شرایط و مراتب امر به معروف و نهی از منکر

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شرایط و مراتب امر به معروف و نهی از منکر

شرایط وجوب امر به معروف و نهی از منکر :

اول:آن كه كسى كه مى ‏خواهد امر و نهى كند، بداند كه آنچه شخص مكلف بجا نمى ‏آورد ، واجب است بجا آورد و آنچه بجا مى ‏آورد بايد ترك كند. و بر كسى كه معروف و منكر را نمى ‏داند واجب نيست.

دوم:آن كه احتمال بدهد امر و نهى او تأثير مى كند، پس اگر بداند [یقین داشته باشد که] اثر نمى ‏كند واجب نيست.

سوم: آن كه بداند شخص معصيت كار بنا دارد كه معصيت خود را تكرار كند، پس‏ اگر بداند يا گمان كند يا احتمال صحيح بدهد كه تكرار نمى‏ كند واجب نيست.

چهارم:آن كه در امر و نهى مفسده‏ اى نباشد، پس اگر بداند يا گمان كند كه اگر امر يا نهى كند ضرر جانى يا عِرضى و آبرويى يا مالى قابل توجه به او مى ‏رسد واجب نيست، بلكه اگر احتمال صحيح بدهد كه از آن ترس ضررهاى مذكور را پيدا كند واجب نيست بلكه اگر بترسد كه ضررى متوجّه متعلقان او [مثل خانواده اش] مى ‏شود واجب نيست، بلكه با احتمال وقوع ضرر جانى يا عِرضى و آبرويى يا مالى موجب حَرَج بر بعضى مؤمنين، واجب نمى‏ شود بلكه در بسيارى از موارد حرام است.(1)

مراتب امر به معروف و نهی از منکر :

مرتبه اول:
آن كه با شخص گناهكار طورى رفتار شود كه بفهمد براى ارتكاب او به معصیت ، به این صورت با او عمل شده است، مثل اين كه از او رو برگرداند، يا با چهره عبوس با او ملاقات كند، يا ترك مراوده با او كند و از او اعراض كند به نحوى كه معلوم شود اين امور براى آن است كه او گناه را ترک نماید.

توجه: اگر دراين مرتبه درجاتى باشد لازم است با احتمال تأثير درجه خفيف ‏تر، به همان اكتفا كند، مثلًا اگر احتمال مى ‏دهد كه با ترك تكلم با او مقصود حاصل مى ‏شود، به همان اكتفا كند و به درجه بالاتر، عمل نكند، به ویژه اگر طرف ، شخصى است كه اين نحو عمل موجب هتك حرمت او مى ‏شود.

مرتبه دوم:
امر و نهى به زبان است، پس با احتمال تأثير و حصول ساير شرايط گذشته، واجب است اهل معصيت را نهى كنند، و تارك واجب را به انجام دادن واجب امر نمایند.

نکته1: اگر احتمال بدهد كه بدون امر و نهی کردن و با موعظه و نصيحت ، گناهکار، معصیت را ترك مى ‏كند ، اكتفا به آن لازم است و نبايد از آن تجاوز كند.
اما اگر مى ‏داند كه نصيحت تأثير ندارد ، واجب است با احتمال تأثير، امر و نهى الزامى كند و اگر تأثير نمى ‏كند مگر با تشديد در گفتار و تهديد بر مخالفت ، لازم است ولی بايد از دروغ و گناه ديگر دوری شود.
نکته2: اگر گناهکار ترك معصيت نمى‏كند مگر به انجام هر دو مرتبه اول و دوم ، واجب است انجام هر دو به اين كه هم از او دوری كند، و ترك معاشرت نمايد و با چهره عبوس با او ملاقات كند، و هم او را با زبان امر به معروف و نهی از منکر نماید.

مرتبه سوم:
توسل به زور است، پس اگر بداند يا اطمينان داشته باشد كه ترك منكر نمى ‏كند يا واجب را بجا نمى ‏آورد مگر با اعمال زور و جبر، واجب است ولی بايد از مقدار لازم تجاوز نكند.

توجه: اگر توقف داشته باشد جلوگيرى از معصيت ، بر كتك زدن و سخت گرفتن بر شخص گناهكار، و در مضيقه قراردادن او ، جايز است، ولی لازم است مراعات شود كه زياده‏روى نشود، و بهتر آن است كه در اين امر و نظير آن اجازه از مجتهد جامع الشرايط گرفته شود.
اما اگر متوقف بر وارد ساختن جراحت و قتل باشد ، بدون اجازه مجتهد جامع الشرایط با حصول شرایط آن ، جایز نیست .(2)

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، توضیح المسائل مسأله 2791

2. امام خمینی ره ، توضیح المسائل م 2804 به بعد

با سلام و تشکر از استاد سجاد بزرگوار

بعضی بر این عقیده اند که با کسانی که مروج کار حرامی هستند حتی اگر میدانید نهی از منکر و امر به معروف تان اثر ندارد باز هم برخورد کنید تا احساس راحتی در جامعه نداشته باشد.

به عنوان مثال اگر با خانمی بی حجاب برخورد کردید حتماً تذکر دهید، حتی اگر یقین دارید تذکر شما اثر ندارد ، چرا که این تذکر باعث میشود این خانم با خیال راحت وارد جامعه نشود .

آیا این عقیده درست هست ؟
آیا واقعاً چنین وظیفه ای داریم ؟
چرا بعضی از متدینین و حتی روحانیون چنین عقیده ای دارند ؟ :Gig:

با آرزوی موفقیت و سلامتی :Gol:

ماه بانو;86904 نوشت:
بعضی بر این عقیده اند که با کسانی که مروج کار حرامی هستند حتی اگر میدانید نهی از منکر و امر به معروف تان اثر ندارد باز هم برخورد کنید تا احساس راحتی در جامعه نداشته باشد.

با سلام

بينيد بزرگوار

مساله امر و نهي يكي از مهم ترين و در عين حال سخت ترين -- البته در عمل -- قوانين الهي است

رعايت شرايط امر و نهي و رعايت مراتب امر و نهي و .......بر پيچيدگي اين امر مي افزايد

اين عقيده به نظر هم درست است و هم نه

از اين منظر درست مي نمايد كه:
بله در برخي موارد كسي كه علنا كار خطايي مي كند بايد همان جا با ايشان برخورد كرد -- البته باز اگر تعمدي در كار باشد --
مثلا با كسي كه علنا روزه خواري ميكند بايد برخورد كرد
كسي كه ملا عام تجاوزي به حريم خصوصي دختري بكند بايد برخورد كرد
و........

وباز ببينيد
مراتب برخوردها متفاوت بايد باشد

كسي كه روزه خواري مي كند
كسي كه تجاوز به عنف مي كند
كسي كه علني دزدي مي كند
و........
بسته به سن و شخصيت و .......
بايد متفاوت باشد

از طرف ديگر برخورد بيش از اندازه و سخت تر و تكراري امر و نهي مساله را لوث مي كند
و ارزش ان را پايين مي اورد و هر كسي از راه رسيد به هر كسي امر و نهي مي كند و اين يعني ازرش ندادن به مساله و مسخره كردن ان

و اين گناهي برتر از اجرا نكردن دستور است
اين كه ارزش دستوري در جامعه بشكند بدتر از اين است كه دستوري در جامعه اجرا نشود

نوع برخورد ما هم بايد متفاوت باشد

مثلا در برخي موارد دختر يا خانم بي حجابي را مشاهده مي كنيم

خب پسر جوان 20 ساله احساس تكليف كند و به انها تذكر دهد اشتباه محض است
زيرا در هر دو صورت تذكر به خانم يا دختر دچار اشتباه شده است

اگر به خانم تذكر دهد كه خب رعايت سن و سال نشده است و ارزشي ندارد و خانم اصلا توجه نمي كند
اكر به دختر تذكر دهد كه در معرض تهمت است

ولي اين كار از دست خانم ، هم سن يا بزرگتر كه خود حجاب دارد وبا چند دقيقه دوستي و رابطه و محبت تذكر دادن خيلي موثر خواهد بود

طاها;86926 نوشت:
[=arial]از طرف ديگر برخورد بيش از اندازه و سخت تر و تكراري امر و نهي مساله را لوث مي كند
[=arial]و ارزش ان را پايين مي اورد و هر كسي از راه رسيد به هر كسي امر و نهي مي كند و اين يعني ازرش ندادن به مساله و مسخره كردن ان

[=arial]و اين گناهي برتر از اجرا نكردن دستور است
[=arial]اين كه ارزش دستوري در جامعه بشكند بدتر از اين است كه دستوري در جامعه اجرا نشود

با سلام و تشکر از استاد طاهای گرامی و بزرگوار

خیلی ممنونم از پاسخ تون :Gol:

بنده هم مخالفتم با همین امر و نهی های تکراری و بدون هدف خاص هست که بعضی متدینین (کاسه ی از آش داغ تر) به نام اسلام انجام می دهند و نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه تاثیرات منفی و سوء بالایی دارد

ضمن اینکه چهره ی متدینین و روحانیون محترم دیگه رو مخدوش می کنه ...

ولی بنده هرچی به طرف میگم که این روش برخورد درست نیست که تو خیابون راه برین و تذکر بدین به گوش شون نمیره که نمیره

با توجه به اینکه همسر و پسر این خانم روحانی هستند ، عروس و دخترشون هم طلبه هستند !!!

میگن این توصیه رو استادشون بهشون کرده که راه برین و تذکر بدین !!! :Moteajeb!:

ولی اصلا از برخوردشون خوشم نمیاد و میترسم چند قدم باهاشون تو خیابون راه برم و ...

نمی دونم چرا بعضی متدینین و طلاب اینقدر در بعضی مسایل بیراهه میرن :Gig:

با آرزوی پیروی صحیح از دستورات و قوانین دین

سلام
با تشکر از اساتید محترم طاها و سجاد و تشکر از دوستان

چند وقت پیش توی مترو نشسته بودم ..دوتا دختر و دوتا پسر نشسته بودند و با هم شوخی ها و حرکات خیلی زننده ای میکردند...از قیافه اون ها معلوم بود آدم های شر و بی آبرویی هستند...
میدیدم که دخترا و پسرهای خیلی جوان و نوجوان و حتی بچه های کوچک با کنجکاوی به اونا نگاه میکنن که خب میتونست باعث آسیب بشه و چندین سال تربیت خانواده رو یه روزه به باد بده..من خیلی ناراحت شده بودم هیچ کس اون جا از بزرگتر ها نهی از منکر نمیکرد و اونا هر غلطی میکردند..چند بار خواستم برم تذکر بدم اما دوستانی که باهام بودند اجازه ندادند...وقتی از مترو خارج شدم احساس بدی داشتم که باید هر چی که میشد میرفتم و نهی از منکر میکردم یعنی عذاب وجدان گرفتم....میخواستم ببینم در چنین جاهایی نهی از منکر بر ما واجبه؟؟؟آدم باید در چنین شرایطی که میبینه تا این حد حرمت شکنی و منکر انجام میشه چکار کنه؟؟

ماه بانو;86904 نوشت:
با سلام و تشکر از استاد سجاد بزرگوار بعضی بر این عقیده اند که با کسانی که مروج کار حرامی هستند حتی اگر میدانید نهی از منکر و امر به معروف تان اثر ندارد باز هم برخورد کنید تا احساس راحتی در جامعه نداشته باشد. به عنوان مثال اگر با خانمی بی حجاب برخورد کردید حتماً تذکر دهید، حتی اگر یقین دارید تذکر شما اثر ندارد ، چرا که این تذکر باعث میشود این خانم با خیال راحت وارد جامعه نشود . آیا این عقیده درست هست ؟ آیا واقعاً چنین وظیفه ای داریم ؟ چرا بعضی از متدینین و حتی روحانیون چنین عقیده ای دارند ؟ با آرزوی موفقیت و سلامتی

با سلام و تشکر از شما سرکار ماه بانو

در فرضی که مطرح فرمودید نهی از منکر واجب نمی شود اما می توان بخاطر تأثیراتی که بر دیگر افراد جامعه و خود فرد دارد ، حکم به رجحان آن داد (1)

پی نوشت:
1. منابع موجود در مرکز ملی

تنهاترین سردار;86936 نوشت:
سلام با تشکر از اساتید محترم طاها و سجاد و تشکر از دوستان چند وقت پیش توی مترو نشسته بودم ..دوتا دختر و دوتا پسر نشسته بودند و با هم شوخی ها و حرکات خیلی زننده ای میکردند...از قیافه اون ها معلوم بود آدم های شر و بی آبرویی هستند... میدیدم که دخترا و پسرهای خیلی جوان و نوجوان و حتی بچه های کوچک با کنجکاوی به اونا نگاه میکنن که خب میتونست باعث آسیب بشه و چندین سال تربیت خانواده رو یه روزه به باد بده..من خیلی ناراحت شده بودم هیچ کس اون جا از بزرگتر ها نهی از منکر نمیکرد و اونا هر غلطی میکردند..چند بار خواستم برم تذکر بدم اما دوستانی که باهام بودند اجازه ندادند...وقتی از مترو خارج شدم احساس بدی داشتم که باید هر چی که میشد میرفتم و نهی از منکر میکردم یعنی عذاب وجدان گرفتم....میخواستم ببینم در چنین جاهایی نهی از منکر بر ما واجبه؟؟؟آدم باید در چنین شرایطی که میبینه تا این حد حرمت شکنی و منکر انجام میشه چکار کنه؟؟

با سلام و تشکر از سئوال شما جناب تنهاترین سردار

در مواقعی که انسان احتمال هم بدهد که نهی از منکر او تأثیر دارد ، واجب است اقدام نماید(1) به عنوان نمونه در همان موقعیت که فرمودید وقتی می داند که اگر برای دادن تذکر جلو برود آنها آبرو ریزی می کنند و ... می تواند مثلا از همان فاصله فریاد بزند که این چه کاری است که دارید انجام میدید خجالت نمی کشید و از اینگونه کارها و سخنان و استفاده از مراتب مختلف امر و نهی ، تا نهی از منکر صدق کند .

متأسفانه جامعه ما هر چه قدر که به جلو می رود در برابر این مسائل زشت و غیر اخلاقی ، بی تفاوت تر می شود و یکی از علت های آن هم این است که ما وظایف خود را به درستی انجام نمی دهیم :Ghamgin:

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، توضیح المسائل مسأله 2791

با عرض سلام و تسلیت عاشورای حسینی
و خسته نباشید خدمت اساتید محترم

سجاد;86901 نوشت:
آن كه كسى كه مى ‏خواهد امر و نهى كند، بداند كه آنچه شخص مكلف بجا نمى ‏آورد ، واجب است بجا آورد و آنچه بجا مى ‏آورد بايد ترك كند.

اگر مواردی رو ببینیم از مواردی که جزء مکروهات هست آیا وظیفه داریم دوستانه تذکر بدیم ؟ یا مستحبات رو
گاها بعضی از موارد جزء مکروهات هستند ولی دیده میشه ادامه که پیدا کنه به حرام هم کشیده میشه
مثلا شوخی با نامحرم و امثال اون که زیاد میبینیم از یه شوخی و ... شروع میشه و متاسفانه ...

در این موارد باید تذکر داد یا اینکه امر به معروف و نهی از منکر خاص واجبات و محرمات هست و در مکروهات و مستحبات وظیفه ای نیست . یا اینکه آیا تذکر دادن در موارد مکروه سخت گیری حساب نمیشه .

با تشکر و آرزوی قبولی عزاداری ها

روشنا;166484 نوشت:
اگر مواردی رو ببینیم از مواردی که جزء مکروهات هست آیا وظیفه داریم دوستانه تذکر بدیم ؟ یا مستحبات رو گاها بعضی از موارد جزء مکروهات هستند ولی دیده میشه ادامه که پیدا کنه به حرام هم کشیده میشه مثلا شوخی با نامحرم و امثال اون که زیاد میبینیم از یه شوخی و ... شروع میشه و متاسفانه ... در این موارد باید تذکر داد یا اینکه امر به معروف و نهی از منکر خاص واجبات و محرمات هست و در مکروهات و مستحبات وظیفه ای نیست . یا اینکه آیا تذکر دادن در موارد مکروه سخت گیری حساب نمیشه . با تشکر و آرزوی قبولی عزاداری ها

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار روشنای گرانقدر و تشکر از سئوال شما

در مستحبات و مکروهات ، امر به معروف و نهی از منکر مستحب است یعنی شرعا لازم نیست کسی در مستحبات و مکروهات امر و نهی کند و در این زمینه وظیفه شرعی نداریم.(1)

اما برخی از مکروهات مانند شوخی با نامحرم که خوف وقوع در حرام از آن برود دیگر مکروه نیست و در اینجا وظیفه نهی از منکر وجود دارد .

اگر زمینه امر و نهی در مستحبات و مکروهات فراهم باشد سخت گیری محسوب نشده و شرعا مطلوب شارع است اما اگر زمینه فراهم نباشد بهتر است به امر و نهی تکلیفی در جایی که شرایط شرعی آن مهیاست ، اکتفاء شود .

عزاداری ها قبول حضرت حق

پی نوشت:
1. امام خمینی، توضیح المسائل م 2653

آذر بانو;86929 نوشت:
ولی بنده هرچی به طرف میگم که این روش برخورد درست نیست که تو خیابون راه برین و تذکر بدین به گوش شون نمیره که نمیره با توجه به اینکه همسر و پسر این خانم روحانی هستند ، عروس و دخترشون هم طلبه هستند !!! میگن این توصیه رو استادشون بهشون کرده که راه برین و تذکر بدین !!!

یا خیر حبیب و محبوب

سلام و عرض احترام

سرکار آذربانو جسارتا این دوست شما کاملا اشتباه متوجه قضیه شدند
واین رو نباید به حساب اشتباه بودن اصل حرف گذاشت استاد ما هم همین توصیه رو دارن اما ایشون هیچ وقت نمیگن تو خیابون راه برید و تذکر بدید اما همونطور که استاد سجاد هم فرمودند جامعه رفته رفته داره نسبت به خیلی مسایل بی تفاوت میشه برای همین مثلا یک خانم با حجاب زننده ممکن است وقتی یک نفر تذکر بده اهانت کرده و قبول نکنه اما وقتی بعدا بارها و بارها به او تذکر داده بشه خسته میشه و حداقل تو جامعه یکم رعایت میکنه
الان واقعا جامعه طوری شده که برای اونا امن تر و راحت تره تا برای ما و امثال ما میترسیم تذکر بدیم و این اشتباهه!

madanchi11;86907 نوشت:
دوستم بلند شد تا نهی از منکر کنه رفت بهشون گفت خانم حجاب تو درست کن !!!؟؟؟ دختره برگشت گفت به شما چه !!! بابا مردم کشتید از این حرف ها ! بیچاره دوستم بد زده حال خورده بود ما هم ته خنده

نهی از منکر، دو مطلب دارد، یکی به جهت شخصِ خطاکننده، یکی هم افراد جامعه
یعنی این که من به خطاکار می گویم، نکن، چون سعادت او را دوست دارم، از عاقبتش نگرانم، و در این مساله، خیرخواهی خوابیده است، یعنی من دوست ندارم تو اهل جهنم باشی و این بسیار پسندده است، ولو شخصِ خاطی حالیش نیست،
دوم، ولو خاطی، بخواهد آلوده و اهل دوزخ باشد، جامعه که دوست ندارند، خواهر و برادرانِ من که دوست ندارند. بی خود کرده به شما گفته: خسته شدیم از امر و نهی های شما، مردم رو کشتید. باید به او گفت: تو نمی خواهی آدم زندگی کنی، نکن، تو مردم رو کشتی، امثال تو، آزادیِ معنوی را از جامعه گرفته اند، نمی گذارند مردم بدون گناه زندگی کنند.
عزیزان، این رو هم عرض کنم، برخوردِ ما کار را به اینجا کشانده که امثال این آدمها، جسور شده اند،اگر ما بهتر عمل می کردیم، امرو نهی به صورت خیر خواهانه را ترک نمی کردیم، این خانم چنین جسور نمی شد،
خوب، خالا که کار به اینجا رسیده و ما کوتاهی کرده ایم، چه باید کرد؟ آیا دیگر امر و نهی تاریخش تمام شده؟
جواب این که: نه. حالا نوبت این است که مرحله دوم و سوم امر و نهی، اجرا شود، یعنی حالا که از قبل می دانیم، جامعه ی ما به بخاطر عملِ خودِ ما به سمتی رفته که امرو نهی زبانی تاثیری ندارد، باید سراغ مراجع قانونی برویم، یعنی قبل از این که بخواهیم، با زبان به او بگوییم، مامورین را خبر کنیم،
حالا اگر مامورین وظیفه ی خود را انجام ندادند، دیگر من شرمنده ی شما هستم، جامعه به سمتی خواهد رفت که نباید برود.
اما هنوز به آن مرحله نرسیده، فشار را بر مامورین حکومتی باید زیاد کرد، از مسئولین باید استعانت جست،
پیشنهاد کرد، انتقاد نمود، انشاالله که نافذ خواهد بود.

[=arial]به نام خدا

طرز کلام در نهی از منکر خیلی موثره و البته فطرت طرف...

همین الان که داشتم از بیرون می اومدم
یکی از همسایگان ما دو فرزند پسرش
یکی شون تو ماشین با صدای بلند داشت موسیقی گوش می کرد( خیلی جالبه پشت شیشه عقب نوشته بود: السلام علیک یا فاطمة الزهرا:khaneh:)

رفتم جلو

اشاره کردم شیشه ماشین رو بده پایین
ولی این بنده خدا در ماشین رو باز کرد
سلام کردم و دست دادم بهش( اینو بگم این بنده خداها تازه اومدن اینجا و این اولین باری بود من اونا رو می دیدم)

صدای ضبطش رو کمی کم کرد

ولی من بهش اینو فقط گفتم: مزد شهدا رو همینجوری می خوای بدی؟

یهو دیدم داداش بزرگترش که صاحب ماشین هم هست
فکر کرد می خواد دعوا کنم با داداشش
اومد جلو
ولی من دیگه وظیفمو انجام داده بودم
داشتم میرفتم
که داداش بزرگه گفت: وایسا ببینم چی گفتی به داداشم

منم برگشتم گفتم: اونچه که وظیفه من بوده انجام دادم و ایشون خودشون بزرگ هستن و بزرگتر نمی خوان

ولی داداش بزرگه گفت: تو حق نداشتی در ماشین منو باز کنی

منم بهش گفتم: من در ماشین رو باز نکردم داداشت بازش کرد

ولی اون دست بردار نبود
می گفت تو حق نداشتی در ماشین منو باز کنی

منم بهش گفتم خیلی ناراحتی زنگ بزنم مامور قانون بیاد تکلیفمون رو روشن کنه

تا گوشیمو از جیبم در آوردم یکی از همسایه های دیگه سر رسید گفت: نه آقا برو

ولی داداش بزرگه مثل اینکه دعوا داشت . دست بردار نبود

منم رفتم جلو تر داداش کوچیکه اومده بود از ماشین پایین

به داداش کوچکه گفتم : شما بگو من در رو باز کردم یا شما؟
داداش کوچکه گفت : من خودم در رو باز کردم

اون همسایه که خودشو نخود کرده بود گفتش معلوم نیست دلت از کجا پره که اومده به اینا گیر دادی
وقتی بنزین 1100 تومن شد بعد بیا حرف بزن
(حالا این وسط بنزین چه ربطی به موسیقی داشت من نمی دونم)
بعدشم حرفای همیشگی رو زدن که تو رو تو قبر اینا نمی خوابونن
و منم بهشون گفتم خیلی هام به امام حسین می گفتم مکه رو ول نکن برو با خونواده تو بیابون
شما رو با شمر و... تو یه قبر نمی خوابونن
ولی امام حسین شهید امر به معروف ونهی از منکر بود
حتی طفلشم فدا کرد...

یهو دیدم مادر این دوتا پسره اومد گفت آقا ببخشید شما راستی می گید
اینا کلشون باد داره

من بهش گفتم : حاج خانم اینا کلشون باد نداره
کسی که شهدا رو به خاک بسپاره ولی به یاد نسپاره نتیجش می شه این

آیا چیزی غیر اینه

اینجا بود که دوباره اونا حرف خودشون رو زدن که وقتی بنزین 1100 تومن شد بعد بیا حرف بزنم

حالا من موندم اینا خوبه یه بهونه ای دارن اگه نداشتن باید حتما" سوت می زدن و خودشون رو به اون در می زدن

در هر حال واسه این حرف بنزین 1100 تومن میشه و اینام من جواب دارم
نه اینکه بخوام توجیه کنم
ولی می خوام فقط بهشون بگم که موقع جنگ هم ما خیلی مشکل داشتیم

ولی شهدا چیکار کردن؟

اطاعت محض از امر ولی

والسلام...

حالا از کارشناسان می خوام اگه حرفی یا سخنی دارن بفرماین تا استفاده کنیم

یا زهرا

(خیلی جالب بود به داداش بزرگه گفتم: همینجوری مزد شهدا رو می دید؟
گفت مگه امروز روز شهداس!؟

نمی دونستم اونجا گریه کنم یا بخندم ؟!:Gig:)

[="Blue"]وقتی بنزین 1100 تومن شد بعد بیا حرف بزنم[/]
:shad::shad::badbakht::hey::geristan:
روش شما خوب نبود، یه خورده ناشیگری کردی داداش.

بهتر بود وقتی که درب ماشین رو باز کرد، سلام احوالپرسی درست و حسابی می کردین و باهاشون گرم می گرفتید و میپرسیدین که اگه مشکلی داشتین در خدمتیم. خلاصه مهمون نوازی می کردین دیگه. :Hedye:
چند روز بعد که صداشون رو بلند کردند برید بیرون و تذکّر بدید که من از صداهای بلند سرم درد میگیره، اگه ممکنه یه خورده هوای ما رو هم داشته باشین :Gol:
این حرف شما برای کم کردن صدای بلندگو برای اون جوون قابل فهم تره تا ذکر نام شهیدان و ... . اونها بیماری و سردرد رو تجربه کردن ولی شهدا را اصلاً، از آدمهای مذهبی متعصّب هم تبرّی میجویند :shad:

سجاد;86901 نوشت:
آن كه احتمال بدهد امر و نهى او تأثير مى كند، پس اگر بداند [یقین داشته باشد که] اثر نمى ‏كند واجب نيست.

ولی پیامبران و امامان(ع)، کسانی رو که می دانستند امر به معروف و نهی از منکر روشون تاثیر نمی گذاره هم ارشاد می کردن.
ما که علم غیب نداریم، نمی تونیم تشخیص بدیم آیا تاثیر داره یا نه. در همه موارد احتمال تاثیر هست، حتی در مورد کفار و معاندین.

RQ-170;222966 نوشت:
وقتی بنزین 1100 تومن شد بعد بیا حرف بزنم
:shad::shad::badbakht::hey::geristan:
روش شما خوب نبود، یه خورده ناشیگری کردی داداش.

بهتر بود وقتی که درب ماشین رو باز کرد، سلام احوالپرسی درست و حسابی می کردین و باهاشون گرم می گرفتید و میپرسیدین که اگه مشکلی داشتین در خدمتیم. خلاصه مهمون نوازی می کردین دیگه. :Hedye:
چند روز بعد که صداشون رو بلند کردند برید بیرون و تذکّر بدید که من از صداهای بلند سرم درد میگیره، اگه ممکنه یه خورده هوای ما رو هم داشته باشین :Gol:
این حرف شما برای کم کردن صدای بلندگو برای اون جوون قابل فهم تره تا ذکر نام شهیدان و ... . اونها بیماری و سردرد رو تجربه کردن ولی شهدا را اصلاً، از آدمهای مذهبی متعصّب هم تبرّی میجویند :shad:

دورود بیکران...
ولی بنده خدا من برم بهش بگم اگه مشکلی داری من در خدمتم

خوب اونم بر می گرده می گه ، مگه تو چه کاره ای؟ وزیری؟، وکیلی؟

بعدشم من چند روز بعد برم بگم از صدای بلند سرم درد می گیره
یا میگه خوب درد بگیره به من چه
یا میگه در و پنجره خونتون رو ببند تا صدا نرسه به گوشت

بعدشم من هدفم فقط جلوگیری از اون گناه نبوده
بعضی اوقات شاید با یه جمله یکی از خواب غفلت بیدار بشه...

مطمئن باش اگه تکرار کنه مراحل بعدی رو اجرا می کنم...:Narahat az:

باران☂;223067 نوشت:
ولی پیامبران و امامان(ع)، کسانی رو که می دانستند امر به معروف و نهی از منکر روشون تاثیر نمی گذاره هم ارشاد می کردن. ما که علم غیب نداریم، نمی تونیم تشخیص بدیم آیا تاثیر داره یا نه. در همه موارد احتمال تاثیر هست، حتی در مورد کفار و معاندین.

با تشکر از پاسخ شما سرکار باران☂ بزرگوار

هر مکلفی در این مسئله باید به یقین خود عمل کند و در بسیاری از موارد نیز انسان نگفته می داند که گفتن او هیچ تأثیری در طرف مقابل ندارد یعنی از منکری که دارد انجام می دهد ، دست نخواهد کشید .

ارشاد جاهل که آن هم تکلیفی بر عهده انسان است در مواردی است که طرف مقابل نمی داند اما امر به معروف و نهی از منکر در موردی است که می داند و عمل نمی کند .

همیشه سالم و موفق باشید

با سلام خدمت کارشناس بخش
توی صفحه ی یک جناب " طاها " فرموده اند :
مثلا در برخي موارد دختر يا خانم بي حجابي را مشاهده مي كنيم

خب پسر جوان 20 ساله احساس تكليف كند و به انها تذكر دهد اشتباه محض است
زيرا در هر دو صورت تذكر به خانم يا دختر دچار اشتباه شده است

اگر به خانم تذكر دهد كه خب رعايت سن و سال نشده است و ارزشي ندارد و خانم اصلا توجه نمي كند
اكر به دختر تذكر دهد كه در معرض تهمت است"
آیا این حرف درست است؟

follower;263422 نوشت:
با سلام خدمت کارشناس بخش توی صفحه ی یک جناب " طاها " فرموده اند : مثلا در برخي موارد دختر يا خانم بي حجابي را مشاهده مي كنيم خب پسر جوان 20 ساله احساس تكليف كند و به انها تذكر دهد اشتباه محض است زيرا در هر دو صورت تذكر به خانم يا دختر دچار اشتباه شده است اگر به خانم تذكر دهد كه خب رعايت سن و سال نشده است و ارزشي ندارد و خانم اصلا توجه نمي كند اكر به دختر تذكر دهد كه در معرض تهمت است" آیا این حرف درست است؟

با سلام و احترام

امر و نهی خانمها توسط آقایان،در جایی که شرایط نهی از منکر وجود دارد و محرک نبوده و مفسده ای هم دربرنداشته باشد،با رعایت مراتب نهی از منکر واجب می شود.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

به نام خدا
سلام

تا میگیم امر به معروف و نهی از منکر ، همه یاد حجاب می افتن و رابطه ی دختر و پسر و به اضافه ی موسیقی.

این عیب قضیه هست.
البته نباید این امور در جامعه ، اشاعه پیدا کنه. ولی علت چی . . .

آیا نظام بلند و بالای آموزش و پروش نیاز به امر به معروف ونهی از منکر نداره.
( با این آدم تربیت کردنش)

نظام اقتصادی چه طور
رای گیری ها مون چی.
( چند نفر مثل من به یک طریقی به شهر های کوچیک وصل هستند و از حجم انبوه تقلب در انتخابات اوون شهر ها خبر دارن. )
رئیس جمهور چی.
جناب ... چی.

هر چیز به جای خویش نیکوست. البته.
اما وقتی بالادستی خراب باشه ، لاجرم پایین دستی حتماً خراب می شه.

وقتی یه مرد نتونه خرج زن و بچش رو بده ، وقتی دارن از تو خوونه میرن بیرون ، نمی تونه ازشون بپرسه کجا میرین.:Ghamgin:

بابک 113;286636 نوشت:
به نام خدا
سلام

تا میگیم امر به معروف و نهی از منکر ، همه یاد حجاب می افتن و رابطه ی دختر و پسر و به اضافه ی موسیقی.

این عیب قضیه هست.
البته نباید این امور در جامعه ، اشاعه پیدا کنه. ولی علت چی . . .

آیا نظام بلند و بالای آموزش و پروش نیاز به امر به معروف ونهی از منکر نداره.
( با این آدم تربیت کردنش)

نظام اقتصادی چه طور
رای گیری ها مون چی.
( چند نفر مثل من به یک طریقی به شهر های کوچیک وصل هستند و از حجم انبوه تقلب در انتخابات اوون شهر ها خبر دارن. )
رئیس جمهور چی.
جناب ... چی.

هر چیز به جای خویش نیکوست. البته.
اما وقتی بالادستی خراب باشه ، لاجرم پایین دستی حتماً خراب می شه.

وقتی یه مرد نتونه خرج زن و بچش رو بده ، وقتی دارن از تو خوونه میرن بیرون ، نمی تونه ازشون بپرسه کجا میرین.:Ghamgin:

به نام خدا.

اینهمه کار لازم نیست. یه دروغ رو امر به معروف و نهی از منکر بکنید کافیه. بقیه خود یه خود حذف میشن.

دروغ ریشه است. و تا وقتی ریشه هست اصلاح شاخه ها اضافه کاریه.

با تشکر ، ستایشگر :Gol:

"به سوی فرعون بروید که سرکشی کرده است.
و با او سخنى نرم گوييد، شايد پند گيرد يا بترسد."

طه 43 44

سجاد;86901 نوشت:
آن كه در امر و نهى مفسده‏ اى نباشد، پس اگر بداند يا گمان كند كه اگر امر يا نهى كند ضرر جانى يا عِرضى و آبرويى يا مالى قابل توجه به او مى ‏رسد واجب نيست،

باسلام
فرض کنید شخصی شراب میخوره، تکرار هم میکنه، نهی از منکر هم تاثیر داره
اگه نهی از منکر کنیم خوب طرف آبروش پیش ما میره و از اینکه من میدونم شراب میخوره ناراحته
اینجا جایزه؟
اگه به مرجع لازم بود مرجعم آیت الله مکارم شیرازی هستند.

سلام
این مساله رو میشه به زبان عامیانه توضیح بدید ؟

مساله 2793 امام خمینی(ره):
اگر بدعتی در اسلام واقع شود ،مثل منکراتی که دولتها اجرا می کنند به اسم دین مبین اسلام ،واجب است خصوصا بر علمای اسلام،اظهار حق و انکار باطل،و اگر سکوت علمای اعلام،موجب هتک مقام علم و موجب اسائه ظن به علمای اسلام شود واجب است اظهار حق،به نحوی که ممکن است اگرچه بدانند تاثیر نمی کند.

الهی قربون خدا برم که انقدر شیرین زبونه:Kaf:

فقط ما آدما انقدر بدجنس و تنگ نظریم که دینمون رو طبق مصلحت و سلیقه خودمون تفسیر می کنیم!:Narahat:

طرف یک دونه حدیث از امر به معروف و نهی از منکر بلد نیست... جلو در مسجد وایمیسه... چفیه دور گردن... تسبیح بدست... دخترای مانتویی رو فحش می ده!

خانمه تو مجلس روضه زنونه... که چند تا دختره قرطی هم نشستن پشت میکروفن با غیض-غیظ می گه: خدایا نسل این دختر مانتویی هارو از رو زمین بردار که سیلی به صورت امام زمانمون می زنن و جگر مادرش رو خون می کنن!:offlow:

:god:

user;410003 نوشت:
باسلام
فرض کنید شخصی شراب میخوره، تکرار هم میکنه، نهی از منکر هم تاثیر داره
اگه نهی از منکر کنیم خوب طرف آبروش پیش ما میره و از اینکه من میدونم شراب میخوره ناراحته
اینجا جایزه؟
اگه به مرجع لازم بود مرجعم آیت الله مکارم شیرازی هستند.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال نهی از منکر واجب است و ناراحتی طرف مقابل مانعی ایجاد نمی کند .(1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، احکام امر به معروف و نهی از منکر

[="Tahoma"][="Black"]

باغ بهشت;465779 نوشت:
سلام
این مساله رو میشه به زبان عامیانه توضیح بدید ؟

مساله 2793 امام خمینی(ره):
اگر بدعتی در اسلام واقع شود ،مثل منکراتی که دولتها اجرا می کنند به اسم دین مبین اسلام ،واجب است خصوصا بر علمای اسلام،اظهار حق و انکار باطل،و اگر سکوت علمای اعلام،موجب هتک مقام علم و موجب اسائه ظن به علمای اسلام شود واجب است اظهار حق،به نحوی که ممکن است اگرچه بدانند تاثیر نمی کند.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اگر مورد خاصی مد نظرتان است , بفرمایید تا پاسخ دقیق تر باشد.

اما منظور این عبارت این است ؛ در فرضی که بدعتی به ویژه توسط دولت ها ایجاد شده باشد نهی از منکر و اظهار حق خصوصا از طرف علما ، واجب است و در جایی که سکوتِ علما موجب سوء ظن به آنان شود حتی اگر بداند تأثیری ندارد باز هم واجب است که اظهار حق و نهی از منکر کند!

همیشه سلامت و سرفراز باشید[/]

سلام علیکم
ممنون از شما
راستش من احکام امر به معروف و نهی از منکرو که در رساله حضرت امام(ره) میخونم خیلی سنگینه،قابل فهم نیست و از آنجا که امر به معروف و نهی از منکر واجبه(واجب کفایی) لازم میدونم که این احکام رو فرابگیرم .
از مساله 2793 به بعد مطالب سنگین بیان شده .
اگه میشه و براتون زحمتی نیست هر بار یک یا دو مساله رو به زبان ساده(مثل همین مساله 2793 که توضیح دادید،توضیح دهید .
پیشاپیش از لطف شما سپاسگزارم:Gol:

سجاد;86901 نوشت:
آن كه در امر و نهى مفسده‏ اى نباشد، پس اگر بداند يا گمان كند كه اگر امر يا نهى كند ضرر جانى يا عِرضى و آبرويى يا مالى قابل توجه به او مى ‏رسد واجب نيست، بلكه اگر احتمال صحيح بدهد كه از آن ترس ضررهاى مذكور را پيدا كند واجب نيست بلكه اگر بترسد كه ضررى متوجّه متعلقان او [مثل خانواده اش] مى ‏شود واجب نيست، بلكه با احتمال وقوع ضرر جانى يا عِرضى و آبرويى يا مالى موجب حَرَج بر بعضى مؤمنين، واجب نمى‏ شود بلكه در بسيارى از موارد حرام است.

این ضرر تا چه حدی است؟
امام حسین علیه السلام هم نهی از منکر کردن یزید برایش ضرر داشت.
مرز این ضرر و نحوه تشخیص آن چگونه است؟

موضوع قفل شده است