صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احساس میکنم از خدا و ائمه مخصوصا امام زمان دور شدم/لطفا کمکم کنید

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  همه چیز جز امور منفی
  نوشته
  86
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  715

  احساس میکنم از خدا و ائمه مخصوصا امام زمان دور شدم/لطفا کمکم کنید
  سلام
  خسته نباشید
  از کارشناسان محترم خواهش میکنم من رو در این مورد راهنمایی کنن
  چطور میتونم بیشتر و نزدیکتر به خدا و ائمه شوم هر چند تا به الان کارها و عباداتی انجام میدم که از مفاتیح استخراج کردم و تا جایی که میتونم مواظب اعمالم هستم که گناهی مرتکب نشوم
  میخوام که در این مورد راهنماییم کنید
  با تشکر

  شايد آن روز كه سهراب نوشت: تا شقايق هست زندگي بايد كرد.

  خبري از دل پر درد گل ياس نداشت.
  بايد اين طور نوشت: چه شقايق باشد، چه گل پيچك و ياس،‌ جاي يك گل خاليست،
  تا نيايد مهدي، زندگي دشوار است.....

 2. صلوات ها 14


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,005
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448  برای رسیدن به این خواست زیبا و معنوی، سعی کنید وظایف خودتان را خوب بشناسید و خوب عمل کنید. اگر انسان وظایف خود را در قبال خود و جامعه و خداوند خوب شناسایی کند و خوب عمل کند، در دنیا و آخرت سعادت مند خواهد بود و شرمنده کسی نخواهد شد.
  هر کسی دو وظیفه مهم دارد: یکی خودسازی و کمک به تعالی خود از طریق دین داری و انجام وظایف دینی است و دیگری کمک به تعالی مردم و جامعه اسلامی. انجام این دو مهم به انسان اطمینان می دهد که در راه حق قدم برداشته و خدا و ائمه اطهار از او راضی هستند.
  بدون شک انس با حضرات معصومین (بویژه امام زمان علیه السلام) میسر نمی شود مگر از طریق نزدیکی، سنخیت و همانند سازی شخصیت و ترتیب دادن زندگی خود، آنچنان که مورد رضایت آن حضرت (عج الله تعالی فرجه الشریف) باشد.  به طور کلى هر انسانى داراى سه مرتبه وجودى است: افکار، صفات و اعمال و هیچ انسانى از این قاعده مستثنى نیست، حتى حضرات معصومین (علیهم السلام).
  ارتباط و نزدیکى به هر انسانى هم تنها از همین طریق ممکن است یعنى، اگر کسى بخواهد به انسان دیگرى نزدیک شود، چاره‏اى ندارد جز این که بکوشد ابتدا افکار، باورها و طرز تفکر آن شخص را شناسایى نماید و خویش را از جهت فکرى با آن شخص هماهنگ نماید و سپس بکوشد که قرب صفاتى پیدا نماید یعنى، از جهت صفات و کمالات اخلاقى میان خود و آن شخص محبوب، همانندسازى نماید و این بهترین طریقى است که انسان طالب کمال را به یک انسان کامل الگو نزدیک مى‏نماید.

  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,005
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448  ما به عنوان یک شیعه و پیرو اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) وظیفه داریم ابتدا کیفیت اعتقاد، باورها، صفات، کمالات، نوع منش و کنش آن حضرات را شناسایى نماییم و در مرتبه بعد بکوشیم زندگى، صفات و باورهاى خود را به ایشان نزدیک نماییم تا از این طریق شیعه و پیرو واقعى آنها باشیم.
  در هر حال راه های نزدیک شدن و جلب توجه امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) به طور خلاصه عبارت است از:
  1 ـ طهارت نفس:
  اولین طریق عالی برای انس با حضرت مهدی (عج الله تعالی فرجه الشریف)، انجام دادن واجبات و ترک معاصی و گناهان است.
  آن حضرت در توقیع شریف به شیخ مفید (رحمةالله علیه) مى‏فرماید: «شما مکلّف هستید که اوامر و دستورات ما را به دوستانمان برسانید، با اینکه ما بر اساس فرمان خداوند بزرگ و صلاح واقعى خود و شیعیانمان- تا زمانى که حکومت بر دنیا در اختیار ستمگران است - در نقطه‏اى دور و پنهان از دیده‏ها به سر مى‏بریم؛ ولى از تمام حوادث و ماجراهایى که بر شما مى‏گذرد، کاملاً مطّلع هستیم و هیچ‏ چیز از اخبار شما بر ما پوشیده نیست. از خطاها و گناهانى که بندگان صالح خداوند، از آنها دورى مى‏کنند؛ اما شما آنها را مرتکب مى‏شوید نیز با خبریم. از عهدشکنى‏ها و پشت سر گذاشتن عهد و پیمان‏ها با اطلاعیم ... پس از خداوند بترسید و تقوا پیشه کنید و ما خاندان رسالت را مدد رسانید ... سعى کنید اعمالتان به گونه‏اى باشد که شما را به ما نزدیک سازد و از گناهانى که موجبات نارضایتى ما را فراهم مى‏نماید، بترسید و دورى کنید...»
  بر اساس این توقیع شریف، همه شیعیان و دوستداران حضرت، توصیه به تقوا و ورع شده‏اند و این بهترین راه جلب خشنودی امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) است؛ همان طورى که گناهان و معاصى، باعث نارضایتى آن حضرت و قطع پیوند و ارتباط با او است.
  جالب آنکه در آغاز قیام جهانى حضرت مهدى (عج الله تعالی فرجه الشریف) یاران و اصحاب نزدیک ایشان، پیمان و بیعت سختى با آن حضرت مى‏بندند و تعهّد مى‏کنند که از گناهان و انحرافات دورى جویند و از ظلم و فسادگرى بپرهیزند. امیرمؤمنان على (علیه السلام) در ضمن یک حدیث طولانى، در وصف بیعت یاران امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) چنین مى‏فرماید:
  با او بیعت مى‏کنند که هرگز: دزدى نکنند «یبایعون على اَن یَسرَقوا»
  زنا نکنند «ولا یَزنوا»
  مسلمانى را دشنام ندهند «و لا یَسُبّوا مسلماً»
  خون کسى را به ناحقّ نریزند «و لا یقتلوا مُحرماً»
  به آبروى کسى لطمه نزنند «و لا یهتک حریماً مُحرّما»
  به خانه کسى هجوم نبرند «و لا یهجموا منزلاً»
  کسى را به ناحق نزنند «و لا یضربوا احداً الاّ بالحقّ»
  طلا، نقره، گندم و جو ذخیره نکنند «و لا یکنزوا ذهباً و لا فضّة و لا بُرّاً و لا شعیراً»
  مال یتیم را نخورند «ولا یأکلوا مالَ الیتیم»
  در مورد چیزى که یقین ندارند، گواهى ندهند «و لا یشهدوا بما لا یَعلمون»
  مسجدى را خراب نکنند «ولا یُخرِبوا مسجداً»
  مشروب نخورند «و لا یَشربوا مسکراً»
  حریر و خز نپوشند «و لا یلبَسوا الخزّ و لا الحریر»
  در برابر سیم و زر سر فرود نیاورند «و لا یتمنطقوا بالذّهب»
  راه را بر کسى نبندند «و لا یقطعوا طریقاً»
  راه را ناامن نکنند «و لا یخیفوا سبیلاً»
  گرد همجنس بازى نگرایند «و لا یَفسقوا بغُلام»
  خوراکى را از گندم و جو انبار نکنند «ولا یحبسوا طعاماً مِن بُرّ و لا شعیر»
  به کم قناعت کنند «و یرضَونَ بالقلیلِ»
  طرفدار پاکى باشند «و یَشَتّمونَ على الطیّب»
  از پلیدى گریزان باشند «و یکرهون النجاسة و...»
  پس گناهان و رذایل اخلاقى، عامل مهمى در محرومیت انسان از عنایات امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) است.
  حضرت مى‏فرماید: «پس باید هر یک از شما (شیعیان)، کارهایى را که موجب جلبِ محبّت مى‏گردد، انجام دهید و باید از کارهاى ناپسندى که خشم و غضب ما را در پى دارد، اجتناب کنید...»
  اگر در سیره عارف واصلی چون آیت الله بهجت (رحمة الله علیه) که ارتباطی عمیق با حضرت صاحب الامر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) داشتند بنگریم، در میابیم که در تمام عمر، اهتمامشان بر روی انجام واجبات و ترک محرمات بود.
  ایشان در بیانی فرمودند: «اگر بفرمایید چرا به آن حضرت دسترسی نداریم؟ جواب شما این است که: چرا به انجام واجبات و ترک محرمات ملزم نیستید؟ او به همین از ما راضی است؛ زیرا اورع الناس من تبرأ عن المحرمات، پرهیزکارترین مردم کسی است که از کارهای حرام بپرهیزد. ترک واجبات و ارتکاب محرمات، حجاب و نقاب دیدار ما از آن حضرت است.» (سودای روی دوست / ص 153)


  ویرایش توسط سادات : ۱۳۹۰/۰۱/۱۵ در ساعت ۱۲:۱۱
  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 6. صلوات ها 10


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,005
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448  2. کسب فضایل اخلاقی
  یکى دیگر از راه های انس با امام، آراستن درون با فضایل انسانى و چنگ زدن به مکارم اخلاقى است؛ یعنى، همان طور که قرآن مى‏فرماید: «اگر مى‏خواهید محبوب خدا باشید، تقوا پیشگى کنید»؛ این قانون در مورد حضرت مهدى (عج الله تعالی فرجه الشریف) نیز هست.
  از امام صادق «علیه السلام» نقل شده است: «براى صاحب الامر، غیبتى طولانى است؛ در این دوران هر کس باید تقوا پیشه سازد و به دین خود چنگ زند.» (الغیبة النعمانى، ص 250، باب 14، ح 5)
  3. انس با قرآن
  استاد علامه حسن زاده آملی (حفظه الله تعالی) می فرمایند: «انسان قرآنی باش؛ یک درس را قرآن قرار دهید؛ در پیشگاهش به درس بنشینید، استاد هم خدا باشد. قرآن کریم صورت کتبیه انسان کامل است؛ هر قدر به قرآن تقرب بجویی به انسان کامل، نزدیکتر شده ای؛ پس بنگر بهره ات از قرآن چقدر است؟ زیرا حقایق آیات آن در حقیقت درجات ذات تو و مدارج آن نردبان عروج و تکامل توست.» (صراط سلوک , ص 27)
  عارف بزرگوار آیت الله قاضی (رضوان الله تعالی علیه) که به چنان انس و قربی در آستان قدسی امام زمان (علیه السلام) بار یافته بود، در توصیه های خویش می فرمایند: «بر شما باد به تلاوت قرآن در دل شب با صوت نیکوی محزون، چرا که آن، شراب جان مومنان است.»
  آری انس گرفتن با امام زمان (ارواحنا فداه) که شریک قرآن، بلکه روح و حقیقت قرآن است، انس و اتصال با قرآن و تحقق بخشیدن حقایق و معارف آن را می طلبد.


  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 8. صلوات ها 10


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,005
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448  4- انتظار فرج آن حضرت در دل و ظاهر
  در روایات متعدد داریم که در زمان غییبت امام زمان (علیه السلام) بهترین اعمال، انتظار فرج است. اینجا نیاز به توضیح دارد که چرا بهترین اعمال انتظار فرج است؟ فرج؛ یعنى، نصرت و پیروزى و گشایش و مقصود نصرت و پیروزى حکومت عدل علوى بر حکومت‏هاى کفر و شرک و بى داد است. پیروزى عدل گسترى که به رهبرى امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) تشکیل مى‏گردد. بنابراین انتظار فرج یعنى انتظار تحقق‏یافتنى این آرمان بزرگ و جهانى است و منتظر حقیقى کسى است که حقیقتا خواهان تشکیل چنین حکومتى باشد و این خواسته آن گاه جدى و راست است که شخص منتظر، عامل به عدل و گریزان از ستم و تباهى باشد و گرنه انتظار فرج در حد یک ادعا و شعار بى محتوا باقى خواهد بود.
  از این ‏رو در روایات آمده است که انتظار فرج، خود فرج است؛ زیرا کسى که حقیقتا منتظر فرج و ظهور حجت خدا و تاسیس حکومت عدل گستر اوست زندگى خود را بر پایه عدل و داد استوار مى‏سازد و او انسانى است که حضور و غیبت امام در نحوه رفتار و سیر و سلوکش تفاوتى ندارد و قبل از تشکیل حکومت عدل او چنین حکومتى را در زندگى خود پایدار ساخته است.
  بنابراین انتظار فرج حقیقى ریشه در معرفت به حق و عدل و ایمان و عشق به آن دارد و آثار آن نیز در عمل، نمایان مى‏گردد و چنین حقیقت اصیل و عمیقى با لفظ و شعار به دست نمى‏آید و با بى تفاوتى و بى اعتنایى نسبت به مقدمات دینى و رسالت‏هاى انسانى در تعارض و تناقض است. انتظار فرج تعهدآفرین و مسؤولیت‏ساز است و با بى‏تفاوتى و بى‏اعتنایى به سرنوشت بشر و حقیقت و فضلیت منافات دارد.
  5. خواندن دعاها وزیارتهای وارده در کتب ادعیه:
  علاوه بر خواندن دعاهایی که در مفاتیح و دیگر کتب معتبر آمده است، بر خواندن این دعاها نیز اهتمام ورزید:
  - دعای عهد
  - دعاى ندبه
  - دعا براى ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در هر روز
  - صلوات ضرّاب اصفهانى؛ «اللهم صل على محمد سید المرسلین و خاتم النبیین... اللهم و صل على ولیّکَ المُحیى سنّتک القائم بامرک... ». این دعا در چند کتاب از کتاب‏هاى معتبر و با سندهاى معتبر روایت شده است و همیشه مى‏توان آن را خواند.
  - صلوات بر امام زمان (عجل لله تعالی فرجه الشریف)؛«اللهم صل على ولیک و ابن اولیائک الّذین فرضت طاعتهم... اللهم انتصر به لدینک وانصر به اولیائک و اولیاءه... » ؛ (مصباح المتهجد، ص 405)
  - دعاى فرج «الهى عظم البلاء...».

  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 10. صلوات ها 10


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  ALLAH
  نوشته
  2,406
  حضور
  20 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10965  بسم الله الرحمن الرحیم

  جهت به دست آوردن محبت حضرت ذوالجلال و حضرات ائمه علیهما السلام یک راه خیلی ساده پیشنهاد می کنم که انشاالله اگر با ترک همه جانبه گناه و مکروهات همراه شود صددرصد عملی است

  هر روز در پایان روز یا در خلال رو یا هر ساعتی که فراغی دست دهد در مکانی خلوت نشسته و با حضرت رب و یا حضرات ائمه علیهما السلام ((با هر جهت که ارتباط بهتر برقرار شد)) خیلی دوستانه و بی تکلف صحبت کنید
  مشکلات -درددل-معاشقه-صحبتهای دوستانه و........
  فرض کنید بهترین و عزیزترین دوستتان نزدتان نشسته که محرم همه اسرار شما و اگاه به همه جزئیات شماست
  راحت و بی واسطه صحبت کنید و این کار را همیشه ادامه دهید
  بعد از چند وقت متوجه تاثیر شگرف ان خواهید شد

  یا علی

  امام حسین علیه السلام

  زنهار زنهار بپرهیز از ظلم به کسی که در مقابل تو یاوری جز خدا ندارد

 12. صلوات ها 7


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  خواندن درس و کتابهای مذهبی ،غیر فلسفه
  نوشته
  28
  حضور
  57 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  82  بسم رب الاعلی
  المثتغاث بک یا صاحب زمان
  با سلام خدمت همه دوستان
  سال نو بر شما مبارک باد
  خواهرم این حس ممکن است به خاطر دو عامل باشد:
  1-اعتقادی وشک
  2-عواملی که ممکن است شما را از خداوند و ائمه (علیهم سلام)دور کرده باشد.
  1-مورد اول:بنده هم دو سال پیش چنین حسی را که شما دارید داشتم .اما با یاری خداوند از پایه،باخواندن کتاب شروع به درست کردن عقاید کردم.
  بنده چهار پیشنهاد در مورد کسانی که در بحث های اعتقادی شرکت می کنند دارم:
  1- اعتقاد درستی را که از پیش داشته اید رها نکنید و زود خود را نبازید.
  2-در هر بحثی شرکت نکنید و کم کم شروع کنید
  3-اگر دیدید بحثی را متوجه نمی شوید(در آن لحظه ای که عقاید را تحلیل می کنید)، یک روز به مغز خود استراحت دهید؛زیرا گاهی اوقات مغز خسته می شود واین باعث میشود که هر چیزی را که تحلیل می کنید متوجه آن مطلب نشوید.
  4-با خواندن کتاب های درست و غیر فلسفی خود را ارتقاء دهید
  در آخر اینکه این ریزش دینی که در دل شما رخ داده است به دلیل این است که شما در باره دینی که از پدرتان به شما ارث رسیده،اطلاعی نداشته اید.اتفاقاً این حس در شما خوب است وبا اطلاعات درست آن را درست کنید.در قرآن هم آمده که دین خود را با تحقیق بدست آورید.

  2-مورد دوم:عواملی را که باعث این حس شده کم کم از میان بردارید.
  اگر مشکل وسوالی دارید در خدمت هستم.

  یا علی

  ویرایش توسط kindmother4 : ۱۳۹۰/۰۱/۱۵ در ساعت ۱۳:۲۹
  امام حسین (ع) یاروفاداری به نام ابوالفضل(ع)داشت،
  ولی حضرت مهدی(عج) یار ویاوری ندارد وغریب عالم است.
  آیا لحظهای به یاد مولایمان بوده ایم؟
  موفق باشید.

 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط پیام قاصدک نمایش پست ها
  چطور میتونم بیشتر و نزدیکتر به خدا و ائمه شوم هر چند تا به الان کارها و عباداتی انجام میدم که از مفاتیح استخراج کردم و تا جایی که میتونم مواظب اعمالم هستم که گناهی مرتکب نشوم
  سلام
  فعلا این بشارت برای شما که :
  "الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه الا تخافوا و لا تحزنوا و ابشروا بالجنه التی کنتم توعدون"
  کسانی که گفتند خدای یکتا پروردگار ماست و سپس استقامت ورزیدند فرشتگان الهی بر آنها نازل می شوند و بشارت می دهند که نترسید و اندوهناک نشوید و شما رابه بهشتی که وعده داده شده ای بشارت باد
  استقامت کنید همین
  موفق در پناه حق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 16. صلوات ها 5


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  همه چیز جز امور منفی
  نوشته
  86
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  715  سلام به همه دوستان
  خسته نباشید
  ممنونم از راهنمایی هاتون خیلی مفید و ماثر است
  اگر میشه برای تقویت اراده هم اگر راه حلی دارید ممنون میشم بگید
  با تشکر

  شايد آن روز كه سهراب نوشت: تا شقايق هست زندگي بايد كرد.

  خبري از دل پر درد گل ياس نداشت.
  بايد اين طور نوشت: چه شقايق باشد، چه گل پيچك و ياس،‌ جاي يك گل خاليست،
  تا نيايد مهدي، زندگي دشوار است.....

 18. صلوات ها 6


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,603
  حضور
  66 روز 23 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15673

  راهنما
  نقل قول نوشته اصلی توسط پیام قاصدک نمایش پست ها
  سلام
  خسته نباشید
  از کارشناسان محترم خواهش میکنم من رو در این مورد راهنمایی کنن
  چطور میتونم بیشتر و نزدیکتر به خدا و ائمه شوم هر چند تا به الان کارها و عباداتی انجام میدم که از مفاتیح استخراج کردم و تا جایی که میتونم مواظب اعمالم هستم که گناهی مرتکب نشوم
  میخوام که در این مورد راهنماییم کنید
  با تشکر
  با سلام و تشکر از همه دوستان

  مراقب باشید در این وادی گرفتار افراط و تفریط نشوید و به نفس تان فشار اضافی تحمیل نکنید، انجام و واجبات و دقت در بجای آوردن کیفی آنها با حضور قلب و توجه و نیز مراقبت بر ترک محرمات در طول شبانه روز از طریق برنامه مشارطه، مراقبه و محاسبه و مداومت بر آن نفس شما را به صفای خاصی می رساند و حظ و آرامش نفسانی را از طریق مجاهدتی که به خرج داده اید عمیقاً درک می کنید.

  موفق باشید ...


  احساس میکنم از خدا و ائمه مخصوصا امام زمان دور شدم/لطفا کمکم کنید

 20. صلوات ها 5


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود