رسوم 4شنبه سوری نفی شد!! فکری پشت سر این تصمیم بود یا صرفاً تعصب بیجا؟

تب‌های اولیه

52 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رسوم 4شنبه سوری نفی شد!! فکری پشت سر این تصمیم بود یا صرفاً تعصب بیجا؟

سلام
از زمانی که حکومت اسلامی تو ایران برقرار شد،رسم و رسومات مربوط به 4شنبه سوری که از جانب برخی روحانیون مورد حمله واقع شده بود به بهانه های مختلف و به طرف متفاوت، کنار زده شد.

نمونه ی مورد هجمه قرار دادن، جناب مطهری که توی سخنرانیشون این افراد (که از روی آتیش میپرن و میگن....) رو احمق خطاب می کنند!

نمونه ی بهانه این که گفتند این رسم آتش پرستان است و ما مسلمانیم و.....

در صورتی که افراد آگاه مطلع اند که زرتشت آتش رو نمیپرسته!! بلکه آتش رو مقدس میدونه!!
مثل یک مسلمون که ضریح امام رضا رو نمیپرسته!! بلکه مقدس میدونه! قرآن رو همین طور و خیلی مثال های دیگه.

چرا اومدن اون رسم و رسومات رو رد کردن؟؟ واقعا فکری پشت سر این تصمیم بود یا صرفاً تعصب بیجا بوده؟:Gig:

(در مورد آمار زخمی و کشته و مردم آزاری و... خیلی خیلی الان بیش تر شده. هر کسی میتونه از بزرگای خانواده بپرسه براشون تعریف کنن!)

hydrghl;93621 نوشت:
چرا اومدن اون رسم و رسومات رو رد کردن؟؟ واقعا فکری پشت سر این تصمیم بود یا صرفاً تعصب بیجا بوده؟

با سلام
سور=مهمانی

وقتی یک رسم از رسومی باشد که منطق ودلیل

عقلی ندارد از سر نادانی است ووقتی جاهلی شد

هیچ مرزی ندارد وهیچ قید وقانونی نمی پذیرد .

از این قسم رسومات چهارشنبه سوری است.

از دلایل ایده الیستی آن و چیزهایی که برای

مستدل کردن چهار شنبه سوری می گویند که

بگذریم بیاییم ببینیم چه نتایجی برای زندگی

حقیقی ما دارد؟

نمی دانم شما در کدام یک از شهرهای ایران

زندگی میکنید؟ ولی اگر در تهران هستید این

همه سرو صدای وحشتناک را می پسندید؟

یک رسم قدیمی آیا ارزش این را دارد که حتی

یک چشم نابینا شود؟ ای کاش کمی هم از آمار

اسیبها وخسارات مطلع بودید.

آیا این همه مجروح نه یک مجروح معنی

"زردی من از تو " است؟

ایا این همه جراحت ووحشت واضطراب معنی

"سرخی تو از من "است؟

تحریم بشود یا نه ایا ما خودمان نمی توانیم تشخیص

دهیم که چه کاری برای ما مفید وچه کاری مضر است ؟

لابد می دانید چقدر سرو صدای انفجار در تهران در

طول دو هفته بوجود میاید؟

چه کسی می تواند بگوید در شب چهارشنبه

سوری من می توانم با کودکانم آزادانه وبا امنیت

کامل در خیابان ها رفت وآمد کنم؟

ایا این وحشت واضطراب شایسته یک جامعه فهمیده

است؟

آیا لازمه تقدیس آ تش این همه مردم آزاری است؟

اصلا می شودبگویید تقدیس آتش به چه منظوروبه

معناست؟

آیا اینها خرافاتی نیست که هر عقل سالمی از آن

دوری میکند ؟

گیرم این رسم در آغاز یک رسم منطقی بوده ومردم

در عصر حجر برای از بین بردن موهای زائد بدن خودشان

از روی اتش میپریده اند واین رسم بعدا بعنوان یک

رسم شادی بخش ادامه پیدا کرده آیا الان هم

باوضعیت کنونی این همه اذیت و مردم آزاری و وحشت

وترساندن خانمهای باردار وسقط جنین ناشی از آن

همان کار کرد را دارد؟

آیا این معنی چهارشنبه سوری است؟ این مهمانی است یا....

سلام علیکم جمیعا

چهارشنبه سوری دارای مفاهیم ارزشی هم هست و اینطور نیست که یک آتش بازی صرف ارزش شود.

کسانیکه به خود زحمت خواندن مفاهیم یک آئین ملی را نمیدهند آنگاه صرفا به رد و تفبیح آن چه به دلیل مقابله با اسلام ستیزی مغرضان و چه به دلایل سیاسی دیگر با ابزار دین به ستیز با آئینهای ملی میروند بهتر است روش مقابله اشان را تصحیح کنند و ملیت را در برابر دین قرار ندهند.

من فکر میکردم مجتهدین خیلی عالم تر از این حرفها باشند که بخواهند آتش بیار معرکه دشمنان گردند.

یاحق

با سلام

hydrghl;93621 نوشت:
ر صورتی که افراد آگاه مطلع اند که زرتشت آتش رو نمیپرسته!! بلکه آتش رو مقدس میدونه!!

ایا اتیش بازی و انجام رفتارهای خطرناک با اتش ،مقدس شمردن اتش هست ؟

hydrghl;93621 نوشت:
چرا اومدن اون رسم و رسومات رو رد کردن؟؟

خیلی از رسم ورسومات وجود داره که اصلا عقلایی نیست و ناشی از جهل و خرافات هست

hydrghl;93621 نوشت:
واقعا فکری پشت سر این تصمیم بود یا صرفاً تعصب بیجا بوده؟

ایا به صرف اینکه اینکار چون رسم ورسومات هست باید انجام بشه تعصب بیجاست یا اینکه کار غیر منطقی و ازار دهنده است باید ترک شود تعصب بیجاست ؟

bina88;93839 نوشت:
چهارشنبه سوری دارای مفاهیم ارزشی هم هست و اینطور نیست که یک آتش بازی صرف ارزش شود.

میشه چند نمونه از مفاهیم ارزشی انرا بفرمایید ؟
نمونه هایی را که در حال حاضر هم به عنوان ارزش شناخته می شود و اجرا می گردد

bina88;93839 نوشت:
با ابزار دین به ستیز با آئینهای ملی میروند بهتر است روش مقابله اشان را تصحیح کنند و ملیت را در برابر دین قرار ندهند.

در کجای ایین ملی ما انفجار و سرو صدا و ایجاد فضای رعب و وحشت و انجام کارهای پرخطر و رساندن اسیبهای جسمی و مالی و..... جا دارد ؟
از شما انتظار نداریم که چهارشنبه سوریهای فعلی را مطابق با ایین ملی بدانید
چند درصد کسانی که به خیابانها میریزند و این کارها را انجام می دهند از ایین ملی ان مطلع هستند ؟

سلام علیکم جمیعا

صلوات;93886 نوشت:

بهتره من در مورد جهل و خرافات صحبت نکنم.

صلوات;93886 نوشت:
نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : Hydrghl واقعا فکری پشت سر این تصمیم بود یا صرفاً تعصب بیجا بوده؟ ایا به صرف اینکه اینکار چون رسم ورسومات هست باید انجام بشه تعصب بیجاست یا اینکه کار غیر منطقی و ازار دهنده است باید ترک شود تعصب بیجاست ؟

از ابتدا اعراب با جشنهای ایرانیان که استریلیزه هم شده بود بعد از اسلام مخالفت میکردند چون اساسا با ایران و ایرانی مخالف بودند.

آنها میگفتن عربی کلام خداست و زبان فارسی را تحقیر میکردند و خیلی اصرار داشتند که نوروز و چهارشنبه سوری را از بین ببرند که با مخالفت ایرانیان مواجه شدند.

حال این اعراب در تعصب و جهل بودند یا ایرانیان این مساله را باید از زبان حکیمان شنید و نه هرکسی که لباس حکماء را بر تن میکند.

آئینهای ملی هر ملتی بخشی از فرهنگ او را تشکیل میدهد و هر ملتی فرهنگ مختص به خود را دارد .

و هنگامیکه آن ملت ایدئولوژی ای را بعنوان دین می پذیرد همه آئینها و مراسمش را از بین نمی برند بلکه آن بخشی از مراسم را که گنجایش تبلیغ یک رفتار نیک را دارد مورد استفاده قرار میدهندو آنرا مطابق با ارزشهای آن ایدئولوژی و مذهب تعریف مینمایند.

نقل شده که مختار ثقفی یزید را شب چهارشنبه سوری کشت تا مصادف شود با جشن ایرانیان که در سپاهش بودند و این جشن کشتن یزید ابن معاویه تا مدتها همراه با چهارشنبه سوری جشن گرفته میشد.

در چهارشنبه سوری دید و بازدید و صله رحم تا همین 20 سال پیش مرسوم بود. مراسمی چون فالگوش به دختران دم بخت یاد میداد که همیشه امیدوارم به رحمت الهی باشند و در این سال پیش رو شازده داماد درب خانه اشان را خواهد کوبید.

مردمی که از کوچه خیابان رد میشدند چون میدانستند ممکن است کسی فال گوش باشد سخنان امیدوار کننده و نیکو میگفتند و این خود بانی این میشد که یک روز هم شده اینها سخن نیکو به زبان بیاورند.

مراسم قاشق زنی درب خانه فامیل و آشنا و همسایه همسایه ها را بیرون می آورد یا با مشتی آجیل یا نقل و نبات.

جشنی بود که فسق در آن خیلی کم بود و صله رحم هم انجام میشد بر عکس اعراب که هیچ آئینی ندارند که به بهانه آن صله رحم کنند.

در اوایل انقلاب یک عده قصد داشتند عید نوروز را هم تکفیر کنند ولی نهایتا به آنجا کشیده شد که عید نوروز قطع نشد ولی دید و باز دیدها و مراسم مرسوم به آن کم شد و در عوض نهایتا آخرین مراسمهای مرسوم 4 شنبه سوری را ما در سالهای انتهائی دهه هفتاد شاهد بودیم و از آن به بعد 4 شنبهسوری از بین خانواده ها برچیده شد و به کوچه ها آمد و شد ترقه.

ارموز هم که ترقه را حرام میدانند . این هم راه علاج حکماء ما.

صلوات;93886 نوشت:
میشه چند نمونه از مفاهیم ارزشی انرا بفرمایید ؟ نمونه هایی را که در حال حاضر هم به عنوان ارزش شناخته می شود و اجرا می گردد

در بالا عرض شد.

صلوات;93886 نوشت:
در کجای ایین ملی ما انفجار و سرو صدا و ایجاد فضای رعب و وحشت و انجام کارهای پرخطر و رساندن اسیبهای جسمی و مالی و..... جا دارد ؟ از شما انتظار نداریم که چهارشنبه سوریهای فعلی را مطابق با ایین ملی بدانید چند درصد کسانی که به خیابانها میریزند و این کارها را انجام می دهند از ایین ملی ان مطلع هستند ؟

خیر این چهارشنبه سوری خیابانی است . چراکه چهارشنبه سوری خانوادگی از میان برچیده شد همچون آئینی از یک کشور بیگانه.

لذا این آئین شد ترقه بازی خیابانی که بجز سر و صدا و اسیبهای جسمی و روحی فایده دیگری برای دیگران ندارد . فقط یک تعداد لذت میبرند و اینکه گفته میشود امسال هم چهارشنبه سوری ای داشتیم.

با سلام و تشکر از بینا88 عزیز به خاطر پاسخهای زیباشون

bina88;93915 نوشت:
آئینهای ملی هر ملتی بخشی از فرهنگ او را تشکیل میدهد و هر ملتی فرهنگ مختص به خود را دارد . و هنگامیکه آن ملت ایدئولوژی ای را بعنوان دین می پذیرد همه آئینها و مراسمش را از بین نمی برند بلکه آن بخشی از مراسم را که گنجایش تبلیغ یک رفتار نیک را دارد مورد استفاده قرار میدهندو آنرا مطابق با ارزشهای آن ایدئولوژی و مذهب تعریف مینمایند.

این حرف را کاملا قبول دارم و مواردی را که شما از آیین هاو رسومات چهار شنبه سوری ذکر کردید واقعا مفاهیم ارزشیست
و هیچ کس هم منکر ارزشی بودن این رسومات نیکو و پسندیده نمی تواند باشد ولی

bina88;93915 نوشت:
آخرین مراسمهای مرسوم 4 شنبه سوری را ما در سالهای انتهائی دهه هفتاد شاهد بودیم و از آن به بعد 4 شنبهسوری از بین خانواده ها برچیده شد و به کوچه ها آمد و شد ترقه.

حرف و سخنها در مورد امروز است ایین چهارشنبه سوری امروز ما کاملا تغییر پیدا کرده و در ان دیگر اثری از ان ارزشها دیده نمی شود

bina88;93915 نوشت:
چراکه چهارشنبه سوری خانوادگی از میان برچیده شد همچون آئینی از یک کشور بیگانه.

ایا مخالفت علما با آیین ملی چهارشنبه سوری خانوادگی بوده یا چهارشنبه سوری خیابانی که می فرمایید:

bina88;93839 نوشت:
کسانیکه به خود زحمت خواندن مفاهیم یک آئین ملی را نمیدهند آنگاه صرفا به رد و تفبیح آن چه به دلیل مقابله با اسلام ستیزی مغرضان و چه به دلایل سیاسی دیگر با ابزار دین به ستیز با آئینهای ملی میروند

و در پایان این هم نتیجه چهار شنبه سوزی

bina88;93915 نوشت:
لذا این آئین شد ترقه بازی خیابانی که بجز سر و صدا و اسیبهای جسمی و روحی فایده دیگری برای دیگران ندارد . فقط یک تعداد لذت میبرند و اینکه گفته میشود امسال هم چهارشنبه سوری ای داشتیم.

همه به اسیبهای ان اذعان دارند و هر عقل سلیمی انرا نفی می کنند و همه اقشار اعم از جامعه پزشکی ، نیروی انتظامی ، آتشنشانی ، جامعه فرهنگی و خلاصه همه مردم به نحوی نسبت به آسیبهای این مراسم هشدار می دهند و هر کس به نوعی در صدد به حداقل رساندن خطرات ان پیشگیری از گسترش ان است با این حساب این چه سوال عجیبیست

hydrghl;93621 نوشت:
واقعا فکری پشت سر این تصمیم بود یا صرفاً تعصب بیجا بوده؟

تشخیص اینکه این نظر علما از روی فکر بوده یا تعصب خیلی کار مبهم و مشکلی است ؟!

سلام علیکم جمیعا

وظیفه حکماء و اندیشمندان هر مملکتی معرفی فاکتورهایی با هویت مضر و مفید آن جامعه و ارائه بهترین پیشنهاد برای رفعضغفها و کاستیها و همچنین رشد و تعالی آن جامعه بر اساس ایدئولوژی و دکترین آن جامعه است.

ولی

از کمالات شیخ ما این است --- عسل را خورد گفت شیرین است

خب همه ما هم میدانیم آنچه که امروز بعنوان مراسم چهرشنبه سوری با ترقه بازی دارد شکل میگیرد شکل خوبی ندارد و از اصلش جدا شده.

آسیبها را همه ما میبینیم و اگر از هر کداممان بپرسند امسال 4 شنبه سوری چطور بود تعریف خوبی نمیکنیم.

ولی اگر یک حکیم و عالمی بخواهد در مورد چهرشنبه سوری نظر بدهد نمیگوید حرام است و چهارشنبه سوری خرافات صرف است و ...
بلکه
فرهنگی مفید را در جامعه در این روز پیشنهاد میدهد.

من فرض مثال اگر این روز که به ایام عید نزدیک هست به سر زدن به خانواده های کم بضاعت و ایجاد شادی در دل آنها و به بهانه شاد کردن دل بنده خدا در شب عید جشنی بر پا گردد - نماز شکری بجا آورده شود و به این شکل یک آئین ملی را رنگ و بوئی معنوی ببخشیم بهتر است یا اینکه بگوئیم چهارشنبه سوری حرام است ؟

یاحق

اول از همه سپاس از دوست عزیزم bina88 به خاطر اطلاعات مفیدی و صحبت های منطقی که فرمودن. امیدوارم که همیشه سلامت باشید و تو بحث ها شرکت کنید.

خدمت دوستم یوسف عرض کنم که... منم همین حرف شما رو دارم میزنم! منتها فک کنم شما از مراسم 4شنبه سوری سنتی (که گفتم علما رد کردن) مطلع نیستید. اصلاً به هیچ وجه ترقه و سر و صدا و ناامنی وجود نداره تو این رسم! اگر الان این وضعیتی که شما فرمودی(مخصوصا که به نبود امنیت برای خانوم های باردار هم اشاره کردین که کاملا باهاتون مواقفم) به وجود اومده، علتش همونه که بنده در موردش سؤال کردم! علتش اینه که علمای دین رسم و رسومات 4شنبه سوری رو (که بی خطر بود) رد کردن و حالا شده این وضعیت.
شما اگر از بزرگان فامیل بپرسی گفته های بنده و دوستان رو تأیید می کنن که رسم و رسومات سنتی 4شنبه سوری (که علما رد کردن) هیچ سر و صدای مزاحم و هیچ خطری نداشت! و از وقتی از جانب علما نفی شده این وضعیت ترقه و سر و صدا و نا امنی پیش اومده.

صلوات;94083 نوشت:
حرف و سخنها در مورد امروز است ایین چهارشنبه سوری امروز ما کاملا تغییر پیدا کرده و در ان دیگر اثری از ان ارزشها دیده نمی شود

اون زمانی که علما این رسم و رسومات رو رد کردن، همه ی این مفاهیم ارزشی درونش وجود داشت. عرض بنده این بود که اون زمان (که این مفاهیم درونش وجود داشت) چرا رد کردن؟! حتی از عنوان تاپیک هم مشخصه منظورم!
ضمنا از پست اول بنده مشخصه که من هم این 4شنبه سوری با این سر و صدا و بی امنی رو نمیپسندم!

صلوات;94083 نوشت:
ایا مخالفت علما با آیین ملی چهارشنبه سوری خانوادگی بوده یا چهارشنبه سوری خیابانی

با توجه اعلام موافقتتان در مورد ارزشی بودن مفاهیم رسومات سنتی مربوط به 4شنبه سوری، موافقتتان با دوستمون bina88 در مورد تعریف چهارشنبه سوری خانوادگی و ملی و 4شنبه سوری خیابانی، و نیز سؤال بنده و عنوان تاپیکم!، بدون شک علما با 4شنبه سوری خانوادگی و ملی مخالفت کردند و سؤال بنده هم اینه که چرا؟؟
سؤال من در مورد زمانی است که هنوز این رسم و رسومات ارزشی پابرجا و طبق تعریف دوستمون (و شما) 4شنبه ی آخر سال 4شنبه سوری ملی و خانوادگی بود!
بنده سؤالم اینه که چرا علما با اون رسم و رسومات (که شما هم ارزشی میدانید!) مخالف فرمودن؟
سؤال بنده در مورد زمان گذشته است! که هنوز رسم و رسومات ارزشی وجو داشت!

صلوات;93886 نوشت:
ایا اتیش بازی و انجام رفتارهای خطرناک با اتش ،مقدس شمردن اتش هست ؟

رفتارهای خطرناک با آتش؟؟!! شما خودتون پرس و جو کنید... خطرناک تعریف داره! این رفتار های خطرناکی که شما مد نظرته، چه قدر کشته و مجروح میداده؟!! ضمنا ممنون میشم منظورتون از رفتار خطرناک رو توضیح بدید.

صلوات;93886 نوشت:

صلوات;93886 نوشت:
ایا به صرف اینکه اینکار چون رسم ورسومات هست باید انجام بشه تعصب بیجاست یا اینکه کار غیر منطقی و ازار دهنده است باید ترک شود تعصب بیجاست ؟

صلوات;94083 نوشت:
این حرف را کاملا قبول دارم و مواردی را که شما از آیین هاو رسومات چهار شنبه سوری ذکر کردید واقعا مفاهیم ارزشیست و هیچ کس هم منکر ارزشی بودن این رسومات نیکو و پسندیده نمی تواند باشد

خوب شما که قبول داری این مفاهیم ارزشیتست و این رسم و رسومات نیکو و پسندیده است، پس چرا میفرمایید که این رسم و رسومات برخاسته از جهل و خرافات است؟!!! و همچنین عقیده دارید که این رسومات غیر منطقی و آزار دهنده است؟؟

غیر منطقی و غیر معقولانه و جاهلانه؟
کاری که ارزشی باشد و نیکو و پسندیده، این کار غیر منطقی است؟

آزار دهنده؟
کدام یک از رسم و رسومات 4شنبه سوری آزار دهنده بوده؟ چد نفر کشته و زخمی میداد؟ کی اذیت میشد؟ کی غمگین میشد؟
(دوستان همه میتونن از بزرگ تر ها اطلاعات بگیرند و اعتبار سخن بنده رو بررسی کنن)

(تأکید مجدد می کنم که بنده در مورد زمان گذشته (اوایل انقلاب) صحبت می کنم که رسم و رسومات همون مواردی بود که دوستمون اشاره کردن و شما هم نیکو خواندید. که البته از عنوان تاپیک هم مشخص است!)

عذرخواهی حضور مدیر سایت و نیز دوستان که عرضم رو از اول تو یه پست نزدم که نخوام چندتا رو پاک کنم! وارد نبودیم :دی

bina88;94085 نوشت:
اگر یک حکیم و عالمی بخواهد در مورد چهرشنبه سوری نظر بدهد نمیگوید حرام است و چهارشنبه سوری خرافات صرف است و ... بلکه فرهنگی مفید را در جامعه در این روز پیشنهاد میدهد.

این نظر شماست
فرهنگ سازی و معرفی جایگزین کار مسولین فرهنگی است

hydrghl;94120 نوشت:
بدون شک علما با 4شنبه سوری خانوادگی و ملی مخالفت کردند و سؤال بنده هم اینه که چرا؟؟

لطفا با دلیل و مدرک حرف بزنید و فتوای مراجع را بیاورید

hydrghl;94120 نوشت:
خوب شما که قبول داری این مفاهیم ارزشیتست و این رسم و رسومات نیکو و پسندیده است، پس چرا میفرمایید که این رسم و رسومات برخاسته از جهل و خرافات است؟!!! و همچنین عقیده دارید که این رسومات غیر منطقی و آزار دهنده است؟؟

چرا برای بدست اوردن نتیجه مطلوب خودتان حرفهای من را با هم خلط میکنید منظور من از مفاهیم ارزشی و رسومات نیکو این موارد از مطالب جناب بینا بوده :

bina88;93915 نوشت:
در چهارشنبه سوری دید و بازدید و صله رحم تا همین 20 سال پیش مرسوم بود. مراسمی چون فالگوش به دختران دم بخت یاد میداد که همیشه امیدوارم به رحمت الهی باشند و در این سال پیش رو شازده داماد درب خانه اشان را خواهد کوبید.

ولی در چهار شنبه سوری این زمان چی ؟ چند درصد افراد اصلا اطلاعی از مفاهیم ارزشی ان دارند الان هم میگم چهار شنبه سوری فعلی ما غیر منطقی و ازار دهنده است و در ان اثری از ان رسم و رسومات دیده نمی شود و فقط یک اسم از ان بجا مانده و افراد بدون هیچ اگاهی و برای ......اقدام به برگزاری به اصطلاح چهارشنبه سوری می کنند

bina88;93915 نوشت:
آخرین مراسمهای مرسوم 4 شنبه سوری را ما در سالهای انتهائی دهه هفتاد شاهد بودیم و از آن به بعد 4 شنبهسوری از بین خانواده ها برچیده شد و به کوچه ها آمد و شد ترقه.ترقه بازی خیابانی که بجز سر و صدا و اسیبهای جسمی و روحی فایده دیگری برای دیگران ندارد . فقط یک تعداد لذت میبرند

hydrghl;94120 نوشت:
کاری که ارزشی باشد و نیکو و پسندیده، این کار غیر منطقی است؟

بله زمانی این اتفاق روی می دهد که موارد نیکو و باارزش از ان رخت بربندد و از ان کار چیزی جز یک نام مخوف باقی نماند

صلوات;94243 نوشت:
لطفا با دلیل و مدرک حرف بزنید و فتوای مراجع را بیاورید

1. بنده عرض کردم که مراجع و علما مخالفت کردند! شما میخواین بگین مخالفت نکردن؟
تو پست اول نوشتم!!>>>نمونه ی مورد هجمه قرار دادن، جناب مطهری که توی سخنرانیشون این افراد (که از روی آتیش میپرن و میگن....) رو احمق خطاب می کنند!
میدونیم که استاد مطهری سال 58 به شهادت رسیدند! پس منظور بنده زمان گذشته است!! زمانی که رسم و رسومات همان گونه که bina88 گفتن اجرا میشد (و خود شما هم اون رسم و رسومات رو ارزشی خواندید).

سؤال اصلی بنده اینه اون زمان که رسومات 4شنبه سوری به درستی وطبق سنت نیکوی گذشته اجرا میشد، به کسی آسیب نمیزد و باعث شادی بود (و به قول شما {در پست شماره6}، این رسم و رسومات ارزشی و نیکو و پسندیده بود) چرا علما با رسم و رسومات 4شنبه سوری مخالفت کردند؟ (به عنوان نمونه استاد مطهری)

سؤال دیگر بنده از شما
اینه که شما پست اول من رو نخوندید؟ یا نظر جناب مطهری رو از نظر سایر علما جدا و متفاوت میدونید؟ یا قصد نقض کردن هم چین سخنی رو از قول آقای مطهری دارید؟

نظر آقای خامنه ای رو هم که بدون شک مطلعید. قبلا غیر عقلانی و اکنون غیر شرعی می دونن. که بازم تأکید میکنم مورد بحث من در مورد گذشته هست! تو سایتشون هست. اینم سند جامع تر:
http://www.iran-world.com/article.php?id=47740

صلوات;94243 نوشت:
چرا برای بدست اوردن نتیجه مطلوب خودتان حرفهای من را با هم خلط میکنید

قضاوت در این مورد رو به دوستان میسپرم! با مطالعه ی پست های قبل، صحّت بیان بنده قابل تشخیصه.

صلوات;94243 نوشت:
ولی در چهار شنبه سوری این زمان چی ؟ چند درصد افراد اصلا اطلاعی از مفاهیم ارزشی ان دارند الان هم میگم چهار شنبه سوری فعلی ما غیر منطقی و ازار دهنده است و در ان اثری از ان رسم و رسومات دیده نمی شود و فقط یک اسم از ان بجا مانده و افراد بدون هیچ اگاهی و برای ......اقدام به برگزاری به اصطلاح چهارشنبه سوری می کنند

برای بار هفتم (اگه اشتباه نکنم!) تأکید می کنم که بنده بحثم روی زمانی است که مراسم 4شنبه سوری از مسیرش خارج نشده بود و علما مخالفت کردند! اوایل انقلاب! سخنرانی جناب مطهری! تو پست اولم بنده دقیقا سخنرانی استاد مطهری رو عرض کرده بودم. درسته؟ پس منظور بنده زمان حال نیست!!! زمان گذشته است!!!
وقتی زمان حال مورد نظر من نیست، و پاسخ دوستمون bina88 هم از ادامه ی فرمودشوت مشخصه که در مورد زمان گذشته هست (زمانی که 4شنبه سوری بود نه 4شنبه سوزی!) ، شما چرا اسرار دارید در مورد زمان حال بحث کنید؟
صلوات;94243 نوشت:
بله زمانی این اتفاق روی می دهد که موارد نیکو و باارزش از ان رخت بربندد و از ان کار چیزی جز یک نام مخوف باقی نماند

بنده اصلا به هیچ وجه در مورد 4شنبه سوری ای که الان برگزار میشه بحثی ندارم!! تو پست های قبلم نزدیک 6بار تأکید کردم!
شما هم بحث رو به رمان حاضر لینک نکنید لطفاً!

سلام
خوب است دوستان مومن بدانند وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله علی علیه السلام را به یمن اعزام فرمود در مورد سنتها فرمود :
هر آنچه اسلام سنت کرده عمل کن و باقی را رها ساز
این نشان دهنده آنست که سنتها در دین مورد توجهند و هر سنتی را نمی توان تایید نمود . مومن واقعی کسی است که به سنتهای دین خود پایبند باشد
هرچند امروز سنتها زیاد شده است سنتهای که اغلب پایه دینی هم ندارند لذا می بایست بر مبنای عقلانیت و عدم مخالفت با دین آنها را سنجید و رد یا تایید نمود .
البته تایید و رد می تواند همراه با ملاحظات دیگر هم باشد مثل ملاحظات امنیتی یا حتی سیاسی
موفق در پناه حق

متاسفانه اين مراسم كه همه ساله باعث هدر رفتن سرمايه هاي انساني و اقتصادي زيادي شده ، نظم و امنيت عمومي را براي شهروندان مختل و خانواده هاي بيشماري را در آغاز سال نو اندوهگين و داغدار مي نمايد ؛ سنتي كاملا غلط و خرافي است كه از هيچ گونه پشتوانه منطقي و عقلي صحيحي برخوردار نمي باشد .
متاسفانه برخي آگاهانه يا آگاهانه به اسم ترويج و پاسداشت ميراث ها و سنت هاي باستاني ، فرهنگ هاي جاهلي كه هيچ گونه جنبه مثبتي در آن وجود ندارد را در بين جوانان گسترش داده و در پشت اين موضوع در صدد ضربه زدن به هويت اسلامي جامعه مي باشند. علي رغم اقدامات تبليغي كه در رسانه ها و توسط نيروهاي انتظامي براي كاهش خسارات ناشي از اين سنت جاهلي در نظر گرفته شده است ؛ اما ريشه كني اين قبيل ناهنجاريها با كار عميق فرهنگي امكان پذير است.

يكم . چهارشنبه سوري از ديد گاه شهيد مطهري :

«قرآن منشأهايي براي فكرهاي بي ريشه كه آنها را به درختان بي ريشه تشبيه مي كند ذكر مي كند. يكي از آنها تقليد است. البته قرآن با كلمه تقليد مطلب را بيان نكرده است. با تعبير ديگر بيان كرده است. تعبير قرآن تبعيت كوركورانه از گذشتگان، از پدران، مادران، آباء و اجداد است. اين هم از موضوعاتي است كه قرآن روي آن زياد تكيه كرده است و آن را منشأ لغزش و خطاي بشر مي داند و سخت انتقاد مي كند. مثلا مي گويد: آنها چنين مي گويند: «انا وجدنا آبائنا علي امه و انا علي آثارهم مقتدون» اينها مي گويند: ما پدران خود را بر يك طريقه اي يافته ايم و ما هم همان طريقه پدران خودمان را مي گيريم و مي رويم. به تعبير امروز: سنت گرايي؛ حالا اين تعبير درست است يا غلط و بهتر از اين هم مي توانستيم تعبير پيدا كنيم. به هر حال اين كلمه امروز رايج شده است. قرآن سنت گرايي را محكوم مي كند اما اشتباه نشود! ضد سنت گرايي را هم قرآن محكوم مي كند. هر دو را محكوم مي كند. چطور؟ قرآن فقط عقل گرايي و منطق گرايي را تأييد مي كند. قرآن مي گويد: هر امر به اصطلاح قديمي و هر سنت قديمي را به دليل آن كه گذشتگان ما چنين مي كرده اند، نياكان ما اين چنين بوده اند و ما بايد راه نياكان خودمان را برويم، انجام دادن، محكوم است، چرا؟ مي گويد ممكن است نياكانتان اشتباه كرده باشند، ممكن است نياكانتان عقل و شعور نداشته باشند. آن كه دليل نمي شود. نياكان ما در گذشته چنين مي كرده اند، ما هم چنين مي كنيم! چهارشنبه آخر اسفند مي شود، بسياري از خانواده ها (كه بايد بگوييم: خانواده هاي نادان) آتشي و هيزمي روشن مي كنند، بعد آدم هاي سر و مر و گنده از روي آتش مي پرند: اي آتش زردي من از تو، سرخي تو از من! اين چقدر حماقت است كه مي پرسيم چرا چنين مي كنيد؟ مي گويند: اين كي سنتي است ميان ما مردم، از قديم پدران ما چنين مي كرده اند. قرآن مي گويد:« اولو كان آباوهم لا يعقلون شيئا.»

اگر هم پدران گذشته تان چنين كاري مي كردند شما وقتي مي بينيد يك كار احمقانه است و دليل حماقت پدران شماست رويش را بپوشانيد. چرا اين سند حماقت را سال به سال تجديد مي كنيد؟ اين فقط يك سند حماقت است كه كوشش مي كنيد اين سند حماقت را هميشه زنده نگه داريد، ماييم كه چنين پدر و مادرهاي احمقي داشته ايم: «اولو كان آباوهم لا يعقلون شيئا». ( منبع : شهيد مطهري، نشريه نصيحت ، 490 )

دوم . چهارشنبه سوري از منظر مراجع عظام تقليد:

سوال: خريد و فروش ترقه و انجام چهارشنبه سوري و سيزده بدر به اعتقاد نحسي 13 و احياي مظاهر ملي گرايي مانند تخت جمشيد چگونه است؟ متأسفانه اين اعمال مورد تشويق قرار گرفته است؟

حضرت آيت الله خامنه اي: چهارشنبه سوري و سيزده به در ؛ مبناي عقلايي ندارد. (مجموعه استفتائات)

حضرت آيت الله فاضل لنكراني: در فرض مزبور كه داراي خطرات جاني و مالي است و موجب اذيت و آزار ديگران است و مخالف مقررات و قانون و نظم جامعه است جايز نيست.

حضرت آيت الله بهجت: اين كارها مشروعيت ندارد.

حضرت آيت الله تبريزي: هيچ يك از اين امور رجحان شرعي ندارد و تشويق مردم به اين مورد تشويق به دنيا و غافل كردن از آخرت است و اين كه تصور مي كنند اين امور مردم را به حفظ وطن و عزت وامي دارد تصوري باطل است، آنچه مردم را به عزت مي رساند و به حفظ وطن وامي دارد ايمان است و بس.

حضرت آيت الله صافي گلپايگاني: اشكال دارد.

حضرت آيت الله سيستاني: اموري كه به جامعه ضرر مي زند و موجب ايذاء مردم است مانند استعمال ترقه و خريد و فروش آن جايز نيست.

حضرت آيت الله مكارم شيرازي: اين كارها شايسته مسلمان نيست.

(منبع : سيد محسن محمودي ، مسائل جديد از ديدگاه علما و مراجع تقليد، انتشارات صاحب الزمان (عج) ، 1382 ، ج 1 صص 155- 157 .)

سنت مراسم چهار شنبه سوري كه براي آتش احترام قائل مي شوند ؛ سنتي از آتش پرستان قديم است.

حامد;94684 نوشت:
سلام
خوب است دوستان مومن بدانند وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله علی علیه السلام را به یمن اعزام فرمود در مورد سنتها فرمود :
این نشان دهنده آنست که سنتها در دین مورد توجهند و هر سنتی را نمی توان تایید نمود . مومن واقعی کسی است که به سنتهای دین خود پایبند باشد
هرچند امروز سنتها زیاد شده است سنتهای که اغلب پایه دینی هم ندارند لذا می بایست بر مبنای عقلانیت و عدم مخالفت با دین آنها را سنجید و رد یا تایید نمود .
البته تایید و رد می تواند همراه با ملاحظات دیگر هم باشد مثل ملاحظات امنیتی یا حتی سیاسی
موفق در پناه حق

.
.

بيتاب;94690 نوشت:
نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : حامد سلام خوب است دوستان مومن بدانند وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله علی علیه السلام را به یمن اعزام فرمود در مورد سنتها فرمود : هر آنچه اسلام سنت کرده عمل کن و باقی را رها ساز این نشان دهنده آنست که سنتها در دین مورد توجهند و هر سنتی را نمی توان تایید نمود . مومن واقعی کسی است که به سنتهای دین خود پایبند باشد هرچند امروز سنتها زیاد شده است سنتهای که اغلب پایه دینی هم ندارند لذا می بایست بر مبنای عقلانیت و عدم مخالفت با دین آنها را سنجید و رد یا تایید نمود . البته تایید و رد می تواند همراه با ملاحظات دیگر هم باشد مثل ملاحظات امنیتی یا حتی سیاسی موفق در پناه حق . . هر آنچه اسلام سنت کرده عمل کن و باقی را رها ساز

سلام علیکم جمیعا

خب این کلام صحیح است ولی آیا مفهوم این جمله این است که به آئینهای سنتی هر ملتی رسیدی آنرا ریشه کن کنید ؟

وقتی اسلام به شبه جزیره آمد اعراب بدور خانه خدا طبق آئین ابراهیمی طواف میکردند در حالیکه بتهای خود را در کهبه نهاده بودند.

آیا پیامبر که آمد طواف بدور خانه کعبه را ریشه کن کرد یا اینکه بتهای آنرا از بین برد؟

4 شنبه سوری و عید نوروز اگر شرک آلود بودند با اسلامی کردن این آئینها ( همچون تکلیف کردن واجباتی در آن روز ) میتوانستند مفید باشند.

اینجاست که تفاوت بین یک حکیم و عالم دینی با یک عالم معمولی مکتب رفته مشخص میگردد.

اعراب قبلا یک بابک خرمدین ساختند که او همه بزرگان را خدایگان میخواند ولی اعراب را قتل عالم میکرد.

این روش عملکرد راهی خواهد شد که از ایران اسلام زدائی گردد در عوض اسلام ایرانی ساخته شود.

یاحق

bina88;94696 نوشت:
خب این کلام صحیح است ولی آیا مفهوم این جمله این است که به آئینهای سنتی هر ملتی رسیدی آنرا ریشه کن کنید ؟

اگر آیینهای سنتی با حفظ سنت ملی ایجاد شود و در ان هزاران شاخه مغرضانه ایجاد نشود قطعا مورد احترام اسلام است
به عنوان مثال ایا این چهارشنیه سوری فعلی همان چهارشنبه سوری باستانی است؟از حکمتهای ان و شرایطش و قوانینش اثری در این کنونی می بینید؟

bina88;94696 نوشت:
اینجاست که تفاوت بین یک حکیم و عالم دینی با یک عالم معمولی مکتب رفته مشخص میگردد. اعراب قبلا یک بابک خرمدین ساختند که او همه بزرگان را خدایگان میخواند ولی اعراب را قتل عالم میکرد. این روش عملکرد راهی خواهد شد که از ایران اسلام زدائی گردد در عوض اسلام ایرانی ساخته شود.

سلام
عالم حکیم آنستکه صدر و ذیل مطالب را بخواند و خوب آنرا بفهمد و ابعاد مختلفش را در جوابی که می دهد در نظر آورد نه اینکه یک جمله را بخواند و بعد بر اساس تخیل خود جواب بدهد که هر خواننده ای بداند او مطلب را نفهمیده است
مطلب ما کامل است و تمام جوانب را مد نظر قرار داده است امیدوارم دوباره و بادقت و تامل آنرا بخوانید
موفق باشید

**عبدالله**;94715 نوشت:
به عنوان مثال ایا این چهارشنیه سوری فعلی همان چهارشنبه سوری باستانی است؟از حکمتهای ان و شرایطش و قوانینش اثری در این کنونی می بینید؟

سلام علیکم جمیعا

قبلا هم عرض شد خیر . بانی این تاپیک نیز معتقد است که این اعمالی که امروز با عنوان 4 شنبه سوری دارد انجام میشود اصلا و ابدا آئین ملی 4 شنبه سوری نیست.

ما هرکداممان وظیفه ای داریم. مسئولیت هرکدام ما در جامعه اسلامی مشخص است صلوات گرامی اینجا این مطلب را ذکر میکند که :

صلوات;94243 نوشت:
فرهنگ سازی و معرفی جایگزین کار مسولین فرهنگی است

مسئولیت فرهنگ سازی به عهده مسئول آن است و اگر چنین شده دلیلش هجو بودن آئین نیست بلکه کوتاهی مسئول است.

حال این کوتاهی را به جای علاج با آئین زدائی بخواهیم سر و سامان بدهیم که میشود شبیه همان راه حلی که مثلا رضا خان میر پنج به فکرش میرسید که انجام دهد.

یاحق

حامد;94684 نوشت:
لذا می بایست بر مبنای عقلانیت و عدم مخالفت با دین آنها را سنجید و رد یا تایید نمود .

اگر بخواهیم طبق حدیثی که شما نقل کردی (هر آنچه اسلام سنت کرده عمل کن و باقی را رها ساز) عمل کنیم، پس سنجیدن 4شنبه سوری بر مبنای عقلانیت دیگه اهمیتی نداره! چون همه میدونیم از سنت های اسلام نیست!)
اما اگر این عدم تطابق رو نادیده بگیریم، و طبق بخش دوم فرموده ی شما، مراسم 4شنبه سوری رو با عقل بخواهیم بسنجیم، توضیحات دوستمون bina88 در پست شماره 3 تاپیک که دوستمون صلوات هم نیکو خواندند قابل ملاحضه هست!
بيتاب;94689 نوشت:
متاسفانه اين مراسم كه همه ساله باعث هدر رفتن سرمايه هاي انساني و اقتصادي زيادي شده ، نظم و امنيت عمومي را براي شهروندان مختل و خانواده هاي بيشماري را در آغاز سال نو اندوهگين و داغدار مي نمايد ؛ سنتي كاملا غلط و خرافي است كه از هيچ گونه پشتوانه منطقي و عقلي صحيحي برخوردار نمي باشد .

بنده تو پست اولم و نیز پست های شماره 8 و 10 عرض کردم که سؤال بنده در مورد زمان حاضر نیست!! شما بهتر از بنده میدونید استاد مطهری سال 58 به شهادت رسیدند!! پس وقتی صحبت ایشون رو در پست 1 و 10 مد نظر قرار دادم، و به صراحت هم اعلام کردم که با 4شنبه سوری الان و این ناامنی مخالفم، میشه نتیجه گرفت که بنده مد نظرم زمان الان نیست!!
نکنه شما منظورتون اینه اون زمان که از روی آتیش میپریدن سرمایه های انسانی و مالی به هدر میرفت و ناامنی حاکم میشد؟!!
bina88;94696 نوشت:
اینجاست که تفاوت بین یک حکیم و عالم دینی با یک عالم معمولی مکتب رفته مشخص میگردد.

احسنت... کاملاً موافقم!
سؤالم در پست شماره 10 رو دوباره عرض می کنم...اگرچه فقط همین سؤال نبود ولی این مهم ترینش بود! امیدوارم مجددا در مورد زمان حال اظهار نظر نفرمایید

سؤال اصلیم در پست شماره 10>>>>>
سؤال اصلی بنده اینه اون زمان که رسومات 4شنبه سوری به درستی وطبق سنت نیکوی گذشته اجرا میشد، به کسی آسیب نمیزد و باعث شادی بود (و به قول شما {در پست شماره6}، این رسم و رسومات ارزشی و نیکو و پسندیده بود) چرا علما با رسم و رسومات 4شنبه سوری مخالفت کردند؟ (به عنوان نمونه استاد مطهری)

hydrghl;94736 نوشت:
اگر بخواهیم طبق حدیثی که شما نقل کردی (هر آنچه اسلام سنت کرده عمل کن و باقی را رها ساز) عمل کنیم، پس سنجیدن 4شنبه سوری بر مبنای عقلانیت دیگه اهمیتی نداره! چون همه میدونیم از سنت های اسلام نیست!) اما اگر این عدم تطابق رو نادیده بگیریم، و طبق بخش دوم فرموده ی شما، مراسم 4شنبه سوری رو با عقل بخواهیم بسنجیم، توضیحات دوستمون bina88 در پست شماره 3 تاپیک که دوستمون صلوات هم نیکو خواندند قابل ملاحضه هست!

سلام
شکی نیست که هرگاه اسلام بخواهد به یک مملکت غیر مسلمان وارد شود با تعدادی رسم و سنت مواجه می شود . اگر کسی بخواهد هر رسمی که قبل از اسلام بوده بردارد بدون اینکه به ریشه ها و آثار آن توجه کند مطمئنا کار صحیحی نیست لذا سنت اسلامی یک مصداقش سنت عقلانی است پس بین نبودن یک سنت در اسلام و غیر عقلانی بودنش تلازمی وجود ندارد مگر اینکه غیر عقلانی بودن از راه دیگری ثابت گردد . مخالف اسلام نبودن هم مشخص است که یکی از شروط لازم است مثلا در آن سنت گناهی صورت نگیرد یا یک نماد ضد دین مورد احترام نباشد و امثال آن
موفق باشید

سلام علیکم جمیعا

در نقلی که ذکر کردید اولا سنتها در شب جزیره عربستان پس از اسلام زیر پا گذاشته نشد ( مانند برده داری و حرمسرا داشتن ) بلکه این رسوم قبیح با تدبیری حکیمانه تبدیل شد به استرقاق و ازدواج با زنان بیوه بی سرپرست و یا زنان شهداء که طبق حکم قرآناین سنتها به یک آئین نیکو تبدیل گشت.

حتی همین الان هم برای خیلیها قابل هضم نیست که برده داری میتواند جنبه مذهبی بگیرد.

در برابر این سنتها و آئینهای عهد جهالت 4 شنبه سوری نه تنا بهتر - حتی مقدس بحساب می آید .

حامد گرامی عرض شد که لازمه اینکه یک نفر را عالم و حکیم بدانیم این است که نظرات و آراء آن شخص که برای چگونگی آئین یک ملت صادر میشود لازم است به همان اندازه که احکام اسلامی صدر اسلام حکیمانه بود حکیمانه باشد.

حامد;94684 نوشت:

سوال : آیا این جمله شما قبل و بعد ندارد ؟ توضیحی در مورد آن نقل نگردیده که شما در توصیف و توضیح چگونگی انجاماین حکم اینگونه پارادوکسیکال نظر ندهید؟

1-

حامد;94684 نوشت:
این نشان دهنده آنست که سنتها در دین مورد توجهند و هر سنتی را نمی توان تایید نمود . مومن واقعی کسی است که به سنتهای دین خود پایبندباشد

پس تا اینجا مومن واقعی کسی است که به سنتهای دین خود پایبند باشد حال ذیل همان فرمایش میفرمائید :
2-

حامد;94684 نوشت:

یعنی اگر زور ظالم چربید شما سخن خدا را ( که مدعی هستی سخن خداست ) بی خیال شو.

خیر اخوی این دیانت بدرد همان سیاست میخورد.

اگر ملاحظات سیاسی و امنیتی مانع و یا تقلیل کننده حکم الهی میگردد پس بهتر است پای مومن حقیقی را وسط نکشید که کسی که اینگونه باطل را میخواهد برچیند بنا بر ترس و خوفی که دارد حکم خدا را لغو میکند مومن واقعی که هیچ - مومن ظاهری هم نیست.

بقول معلم بزرگوارم

هیچ مصلحتی به اندازه خود حقیقت مصلحت نیست.

یعنی اگر حکم خدا بر رد چیزی است که بنده مصلحت اندیشی اش برای چیست ؟

اگر حکم خدا در بین نیست و صرفا یک پروسه سیاسی در میان است پس پای مومن حقیقی را به این معنا باز نکنید.

حامد;94718 نوشت:
عالم حکیم آنستکه صدر و ذیل مطالب را بخواند و خوب آنرا بفهمد و ابعاد مختلفش را در جوابی که می دهد در نظر آورد نه اینکه یک جمله را بخواند و بعد بر اساس تخیل خود جواب بدهد که هر خواننده ای بداند او مطلب را نفهمیده است

در این مطالبی که شما نوشتید تعبیر و توصیفی بیشتر از آنچه که اینجا نقل کردم ندیدم

یاحق

hydrghl;94521 نوشت:
سؤال اصلی بنده اینه اون زمان که رسومات 4شنبه سوری به درستی وطبق سنت نیکوی گذشته اجرا میشد، به کسی آسیب نمیزد و باعث شادی بود (و به قول شما {در پست شماره6}، این رسم و رسومات ارزشی و نیکو و پسندیده بود) چرا علما با رسم و رسومات 4شنبه سوری مخالفت کردند؟

hydrghl;94521 نوشت:
بنده اصلا به هیچ وجه در مورد 4شنبه سوری ای که الان برگزار میشه بحثی ندارم!! تو پست های قبلم نزدیک 6بار تأکید کردم! شما هم بحث رو به رمان حاضر لینک نکنید لطفاً!

پس چرا برای نمونه و شاهد مثال فتوای رهبری را اوردید

hydrghl;94521 نوشت:
نظر آقای خامنه ای رو هم که بدون شک مطلعید. قبلا غیر عقلانی و اکنون غیر شرعی می دونن. که بازم تأکید میکنم مورد بحث من در مورد گذشته هست! تو سایتشون هست. اینم سند جامع تر: http://www.iran-world.com/article.php?id=47740

نکنه فکر میکنید این فتوا هم برای اون زمان هست ؟

در این مدت از خیلی از بزرگترها در مورد برگزاری چهارشنبه سوری در زمانهای قدیم تحقیق کردم عجیب این بود که هیچ کدامشون اسمی از این اداب و رسومی که جناب بینا ذکر فرمودند ، نمی بردند

bina88;93915 نوشت:
در چهارشنبه سوری دید و بازدید و صله رحم تا همین 20 سال پیش مرسوم بود. مراسمی چون فالگوش به دختران دم بخت یاد میداد که همیشه امیدوارم به رحمت الهی باشند و در این سال پیش رو شازده داماد درب خانه اشان را خواهد کوبید. مردمی که از کوچه خیابان رد میشدند چون میدانستند ممکن است کسی فال گوش باشد سخنان امیدوار کننده و نیکو میگفتند و این خود بانی این میشد که یک روز هم شده اینها سخن نیکو به زبان بیاورند.

اهم مراسم در ان زمان از روی اتش پریدن و قاشق زنی بوده
میگفتن خیلیها هم در خونه ها که میرفتن برای قاشق زنی صاحب خانه ها دعواشون می کردند و دوست نداشتند
صله ارحامی هم در کار نبوده
بعضی هاشون می گفتند یک نوع آش هم در ان روز می پختنداینکه در کتابی چنین چیزی از رسومات قدیم می نوشتند دلیل نمیشه که بگیم همیشه و در همه جا به همان سبک ایده ال همه رفتار می کردند

hydrghl;94521 نوشت:
نمونه ی مورد هجمه قرار دادن، جناب مطهری که توی سخنرانیشون این افراد (که از روی آتیش میپرن و میگن....) رو احمق خطاب می کنند!

کاملا درست فرمودند حتی اگر فرض بگیریم در ان زمان تمام سنتهای نیکو مثل صله ارحام را هم همه رفتار می کردند اما از روی اتش پریدن کار عاقلانه ای نبوده

hydrghl;94736 نوشت:

سلام علیکم جمیعا

آئینهای 4 شنبه سوری در شهرهای مختلف ایران ( در هر شهر این رسومهات فرق میکرد لذا شاید بعضیها برخی از رسومات رانداشتند در عوض کارهای دیگری میکردند ) به اشکال مختلف اجرا میشده.

http://dl4.mihandownload.com/user2/majid/esfand88/Tarikhcheye.4Shanbe.Soori.www.MihanDownload.com.rar

اما اینکه فرمودید علماء مخالفت میکردند !!! جای تعجب دارد که میفرمائید علماء . یک نفر به اسم مطهری چهرشنبه سوری و عید نوروز را مورد هجمه قرار دادند با ابزار دین که آن زمان در دست این اشخاص بود.

دلیل این تکفرات هم سیاسی بود و نه مذهبی.

یعنی عده ای آمدند برای اینکه با اسلام مخالفت کنند ملیت را بهانه کردند و گفتند اسلام عربی است و...

ایشان هم آمدند آئینهای ملی را تکفیر کردند در پاسخ به اظهارات آن دسته.

نتیجه این نوع اظهار فضلها ( بطور کل ) بسیار جالب توجه است .

مثلا در این مراسم نتیجه این شد که یک عده کمی حرف دسته اول را پذیرفتند بر علیه و در پاسخ به اظهارات مطهری.

دسته دوم آمدند آئینهای ملی را تقبیح کردند و نتیجه اش شد ترقه بازی 4 شنبه سوری و شادیهای نوروز هم لغو شد و بیشتر شبیه شد به تعطیلات سالیانه.

دسته سومی هم بودند که نه از این دسته و نه از آنیکی لذا آمدند اسلام ایرانی را پایه ریزی کردند ولی در مورد آئینها هیچ تغئیری نتوانستند ایجاد کنند ولی در عمل هر دو دسته را رد میکردند.

از طرفی
عده ای هم بوده و هستند که جشن در دیدگاهشان یعنی فسق و فجور.

از لحاظ دیدگاه اسلامی از بین بردن مظاهر شرک جزو واجبات دینی است لذا آئینهائی که شرک آلودند خب لاجرم مسلمانان انجام نمیدهند مثلا روز دوست پسر و دوست دختر ( روز عشاق ) که ولنتاین نام دارد و در ایران سپندارمزگان نام داشت امروز وجود ندارد ( البته میشد این روز را برای ترغیب به ازدواج روز ازدواج نام نهاد ولی خطر فسقش زیاد است و ممکن است رسوم بد در ان ریشه کند ) ولی در 4 شنبه سوری و نوروز چه فسقی بود ؟

شما در بین کشورهای اسلامی بگردید ( غیر عرب ) مثلا مالزی . ببینید آیا آنها مظاهر شرک را در آئینها از بین برده اند و در عوض آئینها را اسلامی کرده اند یا اینکه اصلا بطور کل آئینها را حذف کرده اند >

بقول شما این مسئولیت به گردن مسئولین فرهنگی است و عواقب این روش هم بگردنشان.

یاحق

نهایت امر

نهایت امر اینکه

عده ای آمدند شبهه ای را ایجاد کردند و زمین بازی ای را تشریح کردند که اگر پرسش و پاسخی ارائه داده میشود در زمین بازی تعریفی آنها باشد که به برد آنها خواهد انجامید.

آنها نه تنها دشمن اسلام بلکه دشمن ایران هم بودند.

لذا نتیجه کار این شد که هم آئین ملی خدشه دارد شد و هم اسلام در تضاد با ملیت ایرانی نمایان گشت.

پس هر کسی که در زمین بازی آنها بازی کرد و در حقیقت مطابق با خواست آنها بازی را ادامه داد واگر عالما و عامدا چنین کرد نه عالم است و نه مسلمان و نه ایرانی.

و نه اگر سهوا بوده که هیچ مثل یک شخص عامی ای بوده که چیزی گفته و نه عالم دینی.

یاحق

به این میگن مبارزه با تهاجم فرهنگی

[=Times New Roman]اما[=Times New Roman] از نوروز چه خبر[=Times New Roman]
[=Times New Roman]
قطعی شدن حضور پنج رييس جمهور در جشن جهانی نوروز در ايران

به رغم مخالفت برخی از اصولگرايان با برگزاری جشن جهانی نوروز در ايران، يک مقام دفتر رياست جمهوری ايران روز پنجشنبه گفته است: حضور روسای جمهور پنج کشور تاجيکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان و عراق در اين جشن ها قطعی شده است.
محمدرضا فرقانی، مدير کل امور بين‌الملل دفتر رئيس جمهوری ايران که مديرکلی امور بين المللی جشن جهانی نوروز را نيز برعهده دارد، در خصوص حضور سران کشورهای مختلف در جشن جهانی نوروز گفته است:«تا اين لحظه حضور سران کشورهای تاجيکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان و عراق در سطح روسای جمهور، قرقيزستان در سطح معاون نخست وزير، قطر در سطح وليعهد، عمان در سطح وزير امور خارجه و يکی از مقامات کشور آذربايجان در جشن جهانی نوروز قطعی شده است.»

احمد توکلی، نماينده مجلس و رييس مرکز پژوهش های مجلس، روز اول فروردين در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، خواستار لغو اين جشن ها شد.[=Times New Roman]( کدام جشنها ؟ فقط یک مراسم ترحیم و بزرگداشت از روزی است که میگویند سال نو میشود و نمیرقصند و پایکوبی نمیکنند یک عده نشسته اند لهو لهب هم در کار نیست)[=Times New Roman]

احمد توکلی گفته است: « از رييس‌جمهور می‌خواهم از برگزاری جشن نوروز به صورت رسمی پرهيز کند.»

اين نماينده اصولگرای مجلس اضافه کرده است: [=Times New Roman]«انجام اين توصيه هم به نفع ايشان و هم به نفع مصالح ملی است. پرهيز از برگزاری اين جشن يعنی نشان دادن همبستگی دولت و ملت ايران با مردم کشورهای مسلمان که هم‌اکنون تحت سنگين‌ترين فشارها از سوی حکام خودخواه و خون‌ريز خود هستند به همين دليل جشن نوروز نبايد برپا شود. »[=Times New Roman]

[=Times New Roman]احمدی توکلی به محمود احمدی نژاد توصيه کرده است «برای حفظ موقعيت و آبروی خود» از برگزاری اين جشن جلوگيری کند.[=Times New Roman]

ابتدا قرار بود که جشن جهانی نوروز در تخت جمشيد شيراز برگزار شود، اما به دليل مخالفت برخی از روحانيون به ويژه جامعه روحانيت مبارز شيراز اين مراسم به تهران منتقل شده است.
[=Times New Roman]
جامعه روحانيت مبارز شيراز در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد در هفته گذشته نوشته بود: «برگزاری جشنی با اين حجم گسترده تبليغاتی و رسانه‌ای و با اين وسعت، با توجه به خاطره تلخی که مرم ولايتمدار شيراز از جشن‌های فرهنگ و هنر طاغوت دارند به مصلحت نظام الهی جمهوری اسلامی ايران نبوده و به نوعی عقبگرد فرهنگی از فرهنگ اصيل اسلامی است
[=Times New Roman].»

کفن‌پوشان اعلام کردند که اگر جشن نوروز امسال در شیراز برگزار شود، آن‌ها به میدان خواهند آمد و به گفته آن‌ها، به مقابله با «مهاجمان فرهنگی» برخواهند خاست.

بیانیه مهم یک مرجع تقلید در مشهد

آيت‌الله حاج سيد عزالدين حسيني زنجاني، از مراجع تقليد مشهد با انتشار نامه‌اي تاکيد کرد در ايامي که مسلمانان و شيعيان توسط ايادي استکبار مورد کشتار قرار مي‌گيرند برگزاري جشن رسمي نوروز از طرف دولت صحيح نيست.

به گزارش نسیم آنلاین متن نامه ايشان بدين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

آقايان علما و روحانيون معزز شيراز و جناب حجه الاسلام و المسلمين شيخ حسين انصاريان (دامت افاضاتهم)

سلام عليکم،

نامه‌هاي آقايان در اعتراض به تصميم دولت در خصوص برگزاري جشن رسمي نوروز با دعوت از سران برخي کشورهاي همسايه مطالعه شد.حرکت آقايان مورد تقدير است و مطالب مطرح شده صحيح و مورد تاييد اينجانب است.

در ايامي که مسلمانان و شيعيان مظلوم منطقه توسط ايادي استکبار مورد کشتار قرار مي گيرند برگزاري چنين جشن هايي صحيح نيست.

البته ما با نوروز و گراميداشت سنن نيکوي آن مخالف نيستيم اما اينکه در شرايط فعلي جشني رسمي و بزرگ از طرف دولت برگزار شود آن را صحيح نمي دانيم.

همچنين شايسته نبود که رئيس جمهور کشور اسلامي در داخل کشور اسلامي با خبرنگار بي حجاب مصاحبه کند.

اميدوارم تذکرات آقايان علما و مراجع از طرف مسئولان مورد توجه قرار گيرد.

اللهم اجعل عواقب امورنا خيرا

مشهد الرضا عليه آلاف التحيه و الثناء

محمدعزالدين الحسيني الزنجاني

یاحق

bina88;95295 نوشت:
در ايامي که مسلمانان و شيعيان مظلوم منطقه توسط ايادي استکبار مورد کشتار قرار مي گيرند برگزاري چنين جشن هايي صحيح نيست.

به مردم ایران ربطی ندارد که افغان ها و عراقی ها میمیرن یا شکنجه میشوند!!!

همان گونه ای که دختر 15 ساله ایرانی چندی پیش توسط دو افغان مورد تجاوز قرار گرفت !

یا همان 8 سال دفاع مقدس دختر ها آبادان و خرمشهر این برادر ها دینی به غارت میبردند !!!! برای این مردم باید گریه کرد یا جشن ملی را نگرفت!

madanchi11;95297 نوشت:
یا همان 8 سال دفاع مقدس دختر ها آبادان و خرمشهر این برادر ها دینی به غارت میبردند !!!! برای این مردم باید گریه کرد یا جشن ملی را نگرفت!

8 سال دفاع مقدس فقط ؟

همین الان توی بازیهای ایران و عراق و ایران و بحرین وقتی سرود ملی ایران در حال اجراست اینها هو میکنند!!!

هادی عقیلی میگفت این هو کردن اینها باعث شد حیثیتی بازی کنیم .

نمیدانم به کجا میروی موفتی این جماعت نزاد پرست وهابی عربستانی و اماراتی را به ایرانی شیعه ترجیح میدهند .

این موضوع به حدی حاد شده که سید حسن نصرالله برای اینکه دلیل قانع کننده ای برای ارتباط ببا ایران برایشان بیاورد میگوید رهبران ایران سید و عرب هستند.

یاحق

bina88;95304 نوشت:
همین الان توی بازیهای ایران و عراق و ایران و بحرین وقتی سرود ملی ایران در حال اجراست اینها هو میکنند!!! هادی عقیلی میگفت این هو کردن اینها باعث شد حیثیتی بازی کنیم . نمیدانم به کجا میروی موفتی این جماعت نزاد پرست وهابی عربستانی و اماراتی را به ایرانی شیعه ترجیح میدهند . این موضوع به حدی حاد شده که سید حسن نصرالله برای اینکه دلیل قانع کننده ای برای ارتباط ببا ایران برایشان بیاورد میگوید رهبران ایران سید و عرب هستند.

سلام
نظرتان در مورد این پان عربیسم بی سر وته چیست ؟
یا نزادپرستی یهود ؟
یا نازیسم آلمان هیتلری ؟
یا نژادپرستی انگلیسیها ووووو
خوب پان ایرانیسم چه تفاوتی با آن پانها خواهد داشت ؟
ما همه را نفی می کنیم به دلیل قرآن که فرمود :
اختلاف زبانها و رنگها برای شناخت است
موفق باشید

حامد;95360 نوشت:

سلام علیکم جمیعا

بدون شک این هم بوقوع خواهد پیوست.

همانطوریکه همگان میدانند در طول تاریخ این سرزمین هیچ زمانی نبوده که دولتی روی کار بیاید و در آن دولت تفکرات نزادپرستانه ایرانی ملاک باشد.

اما اینکه چرا این رفتارهای برتری جویانه از طرف اشخاص و اقوام سرمیزند دو دلیل وجود دارد.

اول اینکه عده ای برای خود برتری میتراشند بدون اینکه تحقیر شده باشند.

دوم اینکه عده ای برتری برای خود خواهند جست زمانیکه تحقیر شده باشند.

تاریخ اعراب را شما نمیتوانید بدون واژه عرب پرستی بیابید بجز زمانیکه پیامبر زنده بود.

یهودی ها عرفانی دارند و این عرفان هوشمندی ای به آنها بخشیده که میتوانند ادیان و مذاهب افراطی را ایجاد کنند در بین دشمنانشان.

مثلا به تسنن از طرف تشیع یا به تشیع از طریق تسنن ظلم میکنند لذا مذاهب و گروههای افراطی از میانشان سر بدر می آورد.

یا به ترکان ظلم و توهین میکند و پان ترکیسم ایجاد میشود.

خب در این گردونه هر آنکسی که در جریان بازی آنها نقش موثر تری ایفا نماید خدمت بزرگتری به یهود کرده است.

چه بهتر زمانیکه عده ای باشند که به دلایل واهی به دیگر اقوام توهین میکنند
و خیلی بهتر زمانیکه مذاهب نیز در جریان این توهین شرکت کرده و با ابزار دین به محو کردن فرهنگ آن ملت با ابزار دین میپردازنددر حالیکه ادیان با فرهنگها سازگاری دارند و آئینهای ملل را تعالی میبخشند و نه اینکه از بین ببرند.

در طول تاریخ ایران 2 قرن ایرانیان تحت سلطه اعراب بودند و با واژه موالی آشنا هستند.

موالی یعنی کسی که مولا دارد . سرپرست و صاحب دارد و نام آن سرپرست عرب است چراکه پیامبر عرب بود.

غیر عرب هم عجم.

خب تفاوت بین این قوم و یهود در چیست که آنها نیز خود را فرزند خدا میدانند و در پی برتری جوئیهای واهی هستند؟

حال هر عالم و حکیم نمائیکه با اینها هم داستان میگردد و بجای اینکه زیاده خواه را بر سر جایش بنشاند بیاید برعکس عمل کند خواه ناخواه از یهودیان طبعیت کرده و بانی ایجاد پان دیگر خواهد شد.

اگر شما مشکل ایجاد گرایش پان ایرانیسم را در ایرانیان دیدید و نه عالم نماها مشکل از تمایلات و استدلالات خودتان است.

یاحق

حامد;95360 نوشت:

من به وطنم ! عشق می ورزم به هیچ کسی و دینی ترجیحش نمی دهم !

madanchi11;95369 نوشت:
من به وطنم ! عشق می ورزم به هیچ کسی و دینی ترجیحش نمی دهم !

سلام
بفرمایید بگویید وطن چیست و کجاست ؟
بعد به آن عشق بورزید
موفق باشید

bina88;95368 نوشت:
حال هر عالم و حکیم نمائیکه با اینها هم داستان میگردد و بجای اینکه زیاده خواه را بر سر جایش بنشاند بیاید برعکس عمل کند خواه ناخواه از یهودیان طبعیت کرده و بانی ایجاد پان دیگر خواهد شد. اگر شما مشکل ایجاد گرایش پان ایرانیسم را در ایرانیان دیدید و نه عالم نماها مشکل از تمایلات و استدلالات خودتان است.

سلام
ما که هیچ استدلالی بر رجحان این پان بر پانهای دیگر در کلام شما ندیدیم .
دیگر اینکه چطور یک مسلمان می تواند بر نژاد و قوم خود تفاخر بیجا کند در حالیکه قرآنش معیار تقوی را مطرح فرموده است ؟
اگر دیگران کجراهه رفتند کج رفتن ما موجه است ؟
اگر دیگران بر طبل باطل بکوبند بر سنج خرافه کوبیدن ما حق است ؟
این پان راه به ترکستان می برد و هرآنکس که بر آن بنشیند
موفق در صواب

سلام علیکم جمیعا

حامد;95415 نوشت:
ما که هیچ استدلالی بر رجحان این پان بر پانهای دیگر در کلام شما ندیدیم .

رجحانی بین پانها در سخن بنده مد نظر نبود که شما بخواهید ببینید یا خیر نبینید .
این تبلور یک انحراف جدید است رحجان بین پانها هیچ جائی اتفاق نمی افتد.

حامد;95415 نوشت:
اگر دیگران کجراهه رفتند کج رفتن ما موجه است ؟

نخیر موجه نیست . پس اگر شما هم معتقدید که به کج راهه رفتن صحیح نیست ...

حامد;95395 نوشت:
بفرمایید بگویید وطن چیست و کجاست ؟ بعد به آن عشق بورزید

یک نگاهی به شناسنامه اتان بیندازید ببینید تابعیت کدام کشور در شناسنامه اتان درج شده اگر راضی به آن کلمات شریف نیستید خط بزنید نام هرجائیکه دلتان میخواهد ثبت کنید شاید اینطور اهل آن مملکت را با این ادبیات و افکارتان به کج راهه هدایت نمائید و نه ایران را.

مطمئن باشید امروزه هیچ کاتالیزوری قویتر از افکار شما و هم قطارانتان برای شکل گیری یک پان ایرانیسم در ایران وجود ندارد.

یاحق

حامد;95395 نوشت:
بفرمایید بگویید وطن چیست و کجاست ؟ بعد به آن عشق بورزید

سلام

وطن همون جایی که به دنیا اومدید و دارید زندگی میکنید! حالا اگه عرب باشی که ...........

bina88;95429 نوشت:
یک نگاهی به شناسنامه اتان بیندازید ببینید تابعیت کدام کشور در شناسنامه اتان درج شده اگر راضی به آن کلمات شریف نیستید خط بزنید نام هرجائیکه دلتان میخواهد ثبت کنید شاید اینطور اهل آن مملکت را با این ادبیات و افکارتان به کج راهه هدایت نمائید و نه ایران را.
madanchi11;95484 نوشت:
وطن همون جایی که به دنیا اومدید و دارید زندگی میکنید! حالا اگه عرب باشی که ...........

سلام

خوب حالا بیایید قدم به قدم این وطن را کشف کنیم
من در اتاق عمل شماره یک بیمارستان امام سجاد شهر لار متولد شده ام
من در بیمارستان امام سجاد شهر لار متولد شده ام
من در شهر لار از استان فارس متولد شده ام
من در استان فارس کشور ایران متولد شده ام
من در کشور ایران از قاره آسیا متولد شده ام
من در قاره آسیا از کره زمین متولد شده ام
من در کره زمین منظومه شمسی متولد شده ام
من در منظومه شمسی از کهکشان راه شیری متولد شده ام
من .....
لطفا مرا راهنمایی کنید کدام وطن من است و به چه دلیل ؟
موفق باشید

حامد;95507 نوشت:

سلام

تابلو است گفتید کشور ! افتاد ! کشور وطن انسان است !!!!

پس شما تو کره زمین هستید مردمان اسرائیل برادر شما محسوب میشوند !

حامد;95507 نوشت:

من وطنتو می شنسام:
خونته چون بیشتر اونجایی:khaneh::Nishkhand:
آقای عزیز این چه وضعیه مسخره کردی ما رو!!!!!!!!

madanchi11;95543 نوشت:
تابلو است گفتید کشور ! افتاد ! کشور وطن انسان است !!!! پس شما تو کره زمین هستید مردمان اسرائیل برادر شما محسوب میشوند !

سلام
خیلی ساده به قضیه اعتبارات و عرفیات نگاه می فرمایید کمی بیشتر تامل کنید
و اما قضیه کشور . در این دنیا بیش از 150 کشور است . کشور یک اصطلاح است و به اعتبار و قرارداد عرف معنای خاص خودش را دارد . شما می گویید آنجا که دنیا آمده ای و زندگی می کنی وطن توست خوب من در زمین بلکه در منظومه شمسی و ووو هم متولد شده و زندگی می کنم بنابر تعریف شما کدامیک وطن من است
واما قضیه برادری . شما هم در ایران متولد شدی آیا با همه ایرانیها برادری ؟ هم وطنی با برادری خیلی فرق دارد . دقت می فرمایید ؟

punisher;95546 نوشت:
من وطنتو می شنسام: خونته چون بیشتر اونجایی آقای عزیز این چه وضعیه مسخره کردی ما رو!!!!!!!!

شما از وسط قضیه اومدی اما دقت کافی هم نکردید . یعنی خیلی عوامانه جواب می دهید . بر اساس تعریف آقای معدنچی و بینا بگویید وطن من کدامیک از این چند تایی است که گفته ام ؟ اگر گفتی ایران بله و آسیا نه به چه دلیل ؟
موفق باشید

صلوات;95099 نوشت:
پس چرا برای نمونه و شاهد مثال فتوای رهبری را اوردید

صلوات;95099 نوشت:
نکنه فکر میکنید این فتوا هم برای اون زمان هست ؟

1. همین 2خطی که از بنده نقل قول کردید رو کامل میخوندید متوجه میشدید

عرض بنده این بود که: " نظر آقای خامنه ای رو هم که بدون شک مطلعید. قبلا غیر عقلانی و اکنون غیر شرعی می دونن. که بازم تأکید میکنم مورد بحث من در مورد گذشته هست! تو سایتشون هست. اینم سند جامع تر: http://www.iran-world.com/article.php?id=47740"
"قبلا" مربوط به "گذشته" است
این حکم "قبلا" مربوط یه بیش از 20 سال قبل است!... منتها چون بنده در مورد زمان بیان اون فتوا به اطمینان 100 نرسیدم، از این بیان خودم عذر میخوام و با عرض معذرت این حرفم رو پس میگیرم

2. به خاطر پاسخ خیلی منطقی ای که به سؤال اصلی بنده دادید ، سؤالم رو مجددم رو مجدّد تکرار می کنم
>>> سؤال اصلی بنده اینه اون زمان که رسومات 4شنبه سوری به درستی وطبق سنت نیکوی گذشته اجرا میشد، به کسی آسیب نمیزد و باعث شادی بود (و به قول شما {در پست شماره6}، این رسم و رسومات ارزشی و نیکو و پسندیده بود) چرا علما با رسم و رسومات 4شنبه سوری مخالفت کردند؟ (به عنوان نمونه استاد مطهری)

bina88;95244 نوشت:
اما اینکه فرمودید علماء مخالفت میکردند !!! جای تعجب دارد که میفرمائید علماء . یک نفر به اسم مطهری چهرشنبه سوری و عید نوروز را مورد هجمه قرار دادند با ابزار دین که آن زمان در دست این اشخاص بود.

با توجه به سابقه ای که از شما میشناسم که بی دلیل صحبت نمیکنید، و اطلاعات ناقصی که بنده دارم، در مورد عرضم پافشاری نمیکنم.
منتها... منظور من از علما، علمای دین بود. حقیقتش تا جایی که بنده مطلعم، فقهای امروز، استاد مطهری رو از علما میدانند و سؤال من هم چون از طرفداران تفکر و عقیده ی فقها و علما (من جمله استاد مطهری) بود، این نقل قول رو به عنوان سندی صریح بر عقیده ی علما و فقها و هم قطارانشون(:دی) عرض کردم.

bina88;95244 نوشت:
دلیل این تکفرات هم سیاسی بود و نه مذهبی.

کاملا موافقم.
گفتم شاید با زدن این تاپیک نظرم عوض بشه، منتها با این پاسخ های حکیمانه ای که دوستان میدن!! بعید میدونم.
و با مثال هایی که شما (در مورد رسومات و عکس العمل دین) فرمودید، متوجه شدم که بله، مشکل از دین نیست و کوتاهی از مسئول است:Gol:.

bina88;93839 نوشت:

مفاهیم ارزشی چهارشنبه سوری قابل توجه رفقای "چارشنبهسوریفیل"
با سلام وتبریک سال نو وارزوی موفقیت برای همه عزیزان
آمار سازمان ها از چهارشنبه آخر سال
؛ 1126 مجروح ، 3 كشته ، 5 قطع عضو

سازمان آتش نشاني تهران اعلام كرد: شمار آتش سوزيها و ديگر حوادث ناشي از برگزاري چهارشنبه سوري در مناطق مختلف كلانشهر تهران 296 مورد اعلام شد كه 7 مورد آن مغازه و 18 مورد آن خودرو بود.
به گزارش خبرگزاري ها 157 مورد اين حوادث آتش سوزي در سطل زباله، 57 مورد آتش سوزي ضايعات، 27 مورد آتش سوزي در منازل، 23 آتش سوزي فضاي سبز، 21 مورد آتش سوزي وسايل نقليه، 8 مورد آتش سوزي واحد تجاري و سه مورد انفجار ترقه بوده است.
در جريان اين حوادث 21 نفر از شهروندان با آسيب جزئي روبرو شدند كه 13 نفر آنان به صورت سرپايي مداوا و هشت نفر نيز به مركز درماني اعزام شدند.
مجروحيت 130 نفر
از ناحيه چشم
رئيس بيمارستان فارابي تهران نيز از مراجعه 130 نفر در حوادث چهارشنبه سوري خبر داد و گفت: از اين تعداد 30 نفر با شدت مجروحيت بستري شده و امكان نابينايي براي تعدادي از آنها وجود دارد.
همچنين دكتر صادقي، رئيس بيمارستان شهيد مطهري تهران از بستري شدن 32 مصدوم بر اثر سوختگي شديد در اين بيمارستان خبر داد.

5 ق ط ع ع ض و

روي تخت بيمارستان
رئيس اورژانس كشور از انتقال 75 نفر به بيمارستان ها خبر داد كه 3 نفر از آنان كشته شدند.
وي افزود: پنج نفر از اين مجروحان دچار قطع پا يا دست شدند، 32 نفرشان دچار سوختگي شديد و حدود 23 نفر ديگر از اين مجروحان نيز مشكوك به شكستگي دست يا پا هستند.
رئيس اورژانس كشور اظهار داشت: از ميان 77 نفر مجروح 23 نفر در محل حادثه به صورت سرپايي درمان شدند و 51 نفر به بيمارستان منتقل شدند.
وی با اعلام عدد يكهزار و 126 مصدوم حادثه چهارشنبه آخر سال گفت: از اين تعداد 926 نفر مرد و 200 نفر زن بودند.
وي افزود: 364 مورد سوختگي شديد، 408 مورد سانحه چشمي و 15 مورد قطع عضو گزارش شده است. همچنين دو مورد فوتي در شيراز و يك مورد فوتي در مهاباد نيز به اين آمارها اضافه مي شود.
وي افزود: اين آمارها تنها مربوط به مأموريت هاي اورژانس تهران است در حالي كه تعداد زيادي از مجروحان خود به بيمارستان مراجعه كردند.

حامد;95662 نوشت:
و اما قضیه کشور . در این دنیا بیش از 150 کشور است . کشور یک اصطلاح است و به اعتبار و قرارداد عرف معنای خاص خودش را دارد . شما می گویید آنجا که دنیا آمده ای و زندگی می کنی وطن توست خوب من در زمین بلکه در منظومه شمسی و ووو هم متولد شده و زندگی می کنم بنابر تعریف شما کدامیک وطن من است واما قضیه برادری . شما هم در ایران متولد شدی آیا با همه ایرانیها برادری ؟ هم وطنی با برادری خیلی فرق دارد . دقت می فرمایید ؟

سلام

فکر می کنم با بحث کردن با شما به جایی نمیریسه !!
چون مذهبتون برای شما همه چیز است !!!!

@یوسف>>>
2حالت که بیش تر نداره...
حالت 1>> شما از خوندن پست اول تاپیک و سایر پست های بنده به خصوص پست شماره 10 به این نتیجه رسیدید که مد نظر بنده زمان حال نیست! و من هم خودم 4شنبه سوری این زمان رو نمیپسندم!!
در این صورت، مثل این که شما سال 89 رو هم جزو خیلی قبلاً (که بنده تأکیدم رو قبلاً هست!) حساب می کنید! در این بحث (که مواردی مثل سخن شهید مطهری ملاک سؤال بنده هست!!) سال 89 رو ما جزو قبلاً ها و سال های پیش حساب نمیکنیم!
شما اگر برداشت متفاوتی از سؤال بنده دارید دارید، ابتدا اون رو تشریح بفرمایید! و پس از طرح سؤال مورد دلخواه، سپس خودتون پاسخ سؤال خودتون رو بفرمایید!

حالت 2 >>>> شما متوجه نیستید که سؤال بنده و توضیحات جناب bina88 در مورد رسوم اصلی و سنتی 4شنبه سوری هست (که یوزر صلوات هم در پست6 نیکو خواندند).
در این صورت تقاضا دارم بدون مطالعه ی سایر پست ها، به خصوص پست اول!! ، و بدون خواندن سؤال پرسشگر که بنده باشم، اقدام به اظهار نظر نفرمایید! بنده تاپیک خبرگزاری که نزدم شما یه کلمه از تیتر تاپیک رو بخونی و بیای یه خبر رو کپی پیست کنی

سلام علیکم جمیعا

در ایران بزرگانی بودند و هستند که مناسبتها را هدفمند میکردند وبهشان جلوه های خاصی میبخشیدند.

از تولد حضرت زینب که روز پرستار است گرفته تا آخرین جمعه ماه رمضان که روز برائت از اسرائیل است.

این مسئله به ما میگوید که مسئولین فرهنگی میتوانند برای چهره و زیبائی و معنا بخشیدن به مناسبتها ترتیبی اتخاذ کنند که هر مناسبتی با مراسمی همراه گردد.

ولی امر نامگذاری و ایجاد مناسبت در مورد آئین و رسوم ایرانیان کمتر صورت گرفته.

در مورد عید نوروز که میشود گفت موردی است که بهش توجه بیشتری گردیده و موضوع صله رحم مد نظر برگذار کنندگان و خط دهندگان مراسمها قرار گرفته است. البتهصله رحم هم مسئله ای نبود که مدیر فرهنگی ای بیاید آنرا برای عید نوروز برای اولین بار پیشنهاد بدهد چون این رسم دید و باز دید از قدیمالایام در این ایام انجام میشده.

همین و دیگر هیچ.

در عوض تا بخواهید داشتیم کسانی را که با این مسئله ( ایرانی بودن ) کنار نمی آمدند و به هر بهانه ای قصد براندازی فصل تفاوت بین قوم مجوس ایرانی و قوم هدایت شده عرب را خواسته اند فراهم آورند.

در ادامه به مطالبی از این موارد اشاره میکنیم.

آیت الله غروی در گفتگو با مهر:

برگزاری جشن جهانی نوروز لغو شود

قم - خبرگزاری مهر: عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: برگزاری جشن جهانی نوروز به هیچ وجه قابل توجیه نیست و باید لغو شود.

آیت الله سید محمد غروی در گفتگو با خبرنگار مهر در قم در خصوص برپایی جشن جهانی نوروز با حضور سران کشورهای همسایه در تهران بیان داشت: من از دولتی که خود را اسلامگرا می‌داند تعجب می‌کنم که به دنبال برپایی جشنی با این تشریفات و تحمیل مخارج سنگین بر ملت و کشور است.

وی در این خصوص اضافه کرد: شنیده می‌شود بنا است تا نمادهای هخامنشی را طی برگزاری جشنی در سالن اجلاس سران در تهران به نمایش بگذارند به طوری که ورودی و پله‌های سالن آنچنان با ماکتهای تخت جمشید تزئین شده است که مدعیون در هنگام عبور از آن خود را تخت جمشید حس کنند.

آیین برگزاری نوروز باید در‌‌ همان حد معمول باقی بماند

غروی با طرح این سئوال که واقعا با این کار ما به دنبال چه هستیم، خاطر نشان کرد: سال هاست در ایام نوروز مردم ایران جشنی دارند و این آیین، باستانی و ریشه دار است و علما و بزرگان دین نیز جهت خاص و اسلامی به آیین و جشن نوروز داده‌اند و این در همین حد کفایت می‌کند.

وی در ادامه اظهار داشت: اینکه ما سعی کنیم ماکت یک سری نمادهایی مربوط به پادشاهان هخامنشی که گذشته روشنی هم ندارند را بسازیم و جشنی را با این تشریفات برپا کنیم و از سران و روئسای کشورهای همسایه دعوت نمائیم چه اثر و وجه موثری دارد.

نمادهای قبل از اسلام را احیا نکنیم
( بالاخره همانقدر بماند یا احیا نکنیم جناب غروی ؟ )

عضو شورای عالی حوزه علمیه قم اضافه کرد: براستی ما چه هدفی را از این رویداد دنبال می‌کنیم حال اگر این کار را دولتی که روح ملی گرا بر آن حاکم است، انجام می‌داد شاید بحثی نبود اما ما که فرهنگ اسلام را بر همه فرهنگ‌ها ارجح می‌دانیم چطور باید بیائیم و نمادهای قبل از اسلام را دوباره احیا و زنده کنیم.

هزینه‌های بالای برپایی این جشن به هیچوجه قابل توجیه نیست

وی هزینه‌های بالای برگزاری این جشن را مورد توجه قرار دارد و گفت: هزینه‌های بالای برپایی این جشن به هیچ وجه قابل توجیه نیست و به جای آن، دولت باید این بودجه‌ها را صرف مردم کشور و رفع مشکلات آنان نماید
.( البته منظورشان جشنهای 2500 ساله پهلوی است نه میهمانی ای که رئیس جمهور و ملت ایران میزبانش است)

عضو هیئت امنای بنیاد نخبگان کشور در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط کنونی کشورهای اسلامی جهان اشاره کرد و گفت: در این شرایط که کشورهای اسلامی جهان به خیزشی بزرگ دست زده‌اند و حرکت بزرگی را در جهت احقاق حقوق خود انجام داده‌اند و در موقعیتی که شیعیان بحرین از سوی زورگویان قلع و قمع می‌شوند انتظار ما از دولت این بود که اعلام می‌کرد، مردم همزمان با ایام نوروز کمتر به ظواهر توجه کنند نه اینکه خود اقدام به برپایی جشن جهانی نوروز در این حد و اندازه نماید.

امسال عید ما آمیخته با عزاست

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه امسال عید ما آمیخته با عزا است، تصریح کرد: با توجه به اوضاع کشورهای جهان اسلام و به خصوص کشور همسایه بحرین، که در گذشته نیز جزء ایران بوده است و در حالی که علمای نجف درس خود را تعطیل و بزرگان بیانیه و اطلاعیه‌های زیادی در خصوص این فجایع صادر کرده‌اند، از دولت جمهوری اسلامی نیز انتظار می‌رفت در این مسیر حرکت کند.

برگزاری جشن جهانی نوروز به هیچوجه درست نیست

غروی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به مصیبت‌های بزرگی که در اثر کشتار مردم در کشورهای اسلامی به وجود آمده برگزاری این جشن به هیچ وجه درست نبوده و باید لغو شود.

منبع :
http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1276716

چهارشنبه سوري از ديد گاه حجت الاسلام والمسلمین غروی :

تعجب می‌کنم، امروز با این جهان مدرن و پیشرفت علوم و دانش و تحول فرهنگ‌ها چگونه افرادی اقدام به انجام این کارهای خطرناک، غیرمنطقی و انحرافی می‌کنند و به خرافات و ترویج آن در جامعه دامن می‌زنند و سبب آسیب دیگران می‌شوند “
تاکید کرد: الزامی در دفاع و اجرای این رسم غلط وجود ندارد،البته باید برخی رسوم خوب مانند تمیزی و پاکیزگی در ایام عید که به خانه‌تکانی معروف شده است و نیز رسومی مانند بازدید از خویشاوندان و رفت و آمد با دوستان و آشنایان مورد احترام است و باید جای این خرافات غلط را بگیرد.
وی تصریح کرد: کارهایی که در واقع، خرافاتی هستند و توجیه علمی و عقلانی ندارند کنار گذاشته شود و اساساً نباید در جامعه مطرح و حمایت گردد چون از اصل غلط است.
این استاد حوزه ادامه داد: نیاکان ما برخی رسوم خوب و مثبتی داشتند که آنها را می توانیم حفظ کنیم و اسلام نیز آنها را در چارچوب خاصی تایید کرده، ولی اموری مثل چهارشنبه سوری غیر از انحراف، تحریف و رواج خرافات در جامعه چیزی نیست و کاری است که از کوتاه‌فکری و کوتاه‌نظری نشات می گیرد و در شان مردم ما با این تحولاتی که در کشور ایجاد شده نیست.
وی در پایان خاطرنشان کرد: باید برای کم‌رنگ کردن این سنت غلط فرهنگ سازی کرد و خرافاتی که در جامعه وجود دارد را به مردم بازگو نمود و آنها را توجیه کرد.
( این دفعه ابزار انتقاد ایشان خرافی بودن 4 شنبه سوری است و نه عزادار بودنشان !!! یاللعجب )
منبع

bina88;97175 نوشت:
هزینه‌های بالای برپایی این جشن به هیچوجه قابل توجیه نیست وی هزینه‌های بالای برگزاری این جشن را مورد توجه قرار دارد و گفت: هزینه‌های بالای برپایی این جشن به هیچ وجه قابل توجیه نیست و به جای آن، دولت باید این بودجه‌ها را صرف مردم کشور و رفع مشکلات آنان نماید.( البته منظورشان جشنهای 2500 ساله پهلوی است نه میهمانی ای که رئیس جمهور و ملت ایران میزبانش است)

هزینه سه میلیاردی جشن نوروز از کجا تامین شد؟

سیاست > دولت - با توجه به عدم تصویب بودجه سال 90 در مجلس، این سوال پیش می آید که هزینه کلان برگزاری جشن جهانی نوروز از چه محلی تامین شده است.

به گزارش خبرآنلاین، مشرق نوشت: حمید بقایی رئیس سازمان میراث فرهنگی در ماه​های پایانی سال 89 در گفت​وگویی از هزینه 3 میلیارد تومانی برای برگزاری جشن جهانی نوروز 90 در تهران خبر داده بود و گفته بود که این هزینه از محل لایحه بودجه سال 90 تامین خواهد شد.
بقایی تاکید کرده بود: "سه‌میلیارد تومان از بودجه‌ سال آینده کشور که تحت عنوان کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی است، برای جشن نوروز 90 که هشتم فروردین‌ماه در تهران برگزار می‌شود، پیش‌بینی شده است".
اما اکنون با توجه به اینکه به دلیل کمبود وقت، بررسی و تصویب بودجه سال 90 تا روزهای پایانی سال 89 در مجلس به پایان نرسید و فقط مبلغی برای هزینه های جاری 2 ماه اول سال در اختیار دولت قرار گرفت، هزینه میلیاردی جشن جهانی نوروز از چه محلی تامین شده است؟
این نکته را نیز نباید فراموش کرد که بر اساس قانون، دولت فقط می تواند متناسب با همان بودجه سال 89 مبلغی که برای 2 ماه اول سال در اختیارش قرار گرفته را هزینه کند.
حمید بقایی رئیس سازمان میراث فرهنگی در بخش دیگری از همان مصاحبه که با خبرگزاری ایسنا انجام شده بود، در پاسخ به این سوال که کدام بخش از این جشن، هزینه‌ای حدود سه‌میلیارد تومان نیاز دارد؟ گفته بود: "یک بخش از بودجه برای مهمانانی هزینه می‌شود که به مراسم دعوت شده‌اند شامل هزینه‌های اقامت، جانبی و تشریفات آن‌ها، همچنین بخش دیگری از این اعتبار، هزینه‌ی کارهای فرهنگی و هنری است که قرار است در این حوزه‌ اتفاق بیفتد".
وی برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های مرتبط با این موضوع را که قرار است در خارج از کشور برپا شود، بخش دیگری دانست که از این اعتبار برای آن استفاده شود و ادامه داد: "علاوه بر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت ارشاد، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت کشور و وزارت امور خارجه در این موضوع مشارکت دارند".

منبعhttp://www.khabaronline.ir/news-139617.aspx

صلوات;97283 نوشت:

سلام بر ایرانیان

اولا این آئین یک آئین ملی است و خرج کردن 3 میلیارد تومان برای بزرگداشت این مناسبت مبلغی ناچیز بشمار می آید.
دوما 3 میلیارد تومان در برابر بریز و بپاشهای بدون بازگشت و تجملاتی ای که در مدت این 30 سال شاهدش بودیم هیچ است.
سوما همانطوریکه گفتم جشن 2500 ساله شاهنشاهی نبوده 3 میلیاردتومان که در حقیقت سرمایه گذاری در بخش توریسم بحساب می آید.

این 3 میلیارد تومان آنقدر برای آقایان ثقیل است که باورمان نمیشود در این مدت 30 سال در برابر چپاولگری سران فتنه امروز همینها بودند که سالها سکوت میکردند و می کنند و حتی تعریف و تمجید هم دارند.

یاللعجب

یاحق

صلوات;97283 نوشت:

هر سال چه قدر هزینه بابت اردوی راهیان نور هزینه میشه؟
با 15 هزار تومن هم رفت و برگشت هم شام و ناهار و صحبانه و مخلفات. بیش از ده ها یا صدها میلیارد مسلما!

در مورد این خرج اظهار نظر نمیکنم!

ولی جالبه این همه خرج بابت این مسائل رو ارزش میدونید، ولی 3میلیارد برا فرهنگ سازی که به قول دوستمون bina88 از طریق توریست صدها برابرش برمیگرده رو مناسب نمیدونید!

ضمنا این جشن ها باعث میشه دید بد که غربی ها نسبت به بی فرهنگی و فرهنگ ستیزی ملت مسلمان ایران(!) و مسلما مسلانان دارند تا حدودی رفع بشه.

ضمنا این خبر چه ربطی به سؤال بنده یا اظهارات دوستان داشت؟

امیدوارم پس از 12 بار تأکید متوجه شده باشید که سؤال من در مورد زمان حال نیست!

چرا به جای پاسخ به سؤال بنده این مسئله رو چرا مطرح میکنید؟ (سؤالم تو آخرین پستم قبل 41 هم موجوده!)

حامد;95507 نوشت:
سلام

خوب حالا بیایید قدم به قدم این وطن را کشف کنیم
من در اتاق عمل شماره یک بیمارستان امام سجاد شهر لار متولد شده ام
من در بیمارستان امام سجاد شهر لار متولد شده ام
من در استان فارس کشور ایران متولد شده ام
من در کشور ایران از قاره آسیا متولد شده ام
من در قاره آسیا از کره زمین متولد شده ام
من در کره زمین منظومه شمسی متولد شده ام
من در منظومه شمسی از کهکشان راه شیری متولد شده ام
من .....
موفق باشید

[=arial][=&quot]سلام
[/]
[/]
[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]لطفاً خود شما راهنمایی بفرمایید و با مبانی خود، تعریفی از "وطن" ارائه کنید و بر اساس آنچه می پذیرید، معنای این کلمه را در عبارت من لایحضرالفقیه ([/][=&quot]لا [خیر] في الوطن إلا مع الأمن و السرور)[/][=&quot]، دعای ابی حمزه ثمالی ([/][=&quot]اللهم و أعطنی السعة في الرزق و الأمن في الوطن[/][=&quot]) و نهج البلاغه ([/][=&quot]الفقر في الوطن غربة[/][=&quot]) بیان بفرمایید.[/][/]

[=arial][=&quot]با سپاس
[/]
[/]

سیاوش بزرگمهر;97617 نوشت:
لطفاً خود شما راهنمایی بفرمایید و با مبانی خود، تعریفی از "وطن" ارائه کنید و بر اساس آنچه می پذیرید، معنای این کلمه را در عبارت من لایحضرالفقیه (لا [خیر] في الوطن إلا مع الأمن و السرور)، دعای ابی حمزه ثمالی (اللهم و أعطنی السعة في الرزق و الأمن في الوطن) و نهج البلاغه (الفقر في الوطن غربة) بیان بفرمایید.

سلام
وقتی وطن شما متن عالم وجود شد که هیچ اعتباری را نمی پذیرد بلکه رها از اعتبارات و مرزبندیهاست باید برای همه این کلمات نورانی معنایی به وسعت تمام جهان تصور بفرمایید .
البته دقت بفرمایید که ما نمی خواهیم مفاهیم عرفی که مبنای معانی ظاهری سخنان نورانی اهل ولایت است را رد کنیم بلکه می خواهیم انسان را از قید و بندهای اعتباری که اورا محدود می کند رها ساخته و به وطن اصلی او که متن هستی است بازگردانیم که از او هستیم و به او بازمی گردیم : انا لله و انا الیه راجعون
این وطن را چون یافتی خود سرچشمه امن و آسایش است و هر امن و اسایشی از باور این وطن است . سعه در رزق هم که نصیب اهل این وطن است چون رزق جان بیکرانشان تمام این بیکران وطن است و البته فقیر کسی است که چنین وطن بی نهایتی داشته باشد و کاسه گدایی در خانه این اعتبار و آن اعتبار بگیرد .
موفق باشید

حامد;97678 نوشت:
سلام
وقتی وطن شما متن عالم وجود شد که هیچ اعتباری را نمی پذیرد بلکه رها از اعتبارات و مرزبندیهاست باید برای همه این کلمات نورانی معنایی به وسعت تمام جهان تصور بفرمایید .
البته دقت بفرمایید که ما نمی خواهیم مفاهیم عرفی که مبنای معانی ظاهری سخنان نورانی اهل ولایت است را رد کنیم بلکه می خواهیم انسان را از قید و بندهای اعتباری که اورا محدود می کند رها ساخته و به وطن اصلی او که متن هستی است بازگردانیم که از او هستیم و به او بازمی گردیم : انا لله و انا الیه راجعون
این وطن را چون یافتی خود سرچشمه امن و آسایش است و هر امن و اسایشی از باور این وطن است . سعه در رزق هم که نصیب اهل این وطن است چون رزق جان بیکرانشان تمام این بیکران وطن است و البته فقیر کسی است که چنین وطن بی نهایتی داشته باشد و کاسه گدایی در خانه این اعتبار و آن اعتبار بگیرد .
موفق باشید

[=&quot]سلام[/]
[=&quot]
[/]

[=&quot]ضمن در نظر گرفتن و فراموش نکردن فرمایش شما مبنی بر اینکه "[/][=&quot]ما نمی خواهیم مفاهیم عرفی که مبنای معانی ظاهری سخنان نورانی اهل ولایت است را رد کنیم[/][=&quot]"، بعض مواردی که به ذهن می رسد را برای توضیح بیشتر معروض می دارم.[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]اگرچه نمی توان امکان اراده ی معانی عرفانی در جملات مورد بحث را منتفی دانست و قطعا به عنوان یک احتمال باید مد نظر باشند، ولی این پرسش هم قابل طرح است که اگر معنی اراده شده از "وطن" در این جمله ها، غیر از معنی ظاهری عرفی و به قول شما به معنی "متن هستی" و مرجع «انا الیه راجعون» باشد، با عنایت به این که به درستی فرموده اید: «[/][=&quot]سرچشمه امن و آسایش است و هر امن و اسایشی از باور این وطن است[/][=&quot]»، آیا دعای «اللهم و أعطنی ...الأمن فی الوطن» درخواستی برای تحصیل حاصل نیست؟ [/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]آیا در چنین وطنی (با معنای عرفانی و نه عرفی) اساسا فقر وجود دارد که گفته شود "الفقر فی الوطن غربة"؟[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]با تطبیق معنای غیر عرفی بر "وطن" (که سرچشمه ی امن و آسایش است)، آیا نمی بایست به جای"لا[خیر] فی الوطن إلا مع الأمن و السرور" گفته می شد "لا أمن و لا سرور إلا فی الوطن"؟[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]خلاصه این که آنچه از جملات مطرح شده در می یابم بر معنای ظاهری و عرفی آنها بیشتر قابل تطبیق به نظر می رسد تا تعابیر عرفانی.[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]از سوی دیگر شاید گزاره هایی بهتر از "[/][=&quot]کاسه گدایی در خانه این اعتبار و آن اعتبار گرفتن[/][=&quot]" هم بتوان به کار برد؛ خاصه اینکه درنظر بسیاری، حتی احکام خمسه شرعیه هم از امور اعتباری هستند. لذا به نظر می رسد که "امر اعتباری" بما هو "امر اعتباری" و یا قید و بندهای محدود کننده، بد هم نباشند.[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]گمان نمی کنم، "وطن" (به معنای عرفی) و علاقه به آن، ولو امری اعتباری باشد، هم پدیده ای مذموم باشد. حتی شیخ حر عاملی در رأس ادله ای که برای ذکر نام علمای جبل عامل پیش از سایرین بر می شمارد به "حق وطن" اشاره می کند؛ ایشان در مقدمه ی کتاب أمل الآمل می فرمایند: «قد عزمنا علی تقدیم ذکر علماء جبل عامل علی باقی علمائنا المتأخرین لوجوه، أحدها قضاء حق الوطن لما روی حب الوطن من الإیمان و روی من إیمان الرجل حبه لقومه» (صرف نظر از معتبر بودن یا نبودن آنچه مورد استشهاد قرار گرفته است)[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]از همه ی اینها گذشته، پرسش نهایی بنده این است که آیا مسأله ای مانند چهارشنبه سوری در فرهنگ ایرانی، با بازگشت به وطن اصلی (به معنای متن هستی) مانعةالجمع اند؟ چرا؟[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]متشکرم[/]

سیاوش بزرگمهر;98103 نوشت:
آیا دعای «اللهم و أعطنی ...الأمن فی الوطن» درخواستی برای تحصیل حاصل نیست؟

سلام
می تواندمعنایش این باشد که با رسیدن به وطنم مرا به امن برسان . هرچند این معنا از ظاهر کلام کمی دور است اما اغلب تفاسیر انفسی اینطورند

آیا در چنین وطنی (با معنای عرفانی و نه عرفی) اساسا فقر وجود دارد که گفته شود "الفقر فی الوطن غربة"؟

اگر فضای مفاهیم عرفانی مد نظر باشد باید برای فقر و غربت معنای متناسبش را در نظر گرفت . گاهی معنای عرفانی یک جمله با معنای ظاهریش کاملا متضاد است . در اینجا فقر میتواند به معنای وصول به فنا باشد که انسان از لحاظ دارایی شخصی صفر می شود و در اینحال بین اهل دنیا که خود را دارا می پندارند کاملا غریب می شود . طوبی للغرباء
با تطبیق معنای غیر عرفی بر "وطن" (که سرچشمه ی امن و آسایش است)، آیا نمی بایست به جای"لا[خیر] فی الوطن إلا مع الأمن و السرور" گفته می شد "لا أمن و لا سرور إلا فی الوطن"؟

جمله را اگر اینطور تفسیر کنید مشکلی نخواهد داشت که : وطن حقیقی آنجاست که امن و سرور مدام دارد و این وطن غیر وطن اعتباری اهل دنیاست
هم بتوان به کار برد؛ خاصه اینکه درنظر بسیاری، حتی احکام خمسه شرعیه هم از امور اعتباری هستند. لذا به نظر می رسد که "امر اعتباری" بما هو "امر اعتباری" و یا قید و بندهای محدود کننده، بد هم نباشند.

اعتبار مال کودکان از اهل دنیاست چه اینکه بدون آن نمی توانند زندگی کنند اما کمی که بزرگ شدند باید آنها را ترک کنند
( فاخلع نعلیک )و اما اعتباری بودن تشریعیات از عدم شناخت دین است . تمام تشریعیات از متن حقایق تکوین ظهور کرده اند

گمان نمی کنم، "وطن" (به معنای عرفی) و علاقه به آن، ولو امری اعتباری باشد، هم پدیده ای مذموم باشد. حتی شیخ حر عاملی در رأس ادله ای که برای ذکر نام علمای جبل عامل پیش از سایرین بر می شمارد به "حق وطن" اشاره می کند؛ ایشان در مقدمه ی کتاب أمل الآمل می فرمایند: «قد عزمنا علی تقدیم ذکر علماء جبل عامل علی باقی علمائنا المتأخرین لوجوه، أحدها قضاء حق الوطن لما روی حب الوطن من الإیمان و روی من إیمان الرجل حبه لقومه» (صرف نظر از معتبر بودن یا نبودن آنچه مورد استشهاد قرار گرفته است)

وقتی وطن را آنطور که قیر معرفی کردم دیدید ادای حق وطن می شود مثل ادای حق مادر . از آن آب خوردیم و غذا و بر پشت آن سوار شده و راه رفتیم پس بر ما حق دارد .
از همه ی اینها گذشته، پرسش نهایی بنده این است که آیا مسأله ای مانند چهارشنبه سوری در فرهنگ ایرانی، با بازگشت به وطن اصلی (به معنای متن هستی) مانعةالجمع اند؟ چرا؟

برای امثال این رسوم عقلانیتی نمی بینیم .همین
موفق باشید

hydrghl2;97536 نوشت:
هر سال چه قدر هزینه بابت اردوی راهیان نور هزینه میشه؟ با 15 هزار تومن هم رفت و برگشت هم شام و ناهار و صحبانه و مخلفات. بیش از ده ها یا صدها میلیارد مسلما!

واقعا متأسفم برای شما با این طرز فکر و این چنین قیاسهایی شمایی که اینقدر دم از وطن و آئین و ارزش و ..... میزنید و برای یک مراسم آتیش بازی که معلوم نیست ریشه اش از کجاست و علتش چیه اینقدر مدعی شدید موضوع را به چه مسایلی ربط میدهید به اینجا که میرسید این هزینه ها را زیر سوال میبرید ؟
دیگه اینجا نمیگید عشق به وطن ، وطن فراموش شد این وطنی و ملیتی که شما ازش دم میزنید و اینقدر براتون مهمه روزی در معرض تجاوزی بود که اگر این جوانها نرفته بودند جان خودشون را نداده بودند هیچ اسمی از اون باقی نمونده بود که الان من و شما بشینیم و سر رسوماتش با هم بحث کنیم

یعنی ارزش کار بزرگی که شهدا و رزمندگان و جانبازان ما انجام دادند و بزرگداشت و پاس داشت ان که مبادا به دست فراموشی سپرده شود قابل قیاس با ارزشهای چهارشنبه سوری هست که این دو موضوع را در کنار هم قرار میدید ؟
به قول دوستمون بینا یاللعجب

hydrghl2;97536 نوشت:
ضمنا این جشن ها باعث میشه دید بد که غربی ها نسبت به بی فرهنگی و فرهنگ ستیزی ملت مسلمان ایران(!) و مسلما مسلانان دارند تا حدودی رفع بشه.

خیلی دلتون را به این چیزا خوش نکنید و برای اظهارنظرها و حرفهای اونا ارزش قائل نشید

bina88;97175 نوشت:
این دفعه ابزار انتقاد ایشان خرافی بودن 4 شنبه سوری است و نه عزادار بودنشان !!! یاللعجب )

همانطور که دلایل این گروه برای شما تعجب برانگیز و غیر قابل قبول بوده دلایل شما هم برای خیلیها تعجب برانگیز و غیر قابل قبول است

bina88;97471 نوشت:
اولا این آئین یک آئین ملی است و خرج کردن 3 میلیارد تومان برای بزرگداشت این مناسبت مبلغی ناچیز بشمار می آید. دوما 3 میلیارد تومان در برابر بریز و بپاشهای بدون بازگشت و تجملاتی ای که در مدت این 30 سال شاهدش بودیم هیچ است. سوما همانطوریکه گفتم جشن 2500 ساله شاهنشاهی نبوده 3 میلیاردتومان که در حقیقت سرمایه گذاری در بخش توریسم بحساب می آید.

یاللعجب

hydrghl2;97536 نوشت:
ضمنا این خبر چه ربطی به سؤال بنده یا اظهارات دوستان داشت؟

ربطش را کسی متوجه میشه که همه پستها را خونده باشه

hydrghl2;97536 نوشت:
چرا به جای پاسخ به سؤال بنده این مسئله رو چرا مطرح میکنید؟

این همه جواب که کاربرها دادند شما هنوز جوابتون را نگرفتید

ما که هرچه تحقیق کردیم رد پایی از اون رسومات زیبایی که جاب بینا توصیف کردند نیافتیم همه چهارشنبه سوری را مساوی با روی اتش پریدن می شناختند

اگر منظورتون از پاسخ نظر من هست که؛ سخن شهید مطهری کاملا صحیح و درست است

[=arial][=&quot]سلام[/][/]
[=&quot]
[/]

نقل قول:
اگر فضای مفاهیم عرفانی مد نظر باشد باید برای فقر و غربت معنای متناسبش را در نظر گرفت . گاهی معنای عرفانی یک جمله با معنای ظاهریش کاملا متضاد است . در اینجا فقر میتواند به معنای وصول به فنا باشد که انسان از لحاظ دارایی شخصی صفر می شود و در اینحال بین اهل دنیا که خود را دارا می پندارند کاملا غریب می شود . طوبی للغرباء

[=arial][=&quot]شواهد دیگری از کلام علی(ص)، فهم معانی "فقر"، "غربت" و "وطن" به وجهی که شما می فرمایید را برای بنده دشوار می کند. به این دو نمونه از غررالحکم عنایت بفرمایید:[/][/]

[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]«الفقير في الوطن ممتهن‏»[/][/]

[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]«ليس في الغربة عار، إنّما العار في الوطن و الافتقار»[/][/]

[=&quot]
[/]

نقل قول:
اعتبار مال کودکان از اهل دنیاست چه اینکه بدون آن نمی توانند زندگی کنند اما کمی که بزرگ شدند باید آنها را ترک کنند (فاخلع نعلیک) و اما اعتباری بودن تشریعیات از عدم شناخت دین است .

[=arial][=&quot]در آثار مرحوم آیت الله خمینی (که نمی توان ایشان را رمی به "عدم شناخت دین" نمود)، مرة بعد اولی و کرة بعد اخری، اعتباری بودن احکام شرعیة مورد تأکید و تأیید قرارگرفته است. [/][=&quot]به عنوان مثال به چند نمونه از تهذیب الأصول اکتفا می شود:[/][/]

[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]لما قررناه في محله من عدم الضدية بين الاحكام، لانها امور اعتبارية لا حقايق خارجية [/][=&quot](2/85)[/][/]

[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]ان الاحكام ليست من الامور الوجودية الواقعية، بل من الاعتباريات [/][=&quot](2/96)[/][/]

[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]فالاحكام التكليفية، كلها من الامور الاعتبارية لا وجود حقيقي لها الا في وعاء الاعتبار... فالاحكام لا حظ لها من الوجود الخارجي (2/137)[/][/]

[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]بر این اساس، آیا برای کودکان از اهل دنیا که کمی بزرگ شده باشند، این احکام شرعی اعتباری نیز مشمول "فاخلع نعلیک" می شوند؟[/][/]

[=&quot]
[/]

نقل قول:
برای امثال این رسوم عقلانیتی نمی بینیم .همین

[=arial][=&quot]صرفا جهت تنقیح مناط (جسارةً) عرض می شود که برای رد کردن چهارشنبه سوری، آویختن به "فقدان مؤید شرعی" به نظر حقیر شایسته تر می نماید تا استدلال بر اساس "فقدان عقلانیت"؛ چرا که از این حیث تفاوتی بین چهارشنبه سوری با نوروز وجود ندارد. حال آنکه نوروز به دلیل مؤیداتی که در متون شرعی (ولو ضعیف) پیداکرده است، تحمل می شود. (اگرچه همه ی ادله ی تحمل نوروز همین یکی نیست، ولی دست کم می تواند یکی از آن ادله باشد). اگر کسی برای مناسک حج، که به اعتبار شرعی برای مسلمین عقلانی تقلی می شود، عقلانیتی نبیند به او چه می گویید؟[/][/]

[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]سپاسگزارم[/][/]
موضوع قفل شده است