تصویری از امام علی(ع) و تایید مراجع!!

تب‌های اولیه

62 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تصویری از امام علی(ع) و تایید مراجع!!

سلام

داشتم تاپیکی رو میخوندم که تصویری را گذاشته بودن که تصویر امام علی (ع)و ادعا میشد بعضی مراجع هم تاییدش کردن کسی در این مورد چیزی شنیده و اگر شایعه هست بفرمایید تا جلوش گرفته بشه تو تاپیک هایی که دیدم :Gol::Gol::Gol:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نقل قول :

با سلام

سوال:

در برخى از منازل و معابر عمومى و فیلمهاى موجود، تمثال و عکسهاى منسوب به ائمّه معصومین(علیهم السلام) دید ناظر را به خویش جلب مى کند، تا جایى که در پاره اى از برنامه هاى تلویزیونى و گاهاً نمایشى، قسمتهایى از اندام نورانى آن معصومین همام به تصویر کشیده مى شود; از سوى دیگر در بعضى از محافل که جایگاه مذهبى و حوزوى دارد، نشان دادن صورت مبارک ائمّه اطهار در فیلمها بلامانع بیان مى گردد. البتّه تا حال بطور کامل در فیلمها مشاهده نشده، ولى بیم آن مى رود که این کار انجام شود، با توجّه به ذکر این موضوع که در ایّام پر برکت آن بزرگواران معصوم، وسایل عکسبردارى امروزى مرسوم و رایج نبوده و ایشان مقرّب درگاه الهى اند، نظر مبارک در این مورد چه مى باشد؟

جواب:

اگر این عکسها را بطورقطع به پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) یا ائمّه(علیهم السلام) نسبت بدهند جایز نیست، ولى بصورت احتمال اشکالى ندارد; مشروط بر این که عکس مناسبى باشد و در مورد فیلمها رعایت احترام آن بزرگواران ایجاب مى کند، که چهره مبارک آنها را بطور واضح و آشکار نشان ندهند، ولى حضورشان در صحنه ها حفظ کنند. (حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی )

سوال:

در حال حاضر نقاشي و مجسمه سازي چه حكمي دارد ؟ خصوصا ساختن مجسمه و كشيدن شمايل معصومين , نگهداري آنها در موزه ها ( به عنوان آثار هنري ) و منازل ( به اين عنوان ) چگونه است ؟

جواب:

باسمه جلت اسمائه بسمه تعالي؛ نقاشي جايز و مجسمه سازي حرام است واما كشيدن شمايل معصومين (ع) ـ البته به غير مجسمه ـ چنانچه از روي روايات معتبر وارد شده از ائمه اطهار باشد و اعلام شود كه من حدس مي زنم شمائل چنين بوده است , جايز مي باشد والا كذب عملي است و غير جايز است (سایت حضرت آیت الله العظمی محمد صادق روحانی)

التماس دعا.

تشکر.

----------------------------------------------------------------

با تشکر

hamed-dj;89276 نوشت:
ادعا میشد بعضی مراجع هم تاییدش کردن

با سلام

بردار حامد بزرگوار

اين مطالب را بدون سند و دليل و مدرك نمي توان قبول كرد

لطفا اگرسندي مبني بر تاييد مراجع داريد بفرماييد

در اين مطالب و عكس ها اصل بر انحراف است و اشتباه بودن مگر اين كه خلاف اش ثابت شود

طاها;89298 نوشت:

با سلام

بردار حامد بزرگوار

اين مطالب را بدون سند و دليل و مدرك نمي توان قبول كرد

لطفا اگرسندي مبني بر تاييد مراجع داريد بفرماييد

در اين مطالب و عكس ها اصل بر انحراف است و اشتباه بودن مگر اين كه خلاف اش ثابت شود

سلام طاها جان

داداش انگار نوشته هامو نخوندید! من که ادعا نکردم که از من مدرک میخواهید!من از شما راهنمایی خواستم چنین چیزی شنیدید و اگه کذب هست و شایعه دوستان بفرمایند
تو یکی از سایتها دیدم عده ای بدون سند نشتن (((((شنیدن مراجع هم تایید کردن ))))منم گفتم بیام از دوستان اینچا کمک بگیرم ببینم اصلا چنین چیزی شنیدید و اگرم شایعه هست جلوشو بگیریم میددونید که مردم عقلشون تو چششون هست همین که یه جایی ببینن یکی نوشته شنیدن مراجع هم تایید کرده میرن اون عکس کپی میکنن جای دیگه و میگن عکسی که مورد تایید مراجع هست
دلیل دوم که این تاپیک رو زدم این بود تو سرچ گوگل میاد و , کسی که این مطلب رو سرچ کنه مستقیم به سایتهایی که این مطلب رو گذاشتن نمیرن عده ای هم به این تاپیک هدایت میشن که میتونه یه اونها هم کمک کنه

یا علی:Gol::Gol::Gol:

با سلام

برادر حامد عزيز

بنده هم نوشتم خدمتتان كه از ايشان بخواهيد

مدرك و سند ارائه دهند

جوانان عادت بكنند به اين كه هر حرفي را بدون دليل و سند ومدرك قبول نكنند خوب است

در سايت ها و انجمن هاي ديگر هم كه جوانان به بحث و گفتگو مي نشينند فرهنگ بشه بهتره

در مورد ثبت مطلب در اين سايت براي دريافت كاربران هم سپاس فراوان و كارتان جاي تشكر دارد

طاها;89315 نوشت:
با سلام

برادر حامد عزيز

بنده هم نوشتم خدمتتان كه از ايشان بخواهيد

مدرك و سند ارائه دهند

جوانان عادت بكنند به اين كه هر حرفي را بدون دليل و سند ومدرك قبول نكنند خوب است

در سايت ها و انجمن هاي ديگر هم كه جوانان به بحث و گفتگو مي نشينند فرهنگ بشه بهتره

در مورد ثبت مطلب در اين سايت براي دريافت كاربران هم سپاس فراوان و كارتان جاي تشكر دارد

بله صد در صد همینطور هست من اصلا عضو اون انجمن هم نشدم فقط داشتم پستهای کاربران رو میدیم که این مطالب رو دیدم یه مناظره نبود که بخوای کسی رو متهم کنی اینطوری بود که شخصی ازروی شنیده هاش نظر داده بود . خوب متاسفانه فضای نت اینگونه هست که همه بی فکر هم مطالب رو پخش میکنن و هم باور مخصوصا اگر در سایتهای معتبر گذاشته بشه
در هر حال ممنون پاسخ دادید طاهای عزیز:Gol:

سلام،
دی جی جان

آخه خودت یک ذره فکر کن
مراجع چگونه می تواند تشخیص بدهند این همان حضرت امیر (ع) است یا خیر؟
تازه سر سند و اجازه نامه و ... دعوا می کنید!

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

این عکس با توصیفات که از مولا علیه السلام شده یکی است

مولا علیه السلام انزع البطین بودند کوتاه قد و سرمبارکشان مو نداشت بازوانی درهم تنیده داشتند و چهره ای بسیار مردانه

این توصیفات با این عکس یکسان است والله اعلم

منبع صحبتهای بنده درباره خصوصیات مولا تفسیر نهج البلاغه آیت الله مکارم می باشد

یا علی

Fagheer;89577 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

این عکس با توصیفات که از مولا علیه السلام شده یکی است

مولا علیه السلام انزع البطین بودند کوتاه قد و سرمبارکشان مو نداشت بازوانی درهم تنیده داشتند و چهره ای بسیار مردانه

این توصیفات با این عکس یکسان است والله اعلم

منبع صحبتهای بنده درباره خصوصیات مولا تفسیر نهج البلاغه آیت الله مکارم می باشد

یا علی

سلام ممنون از پاسختون دوست عزیز
لطفا منبع رو دقیقتر ذکر کنید منظورم صفحه اش هست و جلدش :Gol:

fagheer;89577 نوشت:

من می توانم با این مشخصات 500 نفر رو نقاشی کنم.
این چه سخنی است که می فرمایید

بنده تایید نکردم این عکس ایشان است بنده عرض کردم مشخصات صدق می کند ولی ممکن است صرفا یک نقاشی ذهنی باشد

alitadayon;89574 نوشت:
سلام،
دی جی جان

آخه خودت یک ذره فکر کن
مراجع چگونه می تواند تشخیص بدهند این همان حضرت امیر (ع) است یا خیر؟
تازه سر سند و اجازه نامه و ... دعوا می کنید!

سلام
داداش جان دعوا نیست یک بار دیگه از اول مباحثو بخونید متوجه میشید موضوع در مورد چی هست :Gol:
من نمیدونم چرا ما عادت کردیم تا یک عنوان این چنین میبینم فکر میکنیم آغاز کننده تاپیک دنبال جنجاله و میخواد شبهه ایجاد کنه و کافر و بی دین هست.این برخوردو از خیلی از دوستان در مکانهای مذهبی دیدم .از بعضی استادام سر کلاس یه شبهه ای که دشمن طرح کرده میپرسی بقیه بچه ها فکر میکنن عقیده توام همونه و خلاصه دنبال جنجالی و بی دین پیش خودشون نمیگن پس فردا یکی اومد همین سوال مطرح کرد چجوری میخواید از دینتون دفاع کنید.بگذریم یا علی:Gol:

fagheer;89618 نوشت:
بنده تایید نکردم این عکس ایشان است بنده عرض کردم مشخصات صدق می کند ولی ممکن است صرفا یک نقاشی ذهنی باشد

[="magenta"]بله دقیقا همین طور هست
میتونید انحرافهایی که بعضیا چه بعضی مداح ها به صورت ناآگانه و چه برخی آگاهانه در برابر امام ها ایجاد کردن ببینید
از طرفی تو بعضی مداحی ها متمرکز میشن به چشم و ابرو حضرت عباس و از طرف طرف دیگه فقط متمرکز به ظاهر این معصومین
و از چیزی که معصومین را به این مرتبه رسونده دور میشن

ان اکرمکم عند الله اتقاکم. همانا گرامی ترین شما نزد خداوند باتقواترین شماست

مواظب این انحراف ها باشیم

[/]

اینها شایعه است و بازی به هیچ عنوان توجه نکنید به هیچ عنوان

حضرت علی علیه السلام بنا به هزار و یک نقل مختلف کوتاه قد بوده اند کجای این شخص کوتاه قد است؟

سلام

دوستان لطف کنید خودتون مسخره کنید!!!

این کار ها کمکی به دین نمیکنه !!!

من کاری ندارم آقا قد بلند یا کوتاه بوده ! هیچ تصویری در آن زمان نبوده !!!!

اگر بود از امام های بعد از ایشان هم باید باشد !!!

تازه دوستان این که چهره ایشان چه شکلی بوده در اعتقادات شما تاثیری داره؟اگر داره برید یه تجدید نظری در دینتون بکنید
بنده حقیر این عکس که گفتم کوتاه قد است را به چند نفر نشون دادم
اونا که می دونستم سست اعتقادن تا دیدن گفتن نهههههههههه این نمی تونه باشه این که خوشگل نیست!!!!!!!!!!!
اونا که عاشق بودن گفتن کپی بده به ما
اونا که مجنون بودن زار زار گریه کردن
گرفتین ؟

با سلام و عرض ادب به دوستان

دوستان خوبم لازم به ذكر است كه چهره ها و تصاويري كه امروزه از امير المومنين علي (ع) و پنج تن آل عبا و ديگر ائمه وجود دارند، واقعي نبوده و مبتني بر دليل و مدرك نيستند؛ زيرا ترسيم چهره ها و تصاوير واقعي آنان مبتني بر آن است كه نقاشان چيره دست وجود داشته باشند و يا ابزاري مانند دوربين عكاسي و فيلمبرداري موجود باشد، كه با بهره گيري از آنان چهره معصومان (ع) به تصوير كشيده شوند و با مدرك معتبر و متصل به ما رسيده باشد، در حالي كه چنين دليل و مدرك معتبري وجود ندارد و ابزار پيشرفته عكس برداري وجود نداشت.

به نطر مي رسد چهره پردازي و تصاويري كه از پيامبر (ص) و ائمه (ع) وجود دارد، با استفاده از برخي روايات و متون تاريخي شكل گرفته اند . در برخي از متون ديني بعضي از ويژگي هاي ظاهري معصومان (ع) بيان شده است كه برخي با مطالعه آنها ، معصومان را چهره پردازي كنند.

اما دوستان عزيزچهره هاي معصومان به رغم آن كه واقعي نيستند، ولي بايد از هرگونه بي احترامي نسبت به آنها پرهيز شود، زيرا اين تصاوير به عنوان ائمه (ع) و پيامبر چهره پردازي شده اند!
.

fagheer;89863 نوشت:
تازه دوستان این که چهره ایشان چه شکلی بوده در اعتقادات شما تاثیری داره؟اگر داره برید یه تجدید نظری در دینتون بکنید بنده حقیر این عکس که گفتم کوتاه قد است را به چند نفر نشون دادم اونا که می دونستم سست اعتقادن تا دیدن گفتن نهههههههههه این نمی تونه باشه این که خوشگل نیست!!!!!!!!!!! اونا که عاشق بودن گفتن کپی بده به ما اونا که مجنون بودن زار زار گریه کردن گرفتین ؟

باشه داداش سجاد ما سست ایمان !

ولی خودمون مسخره نکنیم !!!!!

fagheer;89842 نوشت:
اینها شایعه است و بازی به هیچ عنوان توجه نکنید به هیچ عنوان

madanchi11;89851 نوشت:
دوستان لطف کنید خودتون مسخره کنید!!!

این کار ها کمکی به دین نمیکنه !!!

[="darkred"]کاملا درسته
حالا چه توفیری به حال ما میکنه که امام علی (ع) چه شکلی بودند؟
ای کاش به جای اینکه انقد شکل حضرت علی برامون مهم بودا سخنهای حضرت علی (ع) اهمیت داشت
البته من فک میکنم جناب حامد هم منظورشون همین بوده[/]

hamed-dj;89694 نوشت:
میتونید انحرافهایی که بعضیا چه بعضی مداح ها به صورت ناآگانه و چه برخی آگاهانه در برابر امام ها ایجاد کردن ببینید
از طرفی تو بعضی مداحی ها متمرکز میشن به چشم و ابرو حضرت عباس و از طرف طرف دیگه فقط متمرکز به ظاهر این معصومین
و از چیزی که معصومین را به این مرتبه رسونده دور میشن

ان اکرمکم عند الله اتقاکم. همانا گرامی ترین شما نزد خداوند باتقواترین شماست

مواظب این انحراف ها باشیم

عمار;89864 نوشت:
با سلام و عرض ادب به دوستان

دوستان خوبم لازم به ذكر است كه چهره ها و تصاويري كه امروزه از امير المومنين علي (ع) و پنج تن آل عبا و ديگر ائمه وجود دارند، واقعي نبوده و مبتني بر دليل و مدرك نيستند؛ زيرا ترسيم چهره ها و تصاوير واقعي آنان مبتني بر آن است كه نقاشان چيره دست وجود داشته باشند و يا ابزاري مانند دوربين عكاسي و فيلمبرداري موجود باشد، كه با بهره گيري از آنان چهره معصومان (ع) به تصوير كشيده شوند و با مدرك معتبر و متصل به ما رسيده باشد، در حالي كه چنين دليل و مدرك معتبري وجود ندارد و ابزار پيشرفته عكس برداري وجود نداشت.

به نطر مي رسد چهره پردازي و تصاويري كه از پيامبر (ص) و ائمه (ع) وجود دارد، با استفاده از برخي روايات و متون تاريخي شكل گرفته اند . در برخي از متون ديني بعضي از ويژگي هاي ظاهري معصومان (ع) بيان شده است كه برخي با مطالعه آنها ، معصومان را چهره پردازي كنند.

اما دوستان عزيزچهره هاي معصومان به رغم آن كه واقعي نيستند، ولي بايد از هرگونه بي احترامي نسبت به آنها پرهيز شود، زيرا اين تصاوير به عنوان ائمه (ع) و پيامبر چهره پردازي شده اند!
.

ممنون از پاسختون
میخوام این تاپیک کامل باشه یعنی جواب یک سری یوالات در اون گنجانده بشه متاسفانه نمیدونم چرا بعضی از دوستان که هیچ آگاهی ندارند به جای کمک به بحث ....بگذریم اجازه بدید کسانی که سررشته ای در این زمینه دارند پاسخ بدن
دقت کنید بعضی از موضوعات عمومی هستند و همه دوستان میتونن نظر خودشان را بگن ولی دراین طور موارد که به امامانمون برمیگرده لطفا بدون آگاهی و اطمینان سخنی نگیم شنیده ها خیلی زیاد هست .

عمار عزیز لطفا در مورد اینکه چرا تصاویر امامان باید نورانی باشد (منظورم در فیلم ها ) هم توضیح بدید.

همونطور که میدونید یه بحثهایی شده بود در فیلم مختارنامه برای حضرت عباس (ع)

لطف مدیر این بخش تصاویری که گذاشتن دوستان را حذف کنید.قرار نیست اینجا هم تبلیغی باشه برای این تصاویر .

یا علی

erfan_alavi;89756 نوشت:
.یا ستار.

با سلام.

بنده کاری به صحت وسقم این مطالب ندارم ؛ولی در فیلمی مستند که احتمالا شاید برخی از دوستان نیز دیده باشند پسر بچه ای که به بیماری صرع مبتلا بود به دست حضرت امیر شفا پیدا می کند؛ البته ایت الله مرعشی نجفی نیز در ان محفل حضور داشتند و خانه مملو از مریض بود؛ظاهرا از صحبتهای پدر ان شخص که در ابتدای این مستند بیان می گردد ،روز دیدار از طرف حضرت امیر مشخص شده بود؛و این موضوع لو رفته و بیماران زیادی در روز مورد نظر در خانه ایشان جمع شده بودند؛که فیلم بردار هم امده بود...الغرض..

این پسر بچه که بیماری صرع داشت بعد از شفا ،چهره حضرت امیر را بسیار شبیه به تمثالی از ایشان دانستند که قرانی در دست دارد،ویکی از دوستان انرا برای حقیر اپلود کرد ....

این همان تمثال است:

[="Magenta"]یا علی[/]

sysysy;89764 نوشت:
با سلام و عرض ادب:Gol:

این تمثال هم آنگونه هست:

منبع: تابناک

التماس دعا.:Gol:
تشکر.

سلام
ای کاش موضوع پست اول رو خوب میخوندید
من هم گفتم عکسی دیدم که جای نوشته بود مراجع تایید کردن آیا باید اینجا هم میزاشتم اون تصویر رو تا اشتباه اونارو تکرار کنم بحث سر همین بود که آیا این تصاویر در شان معصومین هست !
موضوع تاپیک کلکسیون تصاویری که تو اینترنت و نقل قول ها گفته میشه نبود :Gol:

دستتون درد نکنه

یه سوال دارم وقتی کاری گناه هست و اشتباه برای شما فرقی داره کی این کارو انجام بده اگه یک مجتهد دروغ بگه شما میگید پس دروغ خوبه وقتی قرآن به یک دستوری سفارش میکنه مبنا سخن قرآن هست هرکیم عکس حرف قرآنو زد خودشو نقض میکنه نه اینکه بگیم این عارف بود این مرجع تقلید بوده این.....

اصلا مهم نیست که تصاویر زیبا هست یا ناشایست هردو ایندو باعث انحرافه سعی کنید امام رو بشناسیم تا اینکه غرق تو این تصاویر بشیم .

اگر قرار به تمثیل هست هرکارگردانی میتونه یه شخصیت سازی کنه و بدون نورانی کردن امامان را توفیلم ها نشون بدن .

از کوچیکی تا دیدیم ازین تصاویر دیدیم
یه تصویر یادمه دیدم که 14 معصوم رو تو یک عکس کشیده بودن واقعا آیا این کارا درسته ؟

بعضی از چیزا چون مغز ما ادما قدرت درک و جفت و جور کردنشو نداره نمیتونه باور کنه یا کنار بیاد. پس زیاد فکر نکن

HAMED-DJ;89888 نوشت:
سلام
من هم گفتم عکسی دیدم که جای نوشته بود مراجع تایید کردن آیا باید اینجا هم میزاشتم اون تصویر رو تا اشتباه اونارو تکرار کنم بحث سر همین بود که آیا این تصاویر در شان معصومین هست !
موضوع تاپیک کلکسیون تصاویری که تو اینترنت و نقل قول ها گفته میشه نبود :Gol:

با سلام و عرض ادب.:Gol:

ممنون از تذکرتان, متاسفانه بنده متوجه علت پاک شدن عکس و بی ارتباط بودن آن با تاپیک و یا رابطه این پست شما با پست حقیر نشدم, فکر کنم ادامه این بحث نتیجه نخواهد داد پس تنها جواب سوالتان را می دهم.

نقل قول:
یه سوال دارم وقتی کاری گناه هست و اشتباه برای شما فرقی داره کی این کارو انجام بده اگه یک مجتهد دروغ بگه شما میگید پس دروغ خوبه وقتی قرآن به یک دستوری سفارش میکنه مبنا سخن قرآن هست هرکیم عکس حرف قرآنو زد خودشو نقض میکنه نه اینکه بگیم این عارف بود این مرجع تقلید بوده این.....

اگر جملتون اخباری هست که هیچ, اگر سوالی هست, خیر فرقی نمی کند چه کسی گناه انجام دهد و بنده امیدوارم نگم دروغ خوب هست.

تشکر.

سوء تفاهم برات نشه داداش متن من خطاب به کسی نبود مطلبی بود که باید میگفتم
و اما دروغ تشبیه بود از تصاویر
این تصاویر چه زیبا چه ناشایست نباید به آن پرداخت.
بحث این تاپیکم هم همین هست آی شایسته هست کسی تصویری از امامان را پخش کند به نام مولا ؟برای همین شایسته نیست تو این تاپیک که موضوع , بحث قرار دادن این موضوع هست دوستان تصاویر بگذارند نه اینجا در هیچ جا درست نیست .
ای کاش به جای این کار جملات این حضرت رو پخش کنیم
یا علی

sysysy;89906 نوشت:
با سلام و عرض ادب.:Gol:

ممنون از تذکرتان, متاسفانه بنده متوجه علت پاک شدن عکس و بی ارتباط بودن آن با تاپیک و یا رابطه این پست شما با پست حقیر نشدم, فکر کنم ادامه این بحث نتیجه نخواهد داد پس تنها جواب سوالتان را می دهم.

اگر جملتون اخباری هست که هیچ, اگر سوالی هست, خیر فرقی نمی کند چه کسی گناه انجام دهد و بنده امیدوارم نگم دروغ خوب هست.

تشکر.

داداش این پاسخ جناب طاها بود در یکی از تاپیکهای دیگه در مورد همان موضوع شما که در خواب تصویر امام را کشیدن

نقل قول:
با سلام

هرچند اين سوال فقهي است و بايد كارشناسان فقهي بدان جواب دهند

ولي بنده از منظر ديگري به اين سوال نگاه مي كنم و ان خواب بودن اين مساله است

اصولا هرفردي هر خوابي مي بيند در عالم واقع نمي تواند براي ديگران حجيت داشته باشد

و اين مساله ( عدم حجيت خواب ) از منظر فقهي مورد تاييد علماست

خواب در عالم واقع حجيت ندارد و كسي نمي توان با استدلال بر خوابي كه ديده است در عالم واقع عملي انجام دهد و به خواب استدلال كند

و دليل ان هم واضح است به طور خلاصه اين كه:

چون اكر بنا بر حجيت خواب باشد از فردا هر كسي بر طبق خوابي كه مي بند هر ادعايي مي تواند بكند يكي ادعايي پولي مي كند كه در خواب به كس ديگري داده و ديگري ادعي قصاص پدرش را مي كند كه در خواب ديده كسي او را كشته و............ در اين صورت سنگ روي سنك بند نمي ايد

الغرض اين كه:
خواب حجيت ندارد و نمي تواند معيار و ملاكي براي عملي قرار گيرد

http://www.askdin.com/showthread.php?t=9890

HAMED-DJ;89912 نوشت:
داداش این پاسخ جناب طاها بود در یکی از تاپیکهای دیگه در مورد همان موضوع شما که در خواب تصویر امام را کشیدن

http://www.askdin.com/showthread.php?t=9890

با سلام وعرض ادب.:Gol:

بنده جواب آن پست را دادم چون جنابعالی نقل قول کرده بودید, وگرنه به احتمال زیاد جواب نمی دادم.

ممنونم, قبل از ارسال پست این تاپیک ها و مطالب دیگری را دیده بودم در این مورد, جالب اینجاست که آن تاپیک حذف نمی شود, هرچه باشد ما کاربر عادی هستیم و حرفی نمی توانیم بزنیم و نباید هم اعتراض کرد.

بله استاد طاها فرمودند که خواب حجیت ندارد, بنده هم قبول دارم(که در کل فرقی ندارد), باز هم این سخن رابطه ای با گذاشتن عکس یا نگذاشتن آن یا جلوگیری از اشاعه یا تحقیق نکردن در باره آن و ... ندارد, بنده هم نگفتم که آن عکس صحیح هست یا غلط.

تاجایی که بنده اطلاع دارم از بیانات بزرگان اطلاق ۱۰۰٪ یک عکس به امامان مطمئنا جایز نیست, ولی احتمال دادن عکسی در صورتی که موجب اهانت نشود اشکالی ندارد, حتی باید در صورت احتمال هم اهانتی به چنین عکس هایی نکرد.

بنده علاقه ای به ادامه این بحث ندارم, عکس که حذف شد, انشالله بحث این تاپیک به سرانجام و نتیجه خوبی برسد.:Gol:

تشکر.

sysysy;89917 نوشت:
با سلام وعرض ادب.:gol:

بنده جواب آن پست را دادم چون جنابعالی نقل قول کرده بودید, وگرنه به احتمال زیاد جواب نمی دادم.

ممنونم, قبل از ارسال پست این تاپیک ها و مطالب دیگری را دیده بودم در این مورد, جالب اینجاست که آن تاپیک حذف نمی شود, هرچه باشد ما کاربر عادی هستیم و حرفی نمی توانیم بزنیم و نباید هم اعتراض کرد.

بله استاد طاها فرمودند که خواب حجیت ندارد, بنده هم قبول دارم(که در کل فرقی ندارد), باز هم این سخن رابطه ای با گذاشتن عکس یا نگذاشتن آن یا جلوگیری از اشاعه یا تحقیق نکردن در باره آن و ... ندارد, بنده هم نگفتم که آن عکس صحیح هست یا غلط.

تاجایی که بنده اطلاع دارم از بیانات بزرگان اطلاق ۱۰۰٪ یک عکس به امامان مطمئنا جایز نیست, ولی احتمال دادن عکسی در صورتی که موجب اهانت نشود اشکالی ندارد, حتی باید در صورت احتمال هم اهانتی به چنین عکس هایی نکرد.

بنده علاقه ای به ادامه این بحث ندارم, عکس که حذف شد, انشالله بحث این تاپیک به سرانجام و نتیجه خوبی برسد.:gol:

التماس دعا.:gol:
تشکر.

بزرگوار اینجا نیستم که از شنیده ها هم بگیم خیلی خوبه هر سخنی رو با منبع بگیم اگر میگید اشکالی نداره میتونید منبعش رو بگید.
این همون اشتباهی بود که من در پست اول گفتم یکی یه پست زده بود و گفت من شیدم بهجت این عکس رو تایید کرده یا ......

خوب اگر این نظر باشه پس هرکارگردانی میتونه به خودش اجازه بده چهره شخصیتی که نقش امام رو بازی میکنه نشون بده شما به عنوان شیعه بهتون برنمیخوره ؟

خارج از این بحث قشنگ تر نیست بذاریم هرکس تصویر خودش را از امامان داشته باشه

من هنوز منتظر پاسخ پاسخگویان عزیز در مورد اینکه چرا نباید چهره امامان در فیلم ها نمایش داده بشه هستم

بله منم موافقم به جای بحثهای حاشیه ای به اصل وضوع بپردازیم تا کسی وارد تاپیک میشه از مطالب استفاده کند یه سوالش برطرف بشه نه اینکه با هزار پرسش دیگه ازین تاپیک خارج بشه
یا علی

با سلام:Gol:

سوال: در برخى از منازل و معابر عمومى و فیلمهاى موجود، تمثال و عکسهاى منسوب به ائمّه معصومین(علیهم السلام) دید ناظر را به خویش جلب مى کند، تا جایى که در پاره اى از برنامه هاى تلویزیونى و گاهاً نمایشى، قسمتهایى از اندام نورانى آن معصومین همام به تصویر کشیده مى شود; از سوى دیگر در بعضى از محافل که جایگاه مذهبى و حوزوى دارد، نشان دادن صورت مبارک ائمّه اطهار در فیلمها بلامانع بیان مى گردد. البتّه تا حال بطور کامل در فیلمها مشاهده نشده، ولى بیم آن مى رود که این کار انجام شود، با توجّه به ذکر این موضوع که در ایّام پر برکت آن بزرگواران معصوم، وسایل عکسبردارى امروزى مرسوم و رایج نبوده و ایشان مقرّب درگاه الهى اند، نظر مبارک در این مورد چه مى باشد؟

جواب: اگر این عکسها را بطورقطع به پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) یا ائمّه(علیهم السلام) نسبت بدهند جایز نیست، ولى بصورت احتمال اشکالى ندارد; مشروط بر این که عکس مناسبى باشد و در مورد فیلمها رعایت احترام آن بزرگواران ایجاب مى کند، که چهره مبارک آنها را بطور واضح و آشکار نشان ندهند، ولى حضورشان در صحنه ها حفظ کنند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

سوال: در حال حاضر نقاشي و مجسمه سازي چه حكمي دارد ؟ خصوصا ساختن مجسمه و كشيدن شمايل معصومين , نگهداري آنها در موزه ها ( به عنوان آثار هنري ) و منازل ( به اين عنوان ) چگونه است ؟

جواب: باسمه جلت اسمائه

بسمه تعالي؛ نقاشي جايز و مجسمه سازي حرام است واما كشيدن شمايل معصومين (ع) ـ البته به غير مجسمه ـ چنانچه از روي روايات معتبر وارد شده از ائمه اطهار باشد و اعلام شود كه من حدس مي زنم شمائل چنين بوده است , جايز مي باشد والا كذب عملي است و غير جايز است

سایت حضرت آیت الله العظمی محمد صادق روحانی

تشکر.

hamed-dj;89888 نوشت:
سلام
موضوع تاپیک کلکسیون تصاویری که تو اینترنت و نقل قول ها گفته میشه نبود :gol:

سلام.

دوست عزیز شان معصوم به صورت ظاهری ایشان نیست؛که اگر بود همه هم عصران خود را شیفته چنین شانی می کرد و شکل و شمایل و شئون دیگران را فراموش می کردند ...اگر معاویه ویزید و دیگر دشمنان اهل بیت از این شئون فیض برده اند پس ملاک دیدن وندیدن این شان به چه چیزی است؛...

شمایل معصوم از روی قراین وروایات وارده چه در ذهن و چه در روی کاغذ یک حکم را دارد و یک جور است؛وگرنه اصل این روایات که شمایل ان بزرگان را بیان می کند از این دو ایراد اولی بالا تر است....پس اینکه شمایلی وارد گردد و شخص بر حسب ان ذهنیتی که از این شمایل دارد انرا بر روی کاغذ پیاده می کند؛مطلبی غیر شانی از ان بزرگان نیست؛شئون معصوم با اگاهی از شمایل انها چه در ذهن وچه بر روی کاغذ لکه دار نمی گردد که حالا بیاییم بگوییم کشیدن تصویر ان بزرگان باعث بی حرمتی به انها است...

در ثانی کسی نمی گوید این تصویر صد در صد عین چهره معصوم است که همه جهات را مانند یک دوربین حرفه ای پوشش داده است ؛بلکه همین قدر که کسی چهره ای را ببنید و با تصویری مقایسه نماید و بگوید این چقدر شبیه به ان است برای تماثل کافی است ؛اگر کسی هیچ ذهنیتی از معصوم نداشته باشد پس حیرت اشخاص از دیدن حضرت ولی عصر در برهه ظهور و مقایسه دیدن ایشان قبل از ان عصر چیزی بی معنی خواهد بود...در حالی بر حسب روایات اشخاص به دیدن ایشان قبل از ظهور صحه می گذارند...

تماثل بین دو موجود بر حسب وحدت نوعی است ؛مثلا ظاهر معصوم جسم است و ابعاد دارد و تماثل فردی با نوع و افراد انسانی دارد و هر چه که یک شخص از لحاظ ظاهری دارد بدن معصوم هم دارد (حال ما به موارد خاص ان کاری نداریم) پس اگر تماثل به کلی رد باشد و شان معصوم را لکه دار کند باید اصل بدن ظاهری انها را نیز قابل درک ندانست در حالی که ابدان انها چیزی خارج از ابدان دیگران نبودن (علی الظاهر)..

البته نرسیدن اصل عکس ظاهری و یا نشانه ای از ظاهر انها به ما به خاطر بی حرمتی هایی است که اتفاق می افتاد ؛وگرنه کشیدن شمایل انها بر حسب قراین و روایات صحه بر عینیت ظاهری انها نمی گذارد نتیجتا حرمت اینکه این تصاویر صد در صد شمایل انهاست منتفی است نتیجتا ان حدود قبلی را دیگر ندارد و تماثل این شمایل بر حسب احتمال است نه یقین...

یاحق

erfan_alavi;90129 نوشت:

سلام.

دوست عزیز شان معصوم به صورت ظاهری ایشان نیست؛که اگر بود همه هم عصران خود را شیفته چنین شانی می کرد و شکل و شمایل و شئون دیگران را فراموش می کردند ...اگر معاویه ویزید و دیگر دشمنان اهل بیت از این شئون فیض برده اند پس ملاک دیدن وندیدن این شان به چه چیزی است؛...

شمایل معصوم از روی قراین وروایات وارده چه در ذهن و چه در روی کاغذ یک حکم را دارد و یک جور است؛وگرنه اصل این روایات که شمایل ان بزرگان را بیان می کند از این دو ایراد اولی بالا تر است....پس اینکه شمایلی وارد گردد و شخص بر حسب ان ذهنیتی که از این شمایل دارد انرا بر روی کاغذ پیاده می کند؛مطلبی غیر شانی از ان بزرگان نیست؛شئون معصوم با اگاهی از شمایل انها چه در ذهن وچه بر روی کاغذ لکه دار نمی گردد که حالا بیاییم بگوییم کشیدن تصویر ان بزرگان باعث بی حرمتی به انها است...

در ثانی کسی نمی گوید این تصویر صد در صد عین چهره معصوم است که همه جهات را مانند یک دوربین حرفه ای پوشش داده است ؛بلکه همین قدر که کسی چهره ای را ببنید و با تصویری مقایسه نماید و بگوید این چقدر شبیه به ان است برای تماثل کافی است ؛اگر کسی هیچ ذهنیتی از معصوم نداشته باشد پس حیرت اشخاص از دیدن حضرت ولی عصر در برهه ظهور و مقایسه دیدن ایشان قبل از ان عصر چیزی بی معنی خواهد بود...در حالی بر حسب روایات اشخاص به دیدن ایشان قبل از ظهور صحه می گذارند...

تماثل بین دو موجود بر حسب وحدت نوعی است ؛مثلا ظاهر معصوم جسم است و ابعاد دارد و تماثل فردی با نوع و افراد انسانی دارد و هر چه که یک شخص از لحاظ ظاهری دارد بدن معصوم هم دارد (حال ما به موارد خاص ان کاری نداریم) پس اگر تماثل به کلی رد باشد و شان معصوم را لکه دار کند باید اصل بدن ظاهری انها را نیز قابل درک ندانست در حالی که ابدان انها چیزی خارج از ابدان دیگران نبودن (علی الظاهر)..

البته نرسیدن اصل عکس ظاهری و یا نشانه ای از ظاهر انها به ما به خاطر بی حرمتی هایی است که اتفاق می افتاد ؛وگرنه کشیدن شمایل انها بر حسب قراین و روایات صحه بر عینیت ظاهری انها نمی گذارد نتیجتا حرمت اینکه این تصاویر صد در صد شمایل انهاست منتفی است نتیجتا ان حدود قبلی را دیگر ندارد و تماثل این شمایل بر حسب احتمال است نه یقین...

یاحق

سلام برادر
من جواب خودمو نگرفتم هرکسم پاسخی میده میره روی حواشی

نمیدونم چرا پاسخ اصلی رو کسی نمیده
من سوال برام پیش اومده
آیا نشون دادن چهره بازیگر نقش امام در فیلم مشکلی دارد و اگر دارد دلیل اون چیست؟

و یه نکته دیگه
ببینید یک شیعه به شرایط جامعه نگاه میکنه
یه مثال یه روزی شرایط جامعه اسلامی طوری پیش رفت که فتوای تحریم تنباکو صادر شد از طرف مراجع در حالی که استعمال اون هیچ مشکلی نداشت در شرایط عادی
این بحث هم همین هست وقتی میبینیم دشمن داره ازین تصاویر بر ضد ما استفاده میکنه و شایعه پراکنی و افکار جامعه رو به حاشیه نباید دور بشیم ازین طور چیزها .من به عینا دیدم یک موضوعی که فردی خودشو بی دین معرفی میکرد و چه صحبتها و سوء استفاده هایی ازین تصاویر کرد

مهم این نکته هست »»»» این کار باعث بوجود آمدن تصاویر جعلی فرآوان و سوء استفاده و درگیر کردن جامعه به این سو میشود.

این میتونه شامل وحدت شیعه و سنی هم باشه
شکی نیست بین شیعه و سنی تفاوت فکری فرآوانی هست ولی وقتی دشمن داره دنبال تفرقه و به جون هم انداختن امت اسلام هست ما نباید سرمونو زیر برف کنیم باید راهی رو بریم که اماممون رفت نه اینکه کاسه داغتر از آش بشیم .

ی تو کل دوره بعد از اسلام هرچی شیعه سرش اومد از بی فکری بعضی از علمای بی سیاست و بی بصیرت بود اون وقت که باید گروههای شیعه متحد میشدن و دنبال یک حکومت شیعه بودن هرکدوم سازی میزدندو و تفرقه و دشمن تا تونست شیعه کشی کرد.... الان وقت اونه هرچیزی رو با دشمن بسنجیم و نزاریم دشمن از نقطه ضعفمون استفاده کنه .

sysysy;90074 نوشت:
با سلام:Gol:

سوال: در برخى از منازل و معابر عمومى و فیلمهاى موجود، تمثال و عکسهاى منسوب به ائمّه معصومین(علیهم السلام) دید ناظر را به خویش جلب مى کند، تا جایى که در پاره اى از برنامه هاى تلویزیونى و گاهاً نمایشى، قسمتهایى از اندام نورانى آن معصومین همام به تصویر کشیده مى شود; از سوى دیگر در بعضى از محافل که جایگاه مذهبى و حوزوى دارد، نشان دادن صورت مبارک ائمّه اطهار در فیلمها بلامانع بیان مى گردد. البتّه تا حال بطور کامل در فیلمها مشاهده نشده، ولى بیم آن مى رود که این کار انجام شود، با توجّه به ذکر این موضوع که در ایّام پر برکت آن بزرگواران معصوم، وسایل عکسبردارى امروزى مرسوم و رایج نبوده و ایشان مقرّب درگاه الهى اند، نظر مبارک در این مورد چه مى باشد؟

جواب: اگر این عکسها را بطورقطع به پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) یا ائمّه(علیهم السلام) نسبت بدهند جایز نیست، ولى بصورت احتمال اشکالى ندارد; مشروط بر این که عکس مناسبى باشد و در مورد فیلمها رعایت احترام آن بزرگواران ایجاب مى کند، که چهره مبارک آنها را بطور واضح و آشکار نشان ندهند، ولى حضورشان در صحنه ها حفظ کنند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

سوال: در حال حاضر نقاشي و مجسمه سازي چه حكمي دارد ؟ خصوصا ساختن مجسمه و كشيدن شمايل معصومين , نگهداري آنها در موزه ها ( به عنوان آثار هنري ) و منازل ( به اين عنوان ) چگونه است ؟

جواب: باسمه جلت اسمائه

بسمه تعالي؛ نقاشي جايز و مجسمه سازي حرام است واما كشيدن شمايل معصومين (ع) ـ البته به غير مجسمه ـ چنانچه از روي روايات معتبر وارد شده از ائمه اطهار باشد و اعلام شود كه من حدس مي زنم شمائل چنين بوده است , جايز مي باشد والا كذب عملي است و غير جايز است

سایت حضرت آیت الله العظمی محمد صادق روحانی

تشکر.

[="Magenta"]ممنون بزرگوار خیلی پاسخ کاملی بود

من این متنو به پست اول اضافه میکنم تا تو پست اولم باشه :Gol:

[/]

کاربر حامد . دی جی : نوشته

نقل قول:

نمیدونم چرا پاسخ اصلی رو کسی نمیده
من سوال برام پیش اومده
آیا نشون دادن چهره بازیگر نقش امام در فیلم مشکلی دارد و اگر دارد دلیل اون چیست؟

دلیلش را این روزها می توانیم در سریال صددرصد اسلام ستیز ستایش که از شبکه سه ایران پخش می شود مشاهد کنیم .
امثال داریوش ارجمند که نقش مالک اشتر داشت امروز نقش یک لات بی سرپا را دارد که هر ثانیه باید دو انگشت شصتش را برعکس بچرخاند و بگوید (((بییییبین اوفتاد )))
ویا فلان بازیگر محجبه فلان سریال که این روزها عکس های خصوصیش بلکه فراتر از آن را می توان پیدا کرد

نقل قول:

و یه نکته دیگه
ببینید یک شیعه به شرایط جامعه نگاه میکنه
یه مثال یه روزی شرایط جامعه اسلامی طوری پیش رفت که فتوای تحریم تنباکو صادر شد از طرف مراجع در حالی که استعمال اون هیچ مشکلی نداشت در شرایط عادی
این بحث هم همین هست وقتی میبینیم دشمن داره ازین تصاویر بر ضد ما استفاده میکنه و شایعه پراکنی و افکار جامعه رو به حاشیه نباید دور بشیم ازین طور چیزها .من به عینا دیدم یک موضوعی که فردی خودشو بی دین معرفی میکرد و چه صحبتها و سوء استفاده هایی ازین تصاویر کرد

مهم این نکته هست »»»» این کار باعث بوجود آمدن تصاویر جعلی فرآوان و سوء استفاده و درگیر کردن جامعه به این سو میشود
.

دوست عزیز پیشرفت علم وفناوری نباید ما را متحیر کند از تمثال های منصوب به حضرات معصوم علیهما سلام چه سوء استفاده ای می خواهد بشود ...اصلا آنها که اهل سوء استفاده هستند چه کسانی هستند ؟ ( همان اهل خلاف که شما خود از منادیان وحدت طلبانه وبرادر با آنها هستی ) پس دیگر مشکل چیست ؟ آمریکا و صهیون !!! آنها هم که با اساس ومبنای وصاحب آن تمثال مشکل دارند نه با عکسش ...

نقل قول:
این میتونه شامل وحدت شیعه و سنی هم باشه

وحدتی در کارنیست (وحدت ،‌بین عاقل و معقول امکان پذیر است . نه بین عاقل و غیر معقول ، مگر اینکه یکی از این دو گزینه از عقیده خود عدول کند)
حساب ، حسای دو ، دوتا . چهارتاست . بین شیعه و سنی هرگز وحدتی ایجاد نمی شود . مگر اینکه شیعه سنی شود ویا سنی شیعه شود

نقل قول:
شکی نیست بین شیعه و سنی تفاوت فکری فرآوانی هست ولی وقتی دشمن داره دنبال تفرقه و به جون هم انداختن امت اسلام هست ما نباید سرمونو زیر برف کنیم باید راهی رو بریم که اماممون رفت نه اینکه کاسه داغتر از آش بشیم .

بفرماید امامتان چه راهی رفت تا مشخص شود چه کسی کاسه داغ تر از آش شده ؟!!

نقل قول:

ی تو کل دوره بعد از اسلام هرچی شیعه سرش اومد از بی فکری بعضی از علمای بی سیاست و بی بصیرت بود اون وقت که باید گروههای شیعه متحد میشدن و دنبال یک حکومت شیعه بودن هرکدوم سازی میزدندو و تفرقه و دشمن تا تونست شیعه کشی کرد.... الان وقت اونه هرچیزی رو با دشمن بسنجیم و نزاریم دشمن از نقطه ضعفمون استفاده کنه .

این کلام هم احیتاج به بحث های مبسوط و طولانی دارد.

نکته : هیچ یک از علما شیعه نگفتند ونمی گویند که این تصاویر صد درصد عکس معصوم سلام الله علیهم اجمعین است ذات مقدس اینها فراتر از این بوده که در غالب تصویر بگنجد معصومین وحتی اکثر بنی هاشم به خاطر نورانیت چهره شان نقاب به صورت می زدند حضرات معصوم هم همین طور ، این طور نبود که کسی بتواند مدت زیادی به صورتشان خیره شود خصوصا در جلوات لاهوتی که نگاه کردن بصورتشان محال بود . روایاتی هم که درباب زیبائی چهره اهل البیت سلام الله اجمعین بیان شده جلوات ناثوتی حضرات بوده که باز همانند قرص قمر بوده اند .شما فکر می کنید اگر درزمان حضرات معصوم دوربین فیلم برداری بود می شد تصویر مبارک حضرات را ثبت و ضبط کرد ؟؟ هرگزنمی شد
مگر اینکه حضرات در جلوه صد درصد ناثوتی باشند . همانند این می ماند که بخواهیم ازشخصی که روبروی خورشید ایستاده عکس بگیریم . صد در صد تصویر گرفته شده سیاه می شود..
حاشیه : تصاویر وتمثال های مبارک حضرات کار عشق است . رازها در پس این تصاویر نهفته است . یکی از دوستان ما که آتش نشان بود . تعریف می کرد درخانه ای رفتیم که همه چیزش سوخته بود الی تمثال مبارک اسدالله الغالب حیدر کرار علی بن ابی طالب علیه سلام . خوب چرا این طور است ؟‌ چون نور ولائی آن مومن نمی گذارد که اعتقادش بسوزد . چرا شیعه علی ولو گنه کارش در آتش نمی سوزد ؟ چون آن نور ولایی خاموش می کند آن آتش را . خوب کسی که به آتش جهنم نمی سوزد بعد در آتش دنیایی بسوزد.!!

چرا مومن ( کسی که تلازم به تولی و تبری) دارد دچار مرگ فجیح همانند آتش سوزی صاعقه وحمله درندگان نمی شود ؟ به خاطر همین نور ولایت که در جسم وجان مومن است . روایت داریم که درندگان وحشی به محب علی علیه سلام حمله نمی کنند . (نمونه اش حضرت یوسف سلام الله علیها ) که وقتی برادرانش به پدرشان گفتند گرگ یوسف را خورده . ایشان همان جا فهمید که پسرانش دروغ می گویند. حقیر چند ماه پیش در جائی غیر ازاین جا مطلبی نوشته بودم پیرامون اذکار . در انجا خدمت دوستان عرض کردیم هرجایکه دچار چنین خطراتی شدید (همانند سقوط هواپیما یا حمله درندگان یا هنگام روبرو شدن با هرنیروی مرموز ( اجنه جنی یا انسی یا توهم های استرس آور ) از همان اذکار برائتی (ذکر فرح بخش) استفاده کنید تا انشاء الله خلاص شوید.

نکته دوم: حال چرا قرآن می سوزد؟ به این خاطر که ( بگذریم. یاعلی)

ذات مقدس اینها فراتر از این بوده که در غالب تصویر بگنجد معصومین وحتی اکثر بنی هاشم به خاطر نورانیت چهره شان نقاب به صورت می زدند حضرات معصوم هم همین طور ، این طور نبود که کسی بتواند مدت زیادی به صورتشان خیره شود خصوصا در جلوات لاهوتی که نگاه کردن بصورتشان محال بود . روایاتی هم که درباب زیبائی چهره اهل البیت سلام الله اجمعین بیان شده جلوات ناثوتی حضرات بوده که باز همانند قرص قمر بوده اند .شما فکر می کنید اگر درزمان حضرات معصوم دوربین فیلم برداری بود می شد تصویر مبارک حضرات را ثبت و ضبط کرد ؟؟ هرگزنمی شد
مگر اینکه حضرات در جلوه صد درصد ناثوتی باشند . همانند این می ماند که بخواهیم ازشخصی که روبروی خورشید ایستاده عکس بگیریم . صد در صد تصویر گرفته شده سیاه می شود..

• با سپاس فراوان از کاربر گرامی اینکه درباره ائمه چنین تصوری بشود صحیح نیست چرا که د رهمان عصر هم مردم چنین تصوری نداشتند و هیچ گزارشی مبنی بر اینکه ائمه اینچنین بوده اند به ما نرسیده است. البته اینکه چهره ایشان نورانی بود که در این بحثی نیست. همانطور که مردم برای دیدن چهره مبارک اما رضا صف می کشیدند و یا اینکه اما حسن عسکری زمانی که در سامرا بودند، لازم بود که روزهای دوشنبه خود را به دستگاه خلافت معرفی کنند. اما که از خانه راه می افتاد مردم صف می کشیدند تا چهره نورانی ایشان را ببینند ولی این فرمایشی که گفته شده نقاب می زدند درست نیست و اینکه احمد بن موسی مبرقع نقاب می زد برخی گفته اند به دلیل زیبایی بود نه نورانیت و برخی گفته اند به دلیل این بود که او را نشناسند تا خطری برایش پیش نیاید. بر عکس آنچه پنداشته شده که ائمه به گونه ای بودند که نمی شد در چهره ایشان خیره شد می بینیم که حتی سنگ به ایشان می زنند و یا پیامبر را یکی از مشرکان می خواست که خفه کند و چه دشنامها که در پیش روی حضرات حسنین به ایشان داده نشد و چه بلاهایی که به سر امام سجاد نیامد و کسی هم متوجه نور و نورانیت ایشان نبود. در نهایت اینکه این بحث کلی نیست و مربوط به افراد و زمان خاص است و نورانیت ائمه برای هر کسی قابل دیدن نیست. البته اینکه نمی توان مدت زیادی به چهره ایشان خیره شد مخصوص افرادی است که خود دارای قلب پاکی هستند اما ظرفیت شان نیسبت به ایشان کمتر است. یادم هست یکی از کاسبان قمی تعریف می کرد که امام خمینی هم اینگونه بود و نمی شد خیلی تو چهره اش خیره شد. البته این حال آن کاسب بود و الا خیلی ها این حال را نداشتند.

عجب حرفهاي عجيب و غريبي
چرا بايد اينقدر غلو بكنيم بابا عكس نميتونستيم بگيريم يعني چه ؟؟؟ آنقدر نور توي چهره شون بود كه چشم رو خيره ميكرد چه معنايي داره ؟؟؟؟؟ كدوم سند كدوم مدرك ميگه مردم زمان آن بزرگواران نميتونستند به چهره اونا خيره بشن چطور اونا رو به شهادت ميرسوندن به چهره شون نميتونستن نگاه كنن ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
ما منكر جنبه ي لاهوتي حضرات معصومين عليهم السلام نيستيم ولي اجازه هم نداريم اينقدر غلو كنيم اگه اينطور بوده باشه من و توي شيعه اگه جرات عكس گرفتن از آن بزرگواران رو نداشتيم پس چطور طواغيت زمان آنها رو به شهادت ميرسوندند

• نقل قول:
    بر عکس آنچه پنداشته شده که ائمه به گونه ای بودند که نمی شد در چهره ایشان خیره شد می بینیم که حتی سنگ به ایشان می زنند و یا پیامبر را یکی از مشرکان می خواست که خفه کند و چه دشنامها که در پیش روی حضرات حسنین به ایشان داده نشد و چه بلاهایی که به سر امام سجاد نیامد و کسی هم متوجه نور و نورانیت ایشان نبود. در نهایت اینکه این بحث کلی نیست و مربوط به افراد و زمان خاص است و نورانیت ائمه برای هر کسی قابل دیدن نیست. البته اینکه نمی توان مدت زیادی به چهره ایشان خیره شد مخصوص افرادی است که خود دارای قلب پاکی هستند اما ظرفیت شان نیسبت به ایشان کمتر است. یادم هست یکی از کاسبان قمی تعریف می کرد که امام خمینی هم اینگونه بود و نمی شد خیلی تو چهره اش خیره شد. البته این حال آن کاسب بود و الا خیلی ها این حال را نداشتند
    .
یاعلی حیدر مددی

برادر گرامی سلام علیکم ورحمة الله . ابتدا به امر،می فرمایید که این کلام اشتباه است .آنگاه در رد کلام خودتان دلیل می آورید!!!

حقیر هم تایید می کنم فرمایشات شما را اما از کجای عرایض ما چنین برداشتید کردید که مطلقا نگاه بچهره اهل البیت سلام الله اجمعین محال بوده!!! حقیر عرض کردم در جلوه لاهوتی .
اگر می خواهید اخباری بحث کنیم ؟ باشد
آیا قبول دارید که وجود مقدس اباعبدالله الحسین علیه سلام را کشتند به فجیه وشدید ترین حالات ؟
آیا قبول دارید که بطرفش سنگ که چه عرض کنم تیر سه شعبه پرتاب کردند؟ و...

تقریبا همه اربابان مقاتل آوردند که وجود مقدس حسین علیه سلام هرچقدر که به مقتل نزدیک تر می شد رنگ رخساره ایشان قرمزتر و نورانی تر میشده . چنانکه این نور بعد از برید سر مبارکش با کاروان همراه بود و ماجرای آن راهب نصرانی و ... (که خودتان بهتر می دانید) با وجود این باز بر لب و دندان مبارک جسارت شد...

نقل قول:
و کسی هم متوجه نور و نورانیت ایشان نبود

اما حقیر نظری خلاف این دارم . برای این ادعا کافی است تاریخ اسلام را ورق بزنیم و مشاهداتی وکراماتی که در حضور خلفای غاصب (عمر0 ابابکر و عثمان وعایشه خانم ...) سرزده را ببینم . عوالمی که حضرت امیر در حدیث قمامه به این ها نشان داد اگر بمن وشما نشان می داد هوش از سرمان می پرید. یا روایت داریم در مناقب بی بی مظلوم سلام الله علیها که از عایشه همسر پیامبر نقل شده است که ( شبها ما با نور صورت زهرا سلام الله علیها سوزن نخ می کردیم و لباس های خود را می دوختیم ویا نورهایی که برای اهل مدینه نمایان می شد هنگام به نماز می ایستادن بی بی مظلومه علیها سلام ....
یا چهره زیبای حضرت یوسف علیه سلام که اخبارتی هم در باره زیبایی چهره ایشان آمده که اگر نقل شود جاهلان ومعاندان به ما برچسب یوسف الله میزنند.
با همه این احوالات حضرت حسین علیه سلام به ایشان و ناموسش جسارت وبی ادبی شد. به زهرای مرضیه جسارت شد به یوسف علیه سلام هم جسارت شد به موسی که ید بیضاء داشت هم جسارت شد و...

پیامبر صلوات الله علیه وآل وسلم در بیان سیمای حضرت مهدی (علیه سلام) می‌فرماید :

« المهدیُّ طاوسُ اَهلِ الجَنَّةِ وَجْهُهُ کَالْقَمَرِ الدُّری علیه جَلابیبُ النّورِ

مهدی طاوس اهل بهشت است، چهره او مانند ماه درخشنده و بر بدن مبارکش جامه‌هایی از نور است.

از حضرت رضا (عله سلام ) روایت شده که فرمودند :

عَلَیْهِ جَلابیبُ النّور یَتَوقَّدُ مِن شُعاعِ ضِیاءِ القُدْسِ .

بر او گریبان و طوق‌های نور است که از شعاع نور قدس پرتو گرفته است.

و نیز امام صادق (ع) در این‌باره می‌فرمایند :

وقتیکه قائم ما قیام کند، زمین با نور پروردگارش نورانی و روشن می‌شود. به گونه‌ای که مردم از آفتاب مستغنی و بی‌نیاز می‌گردند و تاریکی از بین می‌رود .

نکته : ببخشید حقیر درباب نقاب زدن بنوعی بیان داشتم که اینگونه برای دوستان تداعی شد.

تقریبا همه اربابان مقاتل آوردند که وجود مقدس حسین علیه سلام هرچقدر که به مقتل نزدیک تر می شد رنگ رخساره ایشان قرمزتر و نورانی تر میشده . چنانکه این نور بعد از برید سر مبارکش با کاروان همراه بود و ماجرای آن راهب نصرانی و ... (که خودتان بهتر می دانید) با وجود این باز بر لب و دندان مبارک جسارت شد...
بزرگوار گرامی باز هم سلام
این فرمایش شما را بسیاری از منابع تایید نمی کنند البته ما که منکر نور اهل بیت نیستیم اما اینکه نور همراه کاروان بود به نظر می آید از سخنان مقتل نویسان عصر صفوی است که بیشتر خیال پردازی است تا مقتل نویسی. چرا که این مطلب را معمولا همانهایی نقل می کنند که امام را به شهادت رسانده اند در حالی که اینها نشانه های ایمان و تقوی هستند و قاتل امام و یا قاتلین امام چنین جایگاهی را ندارند که این سخنان را نقل کنند.

اما حقیر نظری خلاف این دارم . برای این ادعا کافی است تاریخ اسلام را ورق بزنیم و مشاهداتی وکراماتی که در حضور خلفای غاصب (عمر0 ابابکر و عثمان وعایشه خانم ...) سرزده را ببینم . عوالمی که حضرت امیر در حدیث قمامه به این ها نشان داد اگر بمن وشما نشان می داد هوش از سرمان می پرید. یا روایت داریم در مناقب بی بی مظلوم سلام الله علیها که از عایشه همسر پیامبر نقل شده است که ( شبها ما با نور صورت زهرا سلام الله علیها سوزن نخ می کردیم و لباس های خود را می دوختیم ویا نورهایی که برای اهل مدینه نمایان می شد هنگام به نماز می ایستادن بی بی مظلومه علیها سلام ....
این عوالم چه ربطی به بحث نورانی بودن چهره ائمه دارد. اینکه با نور حضرت زهرا سوزن نخ می کردند و مباحث این گونه معمولا کار غالیان است همانطور که یکی از اصحاب ائمه می گفت کنار امام هادی بودم ایشان دست برد به آسمان و ستاره ای چید و آورد و دستش را بازکرد من نور ستاره را دیدم سپس دستش را به آسمان پرتاب کرد و ستاره سرجای خودش قرار گرفت. در حالی که این ستارگان هر یک چند برابر زمین هستند. دوم اینکه نخ و سوزن در فرهنگ عربی به آن گونه ای که شما می فرمایید خیلی سخن شاید بتوان برایش حدیث دقیق پیدا کرد. اما اینکه آسمان با نور حضرت زهرا روشن می شد و نورهای این گونه را نمی توان به این راحتی که گفته شده پذیرفت.
یا چهره زیبای حضرت یوسف علیه سلام که اخبارتی هم در باره زیبایی چهره ایشان آمده که اگر نقل شود جاهلان ومعاندان به ما برچسب یوسف الله میزنند.
این یوسف دلربا همانی است که برادرانش به راحتی به چاه انداختند او را و وقتی هم که عزیز مصر او را خرید هرگز نگفت کودک زیبایی را خریدم بلکه گفت کسی را خریدم که کمک کار تو باشد. زیبایی یوسف بیشتر مربوط به دوران پیامبری اوست. البته زیبایی او باز هم خیلی به بحث نورانیتی که شما از چهره اهل بیت ترسیم می کنید همسان نیست. باز هم بگویم که بحث در نورانیت ائمه نیست که این قطعی است اما بحث در نقاب زدن و مسائلی است که گفته می شود.

یاعلی حیدر مددی

نقل قول:

این فرمایش شما را بسیاری از منابع تایید نمی کنند البته ما که منکر نور اهل بیت نیستیم اما اینکه نور همراه کاروان بود به نظر می آید از سخنان مقتل نویسان عصر صفوی است که بیشتر خیال پردازی است تا مقتل نویسی. چرا که این مطلب را معمولا همانهایی نقل می کنند که امام را به شهادت رسانده اند در حالی که اینها نشانه های ایمان و تقوی هستند و قاتل امام و یا قاتلین امام چنین جایگاهی را ندارند که این سخنان را نقل کنند.

برفرض محال (صحت کلام شما) دو اشکال به این عقید وارد است که البته حقیر در پست قبلی بدان اشاره داشتم که متاسفانه مورد توجه شما قرار نگرفت :
اشکال اول : دیدن کرامات و خوارق عادت توسط معصومین احتیاج به ایمان وتقوی دارد .!!!
اشکال دوم : نقل قول یک حدیث وروایت ازناصبی نشان بر رد ومرسل بودن حدیث دارد!!

پاسخ به اشکال اول: در پست قبلی عرض کردیم که غاصبان حکومت علی علیه سلام و قاتلان دختر پیامبر بارهای بار در شرایطی بودند که اگر امثال من شما بودیم هوش از سرمان می رفت (( همانند نشان دادن برخی از عوالم هستی توسط امیرالمومین علی علیه سلام در حدیث شریف قمامه ، ویا نصیحت جبرائیل سلام الله علیه به خلیفه غاصب در روز غدیر و یا مبارزه و امیرالمومین با اجنه در مسجد کوفه جلو چشمان خلایق و یا غضاوت های عجیب و غریب آن جناب (همانند یخ آوردن با دستان خود ازمصافت طولانی ) و یا زدن پشت شیطان بزمین توسط امیرالمومین .... که همه در حضور دشمنان ومنافقان بوده .آیا با این تفاسیر می شود گفت که شاهدان ماجرا همگی انسان های با تقوی وبا ایمانی بودند؟؟

پاسخ به اشکال دوم : اتفاقا نقل کرامات و خوارق عادت وهمچنین حوادث تاریخی توسط اهل خلاف . خود نشان برحقیقت این موضوع دارد که شدت این حوادث به حدی بوده که خود ناصبی هم آن را نقل کرده ( حالا به هر دلیلی) مهم تطابق آن با عقیده سالم شیعه و پذیرفتن آن توسط علماست .

نقل قول:
اینکه با نور حضرت زهرا سوزن نخ می کردند و مباحث این گونه معمولا کار غالیان است همانطور که یکی از اصحاب ائمه می گفت کنار امام هادی بودم ایشان دست برد به آسمان و ستاره ای چید و آورد و دستش را بازکرد من نور ستاره را دیدم سپس دستش را به آسمان پرتاب کرد و ستاره سرجای خودش قرار گرفت. در حالی که این ستارگان هر یک چند برابر زمین هستند.

[=arial]اما علاوه براشکالاتی که در بالا داشتید این یک مورد هم اضافه خواهد شد
اشکال سوم به این دیدگاه :
دراین نوع دیدگاه صاحب عقیده همه چیز را می خواهد با عقل و دانش اندک خود بسنجد چرا که علم ودانش او به همراه تجربیات فیزیکی ومادی اش چنین چیزی را نمی تواند قبول کند .
دقیقا یک چنین دیدگاهی در همه زمان ها و همه انبیاء اللهی بوده چنانکه به وجود مقدس نبی اکرم صلوات الله علیه وآل وسلم هم لغب مجنون بودن و ساحر بودند را دادند ...
اما آیات قرآن و سیره معصومین سلام الله علیهما اجمعین دقیقا خلاف این جریان در حرکت است . چنانکه قوله تعالی در همین ابتدای سوره مبارکه بقره می فرماید الذین یومنون بالغیب...مومنان کسانی هستند که به عالم غیب ایمان دارند
اما سیره معصومین وانبیاء اللهی هم همین طور بوده . ضمن اینکه از استاد بزرگ وار(کاوه ) می خواهیم تا پدیده شق القمر را برای ما تو ضیح وتوصیف کند؟! چشم خواننده محترم را به چند روایت ناب از معتبر ترین کتب شیعه روشن می کنیم تا حقیقت روشن شود که کلمه ای بنام غالی در واقع شبهه ای است در دهان بی معرفتان سنی زده که همچون طفلی تازه دهان باز کرده تکرارش می کنند.(((نگاه بیندازید بپست 41)))

نقل قول:
اما اینکه آسمان با نور حضرت زهرا روشن می شد و نورهای این گونه را نمی توان به این راحتی که گفته شده پذیرفت
.

اما ضمن سه اشکال بالا یک اشکال دیگر به این کلام وارد است . وآن اینکه صاحب شبهه انگار اصلا به روایات وارده آن هم به صورت متواتر ،نگاهی نینداخته ..

جابرعبدالله انصاری گوید : امام باقر فرمود:
انماسماها فاطمة الزهرا لان الله عزوجل خلقها من نورعظمة.
حضرت فاطمه سلام الله علیها زهرا نامیده شده ، چون خداوند متعال آن بانو را از نور عظمت خودش آفریده .
هنگام درخشیدن آسمانها وزمین به نور او روشن گشت ،چشمان فرشتگان خیره شد ، فرشتگان خداوند متعال را سجده کرده اند وگفتند خدای ما ! وسرور ما‍‍! این چه نوری است ؟! خداوند به آنها وحی فرمود
هذا نور من نوری ، اسکنته فی سمائی ، وخلقته من عطظمتی ، اخرجه من صلب نبی من انبیائی ، افضله علی جمیع النبیاء، واخرج من ذالک النور امة یقومون بامری ویهدون الی خلقی ، واجعلهم خلفاءفی ارضی

مصباح الانوار:223. علل الشرایع شیخ صدوق: 1/179 ،بحارالانوار:43/12ح5

درکتاب الثاقب فی المناقب :286ح2می نویسد : ابن عباس گوید:
درآن هنگام که فاطمه علیها سلام بانوی بانوان پا به عرصه وجود گذاشت و متولد شد ، زمین روشن گردید به صورتی که نور وجود حضرتش بیابانها را نورانی وکوه هارا روشن نمود، فرشتگان به سوی زمین فرود آمده وبالهای خود را در شرق وغروب جهان گسترانیدند ، وبرآنها خیمه ها و پرده هایی با ارزش زدند وآن را با سایه بان های آسمان پوشیده و اهل مکه را نورآن حضرت مدهوش کرد.

امام صادق علیه سلام فرمود:
سمیت الزهرا سلام الله علیهازهراء ، لاانها کانت تزهر لامیرالمومنین علیه سلام فی النهار ثلاث مرات بالنور

حضرت زهرا سلام الله علیها زهرا ،‌نامیده شد است به خاطر اینکه در روز سه مرتبه درخشش نورانی برای امیر المومین علیه سلام داشت .
علل الشرایع شیخ صدوق1/18ح2 . بحارالانوار:43/11ح2

شیخ صدوق رحمة الله علیه در کتاب ((فضائل الاشهرالثلاثة)) 99ح84 که در ان فضائل ماه های رجب و شعبان و ماه مبارک رمضان را ذکر کرده است از حضرت رضا علیه سلام ضمن حدیث طولانی نقل می کند که فرمود: کانت فاطمة علیها سلام اذا طلعت هلال شهر رمضان یغلب نورها الهلال ویخفی ، فاذا غابت عنه ظهر.
وقتی هلال ماه مبارک رمضان طللوع می کند نور حضرت زهرا علیها سلام برآن چیره می شود واو ناپدید می گشت ، وچون آن حضرت خود را پنهان می کرد نور آن ظاهر می شد
وهمچنین علامه مجلسی رحمة الله علیه دربحارالانوار43/56ح49 این روایت را آورده .

لطیفه ای دراین باب ،از این حقیر:‌می گویند اشکال وارد است برکسی که ماه مبارک رمضان را بدون بزرگی یاد کند و نام آن ماه را بدون مبارک وبدون عظمت یاد کند .
حال چگونه باید رعایت حال آن مادر پهلو شکسته را کرد وقتی نورش برهلال این ماه مبارک وبا عظمت غالب است . (فاتعمل)

در کتاب الثاقب فی المناقب 297ح3 الخرائج2/537ح13 .بحارالانوار43/30ح36
امیرمومنان علی علیه سلام چیزی از یک یهودی قرض نمود،یهودی در مقابل آن ، چیزی را به عنوان رهن درخواست کرد . علی علیه سلام چادر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را که از پشم بافته شده بود – درگروقرضش گذاشت . یهودی آن چادر را به خانه خود برده و درمیان ودرمیان اتاقی نهاد . هنگامی که شب فرارسید وتاریکی برهمه جا حاکم شد ، زن یهودی برای کاری وارد آن اتاق شد ، دید نوری ان اتاق را فرا گرفته وروشن نموده است ، فوری نزد شوهرش آمد واو را از این امر آگاه کرد.
مرد یهودی که چادر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها درخانه اش را فراموش کرده بود از این امر در شگفت شد، ناگهان دید که نور آن چادر همه اتاق را فراگرفته ، گویی شعاعش از ماه شب چهاردم فروزان تر بود واز نزدیک می درخشید.
یهودی که از این امر درشگفت شد ، محل چادر را بررسی کرد وبا دقت به آنجا نگاه کرد . فهمید که نور از همان چادر فاطمه زهرا سلام الله علیها می درخشد، او از اتاق خارج شد وبسرعت متوجه قوم خویش خودش شد، زنش نیز به سوی خویشان خود شتافت،‌و آنها را دراتاق حاضر کردند، درآن شب ، تعداد هشتاد نفر از یهودیان در خانه او حاظر شده واین منظره را مشاهده کردند وهمگی مسلمان شدند.

نقل قول:

این یوسف دلربا همانی است که برادرانش به راحتی به چاه انداختند او را و وقتی هم که عزیز مصر او را خرید هرگز نگفت کودک زیبایی را خریدم بلکه گفت کسی را خریدم که کمک کار تو باشد. زیبایی یوسف بیشتر مربوط به دوران پیامبری اوست.
[=arial]البته این کلام شما هم همانند بحث های پیشین شما تناقضی فاحش با نص کلام الله مجید و روایات دارد...
[=arial]چرا که اولا زمانی که زلیخاحضرت یوسف علیه سلام را بجمعی که زنان مصر درآنجا بودند دعوت کرد و زنان مصر دستشان را بجای ترنج بریدند ومحو در تماشای این چهره زیبا شده .... حال سوال ما از شما اینجاست که چه طور این اتفاق می افتد درصورتی که ایشان آن زمان به این بمقام (پیامبری درظاهر) نرسیده بودند؟؟؟

[=arial]اما خواننده منصف منبع روایی را هم ببیند واختلافش با بیان شما استاد بزرگ وار؛
[=arial](((کلیک کنید )))

نقل قول:
اما بحث در نقاب زدن و مسائلی است که گفته می شود
.

بحثی نیست حقیر می گویم اهل البیت سلام الله علیهما اجمعین گاها به دلایلی (همچون نورایت و زیبائی و محفوظ بودند از چشم زخم دشمن ) نقاب می زدند .....
مصداق رواییی( درسیره معصومین و تالی تلو معصومین ) هم بسیار است ...

سلام علیکم دوستان عزیز

صدرا;157217 نوشت:
1- آیا سنت قطعی پیامبر صلی الله علیه و آله برای شما حجت است یا خیر؟وآیا بالاخره پیامبر صلی الله علیه وآله تبیینی در احکام داشته اند یا خیر؟

بله حجت است البته تا زمانی که مخالف با قرآن و عقل نباشد!! تبیین داشته اند منتها در مواردی که در قرآن بیان نشده است!

صدرا;157217 نوشت:
2- در باب خمس وزکات دهها روایت بر جدابودن این دو واجب وجود دارد، تکلیف اینها چیست؟

صدرا;157217 نوشت:

6- به نظر می رسد برای ادامه بحث مستند بودن سخنان شما امری ضروری باشد لذا معقول نمی باشد که یک طرف بااستناد به ادله نقلی پاسخ دهد و مخاطب با گمان و احتمال آنرا رد نماید.

منم فکر میکنم بهتره بحث رو فعلا قطع کنیم تا من اینترنت خونه ام جور بشه و مستند بحث کنم فعلا دارم از مطالب ذهنی ام بحث میکنم بهتره بحث مستند ادامه پیدا کنه اما شما هم همچین مستند حرف نزدید از این دهها روایت که فرمودید یکیش رو آوردید؟ قرار بود سوالاتم رو جواب بدید کو؟؟ باز سوال پرسیدید؟ جالبه!!

صدرا;157217 نوشت:
3- راه شناخت سنت چیست؟ اگر راه شناخت عرضه روایات به قرآن است و قبول در صورت عدم تخالف، مراد از عدم تخالف چیست؟آیا تخصیص و تقیید هم مخالفت به شمار می رود؟بیان علت

تخصیص آنچه نص بر استغراقش باشه مخالف به شمار میاد قطعا!

صدرا;157217 نوشت:
5- فهم واحد صدها مجتهد مسلم از قرون اولیه تا به حال چگونه می تواند اشتباه باشدو فهم کسی که اطلاعی ناچیز از قرآن دارد درست؟

خوشم میاد نمیتونید جواب بدید به این استدلالات خفیف و بی پایه دست می آویزید!!:khandeh!:گیرم من اطلاعاتم کم باشه شما مدعی هستید اطلاعاتتون زیاده با قرآن جواب بدید! اگر نیستید بیخبیال بحث شید بگید آقا من بلد نیستم برو از مجتهد بپرس من که مجتهد نیستم! اگه بلدید جواب درست درمون بدید کسی جواب درست درمون رو رد نمیکنه!
بعدش هم بنده در این باب ادعا نکردم که این و غیر این نه! یکم دقت کنید میفهمید! خودم هم گفتم این احتمال حرف منو ضعیف میکنه و .... اما شما هم برای اون فتوایی که مد نظر دارید نتونستید جوابی بدید!

سلامت باشید

گلشن;157241 نوشت:
1-روایاتی که دال بر وجوب زکات در نه جیز است فراوان است بری نمونه در وسائل الشیعه در باب 8(باب وجوب الزکاه فی تسعه اشیاء) حدود 18 روایات آورده که همگی دلالت دارند: زکات در نه چیز واجب است برای نمونه به روایت 11این باب اشاره میکنم."عن ابی عبدالله علیه السلام:الزکاه علی تسعه اشیاء:علی الذهب والفضه و الحنطه والشعیر والتمر والزبیب والابل والبقر والغنم.که میتوانید مراجعه کنید که این تعداد روایت ،حکم مساله را قطعی می کند و اگر نگوییم متواتر است لااقل متضافر است در حالیکه شما ادعا کردید خبر واحد است

دوست عزیز اولا این که 18 روایت هست کافی نیست ببینید سندش به چه کسایی میخوره بین راه چه کسایی هستند مثلا شاید همه از یه نفر نقل کرده باشند اون یه نفر از امام صادق علیه السلام این میشه خبر واحد! در ضمن من گفتم فکر کنم چون منبعش دستم نیست فعلا!!
گلشن;157241 نوشت:
2-اما این که مراد از "انفقوا مما رزقناکم "چیست باید بگویم:این آیه 10 سوره منافقون است که مرحوم علامه طباطبایی در ج 19 ص303فرموده"امر بالانفاق فی البر اعم من الانفاق الواجب کالزکاه والکفارات او المندوب"یعنی این آیه عام است ومی تواند هر یک از انفاقهای واجب ومستحب را در بر بگیرد.باید دید دلیل شما بر این که آیه زکات وخمس را شامل نمی شود چیست.

چون آیه امر است و قرینه ای هم در کلام بر این که مستحبات را شامل است نداریم پس دلالت بر وجوب میکند! شکی نیست!
دلیل این که خمس را شامل نیست عرض کردم برای متاخر بودن حکم خمس تا مدینه است(اگر خمس را شامل شود که مشکل حل است)
اما این که زکات را شامل نیست این نیست که خود زکات را شامل نباشد بلکه منظور این است که زکات 9 چیز مفهوم آیه نیست یعنی آیه به همه اموال تعلق میگیرد نه فقط به نه چیز اگر بگوییم زکات است نه خمس میشود نظریه آیه الله العظمی صادقی تهرانی که میفرمودند زکات به همه چیز تعلق میگیرد نه به نه چیز!!

گلشن;157241 نوشت:
وضع امیر المومنین علیه السلام علی الخیل العتاق الراعیه فی کل فرس فی کل عام دینارین و جعل علی البرازین دینارا"

ببخشید زکات مستحب که به همه چیزی میشه زکات مستحب داد شما یه چیزی بفرمایید که نشه زکات مستحب داد ازش!! وقتی میفرماید وضع یعنی یه چیزی رو قرار داد! یعنی واجب کرد! از کجای روایت مستحب فهمیده میشه؟؟
گلشن;157241 نوشت:
4-اولا کشمش جزء غلات نیست ثانیا:داخل بودن کشمش در غلات باعث نمی شود همه غلات یک حکم داشته باشند چرا که این قیاس باطل است وروایات فراوان این احتمال را رد می کند

ولی اگر پاسخ به سوالات فوق داده نشه یعنی حقه و انفقوا اونوقت چاره ای جز الحاق باقی نمیمونه! میمونه توجیهش که شاید بتونیم بگیم اینا رو از باب مثال بیان کردند نه این که باقی ندارند یا این که چون آن زمان اینا زیاد بود به اینا زکات تعلق میگرفت بیانش کردند اما باقی رو بیان نکردند روایت هم که منحصر نکرده!!
گلشن;157241 نوشت:
5-اما این که "انفقوا "دال بر وجوب است چون قرینه ای ندارد مردود است چون ما رزقناکم یعنی آنچه ما به شما روزی کرده ایم که"ما"موصول به خاطر ابهام دال بر عموم است یعنی مواردی از آنچه خداوند به ما روزی کرده غیر از موارد 9 گانه زکات است که خداوند امر به انفاق آنها کرده وقطعا این امر استحبابی است لذا امر انفقوا هم دال بر استحباب خواهد بود.پس "ما رزقناکم "با عمومیت خود قرینه است که انفقوا دال بر استحباب است

ببخشید عمومیت انفاق چگونه دال بر استحباب میشود خوب عموم باشد دلیل میشود که انفاق به عموم اموال تعلق میگیرد نه به خصوص و به وجوب آن هیچ ضرری هم وارد نمیکند! این که غیر از موارد نه گانه است از کجای آیه فهمیده شد؟؟

اما چند روایت برای کسانی که اصلا امام نمی فهمند یعنی چه !!!!

محمد بن جریرطبری رحمة الله علیه از از محمدبن حجاره نقل می کند که گفت امام حسن مجتبی علیه سلام را دیدم درحالی که عده ای آهو از کنار او می گذشتند. امام علیه سلام آنها را صدا زد ، همگی جواب دادند ودر مقابل او حاضر شدند.
عرض کردیم : ای فرزند رسول خدا ! اینها حیوانات وحشی هستند. معجزه ای آسمانی بما نشان بده .
امام علیه سلام به آسمان نگاه کرد ،‌گویا درهای آن باز شد، نوری فرود آمد وهمه خانه های مدینه را احاطه کرد ، آنگاه خانه ها شروع به لرزیدن کرد که نزدیک بود خراب شود.
عرض کردیم ای فرزند رسول خدا !آن را برگردان .
امام علیه سلام فرمود:
نحن الاولون والاخرون ، نحن الآمرون ، ونحن النور، ننورالروحانیین ، ننوربنورالله ونروح بروحه ،فینا مسکنه والینامعدنه ، الآخره منا کالاول، والاول مناکالاخر.

ما اول هستیم که آفرینش با ما آغاز شده، وما آخر هستیم که هستی با ما پایان می پذیرد،وما فرمانروایانی هستیم که امر ما را همه موجودات تکوینا اطاعت می کنند،ما نوری هستیم که فرشتگان را روشنی می بخشیم ، به نورخداوند آنها را منور وبه بشارت اللهی آنها را مسرور می گردانیم ، جایگاه نور خداوندی درما ومعدن آن بسوی ما است .اول ما مانند آخر ما ،وآخر ما همانند او ماست.
نوادرالمعجزات:103ح8،‌دلایل الامامة :168ح13 ، مدینة المعاجز:4/236ح19

از امام صادق علیه سلام نقل کرده است.
ان الدنیا لتمثیل لامام فی مثل فلقةالجوز ، فلایعزب عنه منها شیء،وانه لیتنا ولیها من اطرافها کما یتناول احدکم من فوق مائدته مایشاء فلایعزب عنه منهاشیء.

دنیا برای امام مانند نیمی از گردو تصور میشود،هیچ چیزی ازان ازنظرامام پنهان نیست،وهمانا او برهمه اطراف آن احاطه دارد وهرگونه بخواهد می تواند درآن تصرف کند،همانطور که یکی ازشما انچه می خواهد از بالای سفره برمی دارد،وبرآن احاطه دارد وهیچ چیزی ازآن ازنظر او پنهان نمی ماند.
شیخ مفید دراختصاص:212 ، بصائر الدرجات:408ح3 ،بحارالانوار:25/367ح11 .ینابیع المعاجز:185

نکته ؛ چطور آنکه حقیقتا اهل مطالعه وبررسی درآیات و روایات است عقلش را به قضاوت نمی نشاند و بدون تعصب دراین روایات نورانی اندیشه نمی کند درمعارف حق الحقیق معصوم البته که لاتدرک الابصار وهویدرک البصار ولا کن حالا که این روایات نورانی دردست ماست حیف است در آنها اندیشه نکنیم و بجای آن بیایم درباب سندیت آن شبهه وارد کنیم والله قسم دهان همه من وامثال شما را بسته اند با امثال این روایات
لاتعجبو من قدرة‌الله ،انامحمدومحمد انا، وقال محمدصلوات الله علیه وآله وسلم : یا قوم لاتعجبوا من امرالله ، اناعلی وعلی انا، وکلنا واحد من واحد وروحنا من امرالله ، اولنا محمد واوسطنا محمد وآخرنا محمدوکلنا محمد.

چه طوربخود اجازه می دهیم در سندیت یک فضیلت از معصوم شبهه کنیم وقتی فرمودند ((فمن انکر شیئا ورده فقد رد علی الله جل اسمه وکفربآیاته وانبیاء ورسله )) چه طور به خود اجازه می دهیم پیرامون آن شبهه قلم فرسائی کنیم آن هم بدلیل جور در نیامدن با عقل ناقص خودم وقتی قلب نازنین امام جایگاه اراده خداوند است . دیگر چه اتفاقی است که می خواهند و نمی افتد.

حاشیه : بعضی از جاهلان ومعاندان وناآگاهان نسبت به مراتب نورانیت حضرات معصوم شبهه می کنند درسند حیدث نورانیت ویا حدیث قمامه یا حدیث کساء و یا سند فلان مناقب از معصوم علیه سلام . جواب این است.
فضیلتی درعالم هستی ، هست ونیست که اهل البیت آن را بلکه بالاترازآن را دارند و برفرض محال اگر از نظر سند هم روایتی مشکل داشته ومرسل باشد ، آن فضیلت را به شیوه ای دیگر با حدیث ورایتی دیگر ثابت می کنیم .و چنانکه نورانیت اهل البیت دراین چند کلام ثابت شد.وفرض مرسل بود یک حدیث خدشه ای دراصل موضوع نمی کند که امید وارم این چند کلام پایانی حقیر مورد عنایت اساتید واقع گردد.
یاعلی مدد.

آنتی ;156246 نوشت:
ذات مقدس اینها فراتر از این بوده که در غالب تصویر بگنجد معصومین وحتی اکثر بنی هاشم به خاطر نورانیت چهره شان نقاب به صورت می زدند حضرات معصوم هم همین طور ، این طور نبود که کسی بتواند مدت زیادی به صورتشان خیره شود خصوصا در جلوات لاهوتی که نگاه کردن بصورتشان محال بود . روایاتی هم که درباب زیبائی چهره اهل البیت سلام الله اجمعین بیان شده جلوات ناثوتی حضرات بوده که باز همانند قرص قمر بوده اند .شما فکر می کنید اگر درزمان حضرات معصوم دوربین فیلم برداری بود می شد تصویر مبارک حضرات را ثبت و ضبط کرد ؟؟ هرگزنمی شد

با سلام دوباره
شما با این دیدگاه و نوشته ای که در صدر شاهد آن هستیم عملا بیانگر وضعیت اعتقادی خود هستید. آنچه شما پذیرفته اید به هیچ وجه از سوی منابع تاریخی همراهی نمی شود. چرا که نه شاگردان حضرات ائمه و دوستان و آشنایان هرگز چنین اعتقادی نداشته اند و چنین سخنی از ایشان به ما نرسیده است (اینکه آنچنان نورانی بوده اند که نمی شد در چهره ایشان نگاه کرد) بلکه برعکس می بینیم که خیلی راحت در بازار حرکت می کنند و هرگز چنین مساله ای گزارش نشده است. تا جایی که اشاره به بازار رفتن پیامبر در قرآن هست اما گفته شما که نورانیت ایشان با آن خصوصیتی که شما می فرمایید و ... هرگز با هیچ اشاره ای تایید نمی شود. به گمان قوی بیشتر آنچه را نقل کرده اید از بحرانی است که کتابش سراسر از این گفته ها آکنده است مانند همان مثال امام هادی. ما برای اعتقاد به ائمه و پذیرفتن رهبری ایشان هیچ نیازی به ابراز گفته های عجیب و قریب نیستیم که بعد با مشکل در ناهمخوانی آنها با کتابهای دیگرمان مواجه شویم. اصل نورانی بودن ائمه هم بر مبنای آیات قرآن که مومنین را صاحب نور می داند کاملا پذیرفته شده است و در آن سخنی نیست اما ادعاهای عجیب و غریب دیگر برتافتنی نیست.
پیروز باشید

کاوه;158117 نوشت:
با سلام دوباره شما با این دیدگاه و نوشته ای که در صدر شاهد آن هستیم عملا بیانگر وضعیت اعتقادی خود هستید.

یاعلی حیدر مددی
برادر گرامی سلام علیکم . البته ما زیاد هم عقاید خاصی ندارم . مطالبی بود که عنوان شد . پاسخ هایی هم که حقیر عرض کردم بسیار ساده قابل فهم بود .
آنچه شما فرمودید یعنی اینکه حقیر دباره کلام های خود را تکرار کنم .

اگر چه برادر گرامی کاوه همچنان برهمان عقاید خود ثابت قدم هستید . اما امیدوارم درخفا مشکل ،برایتان حل شده باشد.

در باره نورانیت حضرات . هم از منظر روایات مطالبی را عرض کردیم .تناقضاتی بود که با سرعت از کنار آن رد شدیم . وروی آن هیچ مانور خاصی ندادیم .

اما نقل قولی که کردید . پیش از آن بدان پاسخ داده شد بود . حقیر عرض کردم در جلوات لاهوتی .
آیا باز هم باید این را تکرار کنم!!!
یاعلی

anti310;158131 نوشت:
حقیر عرض کردم در جلوات لاهوتی .
آیا باز هم باید این را تکرار کنم!!!
یاعلی

اکنون که فرمودید در جلوات لاهوتی به چنین بهره ی اعتقادی معتقدید این نکته مفید است و قابل ارزش و دیگر محل سخن و منازعه پیشین نیست.
پس درود بر شما:Gol:

به نظرم تصویر اصلی همونه که تو ذهن شیعه از امام علی علیه السلام نقش بسته یعنی مرد مردان روزگار
و اینکه ادعا کنن نقاشیاز سیمای علی ابن ابیطالب پیدا کردند کار پسندیده ای نیست و کسی هم نمیتونه تایید کنه که راست هست یا نه

هبوط;158482 نوشت:
به نظرم تصویر اصلی همونه که تو ذهن شیعه از امام علی علیه السلام نقش بسته یعنی مرد مردان روزگار
و اینکه ادعا کنن نقاشیاز سیمای علی ابن ابیطالب پیدا کردند کار پسندیده ای نیست و کسی هم نمیتونه تایید کنه که راست هست یا نه

سلام.

فیلم مستندی از شفای یک پسر بچه موجود است،که برخی از دوستان شاید انرا دیده باشند،البته ایت ا.. خزعلی نیز در مجلس حضور داشتند،در چنین مواردی سیمای حقیقی معصومین برای مخاطب ظاهر می گردد،واین پسر بچه چهره ان بزرگوار را بسیار شبیه به عکسی دیدند که ان حضرت کتاب قرانی در دست دارند،البته خود ان تمثال نیز ماثر از یک مکاشفه می باشد....در هر حال نمی توان گفت همه جزئیات همان است که در واقع می باشد،ولی شباهت به حدی که وقتی ان حضرت را دیدیم تمثال را شبیه به او بدانیم کافی است،یعنی تمثال کلی نه جزئیات مربوطه...

دانلود تمثال:

ما اینهمه راه اومدیم ببینیم چه عکسی بوده ...:Gol:
هیچی ندیدیم !!!؟ :Moteajeb!:

ستاره ی هشتم;158617 نوشت:
ما اینهمه راه اومدیم ببینیم چه عکسی بوده ...
هیچی ندیدیم !!!؟

سلام
کلا عکسهایی که کشیده میشود را می گویند. که یکی از آنها را جناب عرفان علوی پیوست کرده.

حضرت دو تمثال معروف دارند

اولیش :
که میگن در یکی از جنگها به دست نقاشی یهودی کشیده شده

http://askdin.com/sites/default/files/gallery/images//1033/1_mali23.jpg" title="http://[URL]http://askdin.com/sites/default/files/gallery/images//1033/1_mali23.jpg">

شاید تمثال باشه اما اثر سالم و کاملی نیست .
خوب ازون مراقبت نشده و تصویری خشن یا جنگ زده دیده میشه
احتمالا بخاطر ویرایش غیر حرفه ای به این روز افتاده !
قبلا در مورد امکانات نقاشی زمان حضرت و نقاشها و ... حرف زدیم

و دیگری عکسی که جناب عرفان هم ارسال کردند

یعنی این تمثال :

که حکایتش در بخش زیرین عکس نوشته شده
http://askdin.com/sites/default/files/gallery/images//1033/1_mali76.jpg" title="http://[URL]http://askdin.com/sites/default/files/gallery/images//1033/1_mali76.jpg">
http://askdin.com/sites/default/files/gallery/images//1033/1_mali76.jpg

به نظرم نقاش تلاش کرده تا عظمت حضرت رو با تصویرِ دستانِ حضرت, به بیننده انتقال بده و همین کیفیت کار رو کم کرده ... اما تا همین جا هم کلی زحمت کشیده .

طرح و رنگ دستان در اینکار حد مهارت نقاش رو میرسونه
میبینیم که مهارت شخص در حدی هست که بتونه بیشتر روی چهره کار کنه ولی اینکارو نکرده ! احتمال 99 درصد تردید داشته یا نخواسته ناخواسته بیش از حد زیاد و کمی تحویل مردم بده ...

بنام خدا.
سلام.
یه خورده شبیه اون خوابی که دیده بودم هست ولی نه کاملاً:Gol:
یا علی:Gol:

جناب erfan_alavi اون فیلم شفا یافتن رو کجا میتونم پیدا کنم؟

ممنون

aminrafael3;159926 نوشت:
جناب erfan_alavi اون فیلم شفا یافتن رو کجا میتونم پیدا کنم؟

ممنون

سلام.

احتمالا در قم بتونید پیداش کنید، در مراکز فرهنگی شهرهای دیگه غیر از قم شاید سخت گیر بیاد..

از سایت خبری فردا نیوز :

علي اشرف والي پس از اين كه در13 سالگي حضرت علي(ع) را در خواب مي‌بيند، تصميم به يادگيري نقاشي مي‌گيرد، ولي 23 سال بعد توانايي خلق اين اثر را پيدا مي‌كند.
ایسنا: زنده‌ياد «علي اشرف والي» كه امروز ـ 13 دي ماه ـ در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س)، آرام گرفت، تابلو معروفي از تمثال حضرت علي (ع) دارد.

گفته مي‌شود، علي اشرف والي پس از اين كه در13 سالگي حضرت علي(ع) را در خواب مي‌بيند، تصميم به يادگيري نقاشي مي‌گيرد، ولي 23 سال بعد توانايي خلق اين اثر را پيدا مي‌كند.

محسن شريفيان ـ از شاگردان اين هنرمند نيز بارزترين اثر استاد والي را نقاشي تصوير حضرت علي(ع) مي‌داند كه در اين تصوير حضرت علي(ع) قرآن را به دست گرفته و شمشير را زمين گذاشته است.

علي اشرف والي درامضاء اين اثر هنري سال 1344را سال شروع و 21سال بعد سال 1365را سال‌ پايان خلق اين اثر دانسته ‌است.

«علي اشرف والي» در سال 1299 در كرج به دنيا آمد و 11 دي ماه 1389 در سن 90 سالگي از دنيا رفت.

موضوع قفل شده است