میتونی به من اعتماد کنی؟!!!!!!!

تب‌های اولیه

88 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میتونی به من اعتماد کنی؟!!!!!!!

[=&quot]با سلام[/]

[=&quot]از دوستان واساتید عزیز خواهشمندم به این سوال جواب دهند[/]

[=&quot]اگرپسری در گذشته خود رابطه نامشروعی داشته باشد آن هم نه از روی اطلاع از عمق گناه و بر اثر غفلت آیا با توبه این گناهش پاک می شود؟[/]

[=&quot]و احیانا اگر این فرد مجرد بوده و شخصی را هم که دوست دارد از این موضوع به اشتباه آگاه کرده باشد آن دختر می تواند به این شخص که توبه کرده، نه برای بدست آوردن آن دختر یا اینجورچیزها و تنها و تنها برای رضای خدا و پشیمانی واقعی فکر کند واعتماد کند برای ازدواج؟[/]

[=&quot]حال از دوستان خواهشمندم نظرات شخصی خودشان را بفرمایند و اساتید نیز کارشناسانه نظر بدهند[/]

[=&quot]این سوال را برای دوستی پرسیده ونظرات شما می تواند به این شخص بسیار کمک کند[/]

[=&quot]در ضمن دختر خانم شخصیست مومن و معتقد و بسیار بسیار پاک ،محجبه و با نجابت [/]

[=&quot]آن دختر خانم مومن، اعتقاداتش بسیار برایش مهم است و حساس نیز هست[/]

[=&quot]و در کل یک احساس دوست داشتن بین آنها هست ولی خوب منطق باید حکمران شود تا تصمیم به جایی بگیرند[/]

[=&quot]پسر حدود 25[/]

[=&quot]و دختر حدود
[/]

[=&quot]22سال دارند
[/]

[=&quot]ممنون و متشکر:Gol:
[/]

سلام علیکم....
در این مورد به خصوص به نظر بنده خواهران گرامی بهتر میتونند جواب بدند ....
اما با توجه به درخواست دوست گرامی برای دادن نظر ،نظر شخصیم را میگویم
اینکه توبه ایشان مورد قبول قرار گرفته باشد کارشناسان سایت باید نظر بدهند اما با اطلاعات شخصی خود و اینکه فربمودید گناه ایشان بر اثر غفلت بوده و به عمق این گناه اطلاع نداشتند و توبه واقعی و تنها برای رضای خدا نه بنده خدا بوده انجام دادند و انشاالله از این گناه دوری کرده باشند برای همیشه پاک هستند....انشاالله....
اما در مورد دوم اگر آن خواهر گرامی میتونند اعتماد واقعی بکنند به این ازدواج تن دهند ولی اگر به مرور زمان شک کنند هم خود را نابود کردند هم اگر بی دلیل بوده باشد این سو ظنشان آن شخص مقابل را....
پس آن خواهر گرامی باید با خود روراست باشند و اگر میتونند به ایشان تا آخرین لحظه عمر اعتماد کنند به همسری در بیایند ...
ولی باز هم میگویم باید اعتماد واقعی واقعی باشد و منطق این وسط حکمرانی کند طبق گفته خودتان....
یا علی...

با سلام خدمت دوست گرامی:Gol:
در این که توبه قبول می شه که شکی نیست اگه توبه واقعی باشه چون خدای ما خیلی بزرگتر از این حرفاست
ولی من اگه جای اون دختر بودم اصلا حاضر به ازدواج با اون اقا پسر نبودم
چون اگه هم مطمئن باشم توبه واقعی کرده باشه ،نمی تونم یه عمر با کسی زندگی کنم که.............

یا ثارالله;91255 نوشت:
اگرپسری در گذشته خود رابطه نامشروعی داشته باشد آن هم نه از روی اطلاع از عمق گناه و بر اثر غفلت آیا با توبه این گناهش پاک می شود؟ و احیانا اگر این فرد مجرد بوده و شخصی را هم که دوست دارد از این موضوع به اشتباه آگاه کرده باشد آن دختر می تواند به این شخص که توبه کرده، نه برای بدست آوردن آن دختر یا اینجورچیزها و تنها و تنها برای رضای خدا و پشیمانی واقعی فکر کند واعتماد کند برای ازدواج؟ حال از دوستان خواهشمندم نظرات شخصی خودشان را بفرمایند و اساتید نیز کارشناسانه نظر بدهند این سوال را برای دوستی پرسیده ونظرات شما می تواند به این شخص بسیار کمک کند در ضمن دختر خانم شخصیست مومن و معتقد و بسیار بسیار پاک ،محجبه و با نجابت آن دختر خانم مومن، اعتقاداتش بسیار برایش مهم است و حساس نیز هست و در کل یک احساس دوست داشتن بین آنها هست ولی خوب منطق باید حکمران شود تا تصمیم به جایی بگیرند

سلام
حرفها خیلی واضح نیستند اولش از رابطه نامشرع حرف می زنید که مفهومش در عرف جامعه ما خیلی سنگینه . آخر کار میگید که دختره معتقد و محجوبه . شاید من مطلب رو نگرفتم . آیا این دختر خانم همان دختری است که این جوان قبلا با او رابطه داشته ؟ یا کس دیگری است .
اگر همان دختر اولی است منظور از رابطه نامشروع چیه ؟ دوست داشتنه ؟ که دوست داشتن رابطه نامشروع نیست .
اگر دختر دیگری است دلیلی نداره به اون اطلاع بده . باید بین خود و خدایش را اصلاح و توبه کنه و تصمیم به جبران مافات بگیره . البته باید تناسب فکری و عملی رعایت بشه اگر این دو نفر از لحاظ فکری و عملی فاصله زیادی داشته باشند و مثلا پسر نخواد خودش رو بالا بکشه مطمئنا در آینده مشکل ساز خواهد بود .
موفق در پناه حق

سوالتون اصلا واضح نیست

من اینجوری برداشت کردم که دختر پاک یعنی‌ تابحال هیچ گناهی‌ نکرده و پسر گناه کرده و توبه کرده
حالا اصلا معلوم نیست گناهش چی‌ بود که توبه کرده

یه چیزیو بهتون راحت بگم

من کاری به پسرا ندارم

دختر پاک مال پسر پاکه این قانونیه که من اعتقاد دارم بهش

واقعاً حیف یه دختری که پاکه به صرف دوست داشتن این آقایون

عشق پاکشو نثار همچین آدمای بکنه

حامد;91378 نوشت:
سلام
حرفها خیلی واضح نیستند اولش از رابطه نامشرع حرف می زنید که مفهومش در عرف جامعه ما خیلی سنگینه . آخر کار میگید که دختره معتقد و محجوبه . شاید من مطلب رو نگرفتم . آیا این دختر خانم همان دختری است که این جوان قبلا با او رابطه داشته ؟ یا کس دیگری است .
اگر همان دختر اولی است منظور از رابطه نامشروع چیه ؟ دوست داشتنه ؟ که دوست داشتن رابطه نامشروع نیست .
اگر دختر دیگری است دلیلی نداره به اون اطلاع بده . باید بین خود و خدایش را اصلاح و توبه کنه و تصمیم به جبران مافات بگیره . البته باید تناسب فکری و عملی رعایت بشه اگر این دو نفر از لحاظ فکری و عملی فاصله زیادی داشته باشند و مثلا پسر نخواد خودش رو بالا بکشه مطمئنا در آینده مشکل ساز خواهد بود .
موفق در پناه حق

با سلام.
سوال من فکر کنم واضح بود این آقا پسر با شخص دیگری رابطه نامشروع داشته اند ...نه با این دختر خانم مومن
و در ضمن گفتم نباید میگفته موضوع ارتباط نامشروع را ولی گفته این موضوع را به ایشان
و گفتم پسر توبه واقعی کرده
لطفا سوال را به دقت بخوان
ممنون

یا ثارالله;91418 نوشت:
با سلام. سوال من فکر کنم واضح بود این آقا پسر با شخص دیگری رابطه نامشروع داشته اند ...نه با این دختر خانم مومن و در ضمن گفتم نباید میگفته موضوع ارتباط نامشروع را ولی گفته این موضوع را به ایشان و گفتم پسر توبه واقعی کرده لطفا سوال را به دقت بخوان ممنون

سلام ممنون از توضیح شما
تناسب فکری و عملی لازمه و دختر باید منتظر تحول واقعی در پسر باشه چه بسا عود کنه به گذشته
موفق در پناه حق

guest;91403 نوشت:
سوالتون اصلا واضح نیست

من اینجوری برداشت کردم که دختر پاک یعنی‌ تابحال هیچ گناهی‌ نکرده و پسر گناه کرده و توبه کرده

با سلام
لطفا سوال را دقیقتر بخوانید!!!!!!
درست حدس زدید دختر ،دختر پاکیست و تا به حال گناهی نداشته
و پسر گناهکار بوده است
نوع گناهش را هم گفتم رابطه نامشروع با جنس مخالف
ممنون

guest;91403 نوشت:
سوالتون اصلا واضح نیست

یه چیزیو بهتون راحت بگم

من کاری به پسرا ندارم

دختر پاک مال پسر پاکه این قانونیه که من اعتقاد دارم بهش

واقعاً حیف یه دختری که پاکه به صرف دوست داشتن این آقایون

عشق پاکشو نثار همچین آدمای بکنه

سوره نور 22 تا 26
با اینکه شما مضمون این آیه های رو فرمودید و اعتقاد دارید ولی این نوع برداشت شما درست نیست.
چون کسانیکه توبه میکنند و گناه رو تکرار نمیکنند مصداق خبیث نیستند وخدا پاکشون میکنه و طیب میشند(البته طیب مراتب داره)
مثلا به این حدیث دقت کنید:
التائب من الذنب کمن لا ذنب له ؛ کسی که توبه میکنه(گناه رو کاملا ترک میکنه)مثل کسیه که گناه نکرده.ینابیع الحکمه باب توبه.
پس به این راحتیها هم از آیات یا روایات غافل نشیم.

سلام

من اون چیزیو که می‌بینمو میگم از روی روایت نمیگم که درست باشه

اولا که معلوم نیست اون آقا پسر چه گناهی‌ کرده

کمه کمش رابطه تلفنی داشته با دختر یا تو این مایه ها

دیگه از این کمتر که نبوده
اگه بیشترم باشه توبه هم کنه شاید خدا گناهشو ببخشه
اما هیچوقت با اون پسری که خودشو نگه داشت و پاک موند یکی‌ نیست منظور من اینه
نه این که اون پسر حق ازدواج نداره و اینا من میگم با اون پسری که پاک مونده یکی‌ نیست

چه بسا که ممکن بازم شیطون گولش بزنه

guest;91435 نوشت:
سلام

نه این که اون پسر حق ازدواج نداره و اینا من میگم با اون پسری که پاک مونده یکی‌ نیست

یقین داریم ومعترفیم که بینشون(پاک ها و مبتلاها به این گناه) فرقه اما معنای این حرف اینه که خیلی ازدواج ها عقب بیفته و سخت و جانکاه بشه ،بخاطر اینکه تعداد قابل توجهی تجربه یه رابطه ای دارند و از طرفی بی اعتمادی در جامعه شایع میشه و موجب از هم پاشیدگی جمع ها میشه.
و میدونید اسلام هم اجازه نداده اگر کسی رابطه داشته به کسی بگه(مگر اینکه حقی در این نگفتن ضایع بشه)؟
مثلا اگر من نوعی خواستگاری رفتم به طرف مقابلم نباید بگم به جز موردی که با نگفتنم در زندگی آیندم حقی از او ضایع بشه.

guest;91435 نوشت:
سلام

سلام علیکم...
نوع گناه را که این دوست ما چندین مرتبه فرمودند فکر کنم واضحتر از این کلمه نوع عمل است که من میگویم رابطه ج ن س ی ......
امیدوارم با این گفته من شما نوع گناه را فهمیده باشید....
در اینکه استاد گرامی عرفان فرمودند هیچ شکی نیست و اگر توبه واقعی بوده باشد که انشاالله اینگونه است ایشان پاک هستند...
اما اینکه شما فرمودید دوست گرامی
guest
این هم به نظر بنده درست است....
شخصی که از ابتدا پاک بوده با کسی که گناهی را انجام داده و توبه کرده یکی نیست...
نمیدانم حدس میزنم این اشخاص همان گروه اعراف باید باشند که لکه سیاهی در پیشانی دارند و در قیامت نورشان کامل نیست و چشم به رحمت الهی دارند تا نورشان کامل شود....
در این زمینه از اساتید خواهشمندم توضیح دهند که این برداشت من درست است؟

اما در مورد این موضوع باید بگویم احساس کاملا باید کنار برود و جایگزین آن عقل شود....
که آیا احترام و اعتماد می تواند در زندگی آینده این زوج حکمفرما باشد یا خیر....

یا علی...

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
دوست عزیز ازدواج یک امر مهم و حیاتی است و باید با دقت انتخاب کرد این دختر پاک اول باید یکی یکی شرایط پسر را برسی کند بعد تصمیم بگیرد اول ملاک های اصلی ازدواج را برسی کند من یک مورد را به طور مثال می گویم اولین و مهمترین مورد دینداری و هم کفو بودن در دینداری است ببین از نظر دینداری با این پسر در یک سطح هستند این پسری که حالا توبه واقعی کرده در چه سطح از دینداری است هر دو به دین یک دید نزدیک دارند یا نه مثلا یکی نماز شب می خواند و یکی نماز روزانه هم اول وقت نمی خواند و بعد ملاک های بعدی بعد تصمیم بگیرید اگر در تمام موارد به نتیجه رسیدند در مورد گذشته طرف خوب فکر کند و تحقیق کند ببیند واقعا پسر توبه کرده یا نه بعد تصمیم بگیرید البته این پسر اشتباه بزرگی کرده گذشته خودش را گفته نباید می گفت کار الان خیلی مشکل شده حتی اگر این دو با هم ازدواج کنند ذهنیت دختر با قبل فرق می کند
با تشکر
موفق و پیروز باشید

من هم با كارشناسان محترم موافقم. اين كه اين شخص از گناه توبه كرده و ان شاء ا... مورد قبول هم واقع شده به معناي اين نيست كه اين دو نفر با هم ازدواج موفقي خواهند داشت و بايد ساير جوانب و ملاكها را نيز مورد بررسي قرار داده و در نهايت تصميم درست را اتخاذ نمايد.

یا ثارالله;91255 نوشت:
اگرپسری در گذشته خود رابطه نامشروعی داشته باشد آن هم نه از روی اطلاع از عمق گناه و بر اثر غفلت آیا با توبه این گناهش پاک می شود؟ و احیانا اگر این فرد مجرد بوده و شخصی را هم که دوست دارد از این موضوع به اشتباه آگاه کرده باشد آن دختر می تواند به این شخص که توبه کرده، نه برای بدست آوردن آن دختر یا اینجورچیزها و تنها و تنها برای رضای خدا و پشیمانی واقعی فکر کند واعتماد کند برای ازدواج؟

guest;91403 نوشت:
دختر پاک مال پسر پاکه این قانونیه که من اعتقاد دارم بهش واقعاً حیف یه دختری که پاکه به صرف دوست داشتن این آقایون عشق پاکشو نثار همچین آدمای بکنه

واقعا هم همین قانون حکم فرما است دختر پاک با پسر پاک البته اگر به حکم خدا گردن بدیم :

الزَّاني‏ لا يَنْكِحُ إِلاَّ زانِيَةً أَوْ مُشْرِكَةً وَ الزَّانِيَةُ لا يَنْكِحُها إِلاَّ زانٍ أَوْ مُشْرِكٌ وَ حُرِّمَ ذلِكَ عَلَى الْمُؤْمِنينَ (3/نور)
مرد زناكار جز با زن زناكار يا مشرك ازدواج نمى‏كند و زن زناكار را، جز مرد زناكار يا مشرك، به ازدواج خود درنمى‏آورد و اين كار بر مؤمنان حرام شده است! (3)

واقعا خودتون را جای آنها قرار بدهید از همه اینها گذشته شما می تونستید به شخصی که دچار همچنین گناهی شده به چشم شریک زندگیتون نگاه کنید و به آن به همین سادگی اعتماد کنید ؟

سلام و عرض ادب.:Gol:

بنده به گزینه "اعتماد نکند" رای دادم, چون حدسم این هست که مرجع تشخیص اینکه آن آقا توبه کرده یا نه خود دختر و حرف های آن پسر بوده است و این درست نیست. بهتر است فرد با تجربه تر و بزرگتری بگوید که این آقا حال فعلی اش(نسبت به این اتفاق خاص و در کل) چگونه هست.

با اینحال انسان جائز الخطا هست, خدا می بخشد ما چه کسی هستیم که ببخشیم یا نه, اگر اعتماد کردند(و متوجه توبه واقعی شدند) لطف کنند اعتمادشان را کامل داشته باشند که شک و تردیدی باقی نماند تا مشکل ساز شود.

التماس دعا.:Gol:
تشکر.:Gol:

[="magenta"]سلامممممم بر دوستان
جناب یا ثارالله عزیز،شما از کجا مطمئنید این پسر توبه واقعی کرده؟؟[/]
[="indigo"]شاید چون دوباره تو اون موقعیت قرار نگرفته فک میکنه که دیگه سراغ اونکارا نمیره
اما اگه دوباره ی شرایطی براش پیش بیاد بره سراغش
مخصوصا این گناهها که اعتیاد آوره[/]
[="purple"]من اگه جای اون دختر بودم اصلا قبول نمیکردم
شاید دو روز بعد از ازدواج این خانم دلشو زد و بره سراغ یکی دیگه
و الانم فقط فک میکنه توبه نسوح کرده در صورتیکه چون فعلا عشق این دختر تو دلشه دیگه به اونکارا فک نمیکنه و سراغش نمیره
البته این نظر شخصیه منه[/]
[="darkorchid"]ایشالله خدا بندشو بخشیده و اون اقا هم دیگه نره سراغ اینکارا
اما من از این ادما زیاد دیدم چه خانم و چه اقا ،نتونستند بعد از ازدواج هم راه درست رو پیدا کنند[/]

گل گیسو;91467 نوشت:
سلامممممم بر دوستان
جناب یا ثارالله عزیز،شما از کجا مطمئنید این پسر توبه واقعی کرده؟؟

شاید چون دوباره تو اون موقعیت قرار نگرفته فک میکنه که دیگه سراغ اونکارا نمیره
اما اگه دوباره ی شرایطی براش پیش بیاد بره سراغش
مخصوصا این گناهها که اعتیاد آوره

من اگه جای اون دختر بودم اصلا قبول نمیکردم
شاید دو روز بعد از ازدواج این خانم دلشو زد و بره سراغ یکی دیگه
و الانم فقط فک میکنه توبه نسوح کرده در صورتیکه چون فعلا عشق این دختر تو دلشه دیگه به اونکارا فک نمیکنه و سراغش نمیره
البته این نظر شخصیه منه

ایشالله خدا بندشو بخشیده و اون اقا هم دیگه نره سراغ اینکارا
اما من از این ادما زیاد دیدم چه خانم و چه اقا ،نتونستند بعد از ازدواج هم راه درست رو پیدا کنند

با سلام
من توی نوشته هام گفتم دلیل توبه اون پسر به هیچ عنوان اون دختر نبوده
و اینکه فرمودید شاید دوباره در شرایطش قرار بگیره باید بگم اولا الان هم شرایطش براش جوره جوره و من به عنوان کسی که ایشون را میشناسم یک میلیاردم درصدم احتمال این چیز را نمی یدم چون بسیار بسیار بهش شناخت دارم و تقریبا تمام زندگی و اعقایدشو هم میدونم
و بهتر است بگویم این شخص که در موردش صحبت میکنیم اصلا میلی به اون کار نداشت و بر اثر غفلت یا بهتر است بگویم منیت دچارش شد
ولی همین پسر که شاید شما فکر کردید همیشه و به تعداد دفعات مکرر اینکار را کرده شاید نهایتش 2 بار اینکار را کرده باشد
و به تعداد مکرر جلوی اینکار توسط دختران زیادی را گرفته و بهتر است بگویم شاید دلیل اینکه خدا توفیق اینگونه توبه را به ایشان داد همین بوده اما در مورد آیه ای که دوست گرامی نوشتند این آیه را ایشان خوانده اند اما تفسیر در مورد این آیه این صحبت شما نیست
یا لااقل اینگونه که شما گفتید نیست
حال دوستان بدانند ایشان شهوت ران نبوده و نیستند به هیچ عنوان (شاید این حرف با آن عمل انجام شده اصلا جور در نیاید ولی من چیزی را که هست میگویم و تنها قصدم کمک به آن 2 است)
در کل باید بگویم ایشان از نظر رابطه با جنس مخالف همیشه حد خود را رعایت میکردند اما اینگونه که من در جریان هستم غفلت غفلت غفلت دلیل این گناه بود
از دوستان خواهشمندم احساسی به این موضوع نگاه نکنند و جواب منطقی بدهند اینکه بگویید نه (که به نظر خودم نه درست تر است چون آن دختر باید با خودش روراست باشد و گرنه از طرف پسر مطمینم
و بله بسیار بسیار مشکل است،) کافی نیست باید دلیل بیاورید
همینگونه که دوستانی دلیل های خوبی آوردند
ممنونم

با سلام و عرض احترام

و با تشکر از دوستانی که نظرات خودشون در این زمینه دادند

در بخشیده شدن گناه ایشون که شکی نیست چون واقعاً پشیمون هستند و از روی غفلت بوده :

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ

لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ

إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

بگو : اى بندگان من كه بر نفس خويشتن زياده‏روى روا داشته‏ايد

از رحمت‏ خدا نا اميد نشويد،

همانا خداوند تمام گناهان شما را مى‏آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است.

سوره ۳۹ / آیه ۵۳

ولی یک اشتباه که کردند این بوده که این رابطه و توبه رو به دختر خانم گفتند ، اصلا نیازی نبوده :Labkhand:

به هر حال من فکر می کنم حالا که به دختر خانم این رابطه رو گفتند دیگه ازدواج نکنند بهتره چون اگر هم دختر اطمینان کنه و ازدواج کنه بعد در طول زندگی اگر شکی بکنه به همسرش و اعتراضی بکنه احتمال زیادی داره بگه تو از اولش دنبال ... بودی .

کلا یک چماقی میشه بالای سرش که جوابی هم در مقابل نداره و یک احساس گناه بزرگی در ذهن خود آقا هست همیشه

از دختر خانم بخوان که این راز رو به هیچ کسی نگن و خودشون هم از خدا همسر مومنه ی دیگه ای در خواست کنند .

موفق و پیروز باشید .

سلام علیکم.....
بنده با نوشته سرکار خانم ماه بانو موافقم و اینگونه رفتار را منطقی تر میدانم
یا علی...

اینکه توبه اقا پسر قبول شده باشه به خدا ربط داره و خدا فقط میتونه نظر بده نه ما و کارشناسان محترم . در مورد اون دختر خانوم خب با نظر ما مگه دختر خانوم نظرشو عوض میکنه؟ اصلا نظر ما چه کمکی به اقا پسر میکنه . بهتره بجای نظر خوندن به فکر چاره باشین تا به دختر خانوم بگین که فلانی توبه کرده , پاک شده

سلام و درود :Gol:

به نظر من همه چیز به خود دختر خانم برمیگرده

بر فرض اطمینان از توبه ی اون آقا

خانم باید تصمیمی بگیره که بعد از ازدواج سایه گذشته آقا روی زندگیش نیفته و شک وارد زندگی اش نشه

و مثل خوره خودش و در نتیجه اون آقا و زندگیش را بخوره

و نکته ی آخر این که خیلی از پسرها خطاهای گذشتشون را نمیگویند

شاید این میتونه نشانه ی صداقت و روراستی اون آقا باشه

که باز هم خانم نباید تحت تاثیر قرار بگیره

به هر حال نتیجه هر چه شد باید این موضوع محفوظ و خاک شود

علی یارتان:Gol:

با سلام
وقتی خداوند از اظهار گناه بنده اش در نزد خلق راضی نیست به دلیل همین مشکلات است همین سوظن ها و بی اعتمادی ها.حقیقت همه به کوچک و درشت گناهان الوده ایم و زشتی اعمال ما وقتی روشن شود بخود نیز بی اعتماد شویم و از خود نیز گریزان.
لازمه یک زندگی بی شائبه حس اعتماد عمیق میباشد. با توجه به آگاهی خانم از اشتباه اقا در گذشته و بوجود آمدن همین تاپیک که ایا اعتماد یا خیر نشان از تزلزل اعتماد است و زندگی با پایه های لرزان و در متن زندگی ممکن است آثار خود را نشان دهد. فقط از افرادی با ظرفیت بالای اعتقادی که بواقع یه توبه کننده را پاک میدانند و بلوغ دینی بالا دارند بر می آید که در کشاکش زندگی بیاد برخی اتفاقات نیفتاده و دست و دلش نلرزد نه از تکرار خیر بلکه حتی از زشتی وقوعش در گذشته! حداقل بنده خود را دارای چنین ظرفیتی نمی پندارم و اکثریت هم همین گونه..
بنده هم با نظر سرکار ماه بانو موافقم از خانم ستارالعیوبی و از اقا امید به رحمت پروردگار ..
در پناه حق

سلام بر دوستان:Gol:
به نظر من اصلا نمیشه به این شخص اعتماد کرد چون از کجا معلوم که حقیقتا توبه کرده باشه...
به نظر من اینجور مواقع خودتون رو بذارید جای طرف که اگه بر عکس بود (پسر مومن و دختر پرونده ی سیاه اما توبه کرده) , آیا پسر حاضر به ازدواج میشد؟؟؟
طبق آمار و سرشماری من 99/9999999% خیر!!!!
پس چرا خانم ها انقدر فداکاری کنند؟؟؟
اگر دختر دیگه موقعیت ازدواج نداره تن به این ازدواج بده اما اگر شرایط و خواستگار خوب داره با کسی ازدواج کنه که شرایط مثل خودش (پاکی و نجابت و... رو داره!
اما اگر دو طرف عاشق واقعی باشن و پسر حقیقتا توبه کرده به نظر من این فداکاری ها بسیار زیبا هست...

hedi;91677 نوشت:
اما اگر دو طرف عاشق واقعی باشن

نکته همینه، ولی گشتیم نبود نگرد نیست

گفتند یافت می نشود گشته ایم ما
گفت آن چه یافت می نشود آنم آرزوست

این هم یه استثنا بزرگه برای ما مردم شبیه هم روزگار که نباید بر مبنای استثنا زندگی رو بنا نهاد چون ما خودمون استثنای روزگار نیستیم
:Gol:

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
تشکر از عزیزان همراه بابت توجه به این تاپیک
دوستان چند نکته را تذکر بدهم دقت کنید
ازدواج اصلا جای فداکاری و گذشت نیست دقت کنید بحث یک عمر زندگی است و نباید از روی احساسات تصمیم گرفت البته منظورم این نیست که کا بعضی از خانم ها که مثلا با یه جانباز ازدواج می کنند و از روی فداکاری است غلط است آن با اینگونه موارد کلی فرق دارد در این موارد اصلا به فکر فداکاری نباشید
گفتن تمام گذشته بد طرف را به حساب صداقت نگذارید این صداقت نیست بلکه نشانه این است که فرد به بلوغ فکری درستی نرسیده ،درست است که بعضی از موارد را باید از روی صداقت گفت ولی گفتن چیزهای که باعث رفتن ابروی مومن می شود و احتمال فاش شدن آن در آینده نیست اصلا خوب نیست
بعضی از دوستان منظور آیه از قرآن را بد فهمیده اند البته تفسیر دقیق آن را باید از کارشناسان سایت پرسید ولی همین قدر بگویم وقتی قرآن می گوید مردان پاک شایسته زنان پاک هستند منظور مردی نیست که هیچ گناه ای نکرده و پاک پاک است منظور کسانی است که اکنون پاک هستند و در مسیر درست حرکت می کنند چه بسا فرد گذشته بدی داشته ولی حالا توبه کرده و جزوه مردان پاک به حساب می آید به این توجه داشته باشید که خداوند جبران کننده است و قول داده اگر کسی توبه کند گذشته بدش را خدا جبران خواهد کرد
با تشکر
موفق و پیروز باشید

با سلام و عرض احترام

نکات بسیار دقیق و ظریفی رو جناب مهدی عرض کردند که بسیار قابل توجه بود

خصوصا نکته ی تفاوت صداقت و بلوغ فکری که عرض کردید واقعاً عالی بود .

موفق و سربلند باشید

mahdi60;91743 نوشت:
ولی همین قدر بگویم وقتی قرآن می گوید مردان پاک شایسته زنان پاک هستند منظور مردی نیست که هیچ گناه ای نکرده و پاک پاک است منظور کسانی است که اکنون پاک هستند و در مسیر درست حرکت می کنند چه بسا فرد گذشته بدی داشته ولی حالا توبه کرده و جزوه مردان پاک به حساب می آید به این توجه داشته باشید که خداوند جبران کننده است و قول داده اگر کسی توبه کند گذشته بدش را خدا جبران خواهد کرد
با تشکر
موفق و پیروز باشید

آقایmehdi60

اگه اینجوریه اون دختر پاکم میره ۱۰ تا گناه مث اون آقا انجام میده بد توبه می‌کنه

دوباره می‌شه پاک
اینجوریه که پاکی‌ هردوشون تو یه حد می‌شه

این درسته؟؟؟

mahdi60;91743 نوشت:
ازدواج اصلا جای فداکاری و گذشت نیست دقت کنید بحث یک عمر زندگی است و نباید از روی احساسات تصمیم گرفت البته منظورم این نیست که کا بعضی از خانم ها که مثلا با یه جانباز ازدواج می کنند و از روی فداکاری است غلط است آن با اینگونه موارد کلی فرق دارد در این موارد اصلا به فکر فداکاری نباشید

با سلام خدمت دوستان عزیزم
جناب مهدی 60 من با بخشی از صحبت های شما مخالفم
اینکه در ازدواج با احساسات فداکارانه تصمیم نگیریم هیچ بحثی نداره اما به نظر من اگر شخصی عاشق واقعی باشه (تاکید میکنم عاشق واقعی تا با هوس اشتباه نگیرید) گاهی با مشورت با عقلش بزرگترین فداکاری را میکنه و هیچ گاه از این فداکاری پشیمون نمیشه (خواستید مثال واقعی میزنم!)

در ضمن ازدواج با جانباز هم هیچ فرقی با فداکاری نداره
چون
فداکاری نادیده گرفتن های برخی از حقوق خود است
درسته این خانم های فداکار با خدا معامله میکنن اما هیچ فرقی با اینگونه موارد نداره

بی دل;91682 نوشت:
این هم یه استثنا بزرگه برای ما مردم شبیه هم روزگار که نباید بر مبنای استثنا زندگی رو بنا نهاد چون ما خودمون استثنای روزگار نیستیم

حق با شماست چون عاشق واقعی وجود نداره اما اگر بعد از 120 سال دیگه به دنیا آمد همه فداکاری انجام میده!!!!

guest;91788 نوشت:
اگه اینجوریه اون دختر پاکم میره ۱۰ تا گناه مث اون آقا انجام میده بد توبه می‌کنه دوباره می‌شه پاک اینجوریه که پاکی‌ هردوشون تو یه حد می‌شه این درسته؟؟؟

نه سرکار guest این نادرست است!!
مثل اینکه یادتون رفته آقایون مهترم وقتی میخوان گناه های طرف رو بررسی کنن از کاه کوه میسازن اما وقتی خودشون رو بررسی میکنن از کوه کاه میسازن و به اصطلاح توبه و بخشش را پیش میکشن!

ماه بانو جون

در مورد بلوغ فکری هم زیاد توضیح بده

پیش پیش ممنون

hedi;91791 نوشت:
مثل اینکه یادتون رفته آقایون مهترم وقتی میخوان گناه های طرف رو بررسی کنن از کاه کوه میسازن اما وقتی خودشون رو بررسی میکنن از کوه کاه میسازن و به اصطلاح توبه و بخشش را پیش میکشن!

hedi عزیزم
ریلکس ریلکس ریلکستر:khandeh!:

guest;91788 نوشت:
آقایmehdi60

اگه اینجوریه اون دختر پاکم میره ۱۰ تا گناه مث اون آقا انجام میده بد توبه می‌کنه

دوباره می‌شه پاک
اینجوریه که پاکی‌ هردوشون تو یه حد می‌شه

این درسته؟؟؟

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
دوست عزیز اگر کسی با این نیت گناه کند که بعدا توبه می کند ممکن توفیق توبه نصیبش نشود و در گناه بماند ولی این وعده خداست که اگر کسی از روی غفلت گناهی کرد و بعد توبه واقعی کرد خداوند از آن گناه پاکش می کند یه نگاهی به آیات و روایات در مورد توابین بکنید من گاهی شک می کنم که خداوند کسی را که توبه کار واقعی است از آدمی که از روز اول پاک بوده بیشتر دوست دارد و بیشتر مقرب قرار می دهد .
با تشکر
موفق و پیروز باشید

hedi;91790 نوشت:
با سلام خدمت دوستان عزیزم
جناب مهدی 60 من با بخشی از صحبت های شما مخالفم
اینکه در ازدواج با احساسات فداکارانه تصمیم نگیریم هیچ بحثی نداره اما به نظر من اگر شخصی عاشق واقعی باشه (تاکید میکنم عاشق واقعی تا با هوس اشتباه نگیرید) گاهی با مشورت با عقلش بزرگترین فداکاری را میکنه و هیچ گاه از این فداکاری پشیمون نمیشه (خواستید مثال واقعی میزنم!)

در ضمن ازدواج با جانباز هم هیچ فرقی با فداکاری نداره
چون
فداکاری نادیده گرفتن های برخی از حقوق خود است
درسته این خانم های فداکار با خدا معامله میکنن اما هیچ فرقی با اینگونه موارد نداره

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
دوست عزیز شاید من منظورم را بد گفتم
ببینید در بحث ازدواج از دید کارشناسان یک بحثی وجود داره به اسم ازدواج های فداکارانه یک بحث جالب و خوبی است که این مورد بیشتر از طرف خانم ها است یک آسیب است که راه حل های ساده ای دارد سعی می کنم کل مطلب را پیدا کنم و برایتان در سایت قرار بدهم که کلا بحث چیست
این نظر شخصی من نبود بحثی است که کارشناسان خبره مطرح کرده اند
با تشکر
موفق و پیروز باشید

mahdi60;91803 نوشت:
من گاهی شک می کنم که خداوند کسی را که توبه کار واقعی است از آدمی که از روز اول پاک بوده بیشتر دوست دارد و بیشتر مقرب قرار می دهد .

با سلام و تشکر

خیلی متوجه منظورتون در این جمله نشدم !

من باز قانع نشدم

اگه این دختر خانم
از رو غفلت
بره زیر دسته ۲۰۰ تا پسر

بد بیاد توبه کنه پاک شه
همون توبهٔ واقعی‌
یه پسر پاک بره با اون ادختر ازدواج کنه درسته؟

شما از این دید نگا کنین ببین نظرتون همون می‌شه؟؟؟

guest;91808 نوشت:
اگه این دختر خانم از رو غفلت بره زیر دسته ۲۰۰ تا پسر بد بیاد توبه کنه پاک شه همون توبهٔ واقعی‌ یه پسر پاک بره با اون ادختر ازدواج کنه درسته؟ شما از این دید نگا کنین ببین نظرتون همون می‌شه؟؟؟

:hey:
مرگ حقه اما واسه همسایه!!

ماه بانو;91806 نوشت:
با سلام و تشکر

خیلی متوجه منظورتون در این جمله نشدم !

