صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اخلاق در فضای مجازی

علاقه
    دین و موضوعات دینی
    نوشته
    5,952
    حضور
    80 روز 5 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    1505
    صلوات
    54604

اخلاق در فضای مجازی

سلام دوستان
    عرض ادب و احترام
    امیدورام همواره در مسیر موفقیت گام بردارید
    در این قسمت قصد داریم در مورد اخلاق در فضای مجازی بحث کنیم
    از تمام کارشناسان و مدیران محترم سایت تقاضا دارم ما را دراین بحث همراهی کنیم
    ما در این بخش هر هفته در مورد یک موضوع بحث و نتیجه گیری می کنیم مثل نحوی درست انتقاد کردن، نحوه درست جواب به انتقادات دیگران و...
    قبل از شروع بحث اول
    چند روزی است بین چند کاربر خوب اسک دین کدورت پیش آمده و رفتارشان با هم خیلی دوستانه نیست دیدن این شرایط برای خیلی از اسک دینی ها سخت است چون ما خود را یک خانواده بزرگ می دانیم پس اول این عزیزان را با هم آشتی بدهیم بعد برویم سر بحث اخلاق در فضای مجازی
    از همه دوستان و قدیمی های سایت که حرفشان تاثیر گذار تر است تقضا دارم ما را در آشتی دادن این دوستان همراهی کنید
    ما منتظریم نفر اول چه کسی پبش قدم می شود؟
    دوستان نظر و راه کار های خود را مطرح کنید.
    با تشکر
    موفق و پیروز باشید

ویرایش توسط مهدی : ۱۳۸۹/۱۲/۰۸ در ساعت ۱۰:۱۱
    اخلاق در فضای مجازی

3000 مداحی محرم +5000 صوت مذهبی
    دریایی از امکانات پیش روی شماست

2. صلوات ها 27

3.  

علاقه
    تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

شاد

با سلام و تشکر از این موضوع عالی

برای ایجاد یک صفت مثبت در افراد باید در مرحله ی اول ذهن رو به طرف فواید و آثار مثبت دنیوی و اخروی اون صفت برد .

و همچنین برای برطرف کردن یک صفت منفی باید در مرحله ی اول ذهن رو به آثار سوء آن صفت بر روی زندگی دنیوی ، سلامت روانی و جسمی خود شخص و آثار اخروی آن صفت توجه داد.

که به نظرم روی هر کدوم از این مسائل جداگانه پرداخته بشه عالیه :

آثار و فوائد دنیوی عفو و گذشت
    آثار و برکات اخروی عفو و گذشت

آثار و مضرات دنیوی کینه
    آثار و مضرات اخروی کینه

ضمن اینکه روی موضوع آثار و برکات ایجاد صلح و دوستی بین مومنین هم بحث بشه خیلی عالیه

موفق و سربلند باشید

امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

5. صلوات ها 23

علاقه
    تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

گذشت جز بر عزت انسان نمی افزاید

خیلی از افراد این تصور رو دارند که با گذشت تحقیر میشن و طرف مقابل فکر می کنه کم آوردن
    ولی از دیدگاه دین کاملاً برعکس هست .

فعلا یک روایت زیبا تقدیم کاربران عزیز اسک دین می کنم ‌:

رسول گرامی اسلام(ص) می فرمایند:
    علیکم بالعفو فان العفو لایزید الا عزا؛
    «بر شما باد به عفو و گذشت، چرا که عفو و گذشت چیزی جز عزت بر انسان نمی افزاید».
    اصول کافی، ج 2، ص 108

امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

7. صلوات ها 21

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151465

سلام دوستان
    پیشنهاد من این است که دو جور می توان بحث را ادامه دارد تا تشویش در بحث پیش نیاید.
    ا- یک نفر محور بحث را مشخص کند و در چارچوب مورد اتفاق بحث ادامه یابد.
    2- براساس شماره و عنوان بندی جلو برویم و هرکس می خواهد بحث کند به ترتیب جلو برود
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

9. صلوات ها 20

نوشته
    1,859
    حضور
    55 روز 20 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    42
    آپلود
    2
    گالری
    344
    صلوات
    19561

سلام
    يكي از مشكلاتي كه در فضاي مجازي گرفتار اون هستيم اينه كه به دلايلي كه عرض ميكنم سوء تفاهم در اين فضا بيش از فضاي واقعي رخ ميده .
    لحن وچهره افراد وحتي حالت چشم افراد در فضاي واقعي باعث ميشه كه حتي تند ترين مباحث رو بدون پيش امدن مشكلي به يكديگر منتقل كنن.اما متاسفانه چون در فضاي مجازي تمامي حالات محدود به رد وبدل شدن متن ونهايتا يك سري تصاوير هست يك مقدار كار مشكل ميشه.
    مشكل ديگه اينه كه در فضاي مجازي به قول معروف چون حالت چشم در چشم وبرخورد از نزديك صورت نميگيره در نتيجه ممكنه قبح برخورد تند هم برداشته بشه.
    خلاصه اينكه كار در فضاي مجازي نياز به يك سري ظرافت هايي داره كه بايد از جانب همه كاربران رعايت بشه تا اين مشكلات به وجود نياد.
    نكته اي كه بايد از طرف نويسنده رعايت بشه دقت در به كاربردن كلمات وچينش اونها ونكته اي كه از جانب خواننده بايد رعايت بشه اغماض از مطالبيه كه ممكنه برداشتي نادرست از اونها بشه.
    يه پيشنهاد در مورد انجمن گفتگوي ديني:
    در مواردي كه يقين به توهين از طرف مقابل داريد حتما به مديران گزارش بديد و از اقدام شخصي جدا خودداري كنيد.

11. صلوات ها 21

علاقه
    دین و موضوعات دینی
    نوشته
    5,952
    حضور
    80 روز 5 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    1505
    صلوات
    54604

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    سلام دوستان
    پیشنهاد من این است که دو جور می توان بحث را ادامه دارد تا تشویش در بحث پیش نیاید.
    ا- یک نفر محور بحث را مشخص کند و در چارچوب مورد اتفاق بحث ادامه یابد.
    2- براساس شماره و عنوان بندی جلو برویم و هرکس می خواهد بحث کند به ترتیب جلو برود
    سلام دوستان
    عرض ادب و احترام
    با تشکر از استاد حامی عزیز
    مبنا بر همین است که هر هفته روی یک موضوع بحث کنیم ولی خواستم قبل از شروع روابط دوستان را بهتر کنیم
    اگر کسی از دوستان با این عزیزان رابطه صمیمی تری دارد با پیام خصوصی ایشان را به آشتی دعوت کند
    با تشکر
    موفق و پیروز باشید

اخلاق در فضای مجازی

3000 مداحی محرم +5000 صوت مذهبی
    دریایی از امکانات پیش روی شماست

13. صلوات ها 16

علاقه
    کنکاش
    نوشته
    250
    حضور
    12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1650

سلام!
    تو این دنیای زود گذر که حتی در برخورد های روزانه هیچ چی ارزش اینو نداره ادم به خاطرش به قول معروف حال خود و دیگری رو بد کنه چه برسه فضای مجازی !
    تنها مشکلی که میتونه توی این فضا پیش بیاد مخالفت با تاپیکها یا نقلهای دوستان و نقد کردن
    پاسخهاست که گاهی به مزاج ادم سازگار نیست و ....
    نظر من و تجربه اندک من تو این سایت اینه برای اینکه جو مذهبی حاکم بر این فضا به هم نخوره حتی الامکان برای پاسخها و طرح نظر (هر چند شخصی)فکر کرده و جوانب را در نظر بگیرید
    ببینید اگه خودتان به جای طرف مقابل بودید چه برداشتی کرده و در مقابل چه عکس العملی از خود نشان میدادید.
    دوستانتان را در این سایت از دست ندهید زیرا که نظیر ندارند

15. صلوات ها 17

علاقه
    ALLAH
    نوشته
    2,406
    حضور
    20 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11066

بسم الله الرحمن الرحیم

عباد الرحمن الذین اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما

چقدر این ایه قشنگه

حتی اگه کسی حرف بی ربط هم زد توهین هم کرد عباد الرحمن باشیم

یا علی

امام حسین علیه السلام

زنهار زنهار بپرهیز از ظلم به کسی که در مقابل تو یاوری جز خدا ندارد

17. صلوات ها 12

نوشته
    28
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    192

چی؟کی؟کجا دعوا شده؟
    آقا صلوات برفس(!)

سیئة تسوؤک خیر من حسنة تعجبک

گناهی که از آن ناراحت شوی بهتر است از کار نیکی که تو را مغرور کند

(امام علی علیه السلام)

19. صلوات ها 7

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    قرآن می فرماید : الصلح خیر
    چیزی که من از این بیان نورانی می فهمم اینه که : جنس صلح از جنس جنگ بهتره
    حرف خیلی قشنگیه و باورش دارم . اما این همه حرف نیست یعنی حدااقل در این نشاه حرفهای دیگری هم هست که در تاپیک دین نصفه زدم .
    در گفتگو انگیزه ها بیش از هر چیز موثره . یعنی خط سیر مباحث رو انگیزه ها تعیین می کنند . نحوه بحث بعضی افراد نشان دهنده انگیزه ای است که دارند . شاید هرکسی از راه خاصی به انگیزه دیگران پی ببره اما برای من این موضوع مسلمه که وقتی :
    یکنفر دهها دلیل براش می یارن و آخر سر هم بدون جواب به بسیاری از اون دلایل به عدم پذیرش آنها افتخار میکنه معلومه که نیومده حقیقت رو درک کنه بلکه اومده تا فتنه گری کنه . اومده که افکار و عقاید بی اساس خودش رو نشر بده .
    این افراد می تونستن با طرح سوالاتی منطقی و جواب به اونا اطلاعات خودشون رو به دیگران منتقل کنن و البته باید انتظار نقد و رد داشته باشند و باید خودشون رو موظف به جواب منطقی بدونن .
    اما چیکار میکنن ؟ همه دیدن . چند خط می نویسه که بگه جواب دادم و هیچی توش نیست . به همه هم میگه تو داری به من توهین می کنی . به همین بهانه هم به خودش اجازه میده به همه و مقدساتشون توهین کنه .
    یا میاد یک مقاله بی سرو ته در رد دهها عقیده اسلامی می نویسه و هرجا نقدش می کنن میگه عقیده دینی من اینه . کی گفته شما مجازید در یک سایت دینی اسلامی مقاله بنویسید و تمام عقاید اسلامی رو بی مدرک و سند رد کنید . کی گفته برای مسلمین عقاید مخالف قرآن و عقل اعتباری داره که شما روی عقاید خودتون برای رد اسلام و قرآن تاکید می کنید .
    اگر به این افراد بی تعهد تذکرات مستمر داده نشه که دست از این رویه بردارن غیرت دینی ما از رو علامت سبز می ره روی علامت قرمز و این خیلی عادیه . اگه به شخص من بد بگن میگم حق داره چون من بالاخره عیبی دارم اما اگر به قرآن و پیغمبرم توهین بشه کمترین چیزی که در جوابش میگم همان حقایق دینی است که دیگران از گفتنش تو مباحث دوستانه شون از گفتنش ابا دارند .
    بنده بارها هم گفتم فضای سایت با توجه به ماندگاری مطالبش خیلی با مناظرات شفاهی فرق داره .
    من نمی دانم کسی از علماء بزرگوار به ما این مجوز را می دهد که به نام گفتگوی دینی هزاران توهین و تمسخر برای عقاید دینی خودمون بخریم یا نه . اصلا تو اسک دین چند تا نامسلمون مسلمون شدن که پرداخت این بهای سنگین رو توجیه کنه . مسوولین محترم با سند و مدرک بگن .
    به همین خاطر قبلا گفته ام و الان هم می گویم که حتما باید رومهای خصوصی ایجاد بشه تا همه مباحث عمومی نشه . می توان نتیجه مباحث خصوصی را پس از ویرایش در معرض دید عموم قرار داد . من برای مراجعین شدیدا نگرانم . اگر یک نظرسنجی از مراجعین در این مورد ( آثار عرضه شبهات به اونها ) بشود و همه بگن خوب بوده و مثلا عقیده ما قویتر شد و امثال این مستمسکی برای افتخار به اپن بودن سایت می تونه وجود داشته باشه وگرنه افتخار به توهم فایده ای نداره . خیلی از دشمنا بدنبال روزنه ای میگردن تا عقیده جوانان ما رو تضعیف کنند . اسک دین نه یک روزنه بلکه یک پنجره است . کف و سوت دیگران به این باز بودن راه ، نشان خوبی برای درستی کار ما در اسک دین نیست .
    و حرف آخر
    اگر کسی از من بپرسد چرا با فلانی اینطور رفتار میکنی می گم می خوام مجبور بشه از سایت بیرون بره چون مسوولین اجازه دادن حرفای بی اساسش رو راحت بزنه و حرف هیچکسی رو هم گوش نده و همه کس و همه چیز رو هم مسخره کنه .دیگران هم هم چنان اورا دوست عزیز خطاب کردن تا جسورتر بشه . من تندی این دین رو بهش نشون دادم تا بدونه که همه حرفها مقدمه آدم کردنش بود که نشده خوب برای چنین کسی در متون دینی ما چه عناوین و چه تعبیراتی هست ؟ من همان عناوین رو بهش یادآوری کردم .
    و اما با این افراد (که بطور نمونه در توهینهایشان قرآن را کتاب شعر بی تاثیر می نامد ) هیچگاه سر دوستی ندارم . تمام دیانتم به دوستی برای خدا و دشمنی برای خدا بنده . این گره را هیچگاه باز نمی کنم حتی اگه تمام دنیا آماده کف زدن برای این گره گشایی باشه . من از اول هم با هیچ غیر موحدی دوست نبوده ام . اگر با اعزاء موحدین هم مشکلی پیدا کردم خودم پیش قدم اصلاح شدم به فضل الهی .
    من دوستم با دوستان خدا و دشمنم با دشمنانش . در گفتگو بر مدار دلیل عقلی و سپس نقلی ام . اگر کسی پذیرفت خوشحال میشم اگه نه به پایان دادن بحث مشتاقم اما اگر از کسی گفتار توهین آمیز ببینم از کلام حق آینه ای جلو رویش قرار می دهم تا از ذات تا صفاتش را ببیند . خوشش بیاید یا بد مهم نیست .
    موفق در پناه حق

ویرایش توسط حامد : ۱۳۸۹/۱۲/۰۸ در ساعت ۰۱:۱۳
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری