جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پیامبر، پیامبر شد یا پیامبرش کردند ؟

علاقه
    موسیقی رپ - علوم دینی و فلسفی - زبان انگلیسی
    نوشته
    253
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1204

پیامبر، پیامبر شد یا پیامبرش کردند ؟

با سلام

سوالی که برام پیش اومده اینه که پیامبران آیا به پیامبری رسیدند یا خودشون پیامبر شدند ؟
    بذارید توضیح بیشتری بدم !
    ببینید ما دقیقاً آغاز جهان و آغاز یگانه پرستی بشر رو نمیدونیم !!
    سوال اینه که ما خدا رو درست کردیم یا خدا ما رو ؟
    البته من شک ندارم که خدای بزرگ و لایتناهی ما رو ایجاد کرده، اما تصور من اینه که خداوند انسان ها رو خلق کرده .. حالا چه زمانی ، چه مکانی و چه ... رو ما نمیدونیم .. به هر حال یک زمانی بوده که انسانی نبوده و از بعد از اون انسان هایی پدید اومدن ..
    من فکر می کنم که انسان ها در پاسخ به یک نیاز درونی خدا رو پیدا کردند !
    یعنی خدا یک فطرت یگانه پرستی در انسان ها به ودیعه گذاشته که اون همون روح فرامادی خودش هست که در انسان ها به امانت گذاشته ! چون آسمان بار امانت نتوانست کشید .. !
    بعد انسان در پاسخ به این فطرت خودش در جستجوی خدا رفته و
    ...

اون 3 نقطه ی آخر خودش سرآغاز یک بحث دیگه اس که انشاءلله بعد از این بحث پیگیرش خواهم بود!
    با تشکر از همه ی دوستان .... همیشه سبز و موفق باشید !

ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۸۹/۱۲/۲۰ در ساعت ۱۲:۲۳ دلیل: در پیام خصوصی به مدیران مطرح شود
    حسین
    بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود !
    اما افسوس که به جای افکارش ،
    زخم های تنش
    را نشانمان دادند !!!
    و بزرگترین درد او را بی آبی معرفی کردند !!!!!!

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan24 نمایش پست ها
    من فکر می کنم که انسان ها در پاسخ به یک نیاز درونی خدا رو پیدا کردند ! یعنی خدا یک فطرت یگانه پرستی در انسان ها به ودیعه گذاشته که اون همون روح فرامادی خودش هست که در انسان ها به امانت گذاشته ! چون آسمان بار امانت نتوانست کشید .. ! بعد انسان در پاسخ به این فطرت خودش در جستجوی خدا رفته و...
    سلام
    چرا باید خدایی که انسان را خلق کرده اورا رها کند ؟ مگر عبث خلق فرمود ؟ عقل و فطرت چیست ؟ آیا جز اسباب الهی برای کشف حقایق است ؟ چه کسی در نهاد او گذاشت ؟ چرا باید برنامه جهانی که خدای علیم حکیم کارگردان آنست بی حساب باشد ؟ نه ! حساب دارد ؟خودش خودش را به ما می شناساند ؟ همه چیز از بالاست ؟
    "و انزل من السماء ماءا فاحیا به الارض " و از آسمان عوالم مجردات آب علم و دانش را فرود آورد و بواسطه آن نفوس زمینی را حیات بخشید .
    موفق در پناه حق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

5. صلوات ها 3

علاقه
    موسیقی رپ - علوم دینی و فلسفی - زبان انگلیسی
    نوشته
    253
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1204

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    سلام
    چرا باید خدایی که انسان را خلق کرده اورا رها کند ؟ مگر عبث خلق فرمود ؟ عقل و فطرت چیست ؟ آیا جز اسباب الهی برای کشف حقایق است ؟ چه کسی در نهاد او گذاشت ؟ چرا باید برنامه جهانی که خدای علیم حکیم کارگردان آنست بی حساب باشد ؟ نه ! حساب دارد ؟خودش خودش را به ما می شناساند ؟ همه چیز از بالاست ؟
    "و انزل من السماء ماءا فاحیا به الارض " و از آسمان عوالم مجردات آب علم و دانش را فرود آورد و بواسطه آن نفوس زمینی را حیات بخشید .
    موفق در پناه حق

خیــــر .. خداوند انسان رو رها نکرده !!
    فطرت خداجویی و خداپرستی رو در انسان قرار داده که انسان به خدا برســــه !
    صحیح می فرمایید؛ انسان با استفاده از عقل و فطرتش میتونه به خدا برســه !

پرسش من اینه که یعنی از روز ازل قرار بوده مثلاً در فلان جا فلان شخص پیامبر بشه ؟ پس نقش خود پیامبر در رسیدن به این درجه چی بوده ؟

حسین
    بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود !
    اما افسوس که به جای افکارش ،
    زخم های تنش
    را نشانمان دادند !!!
    و بزرگترین درد او را بی آبی معرفی کردند !!!!!!

7. صلوات

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

پرسش من اینه که یعنی از روز ازل قرار بوده مثلاً در فلان جا فلان شخص پیامبر بشه ؟ پس نقش خود پیامبر در رسیدن به این درجه چی بوده ؟

با سلام
    بله از روز اول خدا تصمیم به همچین کاری داشته است و برنامه ریزی شده است(دلیلش م|ده پیامبر قبلی به آمدن پیامبر بعدی)
    اما اینکه خود پیامبران در این کار نقش داشته اند یا خیر درمورد حضرت ابراهیم که تو فیلمش نشان داد که خودشان به وجود خدا پی بردند (و مدام از خود سوال می کردند کهآیا خدایی اینها را خلق کرده و....) در مورد حضرت محمد(ص) نیز تو یه کتاب داستانی خواندم که اینطوری بوده انگار دلیل اینکه پیامبر به قار حرا می رفتند برای تفکر روی همین موضوع بوده است(البته الله اعلم)

اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    اگر علم الهی به این نحو به نبوت انبیاء تعلق گرفته که اشکال قابل تعمیم به همه انسانها هست یعنی نفی اختیار از همه میشود اما اینطور نیست علم الهی به هرچیز با همه اسباب و عواملش تعلق می گیرد بطور مثال اگر علم الهی به شکستن لیوانی تعلق بگیرد همراه با علم به سبب شکستن بوده نه بدون توجه به آن . پس اگر علم الهی به نبوت پیامبری تعلق گرفته باشد بر همه اسباب آن که از جمله آنها طیب ولادت و پاکی جان و اختیار مسیر پاکی و طهارت توسط او نیز تعلق گرفته پس در نگاه به یک پدیده در علم الهی باید خیلی وسعت نظر داشت بطوری که گاهی انسان مجبور می شود در دیدن یک پدیده تمام هستی را ببیند .
    موفق در پناه حق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

نوشته
    157
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    436

اختیار پیامبران

با سلام

سوالی که برام پیش اومده اینه که پیامبران آیا به پیامبری رسیدند یا خودشون پیامبر شدند ؟
    بذارید توضیح بیشتری بدم !
    ببینید ما دقیقاً آغاز جهان و آغاز یگانه پرستی بشر رو نمیدونیم !!
    سوال اینه که ما خدا رو درست کردیم یا خدا ما رو ؟
    البته من شک ندارم که خدای بزرگ و لایتناهی ما رو ایجاد کرده، اما تصور من اینه که خداوند انسان ها رو خلق کرده .. حالا چه زمانی ، چه مکانی و چه ... رو ما نمیدونیم .. به هر حال یک زمانی بوده که انسانی نبوده و از بعد از اون انسان هایی پدید اومدن ..
    من فکر می کنم که انسان ها در پاسخ به یک نیاز درونی خدا رو پیدا کردند !
    یعنی خدا یک فطرت یگانه پرستی در انسان ها به ودیعه گذاشته که اون همون روح فرامادی خودش هست که در انسان ها به امانت گذاشته ! چون آسمان بار امانت نتوانست کشید .. !
    بعد انسان در پاسخ به این فطرت خودش در جستجوی خدا رفته و
    ...

اون 3 نقطه ی آخر خودش سرآغاز یک بحث دیگه اس که انشاءلله بعد از این بحث پیگیرش خواهم بود!
    با تشکر از همه ی دوستان .... همیشه سبز و موفق باشید !

با سلام خدمت شما دوست عزیز میشه لطف کنید منظورتون رو واضحتر بیان کنید. اگه منظور شما اینه که آیا پیامبران در پذیرفتن نبوت اختیار داشته اند یا خیر؟ در پاسخ باید گفت بله؛ ولی اگر نمی پذیرفتند قطعا مواخذه می شدند چون امر الهی بوده است. ولی اگر منظور شما و سوال شما راجع به علم الهی و اختیار آدمی است، در مبحث علم الهی مفصل راجع به این مساله بحث شده است، لطفا اون مطالب رو مطالعه بفرمایید اگه باز سوالی بود در خدمتیم.

ویرایش توسط TAHOOR : ۱۳۹۱/۰۸/۲۲ در ساعت ۱۹:۲۰ دلیل: جزیی

11. صلوات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری