جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بانویی که اجازه نقل روایت به آیت الله مرعشی نجفی داد

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,420
  حضور
  158 روز 18 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94125

  بانویی که اجازه نقل روایت به آیت الله مرعشی نجفی داد
  اشاره: در عالم اسلام همواره زنان شایسته و متعهدی وجود داشته‌اند که در عرصه‌های مختلف فرهنگ و ادب و در جبهه‌های ایثار و تلاش، منشأ آثار و برکات فراوانی بوده‌اند که بحق می توان بانو مجتهده امین اصفهان را یکی از مفاخر علمی دانست.به منظور ارج نهادن به مقام شامخ آن بانوی مجتهده در سفری که به اصفهان داشتیم پای صحبت های یکی از شاگردان ایشان یعنی بانو همایونی که خود یکی از پیشکسوتان حوزوی با سنی بیش از ۹۰ سال است نشستیم را مرور می کنیم.

  ضمن تقدیر از شاگردان بانو همایونی که زمینه این گفتگو را فراهم کردند متن آن تقدیم می گردد.

  *آشنایی شما با ایشان به چه زمانی باز می گردد؟

  آشنایی من با بانو مجتهد امین به زمان قانون منع حجاب در دوران رضاشاه پهلوی باز می گردد، در آن زمان شانزده ساله بودم که به واسطه خویشاوندی مادرم با بانو مجتهد، امین آشنا شدم و نزد ایشان رفتم تا قرآن و احکام را یاد بگیرم و چقدر هم ایشان برایم زحمت کشیدند، از همان روز اول شیفته ایشان شده و خداوند محبت آن بزرگوار را در دل من ایجاد کرد.

  *مختصری درباره شرایط آن زمان توضیح بفرمایید؟

  در آن زمان اجازه فعالیت مذهبی چندانی به افراد داده نمی شد، لذا بانو مجتهده امین از آن جا که اجتهاد داشتند، توانستند از وزارت علوم آن زمان یک مجوزی بگیرند و دبیرستانی را احداث کنند، که ساختاری اسلامی برای بانوان داشت و از این طریق در مدرسه قرآن و احکام به بانوان آموزش می داد. البته باید توجه به خفقان آن سال ها نمی شد اسم آن مدرسه را حوزه گذاشت، ولی با توجه به خلوص نیتی که داشت خداوند نیز به درس ایشان برکت خاصی بخشیده بود به گونه ای که توانست شاگردان زیادی را تربیت کند.

  *مختصری از ویژگی های شخصیتی ایشان بفرمایید؟

  فضیلت بانو امین شاید از نظر خیلی ها باورکردنی نباشد، اما بنده به عنوان شاگرد نزدیک به ایشان عرض می کنم بانو دارای ویژگی های برجسته ای چون خلوص و خداباوری بود، ضمن آن که عنایت حضرات معصومین (ع) نیز متوجه ایشان بود. آن بانوی پرهیزکار ۹۷ سال عمر کرد و تمام عمر و مال خود را در راه مقدس ترویج دین صرف نمود. ویژگی های برجسته فراوانی داشتند؛ از چند نفر همچون آیت الله سید کاظم حایری اجازه اجتهاد داشتند. ضمن آن که شخصیت برجسته ای همچون آیت الله العظمی مرعشی در اوایل طلبگی از این بانوی بافضیلت اجازه نقل روایت و حدیث را دریافت کرده بودند.

  *ایشان تالیفاتی نیز داشته اند مختصری درباره تالیفاتشان بفرمایید؟

  بانو مجتهده امین ۱۵ جلد تفسیر قرآن و ۹ جلد کتاب متفرقه نوشته اند که از جمله آن ها می توان به کتاب اربعین الهاشمیه به زبان عربی اشاره کرد که اولین کتاب ایشان بوده است و بعدها نیز ترجمه شد. کتاب مولی الموالی مربوط به امیر المومنین علی (ع) و کتاب های معاد، سیر و سلوک، نفحات الرحمانیه و … نیز از دیگر آثار تالیفی بانو امین می باشد. کتاب جامع الشتات ایشان در واقع نامه هایی است که علما برای ایشان داده اند، چه برای مجتهدی ایشان و چه در خصوص موضوعات دیگر.

  همه ابعاد زندگانی ایشان و نوشتن کتاب های متعدد و بسیار سودمند به ویژه نفحات الرحمانیه کرامت بوده است و ایشان مکاشفات و خواب هایی را که دیده اند در همین کتاب آورده اند.

  *آیا نسبت به زندگی و خانواده ایشان هم اطلاعاتی دارید؟

  ایشان خانه داری و بچه داری را ریاضتی برای عرفا می دانست، بانو مجتهده امین دارای شش فرزند بود که پنج فرزندش به علت شرایط دشوار آن زمان به جهت نبود پزشک در درمان بیماری ها در گذشتند و تنها یکی از آنها باقی ماند که آن هم از دنیا رفته اند. به گفته بانو مجتهده امین، در ۱۳ سالگی ازدواج کرده و در ۱۵ سالگی مادر شده بود و در ۲۳ سالگی هم درس را شروع کرده بود. ایشان در ابتدا درس هیئت خوانده بودند، مادر این بزرگوار نیز خیلی انسان والا و اهل ذکرو دعا بودند، ضمن آن که خودشان هم از ابتدای زندگی علاقه مند به این راه و روش بودند.

  بنده و یکی از خانم هایی که از دنیا رفته اند، شاگردان خصوصی ایشان بوده ایم و لذا بیشتر از بقیه شاگردانشان نسبت به زندگی ایشان اطلاعات داشتیم.

  *به لحاظ علمی در چه سطحی بودند؟

  در باب علمی همین را بدانید که یک بار که آیت الله العظمی نوری همدانی با ایشان یک جلسه و مباحثه علمی داشتند، حقیقتا از معلومات و کمالات ایشان سخن گفته و تحسین گفتند.

  *مواضع ایشان درباره انقلاب اسلامی چه بود؟

  بانو مجتهده امین در سال ۶۱ دار فانی را وداع گفت، یعنی اواخر عمر ایشان مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی بود، نظر ایشان به حضرت امام (ره) بسیار مثبت بود، زیرا اساسا کسی که خدا و ائمه (ع) را می شناسد، طبعا علمای واقعی همچون حضرت امام (ره) را نیز می شناسد و به آن ها علاقه مند است و بانو نیز حقیقتا این گونه بودند. بنده در زمانی که حضرت آیت الله خامنه ای، رییس جمهور بودند، از ایشان خواهش کردم که یک بزرگداشت برای بانو امین بگیرید و ایشان به وزارت ارشاد دستور دادند که زمینه یک بزرگداشت را برای ایشان فراهم نمایند و همان موقع در اصفهان بزرگداشتی با سخنرانی بزرگانی از قم و تهران و اصفهان و حتی برخی از اعضای خانواده حضرت امام (ره) برگزار شد.

  *گویا شما با استاد طاهایی نیز آشنا بوده اید، مختصری هم از شخصیت آن مرحومه بفرمایید؟


  آن مرحومه هم در زندگی خویش بانویی ممتاز و برجسته بودند که واقعا زحمات زیادی برای تربیت طلاب انجام می دادند. نقش وی در تاسیس و توسعه مدرسه نرجس انکارناپذیر است، ضمن آن که نوآوری و خلاقیت در کارهای ایشان واقعا مثال زدنی بوده است.

  *در پایان اگر صحبتی برای خواهران طلبه دارید بفرمایید؟


  طلبه های ما باید بیش از پیش خوی و منش طلبگی را رعایت کنند و همواره بعد معنوی و تقوایی را در خود تقویت نمایند، باید عفت و پاکدامنی در جامعه و در بین دختران و زنان ما مشهود باشد، از جمله برکات انقلاب اسلامی این بوده که هم در بخش حوزه های خواهران و هم در بخش برادران رشد کمی و کیفی خوبی به ویژه در عرصه های اخلاقی و علمی شاهد بوده ایم، منتها نباید صرفا به همین وضع کنونی اکتفا کرد.

  منبع: روات حدیث

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  ALLAH
  نوشته
  2,406
  حضور
  20 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10965  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام و رحمت خدای رحیم بر او باد روزی که به دنیا امد وایامی که زیست و روزی که وفات یافت و روزی که زنده از مرقد مطهرش بر می خیزد

  امام حسین علیه السلام

  زنهار زنهار بپرهیز از ظلم به کسی که در مقابل تو یاوری جز خدا ندارد

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,310
  حضور
  50 روز 15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10776  نصرت الملوک دختر امین التّجار اصفهانی در سال 1266 هجری شمسی در خانواده ای اصیل و مذهبی در شهر اصفهان به دنیا آمد . او سنین کودکی را بر خلاف هم سن و سالان خود در تفکر وسکوت و دور از قیل و قال و بازی بچه ها گذراند . ولی از چهار سالگی به مکتب رفت این آغاز یادگیری علوم دینی و قرآن برای او بود او عاشق کتاب خواندن و تفکر بود و لحظات زیادی از عمرش را به مطالعه و یا خواندن قرآن می گذراند گویی در قرآن نشانی از بهشت را می یافت .

  پس از چند سال، این حجم از کار و تحصیل برای او کفایت نکرد و او در جریان جلسات یادگیری قرآن این نکته را دریافت که زنان در بین خود نیاز به یک مجتهد دارند تا مسائل مربوط به ایشان را به خوبی درک کرده، احکامش را به راحتی استخراج و در اختیارشان قرار دهند .

  پس از مدتی و با کسب اجازه و موافقت پدر، و در سن یازده سالگی آغاز به تحصیل علم به صورت جدی و هدفمند و با کمک معلمینی در منزل نمود وی در سن 15 سالگی با پسر عموی خود میرزا پسر معین التّجار اصفهانی ازدواج کرد اما از آنجائیکه شوق به علم و ادامه تحصیل در وجود او شعله می کشید، حتی پس از ازدواج و همزمان با به دوش کشیدن دو وظیفه خطیر همسرداری و مادری، لحظه ای از یادگیری و علم آموزی فروگذار نکرد . آقا میر سید علی نجف آبادی اولین استاد او در این مرحله بود که تا آخر نیز همراه ایشان بود تا مگر دل دریائیش را سیراب نماید .

  او حتی پس از فوت چند فرزند بر اثر بیماریهای مختلف نیز ناامید و دست بردار نشد و همیشه به رحمت خداوند امیدوار و شاکر و شکرگزار او بود .
  در نتیجه این مجاهدت ها و تلاش ها و این شب بیداریها به کشفیات بسیاری دست یافت تا جائیکه صدای مناجات برگها و درختان و پرندگان و حتی سنگریزه ها را نیز با گوش دل می شنید از میان چندین فرزندی که به دنیا آورد تنها یکی از آنها برایش زنده ماند و شاید اینهم عرصه ی آزمایش دیگری از جانب خداوند برای او بود ، تا با سختی و داغ های پی در پی بتواند راه کمال را سریعتر بپیماید .

  در سال 1314 ایشان اولین کتاب خود، یعنی کتاب اربعین الهاشمیه که حفظ و ثبت چهل حدیث است، و به زبان عربی نوشته شده است ، تألیف می نمایند و این در حالیست که اجازه اجتهاد خود را از سه تن از علمای نجف دریافت می کنند . حضرت آیت ا... محمد کاظم شیرازی، آقای حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم و حضرت آیت ا... ابراهیم حسینی شیرازی اصطهبانی سه تن از افرادی هستند که اجازه اجتهاد ایشان را صادر کرده اند .

  در سال 1316 پس از ارسال یک نسخه از کتاب فوق الذکر برای نجف، آیت ا... شیخ محمدرضا نجفی به بانو اجازه ی روایت می دهند :
  این سالها مصادف می شود با حکومت رضاخان و ترویج فساد و بی بندوباری توسط وی و کشیدن چادر از سر زنان و او به همین علت مشغول به پرورش و تربیت دختران مؤمنه و کوشایی که نمی خواهند در جامعه حضور یا بند، نمود . زینب السادات همایونی یکی از این شاگردان است که به خوبی راه او را می پیماید و همراه و هم مسیر او در طیّ الباقی طریق می شود . او کتابهای زیادی را در طول سالهای 1316 تا 1329 تألیف می نماید که از جمله آنهاست اخلاق و راه سعادت بشر سیر و سلوک در روش اولیاء ،النفحات الرحمانیه فی الواردات القلبیه ( که کتابی است مخصوص خواص به زبان عربی )وی در سال 1336 شروع به نگارش تفسیر پانزده جلدی مخزن العرفان می نماید که تا سال 1353 نیز به طول می انجامد . او با کمک برخی شاگردان در سال 1344 دبیرستان امین و پس از آن نیز در سال 1346 حوزه علیمه خواهران با نام مکتب فاطمه (س)، را تأسیس می نماید که نقش بسیار مهمی در تعلیم و تربیت دختران مؤمنه و انقلابی ایفا می کند .
  پس از آن در سالهای مبارزات مردمی بر ضذ رژیم شاه با وجودیکه با تمام وجود آرزوی همراهی و همدمی با مردم را داشتند ولی به دلیل پیری و ضعف نمی توانستند به صورت عملی در صحنه باشند اما آثار، شاگردان و کارهای پیشین ایشان چون مدرسه و مکتب فاطمه (س) نقش مؤثری در این حرکت مردمی ایفا می کنند . اما ایشان مسرور و شاکر خدا می شوند که با همان حال ضعف و بیماری، آنقدر زنده مانده اند تا طعم شیرین پیروزی اسلام را بچشند .

  سرانجام در شب دوشنبه اول رمضان المبارک 1365 هجری شمسی در حالیکه کوله بار نورانی 95 سال تجربه، تلاش، علم اندوزی و عبادت و زهد را بر دوش دارند، چون قطره ای به دریا می پیوندند . آرامگاه ایشان در تکیه خانوادگیشان در تخت فولاد اصفهان و در کنار قبر حاج میرزا آقا معین التجّار اصفهانی می باشد . خداوند روحش را با بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) محشور نماید .

  شماری از آثار بانو امین
  این عالم فاضل و فقیه نادر در طول عمر پربار خود آثار متنوع علمی از خود به جای گذاشت که هر کدام چون گوهری ناب می درخشند. ذیلاً به معرفی این آثار می پردازیم:
  1- «الأربیعن الهاشمیه»
  2- «تفسیر مخزن العرفان» (در پانزده جلد) که یک دوره کامل تفسیر قرآن است.
  3- اقتباس و ترجمه «تهذیب الاخلاق و تطهیر الاعراق این مسکویه»:
  4- جامع الشتات
  5- «روش خوشبختی و توصیه به خواهران ایمانی»
  6- «سیر و سلوک در روش اولیا و طریق سیر سعدا». از کتاب های مهم عرفانی خانم امین.
  7- «مخزن اللثالی فی فضائل مولی الموالی حضرت علی (ع)»
  8- «معاد یا آخرین سیر بشر»
  9- «نفحات الرحمانیه فی واردات قلیله»

  منبع کتاب بانو امین انتشارات چلچراغ
  ویرایش توسط عماد : ۱۳۸۹/۱۲/۱۹ در ساعت ۱۷:۰۲

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,420
  حضور
  158 روز 18 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94125  یکشنبه 11 دی/ 7 صفر
  ارتحال فقیة بزرگوار،آیة الله العظمی سیدشهاب الدین مرعشی نجفی قدس سره(1411ه.ق)

 8. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 17
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۰۹, ۰۹:۴۴
 2. تو میایی ای پسر فاطمه
  توسط safareeshghe در انجمن مهدویت و آخرالزمان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۴/۲۰, ۱۹:۴۷
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۳/۰۸, ۲۱:۴۲
 4. مقایسه ؛ بلایی خانمان سوز یا سکویی برای پرش؟؟؟؟؟
  توسط راهی در انجمن مهارت های زندگی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۱۹, ۲۲:۰۲

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود