صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چشم و همچشمی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  666
  حضور
  4 روز 12 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  70
  آپلود
  1
  گالری
  423
  صلوات
  6907

  چشم و همچشمی
  امان از چشم و همچشمي
  چشم و همچشمی

  چشم و همچشمي‌ زندگي‌هاي فراواني را ويران كرده است. به جاي اين‌كه باعث پيشرفت و تغيير بشود، اختلاف‌ها را بيشتر مي‌كند. زندگي با چشم و همچشمي ‌زندگي روي خط‌هاي لرزان و شكننده‌اي است كه هر لحظه فرو مي‌ريزند؛ البته نگاه كردن به زندگي ديگران گاهي مي‌تواند انگيزه‌بخش باشد و حركت ايجاد كند. خيلي از آدم‌ها حركت‌هاي مهم زندگي‌شان را با احساس غبطه به مسير رو به جلوي ديگران، آغاز كرده‌اند.
  اما كمتر كسي پيدا مي‌شود كه فرق بين چشم و همچشمي‌ و انگيزه گرفتن را نداند.
  چشم و همچشمي‌ در واقع زماني اتفاق مي‌افتد كه يك نفر نتواند بين تلاش براي پيشرفت زندگي‌اش و تقليد از ديگران فرق بگذارد و اين اتفاق زن و مرد هم ندارد. هر چند بعضي نشانه‌ها بر اين دلالت مي‌كنند كه زن‌ها بيشتر اهل چشم و همچشمي‌ مي‌باشند و حتي آماري وجود دارد كه مي‌گويد براساس تحقيقات انجام شده، 15 درصد از زن‌ها دچار چشم و همچشمي هستند كه 5 درصد اين افراد به دليل مشكلات رواني و كمبودهاي دوران كودكي و‌10 درصد نيز به دليل حسادت و رقابت منفي چشم و همچشمي مي‌كنند، اما ما در ادامه اين مطلب به شما نشان مي‌دهيم كه چشم و همچشمي ‌چطور بين همه افراد رواج دارد و چرا زن‌ها در اين زمينه مشهورتر شده‌اند.
  خيلي از كارشناسان چشم و همچشمي‌ را يك بيماري رواني مي‌دانند. اين بيماري خيلي آرام و خزنده بروز مي‌كند، يعني هر چه از رقابت مثبت و دوستانه به سمت حسادت و رقابت منفي برويم، چشم و همچشمي به عنوان يك پديده رفتاري و ناهنجاري اخلاقي در رفتارمان آشكار مي‌شود و در نتيجه مشكلات و رنج‌هاي بي‌شماري ايجاد مي‌شود كه بسياري از آنان قابل درمان نيست؛ به عبارت ديگر اين بيماري نشان‌دهنده نداشتن رشد عاطفي و فكري است. آدمي‌كه چشم و همچشمي‌ مي‌كند، به معيارهاي مادي در ذهن خودش اولويت مي‌دهد. پس چشم و همچشمي نوعي نقص و نارسايي است كه مي‌تواند منجر به بيماري شود.
  اما در زندگي‌هاي ما چشم و همچشمي‌از كجا شروع مي‌شود؟

  ویرایش توسط زینب سادات : ۱۳۸۹/۱۱/۲۸ در ساعت ۲۰:۵۵

  و خداوند
  سعادت ما را بر خود واجب ساخته
  پس
  نماز را بر ما واجب ساخت...
  تا سعادت ما را
  تضمین کند...


  ๑۩ تصاویر و طراحی های اسلامی ۩๑ 2. صلوات ها 15


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  666
  حضور
  4 روز 12 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  70
  آپلود
  1
  گالری
  423
  صلوات
  6907  مرغ همسايه غاز است!  چشم و همچشمي به عنوان يكي از ويژگي‌هاي ثابت رفتار برخي افراد درمي‌آيد. اين كار نوعي تلاش براي پيش بودن و عقب نماندن است كه البته وجه منفي‌اش پررنگ‌تر است. از نظر روان‌شناختي، وقتي كه ارزش‌هاي واقعي در وجود كسي تعريف نشده باشد، براي او فقط ديدگاه ديگران مهم مي‌شود. در حالي كه اگر معيارهاي ارزشي در ذهن فرد جا بگيرند، از وابستگي به نظر ديگران رها مي‌شود و مي‌تواند معيارهاي اخلاقي و رفتاري خودش را كه از تكامل عاطفه و انديشه او به وجود آمده است به كار ببرد؛ يعني در حالت اول شخص مرتب خودش را از چشم ديگران ارزيابي مي‌كند و به همين علت ظاهر قضيه براي او مهم است. افرادي كه دچار چشم و همچشمي‌اند، از نظر ذهني به پختگي نرسيده‌اند و مي‌خواهند با تملك وسايل و اشياي تجملي و خاص، نظر ديگران را به خود جلب كنند و اين طوري احساس قدرت پيدا كنند. كارشناسان معتقدند چشم و همچشمي به اين معناست كه فرد به بلوغ فكري كامل نرسيده و ضعف دروني‌اش را با ظواهر بيروني جبران مي‌كند و در نهايت هيچ وقت هم راضي نمي‌شود.

  ویرایش توسط زینب سادات : ۱۳۸۹/۱۱/۲۸ در ساعت ۲۰:۵۲

  و خداوند
  سعادت ما را بر خود واجب ساخته
  پس
  نماز را بر ما واجب ساخت...
  تا سعادت ما را
  تضمین کند...


  ๑۩ تصاویر و طراحی های اسلامی ۩๑ 4. صلوات ها 14


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  666
  حضور
  4 روز 12 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  70
  آپلود
  1
  گالری
  423
  صلوات
  6907
  مردهاي عشق ماشين

  وقتي يك زندگي بر اساس شيوه زندگي ديگران، مد و جريان‌هاي گذراي اجتماعي بنا شود، معلوم است كه نيازهاي اين زندگي هيچ وقت به طور كامل تامين نمي‌شود. هميشه وسايل جديدتري هست كه در مغازه‌ها عرضه مي‌شود و هميشه كساني هستند كه اين وسايل را در خانه‌هايشان به نمايش مي‌گذارند. اين كه فلاني ماشين جديدي خريده، براي خيلي‌ها بهانه خوبي است تا خودشان را به آب و آتش بزنند و هرطور شده ماشين‌شان را عوض كنند. اين بار نمونه‌اي از ميان مردها مي‌آوريم كه ببينيد چشم و همچشمي ‌بين مردها هم نمود دارد.
  رامين 32 ساله است و عشق ماشين و موبايل. كسي تا حالا يك گوشي موبايل را بيشتر از ‌2 ماه در دست او نديده. هميشه در سايت‌هاي اينترنتي مشغول تحقيق درباره گوشي‌هاي جديد است و اگر گوشي جديد در دست كسي ببيند، تحمل نمي‌كند و حتما همان گوشي يا بهترش را مي‌خرد. درمورد ماشين هم وسواس ويژه‌اي دارد و در رقابت با رفقايش، مدل ماشين را عوض مي‌كند و به امكانات ماشينش اضافه مي‌كند. در خانه هم مدام در حال ارتقاي سيستم صوتي و تصويري است و كاري كرده كه به قول خودش در تمام خانواده و دوستان، روي دست او كسي نيست.

  همسر و فرزند 3 ساله رامين البته از اين همه توجه او به اين چيزها راضي نيستند و احساس مي‌كنند او به نيازهاي واقعي خانواده توجه نمي‌كند. خلاف رامين، همسرش معتققد است به جاي اين همه هزينه كردن براي موبايل و ماشين، آنها بهتر است به فكر خريد خانه باشند.
  رقابت مردها براي داشتن چيزهاي بيشتر و بهتر، باعث پديده «زيرآب زني» مي‌شود و وضعيت كاري و شغلي آنها را با اخلال مواجه مي‌كند. مردها تلاش مي‌كنند تا در محيط كار موقعيت‌هايي مشابه همكاران‌شان به دست بياورند و گاهي اين موقعيت‌ها را به قيمت دروغ و ايجاد مشكل براي ديگران كسب مي‌كنند. آنها ممكن است براي كسب جايگاه مورد نظرشان خود را گرفتار ساعت كار طولاني، ‌اضطراب و خستگي مفرط كنند و به اين ترتيب از ايفاي نقش‌هاي واقعي شان باز بمانند.


  و خداوند
  سعادت ما را بر خود واجب ساخته
  پس
  نماز را بر ما واجب ساخت...
  تا سعادت ما را
  تضمین کند...


  ๑۩ تصاویر و طراحی های اسلامی ۩๑ 6. صلوات ها 13


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  666
  حضور
  4 روز 12 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  70
  آپلود
  1
  گالری
  423
  صلوات
  6907  بچه‌هاي پرتوقع

  اگر چشم و همچشمي در خانواده‌اي وجود داشته باشد، بچه‌ها هم دچار مشكلات ويژه‌اي مي‌شوند. بچه‌ها رفتار پدر و مادر را ملاك خود قرار مي‌دهند و پدر و مادري كه دچار چشم و همچشمي و حسادت باشند، اين رفتار را در كودكان خود تقويت مي‌كنند. اين جور بچه‌ها همان بچه‌هايي هستند كه هرچيزي دست ديگران ببينند، مي‌خواهند و اتاقشان پر از اسباب بازي‌هاي بي‌مصرف و وسايل غيرضروري است.
  آنها بعد از مدتي پي مي‌برند كه بايد علاوه بر عروسك و اسباب‌بازي سر چيزهاي بزرگ‌تر هم با بچه‌هاي ديگر چشم و همچشمي‌كنند و به اين ترتيب درباره اين كه خانه‌شان كجاست و ماشين‌شان چيست و... داد سخن مي‌دهند. دوست داشتن ديگران و از خود گذشتگي را بلد نيستند و از روي رفتار پدر و مادر به اين نتيجه مي‌رسند كه ظاهر و ثروت ملاك برتري افراد است.
  همكلاسي‌6 ساله بچه‌ام را مي‌بينم كه از پولدار بودن پدرش حرف مي‌زند و از مدل ماشين‌شان و خانه فلان خيابان‌شان، تعجب مي‌كنم. با افتخار مي‌گويد براي پسر 8 ساله‌ام موبايل خريدم. شوهرم گفته پسرخاله‌اش داشته باشد، او نداشته باشد؟ بهانه‌شان هم اين است كه نمي‌خواهند بچه‌شان احساس كمبود كند. اين جور بچه‌ها با اين همه خودخواهي و احساس متفاوت بودن اگر به جايي برسند، همه را زير پايشان له مي‌كنند.
  طبيعي است كه اين ديدگاه باعث تنش، بي‌قراري، نارضايتي، اضطراب، افسردگي و فساد اخلاقي در بچه‌ها مي‌شود. در اين خانواده‌ها بچه،‌ هدف اصلي زندگي را امكانات مادي مي‌داند و ممكن است براي كسب امكانات مادي متوسل به روش‌هاي غيراخلاقي و بزهكاري هم بشود.

  ویرایش توسط زینب سادات : ۱۳۸۹/۱۱/۲۸ در ساعت ۲۰:۵۴

  و خداوند
  سعادت ما را بر خود واجب ساخته
  پس
  نماز را بر ما واجب ساخت...
  تا سعادت ما را
  تضمین کند...


  ๑۩ تصاویر و طراحی های اسلامی ۩๑ 8. صلوات ها 13


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  مداحی
  نوشته
  88
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  705  خدا رو شکر یکی از عادت هایی که من ازش متنفرم چشم و همچشمیه . دور و بر خودم دیدم کسانی که با چشم و همچشمی خواستن مثلا حودشونو پیشرفته نشون بدن اما متاسفانه باعث بدبختی خودشون شده طوری که بدهکاری زیاد باعث شده پیش یه اب خنک تو زندان نوش جون بکنن.
  اسم حسین, اسم خداست

  بهشت فقط, تو کربلاست

 10. صلوات ها 13


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  اخلاق-فلسفه-عرفان
  نوشته
  3,816
  حضور
  47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16470  باسمه تعالی
  با سلام:
  پدیده نابهنجار چشم و هم چشمی از جمله پدیده ها و نابهنجاری هایی است که در میان مردم به شکل گسترده وجود داردکسانی که به این بیماری دچار می شوند و تحت تاثیر این پدیده نابهنجار اجتماعی، عمل و رفتار می کنند خود تحت تاثیر مواردی هستند که به چشم می آید و می کوشند تا از هم سطح های خویش کم تر نباشند از این رو خود اقدام به رفتاری می کنند که در چشم دیگران مطرح شوند.


  بنابراین مولفه های اساسی چشم هم چشمی را می بایست در تظاهر، رقابت، احساس خودکم بینی و ارضای آن به اشکال مادی و ظاهری و مانند آن دانست.


  شخصی که گرفتار بیماری و نابهنجاری اجتماعی چشم و هم چشمی می شود درحقیقت دچار جهل و ناآگاهی از وضعیت و موقعیت خود به عنوان انسان و هدف از زندگی است و از یک غریزه درست و فطرت سالم به شکل نادرستی بهره برداری کرده است.

  قدرت و توانی که در نهاد بشر قرار داده شده تا با کمک آن خود را به سعادت برساند ابزاری برای بازدارندگی وی از ترقی و کمال می شود و جلوی پیش رفت و رشد و تکامل او را می گیرد. این گونه است که ظرفیت و توانایی خود را در جایی دیگر هزینه می کند که سودی برایش ندارد.
  ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۱/۱۲/۰۴ در ساعت ۱۶:۰۷

 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  اخلاق-فلسفه-عرفان
  نوشته
  3,816
  حضور
  47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16470  عامل دیگری که می توان برای چشم و هم چشمی بر شمارد، تکبر است. تکبر خصوصیت ضداخلاقی است که در همگان به گونه ای وجود دارد.

  این خصوصیت که از آن به رذیلت اخلاقی یاد می شود موجب می شود تا شخص خود را برتر از دیگری بیابد. از این رو می کوشد تا به هر شکلی شده برتری خویش را نشان دهد و خود را فراتر و بزرگ تر و برتر از دیگری بنمایاند.

  این گونه است که چیزهایی که در خود می یابد به رخ دیگری می کشد و در اموری که احساس می کند که از برتری برخوردار نیست تظاهر به دارایی آن می نماید. از این رو مسئله چشم و هم چشمی به عنوان تظاهر برای برتری جویی مطرح می شود و شخص می کوشد تا با تظاهر برتری خود را نشان دهد
  ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۱/۱۲/۰۴ در ساعت ۱۶:۱۰

 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  اخلاق-فلسفه-عرفان
  نوشته
  3,816
  حضور
  47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16470  تفاخر از دیگر عللی است که قرآن برای بیماری و نابهنجاری چشم و هم چشمی برمی شمارد.
  در سوره تکاثر به این مسئله اشاره می کند که اعراب که از هر جایی خود را دچار کمبود و حقارت احساس می کردند برای جبران این نقیصه به تفاخر روی می آوردند.
  از این رو با اشاره به اموری که از نظر هر خرمندی باطل و نادرست است به ایشان یادآور می شود که تفاخر به این امور چقدر پست می باشد.
  اعراب برای بیان برتری خویش و تفاخر بر دیگران به مال و منال و فرزند بسنده نمی کردند بلکه حتی به شمارش مردگان خویش در گورستان ها می پرداختند تا فزونی نفرات خویش را به رخ دیگران بکشانند.

