صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا قوم لوط ، قوم لوط شدند

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  179
  حضور
  2 ساعت نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  751

  چرا قوم لوط ، قوم لوط شدند
  امام باقر (ع) حدیثی در این مورد دارند که می توانید از این آدرس آن را مطالعه کنید
  http://tooshe.co.cc/hekaayat/78-az-p...i-nakonid.html
  ویرایش توسط رحیق مختوم : ۱۳۹۱/۱۱/۲۱ در ساعت ۱۶:۱۵
  مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو

 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  حضرت علامه طباطبايي در الميزان جلد 10 درباره قوم لوط مي فرمايند:


  لوط(ع) از کلدانیان بود که در سرزمین بابل زندگی می کردند و آن جناب از اولین کسانی بود که در ایمان آوردن به ابراهیم(ع)گوی سبقت را ربوده بود، او به ابراهیم ایمان آورد و گفت: "انی مهاجر الی ربی". (1)

  در نتیجه خدای تعالی او را با ابراهیم نجات داده به سرزمین فلسطین، "ارض مقدس" روانه کرد: "و نجینا و لوطا الی الارض التی بارکنا فیها للعالمین" (2) پس لوط در بعضی از بلادآن سرزمین منزل کرد، (که بنا به بعضی از روایات و بنا به گفته تاریخ و تورات آن شهر سدوم بوده).

  مردم این شهر و آبادیها و شهرهای اطراف آن که خدای تعالی آنها را در سوره توبه آیه 70 مؤتفکات خوانده، بت می پرستیدند و به عمل فاحشه لواط مرتکب می شدند و این قوم اولین قوم از اقوام و نژادهای بشر بودند که این عمل در بینشان شایع گشت، (3) و شیوع آن به حدی رسیده بود که در مجالس عمومی شان آن را مرتکب می شدند (4) ،

  تا آنکه رفته رفته عمل فاحشه سنت قومی آنان شد و عام البلوی گردید و همه بدان مبتلا گشته، زنان بکلی متروک شدند و راه تناسل را بستند (5).

  "لذا خدای تعالی لوط را به سوی ایشان گسیل داشت". (6) و آن جناب ایشان را به ترس از خدا و ترک فحشاء و برگشتن به طریق فطرت دعوت کردو انذار و تهدیدشان نمود ولی جز بیشتر شدن سرکشی و طغیان آنان ثمره ای حاصل نگشت و جزاین پاسخش ندادند که اینقدر ما را تهدید مکن اگر راست می گویی عذاب خدا را بیاور، و به این هم اکتفاء ننموده تهدیدش کردند که: "لئن لم تنته یا لوط لتکونن من المخرجین (7)

  - اگرای لوط دست از دعوتت بر نداری تو را از شهرمان خارج خواهیم کرد"و کار را از صرف تهدیدگذرانده، به یکدیگر گفتند: خاندان لوط را از قریه خود خارج کنید که آنها مردمی هستند که می خواهند از عمل لواط پاک باشند. (8)


  پي نوشت:
  1) من بسوی پروردگارم مهاجرت می کنم."سوره عنکبوت، آیه 26"
  2) سوره انبیاء، آیه 71.
  3) سوره اعراف، آیه 80.
  4 و 5) سوره عنکبوت، آیه 29.
  6) سوره شعراء، آیه 162.
  7) سوره شعراء، آیه 167.
  8) سوره نمل، آیه 56.


  ادامه دارد.....  ویرایش توسط طاها : ۱۳۸۹/۱۲/۲۳ در ساعت ۱۰:۱۱

 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  عاقبت امر این قوم:

  جریان به همین منوال ادامه یافت، یعنی از جناب لوط(ع)اصرار در دعوت به راه خدا و التزام به سنت فطرت و ترک فحشا، و از آنها اصرار برانجام خبائث تا جایی که طغیانگری ملکه آنان شد و کلمه عذاب الهی در حقشان ثابت و محقق گردید،

  پس خدای عز و جل رسولانی از فرشتگانی بزرگ و محترم برای هلاک کردن آنان مامورکرد، فرشتگان اول بر ابراهیم(ع)وارد شدند و آن جناب را از ماموریتی که داشتند (یعنی هلاک کردن قوم لوط)خبر دادند، جناب ابراهیم(ع)با فرستادگان الهی بگومگوئی کرد تا شاید بتواند عذاب را از آن قوم بردارد، و ملائکه را متذکر کرد

  که لوط در میان آن قوم است، فرشتگان جواب دادند که ما بهتر می دانیم در آنجا چه کسی هست و به موقعیت لوط و اهلش از هر کس دیگر مطلع تریم و اضافه کردند که مساله عذاب قوم لوط حتمی شده و به هیچ وجه برگشتنی نیست. (1)

  فرشتگان از نزد ابراهیم به سوی لوط روانه شدند و به صورت پسرانی امرد مجسم شده،به عنوان میهمان بر او وارد شدند، لوط از ورود آنان سخت به فکر فرو رفت چون قوم خود رامی شناخت و می دانست که به زودی متعرض آنان می شوند و به هیچ وجه دست از آنان برنمی دارند،

  چیزی نگذشت که مردم خبردار شدند، به شتاب رو به خانه لوط نهاده و به یکدیگرمژده می دادند، لوط از خانه بیرون آمد و در موعظه و تحریک فتوت و رشد آنان سعی بلیغ نمود تابه جایی که دختران خود را بر آنان عرضه کرد و گفت: ای مردم!

  این دختران من در اختیارشمایند و اینها برای شما پاکیزه ترند پس، از خدا بترسید و مرا نزد میهمانانم رسوا مسازید، آنگاه از در استغاثه و التماس در آمد و گفت: آیا در میان شما یک نفر مرد رشید نیست؟مردم درخواست او را رد کرده و گفتند: ما هیچ علاقه ای به دختران تو نداریم و به هیچ وجه از میهمانان تو دست بردار نیستیم.لوط(ع)مایوس شد و گفت: ای کاش نیرویی در رفع شما می داشتم و یا رکنی شدید می بود و به آنجا پناه می بردم. (2)

  پي نوشت:
  1) سوره عنکبوت، آیه 32، سوره هود، آیه 76.
  2) سوره هود، آیه 80.


  ادامه دارد.....
  ویرایش توسط طاها : ۱۳۸۹/۱۲/۲۳ در ساعت ۱۰:۱۲

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055

  در این هنگام ملائکه گفتند: ای لوط ما فرستادگان پروردگار توایم، آرام باش که این قوم به تو نخواهند رسید، آنگاه همه آن مردم را کور کردند و مردم افتان و خیزان متفرق شدند. (1)

  فرشتگان سپس به لوط(ع)دستور دادند که شبانه اهل خود را برداشته و درهمان شب پشت به مردم نموده، از قریه بیرون روند و احدی از آنان به پشت سر خود نگاه نکندولی همسر خود را بیرون نبرد که به او آن خواهد رسید که به مردم شهر می رسد، و نیز به وی خبردادند که بزودی مردم شهر در صبح همین شب هلاک می شوند. (2)

  صبح، هنگام طلوع فجر، صیحه آن قوم را فرا گرفت و خدای عز و جل سنگی از گل نشاندار که نزد پروردگارت برای اسرافگران در گناه آماده شده بر آنان ببارید و شهرهایشان رازیر و رو کرد و هر کس از مؤمنین را که در آن شهرها بود بیرون نمود، البته غیر از یک خانواده هیچ مؤمنی در آن شهرها یافت نشد و آن خانواده لوط بود و آن شهرها را آیت و مایه عبرت نسل های آینده کرد تا کسانی که از عذاب الیم الهی بیم دارند با دیدن آثار و خرابه های آن شهرها عبرت بگیرند (3)

  و در اینکه ایمان و اسلام منحصر در خانواده لوط بوده و عذاب همه شهرهای آنان راگرفته، دو نکته هست: اول اینکه این جریان دلالت می کند بر اینکه هیچ یک از آن مردم ایمان نداشتند، و دوم اینکه فحشا تنها در بین مردان شایع نبوده بلکه در بین زنان نیز شیوع داشته، چون اگر غیر از این بود نباید زنها هلاک می شدند و علی القاعده باید عده زیادی از زنها به آن جناب ایمان می آوردند و از او طرفداری می کردند

  چون لوط(ع)مردم را دعوت می کرد به اینکه در امر شهوترانی به طریقه فطری باز گردند و سنت خلقت را که همانا وصلت مردان و زنان است سنت خود قرار دهند و این به نفع زنان بود و اگر زنان نیز مبتلا به فحشا نبودند باید دور آن جناب جمع می شدند و به وی ایمان می آوردند ولی هیچ یک از این عکس العمل ها در قرآن کریم درباره زنان قوم لوط ذکر نشده.

  و این خود مؤید و مصدق روایاتی است که در سابق گذشت که می گفت: فحشا در بین مردان و زنان شایع شده بود، مردان به مردان اکتفا کرده و با آنان لواط می کردند و زنان با زنان مساحقه می نمودند.


  پي نوشت:
  1) سوره قمر، آیه 37.
  2) سوره هود، آیه 81، سوره حجر، آیه 66.
  3) با استفاده از سوره ذاریات، آیه 37 و سوره هایی دیگر.

  ویرایش توسط طاها : ۱۳۸۹/۱۲/۲۳ در ساعت ۱۰:۱۳

 8. صلوات ها 8


 9. #5

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  179
  حضور
  2 ساعت نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  751  اما اینکه چرا به این راه کشیده شدند را باید در حدیث امام باقر که در ارسال اول آمد جستجو کرد
  مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو

 10. صلوات ها 7


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  مطالعه بازی و دین و بحث
  نوشته
  6,354
  حضور
  99 روز 17 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  95
  آپلود
  0
  گالری
  33
  صلوات
  27244  سلام

  من تو کتابی خوانده بودم که ابلیس به شکل مردی در ابتدا به فردی در آن قوم در آمد و بهانه اورد که من پدرم من را همیشه به پهلو می خواباند تا خوابم ببردو...

  اسلام درخشانترین راه است
  غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

  موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
  عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
  (همان ح-10811) 12. صلوات ها 6


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  فلسفه - فقه استدلالی
  نوشته
  884
  حضور
  13 روز 5 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3107

  مطلب
  بسم الله الرحمان الرحیم
  با سلام و تشکر

  در كتاب كافى به سندى از امام باقر (علیه السلام) روايت نموده كه حضرت فرمود: قوم لوط مردم نيكوئى بودند، ولى ابليس آنان را اغواء نموده، گمراه كرد.
  از جمله خوبى آنان اين بود هنگاميكه دسته‏ جمعى براى كار روانه مى‏ شدند بانوان آنها بدنبال آنان ميرفتند، بدين منوال رفتار مي كردند و پس از آنكه از كار باز مى‏ گشتند، ابليس كار آنها را خراب مي كرد. به يكديگر گفتند: كه در صدد بر آئيم و بشناسيم، كيست كه كار ما را خراب ميكند.
  فهميدند، جوانى است خوش سيما، به وى گفتند: كه تو چرا كارهاى ما را خراب مى‏ نمائى. بنا گذاشتند، آن جوان را بكشند. او را نزد شخصى گذاردند. پاسى كه از شب گذشت جوان فرياد برآورد، آن شخص گفت: چه خبر است، جوان گفت، همه شب پدرم ...
  تا اينكه او را ياد داد كه مرتكب عمل زشت با جوان شود و خود آن شخص نيز آن عمل را آموخت و فهميد.
  صبح كه شد، جوان گريخت آن شخص به مردم جريان شب گذشته را حكايت كرد در عجب شده، آن عمل زشت را فهميدند و به تدريج عموميت يافت بطوريكه مردان به يكديگر اكتفا مي كردند و سر راه و جاده افرادى را مي گماردند كه چنانچه مسافرى وارد شود با او رفتار زشت مى‏ نمودند، تا اينكه مردان همسران خود را ترك كرده و بدين عمل زشت اكتفا مى‏ نمودند.
  چون ابليس ديد كه آنچه با مردان پيشنهاد كرده عموميت يافته خود را به هيئت زن در آورده و نزد بانوان آنها آمد و به آنها گفت كه مردان شما به يكديگر اكتفا مى نمايند، پاسخ گفتند، ديده ‏ايم، لوط پيامبر (ع) آنها را موعظه مى ‏نمود شيطان نيز آنان را اغواء مي كرد، زنان هم به يكديگر اكتفا نمودند. لوط پيامبر (ع) آنها را منع ميكرد ...
  البرهان ج3 ص 121


 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3654  حضرت لوط ـ برادر زاده ي حضرت ابراهيم(عليه السلام) ـ از سرزمين بابل (عراق امروز) و كلدان بود. قوم او اهل مداين بودند. حضرت امام باقر(عليه السّلام) فرمود: قريه ي قوم لوط كه عذاب بر آن ها نازل شد، « سدوم» نام داشت.(1)آيين شان بت پرستي و فحشا در بين آن ها زياد بود و اوّلين كساني بودند كه لواط در ميان آن ها شايع شد،(2) به طوري كه علني مرتكب مي شدند و حيا نمي كردند.(3) اين عمل شنيع آن چنان ترويج يافت كه به عادت اجتماعي تبديل گشت و مردان زنان را رها كرده، در كنار راه ها در كمين پسران و مردان مي نشستند. خداوند حضرت لوط را به سوي آن ها فرستاد تا به تقوي و ترك فحشا دعوت كند و از عاقبت گناه برحذر دارد, اما آن ها دعوت او را اجابت نكردند و تنها در جواب گفتند: اگر راست مي گويي براي ما عذاب الهي بياور! و او را به اخراج از شهر تهديد كردند(4) و گفتند: آل لوط را از شهر خارج كنيد! آن ها مردمي پاكدامن هستند.(5)
  ابوحمزه ي ثُمالي از امام باقر(عليه السلام) روايت مي كند: حضرت لوط سي سال مردم را به اطاعت خداوند و ترك فحشا دعوت كرد, اما هيچ كس دعوت او را نپذيرفت.(6)  پاورقی:
  1. ميزان الحكمه، ج4، حديث 19606.
  2. اعراف: 7: 80.
  3. عنكبوت:29: 29.
  4. شعراء: 26: 162-167.
  5. نمل: 27: 59.
  6. المحاسن، ج 1، ص 112، حديث 104.

 16. صلوات ها 6


 17. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3654  راغب در مفردات می گوید:

  [لوط]:
  نام معروف لوط پيامبر است و اشتقاقش از- لاط الشى‏ء بقلبى يلوط لوطا و ليطا- است يعنى وابستگى به دل و جان.
  در حديث آمده است كه «الولد الوط» يعنى فرزند به دل و جان وابسته است و نيز ميگويند:
  - هذا امر لا يلتاط بصفرى- اين كار به دلم نچسبيد،- لطت الحوض بالطين- حوض و آبگير با گل ملاط كردم- تلوط فلان- در وقتى است كه كسى هم روش قوم لوط شود، پس اشتقاق اين واژه از لفظ- لوط- است كه باز دارنده و نهى كننده آن بود، نه از واژه و لفظ انجام دهندگان آن كردار ناپسند.(ترجمه مفردات، ج‏4، ص: 171)


 18. صلوات ها 5


 19. #10

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  زمینه انحراف درهمه وجود داره باید به خدا پناه برد شاید گروه وقومی به صفتی مشور بشن دلیلی برای برائتدیگران نیست :
  يوسف : 53 وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسي‏ إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّي إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَحيمٌ
  من خويشتن را بى‏گناه نمى‏دانم، زيرا نفس، آدمى را به بدى فرمان مى‏دهد. مگر پروردگار من ببخشايد، زيرا پروردگار من آمرزنده و مهربان است. 20. صلوات ها 6


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود