حقوق فرزند بر پدر ومادر

تب‌های اولیه

44 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حقوق فرزند بر پدر ومادر

سلام به دوستان اسک دینی
یکی از سوال هایی که خیلی زیاد مطرح می شود، از طرفی مساله مهم و حیاتی هست، حق فرزند بر پدر ومادر است. معمولا در جواب پرشس از این مساله، تربیت و ازدواج و اسم گذاری گفته می شود.

اما این جواب ها برای یک جوان زیک و محقق و حق جوی امروزی کافی نیست و این نقص از ما می طلبد که در پی ارائه پاسخی کامل و جامع به فرزندانمان باشیم.
جواب های سطحی و گذرایی اینچنینی یعنی اسلام فقط چند ضلع محدود از زندگی را عنوان نموده.
اسلامی که ادعا می شود کاملترین دین است اجازه می دهد مسئولیت به این بزرگی رها شود؟

*به نظر شما به این فرزندان پاک و باصفا چه جوابی بدهیم تا قانع کننده باشد؟

با سلاممم

با تشكر از استاد عرفان به خاطر اين تاپيك ارزش مندشون .

اگر اجازه بديد من اول چند تا ايه نسبت به حقوق فرزندان نسبت به پدر و مادر بيارم و بعد هم از احاديث و غيره كمك بگيريم.

ممكنه بعضي از ما دختر را به پسر ترجيح دهيم يا به عكس واگر كودك ما خلاف ميلمان باشد

ناشكري خدا را بكنيم و ميان او و فرزندان ديگرامان فرق بگذاريم.

بايد توجه داشت همة فرزندان، هدیه خدا هستند و باید خدای رزاق را بدین جهت شاکر بود

خداوند مي فرمايد:

"یَهَبُ لِمَن یَشَأُ إِنَاثاً وَیَهَبُ لِمَن یَشَأُ الذُّکُورَ؛ (شوری، 49)

خداوند به هر کس بخواهد دختر هدیه می دهد و به هرکس بخواهد پسر می بخشد."

بسم الله الرحمن الرحیم

به نظر بنده حق فرزند بر والدین به مثل قطره ای است در مقابل دریای حق والدین بر فرزند
در عظمت این حق همان بس که در قران عظیم این امر بلافاصله پس از توحید امده است

حال سئوال بنده از ان فرزندان پاک و باصفا این است

تا چه حد حقوق پدر و مادر را ادا کرده اید؟
تا به حال به پدر و مادرتان نگاه بد نکرده اید؟
صدایتان را سر انها بلند نکرده اید حتی یکبار؟
و.....

چه جای ادعای حق است اگر ذره ای از این اعمال انجام شده؟

ببخشید عنوان کردم چون این مقوله که استاد عرفان بیان فرمودند امروزه باب سواستفاده برای بی احترامی به والدین شده است

2. وظیفه مادر در شیر دادن به نوزاد تا دو سال است .

"وَالْوَالِدَاتُ یُرْضِعْنَ أَوْلاَدَهُنَّ حَوْلَیْنِ کَامِلَیْنِ؛ (بقره، 233)

مادران، فرزندان خود را تا دو سال تمام شیر بدهند."

Fagheer;91618 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

و.....

به نظرم اگه اين موضوع را تو يه تاپيك جداگانه مطرح كنيم خيلي خوب ميشه.

هر دو مهم هستند.

ولي به نظرم رفتار و وظايف پدر و مادر مهمتر است

چون اگر پدر و مادري در تربيت فرزندانش كوتاهي كنه ،اگه محبتش را ازش سلب كنه ،در اينده هم اون كودك به خودش ضربه ميزنه هم به خانواده هم به جامعه.

ما بايد حق خودمون را براي فرزندان ايندمون ادا كنيم و بعد از انها انتظار احترام داشته باشيم.

يا حق:Gol:

متاسفانه تازگي ها باب شده وقتي فرزندي ناخواسته به وجود مياد به دلايل

مختلفي پدر و مادر ها ميرند تو فكر سقط كردنش .

"وَلاَ تَقْتُلُوا أَوْلاَدَکُمْ خَشْیَةَ إِمْلاَقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِیَّاکُمْ إِنَّ قَتْلَهُمْ کَانَ خِطْئاً کَبِیراً؛ (اسرأ، 31)

از بیم تنگدستی فرزند خود را نکشید؛ ماییم که به آنها و شما روزی می بخشیم؛

آری کشتن آنها خطا و گناهی بزرگ است."

ستایش خانم این چه حرفی است شما می فرمایید؟
در قران بعد از توحید گفته شده بالوالدین احسانا این باب رو بسته بر هر بهانه ای
حتی اگر پدر و مادر در حق فرزند گوتاهی کنن بازهم احترام واجبه
عرض من اینه اینجا هر دو حق رو بذاریم تا خواننده کل مطلب رو درک کنه
احادیث و روایات رو بخونید
حتی اگر پدر و مادر کافر هم باشن احترامشون واجبه
خون به دلتون کنن احترامشون واجبه
اونا جواب رعایت نکردن حق فرزند رو باید بدن فرزند هم جواب رعایت نکردن حق پدر و مادر
ولی سئوال اینه

کدوم حق بزرگتره فرزند بر والدین یا والدین بر فرزند؟طبق قرآن جواب بدین با دلیل

خیلی بی اصافیه آدم به یکی 1 میلیارد تومن بدهکار باشه بعد برای صد هزار تومن بدهی بره در خونه طرف رو از جا بکنه

به نظر من پدر و مادر باید به شخصیت بچه احترام بگذارند. و بدونند اون یک انسانه. چون فرزندشونه حق ندارند هر رفتاری خواستند باهاش بکنند.

پدر و مادری که از بچه انتظار احترام دارند باید بدونند که بچه از خودشون یاد میگیره، با احترام گذاشتن به شخیصت فرزند در واقع احترام گذاشتن به خودشون رو بهش یاد دادند.

در ضمن پدر و مادر باید به بچه محبت کافی رو داشته باشن. بچه رو دارای انواع کمبودهای روحی و روانی بار نیارند. تا وقتی بزرگ شد رفت تو اجتماع با هر اظهار محبت دروغینی خودشو نبازه. ولی در عین حال بچه را نباید لوس و بی عرضه بار آورد. اعتدال را باید رعایت کرد.

Fagheer;91625 نوشت:
بالوالدین احسانا

با سلام
به نظر من این آیه ای که دوستمون نوشتند منظور هردو مورد باید باشد
(هم پدر ومادر و هما فرزندان)
شاید این ایه از کلمه والد منظور پدر و مادر براید اما آیا همین پدر ومادر مگر وقتی به سنین کهنسالی می رسند خود به کودکانشان محتاج نمی شوند؟(که مثل یک پدر و مادر از ایشان مراقبت نمایند؟:Gig:):Gol:

Fagheer;91618 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

به نظر بنده حق فرزند بر والدین به مثل قطره ای است در مقابل دریای حق والدین بر فرزند
در عظمت این حق همان بس که در قران عظیم این امر بلافاصله پس از توحید امده است

حال سئوال بنده از ان فرزندان پاک و باصفا این است

و.....

ببخشید عنوان کردم چون این مقوله که استاد عرفان بیان فرمودند امروزه باب سواستفاده برای بی احترامی به والدین شده است

با سلام خدمت همه ی اساتید گرامی .... بنده تا این اواخر نمیدونستم که عاق فرزند نیز وجود دارد و از طریق همین اساتید محترم که به بنده کمک کردند و مشاوره دادند متوجه شدم .......... متاسفانه خیلی از افراد متدین و دیندار نیز از این مسئله غافلند و همین مورد مانند پاسخ استاد گرامی Fagheer باعث گرفتاری پدر و مادرها به عاق فرزند میشود ...... ایکاش پاسخ دادن به این مورد را در چند خط خلاصه نکنیم

در سال های دور و درکتابی خواندم که حضرت عیسی فرمودند که اگر خداوند میخواست اورا نپرستید از شما میخواست که

پدر و مادرتان را بپرستید ..............

اما آیا در رابطه با پدر و مادر و عدالت خداوند امکان ظلم وجود دارد ...

بنده با مشکل بزرگی در مورد پدر و مادرم روبرو بودم و از استادان این سایت تقاضای کمک و مشاوره کردم .......

و بسیار نیز در مورد این مسئله فکر کردم

به این فکر کردم که چرا عاق والدین را بیشتر از عاق فرزند آن هم فقط یکبار و در در این سایت شنیده ام ..........

آیا پدر و مادرانی که به ما احکام دین را آموختند ( و در آن لحظه پدر و مادر بودند ) در فکر تحکم بر فرزندان با ترساندن از آن ها از جهنم بوده اند و به همین دلیل

اینقدر بر عاق والدین تاکید کرده اند و یکبار هم از عاق فرزند سخن نگفتند .......

مگر دین و جهنم ابزارند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

و مطمئنم که این گناهان بزرگ بر دوش کسانیست که از دین اینگونه استفاده ابزاری میکنند .......

و مطمئنا نیز گناه عاق فرزند بر دوش همین افراد که به عمد به این مسئله مبادرت کردند نیز خواهد بود که بنده به شخصه از گناه آنان نمیگذرم .........

ولی از پدر و مادرم آنقدر که از این

افراد دلگیرم دلگیر نیستم ........

اما به آنچه که به کمک دوستان و استادان ارجمند رسیدم این است :

1 - به هیچ عنوان به پدر و مادر بی احترامی نشود ..... حتی اگر آنها به شما بی احترامی کردند

2 - عقل بر اطاعت از پدر و مادر مقدم است ........... آنجا که خداوند فرموده از پدر و مادر اطاعت کنید مگر به کفر ........ این

کفر

نیز همان عقل است .... اسلام بر مبنای عقل است و قوانین آن برخلاف عقل نیست پس هرچه برخلاف اسلام و در نتیجه

عقل باشد کفر است

و متاسفانه این چیزی بود که هیچگاه از زبان کسی نشنیدم ..........................

عرض من اینه که حق فرزند بر پدر و مادر بیشتره یا حق انها بر فرزند؟
اگه کسی بگه برابرند خیلی بی انصافه
نمگم حقی نیست بلکه میگم آسیاب به نوبت
منی که ادعای حق می کنم خودم چقدر حق به جا اوردم
اینکه من میگم من حق دارم بر پدر و مادرم بدون اینکه از حق اونا سخن بگم دلیل اینه که می خوام سواستفاده کنم

حرف من پدر و مادری نیست که به فرزند ظلم می کنند
شما که داری می فرمائی عاق فرزند شرایطش رو هم بفرمایید بعد من عاق والدین شرایطش رو می گم

ایات قرآن رو تفسیر به رای نکنیم

قران رو با خود قران تفسیر کنیم

در ایه به ایه قران تصریح شده که منظور از والدین پدر و مادره

احترام به پدر و مادر یک امتحان بزرگ الهی است
در زندگی بزرگان دقت کنید همه انها احترام خاصی برای والدین علی الخصوص مادر قائل بودند

عزیزان بی انصافی تا چه حد؟مادری که نه ماه شما را با خود حمل کرد و از خون خود به شما داد
مادری که در هنگام زایمان خطر مرگ را پذیرفت تا به شما حیات دهد
مادری که 2 سال از شیره جان خود به شما داد
مادری که شب را تا به صبح به پای شما سر کرد

چقدر باید حق بدهید تا ادا شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Fagheer;91652 نوشت:
عرض من اینه که حق فرزند بر پدر و مادر بیشتره یا حق انها بر فرزند؟

با سلاممم

جناب فقير ما كي گفتيم كه حق پدر و مادرانمان را ندانيم.

نكند شما جزء پدرهايي هستيد كه فقط انتظار احترام از فرزندانتان را داريد!!!

شما وقتي يه وسيله مثلا تلويزيون ميخريد به دفترچه ي راهنماش نگاه نميكنيد اون را نميخونيد و به دستوراتش عمل نميكنيد؟؟!!!

فرزندان امانت هاي الهي نزد ما هستند كه بايد به توصيه هاي قران و احاديث در اين زمينه گوش دهيم و به انها صد در صد عمل كنيم.

باز هم ميگويم اين گفته ي شما بحثي ست جدا كه تاپيك مستقلي ميخواهد .

التماس دعا

يا حق:Gol:

با سلام و احترام

برای توجه بیشتر به جایگاه والدین اشاره بکنم از مطلبی که در کتاب شریف اصول کافی خواندم -جوانی خدمت امام صادق ع
رسیدند فرمودند امام من مادری دارم که به آئین آتش پرستی هست و شما را دشنام میدهد وظیفه من در قبال چنین مادری
چیست -جعفربن محمد الصادق (ع) رئیس مذهب شیعه فرمودند که وظیفه شما در مقابل چنین مادری باز احترام و نگه داری
از مادر است

یا آنجا که سرور کائنات حضرت محمد (ص) میفرمایند برای 3 چیز اسلام مرزی قائل نشده
ادای امانت خواه مسلمان باشد یا کافر
وفای به عهد خواه مسلمان باشد یا کافر
احترام به والدین خواه مسلمان باشند یا کافر

حال عزیزانی که از حقوق فرزند بر پدر و مادر ؟؟!! میفرمایند یا هنوز در جایگاه پدر و مادر قرار نگرفتند و یا ......

