امام خمینی(ره): نگویید جانم فدای رهبر!

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امام خمینی(ره): نگویید جانم فدای رهبر!

با سلام
اگر ممکن است در مورد صحبت امام خمینی(ره) توضیح بدهید.
آیا واقعا گفتن جانم فدای رهبر اشتباه است؟
با وجود اینکه در زمان حیات ایشان بسیاری از مردم در دیدارها از این جمله برای اظهار عشق و ارادت بهره می بردند و امروز هم بسیاری از مردم همین طورند.

تشکر ویژه از استارتر تاپیک:ok:

الان که این شعار (جانم فدای رهبر) و نمونه های مشابه، جزو شعارهای اصلی تعیین شده برای تظاهرات ها هم شده

امام خمینی یک بار هم در پاسخ به اظهار لطف های بیش از اندازه ی حضار، اعلام ناراحتی فرمودند و این تعریف و تمجید ها را نادرست (و شاید هم مضر!) خواندند :ok:

سلام علیکم جمیعا

دلیل مخالفت امام رحمه الله علیه این بود که سرباز اسلام باید این کلام را بداند و در ذهن داشته باشد که جان بازی یک مومن در راه خدا شایسته است و لذا جانش را فدای معبود خودنماید.

دوم اینکه جمهوری اسلامی این معنی را میطلبد که هدایت را برای تمام اقشار مردم بخواهیم و در راه هدایت مردم جان خود را فدا نمائیم که همانا در جهت فی سبیل الله است.

در مورد رهبر هم که یکی از اقشار است همین موضوع صدق میکند چراکه نعمت یک نظام دینی داشتن برا ی همه مفید است.

ولی آنچه که در مورد رهبر گفته اند هیچ تضادی با مساله توحید و امثال آن ندارد یک ابراز علاقه معمولی است.
اگر هم همین مصداق را در مورد ایشان بکار بردند و ایشان کلام امام را تکرار نکرد یکی از دلایلش این است کع منظور گوینده این شعار ولایت است و ولایت اصلی از اصول هدایت و نه اینکه منظور خود شخص باشد صرفا و بدون ولایت.

کمی باید با مفاهیم دینی و شیعی بیشتر آشنا شد.
انشاالله کمی بر حساسیتهایمان جهت صحیح بدهیم پخته تر و با آشنائی بهتر .

یاحق

مـــریم;96910 نوشت:
با سلام اگر ممکن است در مورد صحبت امام خمینی(ره) توضیح بدهید. آیا واقعا گفتن جانم فدای رهبر اشتباه است؟ با وجود اینکه در زمان حیات ایشان بسیاری از مردم در دیدارها از این جمله برای اظهار عشق و ارادت بهره می بردند و امروز هم بسیاری از مردم همین طورند.

سلام
برای این کلام امام دو توجیه به ذهن می رسد :
1- در ابتدای هر انقلابی باید حساسیتهای وجود داشته باشد تا مفاهیم مردود قبل از انقلاب به نحو نادرست خود استمرار نیابد . پیش از انقلاب شعارهایی ناشایستی در مورد طواغیت داده می شد که هیچ جایگاه عقلی و دینی نداشت . اگر بلافاصله پس از انقلاب این شعارها استمرار می یافت همان بار معنایی و ذهنی غلط را منتقل می کرد لذا باید این امور تا مدتی مهجور شود تا بر مبنای صحیح فرهنگ دینی احیاء گردد .
در گفتگوی ائمه ع با اصحاب امثال جمله فدایت شوم بسیار است و این عبارات در دوران غیبت در مورد نائبان عام آن بزرگواران شایسته است بکار رود تا مسلمان آگاه جایگاه رهبری و امامت را فراموش نکرده و هر لحظه آماده جانفشانی در راه اطاعت از مولای خویش باشد
2- امام ره بعنوان یک عالم اخلاقی در رد و منع از عباراتی که احیانا موجب غرور و خودپسندی او می شودکلامی دارد که آنرا را باید از سوی امام دید نه از سوی مردم . یعنی گفتن این کلام به لحاظ اخلاقی برای امام شایسته است اما نفی فعل مردم را نمی کند .
موفق در پناه حق

hydrghl2;96923 نوشت:
تشکر ویژه از استارتر تاپیک الان که این شعار (جانم فدای رهبر) و نمونه های مشابه، جزو شعارهای اصلی تعیین شده برای تظاهرات ها هم شدهClick the image to open in full size. جناب خمینی یک بار هم در پاسخ به اظهار لطف های بیش از اندازه ی حضار، اعلام ناراحتی فرمودند و این تعریف و تمجید ها را نادرست (و شاید هم مضر!) خواندند منتها الان میبینیم که... در یکی از مجالس سرودن شعر برای جناب رهبری، یکی از بانوان سرودند!>>>> عشق یعنی لا فتی الّا علی عشق یعنی رهبرم سید علی بسیار هم جناب رهبر استقبال کردند

[=Times New Roman]با سلام
بنده فقط برای اینکه جواب این سوال رو پیدا کنم تاپیک رو استارت زدم.
و یه جورایی به درستی این جمله اعتماد داشتم.
و شخصا میگم جان من هم فدای رهبر...

این هم پاسخ :
سرویس دفاع مقدس و انقلاب اسلامی :انجمن اسلامی دانشگاه شریف که از آخرین بازمانده های طیف غیر قانونی علامه می باشد، در آخرین شماره نشریه خود به تحریف رسمی و علنی سخنان امام خمینی(ره) پرداخت.

به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از «شبکه خبر دانشجو»، انجمن اسلامی دانشگاه شریف با انتشار مطلبی تحت عنوان «بدون شرحیات» در شماره اخیر نشریه سیاسی «راه نو» به تحریف آشکار سخنان امام خمینی(ره) پرداخت.

این نشریه در مطلب «بدون شرحیات» و از قول امام خمینی(ره) آورده است:

«سپاه باید پشت مردم باشد.اصل مردمند. ارتش هم باید پشت مردم باشد. ارتش و سپاه باید بگویند: جانم فدای مردم. اگر بگویند جانم فدای رهبر انحراف است. اصل مردمند. رهبر هم جانش فدای مردم است. ما همه برای مردمیم. سپاه باید از حقوق مردم دفاع کند. پشتیبان مردم باشد. اگر بگوید جانم فدای رهبر که این می شود همان زمان شاه. پس مردم برای چه انقلاب کردند...»

نکته بسیار جالب اینکه ذیل مطلب «بدون شرحیات» در نشریه «راه نو» درج شده است که این سخنان امام در جلد سوم صحیفه امام و در پاراگراف 132 موجود می باشد.

پس از انتشار این نقل قول کذب در نشریه «راه نو» انجمن اسلامی، بسیج دانشجویی دانشگاه شریف در تماس با «موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)» جویای صحت مطلب منتشره می شود که پس از ساعتی توسط اعضای این موسسه، کذب بودن مطلب نشریه «راه نو» مشخص می شود.

بسیج دانشجویی در ادامه در مکاتبه ای که در تاریخ 12 آبان ماه با «روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)» انجام می دهد، بررسی صحت این نقل قول را از خواستار می شود.

این موسسه پس از یک هفته، به نامه بسیج دانشجویی دانشگاه شریف پاسخ داد و به طور رسمی به عدم صحت مطلب مندرج در نشریه "راه نو" اذعان نموده و نتیجه را از طریق نمابر به دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه ارسال کرد.

نکته جالب توجه آنکه «موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)» که تحت نظر حجت الاسلام سیدحسن خمینی اداره می شود، هیچ عکس العملی در برابر انتشار چنین مطلب کذبی در یک نشریه و انتساب آن به امام خمینی(ره) نشان نداده و در اقدامی سوال برانگیز، منتخبی از سخنان رهبر کبیر انقلاب درباره جایگاه مردم در نظام اسلامی را به همراه جوابیه خود که نشان دهنده کذب بودن مطلب نشریه «راه نو» می باشد، برای بسیج دانشجویی ارسال می نماید./

http://www.farhangnews.ir/site/Default.aspx?tabId=2&CID=24&NewsId=14398

[=Times New Roman]با تشکر از جناب سجاد که در یافتن پاسخ به من کمک کردند.

سلام ، به نظر من اسلام دین اعتدال هست. در مطلب زیر نظر امام علی (ع) در مورد کسانی که از ایشان به روش خودشون استقبال کرده بودند را ذکر می کنیم:

وقال عليه السلام : وقد لقيه عند مسيره إلى الشام دهاقين الأنبار فترجلو له واشتدوا بين يديه ) : ما هذا الذي صنعتموه ؟ فقالوا : خلق منا نعظم به أمراءنا . فقال : والله ما ينتفع بهذا أمراؤكم . وإنكم لتشقون به على أنفسكم في دنياكم وتشقون به في آخرتكم ، وما أخسر المشقة وراءها العقاب ، وأربح الدعة معها الأمان من النار .
نهج البلاغة - خطب الإمام علي (ع) - ج 4 - ص 10 (باب ما قاله لدهاقين الأنبار عندما ترجلوا له) چاپ دار الذخائر - قم - ايران
در حالي که عده اي از دهقانهاي انبار ( شهري در عراق) حضرت را ديدند پس به دنبال حضرت پياده به راه افتادند ودر جلوي حضرت به هم فشار مي آوردند ، حضرت فرمودند : چه مي کنيد؟ پس جواب دادند عادتي است از ما که با آن امراي خودمان را تعظيم مي کنيم .
پس حضرت فرمودند : قسم به خدا امراي شما از اين کار شما هيچ سودي نمي برند .وشما با اين کار خود به خود سخت مي گيريد در دنياي خودتان و در آخرت هم خود را به سختي مي اندازيد
چقدر زيان آور است سختي که به دنبال آن عذاب باشد وچقدر سود آور است راحتي که بعد از آن امان از آتش باشد.

با سلام و تشکر از همه دوستان:Gol:

در آموزه های دینی دو نوع حاکمیت مطرح می شود: حاکمیت و ولایت الله و حاکمیت طاغوت.

در جائیکه ولایت، ولایت الله و ادامه آن ولایت رسول الله، امامان معصوم (ع) و در زمان غیبت ولایت نائبان عام و خاص آن حضرات معصومین (ع) باشد، اطاعت جایز است و این اطاعت، جهت درست و الهی خواهد داشت، از اینرو اگر مردم جانشان را در مسیر پیاده شدن احکام دین الهی فدای رهبر و امامشان کنند که مشروعیتش الهی است در حقیقت، در مسیر اطاعت الله فدا شده اند، و هیچ اشکالی بر آن مترتب نیست.

اما در جائیکه حاکمیت طاغوت و ظلمه است، اطاعت و پیروی روا و جایز نیست. از اینرو اصطلاح فداشدن، به معنای تأیید دستگاه ظلم و ستم محسوب می شود.

از آنجائیکه ولایت فقیه در جمهوری اسلامی تداوم ولایت امامان معصوم (ع) و ولایت رسول الله (ص) و در نهایت برگرفته از ولایت الله است، شعار "فدای ولایت و ولی فقیه شدن"، در حقیقت فدای الله و دین و مکتب و طریق امامت و ولایت شدن است. چنانکه در زیارات وارده در حق ائمه معصومین (ع) می خوانیم: "بابی انت و امی و اهلی و مالی و اسرتی یابن رسول الله ...". یعنی پدر و مادرم و اهل و مال و خانواده ام فدای تو ای امامی که ذوب شده در راه و طریق خدا و ارزشهای الهی هستی.

بی شک هر کسی که حقیقتاً در مسیر احیاء دین و ارزشهای الهی دارای چنین ویژگیهایی باشد، مستحق چنین عباراتی است چنانکه در برخی زیارتنامه ها از قول معصوم خطاب به امام زادگان و شهدا چنین عباراتی ذکر شده است.

موفق در پناه حق ...:Gol:

bina88;96930 نوشت:
اگر هم همین مصداق را در مورد ایشان بکار بردند و ایشان کلام امام را تکرار نکرد یکی از دلایلش این است کع منظور گوینده این شعار ولایت است و ولایت اصلی از اصول هدایت و نه اینکه منظور خود شخص باشد صرفا و بدون ولایت

اگر فقط این مورد بود مطرح نمیکردم. تو تظاهرات ها ودیدارها با رهبری هم زیاد از این تمجیدها به عمل اومده و به نظر من ایشون با اعلام نکردن مخالفت خود، موافقت خود را اعلام کرده اند، که باعث شده به نوعی شخص رهبری در نظر برخی افراد به نوعی بت بدل شده اند. (صرفا نظر بنده بود!)
و این که مسلما نمیتونم صحبت شما انکار کنم ولی به نوعی قابل تأیید هم نیست. چون از طرفی منظور میتونه این باشه، و از طرفی هم میتونه فراتر از این و علاقه به شخص رهبری به خاطر مقام ایشون باشه.
البته منظورم علاقه ی بد نیست! علاقه دیگه! مثلا به پدرم علاقه دارم! این طوری منظورم هست و بود.

مـــریم;96971 نوشت:
بنده فقط برای اینکه جواب این سوال رو پیدا کنم تاپیک رو استارت زدم. و یه جورایی به درستی این جمله اعتماد داشتم. و شخصا میگم جان من هم فدای رهبر. فدای دستورات رهبر...

بله متوجهم...
تشکر بنده صرفا از جهت طرح این سؤال بود. از بابت این که این مطلب رو بنده هم خونده بودم و دنبال سندش بودم برای طرح کردن، که حتی یکی دو ساعت هم وقت گذاشتم برا پیدا کردن سندش از اینترنت... ولی چون پیدا نکردم مطرح نکردم.
و ضمنا این که این سایت تو گوگل خوب ایندکس میشه و این تاپیک خیلی میتونه برای هر دو تفکر مفید باشه!

ضمنا این پستم به موضوع تاپیک ربط نداره و به نوعی حاشیست و از این بابت عذر خواهی می کنم

با سلام

یه چیز بگم ته دلم مونده بود هر چی خواستم نگم دیدم عقده ای میشم :khandeh!:

این همه ترجمه و تفسیر چرا؟ مگه قرآنه؟ یا این سخن درسته ، که معنیش کاملا واضحه نه به عربی هست نه چیز گمراه کننده نه دو پهلویی اگر درست باشه یعنی امام گفتن نگین جانم فدای رهبر چه اون موقع چه الان این همه هم لقمه رو دور دهان نپیچونین منم الان میتونم کلی این حرف رو تفسیر کنم که بگین جانم فدای شاه ، تفسیر به رای نکنین :Gol:

اگه اشتباه میگم متوجه اشباهم بکنین ممنون :Gol:

hydrghl2;97197 نوشت:
اگر فقط این مورد بود مطرح نمیکردم. تو تظاهرات ها ودیدارها با رهبری هم زیاد از این تمجیدها به عمل اومده و به نظر من ایشون با اعلام نکردن مخالفت خود، موافقت خود را اعلام کرده اند، که باعث شده به نوعی شخص رهبری در نظر برخی افراد به نوعی بت بدل شده اند. (صرفا نظر بنده بود!) و این که مسلما نمیتونم صحبت شما انکار کنم ولی به نوعی قابل تأیید هم نیست. چون از طرفی منظور میتونه این باشه، و از طرفی هم میتونه فراتر از این و علاقه به شخص رهبری به خاطر مقام ایشون باشه. البته منظورم علاقه ی بد نیست! علاقه دیگه! مثلا به پدرم علاقه دارم! این طوری منظورم هست و بود.

سلام علیکم جمیعا

احسنت hydrghl2 گرامی و چقدر آیدی سختی دارید.

اینکه اشخاصی هستند فهم و درک اینکه ولی چیست و جایگاهش چیست را ندارند خب حقیقت دارد.

خب در این رهگذر هم هستند عده ای که بدنبال کیسه دوختن هستند که این هم حقیقت داره.

اگر چشمانمان را تنگ کنیم تا نبینیم بعضی چیزها را
و حضور این دو دسته را هم نادیده بگیریم .

ولایت اصل مهمی است اگر ولی حقیقی را درست شناخته باشیم بیعت با ولی بیعت با پیامبر خدا و دین خدا و انگار تعهدی است که در آن عهد بگوئیم وفاداریم به دین حق تعالی.

خب آن دسته ای که اولا نمی دانند و دنبالش هم نمیروند و فقط میگویند که ما گوش به فرمان ولی هستیم از آنرو که شناختشان سست بوده عهدشان هم آنچنان که باید باشد نخواهد بود و ...

دسته دومی که دنبال کیسه پول و قدرت سر از آنجا در آورده اند هم اساسا انسانهای مفلس و کند ذهنی هستند چراکه راه ثروتمند شدن در طرف دیگری است و اگر هم میخواهند قدرت بدست بیاورند هم باید جای دیگری بدنبالش بروند .

انشاالله همه ما ولی برحق را بشناسیم و هم اینکه بدانیم عهدی که میبندیم چطور و چگونه عهدی باید باشد.

و من الله التوفیق

یاحق

farzadd123;97210 نوشت:
اگر درست باشه یعنی امام گفتن نگین جانم فدای رهبر

[=Times New Roman]سلام
این همه من زحمت کشیدم تو پست پنجم که بگم این نقل قول از امام کذب است! :Cheshmak:
امام هیچگاه چنین حرفی نزده اند!

hydrghl2;97197 نوشت:
اگر فقط این مورد بود مطرح نمیکردم. تو تظاهرات ها ودیدارها با رهبری هم زیاد از این تمجیدها به عمل اومده و به نظر من ایشون با اعلام نکردن مخالفت خود، موافقت خود را اعلام کرده اند، که باعث شده به نوعی شخص رهبری در نظر برخی افراد به نوعی بت بدل شده اند. (صرفا نظر بنده بود!)

[=Times New Roman]
این ها ابراز محبت دوستداران ایشون هست.
من خودم در یکی از موارد که ایشون دیدار با شاعران داشتند ،
یادم میاد گه به یکی از شاعران گفتند شعرتون زیبا بود تنها اشکالش این بود که در وصف بنده بود.
به علاوه این که کسانی که ایشون رو خیلی دوست دارند ،
واقعا فهمیده اند جایگاه ایشون رو ،
در این شرایط و در زمان غیبت ایشون تکیه گاه محکمی هستند برای جامعه ی اسلامی.
متاسفانه تا در مورد جایگاه رهبری و اینا بحث میشه خیلی ها سریع ربطش میدن به سیاست.

این جمله از شهید چمران نقل شده. هم چنین علامه طباطبایی هم در تفسیر «و ایدناه بروح القدس» این مطلب رو آورده اند که
این قانون خداست که اگر کسی رهبر جامعه ی مسلمان ها شد ،
برای اینکه جامعه ی مسلمان ها حفظ بشه ، خداوند بسیار به اون شخص کمک می کنه و او را در مورد اموری که به اداره ی جامعه ی مسلمان ها مربوط میشه از خطا و اشتباه حفظ می کنه و به او تا حدی معصومیت می بخشه.

این کم چیزی نیست.
و مسئله ی ارتباط ایشون با امام زمان (عج) هم کاملا واضح و روشنه. جای شک نیست که امام زمان (عج) رهبر جامعه ی شیعی رو که نائب عام خود ایشون هست هیچگاه به حال خود رها نمی کنه. به خاطر حفظ جامعه ی شیعی.
نمی دونم شما رون قضیه ای که در جنگ 33 روزه اتفاق افتاد در مورد مورد هدف قرار گرفتن ناوهای اسرائیل رو می دونین یا نه.
اگر بخواین می نویسمش. اون جریان درست یک معجزه بود.
و نشانه ی دیگری برای اثبات این رابطه.
که البته بنده از کم و کیفش اطلاعی ندارم.

این صحبت ها بر خلاف صحبت های شما به هیچ وجه نظر شخصی نبود!

سلام
لطفآ قضیه ناوهای اسرائیلی را بنویسید

مـــریم;97289 نوشت:
نمی دونم شما رون قضیه ای که در جنگ 33 روزه اتفاق افتاد در مورد مورد هدف قرار گرفتن ناوهای اسرائیل رو می دونین یا نه. اگر بخواین می نویسمش. اون جریان درست یک معجزه بود.

سلام.
بنویسینش لطفا

در جریان جنگ 33 روزه بعدازاینکه شایعه کشته شدن سید حسن نصرالله پخش شد ، سید حسن نصرالله از امام خامنه ای درخواست کمک می کنند .
ایشان هم طبق معمول برای توسل به حضرت حجت به مسجد جمکران می روند ،
بعد از اینکه از مسجد جمکران برمیگردند ، به سید حسن نصرالله اینطور پیغام می دهند که طی یک ارتباط تلویزیونی ، با مردم صحبت کنند و بگویند که تا چند ثانیه ی دیگر ناوهای اسرائیل مورد هدف قرار خواهند گرفت.
همین !
و سید حسن نصرالله هم این کار رو می کنند.
، سید غروب روز چهارم بر روی تلویزیون آمد و به طور مستقیم و آنلاین که همزمان درسراسر دنیا این فیلم پخش می شد ، خبر از زدن ناو فوق مدرن ساعر 5 رو داد
که اسراییل از این تیپ ناوها 3 عدد بیشتر نداشت و تا آخر جنگ دو تا رو حزب الله زد ویکی دیگر را از صحنه جنگ کشید کنار تا حزب الله اون نزند.

بعد از این اعلام رسانه ای ، دقیقا همان لحظه این اتفاق افتاد ، و اسرائیلی ها بهت زده شدند.

این هم فایل تصویری که از صوت المستضعفین گرفتم.
سید حسن نصرالله در قسمتی از این ارتباط رسانه ای همون طور که خواهید دید میگن به ناو جنگی اسرائیل نگاه کنید که آتش می گیرد در حالی که همراه آن ده ها اسرائیلی هستند.....

نقل قول:
در گفتگوی ائمه ع با اصحاب امثال جمله فدایت شوم بسیار است و این عبارات در دوران غیبت در مورد نائبان عام آن بزرگواران شایسته است بکار رود تا مسلمان آگاه جایگاه رهبری و امامت را فراموش نکرده و هر لحظه آماده جانفشانی در راه اطاعت از مولای خویش باشد
2- امام ره بعنوان یک عالم اخلاقی در رد و منع از عباراتی که احیانا موجب غرور و خودپسندی او می شودکلامی دارد که آنرا را باید از سوی امام دید نه از سوی مردم . یعنی گفتن این کلام به لحاظ اخلاقی برای امام شایسته است اما نفی فعل مردم را نمی کند .

با سلام و احترام با نظر دوستمون کاملا موافق هستم:Gol:

صدیق;97170 نوشت:
در زمان غیبت ولایت نائبان عام و خاص آن حضرات معصومین (ع) باشد، اطاعت جایز است

عجب -مگه غیر از نواب اربعه نواب خواص دیگری هم هست؟

pedar;183846 نوشت:
عجب -مگه غیر از نواب اربعه نواب خواص دیگری هم هست؟

با سلام:Gol:

در عصر غیبت، نائبان امام عصر (عج) عهده دار امور جامعه اسلامی اند که به دو دسته تقسیم می شوند:

1. در زمانۀ غیبت صغری؛ نائبان خاص امام زمان (عج) که همان نواب اربعه بوده اند.

2. و در زمانۀ غیبت کبری؛ نائبان عام امام زمان (عج) که طبق روایات، عالمان و فقیهان و راویان حدیث بوده و عهده دار امور اسلام و مسلمین هستند.

و در صورت تشکیل حکومت اسلامی، از بین عالمان و فقیهان، ولی فقیه با شرایطی که در روایات و قانون، برایش ذکر شده بعنوان نائب امام زمان (نائب عام) تعیین و امور جامعه اسلامی را بر عهده خواهد گرفت.

موفق باشید ...:Gol:

صدیق;97170 نوشت:
ر جائیکه ولایت، ولایت الله و ادامه آن ولایت رسول الله، امامان معصوم (ع) و در زمان غیبت ولایت نائبان عام و خاص آن حضرات معصومین (ع) باشد، اطاعت جایز است و این اطاعت، جهت درست و الهی خواهد داشت،

جناب صدیق شما به عنوان کارشناس حتما باید تبیین کنید که جمله شما از چه جهاتی ولایت فقها را در این ردیف قرار داده است و از چه جهاتی ان را مردود دانسته است !!!
چرا که اولا بسیاری از علما و اکابر شیعه ولایت فقها را فقط در امور حسبیه و ان هم به صورت محدود قبول دارند
دوما شرایط و خطوط و حدودی بسیار بر ولایت فقها زده اند
سوما شرایطی را ذکر کرده اند که در صورت وقوف ،هر نوع تولی از انها غیر مشروع است
در حالی که سرسپردگی و اطاعت از ائمه اطهار علیه السلام بدون حد و شرطی است و چون و چرایی در ان نیست !!!

با این همه این ابداع شما است که این ولایت را در ردیف ولایت خدا و رسول و اولی الامر قرار میدهید چرا که در قران نیز غیر از این ردیف، ردیف دیگری وجود ندارد چرا که هیچ کس دیگری دارای شرایط(عصمت- طهارت-مرجعیت علمی و...) چنین ولایتی نیست :Gol:
برای مطالعه تقلید مشروع و تقلید نا مشروع علامه شهید ایت الله مطهری را برای شما پیشنهاد میکنم

موضوع قفل شده است