سئوال فقهی درباره طهارت و نجاست !

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سئوال فقهی درباره طهارت و نجاست !

باسلام ،من ازمقام معظم رهبری تقلیدمیکنم وچندتاسوال ازخدمتتون داشتم
1-میخواستم بدونم آبی که هنگام طهارت گرفتن باآفتابه برروی سنگ توالت میریزد وترشح میشودپاک است یانجس؟
2-من خیلی سریع سریع ادرارمیگیرمو باتوجه به شغلم نمیتونم زودبه دستشویی بروم وبیشتراوقات احساس میکنم که رطوبتی ازمن خارج میشود،حال این رطوبتها پاک است یانجس؟چطوراز ادراربودن یانبودن آن اطمینان حاصل کنیم ؟
3-نحوه تطهیرمحلی که نجس شده وامکان آبکشیدن آن نیست رالطفا توضیح دهید.مثلا زمین وسط خانه که امکان ابکشیدن ان نیست وبا ادرار بچه نجس شده است؟
4-چند سال پیش یک بشکه نفت درمنزل بود که متاسفانه نفت داخل ان با برخورد با عین نجاست نجس شد،میخواستم بدونم باتوجه به اینکه مرتب دراین بشکه نفت میریزیم ایا همه این نفتها نجس میشودیانه؟:Kaf:یاعلی

3063060190;88745 نوشت:
باسلام ،من ازمقام معظم رهبری تقلیدمیکنم وچندتاسوال ازخدمتتون داشتم
1-میخواستم بدونم آبی که هنگام طهارت گرفتن باآفتابه برروی سنگ توالت میریزد وترشح میشودپاک است یانجس؟
2-من خیلی سریع سریع ادرارمیگیرمو باتوجه به شغلم نمیتونم زودبه دستشویی بروم وبیشتراوقات احساس میکنم که رطوبتی ازمن خارج میشود،حال این رطوبتها پاک است یانجس؟چطوراز ادراربودن یانبودن آن اطمینان حاصل کنیم ؟
3-نحوه تطهیرمحلی که نجس شده وامکان آبکشیدن آن نیست رالطفا توضیح دهید.مثلا زمین وسط خانه که امکان ابکشیدن ان نیست وبا ادرار بچه نجس شده است؟
4-چند سال پیش یک بشکه نفت درمنزل بود که متاسفانه نفت داخل ان با برخورد با عین نجاست نجس شد،میخواستم بدونم باتوجه به اینکه مرتب دراین بشکه نفت میریزیم ایا همه این نفتها نجس میشودیانه؟یاعلی

[="magenta"]با سلام و تشکر از سئوالات شما [/]

[="royalblue"]
1- اگر یقین دارید که آبی که به سنگ برخورد کرده خودش نجس بوده (در حال تطهیر نجس شده )یا با برخورد با نجاست سنگ ،نجس شده است ترشح آن نیز نجس است اما اگر یقین ندارید ترشح پاک است .

2- رطوبت هایی که انسان پس از استبراء می بیند محکوم به طهارت است و نیازی به تطهیر ندارد مگر در مواردی که یقین داشته باشد رطوبت مورد نظر نجس(مانند ادرار) است که حکم به نجاست آن می شود .

3- وقتی امکان آبکشیدن آن نباشد فقط کافی است با وسیله ای مانع سرایت نجاست به جاهای دیگر شد و وجود نجاست در خانه به خودی خود اشکالی ندارد .

4- بله بشکه نفت و نفت درون آن هنوز هم نجس است و تا تطهیر نشود نفت های بعدی را نجس خواهد نمود . (1)[/]

[="darkred"]پی نوشت:
1. سئوال از دفتر آیت الله خامنه ای در قم (7743232-0251)[/]

باعرض سلام و خسته نباشید
1-اگریقین به نجاست سنگ توالت دارید ترشحات اب که بر روی سنگ می ریزد نجس است
2-اگریقین به خروج بول(ادرار) دارید نجس است و الا پاک می باشد
3-در ابتدا عین نجاست را بر طرف کنیدسپس یک پارچه یا ابر در اطراف (دورتادور) محل نجس قرار دهید سه مرتبه ان محل را اب قلیل بریزید و با پارچه یا ابری که گذاشته اید اب را جمع کنید در هر بار پارچه یاابر را پاک کنید یا عوض کنید تا محل پاک شود
4-بله نفت در اثر برخورد با نجاست نجس شده است برای پاک شدن لازم است بعد از تمام شدن نفتها بشکه نفت شستشو وتطهیرشود
منبع برگرفته از استفتائات مراجع

موضوع قفل شده است