اخلاق در فضای مجازی

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اخلاق در فضای مجازی

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
امیدورام همواره در مسیر موفقیت گام بردارید
در این قسمت قصد داریم در مورد اخلاق در فضای مجازی بحث کنیم
از تمام کارشناسان و مدیران محترم سایت تقاضا دارم ما را دراین بحث همراهی کنیم
ما در این بخش هر هفته در مورد یک موضوع بحث و نتیجه گیری می کنیم مثل نحوی درست انتقاد کردن، نحوه درست جواب به انتقادات دیگران و...
قبل از شروع بحث اول
چند روزی است بین چند کاربر خوب اسک دین کدورت پیش آمده و رفتارشان با هم خیلی دوستانه نیست دیدن این شرایط برای خیلی از اسک دینی ها سخت است چون ما خود را یک خانواده بزرگ می دانیم پس اول این عزیزان را با هم آشتی بدهیم بعد برویم سر بحث اخلاق در فضای مجازی
از همه دوستان و قدیمی های سایت که حرفشان تاثیر گذار تر است تقضا دارم ما را در آشتی دادن این دوستان همراهی کنید
ما منتظریم نفر اول چه کسی پبش قدم می شود؟
دوستان نظر و راه کار های خود را مطرح کنید.
با تشکر
موفق و پیروز باشید

با سلام و تشکر از این موضوع عالی

برای ایجاد یک صفت مثبت در افراد باید در مرحله ی اول ذهن رو به طرف فواید و آثار مثبت دنیوی و اخروی اون صفت برد .

و همچنین برای برطرف کردن یک صفت منفی باید در مرحله ی اول ذهن رو به آثار سوء آن صفت بر روی زندگی دنیوی ، سلامت روانی و جسمی خود شخص و آثار اخروی آن صفت توجه داد.

که به نظرم روی هر کدوم از این مسائل جداگانه پرداخته بشه عالیه :

آثار و فوائد دنیوی عفو و گذشت
آثار و برکات اخروی عفو و گذشت

آثار و مضرات دنیوی کینه
آثار و مضرات اخروی کینه

ضمن اینکه روی موضوع آثار و برکات ایجاد صلح و دوستی بین مومنین هم بحث بشه خیلی عالیه

موفق و سربلند باشید :Gol:

خیلی از افراد این تصور رو دارند که با گذشت تحقیر میشن و طرف مقابل فکر می کنه کم آوردن
ولی از دیدگاه دین کاملاً برعکس هست .

فعلا یک روایت زیبا تقدیم کاربران عزیز اسک دین می کنم ‌:

رسول گرامی اسلام(ص) می فرمایند:
علیکم بالعفو فان العفو لایزید الا عزا؛
«بر شما باد به عفو و گذشت، چرا که عفو و گذشت چیزی جز عزت بر انسان نمی افزاید».
اصول کافی، ج 2، ص 108

سلام دوستان
پیشنهاد من این است که دو جور می توان بحث را ادامه دارد تا تشویش در بحث پیش نیاید.
ا- یک نفر محور بحث را مشخص کند و در چارچوب مورد اتفاق بحث ادامه یابد.
2- براساس شماره و عنوان بندی جلو برویم و هرکس می خواهد بحث کند به ترتیب جلو برود

سلام
يكي از مشكلاتي كه در فضاي مجازي گرفتار اون هستيم اينه كه به دلايلي كه عرض ميكنم سوء تفاهم در اين فضا بيش از فضاي واقعي رخ ميده .
لحن وچهره افراد وحتي حالت چشم افراد در فضاي واقعي باعث ميشه كه حتي تند ترين مباحث رو بدون پيش امدن مشكلي به يكديگر منتقل كنن.اما متاسفانه چون در فضاي مجازي تمامي حالات محدود به رد وبدل شدن متن ونهايتا يك سري تصاوير هست يك مقدار كار مشكل ميشه.
مشكل ديگه اينه كه در فضاي مجازي به قول معروف چون حالت چشم در چشم وبرخورد از نزديك صورت نميگيره در نتيجه ممكنه قبح برخورد تند هم برداشته بشه.
خلاصه اينكه كار در فضاي مجازي نياز به يك سري ظرافت هايي داره كه بايد از جانب همه كاربران رعايت بشه تا اين مشكلات به وجود نياد.
نكته اي كه بايد از طرف نويسنده رعايت بشه دقت در به كاربردن كلمات وچينش اونها ونكته اي كه از جانب خواننده بايد رعايت بشه اغماض از مطالبيه كه ممكنه برداشتي نادرست از اونها بشه.
يه پيشنهاد در مورد انجمن گفتگوي ديني:
در مواردي كه يقين به توهين از طرف مقابل داريد حتما به مديران گزارش بديد و از اقدام شخصي جدا خودداري كنيد.

حامی;88240 نوشت:
سلام دوستان
پیشنهاد من این است که دو جور می توان بحث را ادامه دارد تا تشویش در بحث پیش نیاید.
ا- یک نفر محور بحث را مشخص کند و در چارچوب مورد اتفاق بحث ادامه یابد.
2- براساس شماره و عنوان بندی جلو برویم و هرکس می خواهد بحث کند به ترتیب جلو برود

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
با تشکر از استاد حامی عزیز
مبنا بر همین است که هر هفته روی یک موضوع بحث کنیم ولی خواستم قبل از شروع روابط دوستان را بهتر کنیم
اگر کسی از دوستان با این عزیزان رابطه صمیمی تری دارد با پیام خصوصی ایشان را به آشتی دعوت کند
با تشکر
موفق و پیروز باشید

سلام!
تو این دنیای زود گذر که حتی در برخورد های روزانه هیچ چی ارزش اینو نداره ادم به خاطرش به قول معروف حال خود و دیگری رو بد کنه چه برسه فضای مجازی !
تنها مشکلی که میتونه توی این فضا پیش بیاد مخالفت با تاپیکها یا نقلهای دوستان و نقد کردن
پاسخهاست که گاهی به مزاج ادم سازگار نیست و ....
نظر من و تجربه اندک من تو این سایت اینه برای اینکه جو مذهبی حاکم بر این فضا به هم نخوره حتی الامکان برای پاسخها و طرح نظر (هر چند شخصی)فکر کرده و جوانب را در نظر بگیرید
ببینید اگه خودتان به جای طرف مقابل بودید چه برداشتی کرده و در مقابل چه عکس العملی از خود نشان میدادید.
دوستانتان را در این سایت از دست ندهید زیرا که نظیر ندارند :Gol:

بسم الله الرحمن الرحیم

عباد الرحمن الذین اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما

چقدر این ایه قشنگه

حتی اگه کسی حرف بی ربط هم زد توهین هم کرد عباد الرحمن باشیم

یا علی

چی؟کی؟کجا دعوا شده؟
آقا صلوات برفس(!)

سلام
قرآن می فرماید : الصلح خیر
چیزی که من از این بیان نورانی می فهمم اینه که : جنس صلح از جنس جنگ بهتره
حرف خیلی قشنگیه و باورش دارم . اما این همه حرف نیست یعنی حدااقل در این نشاه حرفهای دیگری هم هست که در تاپیک دین نصفه زدم .
در گفتگو انگیزه ها بیش از هر چیز موثره . یعنی خط سیر مباحث رو انگیزه ها تعیین می کنند . نحوه بحث بعضی افراد نشان دهنده انگیزه ای است که دارند . شاید هرکسی از راه خاصی به انگیزه دیگران پی ببره اما برای من این موضوع مسلمه که وقتی :
یکنفر دهها دلیل براش می یارن و آخر سر هم بدون جواب به بسیاری از اون دلایل به عدم پذیرش آنها افتخار میکنه معلومه که نیومده حقیقت رو درک کنه بلکه اومده تا فتنه گری کنه . اومده که افکار و عقاید بی اساس خودش رو نشر بده .
این افراد می تونستن با طرح سوالاتی منطقی و جواب به اونا اطلاعات خودشون رو به دیگران منتقل کنن و البته باید انتظار نقد و رد داشته باشند و باید خودشون رو موظف به جواب منطقی بدونن .
اما چیکار میکنن ؟ همه دیدن . چند خط می نویسه که بگه جواب دادم و هیچی توش نیست . به همه هم میگه تو داری به من توهین می کنی . به همین بهانه هم به خودش اجازه میده به همه و مقدساتشون توهین کنه .
یا میاد یک مقاله بی سرو ته در رد دهها عقیده اسلامی می نویسه و هرجا نقدش می کنن میگه عقیده دینی من اینه . کی گفته شما مجازید در یک سایت دینی اسلامی مقاله بنویسید و تمام عقاید اسلامی رو بی مدرک و سند رد کنید . کی گفته برای مسلمین عقاید مخالف قرآن و عقل اعتباری داره که شما روی عقاید خودتون برای رد اسلام و قرآن تاکید می کنید .
اگر به این افراد بی تعهد تذکرات مستمر داده نشه که دست از این رویه بردارن غیرت دینی ما از رو علامت سبز می ره روی علامت قرمز و این خیلی عادیه . اگه به شخص من بد بگن میگم حق داره چون من بالاخره عیبی دارم اما اگر به قرآن و پیغمبرم توهین بشه کمترین چیزی که در جوابش میگم همان حقایق دینی است که دیگران از گفتنش تو مباحث دوستانه شون از گفتنش ابا دارند .
بنده بارها هم گفتم فضای سایت با توجه به ماندگاری مطالبش خیلی با مناظرات شفاهی فرق داره .
من نمی دانم کسی از علماء بزرگوار به ما این مجوز را می دهد که به نام گفتگوی دینی هزاران توهین و تمسخر برای عقاید دینی خودمون بخریم یا نه . اصلا تو اسک دین چند تا نامسلمون مسلمون شدن که پرداخت این بهای سنگین رو توجیه کنه . مسوولین محترم با سند و مدرک بگن .
به همین خاطر قبلا گفته ام و الان هم می گویم که حتما باید رومهای خصوصی ایجاد بشه تا همه مباحث عمومی نشه . می توان نتیجه مباحث خصوصی را پس از ویرایش در معرض دید عموم قرار داد . من برای مراجعین شدیدا نگرانم . اگر یک نظرسنجی از مراجعین در این مورد ( آثار عرضه شبهات به اونها ) بشود و همه بگن خوب بوده و مثلا عقیده ما قویتر شد و امثال این مستمسکی برای افتخار به اپن بودن سایت می تونه وجود داشته باشه وگرنه افتخار به توهم فایده ای نداره . خیلی از دشمنا بدنبال روزنه ای میگردن تا عقیده جوانان ما رو تضعیف کنند . اسک دین نه یک روزنه بلکه یک پنجره است . کف و سوت دیگران به این باز بودن راه ، نشان خوبی برای درستی کار ما در اسک دین نیست .
و حرف آخر
اگر کسی از من بپرسد چرا با فلانی اینطور رفتار میکنی می گم می خوام مجبور بشه از سایت بیرون بره چون مسوولین اجازه دادن حرفای بی اساسش رو راحت بزنه و حرف هیچکسی رو هم گوش نده و همه کس و همه چیز رو هم مسخره کنه .دیگران هم هم چنان اورا دوست عزیز خطاب کردن تا جسورتر بشه . من تندی این دین رو بهش نشون دادم تا بدونه که همه حرفها مقدمه آدم کردنش بود که نشده خوب برای چنین کسی در متون دینی ما چه عناوین و چه تعبیراتی هست ؟ من همان عناوین رو بهش یادآوری کردم .
و اما با این افراد (که بطور نمونه در توهینهایشان قرآن را کتاب شعر بی تاثیر می نامد ) هیچگاه سر دوستی ندارم . تمام دیانتم به دوستی برای خدا و دشمنی برای خدا بنده . این گره را هیچگاه باز نمی کنم حتی اگه تمام دنیا آماده کف زدن برای این گره گشایی باشه . من از اول هم با هیچ غیر موحدی دوست نبوده ام . اگر با اعزاء موحدین هم مشکلی پیدا کردم خودم پیش قدم اصلاح شدم به فضل الهی .
من دوستم با دوستان خدا و دشمنم با دشمنانش . در گفتگو بر مدار دلیل عقلی و سپس نقلی ام . اگر کسی پذیرفت خوشحال میشم اگه نه به پایان دادن بحث مشتاقم اما اگر از کسی گفتار توهین آمیز ببینم از کلام حق آینه ای جلو رویش قرار می دهم تا از ذات تا صفاتش را ببیند . خوشش بیاید یا بد مهم نیست .
موفق در پناه حق

من فکر می کنم منظور جناب Mahdi 60 این نبود که بیایم با معاندین و مخالفین دین مون دست آشتی بدیم :Labkhand:

گاهی بین همین دوستان هم مذهب و مومنین کدورت هایی پیش میاد، حرف هایی زده میشه و ...که در شان مومن نیست.

که جناب مدیر اجرایی در این راستا (پست 5) به نکات ظریف و خوبی اشاره کردند،

با تشکر و سپاس ؛

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
عزیزان همراه برای اینکه از بحث منحرف نشویم اولین موضوع را برای بحث شروع می کنیم

چگونه در فضای مجازی از دیگران انتقاد کنیم؟

حتما برای شما هم پیش آمده که در جاهایی به نظراتی برخوردید که درست نبوده ما چگونه باید از فرد مقابل انتقاد کنیم که موضوع به توهین و انحراف کشیده نشود؟
از عزیزانی که در فضای مجازی تجربه بیشتری دارند تقاضا دارم در روشن شدن بحث کمک کنند
به نظر من ما اول باید از منظور طرفمان مطمئن بشویم بعد از او انتقاد کنیم حالا با پیام خصوصی یا از طریق نقل قول در همان تاپیک شاید منظورش را درست نرسانده باشد زود نباید قضاوت کرد این نظر من است منتظر نظرات و راه کارهای دوستان هستیم
با تشکر
موفق و پیروز باشید

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
عزیزان همراه ما را در این بحث همراهی کنند از استادان و کارشناسان سایت هم تقضا داریم در مورد بحث اول نظر بدهند

سلام به پرس و جو گران

حتما یه سری به سایتهای غیر مذهبی بزنید!(که حتما زدید)
اون وقت میفهمید برخورد بد تاپیک بد کلمات بد و انتقاد بد به چه صورتی هست!
انتقاد به جا و از روی اگاهی سازنده است اما طرفین بایستی سعی در کنار گذاشتن رذایلی همچون کبر و خود محوری داشته باشند.
پذیرفتن این امر که همیشه ما همه چیز را نمی دانیم و دانا تر از ما هم وجود دارد.
در بحثهابهتر است از منابع محکم استفاده شود و منابع عقلی که جز(ع )تاکید مذهب ماست به مشارکت گذاشته شوند . انتقاد اختلاف عقیده است و ما عموما به عقایدمان پافشاری میکنیم
اما باید دید ایا عقیده ما صحیح و به اجماع تکیه دارد یا بیشتر نظر شخصی ماست؟:Gol:

با سلام و تشکر

نظر بنده هم بر این هست که در همان تاپیک یا به صورت خصوصی منظور طرف مقبل رو سوال کنیم ، اکثر اوقات ما برداشت اشتباهی از حرف طرف مقابل داریم و نمی پرسیم و بعد کینه به دل می گیریم .

دیروز در یکی از تاپیکها بنده نظری دادم و یکی از اعضای محترم بعد از نظر من نظری داده بودند که هر کس میخوند فکر می کرد انتقادی به بنده کرده اند.

بنده در ادامه برای روشن شدن موضوع توضیح بیشتری دادم و ایشون مقصود اصلی شون رو از طریق پیام خصوصی برای بنده ارسال کردند که منظورشون به پست های دیگر اعضا بوده و درخواست کردند پستم رو پاک کنم و در ادامه تاپیک حرف بنده رو تایید کردند .

و خیلی راحت این برداشت نادرست برطرف شد .

موفق و سربلند باشید

mahdi60;88556 نوشت:

برای انتقاد کردن از دیگران چند موضوع رو باید همیشه در نظر داشته باشیم و حتماً سعی کنیم شیوه های انتقاد مثبت رو یاد بگیریم :

1- سعی کنیم برای انتقاد، نوشته مون رو با جنبه های مثبت طرف مقابل شروع کنیم تا طرف مقابل کمتر دچار واکنش و لجبازی بشه.

2- انتقاد رو به موضوعاتی که واقعاً اهمیت دارند منحصر کنیم.

3- انتقاد مثل دارو میمونه : کمش سودبخش و بسیارش مضر و کشنده .

4- انتقادها باید مثل کپسول باشه ؛ یعنی داخل پوسته و فشرده و تلخی اون مشخص نشه و خیلی زود تحلیل شه و جذب طرف مقابل بشه.

5- شرایط روحی فرد و محیط اطراف و شخصیت فرد حتماً رعایت بشه. (هر انتقادی رو در هر جایی نباید مطرح کرد. )

6- نکته خیلی مهم :
اگر سعی کنیم خوبی ها و نکات مثبت افراد رو همیشه برجسته کنیم و بهشون یادآوری کنیم ، چنانچه یک زمانی انتقاد صحیحی از آنها کنیم به راحتی قبول می کنه چون زمینه ی ذهنی مثبتی از شما داره .

بعضی افراد فقط عیوب رو میبینند که زود برجسته کنند در حالی که همه هم خوبی دارند و هم عیب و نقص .

موفق و سربلند باشید؛

سلام
اللهم صل علي محمد و آل محمد
علاوه بر انچه سرکار خانم ماه بانو گفتند
به نظر حقير بين جامعه مجازي و غير مجازي تفاوتي وجود ندارد.
يعني انتقاد براي اينکه سازنده باشد، حتما بايد با روشي صحيح ابراز گردد.
مثلا اگر مي توان با دادن يک پيام خصوصي (مخفيانه) عملکرد طرف رو نقد و گوشزد کنيم، به مراتب بهتر از نقد در فضاي باز اعضاء است.

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
دیدن این فایل را از دست ندهید

شیشه نگاه

زن و مرد جوانی به محله جدیدی اسبا‌ب‌کشی کردند. روز بعد ضمن صرف صبحانه، زن متوجه شد که همسایه‌اش درحال آویزان کردن رخت‌های شسته است و گفت: لباسها چندان تمیز نیست. انگار نمی داند چطور لباس بشوید!...

nemidonam file chi bod baz nashod ama shisheye otaghe in khanum kasif bode na lebasaye
taraf

guest;89129 نوشت:
nemidonam file chi bod baz nashod ama shisheye otaghe in khanum kasif bode na lebasaye
taraf

سلام دوستان
فایل پاورپونت هست اگر برنامه اش را ندارید دانلود نکنید
با تشکر

سلام به همگی

فضای مجازی خیلی با محیط بیرون فرق داره

انتقاد هاشم باهم متفاوت

در ممحیط مجازی به نظر من باید حواست بیشتر جم باشه چون معلوم نیست کی به کیه:Gig::khandeh!:

چقد سخت فارسی تایپ کنی

ممکنه طرف hacker bashe

بزنه حالمونو بگیره

یه چیز دیگه اینکه جنبه ی کاربرا با 5 تا پست معلوم نمیشه که

موضوع قفل شده است