صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دليل اینکه زنان بیش از مردان رؤیاهاي صادقه می بینند، چیست؟

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

دليل اینکه زنان بیش از مردان رؤیاهاي صادقه می بینند، چیست؟

رؤیا را صحنه یا حادثه ای که در خواب رؤیت می شود، تعریف کردیم و همانند علم، دریافتی ارزنده، روشنی بخش و هدایت آفرین به صورت الهام و اشراق دانستیم که گاه به صورت عالی، بشارتی از سوی خداوند بوده که هیچ ارتباطی با حوادث خارجی روزمره زندگی، صفات اخلاقی و یا ناملایمات روحانی و جسمانی نداشته، حقایق هستی و کلیات واقع در آن به مقدار استعداد، امکان و ظرفیت مشاهده می شود.
    رؤیاهای حقیقت نما که شخص خواب بیننده، هیچ گونه تعریف و تمثیلی در آن نکرده و بدون واسطه با تأویل خود تطبیق می کند، رؤیاهای صادقه و صالحه ای است که افزون بر قطع ارتباط با «طبیعت و مادیت» با شروع خواب، رشته های اتصال با «عالم مثال» نیز جدا شده و ارتباطی روشن با «عالم عقل» برقرار می شود. میزان روشنگری و صادق بودن چنین رؤیاهایی بستگی بسیاری به ویژگی های انسان در حالت بیداری دارد. آنان که از بامداد تا شامگاه چونان دیده بانی تیزبین و زیرک، مراقب دشمن درونی و بیرونی بوده، از ورود و حضور شیطان و شیطان صفتان در سرای دل و دیده، بیمناک گشته، در صدد تطهیر و پاکسازی سرزمین وجود خویش برمی آیند و در گفتار و رفتار و پندار خویش دقت، ظرافت و حساسیت بسیاری دارند، چنین الهامات و اشراقات ملکوتی نصیبشان می شود. مرتبه والای پاکان و صالحان، معصومان ـ علیهم السلام ـ بویژه حضرت محمد ـ درود الهی بر او و دودمان پاک نهادش باد ـ بوده که رؤیای صادقه آنان، چونان بشارتی عرشی محسوب می شود.
    زنان که بنا به ساختمان وجودی، انسانهایی لطیف و دارای ظرافت و حساسیت روح بوده ـ بر خلاف نظر جاهلان و کج اندیشان که برتری عاطفه، رقت قلب و صفای خاطر را نشان ضعف می دانند ـ بیشتر آنان دارای چشمانی چون چشمه، صاف و شفاف از اشک، لبانی لبریز از محبت و صمیمیت و دلی لبالب از عشق و مهر و عاطفه هستند، از این رو آینه روحشان کمتر زنگار و تیرگی گرفته و کمترین کدورتی، با ریزش اشک، پاک و زلال می شود، از این رو هماره از دلی نازک و روحیه ای بس حساس بهره مندند، ارتباطی سریع با خدای خویش برقرار نموده و در لحظه های مختلف زندگی، رابطه ای نورانی با محبوبان و معصومان ـ درود خداوندی بر آنان باد ـ ایجاد می کنند. بدین خاطر غفلتهای روحی روانی، حضور کمتری در آنان داشته، الهامهای الهی ورود بیشتری در خانه دل و دیده آنها خواهد داشت. نمودِ چشمگیر چنان حالات و چنین برکات، رؤیاهای صادقه و حقیقت نمایی است که در پاره ای موارد، سرنوشت جامعه ای در آن، پدیدار می شود! پروردگار مهربان دستاورد چنین حالتی را «علم لدنّی» یعنی دانش از سوی حضرت حق تفسیر فرموده و شخصیتی همچون حضرت خضر را بدین صفت می ستاید. کسی که حضرت موسی(ع) و دوست او، شاگردان وی محسوب می شدند (آتیناه من لَدُنّا علما)(1) رسول اکرم(ص) نیز در جمله ای کوتاه، بلندای چنین صفات آسمانی را اینچنین بیان می کند:
    «من اخلص للّه اربعین صباحا جرت ینابیع الحکمة من قلبه علی لسانه»؛(2) کسی که چهل روز اخلاص داشته باشد ـ و تمامی هواها و هوسها را کنار نهد ـ چشمه هایی از حکمت از دل او بر زبانش جاری می شود.

منبع:تبيان
    از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
    زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    1,108
    حضور
    19 روز 9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    19
    صلوات
    11413

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
    سلام
    جناب محمد اثباتی هم بر این فرمایشتون دارید که زن ها بیشتر رویای صادقانه می بینند؟؟؟
    این که خانم ها خواب زیاد میبینند رو قبول دارم ولی این که رویای صادقانه بیشتر از مردها ببینن...!!!!!

"و روی انها ما زالت بعد ابیها معصبه الراس ، ناحله الجسم ، منهده الرکن ، باکیه العین ، محترقه القلب .."

ناحلة الجسم یعنی.... ---------------------
    باکیة العین یعنی ...
    نحیف و دلشکسته میری-------------- بارون غصه ها می باره
    جوونی اما مادر پیری---------------- چشای مادر ما تاره
    بهونه ی سفر می گیری--------------- دیگه علی شده بیچاره

5. صلوات ها 6

علاقه
    مقدسات , مطالعه , شکلات و بستنی و لواشک
    نوشته
    1,034
    حضور
    2 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    3
    گالری
    51
    صلوات
    9068

سلام و درود

دست خودشون نیست!!!

بس که دلشون پاکه!!!!

علی یارتان

7. صلوات ها 6

علاقه
    تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

مطلب

نقل قول نوشته اصلی توسط po0neh نمایش پست ها

دست خودشون نیست!!!

بس که دلشون پاکه!!!!

سلام پونه جان
    کلی خندم گرفت از این نوشتتون
    -----------------

من که کلاً خیلی کم خواب میبینم و بعد هم خیلی زود فراموش می کنم (به جز بعضی خوابها که از یاد آدم نمیره )

ولی در کل به چه استنادی می فرمایید که خانمها خوابهای صادقه بیشتر میبینند ؟!

موفق و پیروز باشید

امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

9. صلوات ها 4

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

نقل قول نوشته اصلی توسط تنهاترین سردار نمایش پست ها
    جناب محمد اثباتی هم بر این فرمایشتون دارید که زن ها بیشتر رویای صادقانه می بینند؟؟؟
    به قول ماطلبه ها مهمترين دليل بر اثبات يك شيئ وقوع آن است. بنده كه در اطرافيان خودم وقوع اين مساله را زياد ديده ام.

11. صلوات ها 6

علاقه
    قرآن و اهل بیت ع
    نوشته
    1,080
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    4248

شاد

این که خانم ها خواب زیاد میبینند رو قبول دارم ولی این که رویای صادقانه بیشتر از مردها ببینن...!!!!![/QUOTE]

سلام به همه ي دوستان
    وقت به خير
    موضوع جالبيه ( روياي صادقه)
    اگه بحث بشه ؛ كارشناسان محترم و كاربران عزيز مشاركت كنن فك مي كنم به يه جاهايي برسه.

سردار عزيز شما هم اگه اثباتي برا اين قضيه دارين لطفاً بذارين. بد نيست.
    با تشكر
    خدایا
    اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.
    « نهج البلاغه » خطبه 218

13. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

خونسرد بیش از حد غلو شده

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
    زنان که بنا به ساختمان وجودی، انسانهایی لطیف و دارای ظرافت و حساسیت روح بوده ـ بر خلاف نظر جاهلان و کج اندیشان که برتری عاطفه، رقت قلب و صفای خاطر را نشان ضعف می دانند ـ بیشتر آنان دارای چشمانی چون چشمه، صاف و شفاف از اشک، لبانی لبریز از محبت و صمیمیت و دلی لبالب از عشق و مهر و عاطفه هستند، از این رو آینه روحشان کمتر زنگار و تیرگی گرفته و کمترین کدورتی، با ریزش اشک، پاک و زلال می شود، از این رو هماره از دلی نازک و روحیه ای بس حساس بهره مندند، ارتباطی سریع با خدای خویش برقرار نموده و در لحظه های مختلف زندگی، رابطه ای نورانی با محبوبان و معصومان ـ درود خداوندی بر آنان باد ـ ایجاد می کنند. بدین خاطر غفلتهای روحی روانی، حضور کمتری در آنان داشته، الهامهای الهی ورود بیشتری در خانه دل و دیده آنها خواهد داشت.
    به نظر من بیش از حد غلو کرده
    نویسنده به نوعی میخواسته با این سبک و نوع نوشته، خانمها رو جلب کنه

امام حسین علیه السلام میفرمایند: هرکس هدف و خواسته ای را با معصیت و نافرمانی خدا بجوید, بیشتر از آنچه را که بدان امید دارد از دست میدهد و سریعتر در آنچه که از آن میترسید واقع میشود.

15. صلوات ها 5

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

نقل قول نوشته اصلی توسط ماه بانو نمایش پست ها
    به نظر من بیش از حد غلو کرده نویسنده به نوعی میخواسته با این سبک و نوع نوشته، خانمها رو جلب کنه
    روم به ديوار نعوذ بالله استغفرالله ....
    ویرایش توسط محمد : ۱۳۸۹/۱۲/۰۴ در ساعت ۱۳:۰۴

17. صلوات ها 6

علاقه
    نوشته
    3,382
    حضور
    16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    44
    آپلود
    22
    گالری
    495
    صلوات
    31673

تعجب

نقل قول نوشته اصلی توسط ماه بانو نمایش پست ها
    به نظر من بیش از حد غلو کرده
    نویسنده به نوعی میخواسته با این سبک و نوع نوشته، خانمها رو جلب کنه

نه فکر منفی نکنید

منظورم اینه که طرفدار بیشتری پیدا کنه از قشر بانوان

19. صلوات ها 4

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    بحث خوبی است .
    خواب نوعی تمثل حقایق در مرتبه قوه خیال است . قانون تمثل ، توجه است . یعنی هر حقیقتی بسته به میزان و نوع توجهی که بدان داری برایت متمثل می شود .
    رویای صادقه یعنی رویایی که با واقعه خارجی منطبق است .
    حال با عنایت به دو مطلب بالا می توان نتیجه گرفت که :
    اگر کسی به مسائل زندگی توجه بیشتری داشته باشد عادی است که در قوه خیال او حقایق مرتبط با آن تمثل یابد . لذا بعید نیست زنان رویای صادقه بیشتری داشته باشند چون توجه و بخصوص نگرانی زنان نسبت به مسائل زندگی بیشتر است . پس شاید بتوان این نتیجه را هم گرفت که رویاهای صادقه زنان بیشتر در مورد امور ناراحت کننده باشد .
    موفق در پناه حق

ویرایش توسط حامد : ۱۳۸۹/۱۲/۰۴ در ساعت ۱۳:۵۷
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری