................چهارشنبه سوری.....................

تب‌های اولیه

41 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
................چهارشنبه سوری.....................

سلام

نظرتون در مورد چهارشنبه سوری چیست ؟؟؟؟؟

والا فکنکنم کسی‌ جرات داشته باشه تو این تایپیک نظر بده

چون شما یا اونو می‌کنین تو قبر یا یه حرفی‌ میزنین که طرف ناراحت شه

متاسفم

با سلام
جناب معدنچی گرامی اول یه توضیح در مورد خود این مراسم بدهم و بعد به نظرات بپردازیم!

یکی از آئینهای سالانه و دیرینه ی ایرانیان جشن سوری، چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوری است.
ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند.
چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود.
مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد كه مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردی من از تو ) می خوانند.
ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئینهای کهن ایرانیان است که همچنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی بازماندگان اقوام آریائی رواج دارد و "سور" در زبان و ادبیات فارسی و برخی گویش های ایرانی به معنای "جشن"،"مهمانی"و "سرخ" آمده است.

جشن سور از زمان های بسیار دور در ایران مرسوم بوده است. قبل از ورود اسلام به ایران هر سال ۱۲ ماه، و هر ماه به ۳۰ روز بوده که هر کدام از این ۳۰ روز اسمی مشخص داشته است که بعد از ورود اسلام به ایران تقسیمات هفته نیز به آن اضافه شد.
در ایران باستان در پایان هر ماه جشن و پای کوبی با نام سور مرسوم بوده است. مختار برای کشتن یزید که در شهر کوفه که اکثر آنان ایرانی بوده اند از این فرصت استفاده کرده و در زمان همین جشن که مصادف با چهارشنبه بود یزید را قصاص نمود.
بعد از گذشت چند سال بعد از ورود اسلام به ایران به آرامی جشن سور در ایران کم رنگ و به آخرین چهارشنبه سال محدود شد.
جشن سور از مراسم اصیل ایرانی است و منشا خارجی ندارد.
آتش از عناصر چهارگانه است و تنها عنصری است که آلوده نمی شود به همین منظور از گذشته های بسیار کهن تاکنون این آداب مرسوم بوده است.
آخرین سه شنبه ی آخر سال را شب چهار شنبه سوری می گویند. شبی است که امروزه فقط بوته افروزی آن مانده است.
این کار را عصر سه شنبه ی آخر سال که آخرش چهارشنبه است انجام می دهند. بدین ترتیب كه کوپه های هیزم را روی هم می گذارند خورشید که غروب کرد هیزم را در حیاط خانه یا در کوچه یا در میدان باز آتش می زنند.

آتش بازی در شب چهار شنبه سوری در زمان ناصرالدین شاه و به وسیله ی فرانسوی ها در ایران رواج پیدا کرد.
در ابتدا فقط برای سرگرمی شاه این نمایش انجام می شد پس از آن مردم هم در این سرگرمی سهیم شدند و دستور نمایش آن در میدان توپ خانه صادر شد و مردم در آن جا به تماشای آتش بازی می ایستادند و کم کم به شکلی که امروزه اجرا می شود در آمد.
در ایران رسم است كه پیش از پریدن آفتاب، هر خانواده بوته های خار و گزنی را كه از پیش فراهم كرده اند روی بام یا زمین حیاط خانه و یا در گذرگاه در سه یا پنج یا هفت "گله" كپه می كنند. با غروب آفتاب و نیم تاریك شدن آسمان، زن و مرد و پیر و جوان گرد هم جمع می شوند و بوته ها را آتش می زنند.
در این هنگام از بزرگ تا كوچك هر كدام سه بار از روی بوته های افروخته می پرند، تا مگر ضعف و زردی ناشی از بیماری و غم و محنت را از خود بزدایند و سلامت و سرخی و شادی را به هستی خود ببخشند.
مردم در حال پریدن از روی آتش ترانه هایی می خوانند :

زردی من از تو ، سرخی تو از من

غم برو شادی بیا ، محنت برو روزی بیا

ای شب چهارشنبه ، ای كلیه جاردنده ، بده مراد بنده

خاکستر چهارشنبه سوری، نحس است، زیرا مردم هنگام پریدن از روی آن، زردی و ییماری خود را، از راه جادوی سرایتی، به آتش می دهند و در عوض سرخی و شادابی آتش را به خود منتقل می کنند. سرود "زردی من از تو ، سرخی تو از من "

در هر خانه زنی خاكستر را در خاك انداز جمع می كند، و آن را از خانه بیرون می برد و در سر چهار راه، یا در آب روان می ریزد.
در بازگشت به خانه، در خانه را می كوبد و به ساكنان خانه می گوید كه از عروسی می آید و تندرستی و شادی برای خانواده آورده است.
در این هنگام اهالی خانه در را به رویش می گشایند.
او بدین گونه همراه خود تندرستی و شادی را برای یك سال به درون خانه خود می برد. ایرانیان عقیده دارند كه با افروختن آتش و سوزاندن بوته و خار فضای خانه را از موجودات زیانكار می پالایند و دیو پلیدی و ناپاكی را از محیط زیست دور و پاك می سازند.
برای این كه آتش آلوده نشود خاكستر آن را در سر چهارراه یا در آب روان می ریزند تا باد یا آب آن را با خود ببرد.
گرد آوردن بوته، آتش زدن و پریدن از روی آن و گفتن عبارت "زردی من از تو، سرخی تو از من" شاید مهمترین اصل شب چهارشنبه سوری است.
هر چند که در سالهای اخیر متاسفانه این رسم شیرین جایش را به ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است.
مراسم دیگری مانند كوزه شكنی، فال گوش نشینی، آش نذری پختن، آب پاشی، بخت گشائی دختران، دفع چشم زخمها، کندرو خوشبو، قاشق زنی، فال گرفتن هم در این شب جزو مراسمات می باشد.

مراسم كوزه شكنی :

مردم پس از آتش افروزی مقداری زغال به نشانه سیاه بختی، كمی نمك به علامت شور چشمی، و یكی سكه به نشانه تنگدستی در كوزه ای سفالین می اندازند و هر یك از افراد خانواده یك بار كوزه را دور سر خود می چرخاند و آخرین نفر، كوزه را بر سر بام خانه می برد و آن را به كوچه پرتاب می كند و می گوید: "درد و بلای خانه را ریختم به توی كوچه" و باور دارند كه با دور افكندن كوزه، تیره بختی، شور بختی و تنگدستی را از خانه و خانواده دور می كنند.

فال گوش نشینی :

در شب چهار شنبه سوری فال گوش ایستادن و گوش کردن به حرف های رهگذران یک رسم است که سرنوشت ما در این شب تشکیل می شود البته می توانیم بگوییم که این یک اعتقاد است زیرا فال گوش َایستادن کار خوبی نیست.
زنان و دخترانی كه شوق شوهر كردن دارند، یا آرزوی زیارت و مسافرت، غروب شب چهارشنبه نیت می كنند و از خانه بیرون می روند و در سر گذر یا سر چهارسو می ایستند و گوش به صحبت رهگذران می سپارند و به نیك و بد گفتن و تلخ و شیرین صحبت كردن رهگذران تفال می زنند.
اگر سخنان دلنشین و شاد از رهگذران بشنوند، برآمدن حاجت و آرزوی خود را برآورده می پندارند.
ولی اگر سخنان تلخ و اندوه زا بشنوند، رسیدن به مراد و آرزو را در سال نو ممكن نخواهند دانست.

قاشق زنی :

از کارهای شب چهار شنبه سوری قاشق زنی بود که زنان و مردان این کار را انجام می دادند.
زنان و دختران آرزومند و حاجت دار، قاشقی با كاسه ای مسین برمی دارند و شب هنگام در كوچه و گذر راه می افتند و در برابر هفت خانه می ایستند و بی آنكه حرفی بزنند پی در پی قاشق را بر كاسه می زنند.
صاحب خانه كه می داند قاشق زنان نذر و حاجتی دارند، شیرینی یا آجیل، برنج یا بنشن و یا مبلغی پول در كاسه های آنان می گذارد.
اگر قاشق زنان در قاشق زنی چیزی به دست نیاورند، از برآمدن آرزو و حاجت خود ناامید خواهند شد. گاه مردان به ویژه جوانان، چادری بر سر می اندازند و برای خوشمزگی و تمسخر به قاشق زنی در خانه های دوست و آشنا و نامزدان خود می روند.

آش چهارشنبه سوری :

خانواده هایی كه بیمار در خانه داشتند یا اینكه حاجتی داشتند برای برآمدن حاجت و بهبود یافتن بیمارشان نذر می كردند و در شب چهارشنبه آخر سال "آش ابودردا" یا "آش بیمار" می پختند و آن را اندكی به بیمار می خوراندند و بقیه را هم در میان فقرا پخش می كردند.

تقسیم آجیل چهارشنبه سوری :

زنانی كه نذر و نیازی می كردند در شب چهارشنبه آخر سال، آجیل هفت مغز به نام "آجیل چهارشنبه سوری" از یك دكان رو به قبله می خریدند و پاك می كردند و میان خویش و آشنا پخش می كردند و می خورند.
به هنگام پاك كردن آجیل، قصه مخصوص آجیل چهارشنبه، معروف به قصه خاركن را نقل می كردند. امروزه، آجیل چهارشنبه سوری جنبه نذرانه اش را از دست داده و از تنقلات شب چهارشنبه سوری شده است.

[="Blue"][="Red"][="Purple"]پرسش: چهارشنبه سوري و سيزده بدر از منظر مراجع عظام تقليد[/]
سوال: خريد و فروش ترقه و انجام چهارشنبه سوري و سيزده بدر به اعتقاد نحسي 13 و احياي مظاهرشان چگونه است؟ متأسفانه اين اعمال مورد تشويق قرار گرفته است؟ [/]

[="Magenta"]پاسخ: حضرت آيت الله العظمی خامنه اي: [/]چهارشنبه سوري و سيزده به در مبناي عقلايي ندارد. (مجموعه استفتائات)

[="#ff00ff"]حضرت آيت الله العظمی فاضل لنكراني:[/] در فرض مزبور كه داراي خطرات جاني و مالي است و موجب اذيت و آزار ديگران است و مخالف مقررات و قانون و نظم جامعه است جايز نيست.

[="#ff00ff"]حضرت آيت الله العظمی بهجت:[/] اين كارها مشروعيت ندارد.

[="#ff00ff"]حضرت آيت الله العظمی تبريزي: [/]هيچ يك از اين امور رجحان شرعي ندارد و تشويق مردم به اين مورد تشويق به دنيا و غافل كردن از آخرت است و اين كه تصور مي كنند اين امور مردم را به حفظ وطن و عزت وامي دارد تصوري باطل است، آنچه مردم را به عزت مي رساند و به حفظ وطن وامي دارد ايمان است و بس.

[="#ff00ff"]حضرت آيت الله العظمی صافي گلپايگاني:[/] اشكال دارد.

[="#ff00ff"]حضرت آيت الله العظمی سيستاني:[/] اموري كه به جامعه ضرر مي زند و موجب ايذاء مردم است مانند استعمال ترقه و خريد و فروش آن جايز نيست.

[="#ff00ff"]حضرت آيت الله العظمی مكارم شيرازي:[/] اين كارها شايسته مسلمان نيست.

در همین راستا و با توجه به تبلیغات گسترده ای که از سوی رسانه های ضد انقلاب، علی الخصوص سایت سازمان منافقین صورت می گیرد، آیت الله العظمی مکارم شیرازی در خلال درس خارج خود در قم به این موضوع پرداخت و خواستار حذف مراسم خرافي چهارشنبه سوري و ممانعت از انجام حركات ناشايست در اين روز شد.

ایشان در ادامه افزودند: متاسفانه در چنين روزي (چهارشنبه سوری) شاهد انجام برخي از حركات ناشايست از سوي قشر جوان هستيم و مسئولان و نهادهاي ذيربط بايد از انجام چنين حركاتي جلوگيري كنند. چهارشنبه سوري يك مراسم خرافي بر گرفته از آيين غلط گذشتگان است و در فرهنگ اسلامي هيچ جايگاهي ندارد. پيامبر گرامي اسلام در بدو آغاز رسالت خود با برخي از سنت‌هاي اعراب جاهلي مخالفت كردند و ما نيز بايد با سنت غلط چهارشنبه سوري مقابله كرده و آن را حذف كنيم. دین مبین اسلام داراي سنت‌ها و آيين‌هاي بسيار خوبي است كه اين آيين‌ها بايد جايگزين آيين غلط چهارشنبه سوري شود. در ايام نوروز كه از اعياد باستاني است، بايد سنت‌هايي همچون ديد و بازديد، صله رحم، كمك به ديگران و … ترويج شود و ما نبايد تسليم سنت‌هاي خرافي گذشتگان شويم. خرید و فروش، حمل و نقل مواد محترقه كه به منجر به ايجاد حادثه و مصدوم شدن ديگران مي‌شود جايز نبوده و منفعت حاصل از آن نيز حرام است.

(1). سيد محسن محمودي، مسائل جديد از ديدگاه علما و مراجع تقليد، انتشارات صاحب الزمان، 1382، ج 1 ص 155- 157 [/]
منبع

چهارشنبه سوزی...
از علاقه مندان به سوخته شدن و ناقص شدن دعوت میشود به خیابان بیاییند.

madanchi11;91819 نوشت:
سلام

با سلام
و اما جناب معدنچی نظر بنده این است که :

آیین چهارشنبه سوری که یادگار ایران باستان و ایران قبل از اسلام است متأثر از دین زرتشت است که آتش را مقدس می داند.
در این آیین با پریدن از روی آتش و گفتن «زردی من از تو، سرخی تو از من» از آتش به عنوان یک امر مقدس مدد خواسته می شود که این امر از نظر اسلام شرک تلقی می شود زیرا یک مسلمان علاوه بر توحید ذاتی، قائل به توحید افعالی نیز هست.

توحید افعالی یعنی اینکه هیچ کاری در عالم صورت نمی گیرد و هیچ حادثه ای رخ نمی دهد مگر آنکه سلسله علل آن به خداوند منتهی می شود.
به تعبیر حکما هیچ مؤثری در عالم غیر از خدا نیست و به عبارت دیگر هیچ چیزی غیر از خدا در عالم مؤثر نیست.
بنابراین مدد خواستن از آتش برای سلامتی نوعی شرک است.

برخی می گویند این یک سنت ملی است و سنن ملی را باید محترم شمرد.
پاسخ این است که آن دسته از سنن ملی را باید محترم شمرد که مبنای عقلی داشته باشند نه همه آنها را.
مثلاً آیین نوروز در ایران یک مبنای عقلی دارد و آن این است که نیاکان ما بهترین روزهای سال را که طبیعت در نقطه تعادل قرار دارد برای سیاحت و تفریح و دید و بازدید و صله رحم انتخاب کرده اند و این نوعی توجه به خالق هستی است و اگر به دور از لهو و لعب برگزار شود مورد تأیید اسلام است.

قرآن کریم یکی از مشکلات همه پیامبران را تقلید امت های آنها از آباء و اجداد خود می داند که وقتی به آنها می گفتند چرا این کار را انجام می دهید می گفتند ما پدران خود را بر این راه یافته ایم و ما راه آنها را ادامه می دهیم.
امروز نیز وقتی از عده ای سئوال می شود که چرا مثلاً آیین چهارشنبه سوری را برگزار می کنید، می گویند چون پدران ما این کار انجام می دادند.
به قول شهید آیت الله مطهری (نقل به مضمون) «شاید پدران ما شعور نداشتند، آیا ما باید کار آنها را تکرار کنیم؟! این گونه آیین ها سند نادانی یک ملت است و ما باید روی آن را بپوشانیم نه اینکه هر سال تجدید کنیم.
وقتی ما این کار را انجام می دهیم زبان حال ما این است که ماییم که چنین پدران نادانی داشته ایم.»

برخی دیگر می گویند این گونه آیین ها بهانه ای است برای شادی مردم خصوصاً جوان ها.
جوان ها باید انرژی متراکم خود را به گونه ای تخلیه کنند و این یکی از راه های آن است، خصوصاً که این آیین از حالت شرک آمیز خود تا حد زیادی خارج شده و به صورت ترقه بازی و آتش بازی در آمده است.

پاسخ این است که شادی نیز باید مانند سایر کارهای انسان مبنای عقلی داشته و معقول باشد.
این چه شادی ای است که موجب کشته و مجروح شدن عده ای از هموطنان ما می شود؟
وقتی ما می شنویم برخی ملت های دیگر نیز چنین آیین هایی دارند چه نگاهی به آنها داریم؟
مثلاً در اسپانیا مردم در روز خاصی از سال همه با پرتاب گوجه فرنگی به یکدیگر شادی می کنند و ده ها تن گوجه فرنگی را اسراف می نمایند، کاری خلاف عقل و شرع.
آیا جایگاه آنها نزد ما ارتقاء پیدا می کند یا تنزل می یابد؟

بهتر است به شادی های واقعی و طبیعی روی آوریم نه مصنوعی.
البته قبول دارم که حجم شادی در کشور ما در مقایسه با عزاداری ها کم است، اما راه جبران آن ترویج خرافاتی مانند چهارشنبه سوری نیست.

یا علی (ع)

سلام علیکم !

1. از gust معذرت می خوام اگر ایشون رنجوندم ! ما داریم بحث می کنیم . رنجیدن معنی ندارد خواهرم !
(باز هم معذرت می خوام از شما و هرکسی که از دست من دلخور است . من خاک کف پای اسکدینی ها هستم)

2. استاد عزیزم تاریخدان آقا رضا تشکر می کنیم مطالب خوبی گذاشتند .

3.مدیر فرهنگی هم از نظر دینی و الهی گفتند تشکر می کنم .

4.به قول دوستمون نان شب چهارشنبه سوزی!

[=Arial Black]
madanchi11;91819 نوشت:

با سلام

بزرگوار

سال قبل اين مباحث تا حدي در سايت بحث شد و دوستان نظرات خود را فرمودند

http://www.askdin.com/showthread.php?t=3540

در صورت تمايل بفرمايد تا اين دوتايپك رابا هم ادغام كنيم تا از نظرات قبلي دوستان هم بهره مند شويم

يا علي

سلام
بهتره اسم این مراسم رو بذاریم : چهارشنبه کوری . یعنی تناسبش بیشتره
موفق در پناه حق

حامد;92018 نوشت:
چهارشنبه کوری . یعنی تناسبش بیشتره

چرا آقا حامد چهار شنبه کوری !؟ برای اینکه چند نفر ببخشید ببخشید خریت می کنن باید منکر شد؟

كاش آيين 4شنبه سوري مثل گذشته بود:ok:

madanchi11;92021 نوشت:
باید منکر شد؟

punisher;92028 نوشت:
كاش آيين 4شنبه سوري مثل گذشته بود

با سلام

دوستان منظورشان از اين مطالب چيه؟؟؟

چي را بايد منكر نشد؟؟

يا مثلا در گذشته چي بوده؟؟؟؟

طاها;92029 نوشت:
يا مثلا در گذشته چي بوده؟؟؟؟

با سلام:Gig:
فکر کنم منظورشان قاشق زنی و... باشد

طاها;92029 نوشت:
دوستان منظورشان از اين مطالب چيه؟؟؟

سلام

منظورم اینه چرا باید از شادی ها فرار کنیم !؟

آقا اجازه هست منم نظرمو بگم؟؟؟:Gig:

هرچی‌ دوستان میگنو تائید می‌کنم هرچی‌ آقای madanchi11میگنو رد می‌کنم:reading:

نظرمو گفتم:farar:

سلام به همه ی دوستان !

ببینید ما چرا میخوایم یک مسأله ی کم اهمیت رو اینقدر بزرگ جلوه بدیم ؟؟؟؟؟؟
من که سال های سال از روی آتش پریدم هیچگاه نگفتم زردی تو از من و نمیدونم از این حرفــا !
شاید در گذشته یک رسمی این چنینی بوده که یک چنین حرفی بزنند اما به جرأت میتونم بگم الان کمتر کسی از این کارا میکنه !
شاید خود زرتشتیان این کار رو بکنند تنها !
ببینید چهارشنبه سوری در حال حاضر فقط یک بهانه ای برای شادی جوانان ایرانی که در مقایسه با جوانان اروپایی امکانات تفریحی بسیار کمتری دارند !
البته خیلی یادم نمیاد ولی در دوره ی اصلاحات که کمتر مردم رو از این چیزا میترسوندن، مردم میرفتن تو خیابون برای خودشون از روی آتیش میپریدن، شادی می کردن و همین !
باید بدونید که هر وقت هر کسی خواسته هر چیزی رو محدود کنه مردم بیشتر به اون چیز راغب شدن !
این یک چیزه ثابت شده اس !
پس بیایم به جای بحث های بی فایده این فرصت شادی و دور هم بودن رو از دست ندیم !

مدیر فرهنگی;91891 نوشت:
پرسش: چهارشنبه سوري و سيزده بدر از منظر مراجع عظام تقليد
سوال: خريد و فروش ترقه و انجام چهارشنبه سوري و سيزده بدر به اعتقاد نحسي 13 و احياي مظاهرشان چگونه است؟ متأسفانه اين اعمال مورد تشويق قرار گرفته است؟

پاسخ: حضرت آيت الله العظمی خامنه اي: چهارشنبه سوري و سيزده به در مبناي عقلايي ندارد. (مجموعه استفتائات)

حضرت آيت الله العظمی فاضل لنكراني: در فرض مزبور كه داراي خطرات جاني و مالي است و موجب اذيت و آزار ديگران است و مخالف مقررات و قانون و نظم جامعه است جايز نيست.

حضرت آيت الله العظمی بهجت: اين كارها مشروعيت ندارد.

حضرت آيت الله العظمی تبريزي: هيچ يك از اين امور رجحان شرعي ندارد و تشويق مردم به اين مورد تشويق به دنيا و غافل كردن از آخرت است و اين كه تصور مي كنند اين امور مردم را به حفظ وطن و عزت وامي دارد تصوري باطل است، آنچه مردم را به عزت مي رساند و به حفظ وطن وامي دارد ايمان است و بس.

حضرت آيت الله العظمی صافي گلپايگاني: اشكال دارد.

حضرت آيت الله العظمی سيستاني: اموري كه به جامعه ضرر مي زند و موجب ايذاء مردم است مانند استعمال ترقه و خريد و فروش آن جايز نيست.

حضرت آيت الله العظمی مكارم شيرازي: اين كارها شايسته مسلمان نيست.

آقای خامنه ای شادی مگر مبنای عقلایی می خواهد ؟
آقای بهجت مگر همه چیز را فقه و فقیه باید تأیید کند ؟ می شود بفرمایید خوردن سوسیس با سس بسیار تند به طوری که تا ساعت ها دهانمان بسوزد مشروع است یا خیـــر ؟
آقای مکارم پس چه چیزی شایسته ی مسلمان است ؟ نماز و روزه .. ؟ مگر می شود جلوی شادی مسلمان را گرفت ؟

اصلاً این مسأله به قول خود فقهای عظام در شأن فقه و فقیه نیست !
تأسف برای خودم که در جامعه ای زندگی می کنم که فقه جای اعتقادات و اخلاق را گرفته است :Ghamgin:

ehsan24;92058 نوشت:
آقای بهجت مگر همه چیز را فقه و فقیه باید تأیید کند ؟ می شود بفرمایید خوردن سوسیس با سس بسیار تند به طوری که تا ساعت ها دهانمان بسوزد مشروع است یا خیـــر ؟
آقای مکارم پس چه چیزی شایسته ی مسلمان است ؟ نماز و روزه .. ؟ مگر می شود جلوی شادی مسلمان را گرفت ؟

تأسف برای خودم که در جامعه ای زندگی می کنم که فقه جای اعتقادات و اخلاق را گرفته است :Ghamgin:

شما اصلا میدونین فقه یعنی‌ چی‌????

madanchi11;92060 نوشت:
باشه من دیگه لال میشم !

آقای madanchi11 دور از جون:Esteghfar:

اگه شما حرف نزنین این تایپیکا چه جوری close بشن:khandeh!:

شادی خوبه
امام دیگه انقد جو گیر نشین که یه بمب بترکنین که

رسانه‌های خارجی‌ بگن

تانکا تو ایران توخیابونا بودن

نمیدونستن اون تانکها یعنی‌ میدونستنا
شماها بودین
خوب یادمه پارسال دقیقا همین موقع بود

madanchi11;92048 نوشت:
منظورم اینه چرا باید از شادی ها فرار کنیم !؟

با سلام

چه كسي گفته بايد از شادي فرار كنيم؟؟

ولي شادي

شما به اين حركات مي گوييد شادي؟؟؟

پس بياييد شادي را معنا كنيم

اين كه دم عيد و سال تحويل صدها نفر به خيابانها بريزند و چندين جوان با مرك دست و پنچه نرم كنند

و خانه با اتش كشيده شود و جوانان مردم كور شوند و ....شادي است؟؟؟

شما اين راشادي معنا مي كنيد ؟؟؟؟

اگريكي از جواناني كه سالهاي قبل در همين شادي ها كور شده و يا اتفاقي برايش افتاده برادر يا فاميل شما بود بازهم اسم اش رامي گذاشتيد شادي؟؟؟

اكر در خانه بيماري داشتيد و بر اثر همين سر و صدا ، ببخشيد شادي ها اذيت مي شدند و شما نمي توانستيد جلوي اين شادي را بگيريد باز هم مي گفتيد شادي؟؟؟

اگر در خانه شما پير مرد ويا پير زن يا ..........بود كه بر اثر ترس ناشي از اتش بازي و صداي ترقه -- ببخشيد شادي-- مريضي اش بدتر شود؛ باز هم شما به اين سر و صداها مي گفتيد شادي؟؟؟

مگر ما كم داريم افرادي كه در خانه ها مريض اند ويا پيرمرد و پير زن اند و يا اصلا دوست دارند در ارامش باشند

چرا سلب ارامش مي كنيم از ديگران؟؟؟

اين چه شادي است كه اين همه صدمات دارد؟؟؟

اين چه شادي است كه با جان و مال مردم بازي ميكند؟؟

اين چه شادي است كه حق ديگران را ضايع ميكند ؟؟؟

اين شادي است كه مردم از ان شادي دراسترس و عذاب اند؟؟؟

اين شادي است ؟؟؟

واقعا شما اسم ان را مي گذاريد شادي؟؟؟

ehsan24;92058 نوشت:

[=Verdana]با سلام
دوست گرامی مشکل شما چیزه دیگریست !
[=Verdana]ا[=Verdana]ین شادی است که از ان سخن میگوید؟!!
خودتان نگاه کنید

تصاویری دلخراش از چهار شنبه سوری !!! ( هشدار تصویری )

بقیه در ادامه مطلب ( هشدار : دلخراش )
تو را خدا مواظب خودتان - کودکان و افراد سال خورده باشید.

