مرد مهربونتون کیه؟

تب‌های اولیه

40 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مرد مهربونتون کیه؟

سلام! به امید آگاهی و معرفت بیشتر، یه سوال دارم از حضورتون: تو زندگیتون به کدوم یک از علما تعلق خاطر بیشتری دارید؟چرا؟

سلام
سوالتون با توضیحش جور در نمیاد
اما من پدرم تنها مردیه که می‌دونم دوسم داره و مهربون
خدا همهٔ پدررو برای دخترا نگاه داره
برای سلامتیشون صلوات و برای شادی روح پدرای گل سفر کرده هم صلوات...

به نظر من جور در میاد! چون اگه به یکی تعلق خاطر داشته باشه،مخصوصآ با دید استاد و شاگردی اون استاد که راه و چاه گفته میشه بهترینو مهربون ترین.این بدیهی که پدرا برای ما دخترا مهربونترینن و چون بدیهی جای سوال نمیمونه. شما گفتید برای سلامتیشون صلوات منم میگم برای شادی روح پدرای گل سفر کرده هم صلوات...

virayesh kardam

مهربانترین مرد مولا علی علیه السلامه

ایشون همیشه شنوای درددل همه هستند چه دختر چه پسر

دوستکامی;97446 نوشت:
سلام
تو زندگیتون به کدوم یک از علما تعلق خاطر بیشتری دارید؟چرا؟

با سلام و احترام

بنده خودم شخصاً به تمامی علما و روحانیون احترام میذارم و برای همه ارزش قائل هستم

منتهی با توجه به فضل و علم شون از لحاظ ارزش طبقه بندی میشن .

ولی سعی کردم در زندگی به هیچ کسی چه عالم و چه غیر عالم تعلق خاطر پیدا نکنم ، و به نوعی دچار شخصیت زدگی نشم .

و همیشه این روایات رو مدنظر دارم :

قال الصادق علیه السلام :

ایاک ان تنصب رجلا دون الحجة و تصدقه فی کل ما قال ؛
بپرهیز از اینکه کسی را (جز حجت معصوم الهی) بدون ‏دليل پیشوا و رهبر خود دانى و او را در هر چه می گويد ، تصديق كنى.

من دخل فى هذا الدين بالرجال اخرجه منه الرجال كما ادخلوه فيه و من دخل فيه بالكتاب و السنة زالت الجبال قبل ان يزول .بحار / 2 / 105

هر کس به اعتبار شخصیت ها وارد دین شود ، به خاطر همین شخصیت ها روزی از دین خارج می شود . اما کسی که به اعتبار کتاب خدا و سنت رسول اکرم و(و ائمه معصومین علیهم السلام) داخل دین شود ، کوه ها از جا کنده می شود ولی تزلزلی در شخص وارد نمی شود.

امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند :

ان دین الله لایعرف بالرجال بل بآیه الحق، فاعرف الحق تعرف اهله ؛

همانا دین خدا را نمی شود به وسیله ی شخصیت ها شناخت ، بلکه بلکه شناخت آن با نشانه ها و آیات حق است . پس اول حق را بشناسید سپس اهل حق را خواهید شناخت .

موفق و سربلند باشید ؛

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

در این مورد باید بگویم تنها کسانی که محضر نورانی علامه ی بزرگوار محمد تقی جعفری را درک کرده اند میتوانند مهربانی -علم - وبزرگواری را تعریف ومعنا کنند .

روحش شاد وقرین رحمت بیکران خداوندباد

....................................................................... حق یارتان :roz:.......................................................................................

شخصیت زدگی؟؟؟؟؟؟؟

چرا دوست داشتن عالمان دین و به شخصیت زدگی تعبیر می کنید؟؟؟؟

منظور من عالملان دینه!مثل آیت الله بهجت.آیت الله بهاء الدینی. علامه طباطبایی.آیت الله قاضی..... شخصیت هایی که اساتیدی هستند

برای شناخت راه خداوند و آگاهی از اعجاز قران و... وهدفم از طرح این سوال شناخت بیشتر علماء با آگاهی از چرا دوستاشتن شما ست تا خودمم خیلی چیزا یاد یگیرم....

ماه بانو;97482 نوشت:
ولی سعی کردم در زندگی به هیچ کسی چه عالم و چه غیر عالم تعلق خاطر پیدا نکنم ، و به نوعی دچار شخصیت زدگی نشم .

با سلام بر دوستان عزیز:Gol:
در تاپیک آیا دوست داشتن نامحرم گناه است هم اشاره شد که دوست داشتن شهدا و عالمان دین و ... اشکالی نداره چون به نظر من دوست داشتن نا محرم وقتی گناه است که با هوس و شهوت در گیر باشد اما در این موارد اینگونه نیست...

دوست داشتن شخصیت های والای دینی باعث شخصیت زدگی نمیشه... مثلا اگر رهبرمان را دوست داشته باشیم این بدان معناست که شخصیت زده هستیم؟؟؟!!!!

دوستکامی;97446 نوشت:
تو زندگیتون به کدوم یک از علما تعلق خاطر بیشتری دارید؟چرا؟

با سلام

به نظر بنده هم درست نیست که نام افراد را ببریم به چند دلیل:

-- شخصیت های بزرک همه قابل احترام اند و حفظ جایگاه و شخصیت انها برای همه ما واجب است

-- ولی غیر از معصومین (ع) همه انسانها در زندگی خود دچار لفزش اند و در معرض گناه

شهید بزرگوار مطهری می فرمودند:
(البته ایشان یکی از بزرگان زمان خود را نام می برد که بنده نام نمی برم )

اگر ما به دنبال خوبی در زندگی فردی بگردیم قطعا در طول 60،70 سال زندگی هر فردی می شود موارد زیادی خوبی پیدا کرد که اگر همه انها را تعریف کنیم فرد را تا حد یک معصوم بالا برده ایم

و از طرفی این فرد معصوم نیست و اگر در زندکی ایشان بگردیم قطعا موارد تاریکی در زندکی ایشان خواهیم یافت که اگر همه انها را قطار کنیم ایشان را در حد فردی گناهکار پایین اورده ایم

ایشان در ادامه می فرمایند :
این فرد نه از مورد اول است و نه از مورد دوم
شخصیت این فرد تشکیل شده از موارد اول و موارد دوم و نه می توان موارد اول را نادیده گرفت و نه مورد دوم را

-- حال در مورد سوال این کاربر عزیز هم نمی توان به فرد خاصی اشاره کرد زیرا احتمالا فردی را که مورد نظر بنده است خوبی های ایشان را شنیده ام و فرد دیگری بدی های ایشان را شنیده است

-- خوب است که شاخص ها را بیان کنیم و بگوییم فردی خوب است و فردی را باید الگو قرار دهیم که این فاکتورها که دستور دین است را رعایت کند و رعایت کرده باشد

-- از طرف دیگر چون انسان در معرض تغییر است وتحول و معلوم نیست انسانی که امروز خوب است فردا روزی چه حالی خواهد داشت

ولی شاخص ها هیچ وقت تاریخ، از بین نمی روند و کهنه نشده و عوض نمی شوند

-- جمله اخر را مزین به فرمایش مولا علی (ع) می کنم که به فردی که در جک جمل دچار شک شده بود فرمودند:
اول حق را بشناس و بعد افراد را با ان شاخص ها بسنج
مشکل تو این است که میزانت برای شناخت حق و باطل افراد اند

طاها;97512 نوشت:
به نظر بنده هم درست نیست که نام افراد را ببریم به چند دلیل: -- شخصیت های بزرک همه قابل احترام اند و حفظ جایگاه و شخصیت انها برای همه ما واجب است -- ولی غیر از معصومین (ع) همه انسانها در زندگی خود دچار لفزش اند و در معرض گناه شهید بزرگوار مطهری می فرمودند: (البته ایشان یکی از بزرگان زمان خود را نام می برد که بنده نام نمی برم ) اگر ما به دنبال خوبی در زندگی فردی بگردیم قطعا در طول 60،70 سال زندگی هر فردی می شود موارد زیادی خوبی پیدا کرد که اگر همه انها را تعریف کنیم فرد را تا حد یک معصوم بالا برده ایم و از طرفی این فرد معصوم نیست و اگر در زندکی ایشان بگردیم قطعا موارد تاریکی در زندکی ایشان خواهیم یافت که اگر همه انها را قطار کنیم ایشان را در حد فردی گناهکار پایین اورده ایم ایشان در ادامه می فرمایند : این فرد نه از مورد اول است و نه از مورد دوم شخصیت این فرد تشکیل شده از موارد اول و موارد دوم و نه می توان موارد اول را نادیده گرفت و نه مورد دوم را -- حال در مورد سوال این کاربر عزیز هم نمی توان به فرد خاصی اشاره کرد زیرا احتمالا فردی را که مورد نظر بنده است خوبی های ایشان را شنیده ام و فرد دیگری بدی های ایشان را شنیده است

سلام بر بقیةالله اللاعظم ومنتظرانش

بزرگوار افراد خاصی مانند علامه جعفری ویا آیت الله بهجت نیازی به تعریف وتمجید ندارند که ما بخواهیم ایشان را بالا ببریم یا نه .خداوند مقام ایشان را متعالی فرموده .

از طرفی نظر همه ی دوستان را به عنوان تاپیک جلب میکنم (مهربون ترین ) که معنای آن بسیار متفاوت است از برداشتهای دوستان بزرگوار .

از طرفی تعلق خاطر داشتن به علماء معمولا" به دلیل تقوا - علم -وفروتنی ایشان است که به نظر نمیرسد ایراد یا اشکالی داشته باشد . زیرا این امور الگوی کمال در انسان است .

........................................................................... حق یارتان :roz:......................................................................................

••ostad••;97542 نوشت:
از طرفی نظر همه ی دوستان را به عنوان تاپیک جلب میکنم (مهربون ترین ) که معنای آن بسیار متفاوت است از برداشتهای دوستان بزرگوار .

با سلام

اتفاقا بنده هم با عنایت به نام این تایپ مطلب نوشتم که بیاییم شاخصه های مرد های مهربون را بنویسم

بنده در تایپک قبلی عرض کردم که احترام تمام علما و بزرگان واجب و کسی حق جسارت به مقام والای بزرگان دین ندارد

ولی اگر شما مثلا بفرمایید علامه جعفری دیگری بگوید علامه طباطبایی و ان دیگری فلانی
برای کاربری سوال خواهد شد چرا فلانی؟؟؟

شما دلیل بیاورید به این دلیل این فرد خوب است چون فلان عمل را کرده

ان دیگری می گوید اتفاقا بنده عکس همان عمل را از ایشان شنیده ام و یا عملی از ایشان شنیده که از ان بدرتر است کاش به جای انجام این عمل ان عمل را ترک می کرد

و.....................بگویید تا هزار مطلب

به نظر این مباحث فایده ای نخواهد داشت

ولی اگر بنویسیم وبگوییم مرد مهربون کسی است که این موارد را رعایت کند و این شاخصه ها را داشته باشد این مطالب هیچ وقت گهنه نخواهد شد

این برداشتی که شما کردین با اصولی که ما قبول داریم مغایر است.چرا ما نباید از علماء بزرگ دینمون صحبت بکنیم و به اندازه ی خودمون سعی در معرفیشون نکنیم؟؟؟؟ این که شما میگید اگر من یک نفر رو بگم یکی دیگه از بدیش میگه پس من نباید معرفی داشته باشم خییلی بد بینانه است. من شاید با معرفی یک استاد از طرف شما سعی در مطالعه آثارشون بکنم(من نوعی) و یک قدم در جهت خوب بودن بردارم مثلآ وقتی نظر ostad و در رابطه با مرحوم علامه جعفری خوندم به جد عرض میکنم که به یه نگاه تازه در رابطه با ایشون دست پیدا کردم.در ضمن نباید فراموش کنیم که ما با داشتن استاد خیلی بیشتر پیشرفت میکنیم و در صورت نبودنشون در قید حیات با مطالعه ی آثارشون کمی جلو میرویم.در ضمن خداوند ستارالعیوب است چه زمانی که مومن در حیات باشد چه زمانی که در ممات. من به شما قول میدهم که آن اتفاق بد نمی افتد.(البته البته ان شاءالله)

خب دوستکامی عزیز
فرض کنیم که ما عالم , فقیه و .... رو معرفی کردیم و شناختیم . فکر نمیکنی تا ادم به اسرار دورن خودش پی نبره مطرح کردن هزاران از این نوع سوال بی فایدست . من قبول دارم که ادم میتونه کسی رو الگو قرار بده درست اما هیچ ادمی نیست که دقیقا بخواد از الگوی خودش الهام بگیره مگر اینکه فکر کنه که اون درسته یا نه....... منظورم اینه که اگه ادم هر نفری رو الگو داشته باشه یا همون مهربونترین ادم از نظر خودش بدونه ولی اخرالامر این عقل یا در بعضی موارد نفس ادم هست که تصمیم میگیره که ان شاءالله در همه انسانها عقل تصمیم گیرنده باشه:Gol:
یا علی

با سلام
آنچه که به ما کمک می کندتا آدمهای خوب وبد راازهم تشخیص دهیم ملاکهاو معیارهای موجود برای تشخیص می باشدکه در قرآن وروایات ازآنها یاد شده است. پس برای اینکه یک انسان ایده آل ومحبوب رابشناسیم باید به معیارهای وجودی آنها رجوع کنیم. هرچقدر یک انسان از آن ملاکها دور باشدبه همان نسبت منفور وبرعکس هر چقدرآن معیارها در وجود انسان بیشتر تجلی کندبه همان نسبت انسانها محبوب می شوند.از نظر قرآن هیچ انسانی بردیگری مزیت وبرتری نداردمگر از طریق کمالات معنوی که از آن برخوردار است.بارزترین ملاک مزیت وبرتری انسانهاتقوا وپرهیزکاری می باشد چنانچه در سوره حجرات آیه 13به آن اشاره شده است.بنابراین خصوصیات جسمی،جنسیتی،نژادی وجغرافیایی باعث برتری نیست.ارزشهای اخلاقی که در حقیقت اصول انسانیت بوده وریشه فطری دارندمعیار دیگری برای شناخت انسانهای خوب ومحبوب می باشد.معیارهایی که در قرآن برای انسان خوب ومحبوب معرفی می شوندعبارتند از:1_اطاعت پذیری(سوره آل عمران آیه68) 2_ایمان(سوره غافر آیه58) 3_پیشگام بودن در امر خیر(سوره واقعه آیات 11و12) 4_تقوا(سوره حجرات آیه13) 5_صبر(سوره یوسف آیه90) 6_امانتدار بودن(سوره نساءآیه58) 7_علم (سوره یوسف آیه22) اینها تعدادی از معیارهای عمومی واخلاقی برای تشخیص انسانهای خوب در قرآن می باشد.در روایات نیز ملاک امتیازها راکارهای نیک وعمل صالح معرفی می نماید.حضرت رسول (ص)می فرمایند:ملاک الدین الورع"اعتبار دین به تقوا است".در آیات گوناگون قرآن نشانه های مؤمن مخلص بیان شده است وما با آگاهی نسبت به نشانه هایی همانند تقوا،عبادت ،مهرورزی ومحبت میتوانیم فرد محبوب خود را یابهتر بگویم فردی که لایق محبوب بودن است رابشناسیم .با منطبق کردن رفتار افرادبامعیارهای قرآنی می توان به این شناخت رسید.

عيسي مسيح مظهر عشق و مهربونين

-بعد مسيح،پدرم كه مرحوم شدن و همسرم مهربونترينه زندگيم بودند

[="navy"]سلامممممممم بر عزیزان اسک دین
من همه پستها رو خوندم و با نظر دو طرف موافقم
یعنی حرف مغایری زده نشده فقط مکمل همدیگه هستند[/]
[="indigo"]دوستکامی میفرمایند نام ببرید و جناب طاها میفرمایند خصوصیات رو ذکر کنید
پس میشه نام ببریم همراه با ویزگیهای ممتاز(و با توجه به اینکه علمای ما معصوم نیستند و اما کفه خوبیهاشون بر لغزشهاشون برتری داره )[/]
[="purple"]یک نکته دیگه اینکه افرادی در سطح من نیاز به یک الگو دارند
الگویی که نام ببرند.نه اینکه ی سری از ویزگیهای ممتاز رو بگند و بعد این بشه الگو
من از شخصی نام میبرم و میگم این شخص الگوی منه به خاطر داشتن این خصوصیات خوب[/]
[="darkorchid"]و قبول هم دارم که در کنار خصلتهای خوب میتونند لغزشهایی هم داشته باشند
اما نکته اینجاست که[/]
[="navy"]خود اون فرد صرف فلانی بودن الگوی من نیست بلکه به خاطر داشتن ویزگی های خوب الگوی من هست
حالا تفاوتی هم نداره که ی اشتباهاتی داشته باشه
چون من نگاهم به خصلتهای خوبشه[/]
آخههههههههیش
و من الله التوفیق
یا علی

[="darkred"]حالا با این دیدگاه
من آیت الله بهجت رو خیلییییییی دووست دارم چون ایشون معنای انس با خدا رو درک کردند و از دیگران دریغ نکردند
کتاب نوشتند و علمشون رو در اختیار افراد قرار دادند و با دیگران صحبت میکردند و اذکار نافعه رو یادشون میدادند[/]
[="sienna"]حتی به افرادی هم که دیدگاه مثبتی درباره ایشون نداشتند نصیحت میکردند و مهربونی
مهربونی به این میگن[/]
[="darkorange"]برای شادی روح آیت الله بهجت بزرگوار صلواتی بفرستید[/]
[="orange"]با تشکرررررررررر[/]
یا علی

بابا جونم:hamdel:(الهی دورش بگردم)

rana;105436 نوشت:
بابا جونم:hamdel:(الهی دورش بگردم)

همین جا از صمیم دلم برای سلامتی همه ی پدر ها دعا میکنم،مخصوصآ پدر شما . امیدوارم هر کی این مطلب و می خونه علاوه بر دعا برای سلامتی پدر های زنده برای شادی روح پدر های گل و دوست داشتنی فوت شده هم صلوات بفرستند(الهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم)

به نظرم امام زمان مهربان ترین مرد دنیاست:Gol:

بهترین کار برای ما
اسلام عزیز بهترین شیوه تربیتی رو به کار گرفته تا هدایت انسان
رو به کمال برسونه.
خیلی وقتها میبینیم افرادی که روشون حساب میکردیم خطاهایی میکنند که انتظار نمی رفت.وقتی جویای این مساله میشیم در جواب به ما میگن:

چرا میدونستم نباید ... اما نمیدونم چرا ؟!

جواب اینه که علم و عمل همراه نبودند....................می پرسید یعنی چی؟
باید بگم وقتی صرفا بدونم،باعث این نمیشه حتما انجام بدم ،یک گزینه دیگه هم هست که مهمتره و اون قبول و باور مساله هست.
اگر علم و باور همراه باهم بشند تبدیل به ایمان میشه، پس ---->>>

* علم + باور و قبول به قلب = ایمان *
ادامه دارد پیگیری کنید...

سلام:Gol: خداوند همه ي اساتيد حفظ بفرمايد در حال حاضر مرد مهربون من كه آموزش هاش دريچه اي نو را به سوي خداوند باز ميكنه برام استاد عزيزم هستش. اسمشو نمي برم چون شايد راضي نباشه ولي ازتون خواهش مي كنم براشون دعا بفرماييد هر چند وقت يه بار كسالت و بيماري مياد سراغشون دعاشون كنيد لطفآ .بنده رو هم دعا بفرماييد(چون چندتا حاجت دارم و نيازمند دعاي شما مومنين هستم)
يا علي:Gol:

سئل الرضا(ع) عن خیار العباد، فقال:الذین اذا احسنوا استبشروا، و اذا اساؤوا استغفروا، و اذا اعطوا شکروا، و اذا ابتلوا صبروا، و اذا غضبوا عفوا

از امام رضا(ع) از بهترین بنده های خدا سؤال شد؟ فرمود: آنان کسانی هستند که هرگاه نیکی کنند، شاد و خرم می شوند، و هرگاه بد کنند، آمرزش خواهند. و هرگاه به آنها عطا شود، شکر گزارند. و هرگاه بلا ببینند، صبر کنند. و هرگاه خشم کنند، درگذرند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــ

تحف العقول، ص ۴۶۹

اگه بخواهیم به دنبال بهترین ها بگردیم باید ببینیم چه کسایی زندگیشون متخلق به اخلاق الهیه.

دینداری وپیاده کردن دین در متن زندگی میتونه وسیله سنجش برای پیدا کردن مهربونترین وبهترین فرد تو زندگی ما باشه.

guest;97449 نوشت:
اما من پدرم تنها مردیه که می‌دونم دوسم داره و مهربون

نه. تنها مرد نیست.
قطعاً سید علی خامنه ای (ارواحناه فداه) و در رده های بعد، مراجع عظام تقلید و علمای اعلام ، ما را دوست دارند. من از راه دور، محبت آنها را نسبت به خودم احساس می کنم... من غالباً سید علی خامنه ای را همراه با خودم و ناظر بر کارهای خودم می بینم. گاهی کارهایی می کنم که موجب لبخند زدن ایشان می شود، گاهی هم ...
هر کسی که در علم و عمل، خود را مطابق الگوهای اسلامی ساخته باشد، مظهر محبت الهی می شود. و چنین شخصی ، حتماً همه بندگان خدا ، از جمله ما را دوست دارد.... محبتی که قطعاً کم از محبت پدری نیست.
گرچه پدر به سبب "علت قریب" بودنش، احکام خاص خود را دارد.

امام زمان (عج) در آيات و روايات به عنوان پدر انسان‌ها، بلكه مهربان‌ترين پدر معرفي شده است كه با توجه به دلسوزي، قدرت، رحمت، توجه و صفات عالي و عصمتي كه امام (عج) دارند، قوي‌ترين كانون عاطفه در جهان براي انسان‌ها هستند.

در روايات ذكر شده است كه امام پدر مهربان است: «الامام اَبّ شفيق»؛ امام پدر دلسوز است.

وقتی بفهمیم امام زمان علیه السلام مهربانترین و دلسوزترین پدر علمی و معنوی و ولائی ماست ، توجه ما تنها به سوی آن کانون عاطفه خواهد بود و با وجود چنین پدری مهربان استرسها و اضطرابهای روانی از وجود مارخت برمی بندد و انسان می داند پناهگاه عظیمی دارد که در همه جا دلسوزانه دادرس و فریادرس اوست. این اعتقاد و باور انسان را به شخص امام زمان علیه السلام نزدیک تر می نماید.

بابای مهربونم

خیلی ها هستن ولی بابام یه چیزه دیگیه:ok:
:Gol:

پیامبر (ص) فرمود :
برترین انسانها از جهت ایمان خوش اخلاق ترین ایشان است .

(بحارالانوار ج 71 ص 383)

باسمه تعالی

[="Sienna"]با سلام خدمت همه دوستان و بزرگواران:Gol:

مهربونترین و بهترین ، پدرم ...

دلم خیلی براشون تنگ شده[/]:Ghamgin:

با سلام:Gol:

منم مثل بقیه پدرم مرد مهربونه زندگیم هستن که خیلی زیاد بهشون علاقه دارم.(که امیدوارم به افراط کشیده نشه):Gol:

ولی بعد از ایشون استاد اخلاقم هستن که خیلی چیز ها رو ازشون یاد گرفتم و مدیونشون هستم .که همین جا با تمام وجودم ازشون تشکر می کنم و براشون آرزوی سلامتی و سربلندی و موفقیت رو دارم.:Gol:

عرفان;105638 نوشت:
بهترین کار برای ما
اسلام عزیز بهترین شیوه تربیتی رو به کار گرفته تا هدایت انسان
رو به کمال برسونه.
خیلی وقتها میبینیم افرادی که روشون حساب میکردیم خطاهایی میکنند که انتظار نمی رفت.وقتی جویای این مساله میشیم در جواب به ما میگن:
چرا میدونستم نباید ... اما نمیدونم چرا ؟!

جواب اینه که علم و عمل همراه نبودند....................می پرسید یعنی چی؟
باید بگم وقتی صرفا بدونم،باعث این نمیشه حتما انجام بدم ،یک گزینه دیگه هم هست که مهمتره و اون قبول و باور مساله هست.
اگر علم و باور همراه باهم بشند تبدیل به ایمان میشه، پس ---->>>

* علم + باور و قبول به قلب = ایمان *
ادامه دارد پیگیری کنید...

استاد عرفان ما منتظر ادامه ی پست ارزنده ی شما هستیم:Gol:

سایه خورشید;117919 نوشت:
استاد عرفان ما منتظر ادامه ی پست ارزنده ی شما هستیم:gol:

...........الگو

در این نظام جامع و مانع تربیتی بهترین فاکتور برای تربیت بشر ارائه داده شده است و آن هم الگوی عملیست که از کارآمدترین گزینه های موجود است.
برای اینکه بتوانیم به طور کامل ایمان و اطمینان و یقین به خدا را در دل جای دهیم با داشتن الگو عملی و تطبیق مصداقی مسائل با سیره او، پیشرفت زیادی نصیب ما خواهد شد.

وقتی شاگردی که از نظر تئوری می داند چکش را چطور باید بر سر میخ کوبید به دست الگوی عملی و استاد خود می نگرد، اطلاعاتش کامل می شود و مهارت کافی را برای انجام این کار پیدا می کند.
این گونه است که الگوی عملی به ما می آموزد که چه جاهایی و چطور توکل کنیم و یا از دروغ گفتن فرار نماییم و ....

* به نظر شما بهتر نیست مرد مهربانی را انتخاب کنیم که الگوی عملی کاملی برای ما باشد و چه کسی بهتر از امام زمان مهدی فاطمه(علیه الاسلام)؟

عرفان;138793 نوشت:

* به نظر شما بهتر نیست مرد مهربانی را انتخاب کنیم که الگوی عملی کاملی برای ما باشد و چه کسی بهتر از امام زمان مهدی فاطمه(علیه الاسلام)؟

:Kaf:

خدايا بين اين همه گناه و نا مهرباني آقاي مهربان ما را برسان :Sham:.به حق ارباب حسين(عليه السلام) ، و دركمان و بيشتر از پيش فرما!
:Gol:اللهم صل علي محمد وآل محمد و العجل فرجهم:Gol:

یكی از مهم‌ترین راه‌ها ی تربیت و تعلیم عملی، تبعیت و الگو پذیریه.قرآن به صراحت، به معرفي الگوها و اسوه هاي«مثبت» و«منفي» مي پردازه؛ و اسوه هاي مثبتی را مطرح مي کنه که در تمام زمان ها و براي همه نسل ها قابل پیرویه.

همانطور که استاد عرفان اشاره کردند الگوهای اصلی ما در طریق تربیت و کمال انسانی، معصومان علیهم‏السلام‏اند، ولی این منافاتی نداره که در عین حال، انسان رهرو، به الگوهای میانی و کسانی که قسمت عمده‏ای از این راه را رفته و در همان مسیر طی طریق کرده‏اند ، توجه داشته و شیوه زندگی و مشی آنان را، سرمشق عمل و رفتار خود قرار دهد.

حضرت آیت الله عظمی خامنه ای روحی فداه :hamdel:

مهربون
شجاع
مدیر
مجتهد
باتقوا
بی غل و غش
تو دل برو :Mohabbat:
آگاه به زمان
عاشق ائمه
دوست داشتنی
و از همه مهمتر عاشق و نائب امام زمان

برای سلامتیشون صلوات :Gol:

سینا;139389 نوشت:

همانطور که استاد عرفان اشاره کردند الگوهای اصلی ما در طریق تربیت و کمال انسانی، معصومان علیهم‏السلام‏اند، ولی این منافاتی نداره که در عین حال، انسان رهرو، به الگوهای میانی و کسانی که قسمت عمده‏ای از این راه را رفته و در همان مسیر طی طریق کرده‏اند ، توجه داشته و شیوه زندگی و مشی آنان را، سرمشق عمل و رفتار خود قرار دهد.

با سلام و احترام

به نظر من نگاه کردن و درس گرفتن از زندگی برخی علما و بزرگان دین هیچ اشکالی نداره و خیلی هم خوبه.
(من خودم وقتی زندگی بعضی از علما رو همچون شهید ثانی رحمة الله علیه، سید شرف الدین و... رو میخونم واقعا غبطه میخورم و از صبر و مجاهدت شون در راه دین الگو میگیرم ان شاءالله؛)

اما به یک شرط:

این احتمال رو بدیم که اونا هم جایزالخطایند و اسوه و الگوی کاملی نیستند.

اگر شخصیت های غیر معصوم رو به عنوان یک اسوه و الگوی کامل قرار بدیم خیلی ضرر می کنیم.

اما به طور کلی باز هم عرض می کنم هیچ کسی رو (غیرمعصوم) به عنوان الگوی برتر در زندگیم قرار ندادم و ذهنم رو معطوف به یک شخصیت خاص نکردم و نمی کنم ان شاءالله ، سعی دارم از زندگی همه درس بگیرم.

موفق باشید در پناه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف؛

سلام:Gol:
امام زمان (عج) که تاج سر همه ما هستند اما مرد مهربان زندگی من :hamdel:امام رضا :hamdel:روحی له الفداه است.

[=Microsoft Sans Serif]امروزه در روان شناسی به این مسأله توجه شده كه انسان احتیاج به الگوی رفتار دارد و این مطلب به تجربه هم ثابت شده و می بینیم كه در كارها هر انسانی به دنبال الگو می گردد و در پی شخصیت برجسته ای است كه بتواند اعمال ورفتارش را با او وفق دهد.چه بسا با یک الگوی صحیح، زندگی انسان تغییر کند و زمینه سعادت فرد را موجب شود. همچنانکه در مقابل ،الگوی نامناسب، زمینه انحطاط و سقوط یک فرد و بلکه جامعه­ای را فراهم می­آورد.
[=Microsoft Sans Serif]
[=Microsoft Sans Serif]گاهی باوجود عشق و عاطفه ای که به اهل بیت(ع) داریم و یا سال‌ها در مجالس ذکر آنان نشسته‌ایم؛ اما از برخی اصول و ریشه‌های مکتب ایشان غافل یا بی‌خبریم که لازم است این غفلت یا جهل زدوده شود تا نگاه ما نسبت به این مکتب، عمیق‌تر و گسترده‌تر شود.صرف این که ما محبت به اهل بیت علیهم السلام داشته باشیم برای قرار گرفتن در مسیر صحیح کافی نیست هر چند محبت ضروری است اما بدون عمل به سیره آن بزرگواران در واقع تنها به یکی از دو بال پرواز دست یافته ایم.[=Microsoft Sans Serif] در مکتب اهل بیت(ع) عشق ارزش دارد اما جایگزین همه تکالیف و واجبات انسان نمی شود بلکه مصدرو انگیزه ای برای انجام تکالیف است.پس [=Microsoft Sans Serif]محبت حقیقی به اهل بیت در کنار اطاعت پذیری معنا می‌یابد .

14 معصوم

موضوع قفل شده است