قاعدتا والدین همیشه فدائی فرزندان خویش بوده اند هم حقیقی و هم حقوقی
انتخاب نام نیک و همسر { کامل این حدیث شریف را نمیدانم}

حضرات حلال محمد حلال الی یوم القیامه حرام محمد حرام الی یوم القیامه -شروع چنین مواردی باعث میشود
که العیاذ بالله بعضی بگویند -شرائط آن زمان فرق میکرده و یا........ آیا از شهید علم و فضلیت بزرگ روحانی
شهید شیخ فضل الله نوری > کیانوری فرزندش میشود -مقصر پدر بوده { اولادی که به اعدام پدر بزرگوارش رضایت داشت}

خدای من الله اکبر --- کدام پدر راضی هست فرزند اذان گویش برود دانشگاه معتاد برگرده یکی جواب من رو بده

یکی بگه .................... و............... آنچه ذهن حقیر کمترین یاری میدهد بر اولاد تکلیف و حقوقی هست که
باید در حق والدینش بجا بیاورد - و متقابلا قاعدتا والدین کوتاهی ندارند الا ابن که استثنائی هم ممکن است باشد

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به دوستان

نخست شايسته است از همه كساني كه علاقه مند به شناخت معارف ديني و تربيتي هستند، بخصوص آناني كه به وظايف خود در قبال فرزندان توجه دارند و پرسش هايي را در اين زمينه مطرح مي كنند تشكر نماييم. انتظار ما اين است كه همه مسلمانان ـ بويژه پدران و مادران كه بار سنگين تربيت فرزند را به عهده دارند ـ در باب معارف ديني و اسلامي و شناخت مسؤوليت خود در اين مورد بيشتر توجه كنند و اگر احياناً ابهاماتي وجود داشت آن ها را با طرح اين گونه سؤالات بر طرف سازند،
واقعيت اين است كه هيچ گاه انسان خالي از وظيفه نيست و در هر زمان و مكان و هر شرايطي كه باشد يك سري تكاليفي ـ اعم از وظايف ديني، خانوادگي و اجتماعي ـ گريبان گير اوست. چنان كه رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم) فرمود: "كلكم راع و كلكم مسؤول عن رعيته"
همه شما در حيطه قدرت و سرپرستي خود نسبت به افرادي كه اداره امور آنان را به عهده داريد، مسؤول هستيد. البته مسؤوليت انسان با توجه به گستره قدرت و فرمانروايي اش متفاوت است.

اگر بخواهیم بطور خلاصه حقوق فرزندان و والدین را عنوان کنیم میتوان گفت:

درباره حق والدین بر فرزند، صرف نظر از آیات قرآن که در کنار اعتقاد به توحید، احسان به والدین ذکر شده است، روایات زیادی از معصومین نیز نقل شده که به بعضی از آن‏ها اشاره می‏کنیم. امام صادق(ع) می‏فرماید:"فرزند نسبت به والدین خود واجب است به سه چیز ملتزم باشد:
1- از والدین در هر حال تشکر کند،
2- در غیر معصیت خدا از پدر و مادر اطاعت نماید، در آن چه امر یا نهی می‏کنند،
3- در آشکار و پنهان خیر خواه آن‏ها باشد".(1)
امام سجاد(ع) در رساله حقوق خود درباره حق والدین می‏فرماید:"حق پدرت آن است که بدانی او ریشه و اصل تو است و اگر او نبود، تو نبودی، پس هرگاه چیزی بخواهد تو را مغرور کند، بدان که پدرت در نعمت و کمالی که داری، نقش اسیاسی دارد، پس خدا را سپاس گو و از پدر تشکر نما".(2)
پیامبر اکرم(ص) به جزئیات بیشتر که از آداب به شمار می‏رود می‏پردازد و می‏فرماید:"حق پدر بر فرزند آن است که او را به اسم نخواند و جلتر از او راه نرود و قبل از او ننشیند و کاری نکند که مردم به او دشنام دهند".(3)
امام حق فرزند بر پدر:
از مجموع روایاتی که در این مورد وارد شده، می‏توان به امور ذیل اشاره کرد:
1- سواد آموزی، 2- آموزش شنا، 3- آموزش تیر اندازی، 4- نام مناسب گذارد، 5- ادب آموزی، 6- تعلیم قرآن، 7- ازدواج فرزند، 8- به کار گماردن فرزند، 9- تغذیه مناسب.(4)

پی نوشت‏ها:
1. میزان الحکمة، ج 4، ص 3678.
2. بحارالانوار، ج 71، ص 6.
3. میزان الحکمة، ج 4، ص 3678.
4. میزان الحکمة، ج 4، ص 3679

ذكر اين نكته ضروري مي نمايد كه با توجه به تعدد وظايف والدين و كثرت آيات و رواياتي كه در اين زمينه وجود دارد، فقط به برخي از آن ها اشاره مي شود.
1ـ تربيت
نخسين وظيفه والدين در قبال فرزندتر بيت درست او است كه در آيات و روايات مكرري بدان تأكيد شده است. خداي متعال در مورد اصل وظيفه والدين و اهميت تربيت ديني خانواده چنين مي فرمايد: "يا ايها الذين آمنوا قوا انفسكم و اهليكم ناراً و قودها للناس و الحجارة عليها ملائكة غلاظ شداد"(1) اي كساني كه ايمان آورده ايد، خود و خانواده خويش را از آتشي كه هيزم آن انسان ها و سنگ ها است نگه داريد، آتشي كه فرشتگاني بر آن گمارده شده اند كه خشن و سختگيرند.
ممكن است منظور از آتش در ا ين آيه، اعم از آتش دنيا و آخرت باشد كه در اين صورت ورود در اختلاف ها، ارتكاب جرايم و گناهان و..را نيز شامل مي شود كه بايستي خانواده را از آن ها باز داشت و اين امر مهم فقط از طريق تربيت درست امكان پذير است.
بنابراين، والدين ضمن حفظ خويشتن از عذاب اخروي كه با عبادت و دوري از گناه مسير است، وظيفه دارند كه فرزندانشان را به گونه اي تربيت نمايند كه از آتش ترسناك جهنم نجات يابند.
رواياتي كه در زمينه تربيت فرزند وجود دارند متعدد هستند; از جمله روايت معروفي از رسول اكرم(صلي الله عليه وآله وسلم) نقل شده كه فرمود:
"فرزند سه حق بر پدر دارد: اول انتخاب نام نيكو، دوم كتابت، نوشتن و سواد آموزي، سوم ازدواج، زماني كه فرزند بالغ شد."(2) در روايت ديگري از اميرالمؤمنين علي(عليه السلام) آمده است: "حق فرزند بر پدر اين است كه نام نيكويي برايش انتخاب كند و او را نيكو تربيت نمايد و قرآن را به او ياد بدهد."(3)
از اين روايات به روشني استفاده مي شود كه تربيت فرزندان از مهم ترين وظايف والدين است. امروزه تربيت فرزند از مشكل ترين مسايل اجتماعي و خانوادگي جوامع مختلف است، چون زمينه انحراف فرزندان - بخصوص جوانان و نوجوانان - فراوان است. خانواده اي سعادتمند است كه بتواند فرزندانش را براساس برنامه هاي ديني و اسلامي تربيت نمايد.

2 - انتخاب نام نيكو
پس از تولد نوزاد، اولين وظيفه والدين انتخاب نام خوب براي فرزند است. نام خوب و سازگار با فرهنگ اسلامي از نظر تربيتي اهميت فراوان دارد، چون نامي كه والدين براي فرزند انتخاب مي كنند تا آخر عمر همراه او است و به همان نام خوانده مي شود. پيامبر اسلام(صلي الله عليه وآله وسلم) در اين زمينه فرمود كه يكي از از حقوق فرزند بر پدر و مادر، برگزيدن نام نيكو براي اوست.
نام نيكو، نامي است كه با فرهنگ اسلامي ـ بخصوص فرهنگ شيعي ـ سازگار باشد; مانند نام ها، القاب و اوصاف امامان معصوم(عليهم السلام). سيره پيامبر اسلام(صلي الله عليه وآله وسلم) و علي(عليه السلام)در نامگذاري فرزندانشان ـ بخصوص امام حسن و امام حسين(عليهما السلام) ـ بيانگر اهميت اين موضوع است.
بنابراين، لازم است كه پيروان و شيعيان معصومان(عليهم السلام) هم از آن ها تبعيت كنند و به انتخاب نام فرزند اهميت داده نامي را برگزينند كه با فرهنگ تشيع سازگار باشد.

3ـ تعليم
آموزش فرزند و باسواد كردن او از وظايف ديگر والدين است كه در حديثي از رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم) و علي(عليه السلام) بدان تأكيد شده است.
پدر و مادر مسؤوليت دارند تا در جهت باسواد ساختن فرزند، اعم از دختر و پسر، تلاش نمايند. والدين مي بايست زمينه مدرسه رفتن فرزند را فراهم نمايند تا از نعمت خواندن و نوشتن برخوردار گردند.
هر چند امروزه آموزش كودكان جامعه در مدارس انجام مي گيرد و معلمان دلسوزي به اين كار مشغول هستند، ولي پدر و مادر نبايد نسبت به تربيت فرزند مدرسه اي خود بي تفاوت باشند.
همكاري خانه و مدرسه و نظارت والدين در فعاليت هاي آموزشي كودكان در اين امر تأثير فراوان دارد.

4ـ ازدواج
يكي از وظايف ديگر پدر و مادر فراهم ساختن زمينه ازدواج فرزند است. نياز جسمي و رواني انسان به ازدواج پس از بلوغ روشن است و زمينه اين كار را بايد پدر و مادر فراهم سازند.
ازدواج آثار تربيتي فراواني دارد و جوانان به وسيله آن از بسياري از انحرافات و مفاسد فردي و اجتماعي محفوظ مي مانند.

خداي متعال خلقت زن و ازدواج را از نشانه هاي قدرت و عظمت خود معرفي كرده است، آن جا كه مي فرمايد: "و من آياته ان خلق لكم من انفسكم ازواجاً لستكنوا اليها و جعل بينكم مودة و رحمة ان في ذالك لايات لقوم يتفكرون"(4) و از آيات و نشانه هاي خدا اين است كه از خود شما براي شما جفت هايي آفريد تا بدان ها بياراميد و در ميان شما دوستي و مودت و مهر برقرار ساخت.
در اين نكته نشانه هايي است براي آن گروهي كه مي انديشند.
آيات و روايات در اين زمينه زياد است و از مجموع آن ها به دست مي آيد كه ازدواج از مسايل اساسي زندگي بشر است و پدر و مادر بايد در اين زمينه اقدام نمايند.
پس ديگر وظيفه مهم والدين در قبال فرزند، ازدواج او در هنگام جواني است.

5ـ فراهم ساختن محيط مناسب تربيتي
محيط خانواده در رشد ابعاد گوناگون كودك نقشي اساسي دارد، چون كودك نخستين بار در محيط خانه با دنياي بيرون آشنا مي شود و از اطرافيان خود مسايل را ياد مي گيرد.
پدر و مادر اولين مربياني هستند كه با كودك ارتباط برقرار مي كنند.

از اين رو مي بايست زمينه مناسب را براي فراگيري معارف ديني فرزند فراهم سازند. والدين منبع همه مفاهيم، افكار، مهارت ها و گرايش هاي كودك هستند، به گونه اي كه رشد و تكامل و فهم و ادراك كودك در سال هاي اول زندگي از اين طريق شكل مي گيرد.(5)
والدين غير از تأمين مايحتاج زندگي و رفع نيازهاي جسماني فرزند، موظفند محيط سالمي نيز از نظر تربيتي براي او پدپد آورند. زيرا كودك تمام رفتارهاي كوچك و بزرگ پدر و مادر را درست تلقي كرده از آن ها تقليد مي كند.

به اين ترتيب، لازم است كه والدين محيطي مساعد، براي تربيت و پرورش هر چه بهتر فرزند فراهم نمايند.(6)

6ـ دوستي با كودك
يكي از نيازهاي اساسي انسان از نظر رواني، نياز به محبت و برخورداري از عواطف ديگران است. اين نياز در سال هاي اول زندگي و دوره كودكي بسيار شديد و پاسخ گفتن بدان از ضروريات است.
بر اين اساس، بر مربيان كودك ـ بخصوص پدر و مادر ـ لازم است كه اين نياز رواني و عاطفي او را بر طرف سازند. وظيفه پدر و مادر نسبت به فرزند تنها در تأمين نيازهاي مادي و جسماني او خلاصه نمي شود، بلكه مهم تر از آن تأمين نيازهاي روحي و عاطفي كودك است ;
زيرا طبيعت كودك چنين اقتضا دارد كه او را دوست بدارند و به او محبت بورزند و كانون گرم و اطمينان بخشي را برايش پديد آورند تا در پرتو آن با دنياي پر جاذبه بيرون آشنا گردد.
اكسير محبت و دوستي درمان بسياري از نگراني ها و بيماري هاي روحي و رواني و حتي جسماني كودك است. (7)

در احاديث رسيده از اهل بيت(عليهم السلام) نيز بر محبت به فرزند بسيار تأكيد شده است. رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم) فرمود: "احبوا الصبيان و ارحموهم"(8) كودكان را دوست بداريد و به آن ها محبت ورزيد.
در روايت ديگري از امام صادق(عليه السلام) به حكايت از حضرت موسي چنين آمده است: "موسي بن عمران گفت: پروردگارا، كدام عمل نزد تو برتر است؟ فرمود: دوست داشتن كودكان، زيرا فطرت آنان را بر فطرت و يگانگي خودم آفريده ام."(9)

از اين گونه روايات فراوان است و از آن ها فهميده مي شود كه يكي از وظايف مهم والدين محبت و دوستي با فرزند است. كودك در اثر محبت پدر و مادر احساس امنيت مي كند و اين را درك مي نمايد كه پشتوانه قوي در زندگي دارد; از اين رو، چنين كودكاني اعتماد به نفس پيدا مي كنند و افراد مستقل و با اراده اي بار مي آيند.

تا اين جا به برخي وظايف والدين در قبال فرزند اشاره شد، اميد است كه مورد استفاده مربيان كودك و پدران و مادران عزيز قرار گيرد. البته وظايف والدين بيش از اين ها است و روايات فراواني هم در اين زمينه وجود دارد.