با دیگران مهربان باشید و چهار شنبه سوری را درست بر گذار نمایید.

ehsan24;92056 نوشت:
ببینید ما چرا میخوایم یک مسأله ی کم اهمیت رو اینقدر بزرگ جلوه بدیم ؟؟؟؟؟؟ من که سال های سال از روی آتش پریدم هیچگاه نگفتم زردی تو از من و نمیدونم از این حرفــا !

با سلام

و اما جناب احسان

مساله كم اهميت منظورتان كشت و كشتار در شب هاي عيد است يا مطلب ديگر؟؟؟

بنده در مورد مطالب شما دو موضوع را مطرح مي كنم :

1-- اين كه اتش بازي و اصل ان طبق سنت و روال قبلي كه فقط اتش روشن مي كردند و بس
2-- اين كه حالا اتش روشن تبديل شده به جنك شهري و ترقه و فشفشه و...كه با جان ومال مردم بازي مي كند

در مورد بحث اول بايد عرض كنم خدمتتان كه :

بزرگوار ما تابع دين اسلام هستيم و تمام اعمال و كردا ما را دين مشخص مي كند

بدي و خوبي عملي را دين تعيين ميكند و بايد كه از دين خود خوبي وبدي ان عمل را بپرسيم و اكر تاييد كردند با جان و دل انجام مي دهيم و اگر تاييد نكردند با جان و دل در برابر ان بايستيم

مساله اتش روشن كردن در اخرين سه شنبه هر سال كم كم تبديل مي شد به بحث اعتقادي

هرچند اين مساله در زمانهاي دور اين چنين نبود و به هزار و يك دليل مردم از فلسفه ان بي خبر بودند واتش را فقط و فقط به خاطر شادي روشن مي كردند ولي حال اين طور نيست

كم كم اين بحث داشت به عنوان بحث اعتقادي مطرح مي شد و نام دين به خود مي گرفت و فلسفه بافي براي ان مي كردند و به عنوان بدعتي در دين مطرح مي شد

امروز جمعه 89/12/20 است و در برنامه كودك شبكه دو براي بچه ها فلسفه اتش روشن كردن را اتش زدن كينه و بدي از دل انسان معنا مي كردند و با شعر به بچه ها توضيح مي دادند

فردا روز معلوم نيست كه كدام مساله را با عبارت هاي ديني معنا خواهند كرد

ادامه دارد........

ehsan24;92058 نوشت:
آقای خامنه ای شادی مگر مبنای عقلایی می خواهد ؟ آقای بهجت مگر همه چیز را فقه و فقیه باید تأیید کند ؟ می شود بفرمایید خوردن سوسیس با سس بسیار تند به طوری که تا ساعت ها دهانمان بسوزد مشروع است یا خیـــر ؟ آقای مکارم پس چه چیزی شایسته ی مسلمان است ؟ نماز و روزه .. ؟ مگر می شود جلوی شادی مسلمان را گرفت ؟ اصلاً این مسأله به قول خود فقهای عظام در شأن فقه و فقیه نیست ! تأسف برای خودم که در جامعه ای زندگی می کنم که فقه جای اعتقادات و اخلاق را گرفته است

با سلام

عزيز برادر

عالم دين موظف است در برابر بدعت هاي ديني بايستد
هرچند كه اين بدعت ها خوش ايند نفس ما نباشد

چرا خوشحال نيستيم كه عالمان دين در برابر تحريف هاي ديني استاده اند
چرا خرسند نيستيم كه عالمان دين مواظب اسلام عزيز هستند

خوب بود كه مراجع به پا مي خواستند و به خاطر خوش ايند مردم بگو بخند راه مي انداختند و خودشان هم از اتش مي پريدند و مي گفتند خوش باشيد و مثل اين ادهماي به ظاهر عالم فلسفه بافي هم براي اين عمل مي كردند

حساب كنيد اگر در تاريخ اسلام مراجع و علما اين طوربرخورد مي كردند چه بر سر اسلام عزيز مي امد؟؟!!!!
فكر نمي كنيد اسلام هم مثل يهود و مسيح و....دچار تحريف مي شد؟؟؟

خب مراجع مگر حرف نفس مي زنند كه احسان عزيز اين گونه بر انها پرخاش مي كند ؟؟؟
مگر مراجع به خاطر خودشان است و ايشان از اين اتش بازي مردم نفعي مي برند كه ان را منع كنند
خب مي گويند حرف دين اين نيست

حرف دين اين است كه مردم از شادي ضر نبينند
حرف دين اين است كه مردم شاد باشند ولي اين شادي غم را براي خود و ديگران به همراه نداشته باشد

احسان عزيز

در تايپك 28 در مورد شادي مطالبي اوردم خوب است مطالعه نماييد
از طرفي حفظ حرمت بزرگان و علما دين واجب است

عالمان ديني نفعي از شادي و غمگيني مردم نمي بينند
براي انها كه عمري است در راه دين تحقيق و مطالعه كرده اند رعايت قوانين و مقررات اسلام عزيز از همه مهمتر است

حفظ حرمت كنيم برادر

سلام

مرسی از آقا رضا ولی گفتم این کارها خریت است !

به قول آقا طاها ما تابع دین اسلام هستیم باید مثل مسلمان واقعی لباس عربی بپوشیم ، شمشیر کمر ببنیدیم و عربی صحبت کنیم !

ehsan24;92058 نوشت:
آقای خامنه ای شادی مگر مبنای عقلایی می خواهد ؟ آقای بهجت مگر همه چیز را فقه و فقیه باید تأیید کند ؟ می شود بفرمایید خوردن سوسیس با سس بسیار تند به طوری که تا ساعت ها دهانمان بسوزد مشروع است یا خیـــر ؟ آقای مکارم پس چه چیزی شایسته ی مسلمان است ؟ نماز و روزه .. ؟ مگر می شود جلوی شادی مسلمان را گرفت ؟ اصلاً این مسأله به قول خود فقهای عظام در شأن فقه و فقیه نیست ! تأسف برای خودم که در جامعه ای زندگی می کنم که فقه جای اعتقادات و اخلاق را گرفته است

با سلام

در مورد شادي كه مطالب گذشت

ولي در مورد اين كه بايد همه دستورات خود را بايد از دين بگيريم بله عزيز بردار اين گونه است
دين براي تمام رفتارها و كردارهاي ما وظيفه تعيين كرده است همچنين در مورد خوردن و اشاميدن

هرچند در مورد سوالتان اگر جدي باشد بايد كارشناسان احكام جواب بگويند
ولي اين را به طور حتم بدانيد كه اگر گوشت سوسيس از خوك باشد حرام است
و در مورد تندي ان هم اگر به بدن ، ضرري داشته باشد باز اسيب رساندن به بدن گناه است

ببينيد احسان عزيز

شادي و گريه ما را دين تعيين مي كند
رفتار و كردار ما را دين تعيين ميكند

مجتهد نماينده و جانشين معصوم است به فرموده ايشان بايد از مراجع كه نمايندگان عام امام هستند تبعيت كنيم
مجتهد براي دين اسلام منابع دارد كه قران وسنت و عقل از انهاست

اگر مطلبي در قران و سنت براي ان نيافت بايد كه به عقلا رجوع كند و اگر مبناي عقلي نداشته باشد نمي توانيم حكم به حليت ان صادر كنيم

مي بينيد احسان بزرگوار

دين تكليف ما را در همه مراحل و همه جا تعيين كرده است و مي كند
دقت بيشتري در مورد مسايل دين خود نشان دهيم
حسايت بيشتري روي دين خود داشته باشيم

madanchi11;92095 نوشت:
به قول آقا طاها ما تابع دین اسلام هستیم باید مثل مسلمان واقعی لباس عربی بپوشیم ، شمشیر کمر ببنیدیم و عربی صحبت کنیم !

با سلام

جناب معدنچي

انتظار نداشتم مطالب بنده را اين گونه وارونه برداشت بكنيد

البته هر فردي بسته به هوش و ذكاوت و مطالعه قبلي خود از مطالب استفاده مي كند

ولي اگر واقع برداشت تان اين است كه مسلمان واقعي يعني كه لباس عربي بپوشد و زبان عربي ياد بگيرد
كاملا در اشتباه هستيد

اگر در مورد خصوصيات مسلمان واقعي سوال داريد در تايپكي مطرح كنيد تا به بحث بنشينيم

يا علي

نقل قول:
مگر ما كم داريم افرادي كه در خانه ها مريض اند ويا پيرمرد و پير زن اند و يا اصلا دوست دارند در ارامش باشند
حق با شماست !
مردم آرامش می خواهند .. به خدا درست می فرمایید !

اون عکس ها رو هم دیدم ..
اما جناب طاها و آقا رضا یک سوال ؟

به نظر شما اگر خود دولت یک فضایی اطراف شهر مثلاً پارکی چیزی آماده کند برای ترقه اندازی و از روی آتیش پریدن، باز هم این اتفاق ها می افتاد؟
اگر دولت و دین دولتی به جای مبارزه با چهارشنبه سوری و این همه تبلیغات منفی فرهنگ سازی می کرد و فضایی رو آماده می کرد برای برگزاری این مراسم باز هم این اتفاقات می افتاد ؟

دردر برخی ترقه نیست
دردر انها ترقه ای است که اسلام به اسم خدا کنار گوش شیطانیشان در کرده است
چط.ر ان هشت سال جنگ کسی نبود بگوید ای وای مردم ایران حقوقشان پایمال می شود؟زیر بمباران کشته می شوند؟
ولی یکهو حالا امریکا و غیره رگ غیرتشان برای جوانان ما زده است؟
می دونید چرا؟قطعا می دونید
فقط محض یاداوری:

توی اون هشت سال جنگ مردم ما برای دین داشتند می جنگیدند
و حالا برای بی دینی ..............

طاها;92096 نوشت:

با سلام

در مورد شادي كه مطالب گذشت

ولي در مورد اين كه بايد همه دستورات خود را بايد از دين بگيريم بله عزيز بردار اين گونه است
دين براي تمام رفتارها و كردارهاي ما وظيفه تعيين كرده است همچنين در مورد خوردن و اشاميدن

هرچند در مورد سوالتان اگر جدي باشد بايد كارشناسان احكام جواب بگويند
ولي اين را به طور حتم بدانيد كه اگر گوشت سوسيس از خوك باشد حرام است
و در مورد تندي ان هم اگر به بدن ، ضرري داشته باشد باز اسيب رساندن به بدن گناه است

ببينيد احسان عزيز

شادي و گريه ما را دين تعيين مي كند
رفتار و كردار ما را دين تعيين ميكند

مجتهد نماينده و جانشين معصوم است به فرموده ايشان بايد از مراجع كه نمايندگان عام امام هستند تبعيت كنيم
مجتهد براي دين اسلام منابع دارد كه قران وسنت و عقل از انهاست

اگر مطلبي در قران و سنت براي ان نيافت بايد كه به عقلا رجوع كند و اگر مبناي عقلي نداشته باشد نمي توانيم حكم به حليت ان صادر كنيم

مي بينيد احسان بزرگوار

دين تكليف ما را در همه مراحل و همه جا تعيين كرده است و مي كند
دقت بيشتري در مورد مسايل دين خود نشان دهيم
حسايت بيشتري روي دين خود داشته باشيم

زاهد ظاهرپرست از حال ما آگاه نیست
در حق ما هر چه گوید جای هیچ اکراه نیست !

خیلی جالبه که ما ایرانیها این همه ایین های پسندیده داریم
ولی فقط روی چهارشنبه سوری تمرکز میشه
چون به بهانه اون خیلی کارها میشه کرد
ای کاش جوانهای ما کمی هوشیارتر بودند در دشمن شناسی

با سلام

دوستان:solh:

من هم با چهار شنبه سوری موافق هستم اما به سبک قدیمش اینکه مردم بیان دور هم جمع بشن بچه ها ملحفه رو سرشون بکشند و با یه قاشق و یه کاسه بوند در خونه ها و آجیل و شکلات بگیرند
و مردم دور هم جمع بشوند سیب زمینی تنوری بخورند و از اتش بپرند و این گونه جوانان انرژی خود را تخلیه کنند(البته آتش به اندازه ای که بو کباب ادم راه نیافتد:Khandidan!:)
والبته با بعضی از فتواها موافق نیستم مثل فتوای حیف کردن مال (البته اگر از حدی بگذرد حیف مال را قبول دارم)

با وسایل کم خطر مثل سیگارت و فشفشه و منور و زنبوری موافقم (چون هم امنیت بیشتری دارد و هم صدای کمی دارد و به دیگران کمتر اسیب می رساند و هم مفرح است الته در چاچ.بی خاص که موجب سد کردن راه دیگران برای عبور و مرور نشود:Mohabbat:)
امااااااااااااااااااااا...................
با تولید نارنجک ها ی دستی ، پرتاب سرنگ و رنگ و وسایل با سر و صدای زیاد شدیدا مخالف هستم:read::no: و البته قابل ذکر است که این جور مراسم ها موجبات فحشا :cry:را نیز فراهم کرده است(:nashenas:)

احسنت به برادر بافهم و کمالم صحیح این است ولی عده ای دنبال سواستفاده هستند نه ایین و سنت

**عبدالله**;92121 نوشت:
احسنت به برادر بافهم و کمالم صحیح این است ولی عده ای دنبال سواستفاده هستند نه ایین و سنت

:Labkhand::chakeretim::khejalati:

طاها;92088 نوشت:
چرا سلب ارامش مي كنيم از ديگران؟؟؟ اين چه شادي است كه اين همه صدمات دارد؟؟؟ اين چه شادي است كه با جان و مال مردم بازي ميكند؟؟ اين چه شادي است كه حق ديگران را ضايع ميكند ؟؟؟ اين شادي است كه مردم از ان شادي دراسترس و عذاب اند؟؟؟ اين شادي است ؟؟؟ واقعا شما اسم ان را مي گذاريد شادي؟؟؟

گفتم آیین قدیمی چهارشنبه سوری نه این آتیش بازی !!!!

به دوستان بحث سیاسی در این تاپیک نکنید شما همه رو وصل می کنید به هم !

فقط در مورد آیین است آیین سنتی همین نه ترقه بازی نه شعار دادن !!!!

کاربران محترم
بارها تذکر داده شده که مباحث سیاسی در این انجمن ممنوع میباشد ودوستان می توانند مباحث سیاسی را در دیگر سایت های مرتبط پیگیری نمایند متاسفانه به دلیل رعایت نکردن این مساله برخی پستهای این تاپیک حذف یا ویرایش گردید.در ضمن خواهشمند است مباحث این تاپیک را نیز مطابق سوال استارتر و به صورت علمی پیگیری نمایید از همکاری شما کاربران فهیم وبزرگوار تشکر به عمل می آید.:Gol:

مدیر اجرایی;92179 نوشت:
کاربران محترم بارها تذکر داده شده که مباحث سیاسی در این انجمن ممنوع میباشد ودوستان می توانند مباحث سیاسی را در دیگر سایت های مرتبط پیگیری نمایند متاسفانه به دلیل رعایت نکردن این مساله برخی پستهای این تاپیک حذف یا ویرایش گردید.در ضمن خواهشمند است مباحث این تاپیک را نیز مطابق سوال استارتر و به صورت علمی پیگیری نمایید از همکاری شما کاربران فهیم وبزرگوار تشکر به عمل می آید.

تشکر از مدیر اجرایی نظر بنده همین است !؟

آیین سنتی و قدیمی چهارشنبه سوری !!!

موضوع قفل شده است