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
همکار گرامی منظورم این است که اینقدر در آیات و روایات از معصومین از لطف خدا به توبکار صحبت شده و از عنایات ویژه خداوند به فرد توبه کار حرف به میان است که من خودم را گفتم شک می کنم نکنه خدا فرد توبه کار را بیشتر از فردی که از اول پاک بوده بیشتر دوست دارد اتفاقا یک بار از یک روحانی پرسیدم ایشان هم تاکیید کرد که توبه کار واقعی جایگاه خوبی پیش خدا دارد ولی به طور حتم به جایگاه فرد پاک نمی رسد
با تشکر
موفق و پیروز باشید

guest;91808 نوشت:
من باز قانع نشدم

اگه این دختر خانم
از رو غفلت
بره زیر دسته ۲۰۰ تا پسر

بد بیاد توبه کنه پاک شه
همون توبهٔ واقعی‌
یه پسر پاک بره با اون ادختر ازدواج کنه درسته؟

شما از این دید نگا کنین ببین نظرتون همون می‌شه؟؟؟

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
دوست خوبم ممنون بابت پیگیری بحث
ببین توبه کار باید گذشته خودش را تا حد امکان جبران کند ممکن فرد از روی غفلت کار هایی انجام بده که بعد خیلی قابل جبران نباشد و ممکن اصرار بر گناه توفیق توبه را از او صلب کند ولی اگر در حد توان هم در صدد جبران برآید خداوند جبران کننده است چه بسا گذشته بدش را جبران کند و آینده خوبی در انتظارش باشد
با تشکر
موفق و پیروز باشید

سلام اقای mehdi60
یعنی‌ اگه شما جای اون پسر پاکه باشین که تاحالا هیچ گناهی‌ نکرده با همچین دختری ازدواج می‌کنین؟
والا من اگه پسر بودم هیچوقت با این دختر ازدواج نمیکردم

بخاطر این که هردفعه من هرچی‌ بگم یاد دوست پسر قبلیش میوفت

درستاخدا بخشیده پاکش کرده
ذهنش که پاک نشده
حالا عکس قضیه ‌ هم صادقه

hedi;91814 نوشت:
مرگ حقه اما واسه همسایه!!

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
دوستان عزیز توجه کنید من همیشه سعی کردم مطالب مستند و کارشناسی شده و معتبر را در سایت قرار دهم و کمتر از نظرات شخصی استفاده کنم
دوستان خوب توجه کنید همین مورد که گفتنش را از سوی پسر به شدت نهی می کنیم و می گوییم نباید می گفت در مورد دختر کاملا برعکس است می گوییم حتما باید بگویید چون حکم این دو با هم فرق می کند
البته من فکر می کنم دوستان از حرف من بد برداشت کرده اند من در مورد آیه صحبت کردم نگفتم این دختر این پسر انتخاب کند یا اگر برعکس بود پسر گذشت کند و این کار را بکند منظورم این بود که این آیه منظورش فقط افراد پاکی که هیچ گناهی نکرده اند نیست حالا تفسیر دقیق را برعهده کارشناسان می گذارم
با تشکر

guest;91873 نوشت:
سلام اقای mehdi60
یعنی‌ اگه شما جای اون پسر پاکه باشین که تاحالا هیچ گناهی‌ نکرده با همچین دختری ازدواج می‌کنین؟
والا من اگه پسر بودم هیچوقت با این دختر ازدواج نمیکردم

بخاطر این که هردفعه من هرچی‌ بگم یاد دوست پسر قبلیش میوفت

درستاخدا بخشیده پاکش کرده
ذهنش که پاک نشده
حالا عکس قضیه ‌ هم صادقه

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
اولا mehdi60 نه mahdi60:khandeh!:
دوست خوبم به نظر شما دختری که قبلا با یک پسر یا چند پسر رابطه داشته تا چه حد می تواند گذشته اش را جبران کند به طور حتم این دختر قسمتی یا تمام سرمایه اش را از دست داده است و نباید انتظار داشت مثل قبل با یک پسر پاک پاک ازدواج کند من فکر می کنم در این موارد دقت زیادی لازم است
با تشکر
موفق و پیروز باشید

mahdi60;91876 نوشت:
وستان خوب توجه کنید همین مورد که گفتنش را از سوی پسر به شدت نهی می کنیم و می گوییم نباید می گفت در مورد دختر کاملا برعکس است می گوییم حتما باید بگویید چون حکم این دو با هم فرق می کند

با سلام
بله نظوتون رو فهمیدیدم
نظر درستی هست
مرگ حقه واسه همسایه برمیگرده به جواب سوال سرکار خانم guest !!!

mahdi60;91880 نوشت:
دوست خوبم به نظر شما دختری که قبلا با یک پسر یا چند پسر رابطه داشته تا چه حد می تواند گذشته اش را جبران کند به طور حتم این دختر قسمتی یا تمام سرمایه اش را از دست داده است و نباید انتظار داشت مثل قبل با یک پسر پاک پاک ازدواج کند من فکر می کنم در این موارد دقت زیادی لازم است

اما بر عکش آن اشکالی ندارد چون پیشاپیش همه چی جبران شده ست!

hedi:ghash:

اقای mehdi60

عکسشم باید صادق باشه؟

سلام علیکم....
مثل اینکه اساتید این سایت به این موضوع علاقه ای ندارند!!!!!!!!!
یا علی

mahdi60;91876 نوشت:
سلام دوستان
عرض ادب و احترام
دوستان عزیز توجه کنید من همیشه سعی کردم مطالب مستند و کارشناسی شده و معتبر را در سایت قرار دهم و کمتر از نظرات شخصی استفاده کنم
دوستان خوب توجه کنید همین مورد که گفتنش را از سوی پسر به شدت نهی می کنیم و می گوییم نباید می گفت در مورد دختر کاملا برعکس است می گوییم حتما باید بگویید چون حکم این دو با هم فرق می کند
البته من فکر می کنم دوستان از حرف من بد برداشت کرده اند من در مورد آیه صحبت کردم نگفتم این دختر این پسر انتخاب کند یا اگر برعکس بود پسر گذشت کند و این کار را بکند منظورم این بود که این آیه منظورش فقط افراد پاکی که هیچ گناهی نکرده اند نیست حالا تفسیر دقیق را برعهده کارشناسان می گذارم
با تشکر

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم!!!!!!!!!
پناه بر خدا چرا حکمش فرق می کنه؟؟؟؟ از چه نظر؟؟؟؟؟؟ کجای دین گفته ؟؟ نکنه اثر توبه برای دختران و پسران فرق داره اگر بحث تطهیر با توبه است که تو قران تفاوت جنسیتی درش مطرح نیست. حتما خانم باید تا شانصد نسل قبل پاکیشون رو اثبات کنه ولی اقا ..... راحتتتت اصلا بروز نده که اقتدارش بهم نریزه و حق داشتن همسر خوبم داشته باشه ولی دختری با شرایط ایشون مستحق گوره!!!!11
با عرض معذرت چطور چیزی رو برای خود نمی پسندین ولی برای دختران می پسندین!!!!!!!
من متوجه فرمایش شما نمیشم واقعا......
پاک بودن دو طرف همواره ملاکه چه با توبه چه کلا از اول فردی منشش بر مراقبت و تقوا بوده!
چرا فکر می کنین سرمایه پاکی و عفت فقط در مورد خانم ها جایگاه داره؟ کسی که می خواد پدر فرزندی بشه هم باید در حفظ سرمایش دقت داشته باشه هم پدر و هم مادر بسیار سهیم هستن در زندگی مشترک حالا جامعه عرفی ما فقط پاک بودن دختران رو مهم جلوه داده و پسران یه سری موجودات منفعل جایز الخطا هستن بعد هم کسی نباید بهشون بگه بالا چشتون ابرو......
با تمام احترام من متوجه هیچ گونه نظر کارشناسی در این ایده نمیشم
یا حق

mahdi60;91880 نوشت:

با تشکر
موفق و پیروز باشید

برادران و خواهران شما را دعوت می کنم به انصاف......
انصاف یکی از بزرگترین ویژگی هاست و شاخص مومنین!
بنا بر همین اصل برعکس مطالب شما نیز صادق است با کمال احترام وصراحت عرض می کنم اگر همین اصل فوق برای اقایان نیز در نظر گرفته نشود یعنی بی انصافی و خودخواهی صرف!
هر گناهی اثر مخربش بر فاعلش جاری خواهد شد صرف نظر ار جنس! و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

دلم برای خودمون سوخت......

سلام علیکمکمکمکمکمکمکمکمکمکمکمکم

پسر با دختر خیلی فرق دارد !

پاکی پسر همه جور اثابت میشه کرد ولی دختر فقط از یک راه اثابت میشه کرد ناجابتش را !

hedi;91677 نوشت:
سلام بر دوستان:gol:
به نظر من اصلا نمیشه به این شخص اعتماد کرد چون از کجا معلوم که حقیقتا توبه کرده باشه...
به نظر من اینجور مواقع خودتون رو بذارید جای طرف که اگه بر عکس بود (پسر مومن و دختر پرونده ی سیاه اما توبه کرده) , آیا پسر حاضر به ازدواج میشد؟؟؟
طبق آمار و سرشماری من 99/9999999% خیر!!!!
پس چرا خانم ها انقدر فداکاری کنند؟؟؟
اگر دختر دیگه موقعیت ازدواج نداره تن به این ازدواج بده اما اگر شرایط و خواستگار خوب داره با کسی ازدواج کنه که شرایط مثل خودش (پاکی و نجابت و... رو داره!
اما اگر دو طرف عاشق واقعی باشن و پسر حقیقتا توبه کرده به نظر من این فداکاری ها بسیار زیبا هست...

سلام حرف های شما درست اما.....
اینطور که میفرمایید ...... جامعه دچار هرج و مرج میشه چون تعداد دختران و پسرانی که به هر دلیل تجربه این رابطه رو دارند و کم هم نیستند.

* پس تکلیف سوء ظنی که نباید باشه چه میشود؟؟؟

* پس نگاه ها و افکار همه را مسموم ببینیم؟؟؟

* پس هر کس که رابطه ای داشت از رحمت خدا و بخشش گناهش و رسیدن به همسری پاک و نیکو ، مایوس باشد؟؟؟

* پس چرا خدا میگوید من رحیم و رحمن و جابر و ... هستم؟؟؟!!!

mahdi60;91876 نوشت:

mahdi60;91880 نوشت:

با سلام خدمت تمامی دوستان محترم

واقعاً ببخشید، شرمنده
مجبورم کمی واضح تر صحبت کنم تا مساله دقیقا روشن بشه و ناراحتی ها برطرف بشه انشاالله

به نظر من جناب مهدی درست فرمودند و نظرشون مستند و طبق نظر کارشناسان هست ، ایشون در مورد بخشیده یا نبخشیده شدن دختر صحبت نکردند ...

اگر دخترخانمی قبل از ازدواح با پسری دوستی ساده و بدون رابطه ... داشته باشه و بعد توبه کنه مسلماً و یقیناً پاک و بخشیده هست و اصلاً نیازی نیست با همسر آیندش این موضوع رو مطرح کنه
به دلیل اینکه تعداد قابل توجهی از دختران جامعه ی امروز بر اثر اغفال و ... چنین تجربیاتی رو در گذشته داشتند و بعد پشیمان شدند و توبه کردند .

ولی اگر این دختر خانم در این دوستی رابطه ی ... با پسر داشته به قول جناب مهدی حتماً باید بگه چون این دختر تمام سرمایه اش (ب ک ا ر ت ) رو از دست داده و اگر نگه جدای از اینکه به احتمال خیلی زیاد بعداً رسوا میشه ، حق همسرش رو نیز ضایع کرده .

و حتی مراجع عظام در این مورد نظرات مختلفی دارند و بعضی فرمودند : در شرایطی مرد حتی میتونه عقد رو به هم بزنه ، در مواردی میتونه بخشی از مهریه رو کم کنه و ...

پس در اینجا تفاوت زیادی هست بین دختر و پسر در نگفتن رابطه ی قبل از ازدواج

موفق و سربلند باشیددر پناه حق ؛

موضوع قفل شده است