شب های تنها بودن و خدا و شیطان

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شب های تنها بودن و خدا و شیطان

حس این که دعا هات سالهاست که مستجاب نمیشه و ایجاد حس تکراری تنهایی آدم و یواش یواش می کنه آدم بد تو این شرایط یه انسانی که دوست داره به کمال هم برسه چه باید بکنه؟؟؟؟؟؟؟

دوستکامی;95692 نوشت:
حس این که دعا هات سالهاست که مستجاب نمیشه و ایجاد حس تکراری تنهایی آدم و یواش یواش می کنه آدم بد تو این شرایط یه انسانی که دوست داره به کمال هم برسه چه باید بکنه؟؟؟؟؟؟؟

سلام
بی مایه فتیر است . باید دل مومن به دل ولیی از اولیاء خدا متصل بشه وگرنه تکرار عادی خواهد بود . با ارتباط با جان ولی خدا که لحظه به لحظه نو می شود می توان نو ماند و گرنه در روزمرگی عموم انسان می میرد .
من توصیه می کنم کسی که می خواهد از این بی سروسامانیها رهایی یابد به صدق و راستی یک بار به زیارت سیدالشهداء برود
در روایت است کسی که توانایی دارد اگر به زیارت ایشان نرود در بهشت مهمان خواهد . این حدیث بسیار عمیق است . خلاصه اش اینستکه هرکس می خواهد از درون بجوشد به زیارت سیدالشهداء برود البته فقط همین را بطلبد و دیگر هیچ
موفق در پناه حق

دوستکامی;95692 نوشت:

سلام علیکم
در ابتدا ورودتون رو به سایت اسک دین تبریک عرض میکنم و امیدواریم بتونید جواب سوالهاتون رو در این سایت بیابید
متاسفانه متن سوالتون کمی گنگه و نیاز به ویرایش داره که باید طبق نظر خودتون انجام بشه

و اما بحث خودتون
وقتی بحث نگهداری نفس و گناه نکردن میشه باید دو فصل مجزا رو در اون بررسی کرد
1.اینکه من جوان بخوام وقتی تاریکی و تنهایی شبانه بر محیط اطرافم مستولی میشه گناه نکنم(با شیطان نباشم.طبق عنوان تاپیک شما) و با خدا باشم باید قبلش پیش زمینه هایی رو آماده کنم
نمیشه از زمینی که آلوده به لجنه و هرگز اب پاکی در اون نبوده توقع رویدن گلی خوش رنگ و بو رو داشت
پس در امر نگهداری نفس باید به این مسله توجه کنم که منی که میخوام دعاهام مستجاب بشه و شب آرامی به دور از وسوسه های شیطان رو داشته باشم باید روز خوبی رو سپری کرده باشم
این یک طرف قضیه است
2.همه واقف به مختار بودن انسانیم و میدانیم که انسان میتواند بین خیر و شر هر کدام را که میل دارد انتخاب کند
با تلفیق این دو بحث به این جا برسیم که:
حالا این منی که مختارم، بیایم با وسوه های شیطانی به طرز زیرکانه ای مبارزه کنم و روز خوبی را سپری کنم تا به شبی برسم که هم احتمال به خیر گذشتن آن هست هم به شر گذشتنش

یعنی هم میشود گفت به خاطر داشتن تقوا در طول روزهای سپری شده من ساعتهای خوبی بدون گناه رو در شب خواهم داشت و هم ممکنه که خیر،هم چنان مشکل پابرجا باشه.یعنی نیروهای شیطانی بر نیروهای ایمانی من غلبه کنند.اینجاست که من شکست میخورم و دچار افکار منفی میشم و اون حس دور شدن از خدا در قلبم پدید میاد و همین طور بدی پشت بدی و مستجاب نشدن دعا و به بن بست رسیدن در زندگی و...
اینجاست که میرسیم به اون اخرین جمله شما که فرمودید برای رسیدن به کمال چه باید کرد

:Sham:

من به اندازه مطالبی که میدونم پاسخ میدم و در ابتدا امید حضور سایر کاربران صاحب نظر و همین طور اساتید بزرگوار هست:(در همین زیرمجموعه مدیریت غریزه جنسی بحث های بسیار جالبی دوستان مطرح فرمودند حتما اونها رو مطالعه کنید)

فکر میکنم بحث به کمال رسیدن یک دایره است که تمام اجزا با چرخشی مساوی در کنار هم یک نتیجه رو حاصل میکنن
اینکه من نفس رو همون طور که در پست قبل عرض کردم در طول روز از صدمات حفظ کنم (نگاه به نامحرم نکنم،اختلاط گناه آلود نداشته باشم،هرفیلم و موسیقی وقت من رو نگیره،...)احتمال اینکه میتونم اوقات تنهاییم رو بدون گناه سپری کنم 50%هست
50%باقی بستگی به نیروی اختیار من داره.
وقتی میبینم با تمام تلاشهام برای نگهداری نفسم در طول روز باز هم نفس اماره ام شبا هنگام سرکشی میکنه باید اینجا به نیروی خیلی بالاتری متوسل بشم

نمازشب یکی از این نیروهاست که در وقت بسیار به جایی به سراغم میاد
مطالعه های شبانه بسیار خوبه.به حمدلله که به مدد امکانات جدید کتب با ارزش زیادی رو به صورت برنامه های جاوا برای موبایل طراحی کردن که شما میتونید در طول شب ساعتها مطالعه داشته باشید بدون اینکه نور لامپ اطرافیانتون رو آزار بده
زیارت ائمه علیهم السلام و مدد گرفتن از محضر اونها برای این کنترلها بسیار بسیار سازنده است
بازی های فکری راه بسیار خوبیه
آشنا شدن با سایتها و وبلاگهایی که کاملا دینی هستند و گذران وقا با بحث هایی که در اونها مطرح میشه یکی از موثرترین کارهاست

اگر کسی بخواد خوب باشه و به کمال برسه و این مسله دغدغه ی واقعیش باشه خدا حتما کمکش میکنه.یقین داشته باشید
فقط به شرطی که از نیروی اختیاری که خدا بهش عطا کرده به درستی استفاده کنه
و من الله توفیق

سلام! خیلی ممنونم از نظراتتون اما فکر میکنم کمی سوالم و بد مطرح کردم که باعث شده اون چیزی و که دنبالش بودم بدست نیارم.منظور من از تنهایی و شب ،غریزه جنسی و مسائل مربوط به اون نبود.
من از دعا کردنو نا امیدی تو استجابتش صحبت کردم و خودمم می دونم که این نا امیدی ها از جانب شیطان است.چه جوابی می تونه یه انسان و که از این فرکانس های نا امیدی می خواهد خلاص بشه نجات میده؟ از اون دوستمون هم که پیشنهاد زیارت آقا رو کردن بسیار ممنونم اگه آقا بطلبند و خداوند بخواد آخر این ماه قسمت بشه رفتنیم خیلی ممنون که یه نگاه جدیدی در رابطه با این سفر پیشنهاد کردید.التماس دعا ...

سلام بنده هم خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم. اما در رابطه با جوابتون باید عرض کنم که هر تنهایی و وسوسه شیطانی من جوون مربوط به غریزه جنسی نمیشه. از طرفی شما گفتید تو زمین لجنزار گلی زیبا نمی رویه! در رابطه با استجابت دعا.این جواب به نظر من خیییلییی ناقصه!یعنی هرچی انسان مومن استجابت دعاشو به عینه میبینه!(تو این دنیا)گاهی اوقات مصلحت الهی بر این که اون فرد به اون چیز نرسه و اگر هم مومن باشه شاید این مصلحت اندیشی ها برای اون بیشتر باشه. در رابطه با پیشنهادبازی های کامپیوتری و...من حس نمی کنم راهی و که رفتم اشتباه باشه که با بازی های کامپیوتری و... اینا بخواهم باتری روحمو شارژ کنم لطف خداوند در این زمینه خدا رو شکر واسم زیاده اما من نظر شما و دوستان و می خوام برای اینکه شایدبا گروه دوستی که جدیدآ آشنا شدم (سایت شما) به تونم یقینم و بیشتر کنم و با صحبتهای شما خوبان اگر ذره ای شک دارم بر طرف بشه. البته قبول دارم که تیتر موضوعی که نوشتم کمی نا مفهوم بود.

دوستکامی;96333 نوشت:
من از دعا کردنو نا امیدی تو استجابتش صحبت کردم و خودمم می دونم که این نا امیدی ها از جانب شیطان است.چه جوابی می تونه یه انسان و که از این فرکانس های نا امیدی می خواهد خلاص بشه نجات میده؟ .

هو الحق شاید باید معنی استجابت رو و کلا دعا رو درک کنیم و یه چیزهایی رو بفهمیم در پشت این بظاهر ناامیدی ها... حق نگهدارتون

سلام علیکم
ممنون از اینکه سریع موضع پرسشتون رو معلوم کردید.
بخاطر قرار گرفتن مطلبتون در قسمت مدیریت غریزه جنسی همچین برداشتهایی از پرسشتون خواهد شد.پس با اجازتون من مطلب رو به انجمن اخلاق و عرفان انتقال میدم تا اساتید محترم در این گروه پاسخگوی شما باشند

دوستکامی;96345 نوشت:
در رابطه با جوابتون باید عرض کنم که هر تنهایی و وسوسه شیطانی من جوون مربوط به غریزه جنسی نمیشه.

تقریبا با حرف شما موافقم چون به نیروی بالای این غریزه و قوی بودن شیطان برای ورود از این راه معتقدم.چون این نیرو در جوانان بالاست شیطان بیشتر برنامه اشو در این مقوله خواهد ریخت البته البته باید حتما طبق فرموده شما توجه کرد که برای هرکسی راه گناه این نیست(یکی عرفان،یکی ادب،..)اینها رو گفتم برای اینکه تحت وسوسه قرار گرفتن و عمل کردن به آن باعث نرسیدن به کمال میشه.
دوستکامی;96345 نوشت:
از طرفی شما گفتید تو زمین لجنزار گلی زیبا نمی رویه! در رابطه با استجابت دعا.این جواب به نظر من خیییلییی ناقصه!یعنی هرچی انسان مومن استجابت دعاشو به عینه میبینه!(تو این دنیا)گاهی اوقات مصلحت الهی بر این که اون فرد به اون چیز نرسه و اگر هم مومن باشه شاید این مصلحت اندیشی ها برای اون بیشتر باشه.

اوه نه.من منظورم این بود که آلوده به گناه بودن آدم رو از رسیدن به کمال دور میکنه نه دعا
اینکه یه امر مسلمی ست.مصلحت الهی بسیار بالاتر از نیروی دعای ماست

دوستکامی;96345 نوشت:
در رابطه با پیشنهادبازی های کامپیوتری و...من حس نمی کنم راهی و که رفتم اشتباه باشه که با بازی های کامپیوتری و... اینا بخواهم باتری روحمو شارژ کنم

من بازی نه ولی فعالیت در محیط های کامیپوتری سالم رو برای عدم آلودگی به گناه در اوقات استراحت گفتم
باز هم میگم وجود سوالتون در این انجمن و مبهم بودن اصل اون باعث اینگونه پاسخگویی شده
انشاالله عالمان و اساتید محترم در انجمن اخلاق و عرفان یاری گر ما در این بحث خواهند بود

سلام خیلی ممنونم از همکاریتون .خیلیی زیاد. امیدوارم همیشه در پناه حمایت اربابمون باشید
یا حق

دوستکامی;96333 نوشت:
من از دعا کردنو نا امیدی تو استجابتش صحبت کردم و خودمم می دونم که این نا امیدی ها از جانب شیطان است.چه جوابی می تونه یه انسان و که از این فرکانس های نا امیدی می خواهد خلاص بشه نجات میده؟

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش
بزرگوار به اسک دین خوش امدید :Gol:

در مورد پرسش شما واین که چرا انسان در دعا گاها" به مرحله ی نا امیدی میرسد قبلا" در این سایت مطالبی عنوان شده که ضمن ارجاع شما بر مطالعه ی این مطالب نکاتی را نیز خدمتتان عرض میکنم .

(آداب دعا ) و ( دعای غلط ( درست دعا کردن را یاد بگیریم ) ) و
( استجابت و عدم استجابت دعاها ( احساس می کنم خدا صدایم را نمی شنود ) ) را کلیک کنید . انشاءالله بسیاری از پاسخها را دریافت خواهید کرد .

البت در مورد قسمت اول سؤالتان در باره ی استجابت دعا !

انشاءالله تا رسیدن کارشناسان محترم در پستهای بعدی مطالبی را اگر لازم دیدید عرض خواهم نمود .

......................................................................... حق یارتان :roz:............................................................................................

[="Tahoma"][="Navy"]

دوستکامی;96333 نوشت:
من از دعا کردنو نا امیدی تو استجابتش صحبت کردم و خودمم می دونم که این نا امیدی ها از جانب شیطان است.چه جوابی می تونه یه انسان و که از این فرکانس های نا امیدی می خواهد خلاص بشه نجات میده؟

باسلام و عرض ادب
الحمدلله که تا این اندازه خودآگاه، هستید و می دانید که ناامیدها از طرف شیطان است، اما در روایات عللی برای عدم استجابت دعاها ذکر شده که به بعضی از آنها اشاره می شود:
رعایت نکردن آداب دعا:
در روایات ائمه اطهار آداب فراوانی برای دعا گفته شده است تا آن جا که زمان و مکان و حالات انسان در اجابت دعا، نقش زیادی دارند، چه بسا علّت مستجاب نشدن دعا، رعایت ننمودن آداب آن باشد.

ـ موانع استجابت دعا:
گاهی مستجاب نشدن دعا بر اثر موانع است‌، نخست باید مانع را برطرف کرد، بعضی موانع از جمله:

1ـ پاک و حلال نبودن طعام‌: در روایات فراوانی یکی از علت‌های مستجاب نشدن دعا، حلال نبودن کسب و طعام بیان شده است‌. پیامبر اکرم فرمودند: کسی که دوست دارد دعایش مستجاب گردد، باید غذا و کسب خود را پاک کند. (سفینة البحار، محدث قمی‌، ج 3، ص 56، نشر دارالاسوه‌)

2ـ آلودگی قلب بوسیله گناه‌: پیش از دعا باید از گناه توبه کرد، امام صادق ‌در این باره می‌فرماید: «مبادا هیچ یک از شما از خدا تقاضایی کند، مگر این که نخست حمد و ثنای او را به جا آورد و درود بر پیامبر و آل او بفرستد، بعد به گناه خود اعتراف کند و از گناه توبه کند، سپس دعا نماید.» (سفینة البحار، محدث قمی‌، ج 3، ص 50 و 56)[/]

[="Tahoma"][="Navy"]3ـ ترک امر به معروف و نهی از منکر: یکی از موانع استجابت دعا، ترک وظیفه امر به معروف و نهی از منکر است‌، پیامبر اکرم‌ در این ‌باره می‌فرماید: «باید امر به معروف و نهی از منکر کنید و گرنه خداوند بدان را بر شما مسلّط می‌کند و هر چه دعا کنند مستجاب نخواهد شد.»

4ـ ادا نکردن حقوق دیگران‌: امام صادق ‌می‌فرماید: «هر کس دوست دارد دعای او به اجابت برسد، حقوقی که مردم بر او دارند ادا نماید.»

5ـ مصلحت نداشتن آن خواسته برای شخص‌: گاهی انسان از خدا چیزی می‌خواهد که به یقین ضرر و زیان دارد و چه بسا هلاکت او درآن باشد و خود نداند، خدای آگاه و حکیم که مصلحت بنده خود را می‌خواهد چنین تقاضایی را نمی‌پذیرد، بدیهی است انسان گاهی در تشخیص اشتباه می‌کند، قرآن در این‌باره می‌فرماید: «چه بسا از چیزی اکراه داشته باشید که خیر شما در آن است‌، یا چیزی را دوست داشته باشید که شر شما در آن است وخدا می‌داند و شما نمی‌دانید.» (بقره‌،216)
البته یادمان باشد برای خدا مصلحت اندیشی نکنیم، خیلی از اوقات چنین است.

حضرت علی ‌در این‌باره می‌فرماید: «تأخیر اجابت دعا، ترا از رحمت او ناامید نکند که همانا بخشش خداوند به اندازه خلوص نیت است‌، چه بسا که تأخیر در اجابت دعا، برای فرد، پاداشی بزرگ‌تر در بر داشته باشد و چه بسا چیزی از خدا بخواهی و بدان دست نیابی‌، امّا دیر یا زود بهتر از آن را به تو عطا کند، یا بلایی را از تو بگرداند و چه بسا چیزی می‌خواهی که اگر به آن برسی دینت تباه گردد.» (نهج البلاغه‌، فیض الاسلام‌، ص 915، نامه 31)[/]

[="Tahoma"][="Navy"]6ـ گاهی انسان از خدا چیزی می‌خواهد که چه بسا، به اسباب و عواملی نیاز دارد که نخست باید آن‌ها را به دست آورد تا انسان بتواند به آن خواسته برسد، چون جهان طبیعت بر مبنای علل و اسباب است و باید از آن راه به هدف رسید.

7. علاقه خدا به راز و نیاز بنده‌: یکی از یاران امام رضا(ع) به آن حضرت عرض کرد: بیش از یک سال است که از خدا حاجتی طلب می‌کنم‌، ولی مستجاب نمی‌شود، در قلب من سستی و تردید ایجاد شده‌، حضرت فرمود: بپرهیز از این که شیطان بر تو راه پیدا کند و ترا وسوسه نماید، چه بسا مؤمن از خدا حاجتی طلب می‌کند و خدا حاجت او را اجابت نمی‌کند، تا او به درگاه خدا، راز و نیاز و استغاثه کند، چون خدا دوست دارد راز و نیاز او را بشنود، سپس فرمود: به خدا قسم خداوند آن چه خیر مؤمن است به تأخیر نمی‌اندازد. (بحارالانوار، همان‌، ج 93، ص 367)
البته توجه داشته باشیم، خدا صدای بنده مومن را دوست دارد، لذا اجابتش را به تاخیر می اندازد، کسی که از تاخیر استجابت دعاگلایه دارد، مومن نیست، مومن از تاخیر شکایت ندارد، مومن کاری به استجابت خواسته اش ندارد، همین که خدا اذن و لذت مناجات به او داده، از خدا راضی است و می داند که خدا صدایش را دوست دارد، لذا از باب وظیفه دعا می کند. و راضی به رضا و مصلحت الهی است
اگر خدا داد، که شکرالله، اگر نداد بازهم الحمدلله.[/]

[=Georgia]جمع بندی
پرسش:
عدم استجابت برخی از دعاها ممکن است انسان را به ناامیدی از اجابت حق بکشاند راهکارهای خلاصی از این ناامیدی و استجابت دعاها چیست؟
پاسخ:
در روایات عللی برای عدم استجابت دعاها ذکر شده که به بعضی از آنها اشاره می شود:
الف: رعایت نکردن آداب دعا: در روایات ائمه اطهار آداب فراوانی برای دعا گفته شده است تا آن جا که زمان و مکان و حالات انسان در اجابت دعا، نقش زیادی دارند، چه بسا علّت مستجاب نشدن دعا، رعایت ننمودن آداب آن باشد.
ب: وجود موانعی برای استجابت دعا: گاهی نیز مستجاب نشدن دعا بر اثر موانع است‌،موانعی چون:
[=Georgia]
[=1]

• پاک و حلال نبودن طعام‌: پیامبر اکرم فرمودند: کسی که دوست دارد دعایش مستجاب گردد، باید غذا و کسب خود را پاک کند. (1)
  • آلودگی قلب بوسیله گناه‌: امام صادق ‌در این باره می‌فرماید: «مبادا هیچ یک از شما از خدا تقاضایی کند، مگر این که نخست حمد و ثنای او را به جا آورد و درود بر پیامبر و آل او بفرستد، بعد به گناه خود اعتراف کند و از گناه توبه کند، سپس دعا نماید.» (2)
  • ترک امر به معروف و نهی از منکر: پیامبر اکرم‌ صلی الله علیه و آله و سلم در این ‌باره می‌فرماید: «باید امر به معروف و نهی از منکر کنید و گرنه خداوند بدان را بر شما مسلّط می‌کند و هر چه دعا کنند مستجاب نخواهد شد»
  • ادا نکردن حقوق دیگران‌: امام صادق علیه السلام ‌می‌فرماید: «هر کس دوست دارد دعای او به اجابت برسد، حقوقی که مردم بر او دارند ادا نماید.»
  • مصلحت نداشتن آن خواسته برای شخص‌: قرآن در این‌باره می‌فرماید: «وَعَسَى أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَعَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ»(3) یعنی چه بسا از چیزی اکراه داشته باشید که خیر شما در آن است‌ و یا چیزی را دوست داشته باشید که شر شما در آن است وخدا می‌داند و شما نمی‌دانید حضرت علی ‌در این‌باره می‌فرماید: «تأخیر اجابت دعا، ترا از رحمت او ناامید نکند که همانا بخشش خداوند به اندازه خلوص نیت است‌، چه بسا که تأخیر در اجابت دعا، برای فرد، پاداشی بزرگ‌تر در بر داشته باشد و چه بسا چیزی از خدا بخواهی و بدان دست نیابی‌، امّا دیر یا زود بهتر از آن را به تو عطا کند، یا بلایی را از تو بگرداند و چه بسا چیزی می‌خواهی که اگر به آن برسی دینت تباه گردد.» (4)

• فراهم نشدن برخی از اسباب: گاهی انسان از خدا چیزی می‌خواهد که چه بسا، به اسباب و عواملی نیاز دارد که نخست باید آن‌ها را به دست آورد تا انسان بتواند به آن خواسته برسد، چون جهان طبیعت بر مبنای علل و اسباب است و باید از آن راه به هدف رسید.
  • علاقه خدا به راز و نیاز بنده‌: یکی از یاران امام رضا علیه السلام به آن حضرت عرض کرد: بیش از یک سال است که از خدا حاجتی طلب می‌کنم‌، ولی مستجاب نمی‌شود، در قلب من سستی و تردید ایجاد شده‌، حضرت فرمود: بپرهیز از این که شیطان بر تو راه پیدا کند و ترا وسوسه نماید، چه بسا مؤمن از خدا حاجتی طلب می‌کند و خدا حاجت او را اجابت نمی‌کند، تا او به درگاه خدا، راز و نیاز و استغاثه کند، چون خدا دوست دارد راز و نیاز او را بشنود، سپس فرمود: به خدا قسم خداوند آن چه خیر مؤمن است به تأخیر نمی‌اندازد. (5) پینوشتها:

1-سفینه البحار، محدث قمی، ج 3 ص53
    2-[=Georgia][=Georgia][=Georgia]سفینة البحار، محدث قمی‌، ج 3، ص 50 و 56
    3-[=Georgia]بقره/216
    4-[=Georgia]نهج البلاغه‌، فیض الاسلام‌، ص 915، نامه 31
    5-[=Georgia]بحارالانوار، همان‌، ج 93، ص 367

[/]
  • موضوع قفل شده است