرب به درگاه الهی در جزء جزء هر عبادتی اعم از نماز، روزه، خمس، زکات، حج، جهاد و غیره مدنظر باشد این عبادت معنای واقعی عبادت را دارد و اگر حتی یک جزء این عبادت از نیت قربه الی الله خالی باشد این عبادت باطل است.

با عرض سلام خدمت شما استاد گرامی

ببخشید استاد اینجا منظورتون از اینکه فرمودید نیتمون برای خدا باشه و قربه الی الله باشه اینه که توی کارمون اخلاص داشته باشیم و ریا نکنیم؟ یا اینکه ...

ویرایش توسط سایه خورشید : ۱۳۹۰/۰۶/۱۶ در ساعت ۱۵:۳۰
    شهید محمود آقا شیری

امروز من می روم ، فردا تو

ولی ببین چه با خود آوردی ، خیر یا شر .

وصیت های پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به ابوذر غفاری

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری