۞مهارت آشپزي ويژه کاربران اسك ديني۞

تب‌های اولیه

429 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
۞مهارت آشپزي ويژه کاربران اسك ديني۞

امام صادق علیه السلام می فرمایند

بهترین زنان شما زنی است که

:ok!: خودش را خوشبو کند (برای همسرش)

:ok!: در طبخ غذا مهارت داشته باشد و خوب غذا بپزد

:ok!: در انفاق و امساک میانه رو باشد

چنین زنی یکی از کارگزاران خدا خواهد بود ، و کارگزار خدا هرگز ناامید و پشیمان نمی شود .

وسائل الشیعة 14 / 15

به "آشپزخونه ی اسک دین" خوش اومدین .

[=&quot]انواع شیرینی ها

کیک ماستی

شیرینی آردی گردویی

توپ هاي عسلي

رولت خرما

حلوا

حلوای شیر و هویج

حلوای آرد گندم

حلوای لقمه ای

حلوای شیر

طرز تهیه شربت حلوا

راز و رمزتهیه حلوای خوب 1

راز و رمزتهیه حلوای خوب 2

حلوای آرد گندم

حلوا با شیر خشک
[=&quot]
شکلات نارگیلی

مشکوفی

مشکوفی 2

مشکوفی 3

مشكوفي (ماقوت) سه رنگ

مسقطی و مشکوفی

شیرینی گردویی ( پفک گردویی)

شیرینی گردویی ( پفک گردویی2)

شیرینی گردویی ( پفک گردویی3)

مونته کارلو (شیرینی نارگیلی)

شيريني نخودچي

دونات رضوی

[=&quot]سفره آرایی

سالاد الويه كاسه اي

گل رز با گوجه فرنگي

گل رز باسیب زمینی

گل رز 2)

تزئين گوجه گيلاسي به شكل قلب

تزئين به صورت قارچ

تزئين گوجه فرنگي و خيار مدل دسته گل لاله

تزئين سالاد کاهو

تزئین سالاد الویه

تزئین سالاد الویه 2

تزئین سالاد الویه 3

کاسه یخی

کاسه یخی(عکس)

کاسه یخی(عکس2)

کاسه یخی(عکس3)

کاسه یخی(عکس4)

تزئین خوراک لوبیا

تزئین ساده آش رشته

تزئین آش رشته

تزئین آش رشته 2

تزئین آش رشته 3

تزئین آش رشته 4

تزئین آش رشته 5

تزئین کاچی

مراحل تزئین حلوا به شکل رز

تزئین حلوا

تزئين برنج به صورت قالبي

تزئين برنج به صورت قالبي

تزیین ژله

جوجه چيني

سوپ قارچ

کوکوی سیب درختی

پلو والنسیا

خورش آلو

خورش فسنجان

مرغ

سوشی

کوکوی سیب زمینی

آش رشته

سمبوسه

کشک بادمجان

فلافل

فلافل2

پاستا چیکن کرم چیز

پاستا چیکن

کله گنجشکی

قرمه سبزی

آش شیله

خورشت قیمه بادمجان

خورشت قیمه

آلبالو پلو

آلبالو پلو2

نکاتی در مورد فسنجان

با تشكيل زندگى مشترك دوران تجرد دختر و پسر ديروز و زن و مرد امروز پايان می گیره .

دختر در خونه پدر چی مى خورده ؟ دوست داشته يا نه ؟

پسر در دوران تجرد در خونه پدر چی مى خورده ؟
از دست پخت مادر راضى بوده يا خير ؟
بيشتر در بيرون از منزل غذا مى خورده يا در منزل و به همراه خانواده ؟

بالاخره هرچی بوده ، گذشته و فعلا دوران جديد زندگیه ...

یک دختر موفق و زيرك ، تمام تجربیات مفید و مهم زندگی رو به عنوان يادگاری هاى ارزشمند ، از دوران زندگى مجردی ، در خانه مادر فراگرفته و امروز از اون تجربيات در زندگى مشترك بهره مند میشه .

مهارت در آشپزى و ذوق و سلیقه ی پخت و تزئین غذا از هنرهاى يك زن کدبانوست .

و اين هنر، وقتى چشمگيرتر و مطلوبتر هست كه خانم خونه در عين رعايت اعتدال و پرهيز از اسراف و تبذير، دلچسب ترين غذاها رو تقديم ، همسرش كنه . همین طور که در حدیث بالا امام صادق علیه السلام به این دو موضوع مهم اشاره کردند و دست پخت نیکو و میانه روی رو از صفات بهترین زنان معرفی کردند .

هنرمندى زن در زمينه ارائه غذاهاى دوست داشتنى و مورد علاقه همسر ، می تونه عاملى موثر براى پيشگيرى از بروز صفت بد - تنها غذا خوردن مرد در بیرون از خانه - باشه .

به طور كلى پذيرايى زن از شوهر و خدمت كردن به او در فرهنگ اسلام از چنان پاداش عظيمى برخوردار هست كه اگر بانوان محترم بدونن کمتر حاضر میشن كه همسرشون غذاى آماده ، از بيرون منزل تهيه كنه .

و حاضرند هميشه با بهترين و سالم ترین غذاها كه حاصل دسترنج و دست پخت خودشون هست ، از همسران شون پذيرايى كنند.

:Gol: :Gol: :Gol:

* * * * # قوانین آشپزخونه ی اسک دین # * * * *

[=calibri]:1: حتماً حتماً عکسها را اول در گالری سایت آپلود نمایید تا ماندگار باشد . [=calibri]
[=calibri]==» گالری تصاویر جهت آپلود عکس های زیبای شما «==

[=calibri]:2: [=arial]از گذاشتن غذاهایی که به صورت جانداران تزئین شده خودداری شود . [=calibri]
[=arial]==»حکم شرعی تزئین غذا به صورت جانداران «==

[=calibri]:3: حتی الامکان از تصاویر غذاهایی با تزئینات کاربردی و مفید استفاده شود .

[=calibri]:4:[=arial] به صحت و درستی طرز تهیه ی غذاها و شیرینی ها و ... که در اینجا قرار می دهید اطمینان داشته باشید و سعی شود غذاهای سالم و مفید معرفی گردد .

[=arial]:5: از ورود به حواشی و مطرح کردن سوالات بی مورد ، پست های غیر ضروری که غالباً باعث انحراف از موضوع اصلی تاپیک می شود پرهیز و خودداری کنید.

موفق و تندرست باشید

:Gol::Gol::Gol:

«تغذیه ی صحیح»

توصیه ها و نکات بسیار مفید و ضروری برای ایجاد یک زندگی سالم

سخنران

دكتر سيد احمد ثاقبي
(عضو هیئت مدیره موسسه تحقیقات حجامت ایران)
دانشیار بیماریهای داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانلود

بر روی دانلود بالا کلیک کرده تا صفحه مخصوص دانلود باز شود، سپس جهت دانلود فایل، طبق تصویر زیر عمل کنید:

در این سخنرانی به نکات بسیار مفید و کاربردی در نحوۀ صحیح خوردن، خوابیدن، آشامیدن و ... اشاره می‌شود که در عین ساده بودن می‌تواند نقش مهمی در بنای یک زندگی سالم داشته یاشد. توصیه من به دوستان این هست که برای استفاده بهتر از این سخنرانی، از ابتدا اقدام به جزوه برداری کنند تا کثرت موارد ذکر شده در سخنرانی، باعث فراموشی آن ها نشود ...

جهت آشنایی بیشتر با برخی از مباحث مطرح شده در این سخنرانی به اینجا مراجعه نمایید .

:Sham:

برای نظردهی دقیق و پاسخگویی صحیح به سوالات افراد در هر حوزه ای نیاز به تخصص و یا حداقل تجربه ی کافی هست ، و در مورد آشپزی هم این مورد صادق هست .

و چون دوست دارم تاپیک "آشپزخونه اسک دین" برای بازدیدکنندگان مفید و پربار باشه ، و بنده هم در این زمینه تجربه ی زیادی ندارم ؛ از یکی از کدبانوهای هنرمند فضای مجازی دعوت کردم که به اسک دین تشریف بیارن و تجربیات خودشون رو در زمینه ی آشپزی و ... در اختیار ما قرار بدن .

سرکار خانم منصوره کتابی

مدیریت محترم وبلاگ

که انشاالله به زودی به جمع دوستان اسک دین می پیوندند .

ضمناً دوستان عزیز و دیگر کاربران محترم اسک دین می تونن تجربیات و آگاهی های خودشون رو در زمینه ی آشپزی و ... در اختیار بقیه قرار بدن .

موفق و سلامت باشید :Gol:

:hamdel: خجسته میلاد الهه ی عشق و شکیب و استقامت ، شاهکار خلقت حضرت زینب کبری سلام الله علیها بر تمامی شیعیان مبارک باد :hamdel:

کیک ماستی

منبع : وبلاگ آشپزی رنگین

:hamdel: خجسته میلاد الهه ی عشق و شکیب و استقامت ، شاهکار خلقت حضرت زینب کبری سلام الله علیها بر تمامی شیعیان مبارک باد :hamdel:

:Gol::Gol::Gol::Gol:

با سلام
از زحمات شما همکار گرامی قدرانی می کنیم
تاپیک جذابی است.
موفق باشید

حامی;99021 نوشت:
تاپیک جذابی است

تاپیک خوشمزه ای است ! :khandeh!:

خانم ها یاد بگیرن !

تشکر از آذربانو به خاطر تاپیک متنوع

سلام به همه ی بزرگواران
تشکر از شما سرکار آذر بانوی عزیز:Kaf:
واقعاً کار جالبیه و توی این دنیایی که بحث تغذیه سالم خیلی خیلی داره بی اهمیت می شه، وجود این تاپیک واقعاً نیاز بود!
چه خوبه که دوستان از غذاهای سنتی مخصوص شهر خودشون که دیگران کمتر ازش اطلاع دارن و غالباً این غذاها از مواد غنی و خوبی درست می شه ما رو هم بهره مند کنن.
انشاءالله که خوردنه پرمهر ترین غذاها نمک زندگی های خوب و خوش بشه.
چرا که وقتی خانمی هرچند غذای ساده ای رو ولی با مهر و محبت درست کنه، باعث دلگرمیه اعضای خونواده میشه.

گل رز باسیب زمینی

ابتدا سیب زمینی رابه صورت حلقه های نازک برش داده و داخل کاسه محتوی اب و نمک قرار دهید تانرم شوند.
حال حلقه هارا لوله کرده ومانند گل رز باخلال دندان به هم وصل کرده و در روغن فراوان سرخ کنید.

نوش جان بفرمائید

با سلام و احترام

و تشکر از همراهی تمامی دوستان

در دنیای مجازی اینترنت سایتها و وبلاگ های بسیار زیادی هست که اختصاصاً روی آشپزی و تزئین غذا و ... بحث شده و انواع غذاها ارائه شده .

ولی تفاوت این تاپیک در این هست که :

اولاً : غذاهای سالم و مفید ارائه بشه ، نه هر غذایی .

ثانیا : غذاها و تزئینات کاربردی، و ساده تر گذاشته بشه .
بعضی از غذاها و حتی سفره آرایی ها خیلی سخت و پرخرج هست و کمتر مورد استفاده ی عموم قرار می گیره ، کاربران لطف کنند از گذاشتن این نوع غذاها خودداری کنند .

ثالثاً : همین طور که سرکار ریحانة النبی عزیز اشاره کردند خیلی خوبه کاربران محترم در این تاپیک طرز تهیه ی غذاهای سنتی مخصوص شهر خودشون رو به بقیه هم آموزش بدن .

رابعاً : خیلی ممنونم اگر قوانین آشپزخونه ی اسک دین رو که بعضیش به دستور مدیریت محترم سایت بوده رو حتماً مدنظر قرار بدین . (من بی گناهم :Nishkhand:)

با تشکر
سلامت و تندرست باشید . :Gol:

مواد لازم :
گوشت گوسفند وکمی دنبه
پیاز
نعنا
نمک وزرد چوبه ودار چین وخلال بادام
جگر سفید
نان سنگک

طرز تهیه :
ابتدا گوشت گوسفند وزرد چوبه را با دنبه و پیازمی پزند به طوریکه مقداری از آب گوشت باقی بماند.سپس گوشت و پیاز پخته را با نعنا چرخ می کنند و کمی زعفران را هم به آن اضافه می کنند.
جگر سفید را می پزند و چرخ می کنند و بعد در روغن سرخ می کنند.
کمی دارچین وخلال بادام را کف کفگیر های مخصوص بریانی می ریزند.به اندازه کف دست ،گوشت رادر کفگیرصاف می کنند. و روی حرارت ملایم قرار میدهند تا کمی یک طرف آن سرخ شود.
روی نون سنگک کمی آب گوشت میریزند و کمی جگر روی نون می گذارند و بعد بریونی را هم کنار اون بر میگردانند. بریونی را با ریحان تازه و دار چین و دوغ و نارنج میل می کنند.

یخ دربهشت علاوه براینکه اسم یه نوع شیرینی نشاسته ای هست اسم مجموعه ای ازنوسیدنیهای تابستونی هم هست که توشون یخ وجود داره ..

با اومدن فصل گرما طرفدارهای زیادی پیدا میکنه ، چند نمونه ازیخ دربهشتهائی رو که امتحان کردم براتون می نویسم ...

یک ازخوشمزه ترین یخ دربهشتها یخ دربهشت طالبیه ...

[=Times New Roman]یخ دربهشت طالبی

[=Times New Roman]این یخ دربهشت همدم روزهای گرم تابستان منه

[=Times New Roman]طالبی رو به همراه یخ و کمی شکر بریزید تو میکسر ، بعدش نوش جان کنید:Gol:

شیر موز

این نوشیدنی خیلی راحت، آسون و خوشمزه است.

مواد لازم برای هر نفر: موز .................1 عدد

شیرسرد.............2/1 لیوان

شکر.................2 ق.غ یا کمتر

پودر پسته...........مقداری

طرز تهیه: موز را پوست گرفته خرد میکنیم و در یخچال قرار می دهیم که یخ بزنند برای هر موز 2 قاشق غذا خوری شکر اضافه میکنیم و داخل مخلوط کن میریزیم و

حدود 30 تا 40 ثانیه با هم مخلوط مکنیم بعد نصف لیوان شیر سرد را در دو مرحله به موز اضافه میکنیم و حدود 1 دقیقه با هم مخلوط می کنیم تا غلیظ و

کشدار شودسپس در لیوان ریخته و روش مقداری پودر پسته می ریزیم و میل می‌کنیم.

برای این کار میتونیداز موزهایی که رسیدن واگه مصرف نشن باید دور بریزید استفاده کرده و قبل از اینکه خراب بشن فریزرشون کنید. و هر وقت دوست

داشتیم از آنها استفاده کنید.

توضیحات
من همیشه با موز یخ زده درست می کنم
به جای شکر ،از عسل استفاده کنید .هم خوشمزه است و هم مفید..
راستی می تونین توی شیر موزتون چند قاشق بستنی وانیلی اضافه کنید و بعد در مخلوط کن بریزین.

قراره دسرهاي ساده آموزش داده بشه....ارزون و با ديزاين ساده.....يك روز در خانه نشسته بوديم يهو تلفن زنگ زد! گفتيم كيسته؟!گفت خواهر كوچيكه هسته!...ميخوايم بيايم درخونتون حرف بزنيم باهاتون ...آخ ببخشين نوار رو نوار افتاد !:khandeh!:: يهو دلم غش رفت واسه شيريني گفتيم چكار وكنيم ؟بيايم مشكوفي درست وكنيم.اينم بگم يه ساعت وقت داشتم:Narahat az:. خب خيلي ازموادي كه ميخواستمو تو خونه نداشتم.....
دو نوع درستيدم يكي قالبي و بزرگ و با طعمهاي زعفراني؛كاكائويي و وانيلي .خيلي خوشمزه شد.عكس تكي ندارم ازش.چون همش آقاي شوشو با يه قاشق گنده نشسته بود كنارش كشيك ميداد كي ميتونه ناخونك بزنه.هرچي عكس گرفتم شوشو هم تو عكس ميافتاد:god:.منم كه عكسشو نميذارم اينا اوهوكي !:ok::khandeh!::makhfi:

خب يه ديزاين ديگم داشتم توي جام خيلي ساده چون وفت كمي داشتم.اول ژله انار درستيدم. بهتره دونه هاي انار هم توش بريزيد من دونه ي انار نداشتم:cry:....بعد كجكي گذاشتم تو يخچال ببنده.عكس اين قسمت ژله رو ندارم ولي بعديشو دارم.بعد كه بست مسقطي رو ريختم دوباره از اونور؛كج و اريب گذاشتم بگيره.:khaneh:..شد شكل گل لاله.
اينم عكسش:http://up.iranblog.com/images/82ekwzyfd6ycokf0ewdv.jpg

بعد: درش آوردم روش مسقطي زعفروني كه يكم مونده بود ريختم.البته براي يكيشون قبلش از ژله ي بلو بري براي تزيين استفاده كردم.ژله بلوبري درستيدم يك خورده و با قالب ستاره كوچولو ؛ستاره هاي ژله اي دراوردم چسبوندم به بدنه ي جامم...ازاول ميخواستم سرتاسر جام رو بچسبونم آخرش يادم اومد.حافظه نداريم كه...:vamonde::vamonde:

كيه؟كيهههههههههههه؟كيههههههههههههههههه؟:paridan::pir::loool:
هان داشتم ميگفتم:nishkand::khandidan:...خب روشم بستنيو مسقطي وانيلي قاطي كردم روي يكيش با اسپيلوت -اسمش همين بود ديگه؟؟:ghonche::gholdor: -گرد درآوردم قلمبه گذاشتم روش و شكلاتاي روي بستني وانيلي كه از بستني همسري كش رفته بودم رو چيدم..سرشم يه چتر گذاشتم كلاس كار بره بالا:dohkhtar::Mosighi:...بعد عكس گرفتنم هم ترافل رنگي ريختم روش :Gig:.آهان داشت يادم ميرفت....لابلاي مسقطيم مغز گردو ريختم تو عكس ديده نميشه.ميتونين خلال پسته و بادوم هم استفاده كنين.:Kaf:

دوميش به صورت خامه ي فرم گرفته گذاشتمش روي كار با تزيين ساده...

خب اينم يه دسر ارزون.
آهان يادم داشت ميرفت:
طرز تهيه مشكوفي :
البته روشهاي تهيه ديگه اي هم داره كه پرخرجتره

نشاسته
( اگر در قالب تهیه میکنین سه چهارم پيمانه و لی اگر در ظرف تهیه و سرو میشود نصف پیمانه هم کافیست . برای اینکه دسرقالبی در بیاد و سفت تر بشه کمی مقدار رو بیشتر میکنیم . )
کره کمی ( اگه کره هم نریختین مهم نیست )
تخم مرغ ۲عدد - هم زده
شیر 4 پیمانه
شکر یک دوم پيمانه ( شيريني بقدر تمايل )
پودروانیل شکری حدود 4/1 قاشق چای خوری

من يك قاشق هم پودر ژلاتين براي سفت تر شدن مشكوفي يا مسقطي ريختم.البته وقتي شير سرد بود .اگر شير داع باشه ميبره.
گلاب يك فنجان در صورتیکه دوست دارین رنگ دسر زرد بشه از کمی زعفرون استفاده کنین .

من گلاب نریختم والبته بعد اينكه مقداريشو جدا كردم از یک قاشق غ خوری کاکائو استفاده کردم در اين يكي بخشش تا چند رنگ داشته باشيم. يكي هم زعفروني درستيدم...از بستني وانيلي آب شده هم استفاده كردم.يه دونه كيم ناقابل كه روكش شكلاتيشو كندم بقيشو ريختم تو شير.خيلي خوشمزه ميكنه. .

طرزتهیه :
ابتدا نشاسته - گلاب و شیر ( باید سرد باشد ) و تخم مرغ هم زده--كه من تخم مرغو نزدم- و پودر وانیل و شکر را باهم مخلوط کنین و خوب از ته ظرف آن را هم بزنين تا نشاسته كاملا حل بشه.

نکته :
اگر هم نزده آن را روي شعله قرار بدین نشاسته ته ميگيره.

زعفران و یا پودر كاكائو را هم ميتوانيد در اين مرحله بریزین .حالا مواد رو داخل قابلمه بريزين و روی شعله گاز بذارين و مدام هم بزنين.آن را به آرامی هم بزنین . . اونقدر هم بزنید تا کم کم غلیظ تر بشه .

غلظت اين دسر بايد همانند ماست غلیظ باشه . سپس بگذاريد كاملا سرد بشه و خود را بگيره و سفت بشه . تا هنگام مصرف در يخچال نگهداري كنين.

نكته:اگر ميخواين تو قالبهاي بزرگتر دسر درست كنين و بعدش از قالب برگردونين اول بايد داخل قالبو چرب كنين تا راحت برگرده.
نکته :
میتونین روی اون رو با پودر یا خلال پسته و خلال بادام زعفرانی و مغزگردو و مربای زرشک یا کمی مربای پوست پرتقال یا مربای آلبالو یا گیلاس و یا.....تزیین کنین .
البته يادتان باشه كه اگه قالبی نمی خواین در بیاد - صبر كنين : تا كمي دسر سرد شود و رويه ببنده . بعد براي تزيين روي آن مربا و خلال بريزين تا مربا و خلال ها با دسر مخلوط نشن و كاملا روي دسر قرار بگیرن.

برای اینکه قالبی دربیاد مثل تهیه زله – قالب رو تر کنین و توی جایخی بذارین تا یخ ببنده و بعد مخلوط رو بریزین توش و موقع در آوردن از قالب هم کمی زیرش رو توی آب ولرم قرار بدین و بعد برگردونین .

تزئین تخم مرغ

با استفاده از کاهو ، خیار ، گوجه فرنگی ، شوید تخم مرغ ها رو تزئین و در کنار خانواده محترم نوش جان کنید

sosme;102711 نوشت:
برای اینکه قالبی دربیاد مثل تهیه زله – قالب رو تر کنین و توی جایخی بذارین تا یخ ببنده و بعد مخلوط رو بریزین توش و موقع در آوردن از قالب هم کمی زیرش رو توی آب ولرم قرار بدین و بعد برگردونین .

با سلام و تشکر از سوسمای محترم و خوش سلیقه :Gol:

البته که اهل ژله مله های بازار نیستم ولی ایده و طرح قشنگ و خوبیه برای دسرهای نشاسته ای یا کاستر و ...

انشاالله درست می کنم و همینجا آپلودش می کنم تا بقیه ببینند . :ok:

ولی چند تا سوال :

1- وقتی ژله دوم رو میخواین روی ژله کجکی بسته شده ی اول بریزین اگر ژله دوم گرم باشه باعث باز شدن ژله اول نمیشه ؟ (خصوصا اگر بخوام با نشاسته درست کنم. )

2- برای ژله قالبی بهتره ته قالب رو چرب کنیم یا تر کنیم بذاریم یخ ببنده ؟

با تشکر

خاتون مهر;99265 نوشت:
گل رز باسیب زمینی

ابتدا سیب زمینی رابه صورت حلقه های نازک برش داده و داخل کاسه محتوی اب و نمک قرار دهید تانرم شوند.
حال حلقه هارا لوله کرده ومانند گل رز باخلال دندان به هم وصل کرده و در روغن فراوان سرخ کنید.

نوش جان بفرمائید

سلام
متشکرم از شما به خاطر این تاپیک زیبا
-----------------------------------------------
فکر نمیکنم سیب زمینی سرخ شده غذای سالمی باشد آن هم در روغن فراوان
ممنون

سلام.من هرچي ارسال ميكنم مثل اينكه تاييد نميشه پستهامم حذف ميشه...

ممنونم خواهش ميكنم.يه ژله و مسقطي يه ساعته كه سليقه نميخواد. دوستان ببخشيد فقط مراقب باشيد موقعي كه مواد دسر رو توي جام ميريزيد ؛بدنه ي جام آغشته نشه اگر شد تميزش كنين.باعث ميشه تفكيك زنگها و شفافيت كار بره بالا..من خيلي هول هولكي اينو درستيدم.خانم ماه بانو شما خودتون استادين دارين امتحانم ميكنين؟

1 اگر ژله اولي نبسته باشه و ژله ي دومي داغ باشه بله رنگهاشون درهم نفوذ ميكنه....
2-من خودم هميشه چرب ميكنم چون با استفاده از آب و يخ زدنشو و موقع درآوردن زير شير آب گرم گرفتنش؛ممكنه ژله شل شده و وابره. بعضيهام با سشوار گرم ميكنن ظرف قالبشونو...من خيلي از قالبهاي پلاستيكي 1500 تومني كه درش برداشته ميشه استفاده ميكنم.داخلشو چرب ميكنم. موقع درآوردن دسر؛درشو برداري ژله خود هولوپي ميافته تو طرف ! Smile من فقط چرب ميكنم.

از سایت دکتر روازاده میتوانید طرز تهیه ی غذاهای سنتی و ایرانی و البته سالم را مشاهده کنید .. مانند:

طرز تهیه خورش به
مواد لازم:
1- گوشت ماهيچه يا مغز ران گوسفندي نيم كيلو
2- به يك كيلو
3- پياز سرخ كرده 3 تا 4 قاشق سوپ خوري
4- روغن كنجد 100 گرم
5- آبليمو نصف استكان
6- عسل 1 تا 2 قاشق سوپ خوري
7- زعفران ساييده يا رب گوجه فرنگي به مقدار كم
8- نمك و فلفل
طرز تهیه:
گوشت را تكه تكه مي كنيم و مي شوييم و با پياز سرخ كرده كمي سرخ مي كنيم و 2 تا 3 ليوان آب داخل آن مي ريزيم و مي گذاريم گوشت با حرارت ملايم آهسته بجوشد و بپزد . پوست به را مي كنيم و چهار قاچ مي نماييم و تخم آن را مي گيريم و پره پره يا خرد مي نماييم و با روغن كمي سرخ مي‌كنيم و داخل گوشت مي ريزيم سپس عسل و آبليمو و نمك و زعفران را اضافه مي كنيم و مي گذاريم خورش آهسته بجوشد و گوشت و به كاملاً بپزد ولي نبايد زياد له شود.

منبع :http://ravazadeh.com/fa/ashpazkhane/3720-1389-12-17-18-10-30.html

کوکوی تره

خیلی خوشمزیه فقط تره رو خوب خورد کنید(اگه دوسداشتید یه چند برگی هم گشنیز اضافه کنید)بعد پیاز رنده کنید ادویه بزنید و 2 تا تخم مرغ بزنید بعدشم توی روغن داغ همشو برزید تا پخته بشه نوشه جون:Gol:

نان شب;102882 نوشت:
سلام
متشکرم از شما به خاطر این تاپیک زیبا
-----------------------------------------------
ممنون

با سلام و تشکر از جناب نان شب

ممنونم از نظریات تون و همچنین تذکری که فرمودین .

ولی چند تا نکته هست که در رابطه با تاپیک باید عرض کنم :

* در پست چهارم همین تاپیک یک سری قوانین لحاظ شده من جمله :[=arial] سعی شود غذاهای سالم و مفید معرفی گردد .

بنده در زمینه ی طب سنتی و اسلامی حدود دوسال مطالعات جدی و فراوونی داشتم و به تمامی نکاتی که اشاره فرمودین واقف هستم .
مسلماً غذاهای غیر سرخ کردنی مفیدتر و سالم تر هست ، ولی نمیشه به طور کلی غذاهای سرخ کردنی رو کنار گذاشت و اصلا نخورد .

منظور از غذاهای ناسالم در اینجا استفاده از سوسیس و کالباس و ژله های مصنوعی و ... هست که حتی الامکان استفاده نشود .

* ضمن اینکه این تاپیک بیشتر جنبه ی هنری داره و کاربران می تونن هنرهای آشپزی و سفره آرایی خودشون رو اینجا بذارن
هدفم بر این نیست که خیلی زود صفحات تاپیک رو بالا ببرم
تمرکز بیشتر بنده در این تاپیک روی غذاهای سالم به همراه تزئینات زیبا ، ساده و کاربردی هست .

* ضمناً دوستان باز هم تاکید می کنم : در فضای مجازی اینترنت سایتها و وبلاگهای بسیار زیاد و گوناگونی در باب آشپزی هست لطفاً
:ok!:به صحت و درستی طرز تهیه ی غذاها و شیرینی ها و ... که در اینجا قرار می دهید اطمینان داشته باشید . (حداقل خودتون یک بار درست کرده باشید
:ok!: سفره آرایی های زمان بر و سخت رو خیلی خوبه یکبار خودمون انجام بدیم، بعد اگر واقعا کاربردی و قابل اجرا بود در اینجا قرار بدیم .

ضمنا دو تا پست تون رو که اشاره به نقش تغذیه در سلامتی بود به اینجا منتقل کردم .

با تشکر از همکاری دوستان

موفق و تندرست باشید ؛

آذر بانو;102980 نوشت:
بنده در زمینه ی طب سنتی و اسلامی حدود دوسال مطالعات جدی و فراوونی داشتم و به تمامی نکاتی که اشاره فرمودین واقف هستم .
مسلماً غذاهای غیر سرخ کردنی مفیدتر و سالم تر هست ، ولی نمیشه به طور کلی غذاهای سرخ کردنی رو کنار گذاشت و اصلا نخورد .

منظور از غذاهای ناسالم در اینجا استفاده از سوسیس و کالباس و ژله های مصنوعی و ... هست که حتی الامکان استفاده نشود .

به نام خدا
ببینید به نظر بنده دلیلی ندارد بگوییم غذاهای سرخ کردنی( آن هم در روغن فراوان) را نمیتوان کنار گذاشت.مگر زمان قدیم که شما در مطالعه ی آن استاد هستید سرخ کردنی آن هم با روغن های امروزی بوده است؟؟
به نظرم وقتی غذایی مضر باشد توجیهی برای خوردنش نیست!!
شما چرا به سیب زمینی آب پز و کباب شده اشاره نکنید و بروید سراغ سرخ شده ی آن؟فقط برای نشان دادن هنر آشپزی؟
آذر بانو;102980 نوشت:
ضمن اینکه این تاپیک بیشتر جنبه ی هنری داره و کاربران می تونن هنرهای آشپزی و سفره آرایی خودشون رو اینجا بذارن
هدفم بر این نیست که خیلی زود صفحات تاپیک رو بالا ببرم
تمرکز بیشتر بنده در این تاپیک روی غذاهای سالم به همراه تزئینات زیبا ، ساده و کاربردی هست

ببینید هنر آشپزی و شیوه ی تزیین غذا خیلی مهم هست درست.
ولی به نظرم سلامتی را باید در اولویت قرار دهید.البته منظورم این نیست که غذاهای ناسالم معرفی کرده اید ولی اولویت ها باید رعایت شود.گرچه جای بحث هست راجع به جوش شیرین و ... .که جایش اینجا نیست.
--------------------------------------------------------------
راستش فکر میکنم این تاپیک خیلی جای بحث ویژه راجع به سلامت بودن غذاها نداره با توجه به هنری بودن آن.از این جهت از انتقال اون 2 پست بنده خوشحالم.
با تشکر
یا علی ع

نان شب;102882 نوشت:

با تشکر درسته غدای سالمی نیست اما بعضی از آقایون و خانم ها به تزئین غذا اهمیت میدهند این مورد تزئین غذا هست نه غذا ، در روغن فراوان سرخ میشه اما به خاطر برشهای نازک سیب زمینی زیاد در روغن نمیمونه

فصل گرما که فرا می ‌رسد مصرف نوشیدنی ‌های خنک نیز زیاد می‌ شود. معمولا جوان ترها برای رفع عطش، آب معدنی، نوشابه، ماءالشعیر و آبمیوه‌ های صنعتی امروزی را می‌ پسندند، ولی قدیمی ‌ترها مصرف انواع

شربت‌ های خانگی و گیاهی را به نوشیدنی‌ های صنعتی ترجیح می ‌دهند.

شربت خاکشیر، تخم شربتی، سکنجبین و... از جمله نوشیدنی ‌های سنتی و وطنی هستند که قدیمی‌ ها نوشیدن آن ها را برای رفع عطش و خنک شدن بسیار کارساز می ‌دانند.
آن ها معتقد هستند شربت این گیاهان با تعادل در تعریق بدن از گرمازدگی جلوگیری می‌ کند و می ‌تواند برای مدت زیادی آب بدن را تامین کرده و فرد را از تشنگی مفرط مصون دارد.

یکی از این گیاهان خاکشیر است:

خاکشیر دو نوع دارد: یکی تلخ که دانه‌ های آن ریز و رنگ آن مایل به قرمز است و گونه دیگر شیرین که دانه‌ های آن بزرگ ‌تر و رنگ آن قرمز تیره است البته به اعتقاد برخی متخصصان این دو نوع خاکشیر از یک گیاه به وجود می ‌آیند و تغییر رنگ شان به خاطر کهنگی یا تازگی‌ شان است.

دانه‌ های خاکشیر ضد عفونی ‌کننده، ضد انگل و تب‌ بر هستند و به رفع التهاب کلیه کمک می ‌کنند. این دانه‌ ها با کمی شکر، گلاب و آب سرد بسیار ملین و خنک بوده و از سرگیجه، تب، بی حالی، تهوع و بی ‌اشتهایی ناشی از گرمازدگی می ‌کاهند.

شربت خاکشیر همچنین مقوی معده و هاضمه بوده، اشتها و مصرف آن در دوران بارداری بسیار مفید است.

دانه‌ های خاکشیر وقتی در مجاورت آب قرار می ‌گیرند می ‌توانند چندین برابر وزن خود آب جذب کرده و متورم شوند. در نتیجه این دانه‌ ها آب زیادی را در بدن نگه داشته و وقتی بدن به تعریق افتاده و با کمبود آب مواجه می‌ شود از ذخیره ی آب آن ها استفاده می ‌کند بنابراین مصرف این شربت را در روزهای گرم سال و در ساعات اوج گرما که مجبور به خروج از منزل هستید یا اگر به گرما حساسیت دارید توصیه می ‌کنیم.

تخم شربتی
علاوه بر خاکشیر دانه‌ های سیاه ‌رنگی که مردم به آن تخم شربتی می ‌گویند نیز وجود دارد که این دانه‌ ها هم مثل خاکشیر عمل کرده و خاصیت خنک ‌کنندگی و رفع عطش دارند.

شربت سکنجبین
از نوشیدنی‌ های دیگری که اغلب قدیمی ‌ها از آن استفاده می ‌کنند شربت سکنجبین است. این شربت وطنی دارای طبیعت سرد و خنک بوده و تمام منافع سرکه را دارد و به صفرابر مشهور است.

هنگامی که شربت سکنجبین را با یخ خنک کرده و به همراه خیار رنده شده بنوشند تشنگی را رفع و از التهاب ناشی از گرما می‌ کاهد. بنابراین اگر مثل گذشته از مهمانان خود با شربت خاکشیر، سکنجبین یا تخم‌ شربتی پذیرایی کنید در حق آن ها محبت فراوانی کرده‌ اید.

البته ناگفته نماند که این شربت ‌‌های وطنی بسیار چاق‌ کننده هستند. از این رو مصرف بدون شکر آن ها را به افراد چاق و دیابتی توصیه می‌ کنیم.

توجه:

از آن جا که این روزها شربت ‌های سنتی توسط برخی دستفروشان در گوشه و کنار خیابان‌ ها در شرایط کاملا غیر بهداشتی با یخ‌ ها و آب آلوده تهیه و عرضه می ‌شوند بنابراین بهتر است این شربت ‌ها را به صورت خانگی تهیه و برای خارج از منزل همراه ببرید.

فاخره بهبهانی - جام‌ جم

گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی

آذر بانو;102980 نوشت:
تمرکز بیشتر بنده در این تاپیک روی غذاهای سالم به همراه تزئینات زیبا ، ساده و کاربردی هست .

به هیچ عنوان طرفدار تجملات نیستم و توصیه هم نمی کنم .

اما زیبایی سفره ، آراستگی سفره ، تزئین غذا ، رنگ ظروف و ... به تجملات ربطی نداره .

متاسفانه بعضی از خانمها هرچی هنر دارن ، هرچی ظرف قشنگ دارن فقط تو مهمونی ها به نمایش میذارن !!

توصیه می کنم همیشه بهترین ظروف و زیباترین سفره ها رو با تزئینات کم خرج و ساده اما قشنگ برای همسر و خانواده مهیا کنید .

موفق و پیروز باشید ؛

آذر بانو;105677 نوشت:

متاسفانه بعضی از خانمها هرچی هنر دارن ، هرچی ظرف قشنگ دارن فقط تو مهمونی ها به نمایش میذارن !!

این کار اگر افراطی بشه و از حد معمول خارج بشه، از چند جهت اصلا خوب نیست :

:ok!:زمینه ی ریاي بيش از حد :Cheshmak: :khandeh!: و به رخ کشیدن هنرها رو به دیگران فراهم میکنه ؛
:ok!: خیلی از مواقع باعث چشم خوردن میشه
:ok!: گاهی باعث بالا رفتن سطح توقعات مهمونا میشه .
:ok!: به علت سختی و زحمت زیاد مجبور میشیم کمتر مهمون دعوت کنیم و از برکات مهمان هم بی نصیب می مونیم
:ok!: گاهی باعث معذب شدن مهمون میشه
:ok!: ...

آذر بانو;105682 نوشت:

:ok!: خیلی از مواقع باعث چشم خوردن میشه

خانمي مي گفت هر وقت خانواده ي همسرم رو دعوت ميكنم، براي پذيرايي سنگ تموم ميذارم .

ولي هميشه بعد از اين نوع مهموني ها فكر كنم چشم ميخورم ، چون يا مريض ميشم يا با شوهرم دعوام ميشه ؛

پس خوبه در مهمونيها اعتدال رو رعايت كنيم.

آذر بانو;105682 نوشت:

:ok!: گاهی باعث بالا رفتن سطح توقعات مهمونا میشه .

خانم ديگه اي مي گفت هر وقت خانواده ي همسرم رو دعوت مي كردم در پذيرايي سنگ تموم ميذاشتم

چندبار شوهرم گفت : اين كار رو نكن عادت مي كنند ، ولي به حرف نكردم .

يكبار كه دعوت شون كرده بودم و وقت كمتري هم داشتم ، بجاي ژله ي هفت رنگ و ... ژله ساده تري سر سفره گذاشتم ، كه برادر شوهرم تيكه اي انداخت و گفت : پس ژله هاي هفت رنگ چي شد ؟؟!!!

مي گفت خيلي از اين حرفش لجم گرفت و تازه متوجه شدم چرا شوهرم مي گفت : ساده تر بگير وگرنه عادت مي كنند هميشه سفره رنگارنگ براشون بندازي .

تزئين قارچ به وسيله ي : ساقه كاهو ، گوجه فرنگي ، ميخك

تزئين به وسيله : تربچه ، گوجه فرنگي ، نعنا و ترخون

منبع : آشپزي رنگين

براي تزئين روي سالاد از انواع هویج ، لبو ، گوجه فرنگی ، پیاز چه ، تربچه ، ویا خیار شور و زیتون و ... اسبفاده کنید

براي آگاهي بيشتر در مورد درست كردن پياله هاي سالاد الويه با خمير به منبع زير رجوع كنيد.

گل رز با گوجه فرنگي

اين گل رز براي تزئين خيلي از غذاها كاربرد داره

گل رز 2)

پوست گوجه فرنگي بعلاوه برگ كرفس

تزئين گوجه گيلاسي به شكل قلب

تزئين به صورت قارچ

براي ساختن قارج از تخم مرغ كامل ، گوجه فرنگي و سس استفاده شده است .

:Gol:

تزئين گوجه فرنگي به صورت گل

تزئين بسيار ساده و زيباي سالاد الويه

مواد لازم : گوجه فرنگي گيلاسي ، خيار ، ذرت پخته ، خلال دندان

تزئین سالاد الویه

كيك ماستي

اين هم كيكي هست كه روز تولد حضرت زينب سلام الله عليها درست كردم و حالا عكسش رو ميذارم .

تزئين با خاكه قند ، شكلات آب شده (به روش بن ماري) ، خلال پسته و نارگيل زعفراني

توپ هاي عسلي

اينم يك شيريني خوشمزه ي ديگه كه خودم درست كردم و نيازي به فر نداره ؛

مواد لازم :

كره بادام زميني = 5 قاشق سوپ خوري

پودر بيسكوئيت = 170 گرم (حدود يك و نيم بسته ميشه ) * (ترجيحا بهتر است بيسكوئيت سبوس دار باشد. )

عسل = 3 قاشق سوپ خوري

انجير خشك = 3 عدد (در صورت تمايل)

كره نرم شده = 50 گرم

پودر نارگيل سفيد يا زعفراني ، پودر پسته ، كنجد و ... = به ميزان لازم

طرز تهيه :

1- بيسكوئيت پودر شده + كره بادام زميني + كره + عسل را مخلوط كرده و روي حرارت غير مستقيم (بن ماري) قرار داده تا كره آب شود .

2- مواد را كاملا مخلوط كرده و ورز دهيد (طوري كه از هم نپاشد ، اگر نياز بود كمي كره يا كمي عسل اضافه كنيد. )

3- 20 دقيقه درون يخچال گذاشته و سپس از يخچال خارج كرده و به صورت گردي هاي كوچك درست مي كنيم و در نارگيل و ... مي غلطانيم ، سپس در يخچال گذاشته تا كاملا سفت شود .

اين شيريني رو ميشه تا دو سه هفته نگه داشت (البته اگر بمونه :khandeh!:)

شيرين كام باشيد :Gol:

رولت خرما

مواد لازم:
خرماي (پوست نازك) 300 گرم
پودر زنجبيل يك قاشق چايخوري
كره 30 گرم
كنجد چهار قاشق غذاخوري
پودر پسته چهار قاشق غذاخوري
پودر نارگيل چهار قاشق غذاخوري
طرز تهيه:
ابتدا هسته‌هاي خرما را از آن جدا مي‌كنيم و در تابه‌اي همراه با كره تفت مي‌دهيم تا به شكل خمير صاف و يكدستي درآيد.
سپس پودر زنجبيل را اضافه كرده و مواد را از روي حرارت برمي‌داريم. بعد آن را بين دو كيسه نايلوني با استفاده از وردنه به صورت مستطيل باز مي‌كنيم، سپس روي آن را ابتدا با يك لايه كنجد، بعد يك لايه پودر پسته و بعد يك لايه پودر نارگيل مي‌پوشانيم و با استفاده از نايلون، خمير را رول مي‌كنيم و همان نايلون را دور آن مي‌پيچيم . رولت را يك ساعت در يخچال قرار مي‌دهيم. سپس آن را به صورت حلقه‌هاي يك سانتي برش مي‌زنيم و در ظرف مخصوص آن را مي‌چينيم و سرو مي‌كنيم.

تصویر رولت خرما

تزئین ساده آش رشته

موضوع قفل شده است