پي نوشت ها:

1- تحريم، 6، ترجمه، آيت الله مكارم شيرازي.
2- بحارالانوار، ج 6، 24 ; محجة البيغاء، ج 2، ص 66.
3- نهج البلاغه، كلمات قصار، ش 339.
4- رم، 24
5- شعاري نژاد، روان شناسي رشد، تهران، انتشارات اطلاعات، 1372، ص 358ـ 366.
6- ابراهيم اميني، آيين تربيت، ص 101.
7- محمد جوادي طبسي، حقوق فرزندان در مكتب اهل بيت(ع)، قم، دفتر تبليغات اسلامي، 1376، ص 81 .
8- فروع كافي، ج 6، ص 49.
9- مستدرك الوسايل، ج 15، ص 114و

با سلام و تشکر از نظریات دوستان

هم جناب مهدیس درست میفرمایند که این اطلاع رسانی باید بشه و والدین محترم بدونند ممکن هست با رفتارهای ناشایست مورد عاق فرزندان قرار بگیرند و باید درست تربیت کنند ، تبعیض قائل نشوند و ...

و هم جناب فقیر به نکات ریز و ارزشمندی اشاره کردند ، واقعاً ما چقدر از حقوق والدین رو ادا کردیم :hey:

موفق و سربلند باشید

بنده خودم اینجور وقت ها به یاد دعای امام سجاد علیه السلام برای پدر و مادر می افتم که واقعاً زیباست.

حضرت در بخشی از این دعا می فرمایند :

اللّهُمّ وَ مَا تَعَدّيَا عَلَيّ فِيهِ مِنْ قَوْلٍ، أَوْ أَسْرَفَإ؛ عَلَيّ فِيهِ مِنْ فِعْلٍ، أَوْ ضَيّعَاهُ لِي مِنْ حَقّ‏ٍ، أَوْ قَصّرَا بِي عَنْهُ مِنْ وَاجِبٍ فَقَدْ وَهَبْتُهُ لَهُمَا، وَ جُدْتُ بِهِ عَلَيْهِمَا وَ رَغِبْتُ إِلَيْكَ فِي وَضْعِ تَبِعَتِهِ عَنْهُمَا، فَإِنّي لَا أَتّهِمُهُمَا عَلَى نَفْسِي، وَ لَا أَسْتَبْطِئُهُمَا فِي بِرّي، وَ لَا أَكْرَهُ مَا تَوَلّيَاهُ مِنْ أَمْرِي يَا رَبّ.
فَهُمَا أَوْجَبُ حَقّاً عَلَيّ، وَ أَقْدَمُ إِحْسَاناً إِلَيّ، وَ أَعْظَمُ مِنّةً لَدَيّ مِنْ أَنْ أُقَاصّهُمَا بِعَدْلٍ، أَوْ أُجَازِيَهُمَا عَلَى مِثْلٍ، أَيْنَ إِذاً يَا إِلَهِي طُولُ شُغْلِهِمَا بِتَرْبِيَتِي وَ أَيْنَ شِدّةُ تَعَبِهِمَا فِي حِرَاسَتِي وَ أَيْنَ إِقْتَارُهُمَا عَلَى أَنْفُسِهِمَا لِلتّوْسِعَةِ عَلَيّ‏
هَيْهَاتَ مَا يَسْتَوْفِيَانِ مِنّي حَقّهُمَا، وَ لَا أُدْرِكُ مَا يَجِبُ عَلَيّ لَهُمَا، وَ لَا أَنَا بِقَاضٍ وَظِيفَةَ خِدْمَتِهِمَا، فَصَلّ عَلَى مُحَمّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَعِنّي يَا خَيْرَ مَنِ اسْتُعِينَ بِهِ، وَ وَفّقْنِي يَا أَهْدَى مَنْ رُغِبَ إِلَيْهِ، وَ لَا تَجْعَلْنِي فِي أَهْلِ الْعُقُوقِ لِلْ‏آبَاءِ وَ الْأُمّهَاتِ يَوْمَ تُجْزَى كُلّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ وَ هُمْ لَا يُظْلَمُونَ.

بار خدايا

هر تندروى كه در گفتار با من كرده‏اند، يا هر زياده روى و رفتار بی جایی كه درباره من روا داشته‏اند، يا هر حق كه از من فرو گذاشته‏اند، يا هر وظيفه كه در انجامش درباره من كوتاهى كرده‏اند،

پس من آن را به ايشان بخشيدم، و آن را وسيله احسان درباره ايشان ساختم، و از تو مى‏خواهم كه بار وبال آن را از دوش ايشان فرو گذارى،

زيرا كه من نسبت به خود گمان بد به ايشان نمى‏برم، و ايشان را در مهربانى نسبت به خود مسامحه كار نمى‏دانم، و از آنچه درباره‏ام انجام داده‏اند ناراضى نيستم

اى پروردگار من

زيرا كه رعايت حق ايشان بر من واجب‏تر، و احسانشان به من قديم‏تر، و نعمتشان نزد من بزرگتر از آن است كه ايشان را در گرو عدالت كشم، يا نسبت به ايشان معارضه به مثل كنم

و گر نه اى خداى من طول اشتغال ايشان به پرورش من، و شدت رنجشان در پاس داشتنم چه خواهد شد؟

و تنگى و عسرتى كه در راه رفاه من تحمل كرده‏اند كجا بشمار خواهد آمد؟

هيهات!

ايشان نمى‏توانند حق خود را از من استيفاء كنند و من نمى‏توانم حقوقى را كه بر ذمه من دارند تدارك كنم، و وظيفه خدمت ايشان را بجا آورم

پس بر محمد و آل او رحمت فرست، و مرا اعانت كن، اى بهترين كسى كه از او مدد طلبيده مى‏شود، و مرا توفيق ده، اى راهنماينده‏تر كسى كه به او روى آورده مى‏شود، و در آن روز كه همه نفوس را بدون آن كه ستم كرده شوند جزا مى‏دهى، مرا در زمره كسانى كه پدران و مادران خود را خوار مى‏دارند قرار مده.

آمین

بخشی از دعای بیست و چهرم صحیفه سجادیه

آثار محبت به فرزندان

امام صادق عليه‏السلام :

اِنَّ اللّه‏َ لَيَرحَمُ العَبدَ لِشِدَّةِ حُبِّهِ لِوَلَدِهِ ؛

بدون ترديد ، خداوند بر بنده خود به خاطر شدّت محبّت به فرزندش ، رحم مى‏كند.

fagheer;91625 نوشت:
ستایش خانم این چه حرفی است شما می فرمایید؟
در قران بعد از توحید گفته شده بالوالدین احسانا این باب رو بسته بر هر بهانه ای
حتی اگر پدر و مادر در حق فرزند گوتاهی کنن بازهم احترام واجبه
عرض من اینه اینجا هر دو حق رو بذاریم تا خواننده کل مطلب رو درک کنه
احادیث و روایات رو بخونید
حتی اگر پدر و مادر کافر هم باشن احترامشون واجبه
خون به دلتون کنن احترامشون واجبه
اونا جواب رعایت نکردن حق فرزند رو باید بدن فرزند هم جواب رعایت نکردن حق پدر و مادر
ولی سئوال اینه

کدوم حق بزرگتره فرزند بر والدین یا والدین بر فرزند؟طبق قرآن جواب بدین با دلیل

سلام به دوستان عزيز و بزرگوار
حرف سرکار ستايش درست است(اينكه به جا آوردن حق فرزند سخت تره).
وقتي از يك جنبه و جهت به حقوق پدر ومادر و از طرفي فرزند مي نگريم تربيت فرزند كه تعيين كننده راه يك نسل از بشر هست ، سختر و مشكلتر است.

البته ما در اين تاپيك در پي بحث درباره حق والدين نيستيم و بهتره تاپيكي جدا داشته باشه.
و حرف فقير بزرگوار هم از جهتي درسته كه خدا در قرآن عظيم و گرامي سفارش بسيار به حق والدين نموده.

یا سلام به فقیر گرامی

دوست من در مورد عاق فرزند باید بگم

که اینکه پدر و مادر هستند دلیل به این نمی شود که کاری کنند که بچه شان مرتکب عاق والدین شوند بلکه این پدر و مادرند که شرایط را باید فراهم نمایند
اگر پدر و مادری مرتکب همچین خطایی شوند موجب قطع صله رحم شده و عاق فرزند خواهد بود
(البته این نکته را باید در نظر گرفت که یه فرزند اولین الگویی را که در زندگی اش می بیند پدر ومادر است پس پدر و مادراند که باید به او رفتار صحیح را بیاموزند و بعد توقع احترام واداء حق از طرف فرزندان را داشته باشند(اشتباه می گم؟:Gig:)

با سلام.:Gol:

بنده در مورد درست بودن یا نبودن حرف دوستان که "چه جای ادعای حق هست" نظری ندارم, درحقیقت هیچ شکی در مورد جایگاه والای پدر و مادر نیست, ولی به شدت با گفتن اینکه مگر خودت چه کرده ای که حالا از پدر و مادرت انتظار هم داری یا ... مخالفم چه بسا این نوع حرف ها(درست یا غلط) نتیجه معکوس بدهد.

اتفاقا نشان دادن اهمیت فرزندان و نظر اسلام درباره آنها, هم علاقه جوانان به اسلام را بیشتر می کند و هم احترماشان به پدر و مادر را افزون می کند, نه اینکه باعث سوءاستفاده شود.

انصافا حق چنین موضوعی در جامعه ما ادا نشده است, یکی از مقصرین برخورد ناشایست فرزندان با والدین خود والدین هستند (هر چه باشد فرزند زیر دستشان بزرگ می شود.) باید بیشتر از اینها به حقوق فرزند بر والدین بها داد, متاسفانه برای نشان دادن بزرگی پدر و مادر, ارزش جوان و فرزند را پایین میاریم و خردشان می کنیم.

منبع عکس: سایت geeklawblog

التماس دعا.
تشکر.:Gol:

طرز صحبت با جوانان و کوچکتران یک هنر هست, حتی می توان لحن عادی را تغییر داد. جوانان زودرنج و حساس و مغرور هستند. سعی می کنم نظرم را با مثال هایی برسانم.

چرا نماز را نمی شود به فارسی خواند ؟

حکایت زیبایی از حکیم فرزانه مرحوم حاج آقا رحیم ارباب نقل شده, که خلاصه اش این هست: (البته خواندن کامل این حکایت خالی از لطف نیست. )

چند جوان تصمیم گرفتند كه نماز را به فارسى بخوانند, والدینشان نزد یكى از روحانیون آن زمان بردند و وقتى فهمید ما به زبان فارسى نماز می ‏خوانیم به طرز اهانت‏ آمیزى، ما را كافر و نجس خواند, این عمل او ما را در كارمان راسخ ‏تر و مصرتر ساخت.

عاقبت به نزد آیت الله رحیم ارباب بردند, ایشان در آغاز دستور پذیرایى از همه ما را صادر فرموده و والدین را مرخص کردند. از درس هایى از قبیل ریاضی و فیزیك و شیمى و ... مسائلى پرسیدند ، هر یك از ما که از عهده پاسخ پرسشها برنمى‏ آمد، با اظهار لطف حضرت ارباب مواجه مى ‏شد كه با لحن پدرانه‏ اى پاسخ درست را خودشان مى‏ فرمودند.

بعد از کمی صحبت فرمودند: والدین شما نگران شده ‏اند كه شما نمازتان را به فارسى مى ‏خوانید، آنها نمى ‏دانند كه من كسانى را مى ‏شناسم كه، نعوذبالله، اصلاً نماز نمى ‏خوانند.

من در جوانى مى‏ خواستم مثل شما نماز را به فارسى بخوانم، اكنون شما به خواسته دوران جوانى من لباس عمل پوشانیده‏ اید، آفرین به همت شما.

یك نفر به من جواب دهد كه بسم ‏الله الرحمن الرحیم را چگونه ترجمه كرده است.

ی

كى از ما گفت ترجمه كرده‏ ایم: به نام خداوند بخشنده مهربان.

فرمودند: گمان نكنم كه ترجمه درست بسم‏ الله چنین باشد.

در مورد «بسم» ترجمه «به ‏نام» عیبى ندارد. اما «الله» قابل ترجمه نیست زیرا اسم عَلَم (=خاص) است براى خدا و اسم عَلَم را نمى ‏توان ترجمه كرد. مثلاً اگر اسم كسى «حسن» باشد نمى ‏توان به او گفت « زیبا». درست است كه ترجمه «حسن» زیباست اما اگر به آقاى حسن بگوئیم آقاى زیبا حتماً خوشش نمى‏آید.
....

[ ایشان همینطور ادامه و مساله را به روشنی و مهربانی و لطافت بیان کردند.]

....
در آخر همگى شرمنده از ایشان عذرخواهى مى‏ كردیم و قول دادیم كه دیگر نمازمان را به فارسى نخوانیم.

فکر کنم حکایت به خوبی نشان دهنده اهمیت و شیوه صحبت با جوانان باشد. نیازی نیست در گفتن حقوق فرزند بر والدین, وظایف فرزندان را هی یادآور شویم.

برای شادی روح مرحوم ارباب یک صلوات بفرستیم.

منبع حکایت: سایت صالحین به نقل از دکتر محمد جواد شریعت

التماس دعا.:Gol:
تشکر.

مورد بعدی که برای بنده جالب بود مصاحبه فرزند حضرت آیت الله بهجت بود.

سوال) در زمينه مطالعه و استفاده از وقت، آيا آیت الله بهجت توصيه خاصّي به جوانان داشتند؟

... سئوالی که با جوانان مطرح می کرد: شما چند سالتان است؟

مثلاً می گویی بیست و پنج سالم است.

می فرمود خب شما این بیست و پنج سال روزی چه قدر پای این تلویزیون یا ... وقت گذاشتی؟

می گویی روزی من سه ساعت وقت گذاشتم اینها را دیدم.

می فرمود: اگر این سه ساعت را گذاشته بودید مثلاً فرض کنید که حالا من ابتدا(؟) می کنم زبان انگلیسی، زبان می خواندید چند تا زبان یاد می گرفته بودید؟ شما اگر زبان انگلیسی و فرانسه و آلمانی خوانده بودید، سه تا دکترا داشتید. بیست سال روزی سه ساعت!

حالا چی دارید؟ یک دکترا هم داری؟ یک دیپلم هم داری؟ پس خودت با دست خودت تمام را دور ریختی. سه تا دکترا را دور ریختی. خیلی جالب ترسیم می کرد. خیلی تمیز ...

متن کامل مصاحبه در سایت آیت الله العظمی بهجت موجود هست.

ایشان می توانستند بگویند ای جوان اگر بجای فوتبال دو رکعت نماز می خواندی برای خودت کسی شده بودی یا به جای تلویزیون بشین قرآن بخون شاید آدم شدی. این نحوه برخورد همان نتیجه ای می دهد که کوبیدن حقوق والدین بر سر جوانان و کافر خواندن جوانان(در حکایت قبلی) می دهد. همین ملایمت و نکته سنجی در نامه معروف ایشان به جوانان هم مشاهده می شود.

منبع عکس: پایگاه ازاطلاع رسانی حضرت آیت الله العظمی بهجت قدس سرّه الشریف
با تشکر.

ارزش فرزندان

فرزند شايسته دسته گلى خوشبو از گلهاى بهشت(۷)

آیه:
در مورد ارزش و جایگاه فرزند همین بس که در سوره ابراهیم (۱) پیامبر اولوالعزم خداوند در سن پیری (حدود صد سالگی) از خدا درخواست فرزند می کند.(۲)

حدیث:
امام هفتم (عليه السلام) فرمود : خوشبخت شد مردىكه نمرد تا فرزندى از خود ديد.(۳)

حدیث:
از حسن بصرى نقل شده است كه مى گفت:
فرزند بد چيزى است اگر زنده بماند رنجورم مى كند و چون بميرد مرگش ‍ بى تاب و ناتوانم مى سازد، اين سخن كه به گوش امام سجاد رسيد، فرمود: به خدا قسم دروغ گفت ! فرزند، بهترين نعمت است ؛ اگر بماند دعايى است حاضر(۴) و چون بميرد شفاعت كننده اى است كه انسان او را پيشاپيش ‍ مى فرستد.(۵)

حکایت:
در تهران قناتى حفر شد كه حفركننده آن مردى بود به نام حاج عليرضا، بيش از صد سال است كه مردم يكى از مناطق تهران از آن آب استفاده مى كنند، يكى از علماى بزرگ مى فرمود، شخصى او را به خواب ديد در باغى بزرگ كنار نهرى عظيم، به او گفت اين باغ يكى از باغهاى بهشت است و اين نهر هم نهر بهشتى، اين هر دو به مزد آن قنات به من عطا شده، ولى اى كاش برايم فرزندى بود كه يك بار « لا اله الا اللّه » مى گفت و مى مرد، كه بهره اى عظيم از اقرار او به توحيد نصيب من مى شد.(۶)

تشکر.

منابع:
۱. سوره ابراهیم آیه ۳۹ - سپاس خداى را كه با وجود سالخوردگى اسماعيل و اسحاق را به من بخشيد به راستى پروردگار من شنونده دعاست - اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى وَهَبَ لى عَلَى الْكِبَرِ اِسْمعيلَ وَ اِسْحاقَ اِنَّ رَبّى لَسَميعُ الدُّعاءِ
۲. مجمع البیان، ج 6، ص 319. نك: بغوي‌، 3/386؛ زمخشري‌، 2/381؛ قس‌: ابن‌سعد، 1(1)/ 25
۳. وسائل، ج 21، ص 357 ـ 358 - سَعِدَ اِمْرُؤٌ لَمْ يَمُتْ حَتّى يَرى خَلَفاً مِنْ نَفْسِهِ
۴. يعنى دعايش در حق والدين مستجاب است
۵. مستدرك الوسائل ، ج 15، ص 112، به نقل از دعوات راوندى .
۶. کتاب نظام خانواده در اسلام, فصل ۲۱ فرزند دارى در اسلام
۷. وسائل، ج 21، ص 357 ـ 358. اَلْوَلَدُ الصّالِحُ رَيْحانَةٌ مِنْ رَياحينِ الْجَنَّةِ.
۸. منبع عکس: سایت aufeminin

بسم الله الرحمن الرحیم

رحیمی;92192 نوشت:
کوبیدن حقوق والدین بر سر جوانان و کافر خواندن جوانان(در حکایت قبلی) می دهد.

فضيلت دختران

‏1. پيامبر خدا صلى اللّه عليه و آله: از مباركىِ زن، اين است كه فرزند نخست او، دختر باشد.
2. پيامبر خدا صلى اللّه عليه و آله: بوى فرزند، از بوى بهشت است و دختران را جز مؤمن، كسى دوست ندارد.
منبع:حكمت نامه پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله و سلم(فارسى) ،ج‏6،ص:283

در حدیث معتبر از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است که حقتعالى بردختران مهربانتر است از پسران و هر مردیکه منادى برسناند بزنیکه با او خویشى داشته باشد و محرم او باشد خدااو را در قیامت شاد گرداند و حضرت صادق علیه السلام فرمود که دختران حسناتند و پسران نعمتند و خدا بر حسنه ثواب میدهد و از نعمت سؤ ال میکند.

آنحضرت یکى از اصحاب خود را فرمود که شنیده ام دخترى بهمرسانیده و نمیخواهى او را چه ضرر دارد بتو؟ گلى است بو میکنى او را روزیش برخداست و حضرت رسول پدر دختران بود.:Gol:

در حدیث دیگر فرمود که حضرت ابراهیم از پروردگار خود که سئوال کرد دخترى او را روزى کند که بعد از مرگ بر او گریه کند فرمود که هر که آرزوى مرگ دختران کند و بمیرند ثواب نداشته باشد و در قیامت نزد خدا عاصى باشد.

در حدیث صحیح دیگر ازآنحضرت منقول است که هر که سه دختر یا سه خواهر را نفقه دهد او را بهشت واجب میشود بعد از آن فرمود که هر که دو تا یا یکى را هم نفقه دهد بهشت او را واجب شود.

از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است فرزند صالح گلیست از گلهاى بهشت و فرمود که از سعادت آدمى فرزند صالح است و فرمود که فرزند بسیار بهم رسانید که من ببسیارى شما در قیامت مباهات خواهم کرد.

حضرت امیرالمؤ منین فرمود بیمارى اى که بفرزند برسد کفاره پدر و مادر او است .

در حدیث صحیح منقول است که روزى جبرئیل نازل شد و حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم فرمود دو طفل ما آزار داشتند و بگریه ایشان متاءذى شدیم جبرئیل گفت که یا محمد حق تعالى براى فرزندان شما شیعه چند برانگیزد که چون اطفان ایشان گریه کنند تا هفت سال گریه ایشان لااِلهَ اِلاّ اللّهُ باشد و چون هفت سال بگذرد گریه ایشان طلب آمرزش باشد براى پدر و مادر پس چون بحد بلوغ برسند پدر و مادر در ثواب ایشان شریک باشند و در گناهشان شریک نباشند.

از حضرت رسول منقول است که زن از روزیکه حامله میشود تا وضع حملش میشود تا فرزند را از شیر باز میگیرد مثل ثواب کسى دارد که در سر حد کافران مرابطه نماید و دفع ایشان از مسلمانان کند و اگر در این مابین بمیرد ثواب شهیدان را دارد.

در حدیث صحیح از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است که عیسى بقبرى گذشت که صاحبش را عذاب میکردند پس در سال دیگر بهمان قبر گذشت صاحبش را عذاب نمیکردند، از آنحال سئوال کرد از پروردگار خود وحى باو رسید که در این سال فرزند شایسته از او بحد بلوغ رسید و راهى را اصلاح کرد و یتمى را جا داد باین سبب او را بکرده فرزندش آمرزیدم پس حضرت فرمود میراثى که از براى خدا از بنده میماند فرزندیست که بعد از او عبادت خدا کند.

در روایت دیگر منقول است که کسیکه بى فرزند بمیرد گویا هرگز در میان مردم نبوده است و کسیکه بمیرد فرزندى از او بماند گویا نمرده است .

قابل توجه کسانی که فرزند دختر دارند علی الخصوص پدرها

نگاه به محبت به دختر و دست کشیدن به سر او و بوسیدن پیشانی او کفاره گناهان عظیم است و باعث جلای روح و جذب نفحات رحمانیه و ایجاد بسط بسیط دائم

سلام و خدا قوت به همه دوستانی که در این بحث شرکت نمودند:

میدانید یکی از حقوق فرزندان که بر عهده پدر و مادر است،علم آموختن خود آنهاست؟

یعنی اینکه پدر ومادر برای اینکه بتوانند به تربیت فرزند بپردازند باید به قدر لازم
علوم و فنون انسان سازی را بیاموزند.

پس : سواد داشتن پدر و مادر جزء حقوق فرزندان است.

امیر المومنین علیه السلام می فرمایند:

اَلْعِلْمُ ینْجِیکَ، الْجَهْلُ یرْدِیکَ؛ دانش، تو را رستگار می‌سازد و نادانی [تو را] تباه می‌گرداند.

آموختن قرآن و به روایتی آمختن سوره حمد نیز تاکید فراوان شده است

آذر بانو;91729 نوشت:
بنده خودم اینجور وقت ها به یاد دعای امام سجاد علیه السلام برای پدر و مادر می افتم که واقعاً زیباست.

حضرت در بخشی از این دعا می فرمایند :

اللّهُمّ وَ مَا تَعَدّيَا عَلَيّ فِيهِ مِنْ قَوْلٍ، أَوْ أَسْرَفَإ؛ عَلَيّ فِيهِ مِنْ فِعْلٍ، أَوْ ضَيّعَاهُ لِي مِنْ حَقّ‏ٍ، أَوْ قَصّرَا بِي عَنْهُ مِنْ وَاجِبٍ فَقَدْ وَهَبْتُهُ لَهُمَا، وَ جُدْتُ بِهِ عَلَيْهِمَا وَ رَغِبْتُ إِلَيْكَ فِي وَضْعِ تَبِعَتِهِ عَنْهُمَا، فَإِنّي لَا أَتّهِمُهُمَا عَلَى نَفْسِي، وَ لَا أَسْتَبْطِئُهُمَا فِي بِرّي، وَ لَا أَكْرَهُ مَا تَوَلّيَاهُ مِنْ أَمْرِي يَا رَبّ.
فَهُمَا أَوْجَبُ حَقّاً عَلَيّ، وَ أَقْدَمُ إِحْسَاناً إِلَيّ، وَ أَعْظَمُ مِنّةً لَدَيّ مِنْ أَنْ أُقَاصّهُمَا بِعَدْلٍ، أَوْ أُجَازِيَهُمَا عَلَى مِثْلٍ، أَيْنَ إِذاً يَا إِلَهِي طُولُ شُغْلِهِمَا بِتَرْبِيَتِي وَ أَيْنَ شِدّةُ تَعَبِهِمَا فِي حِرَاسَتِي وَ أَيْنَ إِقْتَارُهُمَا عَلَى أَنْفُسِهِمَا لِلتّوْسِعَةِ عَلَيّ‏
هَيْهَاتَ مَا يَسْتَوْفِيَانِ مِنّي حَقّهُمَا، وَ لَا أُدْرِكُ مَا يَجِبُ عَلَيّ لَهُمَا، وَ لَا أَنَا بِقَاضٍ وَظِيفَةَ خِدْمَتِهِمَا، فَصَلّ عَلَى مُحَمّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَعِنّي يَا خَيْرَ مَنِ اسْتُعِينَ بِهِ، وَ وَفّقْنِي يَا أَهْدَى مَنْ رُغِبَ إِلَيْهِ، وَ لَا تَجْعَلْنِي فِي أَهْلِ الْعُقُوقِ لِلْ‏آبَاءِ وَ الْأُمّهَاتِ يَوْمَ تُجْزَى كُلّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ وَ هُمْ لَا يُظْلَمُونَ.

بار خدايا

هر تندروى كه در گفتار با من كرده‏اند، يا هر زياده روى و رفتار بی جایی كه درباره من روا داشته‏اند، يا هر حق كه از من فرو گذاشته‏اند، يا هر وظيفه كه در انجامش درباره من كوتاهى كرده‏اند،

پس من آن را به ايشان بخشيدم، و آن را وسيله احسان درباره ايشان ساختم، و از تو مى‏خواهم كه بار وبال آن را از دوش ايشان فرو گذارى،

زيرا كه من نسبت به خود گمان بد به ايشان نمى‏برم، و ايشان را در مهربانى نسبت به خود مسامحه كار نمى‏دانم، و از آنچه درباره‏ام انجام داده‏اند ناراضى نيستم

اى پروردگار من

زيرا كه رعايت حق ايشان بر من واجب‏تر، و احسانشان به من قديم‏تر، و نعمتشان نزد من بزرگتر از آن است كه ايشان را در گرو عدالت كشم، يا نسبت به ايشان معارضه به مثل كنم

و گر نه اى خداى من طول اشتغال ايشان به پرورش من، و شدت رنجشان در پاس داشتنم چه خواهد شد؟

و تنگى و عسرتى كه در راه رفاه من تحمل كرده‏اند كجا بشمار خواهد آمد؟

هيهات!

ايشان نمى‏توانند حق خود را از من استيفاء كنند و من نمى‏توانم حقوقى را كه بر ذمه من دارند تدارك كنم، و وظيفه خدمت ايشان را بجا آورم

پس بر محمد و آل او رحمت فرست، و مرا اعانت كن، اى بهترين كسى كه از او مدد طلبيده مى‏شود، و مرا توفيق ده، اى راهنماينده‏تر كسى كه به او روى آورده مى‏شود، و در آن روز كه همه نفوس را بدون آن كه ستم كرده شوند جزا مى‏دهى، مرا در زمره كسانى كه پدران و مادران خود را خوار مى‏دارند قرار مده.

آمین

بخشی از دعای بیست و چهرم صحیفه سجادیه

چه دعای زیبایی

خدا خیرتون بده که دعا رو قرار دادید

موضوع قفل شده است