روش صحيح استخاره

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روش صحيح استخاره

با سلام خدمت دوستان گل:Gol:
ازتون يه سوال داشتم شايد هم يه راهنمايي باشه:
روش درست استخاره رو بم بگين.............
آيا اصلا اين كار درسته؟موردي نداره براي شروع كار؟
اصلا اولين نفري كه مياد داخل تاپيك اگه بلده يكه براي من استخاره كنه لطفا::Ghamgin:حياتيه

سلام و درود :Gol:

فکر کنم این تاپیک ها مفید باشد
:ok:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=9757

و

http://www.askdin.com/showthread.php?t=4094

علی یارتان:Gol:

سلام بر دوست گرامی و محترم ابتدا قبول زحمت فرموده تاپیک های زیر را بخوانید اگر جواب نگرفتید در خدمتیم :

و البته تاپیک دیگری در این آدرس ایجاد شده بود که ظاهراَ لود نمی شود که امیدواریم مدیر اجرایی محترم بررسی بفرمایند .

http://w.w.w.askdin.com/showthread.php?p=16872

و من الله التوفیق:Gol:

استخاره بی وضو هم میشه؟

تو مفاتیح ننوشته وضو میخواد یانه.

معناي استخارهاستخاره به معناي درخواست و طلب خير است و اين درخواست وقتي از خداوند متعال طلب شود، خود نوعي دعا و توجه به ذات اقدس است. در كتب حديثي شيعه و سني به حد تواتر از معصومين ـ عليهم السّلام ـ روايت شده كه استخاره نوعي دعا در موقع ترديد در امري كه داراي وجوه متعدد است و يا ترديد در انجام دادن و انجام ندادن امري وارد مي باشد كه در اين حال انسان طلب خير و صلاح از خدا مي كند. و در واقع انسان از خداوند مي‌خواهد كه آنچه به خير و صلاح او است در دل او اندازد و تصميمش را بدان استوار دارد و آن را برايش ميسّر و ممكن سازد.(1)

شرايط و مواقع استخاره:در تفكرات اسلامي، عقل به عنوان نعمت بزرگي كه خداوند متعال به بشر ارزاني داشته، مطرح است. و انسان با چراغ عقل مي‌تواند خيلي از راه‌هاي تاريك زندگي را به سهولت طي كند. هر كس كه چراغ عقل را در خود فروزان نگه داشت دنيا و آخرت او روشن و پرفروغ است. در قرآن كريم سفارش زيادي به باروري عقل شده است، به طوري كه بدترين موجودات، آنهايي معرفي شده‌اند كه انديشه‌گر نيستند: إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِنْدَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُكْمُ الَّذِينَ لا يَعْقِلُونَ(2) بدترين جنبندگان كساني هستند كه تعقّل و انديشه نمي‌كنند.
اساساً يكي از علل مهم بعثت پيامبران نيز همين بوده است كه عقل‌هاي آدميان را شكوفا سازند و دفينه‌هاي آن را استخراج كنند. چنان كه امام علي ـ عليه السّلام ـ مي‌فرمايد: «و يثيرُوا لهُم دَفائنَ العُقول».(3) پيامبران آمدند تا گنج‌هاي پنهاني عقلها را آشكار سازند. خلاصه اين كه تار و پود فرهنگ و باورهاي ديني ما با تعقّل و انديشه ورزي در هم تنيده شده است، به طوري كه هيچ روزنه‌اي را براي ورود عوامل انديشه‌سوز، باقي نگذاشته است.
باز در اعتقادات اسلامي به عواملي كه در تصميم سازي خردمندانه دخيلند و عقل را در حقيقت‌يابي و شفاف انديشي، مدد مي‌رسانند تأكيد فراوان شده است كه مهم‌ترين آنها «مشورت» است. مشورت كه همان «انديشة جمعي» است بسياري از گره‌هاي كور را كه عقل فردي، قادر به گشودن آنها نيست به راحتي مي‌گشايد و بر نقاط تاريك، نور مي‌تاباند. حضرت علي ـ عليه السّلام ـ مي‌فرمايد: «لا ظهيرَ كَالمُشاورة».(4) هيچ پشتيبان و عامل دلگرمي مانند مشاوره نيست.
مشورت ادراك و هوشياري دهد
عقلها مر عقل را ياري دهد(5)
امّا بسيار اتفاق مي‌افتد كه پس از تفكر و مشورت، باز هم ترديد باقي مي‌ماند و توان تصميم قاطع را در خود نمي‌بينيم، در اين هنگام، و در اين حالت شكّ و دودلي، عقل و شرع توصيه مي‌كنند كه به مشورتي ديگر دست بزنيم. ولي اين بار با عقل بي‌نهايت و آگاه مطلق و خداوندگار هستي. همو كه بر نيك و بد بندگان، آگاه است و خير همگان را مي‌خواهد و ما با اين كار طلب خير و صلاح از خدا مي‌كنيم و دست نياز به درگاه او برده و دعا مي‌كنيم و طالب صلاح و سعادت و خير خود هستيم و خداوند هم به مقتضاي حكمت و عظمت و بزرگي خود، دست ما را مي‌گيرد.(6)
و لذا در استخاره به چند مطلب بايد توجه داشت. اول اين كه ما كار را واگذار به خدا كرده‌ايم و صلاح و خيركارها را از او طلب مي‌كنيم:‌ وَ أُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَي اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبادِ(7) تفويض مي‌كنم كارم را به خداوند تعالي همانا او بندگان خود را مي‌بيند.
نكته دوم اين كه، استخاره كننده نبايد نفع ظاهري و آشكار موضوع را در نظر گرفته باشد، بلكه به نفس استخاره و نتايج پنهان آن توجه كند، يعني در واقع طلب خير از خداي متعال نموده است نه محاسن ظاهري آن امر، بنابراين چه بسا ممكن است پاسخ استخاره در امري بد باشد، ولي نفع ظاهري داشته و استخاره كننده غافل از عاقبت و پايان كار باشد، لذا او نفع ظاهري را ديده و شايد در بدي پاسخ استخاره ترديد نمايد، در حالي كه در حقيقت خير او در آن بوده است.(8)
قرآن كريم مي‌فرمايد: «چه بسا از كاري كراهت داريد كه خير و خوبي شما در آن است و چه بسا چيزي را دوست داريد كه شرّ و بدي شما در آن است به درستي كه خداوند مي‌داند و شما نمي‌دانيد.(9)
بزرگان دين و علماي شيعه دربارة استخاره مباحث متعدد و گسترده‌اي داشته‌اند و اصل استخاره را همه قبول دارند و مي‌فرمايند: استخاره همان طلب خير و سعادت از خدا كردن است.
مرحوم آيت الله دستغيب مي‌فرمايد: استخاره يعني طلب خير از خدا كردن. يعني پروردگارا من حيرانم و نمي‌دانم اين كار، مورد رضايت توست يا نه، تو خود رضاي خويش را برايم پيش آور. و صلاح و مصلحت مرا جاري ساز و مرا از ترديد رهايم كن.(10)
خلاصه اين كه استخاره در جائي است كه انسان از طريق تعقل و مشورت به جائي نرسد و براي طلب خير و رفع ترديد با خداوند مشورت كرده و خير و صلاح خود را از او جويا مي‌شود و اين كار بسيار ممدوح و جزء سيرة بزرگان دين بوده است.
البته براي اگاهي از چگونگي استخاره وارد شده در شرع به كتابهاي نگاشته شده دراين موضوع ، ازجمله مفاتيح الجنان مراجعه كنيد.

پاورقی:
1. حسيني دشتي . سيد مصطفي . معارف و معاريف . ج 2 . ص 133 . چاپ دانش . 1376 .
2. انفال:22 .
3. نهج البلاغه . خطبه اول . ترجمه شهيدي . سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامي . 1368 .
4. همان . كلمات قصار . ش 54 .
5. مثنوي . ‌دفتر اول .
6. طريقه‌دار . ابوالفضل . استخاره و تفأل . ص 14 ـ 15 . مركز انتشارات مركز تبليغات اسلامي حوزه علميه قم . 1377 .
7. غافر:44 .
8. مجلسي . محمد باقر . مفاتح الغيب . ص 31 ـ 33 . انتشارات فوژان . 1374 .
9. بقره:216 .
10. به نقل از طريقه‌دار . ابوالفضل . استخاره و تفأل . ص 93 . مركز انتشارات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم . 1377 .

هست هستی;157601 نوشت:
تو مفاتیح ننوشته وضو میخواد یانه.

شارع النجاة في أحكام العبادات، ص: 284‌

وضو از براى استخاره- در جميع انواع استخارات- مستحب است.

یا رحیم

ببخشید یک سوال در مورد استخاره از روحانیونی که در سایت استخاره می گیرند دارم،

اینکه وقتی با قرآن استخاره می گیرید فقط به آیه ی اول از سمت راست قرآن توجه می کنید؟ و اگر غیر از اینه لطف کنید کمی درباره ی کیفیت استخاره با قرآن توضیح بدید؟

با تشکر

سلام
دو تا سوال داشتم:
1- من شنیدم استخاره برای انجام هرکاری درست نیست...
مثلا بیایم و برای هر کار کوچیکی استخاره کنیم! همینطوره؟
2- اگه برای یه امری استخاره کردیم و بد بود... بعد با یه فاصله زمانی(مثلا چند هفته) برای همون امر مجددا استخاره کردیم و خوب بود، باید چیکار کنیم؟ آخه یه همچین چیزی برای کسی پیش اومده بود! حکم چیه؟

[="Tahoma"][="Navy"]

مشتی خاک;331753 نوشت:
اینکه وقتی با قرآن استخاره می گیرید فقط به آیه ی اول از سمت راست قرآن توجه می کنید؟ و اگر غیر از اینه لطف کنید کمی درباره ی کیفیت استخاره با قرآن توضیح بدید؟

سلام علیکم
استخاره روشهای مختلفی دارد، یکی از روشهای استخاره همین است که شما بدان اشاره نمودید.
بقیع غریب;331771 نوشت:
دو تا سوال داشتم: 1- من شنیدم استخاره برای انجام هرکاری درست نیست... مثلا بیایم و برای هر کار کوچیکی استخاره کنیم! همینطوره؟

همینطور است. استخاره بعد از تعقل و مشورت است و در اموری باید صورت پذیرد که بین دو امر خیر، مردد شده باشیم.
بقیع غریب;331771 نوشت:
2- اگه برای یه امری استخاره کردیم و بد بود... بعد با یه فاصله زمانی(مثلا چند هفته) برای همون امر مجددا استخاره کردیم و خوب بود، باید چیکار کنیم؟ آخه یه همچین چیزی برای کسی پیش اومده بود! حکم چیه؟

اولا باید به همان استخاره اولی ترتیب اثر داد. در ثانی اگر کسی نخواست یا نتوانست به استخاره اول عمل کند، می تواند صدقه ای بدهد و دوباره استخاره کند. البته باید به این نکته توجه داشت که وقتی قصد انجام کاری را داریم و می خواهیم آن کار را بکنیم، دیگر نیازی به استخاره نیست، چون بعضی اوقات دیده شده، افرادی آنقدر استخاره می گیرند تا جواب، آنچه که می خواهند بشود. این استخاره صحیح نیست، اگر می خواهد آن کار را بکند، پس انجام دهد، دیگر چرا استخاره می گیرد؟! استخاره برای مواقعی است که انسان دو دل شده است، نه جایی که می خواهد عمل کند، در چنین مواقعی جای استخاره نیست و جوابِ صحیح داده نمی شود.[/]

نقل قول:

نقل نوشته اصلی توسط : مشتی خاکاینکه وقتی با قرآن استخاره می گیرید فقط به آیه ی اول از سمت راست قرآن توجه می کنید؟ و اگر غیر از اینه لطف کنید کمی درباره ی کیفیت استخاره با قرآن توضیح بدید؟

سلام علیکم
استخاره روشهای مختلفی دارد، یکی از روشهای استخاره همین است که شما بدان اشاره نمودید.

یعنی اگر کسی تفسیر استخاره رو ازتون خواست فقط به آیه ی اول اتکا می کنید یا از آیه های بعدی اون هم کمک می گیرید؟؟؟

با تشکر

[="darkgreen"]هوالعالم

پیرو یا خلاصه مطلب دوستان

اصل کیفیت استخاره رو زمانی میتونید ببینید و قبول کنید که
با طی مراحل و اقدامات لازم برای حل مساله یا مشکل به نتیجه مطلوب نرسیده باشید

و ازینرو دروناً و عمیقاً به ناتوانی خود در برابر حکمت و درایت خداوند معترف باشید
یعنی خاشع و خاضع از او طلب مشورت کنیم .

هر بار که واقعا به این مرحله میرسیم درس جدیدی میگیریم و ...

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

مشتی خاک;333003 نوشت:
یعنی اگر کسی تفسیر استخاره رو ازتون خواست فقط به آیه ی اول اتکا می کنید یا از آیه های بعدی اون هم کمک می گیرید؟؟؟

باسلام
اگر منظور روشن نشود، از آیات قبل و بعد هم استفاده می کنیم.[/]

[="arial"][="blue"]روش استخاره با قرآن و تسبيح چگونه است؟ چه زماني براي استخاره گرفتن بهتر است؟
[/]استخاره به تسبيح و قرآن صحيح است و هر كس خودش مي تواند استخاره كند.
[="red"]استخاره با تسبيح:
[/]از مرحوم شيخ بهايي نقل شده كه گفت: از اساتيدمان شنيديم كه شفاهاً از حضرت حجت ـ عجل الله فرجه الشريف ـ نقل شده كه استخاره با تسبيح چنين است: تسبيح را به دست گير و سه بار بر محمد و آل او صلوات فرست و سپس يك مشت از تسبيح جدا كن و دو دانه دو دانه بشمار. اگر در انتها يكي ماند، آن كار را انجام ده و اگر دو تا ماند انجام مده.
[="red"]استخاره به قرآن:
[/]از حضرت رسول(ص) روايت شده كه چون به قرآن استخاره كني، سه بار قل هو الله احد بخوان و سه بار بر محمّد و آل او صلوات فرست و سپس بگو: "اللّهم تفألّت بكتابك و توكّلت عليك فارني من كتابك ما هو مكتوب من سرّك المكنو]ن في غيبك" آن گاه قرآن را مي‌گشايي و مطلب خود را در سطر اول صفحه دست راست مي بيني.(1) البته كسي با قرآن استخاره مي كند، بايد معني قرآن را بلد باشد و آيات را بفهمد تا مطلبش را از قرآن استفاده كند.
مرحوم شيخ عباس قمي درحاشيه مفاتيح الجنان گفته بنا به مشهور ساعاتي از ايام هفته براي استخاره با قرآن خوب است، گر چه در اين باره حديثي ازاهل بيت(ع) يافت نشده است: روز شنبه تا وقت ناهار و پس از ظهر تا عصر . روز يكشنبه از صبح تا ظهر و از عصر تا مغرب. روز دوشنبه از صبح تا طلوع آفتاب، و پس از ناهار تا ظهر، و از عصر تا وقت عشا. روز سه‌شنبه از وقت ناهار تا ظهر، و پس از عصر تا وقت نماز عشا. روز چهارشنبه از صبح تا ظهر و پس از عصر تا وقت عشا. روز پنج‌شنبه از صبح تا طلوع آفتاب و پس از ظهرتا نماز عشا روز جمعه از صبح تا طلوع آفتاب و بعد از ظهر تا عصر.(2)

سلام. سوالی واقعا فوری دارم. متاسفانه چند روز پیش متوجه شدم همسرم با خانمی در محل کار خود روابط خارج از خانواده برقرار کرده است. من و همسرم و تمام خانواده هایمان بسیار مذهبی و اهل نماز و روزه و حجاب هستیم و برملا شدن این موضوع با توجه به موقعیت ایشان و نیز نحوه زندگی و ظاهر آن خانم برای همسرم بسیار بسیار گران تمام می شود. هم اکنون من دو راه بیشتر در پیش ندارم. یا موضوع را با همسرم و خانواده اش مطرح کنم و از او توضیح بخواهم یا اینکه صبر کنم و سعی کنم راههای غیر مستقیم برای حل این موضوع پیدا کنم. از یکی از افراد معتبر فامیل برای این دو راه استخاره خواستم و بدیهی است که اصلا به ایشان نیتم را نگفتم. ایشان تفسیر کلی کردند اما احساس می کنم برای تصمیم گیری بهتر باید کسی این آیات را تفسیر کند که از اصل موضوع آگاه است. ممکن است در این باره کمکم کنید؟
اولین استخاره با نیت اینکه موضوع را برملا کنم: سوره اسراء آیه 46:
وَجَعَلْنَا عَلَى قُلُوبِهِمْ أَكِنَّةً أَن يَفْقَهُوهُ وَفِي آذَانِهِمْ وَقْرًا وَإِذَا ذَكَرْتَ رَبَّكَ فِي الْقُرْآنِ وَحْدَهُ وَلَّوْاْ عَلَى أَدْبَارِهِمْ نُفُورًا

دومین استخاره با نیت اینکه صبر کنم و راههای غیر مستقیم شرعی و منطقی را امتحان کنم(از سرکتاب باز کردن و به دنبال رمالها رفتن بیزارم):
سوره انبیا آیه 104: يَوْمَ نَطْوِي السَّمَاء كَطَيِّ السِّجِلِّ لِلْكُتُبِ كَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِيدُهُ وَعْدًا عَلَيْنَا إِنَّا كُنَّا فَاعِلِينَ

سوالم این است: از ظاهر استخاره ام بر می آید که نباید موضوع را علنی فاش کنم چرا که با لجبازی روبرو خواهم شد و مشکل را بدتر خواهد کرد. اما در مورد استخاره دوم آیا صبر من موضوع را بدتر خواهد کرد یابهتر؟ (با توجه به ظاهر آیه شریفه که می فرماید طومار آسمانها را در هم می پیچیم). پیچیدن طومار آسمان و قیامت را باید نشانه بدی بدانم یا نشانه اینکه با صبر من خداوند خودش موضوع را حل و فصل خواهد کرد؟ در صورتی که وقوع قیامت را نشانه بدی بدانم انتخاب من بین بد و بدتر خواهد بود اما در حالت دوم صبرم ان شاءالله جواب خواهد داد. ضمنا آیا می توان با توجه به آیه های قبل و بعد استخاره دوم، آن را تعبیر به خیر کرد؟ ( با توجه به اینکه در آیه 103 می فرماید این روزی است که مومنان منتظرش بودند و نیز در آیه 105 صالحان را وارث زمین می خواند). من این سوال را از شخصی که برایم استخاره کرده بود پرسیدم و ایشان گفتند که به هیچ وجه نباید به آیات قبل و بعد توجه کنم و حتی اگر آیه ای از نیمه در ابتدای صفحه آمده باشد نباید به قبل آن بازگشت. خواهش می کنم اگر برایتان امکان دارد مرا راهنمایی کنید یا حداقل به جایی معرفی کنید که بتوانم پاسخ سوالم را بگیرم. پیشاپیش ممنونم.

سلام استخاره با تسبیح رو میشه به من بگین

[="Tahoma"][="Navy"]

mahshid20;336682 نوشت:
سلام. سوالی واقعا فوری دارم. متاسفانه چند روز پیش متوجه شدم همسرم با خانمی در محل کار خود روابط خارج از خانواده برقرار کرده است. من و همسرم و تمام خانواده هایمان بسیار مذهبی و اهل نماز و روزه و حجاب هستیم و برملا شدن این موضوع با توجه به موقعیت ایشان و نیز نحوه زندگی و ظاهر آن خانم برای همسرم بسیار بسیار گران تمام می شود. هم اکنون من دو راه بیشتر در پیش ندارم. یا موضوع را با همسرم و خانواده اش مطرح کنم و از او توضیح بخواهم یا اینکه صبر کنم و سعی کنم راههای غیر مستقیم برای حل این موضوع پیدا کنم. از یکی از افراد معتبر فامیل برای این دو راه استخاره خواستم و بدیهی است که اصلا به ایشان نیتم را نگفتم. ایشان تفسیر کلی کردند اما احساس می کنم برای تصمیم گیری بهتر باید کسی این آیات را تفسیر کند که از اصل موضوع آگاه است. ممکن است در این باره کمکم کنید؟ اولین استخاره با نیت اینکه موضوع را برملا کنم: سوره اسراء آیه 46: وَجَعَلْنَا عَلَى قُلُوبِهِمْ أَكِنَّةً أَن يَفْقَهُوهُ وَفِي آذَانِهِمْ وَقْرًا وَإِذَا ذَكَرْتَ رَبَّكَ فِي الْقُرْآنِ وَحْدَهُ وَلَّوْاْ عَلَى أَدْبَارِهِمْ نُفُورًا دومین استخاره با نیت اینکه صبر کنم و راههای غیر مستقیم شرعی و منطقی را امتحان کنم(از سرکتاب باز کردن و به دنبال رمالها رفتن بیزارم): سوره انبیا آیه 104: يَوْمَ نَطْوِي السَّمَاء كَطَيِّ السِّجِلِّ لِلْكُتُبِ كَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِيدُهُ وَعْدًا عَلَيْنَا إِنَّا كُنَّا فَاعِلِينَ سوالم این است: از ظاهر استخاره ام بر می آید که نباید موضوع را علنی فاش کنم چرا که با لجبازی روبرو خواهم شد و مشکل را بدتر خواهد کرد. اما در مورد استخاره دوم آیا صبر من موضوع را بدتر خواهد کرد یابهتر؟ (با توجه به ظاهر آیه شریفه که می فرماید طومار آسمانها را در هم می پیچیم). پیچیدن طومار آسمان و قیامت را باید نشانه بدی بدانم یا نشانه اینکه با صبر من خداوند خودش موضوع را حل و فصل خواهد کرد؟ در صورتی که وقوع قیامت را نشانه بدی بدانم انتخاب من بین بد و بدتر خواهد بود اما در حالت دوم صبرم ان شاءالله جواب خواهد داد. ضمنا آیا می توان با توجه به آیه های قبل و بعد استخاره دوم، آن را تعبیر به خیر کرد؟ ( با توجه به اینکه در آیه 103 می فرماید این روزی است که مومنان منتظرش بودند و نیز در آیه 105 صالحان را وارث زمین می خواند). من این سوال را از شخصی که برایم استخاره کرده بود پرسیدم و ایشان گفتند که به هیچ وجه نباید به آیات قبل و بعد توجه کنم و حتی اگر آیه ای از نیمه در ابتدای صفحه آمده باشد نباید به قبل آن بازگشت. خواهش می کنم اگر برایتان امکان دارد مرا راهنمایی کنید یا حداقل به جایی معرفی کنید که بتوانم پاسخ سوالم را بگیرم. پیشاپیش ممنونم.

باسلام و احترام
استخاره در این جور کارها اصلا درست نیست و طبق فرمایش خداوند متعال، باید در این امور با اهل خبره، مشورت نمود و طبق عقل و استدلال پیش رفت.
و السلام[/]

جناب بصیر از شما بسیار ممنونم.

[="Tahoma"][="Navy"]

mohamad hamzeh;336762 نوشت:
سلام استخاره با تسبیح رو میشه به من بگین

باسلام و عرض ادب
علامه حلی در منهاج الصلاح نوعی از استخاره را که امام زمان (عج) شرح و توضیح داده است، این گونه بیان می کند و در کتاب نجم الثاقب و مستدرک الوسائل و وسائل الشیعه این گونه آمده است که: از امام زمان(عج) در مورد چگونگی استخاره و آداب آن سؤال شد و آن حضرت در مورد استخاره با تسبیح نوشتند:
شخصی که قصد استخاره دارد، سوره ی حمد را ده مرتبه بخواند و اگر بخواهد کمتر کند سه دفعه بخواند و اگر باز هم خواست کمت کند حداقل یک مرتبه بخواند، سپس سوره قدر را ده مرتبه بخواند و سپس این دعا را که در ذیل می آید، سه مرتبه بخواند:

«اللهم انی استخیرک لعلمک بعواقب الامور و استشیرک لحسن ظنی بک فی المامول و المحذور، اللهم ان کن الامر الفلانی قد نیطت بالبرکة اعجازه و بوادیه و حفت بالکرامة ایامه و لیالیه فخرلی فیه خیرة ترد شموسه ذلولا تقعض ایامه سروراً، اللهم إما أمر فأء تمر و إما نهی فانتهی، اللهم انی استخیرک برحمتک خیرة فی عافیة.»(البلد الامین و الدرع الحصین، ص 160)

«پروردگارا! اگر این کار که من می خواهم انجام دهم، از کارهایی است که جوانب گوناگون آن به برکت اتصال دارد و روز و شبش پر از کرامت و خوش بختی است، پس طوری برای من تکلیف معین کن که آفتاب سعادت، فرمان بر و نرم خو سوی من آید.
پروردگارا! در تکلیفی که برایم با استخاره مشخص می کنی، اگر امر باشد، اطاعت خواهم نمود و اگر نهی باشد از آن کار دوری خواهم جست. پروردگارا! من در این استخاره با امید به رحمت تو، از تو خیر و برکت گوار می خواهم.»

پس از خواندن این دعا قطعه ای از دانه های تسبیح را در مشت خود قرار می دهد و نیت می کند و آن مقدار که در مشت قرار گرفت را می شمارد، اگر زوج بود اشاره به امر کردن به انجام کار است و اگر فرد بود، اشاره بر ترک آن کار و عدم انجام آن است.

[/]

سلام

فرض کنید برای کاری که به دو نفر ربط دارد(مثلا معامله یا ازدواج و امثال اینها)، یکی از طرفین استخاره بگیرد، آیا استخاره برای هر دو طرف یک نتیجه رو داره؟ یعنی اگه یه نفرشون استخاره گرفت و خوب بود، برای هر دو نفر خوب هست یا برای همون شخصی که مردد بوده و استخاره کرده؟
آیا درسته مثلا فکر کنیم در اصل اون شخص برای خودش استخاره گرفته، یعنی میخواسته ببینه خیرش در انجام این کار هست یا نه. و شاید خیر و صلاح نفر دوم در این کار نباشه!

یا فرض کنیم یکی از طرفین استخاره بگیره و نتیجه بد باشه ولی طرف دوم مصمم در انجام کار باشه و نیازی به استخاره نداشته باشه، آیا میشه این نتیجه رو گرفت که انجام کار برای هر دو نفر بد هست؟

یه دوستی به من گفت استخاره کردن نه این است که قرآن رو باز کنی و اولین آیه از صفحه که باز کردی رو پیش خودت تفسیر کنی استخاره کردن یعنی طلب خیر کردن از خداوند مهربون برای هر کاری. برای همین هر وقت موندی که کاری رو که میخوای انجام بدی به صلاح و مصلحت هست دو رکعت نماز مانند نماز صبح بخوان و پس از سلام نماز 100 مرتبه بگو "استخیر بالله".

انشاءالله بهترین خیرا در سرنوشت دوستان باشه:Doaa:

تندیس;392839 نوشت:
فرض کنید برای کاری که به دو نفر ربط دارد(مثلا معامله یا ازدواج و امثال اینها)، یکی از طرفین استخاره بگیرد، آیا استخاره برای هر دو طرف یک نتیجه رو داره؟ یعنی اگه یه نفرشون استخاره گرفت و خوب بود، برای هر دو نفر خوب هست یا برای همون شخصی که مردد بوده و استخاره کرده؟

باسلام
استخاره هر کس، برای خودش حجت است و برای دیگری تجویز نمی شود.

تندیس;392839 نوشت:
یا فرض کنیم یکی از طرفین استخاره بگیره و نتیجه بد باشه ولی طرف دوم مصمم در انجام کار باشه و نیازی به استخاره نداشته باشه، آیا میشه این نتیجه رو گرفت که انجام کار برای هر دو نفر بد هست؟

استخاره ی هر کس فقط برای خودش حجت می باشد.

ورود ممنوع;392872 نوشت:
یه دوستی به من گفت استخاره کردن نه این است که قرآن رو باز کنی و اولین آیه از صفحه که باز کردی رو پیش خودت تفسیر کنی استخاره کردن یعنی طلب خیر کردن از خداوند مهربون برای هر کاری. برای همین هر وقت موندی که کاری رو که میخوای انجام بدی به صلاح و مصلحت هست دو رکعت نماز مانند نماز صبح بخوان و پس از سلام نماز 100 مرتبه بگو "استخیر بالله".

باسلام
درست است، اصل استخاره به معنی طلب خیر کردن از خداست. که این نوع استخاره را در همه حال باید برای همه ی کارهایمان داشته باشیم. اما گاهی در امور، بین دوراهی باقی می مانیم که عقل هم نمی تواند با مشورت پاسخ قانع کننده ای به انسان بدهد، استخاره ی اصطلاحی با قرآن، در این مواقع به کار می رود.
موضوع قفل شده است