نجاسات------------سوال فقهي

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نجاسات------------سوال فقهي

باسلام وخسته نباشید ،من ازحضرت آقا سیدعلی تقلیدمیکنم وسوال ازخدمتتون داشتم:
متاسفانه من چندوقته احساس می کنم رطوبتی از پشت ومجرای ادرارم خارج میشه ،میخواستم بدونم این رطوبت هه پاک است یانجس؟یااصلا به آنها اعتناکنم یا نه؟چون فکرمیکنم دچاروسواس شده ام،البته فکرمیکنم

برچسب: 

باسلام وسپاس

اگر در پاك بودن چيزي شك كنيد بايد بنا را بر پاكي بگذاريد مثلا رطوبتي مي بينيد كه نمي دانيد ادرار است يا نه بايد بنا را بر پاكي بگذاريد و يا هر گاه چيز پاكي را شك كنيد كه نجس شده يانه ،بايد بنا را بر پاكي بگذاريد وحتي اگر هم بتوانيد نجس بودن يا پاك بودن ان را بفهميد لازم نيست وارسي كنيد، مثلا شك مي كنيد كه لباس شما نجس شده يانه بايد بنا را بر پاكي بگذاريد .

رساله مراجع / م122 و 123.

با عرض سلام و خسته نباشید در عمل به احکام نجاسات یقین به نجاست لازم است وتایقین به خروج نجاست از مخرج غائط(پشت) ومخرج بول(ادرار) نداشته باشید حکم طهارت و پاکی را باید جاری کنیدواگرچیزی از مخرج غائط(پشت)خارج شود که الوده به نجاست ( غاائط) نباشد پاک است
منبع برگرفته از استفتائات مراجع

سلام و عرض ادب...
مهری که با خون نجس شده چطوری پاکش کنیم که بتونیم مجدد از اون استفاده کنیم؟؟
(نظر آقای سیستانی؟)

با سلام و احترام

اگر ظاهر مهر به خون نجس شده باشد بعد از برطرف كردن عين نجاست ،يك مرتبه در اب كر يا جاري فرو برند كه اب به نمام جاهاي نجس ان برسد ،پاك مي شود .

رساله مراجع / احكام طهارت / م 159.

با سلام
اگر قسمتی از زمین با خون نجس شود و عین نجاست هم بر طرف شده باشد ولی تطهیر نشود و خشک شود ؛ بعد از مدتی کسی زمین را طی بکشد و در نتیجه کل زمین نجس شود و مجددا خشک شود سپس کسی با پای خیس روی زمین برود و بعد روی فرش بیاید ایا فرش نجس میشود یا که خیر؟
مرجع ایت الله خامنه ای

mmaahhddii;180175 نوشت:
با سلام اگر قسمتی از زمین با خون نجس شود و عین نجاست هم بر طرف شده باشد ولی تطهیر نشود و خشک شود ؛ بعد از مدتی کسی زمین را طی بکشد و در نتیجه کل زمین نجس شود و مجددا خشک شود سپس کسی با پای خیس روی زمین برود و بعد روی فرش بیاید ایا فرش نجس میشود یا که خیر؟ مرجع ایت الله خامنه ای

باسلام خدمت شما کاربر محترم
طبق فرض سوال فرش واسطه چهارم است ونظرشرعی رهبری واسطه سوم(پای خیس) بنابر احتیاط نجس می شود ولی دیگر نجس کننده نیست ولذا فرش پاک است
اجوبه/س=283

موضوع قفل شده است