خاطر چیست ؟ اقسام خطورات کدام است ؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خاطر چیست ؟ اقسام خطورات کدام است ؟

خاطر چیست ؟
هر چیزی که بر قلب آدمی وارد شود چه به صورت خطاب باشد یا تشویق به چیزی .

نکته :

مراد از قلب باطن و مرکز ادراکات انسان است و باید توجه داشت که همه ی آن چه که به ذهن آدمی می رسد خاطر نیست بلکه قسمتی از آن خاطر محسوب می شود . به قول اساتید : هر خاطری وارد است اما هر واردی خاطر نیست .

اقسام خطورات از منظر علمای اخلاق و عرفان :

خاطر نفسانی : که از نفس اماره سرچشمه می گیرد .
خاطر شیطانی : که منبعث از شیطان است .

علائم خطورات نفسانی و شیطانی :
1 - دعوت شدن به گناه و ترک واجب .
2 - ادعاهای باطل و بزرگ بینی مانند مدعیان دروغین .
3 - تسویف و تساهل و تسامح در انجام تکالیف الهی و عبادات .
4 - مقدم نمودن امور بی اهمیت بر امور با اهمیت و انصراف دادن از اولویت ها و ضرورت ها به سوی امور غیر ضرور .
5 - تشکیک در عقائد حقه .

ادامه دارد ....

خاطر ملکی : که ناشی از الهام ملک و فرشته می باشد . و علامت آن دعوت شدن به سوی خیر و نیکی است .

خاطر حقّانی : که از جانب خدای متعال است . علامتش این است که همه ی نیّات آدمی را منحصر در خدای متعال می نماید و دیگر هیچ . از برکات این خاطر هدایت به انجام واجب و ترک حرام و مجاهده ی با نفس است چنان که :

قال الله تعالی :
« والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا » .1

و کسانی که در راه ما مجاهده و تلاش می نمایند ما حتماَ آنان را به سوی راه هایمان هدایت می نماییم .2

پی نوشت :

1 - سوره ی عنکبوت آیه ی 69 .
2 - با الهام و برداشت از مباحث اخلاقی استاد فاطمی نیا حفظه الله .

بسم الله الرحمن الرحیم

منظور از زمزمه شیطانی چیست؟
منظور از گفتگوی باطنی شیطانی چیست؟

این که می گویند دلیل بسیاری از قبض ها زمزمه شیطانی است منظور چیست؟

یا علی

fagheer;87897 نوشت:
منظور از زمزمه شیطانی چیست؟ منظور از گفتگوی باطنی شیطانی چیست؟ این که می گویند دلیل بسیاری از قبض ها زمزمه شیطانی است منظور چیست؟

دوست عزیز و گران مایه نه اصطلاح زمزمه شیطانی و نه فریاد شیطانی جزو اصطلاحات موجود در کتب عرفانی و اخلاقی نیست اگر شما منبعی سراغ دارید بفرمایید تا ما نیز آشنا شویم . و اما منظور از گفتگوی باطنی شیطانی شاید همان وسوسه های ریز و درشت شیطان باشد که به وسیله ی آن بندگان خدا را اغوا می کند .
اما به هر حال خطورات شیطانی برای گمراه کردن بندگان فعّال است و بعضاَ فراتر از آن قدرت های شیطانی نیز بی کار نیستند . که انحراف را دیکته می کنند .

یک نمونه از قدرت های شیطانی :

قریب به مضمون این خاطره را آیت الله شیخ محمد آل اسحاق به نقل از آیت الله مرعشی نجفی ره که او نیز از پدر بزرگوارشان نقل می کنند به عنوان شاهد تقدیم می دارم :

پدر مرحوم مرعشی نجفی که خود او نیز از مجتهدین و بزرگان علمی بودند نقل می کنند که در دوران جوانی برای آشنایی با فرقه صوفیه رفتم نزد صفی علی شاه بزرگ صوفیه آن عصر که خانگاهش در تهران مشهور است . او مرا به مریدی و شاگردی پذیرفت و یک سری اذکاری را به من تجویز نمود که بعد از چهل روز در حالی که در منزل نشسته ام بیناییم آن قدر قوی شده که از پشت دیوار منزل می دیدم که مردم عبوری چند شاهی یا چند عباسی در جیبشان پول هست .

در مرحله ی بعد صفی علی شاه به من گفتند که شخصی در نزد تو ظاهر می شود که باید از این به بعد می بایست از او فرمان بگیری و اطاعت کنی .
روزی در منزل نشسته بودم دیدم گلویم متورم شد و موجودی شبیه بچه ی انسان از گلویم بیرون پرید و در مقابلم ظاهر شد و شروع نمود به بر شمردن عیوب و گناهان مردم ، فلان همسایه ، فلان دوست ، فلان فامیل در فلان تاریخ به کدام گناه مبادرت نمو ده اند از آن جمله گفت : الان در منزل همسایه و دیوار به دیوارتان گناه بی عفتی زنا در حال انجام است شما برو و مانع شو تا این کار صورت نگیرد .

آیت الله سید محمود مرعشی نقل می کنند که رفتم از پشت بام خانه پا به منزل همسایه بگذارم یاد آیه ی قرآن کریم افتادم که می فرماید : « و لا تجسسوا » تجسس نکنید ( در اخلاقیات و اموری که تکلیف ندارید ) . این آیه صریحاَ مؤمنین را از تجسس در امور و احوالات شخصیه ی افراد باز می دارد و روایاتی هم که در این باره وارد شده است . اینجا بود که فهمیدم که کار فرق صوفیه بر باطل و خلاف نص صریح امر خدا و حضرات معصومین سلام الله علیهم است و لذا پا پس کشیدم و داخل منزل همسایه نشدم . بعد از برگشتم به منزل همان موجود که از شیاطین جنی بوده دوباره ظاهر شد و به عربی با ناراحتی چیزی گفت و غیبش زد . فردا روز هم که به خانقاه رفتم صفی علی شاه با دیدن من بسیار عصبانی شود و عصا بر زمین کوفت و گفت که تو لیاقت شاگردی ما را نداری .

موضوع قفل شده است