  حسادت های فردی نیز در زمینه چشم و هم چشمی می تواند نقش داشته باشد چرا که افراد حسود به نوعی در پی همانندسازی با دیگران هستند و تمایلی نسبت به تمایز با اطرافیان خود نداشته و می خواهند چیزی جدای آنچه مورد تایید دیگران است، نباشند.

 16. صلوات ها 6


 17. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  اخلاق-فلسفه-عرفان
  نوشته
  3,816
  حضور
  47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16470  بررسی‌های علمی نشان می‌دهد كه چشم و هم چشمی بد و رقابت ناسالم در برخی از موارد موجب تحریك افراد و وقوع تخلفاتی در آنها می‌شود.


  در بسیاری از موارد، وسواس، اختلاف‌های رفتاری، پرخاشگری و حتی طلاق در خانواده‌ها از چشم و هم چشمی‌های كوچك آغاز شده است.


  ناآگاهی، تجمل‌گرایی، داشتن اعتقادات ضعیف، به دنبال مد بودن، غلبه احساسات بر تعقل، تبعیت از فرهنگ‌های بیگانه بدون شناخت و
  ارزیابی دقیق از آن فرهنگ، عدم تشخیص نیازهای واقعی خود، خانواده و جامعه، حاصلی جز چشم و هم چشمی بد و رقابت ناسالم در جامعه ندارد

  و مردم به جای تحقق كمالات اخلاقی و معنوی به سمت ثروت‌های قارونی و الگوبرداری از آن‌ها می‌روند و رقابت و مسابقه ناسالمی را رقم می‌زنند


  ریشه رقابت ناسالم را می‌بایست در كج فهمی، عدم تشخیص حق و كمال از باطل و نقص، تغییر ارزش‌ها و اصول اخلاقی، جایگزین شدن مادیات به جای معنویات، حسادت، غرور و كبر، عدم اعتماد به نفس، احساس خود كم بینی و مانند آن جست.


  چشم و هم چشمی، موجب تنش، بی قراری، نارضایتی، اضطراب، افسردگی و فساد اخلاقی در جامعه می شود.


  ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۱/۱۲/۰۴ در ساعت ۱۶:۱۸

 18. صلوات ها 6


 19. #10

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  اخلاق-فلسفه-عرفان
  نوشته
  3,816
  حضور
  47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16470  براي رهايي از اين مشكل مي بايست از همان روش هايي استفاده كرد كه در از ميان بردن تكبر و حسادت و تظاهر و تكاثر و ديگر رذايل اخلاقي استفاده مي شود. از اين رو تغيير بينش و نگرش مردم و تغيير الگوهاي رفتاري، از مهم ترين عوامل بازسازي و جلوگيري از رواج پديده چشم و هم چشمي است
  بنابراین، لازم است با تغییر در بینش‌ها و نگرش‌ها رفتار مردم را بهبود بخشید و اجازه نداد كه جامعه دچار رقابت ناسالم و چشم و هم چشمی بد شود.
  برای این منظور می‌بایست بر اصولی چون غبطه در امور معنوی و رقابت سالم در معنویات و امور اخلاقی تاكید كرد و ارزش‌ها را در امور خیر و مناسب دانست و با بیدار كردن وجدان‌های خفته، آنان را به سمت و سوی كمال واقعی یعنی خدایی شدن هدایت كرد
  و همه ابزارهای مادی و دنیوی را به عنوان یك وسیله به مردمان فهماند و اجازه نداد تا ابزار به عنوان هدف و وسیله به عنوان كمال مطرح شود و ضدارزش به جای ارزش بنشیند


 20. صلوات ها 6


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود